De Frontier! n@r Woensdag 9 December 1908 23sle Jaargang N°. 1405 Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsclie en Keeuw§che Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES Holland in het jaar 1672 V De vijandschap is doofheid ge worden. Ontzettende beschuldigingen. Zullen wij nu zwijgen Slechte tijden voor den Socialist. Tuin» en Landbouw. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER T. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. Telefoon Intercomn. So. 8. 1 Advertentiën 10 cent per regel en s/j maal. Reclames 20 per regel, i Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. s ©ienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, j Grooto letters en vignetten worden berekend naar de plaatsrnimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- ea Vrijdagmorgen 10 unr. %üe Mtikhen voor "ïie Hedaetie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie fragseo. toe te aenden aan den gJitarever. Aan ome abonnè's Voor enkele dagen kregen we het geluk om voor een koopje een par tijtje boeken machtig te worden, waar we onzen lezers een dienst mede den ken te doen. Wij zijn namelijk daardoor in de gelegenheid gesteld om het keurige boeiende geschiedkundige werk, OF door J. POSTMUS, geïllustreerd door JOHAN GEBHARD, en waarvan de prijs f 1,10 is, aan onze abonné's, doch uitsluitend aan hen, aan te bieden voor den luttelen prijs van Zeventig Cent. 366 bladzijden, groot formaat, voor Zeventig Cent, dat is meer dan vijf bladzijden voor 1 Cent, behalve nog •de platen. Voor de a. s Feesiciagem een keurig geschenk. Tegen inzending van postwissel a 70 Cent, waarop De Frontieren over of toezending van dat bedrag in post zegels volgt de toezendingonnuddellijk Voor zending pet- post 15 Cent hooger. De Uitgever. 24sfe LIJST van de 30ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 79,362,63'/. De Leek met Midwolde en Tolbert per lijst10S.65 Oldehove met Niehove 151,25 Nieuwe Pekela met Ommelander- wijb en Zuid-Wending 139,05 Warffum m. Breede en Usquert, (p. 1.) 142,14 De Lemmer met Follega en Eesterga 130, Ooster-Nijkerk86,50 Dwii)geloom.Leggelooe.Lhee(G. K 28,70 Emniercompascuüm 21,54 Holten130, Aaiten met Lintelo, Barlo en Brede- roort321,16 Winterswijk e.a225, - Harmeien met Gerverskop 74,03'/, Nieuw-Loosdrecht 63,— Schalkwijk en Het Goij (giften) 32,50 Bennebroek18,65 Den Helder met Nieuwediep 99,50 Oosterend op Texel met Den Burg en Hoorn410,70 Boskoopa 165,84 Leerdam191,39 Stellendam105,— Zevenhoven met AcRftienheven 33,16'/. Groede met Breskens én Nieuwvliet 83,02 Kruiningen m. Hansweert en Schore 100, s Hertogenbosch per lijst 91,20 Wijk bij Heusden fl. K.15,58 N AGIFTEN. Enschedé22,50 VGravenhage25,— Holwerd3,30 Le'ens, collecte te Hornhuizen. 64,25 Heemstede40, Gramsbergen2,20 Totaal van 600 Locale Comités f 82,487,75 Waar niets staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. Het is mij een innig genoegen te kunnen mede- deelen, dat het bedrag der Unie-collecte bij de 600 reeds gepubliceerde Locale Comité's f1650, hooger is dan bij diezelfde Locale Comité's in het vorige jaar. Wij wachten nu nog de opgaven van 100 Locale Comité's. Heden hebben wij den correspondenten een nieuwe circulaire gezonden met het vriendelijk verzoek ons geduld toch niet langer op de proef te stellen. Waarom toch dat uitstellen? Op de laatste (28ste) lijst worden de nog te 'Ontvangen nagiften vermeld. De penningmeester zou zoo gaarne op 31 Dec. zijn boek afsluiten. Toezending der bijdragen volge daarom spoedig. r. DERK8EN, Secretaris der Unie. We beleven een eigenaardigen tijd. 'tls nog niet zooals een schrijver eens heeft gezegd »De vijandschap is doof heid geworden. Men hoort elkaar niet meer veel minder verstaat men elkaar of komt men tot overeenstemming. Men tracht niet meer te overtuigen, men spreekt alleen om te kwetsen het eenig doel, waarmee men handelt, is den tegenstander op den grond te werpen. Neen, zoo erg is het in Nederland gelukkig nog niet. Maar men hoort soms uitingen, die op zoodanigen toe stand wel eeniger mate wijzen. 