23ste Jaargang N°. 1406. voor de Zaidliollandsrlie en Zeeuwsclie Eilanden. Zaterdag 12 December 1908. 3 Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, :erk. uitgever fSATIE. Ds. Luteiju van Aalst dlir. Groeneudrjk. KERK. foort, J. Ki'aay te Leer G. Sterringa, te Krops. estzijde), A. v. Wijk sburg, Jao. Eringa, t< )p Zaud, J. de Bruin Workum F. G dand. Naar Kleveri te Delfshaven. wkoop (Z.-H.) H. W egen. A), E. A. Groenewegi aeer J. Fokkiuga, ti Rijswijk (Z. H.) Dr teren. Naar Voors! Rotterdam ansdam, H. Meulink lhoven o.a., D. Hogeu -Berg. Voor Brus i. IMEENTE. Up en Landmeer J orn op Texel. T Monnikendam. KERK. ngen, C.Stadermanu EF. KERK. ipen, G. van Rene VGVLIET. De hee der bijzondere sohoo ien benoemd tot on aalsckool te Middel ïken Vaderlaudsoh ijven. g op Gereformeerdei hoopt Donderdag 1' jaarvergadering t< ehouden verkiezin; nen, werden de af rffeu K. Buth herko verden verkozen to ot Diaken W. Bake Bakelaar kondon d hap kon de vereeD Gteref. Grondslag i liten om zoo spoedi derwijzerswoning t le kapitaal beschik bron vernemen w d van de Ned. Herv es Zondagsmiddag: fening te houden ïgewiiligd. de Gonsistorikame het vormen eene ilgenootsohap. ze vergadering e komen waarom me ij op, dat men zo en, maar de vraa leere dat wij doe de naam des Heere voor in 't gebed, eij i. Hoedemaker, dis ig uiteen zette, larbij de minimum itiger werd vastge- vorming van eer erflakkee, en wen. n werden de heeren -ker en J. L. Bos- tot het vaststellen nt. Tijdens deze ter aan het bestuur i, gekozen werden 3r. Na nog het een n wat op de agenda imers, den tijdelijke loor hem gegeveB, aan de Redactie oor de plaatsruimte ymphatie in dezen idts verzoeht deze te sluiten. reohtigde lidmaten >t oudorliug geko iwendijk. e Ned. Herv. Kerk van Jaarsveld. LIJNEN, am naar Java, ver- am naar Java arr. naar Rotterdam naar Amsterdam am naar Batavia r. 6 December van naar Amsterdam fee. van Port-Said, van Amsterdam mber van Batavia terdam. mber van Batavia r Amsterdam ver van Amsterdam am naar Batavia naar Amsterdam rtrok 9 Dec. van ember van New- tterdam vertrok naar Java arr. 8 des namiddags iten. aan dePersoons- Zuid-Hollandsohe .ls volgt: - per 100 stuks. zak. 50 Ulo. Hl. Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. Telefoon Intercomm. Ho. 2. Adverteutiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Gtroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 unr. Alle sfsikSien voor de lledacïie bestemd, Advertentiën eis ventere Administratie franco toe le zenden aan tien Uifg-ever. Uit de Pers. Wijziging der Leerplichtwet. Dat wijziging der wet op den leerplicht noodzakelijk is, wordt algemeen toegegeven. Het is maar de vraag, in welk geest die wijziging moet plaats vinden. Van de uiterste Linkerzijde wordt aan gedrongen ie. op verlenging van eten ter mijn voor verplicht schoolgaan van 6 tot 7 jaar; 2e. op verplicht herhalingsonderwijs 3e. op invoer van de verpligting voor de gemeentebesturen om aan de schoolkinderen, die zich daartoe aanmelden, eten en schoei sel te verschaffen. f En als een Kabinet der Linkerzijde met <een Kamer waarin een Linksche meerder Iheid is, de herziening tot stand moet brengen, dat gaat het dien weg ouk stellig op. j De Minister Heemskerk echter verklaarde in zijn memorie van antwoord, dat hij schoon niet ongenegen om een technische herziening der wet ter hand le nemen, geen plan heeft tot boven aangegeven verscherpingen. Wie onder ons volk die verscherpingen niet wenscht, mag dus' wel hopen, dat het tegenwoordig Kabinet niet door een uit de Linkerzijde vervangen wordt. Sticktsche Courant. Zondagspret. I Zondags schijnt er te Middelburg een voetbalwelstrijd gehouden te