I I i i I 'I I i deisieeiïiieraaiS. - - fsif^exoiMlesi JSiïiIiSAega. Visscherlj. Tegen n ■A I J' u IT' ;i; 11 I1' Verbeterd bericht. Meldden wij in het vorig nummer, dat er op Woensdag 9 Dec. een Zanguitvoering plaats zal hebben onder leiding van P. Koudijzer, deze zal plaats hebben op a.s. Donderdag avond 10 Dec. Maandagmorgen reed A. Vermaas met paard en wagen over de Langeweg waar zijn paard schrikte van de locomotief met 't gevolg dat het dier schichtig werd en het rijtuig omver sloeg. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, met eenige matrieele schade kon hij nadat men het rijtuig overeind gezet had zijne reis voort zetten. Maandagavond is alhier, met een aanvankelijk ledental van 2 r personen opge richt een Chr. Zangvereeniging voor gemengd koor. Wij wekken allen op die lust hebben nog als lid toe te treden, zich aan te melden bij het voorloopig bestuur, hetwelk bestaat uit de heerenJ. H. Dijkers, Voorzitter; A. W. Korvink, Secretaris; N. C. But, PenningmeesterP. Sluij, plaatsvervangend lid. Een schadepostje. Heden Dinsdag morgen reed de vrachtrijder v. d. B. uit Sommelsdijk met een voer stroo in de Nieuwstraat een gaslantaarn van den muur welke aan stukken op de straat terecht kwam. Heden Dinsdagmorgen kwam A. A. tot de onaangename ontdekking dat van hem een paard, zooals hij dacht, dood lag. Het paard verkocht hebbende, wilden zij het dier den hals afsnijden, doch wie schetst hun verbazing, teen zij met het mes door de huid heen waren, sprong hij overeind en kon alzoo inplaats van dood, levend vervoerd worden met de boot naar Schiedam. Ooltgensplaat. Bij publicatie worden door Burg. en Welh, dezer gemeente sollicitanten opgeroepen naar de met 1 Jan. 1909 vaceerende betrekkingen van Haven meester in deze gemeente en Weger aan de in deze gemeente staande fairbank. Sol licitanten kunnen zich aanmelden vanaf den 9 Dec. tot 16 Dec. a.s. ter Gemeente- Secretarie. Deze beide functien mogen echter niet door een persoon worden bekleed. Oude Tonge. Tengevolge van den den dikken mist, zijn de motors der beurt schippers eerst Zaterdagmorgen binnenge komen. Van Heeren Ged. Staten is goed gekeurd terug ontvangen de Gemeentebe- grooting voor het dienstjaar 1909. Nieuwe Tonge. Door de kinderen van Ds. den Ouden is aau den zeedijk van Battenoord een flesch gevonden waar een naamkaartje opgevouwen inzat met het op schrift aan de eene zijde gedruktGuil laume Van Straaten, Président du Conseit d'Administration du la Brasserie et Mal- terie Coopératives de la Ligue des Cafe- tiers, Anvers en aan de andere zijde ge deeltelijk onleesbaar met potlood geschre ven W. van Ke kin Charlotten - burg Seibushrstr. 37 per Mdm. Herrmann. Goedereede. Door den Burgemeester alhier is eene Raadsvergadering belegd tegen Vrijdag r 1 December a.s. des na middags 3,30 ure. Naar wij vernemen drijft op de Noordzee veel wrakhout rond. De mailboot »Engeland« is wegens dikken mist nabij den Westhinder op eene bakenton geloopen, waardoor zij nogal schade aan de raderkast beliep. Ouddorp.** Op Woensdag 9 December a.s. des avonds ten 7.30 ure zal in het hotel Akershoek alhier eene vergadering van landbouwers worden gehouden. Inleider zal zijn de heer W. Kakebeeke waarbij alsnog gelegenheid zal bestaan tot het nemen van aandeelen in de te stichten Coöperatieve Suikerfabriek. De verkochte partij koper die als gevonden strandgoederen zijn aangebracht, heeft de som van ruim f 699 opgebracht. Het zoontje van H. van Spl. had verleden week het ongeluk bij het spelen zijn been te breken. Het Chr. Mannenkoor 2. Soli Deo Gloria« hoopt D.V. op Donderdag een uitvoering te geven. Brielle. Van den inbraak. Een tweetal ongeteekende brieven zijn bij mej. wed. Simons alhier ontvangen. In den tweeden brief