i VIssclierü. ,b» F II t li m Ur'. 'i 1 i Stellendam.** Voor deze gemeente is de zitting van den Militieraad bepaald op Vrijdag, den 18 December a.s,, in het gemeentehuis te Dirksland. Voor de lichting 1910 is de inschrij ving der lotelingen vastgesteld op Vrijdag, 22 Januari a.s., des voorm. ten 10 ure. Bij publicatie is ter algemeene kennis gebracht de door den Inspecteur der In fanterie vastgestelde algemeene regeling voor het Reservekader. Goedereede. De 78-jarige wed. G. Verhoeve, had 't ongeluk, zoodanig te vallen dat zij haar arm brak. Bij publicatie is ter algemeene kennis gebracht de door den heer Inspecteur der Infanterie vastgestelde algemeene regeling voor het Reservekader. De zitting van den Militieraad voor deze gemeente is bepaald op Vrijdag, 18 December a.s. te houden in het Raadhuis te Dirksland. Hedenavond is tegen de Westzijde van de zandbank >Hinder« gestrand dwars van de IJzeren Baak een stoomschip, ge laden met kunstmeststoffen, met bestemming naar Dordrecht. De inschrijving der lotelingen voor de lichting 1910 is meer bepaald vast gesteld op Donderdag, 21 Januari a.s, des voorm. ten 10 ure. Ouddorp. Voor het onderzoek van militiebekwaamheid en dat van lichamelijke geoefendheid hebben zich drie jongelingen aangemeld. Maandagmorgen had de voerman Joh. H. het ongeluk met een voer pulp in een sloot te rijden. Zonder persoonlijke onge lukken liep dit ongeval af. Verleden week is alhier aan het strand een drijfton aangekomen, die weer van wege het loodswezen is afgehaald. Nieuwesluis. Maandagavond hield de heer G. van der Molen, landbouwonder- wijzer te Vlaardingen hier voor de landbouw- vereeniging een improvisatie over kunstmest stoffen en het gebruik er van. Spreker lichtte zijn woorden met tal van proefnemingen toe, zoodat het gesprokene heel gemakkelijk te volgen was, ook voor hen, die nog minder op de hoogte waren van stikstof, phosphor- zuur, kali en kalk. Met klem drong de spreker aan op 't nemen van proeven. Niet zoo maar eens voor ééne keer geregeld moeten op de boerderij proefnemingen aan den gang zijn. Dan leert men de behoeften van z'n grond pas goed kennen, kennen in den echten zin van 't woord. De boer vergete niet, dat ook hier het skennis is macht« toepasselijk is. Spijkenisse. De veehouder J. v. Ham burg geraakte verleden week met zijn hand in een bietensnijmachine, zoodat dit lichaams deel ernstig gekwetst werd, en geneeskundige hulp noodzakelijk was. Donderdagmorgen liep de knecht M. de W. in den paardenstal van den land bouwer A. Bos de Weiplaat, en kreeg plotseling een klap tegen de borst van een tweejarig paard. Half bezwijmd van pijn werd hij thuisgebracht doch gelukkig con stateerde Dr. Both, dat geen inwendige kneuzingen waren opgeloopen, zoodat de getroffene weer eenig licht werd kan ver richten, alhoewel hij nog veel pijn heeft. Op de Welplaat had den volgenden morgen nog een tweede ongeval plaats. De landbouwer J. Vos had een jong paard aan den halster en deze laatste om een paal geslagen om meer hoüvast te hebben. Het dier echter verschrikt, vliegt eensklaps ach teruit met dit ongelukkig gevolg dat dc duim der linkerhand des heeren Vos bekneld raakt lusschen paal en touw, en door den hevigen ruk het voorste lid geheel wordt weggenomen. Zelf reed hij toen naar 't dorp om zich door Dr. Both te laten ver binden, doch de duim zal hij ten deele moeten missen. De hoepelmaker W. H. sneed zoo danig met het snijmes in de hand, dat hij dokters hulp moest inroepen en tijdelijk in de ongevallenwet moest worden opgenomen. Zaterdagmorgen zou de dienstbode van de dames Peffink een emmer water scheppen doch gleed uit vanwege de gladheid des staps, zoudat zij in het volle spui j. kopje onder« ging. Weer boven komende greep zij een der palen vast en mejuff. W. Pef fink, op het hulpgeroep toegesneld, redde haar uit de benarde positie, waarna zij zich van droge kleeren kon voorzien zonder verdere letsels te hebben bekomen. Gemeenteraad. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad van iffelissant, gehouden op Vrijdag 27 November jl. des nm. 3 ure. Aanwezig alle leden. De Voorz. de heer C. Zaaijer opent de verga dering en verzoekt de Secretaris de notulen der vorige vergadering te lezen, welke daarna onver anderd werden goedgekeurd. Aan de orde is: le Ingekomen stukken. a. Een schrijven van den heer Bakker uit Rotterdam dat hij zijn benoeming als hoofd der school te Melissant aanneemt. b. Een schrijven als voren dat hij met 1 Jan. 1909 in dienst hoopt te treden. c. Een missive van Qed. Staten, vaststellende de Gemeente-rekening. d. Een missive als voren goedkeurend de regeling der jaarwedden van heft onderwijzend personeel. e. Een missive alsvoren, goedkeurend de afkoop der tienden van gronden der gemeente. 2e. Jaarlijksche herbenoeming van Dr.de Rid der, welke met algemeene stemmen herbenoemd werd. 3e. Benoeming stembureau voor de aanstaande verkiezingen in 1909. Tot Voorz. werd benoemd den heer D. Sieling en tot leden werden benoemd de heeren L. van Beek, T. Kooman, D.D. Kaste lein, terwijl de overige leden tot plaatsvervan gende leden werden benoemd. <(e. Aanbieding Gemeentebegrooting 1909. De geraamde inkomsten zijn f 18,183,50 uitgaven 18,183,50 Op de vraag des Voorz. of ook iemand iets op of aan te merken heeft, stelt de heer Van der Velde voor, de pest onvoorziene uitgaven te ver lagen met f 400,waardoor dan ookde Hoofde lijke omslag met f 400,— zal kunnen verlaagd worden, dit voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna werd de begrooting aldus vastgesteld. 5e. Voorstel van Burg. en Weth. om den heer Dohmen een grati/icatie groot f35,teverleenen, daar den heer Dohmen vanaf 15 Nov. tot 1 Jan. a.s. als plaatsvervangend hoofd der school fun- geerd, hetgeen alzoo besloten werd. Voordat de vergadering in besloten overgaat, om het kohier van den Hoofdelijken omslag te behandelen, vraagt de Voorz. of iemand het woord nog verlangd, waarop de heer Kastelein de Voorz. attend maakt op de slechte toestand waarin de sloot verkeerd, achter de woning van den heer A. Both tot aan de woning van Joh. Both. De Voorz. zegt dat de gemeente niets over de sloot te zeggen heeft, maar dat de polder „Kraaie- nisse" die moet schoonhouden, en dat hij dan ook de Dijkgraaf dier polder er op attent zal maken. Daarna vraagt de heer Sieling het woord, welke zijn beklag indient bij de Raad over de handel wijze van Burg. en deer. mededeelende dat de vorige week Woensdag de Secretaris bij hem kwam met een verlofaanvrage van den onderwijzer Smits om zich te Rotterdam bij de hoofden der school te gaan presenteeren, met de mondelinge boodschap van den Burg. er bij, dat deze geen toestemming wilde geven of Smits moest bewijs overleggen dat hij daarvoor uitgenoodigd was, waarop Sieling zeide dat hij daar tegen was, want dat de heer Smits daar nooit geen bewys van over kon leggen wantdateen onderwijzer daarvoor nooit uitgenoodigd werd maar dat hij zichzelf moest aanmelden. Daarna is de Secretaris naar de tweede Wethouder Van Beek gegaan, welke met de Burgemeester meeging en alzoo kwam het dat de heer Smits geen verlof kreeg en zich daarop tot den heer Sieling wendde om inlichtingen dienaangaande. De heer Sieling had toen geantwoord dat het met twee tegen een stem alzoo besloten was, maar dat hij er tegen gestemd had. Daarna had de heer Smits gevraagd ot er geen doen aan was om toch verlof te krijgen, waarop Sieling geantwoord had van neen, want, zeide hij, de Burg. is niet thuis en ik mag een reeds genomen besluit niet veranderen. Daarna zeide Smits maar als ik nu weer eens verlof aanvraag, stemt gij er dan weer voor, waarop Sieling zeide van ja, want ik mag iemand die verbetering van positie zoekt niet tegenwerken. De volgende dag ontving Sieling een schrijven van Smits verzoekende tegen den volgenden dag (toen Vrijdag) verlof ona naar Rotterdam te gaan presenteeren. Sieling sprak daarover met v. Beek om diens oordeel te hooren. v. Beek stemt er tegen, Sieling stemt er voor, dus besloten werd de heer Smits verlof te geven omdat de stem des waarnemend Burgemeester beslist in zoo'n geval. Daarna geeft de le Weth. het briefje aan de Secr. en zegt dat hij dit besluit aan Smits moet meedeelen, waarop de Secr. dit weigerd en op le vraag of hij het beslist niet doen wil, beslist antwoord ik doe het iiiet. Daarna laat de Weth. het briefje door een ambtenaar in een enveloppe doen, geeft het de bode welke het bij den heer Smits brengt. Daarna heeft de Burg. Sieling in een Burg.