zijn waarbij het buitengewoon ^beschaafd* is toegegaan. Tenminste de Middelb. Crt. schrijft Van de zeer afkeurenswaardige houding van een zeker deel van het Mid- delburgsche publiek tegenover de Tilburgsche voetbalspelers maakten wij reeds melding. Ons is verzekerd dat die vreemde bezoekers allerminst aanleiding gaven hen aldus te bejegen. Wij kunnen daarom niet genoeg den staf breken over hen, die de Tilburgers lastig vielen en hen met steenen wierpen. Maar er zou nog veel ernstigers gebeurd zijn wanneer de daar posteerende agent niet met beleid en takt waren opgetreden en hen door raad en daad voor erger had behoed. Dat mag hier wel een geboekstaafd wor den. Dat de huidige sportliefhebberij verede lend werkt zal niemand uit het bovenstaande afleiden, 't Zijn stichtelijke Zondagen, die de Vrijzinnige jeugd doorbrengt. „Voorloopige" hechtenis. I Het was een zeldzaam geval. Deze week, bij de Almeloosche recht bank. - Zelden of nooit, wanneer een verdediger vraagt om ontslag uit de »voorloopige hechtenis* wordt dit toegestaan. Regel is, dat de rechtbank »geen ter men* vindt, om aan dit verzoek te voldoen. Ie Almelo ging het anders. Na twee minuten in de raadkamer ge weest te zijn, kwamen de rechters terug en werd de onmiddelijke invrijheidsstelling van de beklaagden gelast. Natuurlijk is hiermee nog niets beslist over schuld of onschuld de uitspraak volgt nog. Maar 't is nu toch noodig, om eens te wijzen op het feit dat deze be klaagden maandenlanq hebben ^gezeten* al was 't dan ook »voorloopig* terwijl de rechtbank in twee minuten wist te beslissen, dat dit zitten onnoodig was. Waar dan nog bijkomt, dat die hechtenis twee maanden verlengd werd omdat ...de rechter van instructie met vacantie was 1 Ons rechtsgevoel stuit dat. '■Voorloopige hechtenis* kan helaas 1 noodig zijn. Onze rechtspraak kan ze niet missen. Maar 't is een hulpmiddel, dat on- schuldig voor hun leven ongelukkig maken kan. Maandenlang zitten ze vast. Hun zaken staan stil en verloopeD. Hun gezin raakt in ellende. Hun goede naam is wèg. Hun ge zondheid wordt geknakthun ziel verbit terd Atgezien van deze beklaagdevan hun schuld of onschuld, rust op de publieke opinie de taak, om tegen onnoodige vrij heidsbeneming krachtig te getuigen. Een rechter blijft ook een mensch. Hij denkt allichtlk neem het zékere voor 't onzekere en zet mijn man in arrest. De macht daartoe moet hij houden. Maar de wetenschap, dat publiek en pers hem hierbij op de vingers zien, moet hem dwingen tot de uiterste voorzichtig heid Onze Courant. üt&Meiil&nü. VAN DEN BALKAN. Het heet, dat er tusschen Turkije en Oostenrijk al meer ontspanning komt. Maar wat dan te denken van de Oosten- rljksche mobiiisatieplannen De regeering moge dan zeggen dat zij niet over mobilisatie denkt en dat alles slechts dient tot versterking der garnizoenen in Bosnië, 't heet dan toch maar een teit dat er weldra circa 100,000 man gereed zullen staan, om, zoo noodig, de belangen der Donaumonarchie te beschermen. Ja, uit Weenen kwam bo vendien het bericht dat de regeering aldaar waarschijnlijk de 60,000 man der eerste ïeserve zal oproepen. 'c Was te verwachten, dat hierover officieel licht zou worden gespreid, ter geruststelling van wie in bekommernis zaten. Het is zoo, de militaire overheid verkieeg in de afgeloopen maand van den Keizer machtiging, op grond der wet van 1888, een deel der reserve en der aanvullingsreserve onder de wapenen te roepen. Doch dat was noodig om te kunnen overgaan tot de noodzakelijk geworden verhoogicg der vredessterkte van de troepen, die in Bosnië en Her- zegowiüa 011 in het Zuiden van Dalmatië zijn gekanlonneerd. De militaire overheid zal zooveel mo gelijk