't Was prof. Treub, die in 1904 schreef Sedert het roer van onzen Staat in handen is van eene regeering, die met haar spel op het klavier der volkskonsientie het volk tracht te hypnotiseerendie een stemming tracht te weeg te brengen en te onderhouden, waarbij geloofsharts- tochten de hoofden beheerschen die religiehaat aanwakkert, omdat zij er politieke zijde bij spint, en die den godsdienst misbruikt om gezagswel- lust te bevredigen en het conserva tisme en de reactie te dienen, hebben we slechte politiek te over. Waarlijk, wie zoo over de bedoeling van een Christelijk Kabinet schrijlt van hem mag en moet getuigd, dat de vijandschap tot doofheid is gewor den dat hij niet tracht te overtuigen, maar te kwetsendat zijn eenig doel is om den tegenstander op den grond te werpen. 't Kabinet Heemskerk wil zijn, wat 't Kabinet Kuyper was. Ons, Rechtsche groepen staat dus ook in de toekomst te wachten de groote hatelijkheden en de brute vijandschap, die prof. Treub in 1904 openbaarde. In 1909 is een echo te wachten van 1904. We worden zwaar beschuldigd, omdat men van Liberale zijde niet wil of kan inzien, dat ons Christelijk geloof leidt tot eene Christelijke actie dat dit geloof ons in botsing moet brengen met de beginselen aan de Linkerzijde verkondigd. Wat zijn de beschuldigingen van prof. Treub, waarin hij met alle Libe ralen accoord gaat? Dr. Kuyper speelde op het klavier der volksconsientie en trachtte daar mee en daardoor het volk te begoo chelen. Ende Rechtsche partijen volgen Dr. Kuyper daarin na. Dr. Kuyper en Rechts blazen de geloofshartochten aan. Dr. Kuyper en Rechts wakkeren den religiehaat aan, om er politieke zijde of voordeel bij te spinnen of te behalen. Dr. Kuyper en Rechts misbruiken den godsdienst om gezagswellust te bevredigen. Dr. Kuyper en Rechts misbruiken den godsdienst om het conservatisme en de reactie te dienen. Die ontzettende beschuldigingen werden ons naar 't hoofd geslingerd in 1904het Kabinet Kuyper is vervan gen door het Ministerie Heemskerk, dat de voetstappen van zijn voorganger drukken wildat zich homogeen heeft verklaard met 1889 en 1901 dat wil leven naar de beginselen der Rechter zijde, dat isnaar de beginselen in de Openbaring Gods neergelegd Wat zal ons dus te wachten staan aan vijandschap en haat in 1909 en de 4 jaren, dat het Kabinet Heemskenk (indien gehandhaafd tenminste) de teugels voeren zal? Laten we ons er op voorbereiden, dat de strijd niet minder scherp zal worden in de toekomst, dan ze in 't verleden was. Maar leugen, enkel leugen was het, wat prof. Treub schreef en wat de Linkerzijde hem in 't algemeen toe stemt. Leugen, verdachtmaking was heten de vijandschap bleek doofheid geworden en ze zal dat waarschijnlijk blijven. Zullen we na zoo zware beschuldi gen in onze schulp kruipen en onze actie moedeloos, als lam geslagen, neer leggen in de overtuiging, dat tegen zulke aanklacht geen tegenweer meer mogelijk is We zouden gaan zwijgen, ware het niet, dat onze beschouwing over die hatelijke woorden ons niet tot een andere conclusie leidde, immerswe beschouwen die woorden ah de scheld woorden van een dief over het stelen. Wie als dief een boetpredikatie houdt tegen het wegnemen en rooven wordt toch nog niet als eerlijk en zuiver op de ^raat aangemerkt. We nemen z'n woorden als woorden op en glimlachen over den oolijkerd, die door z'n groote woorden zijn ondeu gend karakter en zijn waren aard tracht te bedekken, of toornen tegen de schaamteloosheid, waarmee hij, schuldige, in woorden een theorie ver foeit, die hij dagelijksinpraktijkbrengt. Neen, neen! we zullen professors woorden eens onder oogen zien en aantoonen, dat van al die beschuldi gingen niets waar is dat we het kla vier van het volksgeweten niet bespelen om htt volk te begoochelendat we niet de geloofshartstochten aanwakke ren noch den religiehaat aanblazen, dat we niet den godsdienst misbruiken om te kunnen regeeren en er politiek voordeel van te genieten of om de reactie te dienen. Prof. Treub heeft de zaken gansch verdraaid en ons een huichelarij en heiligschennis toegedicht, die we niet verdienen. Niet wij, maar de Liberalen zijn de schuldigen. Het gaat den Socialisten niet voor den wind. Natuurlijk wijten ze dat aan de zoogenaamde «reactie.Maar die is er niet. 