- en Weth.-vergadering op onbeleefde wijze gezegd dat hij gemeen en geheel buiten zyn bevoegdheid om had gehandeld en perste hem om hem en v. Beek schuld te belijdeD en om vergeving te vragen, waarop Sieling antwoordde, dat hij dat onmiddelijk doen wilde als hij bewees dat het waar was wat hij zeide met gemeen en geheel buiten zijn bevoegdheid om handelen. Dit even wel kon de Burg. niet dus ik vertrouw volgens recht gehandeld te hebben. Tevens zeide Sieling dat hij niet mee wilde doen om onderwijzers te helpen negeren, waarop de Burg. zeide dat hij nooit eene onderwijzer had tegengewerkt, waarop de heer Sieling de volgende feiten opnoemde Is het geen tegenwerken of plagen als men het schoolversiag, hetwelk het hoofd der school opmaakt om in de Raad voor te lezen, eerst ge heel uitbeend, en dan als een half gesloopt de Raad laat voorlezen. Is het geen plagen als gij Burg. en Secr. een eervol ontslag, hetwelk in een Raadsvergadering van 22 Oct. werd verleend, niet aan de betrokken onderwijzer verleend dan nadat deze er op den 14 Nov. (den dag van diens vertrek) er bij den Secr. om vraagt. Is het geen plagen als gy Burg. in een tijd van watersnood de regenbak van de school laat leegscheppen om hem juist dan schoon te doen maken, en dit geheel buiten de Wethoudersom. Is het geen plagen als gijlieden Burg. en v. Beek de reparatie in de school gaat opnemen, in 't geheel in de woning van de hoofdonderwij zer niet gaan zien waar toch ook iets noodig kan zijn, ja daar ook iets hoogs noodigs was. Overtuigd zyude voldoende inlichtingen ver strekt te hebben, geef ik het aan de Raad over om mij te veroordeelen als ik het verdient en anders mij in mijn recht te stellen. Met deze had de heer Sieling gezegd. Daarop antwoord de Burgemeester (en in dit antwoord komt de advocaat boven met zijn slimme(Verslagg.): 't spijt mij zeer zegt hij, dat U dit in de Raad en alzoo in 't publiek hebt gebracht; ook ik heb er over ge dacht om het in behandeling te nemen, maar heb het niet gedaan omdat ik zulks veel te gering acht, om het te bespreken, maar nu ge er toch over begonnen zijt, ben ik verplicht om te ant woorden, alhoewel ik er liever over zweeg, want dan konden we alle discussies die wij in de Weth.-vergaderingen voerden wel in de Raad brengen. Ook nu zeg ik dat Gij verkeerd gehan deld hebt tegenover v. Beek en mij, gij hebt ons belachelijk gesteld en ons gezag zeer aan 't schokken gebracht, en ook nu vraag ik U wilt Gij om vergeving vragen De heer SielingZoodra gij mij 't bewijs van schuld levert. De Burg.: Sieling gij begrijpt toch wel dat het niet mooi is om van iemands afwezigheid ge bruik te maken om zijn wil door te drijven. Sieling: Als die wil maar 't recht is. Burg.Omdat Smits zes weken geleden zonder verlof naar Rotterdam is geweest wilde ik het het hem nu zoo direct nret geven, tenminste zoo zonder verlof 1 Hy had verlof om naar een vergadering van Onderwijzers te gaan en is daar niet geweest, maar is toen ook al in Rotterdam wezen solliciteeren, en had hij nu maar persoon lijk naar mij toe gekomen en my er over ge sproken dan had ik hem wellicht toch nog wel verlof gegeven. Het verdere plagen van onderwijzers, ach, wat zal ik daarvan zeggen, 't spijt mij dat al die kleinigheden weer zoo worden opgehaald. (Deze laatste zin zeide de Burg. herhaaldelijk en ik plaats dit er nu zoo maar in opdat ik dat dan ook niet meer herhaaldelijk er weer in behoeft te zetten. Verslagg.) Wat het schoolversiag betreft, dit besloten we in een vergadering van Burg. en Weth. om het alzoo (uitgebeend, Verslagg.) de Raad voor te lezen. Het ontslag aan den heer Van 't Hof behoef den we niet af te geven voordat deze daarom verzocht. (Dus voortaan eerst ontslag vragen aan de Raad en dan om het eervol ontslag asjeblieft spelen bij de Secr. en Burg., begrepen?? II Verslagg.) De regenbak die heb ik niet zonder de Wetli. er in kennis van te hebben gesteld schoonge maakt, want ik zond de Secr. met