word haar medegedeeld, dat de schrij ver bereid is den bedrijver van den diefstal ten haren huize te noemen, wanneer op een aangeduide plaats nabij de tramhalte, onder een steen een briefje gelegd word met het bedrag dat juffrouw S. er voor over heeft om den dader te kennen. De politie mocht er evenwel niet in worden gemengd, anders kwam van de zaak niets. Zuidland. Bij de verleden week gewoed hebbende storm is alhier eene roeiboot aan gespoeld. De boot is geheel geteerd van buiten en van binnen. De bovenboeien zijn licht groen geverfd, twee vaste doften zijn groen geverfd met zwarte zitting, de beide koppen van binnen zijn ook groen geverfd terwijl deze van voren om de kop en ach ter met leder zijn beslagen. De boot heeft voorts van voren twee ijzeren ringen, een met een touw terwijl er een met slot en kous is. De eigenaar kan haar bij den bur gemeester terug bekomen. De n jarigen zoon van den slager M. Ph. L. ontsnapte heden Maandagmiddag aan een groot gevaar. In den haast aan de andere zijde van de goederen tram willende komen liep hij daartoe over de buffers van een der wagens, toen zich de tram in bewe ging zette en de jongen in klem raakte met de verbindingsketting, Gelukkig werd het ongeval direct opgemerkt en stopte de tram onmiddelijk, anders had de ramp niet te overzien geweesten kwam de jongen er met een ontveld, been en gebroken klomp en eenige schrik af. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad van Den Rommel, op Donderdag 3 December, )l. des vm. 10 uur. Voorzitter de heer J. van der Kreeke, burge meester. Afwezig de heeren J. C. Borgdorff, J. D. Mys en I. J. Bom. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering worden onver anderd goedgekeurd. Is aan de orde 1. Ben missive van Ged. Staten dezer provincie, waarbij zij terugzenden de goedgekeurde Gemeen te-rekening over 1907. 2. Ben missive van denzelfden, inhoudende de goedkeuring van de verordening der Onderwij- zers-jaarwedden. 3. Een missive van dezelfden, waarbij zij toe zenden de goedgekeurde verordening der jaarwed den van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger dezer gemeente. 4. De Voorzitter doet mededeeling van de op 18 November 11. plaats gehad hebbende opneming der boeken en kas van den Gemeente-ontvanger. 6. Een mededeeling van Mej. G. M. Verwey, dat zij hare benoeming van Onderwijzeres aan school I alhier, aanneemt met ingang van 1 Jan. 1909. Alle deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 6. Een missive van de vereeniging „Landbouw onderwijs" te Middelharnis, waarbij zij verzoekt om bij eventueele vacature van onderwijzer, ie mand met lapdbouwakte te willen benoemen. Hierop zal gelet worden. 7. Verlenging ontruimingstermijn van een on bewoonbaar verklaarde woning. Het Dagelijksch Bestuur stelt voor, den termijn van een onbewoonbaar verklaarde woning van J. Raap opnieuw met 6 maanden te verlengen. Blijkens het gevraagde advies van de Gezond heidscommissie vereenigt zij zich met dit voorstel. Wordt besloten dit besluit ter goedkeuring aan Ged. Staten te zenden. 8. Een verzoek van den heer J. v. d. Meulen, arts te Brielle en Mej. Koert te Sommelsdijk om restitutie van Hoofdelijken Omslag over 1908. Wordt besloten restitutie te verleenen. 9. Ontslag lid Commissie van toezicht op het Lager onderwijs. Wordt op zijn verzoek, aan Dr. J. v. d. Meulen, eervol ontslag verleend als lid van de Commissie van toezicht op het Lager onderwys. 10. Benoeming lid, Schoolcommissie. Wordt met algemeene stemmen benoemd de heer H. van der Meer, arts, op de voordracht stond mede de heer W. J. Rosmolen. 