trachten de levensbelangen der bevolking te sparen, en heeft te voren het besluit genomen om voor het aange geven doel slechts manschappen der be treffende catagoritën te bezigen, die reeds in actieven dienst zijnd.w.z. de lichting, die thans haar derde dienstjaar volbrengt èn de eerste lichting van de aanv-reserve die aan het einde van haar 8 weken herhalingsoeteningen is gekomen zullen onder de wapenen worden gehou den. In het bijzonder zal dus niemand van de tot de reserve of aanvullings reserve behoorende manschappen, die zich thans in het burgerlijke leven bevinden, worden opgeroepen. Er kan in het geheel geen sprake zijn van een mobilisatie, als men in het oog houdt, dat voor zulk een mobilisatie, de oproeping der reservisten noodzakelijk zou zijn en dat er geen enke le reservist werd opgeroepen Aldus dan een officieuze meêdeeling, die aanstonds gevolgd werd door een officieele in de Hongaarsche Kamer. Al die geruchten omtrent mobilisatie en botsingen in Servië, verklaarde Wec- kerlé, zijn er slechts op berekend om den toestand in een ongunstig daglicht te stellen. Alles heett zich ertoe beperkt, dat het departement van oorlog drie afdeelingen der 2da reserve van het 15de legerkorps heeft opgeroepen, en voorts tot het laten nadienen van eenige afdeelingen van dit korps die nog in hun derde dienstjaar waren. Ook besloot het departement van oorlog nog, teneinde den garnizoensdienst wat te verlichten, eenige bataljons en een paar veidbatterijen naar Bosnië te zenden. Ik vraag u, aldus de Minister, niet de minste waarde te hechten aan alle geruchten, die stelselmatig verspreid worden We willen ons laten geruststellen Oos tenrijk neemt dus geen krasser maatre gelen, dan bij den ernst van den toestand passen. Maar al komt er ook weer eenige voortgang in de onderhandelingen met Turkije, de algemeene toestand is nog niet van dien aard, dat men zonder zorg de naaste toekomst kan tegemoet zien. De kleine Balkan-staten woelen nog, en de groote mogendheden verhelen hun gebetenheid op Oostenrjjk niet. <*emeiii$'33 Nieuws Een gevaarlijke autotocht. Een automobiel stond voor het Grand Palais te Parijs. De chauffeur liet zijn auto even in den steek, een zestienjarige straatjongen loopt voorbjj, springt voorop, zet zich gemakkelijk op het lederen kussen neemt het stuur, haalt de handle over en voort gaat et. Hij tuft langs de buitenboulevards, stuift wel twee, drie keer Parijs om, wilde dan de binnenstad doorrijden maar daar ging de pret er af. Hij stopte, sprong er at en liep ijlings weg. Toen werd de rakker door een paar agenten achterhaald. De automobiel werd aan zijn doodeljjk beangsten eigenaar teruggegeven, die wel meer dan vier uren naar zijn voertuig had loopen zoeken. Ongelukken hadden, wonder boven wonder, niet plaats. In Bergambacht is het nog allesbehalve rustig. Naar men ons meldt, blijft een troepje onruststokers het edele bedrijf van ruiten stuk smijten nog steeds uitoefenen. Bij een antirevolu tionair raadslid en bij nog een ander antirevolutionair zijn de laatste dagen weder steenen door de rui en komen vlie gen. Een ander tegenstander van de kermis wordt geregeld op straat gevolgd door enkele slungels, die hem de schande lijkste liederen nazingen. De gemeente lijke politie staat tegen deze uitspattingen blijkbaar machteloos. Diefstallen in Loosduinen. Nog voortdurend hoort men van dief stallen in de tuinen. Aan het Polderlaantje werd over een lengte van wel 40 meter de looden nokbedekking van een kas, die tegen een muur was gebouwd afge sneden. Bij een ander tuinder werden kleedingstukken weggenomen en uit een volière op villa Johanna" kanaries ont vreemd. (Resb.) Eindelijk bekend. Te