't Zit hem zoo. De Socialisten stelden zich voor op allerlei terrein baanbrekers te moeten zijn het Liberalisme had immers afge daan daar was de fut uitde Demo craten, zijn plaatsvervangers echter, waren ook al niet veel waard; neen, zij Socialisten zouden de taak van de liberale bourgeoisie, van de Vrijzinnige democratie en de Christelijke demo- tratie eens overnemen immers ook de Christelijke democratie was lap werk Deze zelfs was een groote rem voor 't ontwakend leven. Alleen goed werk kon de Socialist leveren en hij alleen. Maar eilacy In zijn actie tegen Staat, Kerk, School en Maatschappij vindt en vond hij tegenover zich een macht zoo groot, dat het een hopeloos werk is daar tegen op te roeien. En die macht is en was zoo groot, omdat ieder voor oogen ziet, dat de Socialistische bewe ging slechts is het malen van een molen, die geen meel levert. Op Staatsterrein ziet niemand in de Kamers iets anders van hen, dan dat ze doodgewone democraten zijn, die de burgerlijke gewoonten volgen om goed te keuren wat ten voordeele van 't algemeen wordt aangeboden door 't Kabinet Ze redeneeren en stemmen precies als een ander, 't Is al burgerlijk wat je aan de heeren ziet en wat je er van hoort Hoogstens lees je eens een propagandarede van Mr Troelstra, die geen twee dagen later door eigen partijgenooten wordt afgekamd,omdat ze geen propaganda van de zuivere theorie was, maar een bewijs van Troelstra's onkunde op 't punt van socialistische beginselen. Op Kerkelijk terrein wordt de Socia list hoe langs zoo meer openbaar niet als iemand die godsdienst als privaat- zaak beschouwt, maar als een vijand van God en Zijn Woorden dit nu in onzen tijd, waarin juist meer naar de Zuivere Waarheid wordt gezocht en de kerken voller worden dan een dertig jaar terug. Op Schoolterrein ziet de Socialist zijn actie lamgeslagen om de kinderen des Volks tot zich toe te halen èri Libera len èn niet-Liberalen stichten eigen bij zondere Scholen zelfs wordt door no bele Liberalen 't Christelijk Onderwijs als een heerlijken steun tegen Ongeloof en Revolutionaire ideeën aanvaard en begeerd en bevorderd ook wordt den Socialistischen onderwijzers de toom aangelegd onder en door medewerking van Liberalen enz. Op Maatschappelijk terrein is er voor de Socialisten niets te halen hun werkstakingen wordt men beu en men keert zich liefst van hen af. Er is kwijning in hun organisaties en verdeeldheid in hun gelederen. En zoo op alle terrein is er malaise en misère in hun kringen. Vanzelf hopen ze op 't Algemeen Kiesrecht, dat dit iets voor hun gading zal opleverenmaar t zal hoogst waarschijnlijk niet zoo zijn de kogel zal anders springen, dan ze vermoeden en 't Alg. Kiesrecht zal hun slechts windeieren leggen, omdat in alle krin gen het besef levendig is, dat van de Socialisten noch in het heden, noch in de toekomst blijvende zegeningen zullen afvloeien. Ze mogen eens een "prikkel zijn tot verlevendiging van zwak besef, maar ook die prikkel heeft ons «burgerlijker leven niet meer zoo noodig: ieder kijkt nu al scherper naar alle kanten heen of er onrecht en willekeur heerscht dan vroeger. De Socialistische partij beleeft kwade dagen. De Christelijke idee maakt zich ruimer baan. Van haar is dan ook alleen de redding te wachten in de toekomst. RORDEAUXSOHE PAP OP VRUCHTBOOMEN. Wat Bordeauxsche pap is, weten onze lezers reeds lang, niet waar. Ze kunnen 't althans weten. En evengoed kan 't liun bekend zijn, dat bedoel de stof een heel heilzaam middel ter bestrijding der aardappelziekte bleek. We hebben er ook al vroeger op gewezen, hoe een bespniting der vrucht- boomen met Bordeauxsche pap prachtige resul taten kan opleveren. Wijl dit laatste echter nog lang niet algemeen bekend mag heeten en er ten minste nog maar weinig boomgaardbezitters aan- getroifen worden, die hunne boomen bespuiten, kan 't, dunkt ons, geen kwaad, hier met een enkel woord melding te maken van het „Rapport, be treffende de bespuitingsproef van vruchtboomen met Bordeaux-pap," welke proef genomen werd vanwege de Afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch Genootschap voor landbouw- en kruid kunde. Tot het nemen der proef werd besloten in de TAfdeelingsvergadering van 4 Oct. 1907. 