11. Gemeente begrooting. Gedeputeerde Staten verzoeken onderanderen den post van haveninkomsten te brengen op f 3500,Eenparig is de Raad van oordeel,dat het uitgetrokken bedrag ad f 2200,met het oog op het in exploitatie brengen der tram niet te laag zal blijken. Genoemd College verzoekt tevens de percentage van den Hootdelijken Omslag met te verhoo- gen. Wordt eveneens met algemeene stemmen besloten daara n niet te voldoen aangezien deze hoog genoeg zijn. Na nog enkele wijzigingen wordt de Begrooting opnieuw vastgeld in ontvang op f 23870,13 in uitgaaf op 23870,13 12. Gasfabriek. Op voorstel van den heer Jacobs wordt besloten ten hoogste 115.toe te staan voor een onderzoek der stukken, betreffende eene gemeenschappelijke gasfabriek, Ooltgensplaat, Den Bommel, Stad aan 't Haringvliet, Oude en Nieuwe Tonge. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad van Oude Tonge, op Donderdag 3 Dec. des vm. 10 ure. Tegenwoordig al de leden, behalve de heer J. Pulleman. Voorzitter, de heer J. D. Mijs, Burgemeester. Na opening der vergadering door den Voorz. worden de notulen der vorige vergadering gelezen onveranderd goedgekeurd en geteekend. Ie. Worden gelezen de volgende ingekomen stukken. a. Een verzoek van de afd. Goeree en Over- flakkee van het Ned. Onderwijzers Genootschap om eene subsidie uit de Gemeentekas voor een door haar opgerichte cursus ter opleiding voor de Hoofdakte. De Voorz. stelt namens B. en W. voor een bijdrage te verleenen, maar zoodanig, dat zij worde gegeven per onderwijzer uit deze gemeente, die den cursus volgt en dan ten bedrage van f 15,per persoon en tot wederopzegging. Alle lede» zijn het er over eens, dat het deel nemen aan een zoodanige instelling niet anders dan het onderwijs ten goede kan komen. Verder overwoog de Raad dat zelfs aan de Ambachts school een bijdrage wordt verleend, zonder dat de Gemeente als zoodanig daarbij belang heeft. De door B. en W. voorgestelde bijdrage werd niet te hoog geoordeeld, zoodat met algemeene stemmen werd besloten aan adressacte een sub sidie te verleenen met ingang van 1 Januari 1909, van f 15,voor elk der onderwijzers uit deze Gemeente, die aan de cursus zal deelnemen. b. Eene misssive van H.H. Ged. Staten, daarbij de rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1907 definitief vastgesteld terugzendende. c. Een verzoek van E. van Ballegooij, helpster in de bewaarschoolwaarbij verhooging harer jaarwedde verzocht met f20,—. Wijl hare jaar wedde pas in 1907 is verhoogd tot f 60,— en deze belooning voorhands billijk wordt geoordeeld, wordt met algemeene stemmen, besloten het ver zoek af te wijzen. d. Eene missive van H.H. Ged. Staten hou dende toezending van de tot 1 Januari 1912 goed gekeurde Verordening op de heffing van weegloon. e. Een missive als voren, daarbij berichtende dat onder Koninklijke goedkeuring door hun College de jaarwedden van Burgemeester, Secre taris en Ontvanger met ingang van 1 Januari 1909, zijn vastgesteld resp. op f 1000.f 900,en f 450,met f 75, verhooging voor Burgemeester en Secretaris en f 50.verhooging voor Ontvan ger na 6 en 12 jaren dienst. f. Een verzoek van I. de Winter, om in de toe komst ook in aanmerking te mogen komen voor de levering van manufacturen ten behoeve van het handwerksonderwijs. g. Een schrijven van den heer Th. H. van Dolder e.a. waarbij den Raad wordt verzocht die maatre- regelen te willen treffen die er toe kunnen leiden, dat zoo spoedig mogelijk aan een h.i. onhoud bare toestand een vervuiling van den achter hun woning gelegen water, de z g. gr(jzenoord een einde wordt gemaakt. De Voorzitter zegt, dat B. en W. door den op zichter J. Kooijman een teekening met begrooting van kosten, voor de reiniging heeft doen maken, en geeft den Raad in overweging de zaak lot een volgende vergadering aan te houden, opdat zij beter kan worden voorbereid, dan tot nu toe, door den beperkten tijd heeft kunnen geschieden. De Raadsleden zullen alsdan ook in de gelegenheid worden gesteld van de stukken die hierop betrek king hebben, inzage te nemen. Hiertoe wordt besloten. 