Groningen was in den nacht van den 14en op den loen Juli van dit jaar een brutale inbraak gepleegd in het kan toor van de handelsvennootschap voorheen Müller Co. in de Poelestraat. Uit een zich daar bevindende brandkast was met behulp van sleutels, die vooraf uit den lessenaar waren genomen, een bedrag van ruim f 2500 in bankpapier en specie ont vreemd. Men vermoedde reeds terstond dat de dader of daders met het oog op de wijze waarop de inbraak was gepleegd, met de plaatselijke toestanden der kan toorinrichting bekend waren. Doch on danks alle nasporingen gelukte het niet de schuldigen te vinden. Van den beginne af was verdenking gevallen opeen zekeren B. II. J. M. die vroeger als bediende bij de bedoelde vennootschap werkzaam was. De bewijzen tegen hem waren echter niet voldoende om tot een aanhouding over te gaan. Evenwel hield de recherche het oog op bedoelden persoon. En het trok in den laatsten tijd de aandacht, dat deze grooter verteringen maakte, dan in overeenstemming was metz'n verdiensten. M. werd dientengevolge aan een streng verhoor onderworpen en bekende, na veel aarzeling, zich aan de inbraak te hebben schuldig gemaakt. Yan 't gestolen bedrag werden bij visatie aan hem nog f1792 teruggevonden, welke som in de voering van zijn jas was verborgen M. werd in hechtenis genomen en ter beschikking der justitie gesteld. (Prov. Gr. Ct.) Een moord in het huis van bewaring. Toen de gevangenbewaarder Bassard in het Huis van Bewaring te Berlijn zijn avondronde deed en aan de controleklok in de gang bezig was, werd hij onver hoeds aangevallen door een man, die hem met een mes 3 krachtige steken in het hoofd gaf, waardoor de hersens bloot kwamen. De gevangenbewaarder kon nog zijn sabel trekken tot zelfverweer, maar toen ontzonk hem de kracht en viel hij bewusteloos neer. Daarna maakte de gevangene zich meester van de sleutels van den bewaarder en liep zoodoende eenige 'gangen door, waar hij echter een anderen bewaarder ontmoette. Hij had het mes nog in de had en viel nu ook dezen bewaarder aan, die echter den tijd had óm zich te verdedigen. Er ontstond een woedend gevecht, waarin het den bewaarder niet gelukte, zijn tegenpartij het mes te ontwringen en, toen hij voelde, dat hij het onderspit zou moeten delven, trok hij zijn revolver en schoot den gevangene neer. Met andere bewaarders, die op het schot toesnelden, doorzocht men het huis en vond weldra denbewusteloozen bewaarder Bassard, die in zijn bloed baadde. Men vervoerdde hem terstond naar het hospitaal //Charité» waar hij nog deuzelfden nacht overleed. De gevangene, die eveneens zwaar gewond is, heet Rubin en is een gevaarlijke schurk, die meermalen gestraft is en nu weder wegens inbraak in voorarrest was. Hij was in de werkplaats bezig geweest en er daar in geslaagd het mes onder zijn kleederen te verbergen. Hoe hij in de gang gekomen is, is nog niet opgehelderd. Hij wordt thans in de ziekenzaal der gevangenis verpleegd. Laag bedrog Uit louter liefde voor het vak was zij onderwijzeres geworden en gaf nu les in de armenschool, ergens in de provincie Groningen. De kinderen mochten haar en ook de ouders. Men prees haar tact en haar menschlievendheid, Waar gebrek geleden werd sprong zij bij, als zij maar eenigszins kon. Zoo kwam op een ochtend een van haar leerlinkjes met behuild gezichtje op school en weeklaagde tegen de '/juf» over den wankelén gezondheids toestand van haar vader en over het gebrek dat zij daardoor leden. Juf beloofde het gezin op te zoeken. Aldus geschiedde. Onderwijzeresje, getroffen door de bittere armoede, welke zij daar zag en door den dood van den bewusten vader tracht de smart te lenigen door gul geldgeschenk. Dankgestamel van de //weduwe» en de kinderen. Gevoelig onderwijzeresje vindt echter dat zij nog meer moet geven en besluit daarom tegen den avond terug te keeren hetgeen zij ook deed. Groot was haar ontsteltenis echter toen zij datzelfde gezin opgewekt aan tafel zag zitten, zich be drinkende aan jenever. Meer nog, ook bet //lijk», de //doode vader» nam deel aan. 