'In overleg met den heer N. Nobel, Rijkstuin- bouwleeraar voor Gelderland en Utrecht, werd naar een geschikten boomgaard gezocht. Het gelukte 't Bestuur in de omgeving van Amersfoort te vinden, wat men zocht. De eerste besproeiing had plaats op 8 April 1908, de tweede op 17 Juni d. a. v. Aanvankelijk zag men weinig van de uitwerking der Bordeauxsche pap. Doch bij de inspectie op 3 Sept. 1.1. bleek dat de behandeling wel dege lijk resultaten had. Toch moet opgemerkt, dat de als proefveld dienende boomgaard in lang geen gunstigen toestand verkeerde. Maar ondanks dat, was de behandeling met Bordeauxsche pap heel goed waarneembaar. De vruchten der bespo ten boomen bleken veel gaver te zijn en 't loof had een gezonder voorkomen. De Rijkstuinbouwleeraar, de heer Nobel,spreekt als zijne meening uit, dat de resultaten van dien aard zijn, dat stellig velen in de omgeving een volgend jaar ook proeven zullen nemen met Bor deauxsche pap op hun vruchtboomen. Dat wij overtuigd zijn van 't nut van dergelijke proefnemingen zij onze lezers mede een prikkel 't eens te probeeren. Al wonen we wat ver van Amersfoort af, toch kunnen we met 't daar geleerde ons voordeel doen Wriafbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 246. Hoe diep draineeren 247. Heeft de grondsoort ook invloed op de voedzaamheid van gras en klavers 248. Wij hebben bloembollen, tulpen en hyacinten, hoe moeten wij daarmee handelen om ze goed in bloei te krijgen. S. R. Middelharnis. Antwoorden en mededeelingen. 244. Grondonderzoek met slibcilinder De slibciiinder van Kiihn is een cilindervormig glazen vat, dat 29 cM. hoog is en een doorsnee heeft van 8,5 cM. Voorts is er een afvoerbuis aan op te merken, 5 cM. boven den bodem. Deze kan met een stop gesloten worden. Om te »slibben« doet men 5 10 G. grond in den cilinder en vult die tot 4 cM. vanboven met zuiver water aan. Dan gaat men roeren, zoodat alles goed door elkaar is. Vervolgens laat men alles rus'ig staan. Na 10 minuten neemt men de stop weg. De cilinder vloeit leeg tot 5 cM boven den bodem. Dan sluit men weer afvoeibuis Vult weer aan roert laat rusten, wegvloeien enz. Dit duurt voort, tot men bij 't omroeren een heldere vloeistof houdt. Dan is al 't afslibbare weg. De rest wordt gedroogd en gewogen. Na aftrekking van 't gevonden bedrag van wat men eerst had weet men de hoeveelheid af slibbare deelen. 295. Ruien der kippen Dat duurt lang niet altijd even lang. Officieel€«esiee ISe. Gemeenteraadsvergadering. De BURGEMEESTER der Gemeente Oolt- gensplaat maakt bekend, dat een Openbare Vergadering van den Raad is belegd tegen Woensdag den 9 December 1908, des namiddags ten 2 ure. Afgekondigd en aangeplakt te Ooltgensplaat den 5 December 1908. De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. PlaatseStffe iSieuws. Sommelsdijk. Maandagmiddag werden de kinderen der bewaarschool alhier, ont haald op chocolademelk, suikergoed, speel goed enz., daartoe in staat gesteld door het bekende legaat van wijlen den Heer Scheepes. De heer W. J. de Mooij, klerk der posterijen en telegrafie te Rotterdam, thans tijdelijk werkzaam te Middelharnis, is naar laatstgenoemde definitief overgeplaatst. De inschrijving der lotelingen voor de lichting 1910 is vastgesteld tusschen den ien en 3ien Januari 1909, doch meer bepaald op Dinsdag 12 Januari a s. De heer Corn. Spee, loteling voor de lichting 1909 uit deze Gemeente is ver gunning verleend om in plaats van voor den militieraad te Dirksland, te verschijnen voor den militieraad zitting houdende te Rotterdam. Middelharnis. De rekening van het Onderling Begrafenisfonds over 1908 be draagt in ontvangst f 5145,89 in uitgaaf f 4838,75 Saldo f 307,14 De staat van de kas in 1907 was f 774,13 s> 1908 is f774,13 en f 307,14 is alzoo 1081,27. Dat dit een voordeelig fonds is, blijkt wel degelijk, daar de leden voor hun hoofd betaald hebben over dit afgeloopen jaar f 1,75 en ieder lid f 1,-^- wordt terugbetaald.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1