2e. Deelt de Voorzitter mede dat het riool, gelegen van de mestput van dhr. D. Mooijaart, tot aan dien van dhr. A- van den Tol, zoodanig is verzand, dat het bijna geen water meer doorlaat. Wijziging in dezen toestand is dus dringend noo- dig. B. en W. hebben begrooting van kosten ge vraagd voor eventueele schoonmaking. De Voorz. deelt mede dat de uitvoering van het werk op plm. f 200,— wordt geschat. Daar het riool onmogelijk kan vervallen en algeheele verstopping daarmede tenslotte (prak tisch althans) zou gelijk staan, zullen de heeren zich die uitgaaf van f 200,maar getroosten en een gelijk bedrag op de begrooting brengen. Het werk zal eerst in het begin van het volgend jaar worden uitgevoerd. 3e. Worden op voorstel van den Voorzitter, B. en W. gemachtigd, in overleg met die colleges van Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haringvliet, Den Bommel en Ooltgensplaat, eene deskundige aan te wijzen tot onderzoek van de stukken betreffende de oprichting van de reeds meermalen bespro ken gemeenschappelijke gasfabriek. De Raad keurt goed het voorstel van den Voorzitter om de kosten voor gemeene rekéning te nemen, door elk der gemeenten naar hun zielental daarin te doen betalen en tenslotte om den aan te wijzen deskundige uit te noodigen in eene gecombineerde vergadering van de Ge meenteraden rapport van zijn gehouden onder zoek uit te brengen. 4e. Worden eenige door B en W. voorgestelde wijzigingen in de Qem.-begrooting aangebracht. Daarna gaat de Raad over in comité-generaal tot behandeling van het suppletoir kohier van den Hoofdelyken omslag voor het dienstjaar 1908. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Geachte Eedacteur! Beleefd vraag ik U plaatsruimte om te ant woorden op het ingezonden stuk van den heer L. van Beek in Uw blad van 1.1. Zaterdag. Mijn Raadsverslag zou, volgens Z.Ed. „zoo ver draaid mogelijk zijn opgemaakt en vele onjuist heden bevatten." IntusBchen maakt de heer van Beek er zich wel wat al te gemakkelijk af, door achter de volgende holle phrase slechts te laten volgen die verslaggever, lezers (schrik niet) is de inwo nende zoon van Wethouder Sieling. Dit is echter „vuurwerk", dat evenals alle vuur werk op de groote menigte een klein oogenblik eenigen indruk moge maken, maar bij een weinig nadenken, zal men (indien men de zaak nuchter wil bekijken,) toch aanstonds vragen maar I mijn heer Van Bqek, waarom dan niet eens een poging gewaagd om slechts ééne verdraaiing recht te trekken of één van die vele onjuistheden als schandelijken leugen te brandmerken??? Wat de heer Van Beek verder zegt over het al of niet door mij opmaken van het verslag is mede een onparlementaire verdachtmaking. Ook al weer „vuurwerk" (klakbebossen), waarop ik antwoord, dat ik wel aanteekening houd, maar wat betreft het uit bedoelde goede bron putten, zou ik de opmerking kunnen maken, dat het voorzichtigheidshalve, (alvorens weder uit deze bron te gebruiken) misschien niet overbodig zou zijn eens te laten onderzoeken door een schei kundige, of die bron geen giftdeelen bevat. En wat het er bijsleepen van myn huiselijken kring betreft, dat vind ik al een heel onedele aantijging, ik sleepte er immers den heer Van Beek zijn huiselijken kring ook niet bij, hetgeen dan trouwens ook wel overbodig zou zijn, daar er m.i. al meer als voldoende anecdotes den huiselijken kring van den heer Van Beek rakende, in omloop zijn. Neen, mijnheer de Redacteur, de heer Van Beek moge het in het Raadszaaltje van Melissant klaar spelen door uit te roepen dat het heelemael geen waer is (wat door ieder alB feit geloofd