't drinkgelag en brulde er liederlijke liederen Zoo werd de medelijdende onderwijzeres bedrogen Kindermoord. Dinsdagmiddag waren een paar jongens bezig om op de Spiegeinisserkade te Rotterdam, een kogei uit een straatriool op te visschen, die er bij het knikkeren in geraakt was. In plaats van den kogel baalden zij er een kinderarmpje uit, dat zij op straat wierpen en daar lieten liggen. Dit zag de 15 jarige G. J. H. wonende in de Hendrik de Keijzerstraat, die het armpje opraapte en aan een agent van politie, dien hij in de nabijheid ontmoette overgaf, met de mededeeliög van waar het kwam. De agent gaf hiervan dadelijk kennis op 't politiebureau in de Meermansstraat, van waar een inspecteur zich met een paar agenten naar de Spiegelnisserkade begaf om onder hun toezicht de omlig gende riolen te laten afzoeken door man nen van de reiniging. Dit had tengevolge, dat uit een ander riool te voorschijn werd gehaaid een linkerbeentje met een gedeelte van het dijbeen er aan, en uit weer een ander riool eenige darmen. Het gevonden armpje is blijkbaar met geweld ontwricht en het beentje afgesneden, terwijl wat de darmen aangaat, nog niet met zekerheid is te zeggen of deze van een mensch af komstig zijn. De griezelige vondst is tot nader onderzoek naar het Ziekenhuis gebracht. Het beentje en het armpje zijn af kom stig van een zeer jong kind, dat nog niet lang dood kan zijn. De commissaris van politie in de derde afdeeling, politiebureau Meermanstraat, verzoekt beleefd doch dringend dengene, die eenige inlichtingen, hoe vaag ook, omtrent deze lichaamsdeeien kaD geven, daarvan mededeeling te willen doen aan gemeld bureau. Pit- Nicolaas te Delft. Men meldt uit Delft aan de N. R. Ct. Op de Stutensociëfceit alhier heeft Zaterdagavond St. Nicolaas aan 1223 behoeftige kinderen, welgeteld, een feest avond bereid. De zalen daverden van pleizier, al was dan het karakter der feestvreugde, anders dan dat, hetwelk gewoonlijk eigen is aan de vroolijkheid van de soos. De cholera in Rusland. De correspondent van de „Times", meldt uit Petersburg, dat de cholera zich gestadig uitbreidt. Maandag waren er 33 zfekte en 9 sterfgevallen. De cholera- barakken worden weer geopend. Het heet, dat de waterleiding besmet is. Een eigenaardige vaster. Te Hamburg zit op 't oogenblik een inbreker in voorloopige hechtenis. Neu- bert is zijn naam, die hardnekkig weigert voedsel tot zich te nemen. Hij vast nu al 18 volle dagen en geklutste eieren schijnt men hem niet in te geven. Hij drinkt alleen groote hoeveelheden water. De man is broodmager geworden en ligt er den ganschen dag stomzinnig heen. Zijn pols is normaal, maar aan 't normale van zijn geestestoestand wordt getwijfeld. Naar aanleiding van dit geval deelt Dr. Neidhardt te Hamburg mee, dat eenige jaren geleden onder soortgelijke omstandigheden een gevangene 29 dagen heeft gevast. Den 30sten dag werd hij naar een ziekenhuis gebracht, waaruit hij den daarop volgenden dag wist te ontvluchten Zuiveringszout of zuringzout. Te Amersfoort werd een jongen uitge zonden om zuiveringszout te halen. Aan wien de schuld lag, is onbekend, maar de knaap kwam terug met zuringzout en dit goedje werd ingenomen. Gelukkig wist spoedig ingeroepen geneeskundige hulp erger te voorkomen. (I

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 5