wordt), maar hij moet toch niet denken, ook tegenover de lezers van Uw blad er zich zoo gemakkelijk te kunnen afmaken. Z.Ed. moet nu maar eens rustig studie maken van mijn verslag en dan punt voor punt en heel duidelijk aanwijzen wat ik verdraaid heb, en waar de vele onjuistheden staan. N.B. s.v.p. Zakelijk blijven en niet persoonlijk worden. Geen verdachtmaking of hatelijkheidjes. Dat past een Wethouder niet. Die moet daar te hoog voor staan. Ook moest de heer Van Beek maar niet beginnen met den wensch te uiten dat ontslage worde, al wie onwaarheid spreekt, of zou den heer Van Beek er nooit over gedacht hebben of de handhaving van zulk een stelling wel eens nood lottig kon worden voor de meerderheid van het college van Burg. en Weth. Beleefd mijn dank betuigend voor de plaatsing. UW VERSLAGGEVER. Melissant, 7 Dec. '08. Minderwaardige loterijen. In dit blad van 2 dezer mengt zich iemand, die zijn ingezonden stukje W. P. I. de Goedé teekent, in den strijd tusschen Lotisico en den Tijdgeest. Die persoon wiens naam bij Lotisico totaal onbekend is als polishouder of agent heeft blijkbaar de klok hooren luiden, maar weet niet waar de klepel hangt. Uit het volgende blijkt, dat hij met zyne beschuldiging aan het adre3 van Lotisico een valsche duit in 't zakje heeft geworpen. Op polis 110. 6974 waarvan de eigenaar te Veghel woont, doch geen de Goede heet, is Lotisico inderdaad eene uitkeering van f 13,50 verschuldigd omdat op dit nummer 2 October 1908 een prijs van nominaal f 400,gevallen is. Op denzelfden dag heeft Lotisico aan den polishouder, onder gesloten couvert, eene kennisgeving gezonden, waarin hem dat feit werd medegedeeld, terwijl daarop met vette letters staat gedrukt, dat de uitbetaling geschiedt op vertoon der polis en kennisgeving. Na ontvangst dezer kennisgeving had de polishouder zich dus te wenden tot den betrokken agent in 's Hertogenbosch of recht streek tot het hoofdkantoor in 's Gravenhage. Sedert den dag van uitloting ligt het geld voor hem klaar, zoowel bij den betrokken agent te 's Hertogenbosch als bij de directie van het hoofdkantoor te 's Gravenhage. Tot dusver heeft echter deze prijswinner geen polis en geen kennis geving te 's Hertogenbosch of 's Gravenhage ver toond, zoodat het zijn eigen schuld is, dat deze uitkeering nog niet voldaan geworden is. Men kan toch niet verwachten, dat de agent te 's Her togenbosch of de directeur van het hoofdkantoor te 's Gravenhage zich speciaal naar Veghel bege ven voor 't uitbetalen van een dergelijk bagatel. Had de prijswinner polis en kennisgeving, volgens aanwijzing, naar den agent te 's Hertogenbosch of naar het hoofdkantoor te's Gravenhage gezon den, zooals alle andere polishouders op kleine plaatsen doen, dan had hem dit slechts 10 cent porto gekost en zou hij franco per keerende post in 't bezit van het hem toekomende geld geko men zijn. Lotisico stuurt de hierboven bedoelde kennis gevingen rechtstreeks aan de polishouders. Het is niet noodig den betrokken agent eveneens eene kennisgeving te zenden, omdat alle agenten ge machtigd zijn de door Lotisico verschuldigde uitkeeringen te voldoen en op de betreffende polissen af te schrijven, zoodra hun de origineele kennisgeving wordt vertoond. Lotisico zorgt steeds, dat het benoodigde kasgeld by den betrok ken agent aanwezig is. Uit het bovenstaande blijkt dus afdoende, dat de polishouders van Lotisico niet op 'tgeld be hoeven te wachten, maar dat, juist omgekeerd, 't geld op de rechthebbende polishouders wacht. Met den Tydgeest is het geheel anders gesteld. Een onloochenbaar feit is het, dat deze onderne ming tot en met heden in gebreke gebleven is, het volle bedrag van den uitgeloofden hoofdprijs in contanten te voldoen, niettegenstaande met vette letters op het betreffende prospectus staat vermeld, dat alle prijzen en premiën in contanten zullen worden voldaan. Bij deze „kerngezonde" onderneming wacht 'tgeld niet op de gelukkige prijswinners, maar omgekeerd. Immers, juffrouw Johanna Wilhelmina Winkelman, geboren van der Hoofd, wonende te Vlissingen, aan de Groote Markt, die de gelukkige eigenares is van een door den Tydgeest uitgegeven lot, waarop in Juni van dit jaar de honderdduizend is gevallen, wacht nu al lunger dan 6 maanden op 't „bagatel" van tweeduizend gulden in contanten. Zou degene, die zich W. P. I. de Goede teekent, niet zoo goed willen zyn dat „bagatel" van tweeduizend gulden aan den goedigen Tydgeest te leenen? Mij dunkt, dat de Goede daarmede eenen goeden daad zou verrichten, wat dan zou de Tijdgeest goedgunstig kunnen beschikken op 't dringend verzoekschrift van juffrouw Winkelman, om haar eindelijk eens te toonen,dat de Tijdgeest het goedgeloovig publiek geen goed geld naar kwaad geld laat gooien. Wanneer de Goede helpt, dan is de Tydgeest niet alleen finantieel, maar ook moreel gered, want dan kan deze „kerngezonde" onderneming met goed fatsoen herdoopt worden en voortaan hee- ten De Ooede Tijdgeest 1 J. G. HAIQHTON, Directeur van Lotisico. 's Gravenhage, 4/12/'08. Goedereede. Te dezer plaatse is thans de garnalenvargst weer in vollen gang. Met het oog op den naderenden winter is de zeevisscherij door de meesten opge geven. Nog slechts een 7-tal vaartuigen trekken op de zeevisscherij uit. Pernis. Van onze vloot te IJmuiden aangekomen de sloepen»Lekkerkerk< st. C. Schouten met f 850, en »Drimmelen« st. J. v. d. Steen met f 700 netto besom ming aan versche visch. I erkooiiin^en. Op Woensdag 9 December 1908, 's nam. half 2 uur te Melissant ten verzoeke van Jac. Goedegebuur Jz. voor het door hem bewoond huis jaarlijksche verkooping van manufacturen en gemaakte goederen. N otaris VAN DER SLUYS. &emen$<l ftieuvE§. Aangeteekendc brieven met kiezel steentjes. Te Zandvoort vervoegde zich Vrijdagmor gen aan het postkantoor de heer Gr. Vreij- denberg tijdelijk aldaar verblijf houdende, die van uit Geertruidenberg drie aangeteekende brieven aan zijn adres had afgezonden, inhou dende diamanten en welke brieven hij elk afzonderlijk had aangegeven voor een waarde van f 12000. Toenehem de brieven overhandigd werden, weigerd hij die aan te nemen, bewerende, dat ze geschonden waren, opzijn verzoek werd er een opengemaakt en bleek die kiezelsteenen te bevatten. De twee andere brieven zijn later in bijzijn van den inspecteur van politie aldaar geopend en bleken die eveneens kiezelsteentjes te be vatten. De brieven welke op het oog geheel gaat waren zijn in beslag genomen en is de zaak in onderzoek. Ernstig ongeluk te Alblasserdam. Men meldt ons: Vrijdagavond overkwam den 15-jarigen H. de Joode wonende Zuiderstek te Alblasser dam, een ernstig ongeluk. Door hem was een machinetje vervaardigd, wanrvan het wa ter door carbid werd verwarmd. Nadat het eenigen tijd had gewerkt, werd het waar schijnlijk ongesloten weggezet. Toen de knaap eenigen tijd later met een kaars te dicht bij het toestel kwam, ontplofte de carbid, met het gevolg dat het stukgesla gen werktuig met alle kracht hem in 't ge zicht sloeg. Het gelaat van den jongen was vreeselijk verminkt en badende in zijn bloed werd hij door zijn ouders opgenomen Dr* H. welke direct ontboden was verleende voor- loopige hulp, doch achtte zijn onmiddellijke overbrenging naar een ziekenhuis in Dordrecht noodzakelijk. De ongelukkige werd terstond per rijtuig daarheen gebracht. Men vreest voor zijn leven en indien hij het leven er bij behoudt, dan is toch het verlies zijner oogen zoo goed als zeker te betreuren. Een kind verbrand. Spelende viel een tweejarig kind der echte lieden v. d. Z. te Maastricht in een ketel kokend water. De arme kleine bekwam vreese- lijke brandwonden en werd in deerniswaar- digen toestand naar het gesticht Galvarien- berg overgebacht. De toestand van het kind deed het ergste vreezen. Vreeselijk. Een vrouw die volgens omstanders onder den invloed van sterken drank ver keerde sprong Vrijdagavond plotseling in den Singelgracht nabij de Raadhuisstraat te Amsterdam. Op het angstige geschrei van het haar vergezellend 5-jarig kind, kwamen voorbijgangers van alle kanten toeschieten en wist men de drenkelinge wier levens geesten reeds geweken schenen weer op het droge te brengen. Na veel moeite slaagde men er in de vrouw weer bij te brengen, die daarna naar het Binnengasthuis vervoerd werd. Een vondst van 17.000 mark. In de spoorwegateliers te Wittenberg Duitschland, is dezer dagen een aanzienlijke vondst gedaan. De werkbaas Rothe, die bezig was met het doen van reparaties in een wag gon, vond tusschen de zitting van een coupé, tweede klasse een portemonnaie met ongeveer 17.000 mark aan bankpapier. De vondst zal naar Altona worden over gebracht, tot welks rechtsgebied Witfeberg behoort. Een aangifte van dit geldverlies is nog niet gedaan. De verborgen plaats van de vondst in aanmerking genomen, is het volstrekt niet uitgesloten, dat het geld daar reeds langen tijd verstopt is geweest. Welke Roi.hschild, Rockefeller of Gould zou daar in die streken hebben rondgespoord, zonder zieh te bekommeren om het verlies dezer spekkige portemonnaie? Zachte winter. In de Friesche gemeente Schoterland ziet wen hier en daar nog runderen in de weide. Daarvoor is nog gras genoeg. En dat in December I Vergiftiging. Zooals men weet had te Scheveningen eenige weken geleden een geval van vergif tiging plaats. Een inwoner dier gemeente proefde 's middags aan tafel een nare smaak aan zijn bier, dat later bleek, een sterke subi- maat-oplossing te bevatten. Spoedig hulp deed erger voorkomen. In verband hiermede wordt opsporing ge vraagd van de huishoudster J. M. plm. 30 jaar laatst in dienst bij L. Born, Jolstraut 107, en wel sedert 6 Nov. j.l. Zij was zwaarmoedig en verliet 28 November haar dienst, nadat do heer des huizes ziek geworden was door het gebruik van bier. Zij wordt verdacht van poging tot vergif tiging. Eigenaardige Huwelijksgeschenken. In de huwelijksgeschenken heerscht over hel geheel genomen groote eentonigheid. Het is daarom wel interesant, eens van buitenge wone dingen in deze te hooren. Zoo vereerde onlaDgs een Duitsche oom zijn dankbare nicht een kistje met 200 blankgepoetste vijttig pen ningstukken. Het kistje droeg de inscriptie //Mag nog zoo blauw en smet'loos rein De hemel van een huw'lijk zijn, Het komt toch voor, dat de gemaal, Zich barsch toont als een man van staal, E11 rimpelt zich zijns voorhootdsveld Als gij timide vraagt om geld, Dan, kindlief, klopt je bij mij aan En zegt ://Se8am, wil opengaan? De eigenaar van het Russisch blad //Nowoje Wremjaschonk zijn dochter op den dag van haar huwelijk levenslang de opbrengst van één der advertentie-pagina's van zijn krant, wat jaarlijks inkomen van bijna f36.000 be- teekent. Een edelmoedige Amerikaan, mr. Henry Hodgson te St. Louis, betaalde de oudste van zijn drie dochters bij haar huwelijk haar ge wicht in goud uit, terwijl de tweede op haar trouwdag in zilver en de derde in koper uitbetaald kreeg. Maar het merkwaaardigst geschenk was wel dat van een Londenschen koopman, die zijn zoon op den avond voor zijn huwelijk een eenvoudig gebonden boek overhandigde. Bij het openen ontdekte de gelukkige ont vanger, dat ieder blad van het boekje gevormd werd met bankbiljetten van honderd pond sterling (f 1200). Een opdragt op het titelblad bepaalde, dat ieder jaar op den verjaardag van het huwelijk één der bankbiljetten uit gescheurd en voor een wilkeurig doel ge bruikt moest worden. - Te Antwerpen kwam Woensdag een Engelsoh schip binnen //Norman Isies# ge naamd, waarmede een ongeval is gebeurd, dat men in den tegenwoordigen tijd niet meer zou verwachten. Met 6000 ton rijst van Bangkok, liep het nabij de Atrikaansche kust, ter hoogte van Karami, op een zandbank die niet verlicht was beboorende tot de Italiaansche bezittingen. Nauwelijks zat het schip vast, of van alle kanten kwamen inboorlingen, die gewaarschuwd sche nen aansnellen. De bemaning, eerst denkende hulp te krijgen, werd dra van het tegendeel overtuigd! Terwijl toch een groot aanial, met messen gewapen, de scheepslieden bewaakten gingen anderen de kajuiten plunderen. Daar verzet vruchteloos bleek, moest de bemanning lijdelijk aanzien, dat met een vlugheid, die de beste bootwerkers beschamen kon, 3500 ton rijst uit het schip gehaald werd, zoodat de boot met slechts 2500 ton de haven van bestemming bereikte. Waar schijnlijk was de schade nog grooter geweest en misschien was het ook slechter met de bemanning afgeloopen, indien niet een Itali- aansch oorlogsschip te hulp was gekomen en de roovers gevlucht waren. De omgeslagen loodsjol terecht. De loodsjol van den Vlissingschen lood- schoener no. 15 welke de vorige week bij het lichtschip //Schouwenbank// is omgeslagen waardoor de 4 opvarenden te water geraakten, welke sloep toen verloren is geraakt, 'is in de Noordzee opgevischt en te Vlaardingen aangebracht. Een steenoven ingestort. Woensdagavond is te Tuikwerd bij Farm- sum (Gr.) de oven in de steenfabriek van P. Detmers ingestort. Drie arbeiders zijn er onder geraakt. Een was, toen hij onder het puin uitgehaald werd, reeds overleden. De ttvee anderen zijn gewond. Malaise Op de mijn //Oranje-Nassau// bij Heerlen is sedert 1 December een 60-tal personen het werk opgezegd, wegens inkrimping van de werkzaamheden. Onder de ontslagenen behooren ook verschillende huisvaders, voor wie bet minder prettig moet zijn vóór den winter buiten werk gesteld te worden. (//Limb. Cour.//) De mist op de Schelde. Men meldt ons uit Vlissingen Reeds een paar dagen hangt nu een zeer dikke mist over de Schelde, die ook over dag in het geheel niet opklaart. Vooral de scheepvaart naar en van Antwerpen onder vindt hiervan de nadeelige gevolgen, want de Schelde met haar vele banken is niet te be. varen. Ook voor den prov. stoombootdienst op de Westerschelde is de mist zeer lastig, want deze dienst, die de correspondentie met Zeeuwsch-Vlaanderen onderhoudt ondervindt groote vertraging. Donderdag is bij Zoutelande het Deensche stoomschip //Kursk// nog omhoog gevaren, doch later met den vloed zonder assistentie vlot gekomen. Straatroover. In de Hoogstraat te 's Gravenhage trachtte gisteren een man van de St. Nicolaasdrukte gebruik te maken, om aan een dame een paar pakjes te ontrukken, wat hem echter niet ge lukte. Een half uurtje later ontrukte hij aan een andere dame een taschje inhoudende een bedrag van ruim f 8. Hij werd echter gegre pen door een politieagent, die hem overbracht naar het bureau Riviervischmarkt. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld en naar het Huis van Bewari ng overgebracht Hondentrouw. 1 Nov. j.l. vertrok van Weesp eene familie naar Keulen en nam een'hond mee welke bij een buurman dikwijls te gast was. Hoe verwon derd was de buurman, toen de hond 30 Nov. weder bij hem de deur binnentrad en 1 Dec. een schijven kwam, dat de hond 23 Nov. van Victoriastraat te Kalk, nabij Keulen, was weg- geloopen. Bij aankomst te Weesp was het dier zeer vuil en kon van vermoeidheid en blijdschap de eerste uren niet eten.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2