een brief naar de beide Weth. maar deze waren niet thuis en toen heeft de Secr. last gegeven de regenbak leeg te scheppen; ook dit deed ik zoo haastig omdat ik van het college Staatstoezicht bericht had ontvangen deze schoon te laten maken, ook is intusschen gebleken dat het water niet geschikt meer is om te drinken. Die reparatieopneming, ja een ieder weet als er een huis leegstaat en er moet een nieuwe onderwijzer of dokter komen, dan laat men dat wat opknappen en dat de heer Sieling daar nu laag op ziet, dat er nu veel en alles wat gevraagd werd kon geschieden en van de zomer niets, dat is maar een verkeerde opvatting van hem'. Er is nogal verschil van opvatting op dit punt. Mij overtuigd houdend alles voldoende weerlegd le hebben, vraag ik of er ook nog iemand 't woord verlangd over deze kwestie. Nadat de heer van Beek het woord verkregen heeft zegt hij Ja, ik wilde nog wel iets zeggen van hetgeen „Sieling daereven zeide, nl. dat de Burg. hem op een onbeleefde wijze had aangespro ken, dit is echter heeeelemaeael geen waer, liie bleef steeds netjes. SielingNu de Burg. en van Beek zich niet schamen om met grove leugens er alzoo uit te springen, wil ik er niet meer over spreken, daar men dan toch nooit tot een gezond einde kan komen. Burg. roept Sieling tot orde. Daarna krygt van der Velde het woord, welke zegt, dat hy het toch onbillijk vindt om een onderwijzer welke zijn positie wil verbeteren, geen gelegenheid daartoe wil verstrekken en dat de Secretaris toch geheel in strijd met zijn instruc tie is opgetreden, daar deze toch een dienstzaak op uitdrukkelijk verzoek van de le Wethouder, tevens Loco-Burgemeester weigerde te volvoeren. Daarna vraagt de Secr. het woord welke het ook verkrijgt, hij zegt dat hij het wel wilde doen, maar dat Sieling het hem toen niet meer wilde laten doen. Sieling Ja, toen ik de ambtenaar bet adres had laten schrijven en de brief dicht maakte en aan de bode wilde geven zeide gij, nu geef maar hier dan zal ik hem toch wel geven, maar toen wilde ik niet meer, omdat ik U toen niet eens de brief meer toevertrouwde. Burg. roept Sieling tot orde en verzoekt hem parlementair te blijven. Daarna stelt van der Velde voor deze discussies te doen eindigen, waarop de Burg. met veel bijval zegt daar voor te zijn, daar zij toch tot niets nuttig zijn. Daarna werd de vergadering gesloten. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare ver- qadering van den Raad der gemeente Stellendam, op Vrijdag 27 Nov. 1908, des vm. 9.30 ure. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden on gewijzigd vastgesteld en geteekend. Wordt voorlezing gedaan van le Missieve van en S. M. van der Vlugt houdende kennisgeving, dat zij hunne benoeming tot kantoorhouder van den hulptelegraaf- en telephoondienst alhier aannemen. Wordt aangenomen voor kennisgeving. 2e. Verzoek van den Heer P. J. Oosterbeek om afschrijving van den aanslag in den H. O. over 1908. Wordt goedgevonden, hem over 4 maanden af chrijving te verleuren. Hiervan zal adressant en den Gemeente Ontvanger kennis worden ge geven. 3e. Missieve van Heeren Ged. Staten dezer provincie daarbij goedgekeurd terugzendende een staat model B. over het dienstjaar 1908. Aangenomen voor kennisgeving. 4e. Missieve als voren daarbij goedgekeurd te rugzendende een staat model A. over het dienst- jaar 1908. Aangenomen voor kennisgeving. 5e. Ingekomen adres van D. C. Birkhoff smid alhier houdende verzoek om voldoening der aan nemingssom van de ijzeren brug over de haven. Hiertoe wordt besloten. 6e. Verzoek van het bestuur der Afdeeling „Goedereede en Overflakkee van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap, om subsidie uit de Gemeentekas te verleenen aan den cursus tot op leiding voor de hoofdacte in verband daarmede, dat de Commissie voor onderwysbelangen der Mij. tot Nut van het Algemeen gelegenheid geeft subBidie daarvoor te verkrijgen, mits de betrok ken gemeente-besturen en andere lichamen daarin van belangstelling blyk geven! Op voorstel van B. en W. wordt op dit verzoek door den Raad éénparig afwijzend beschikt. Hier van zal aan adressant kennis worden gegeven. 7e. Adres van Abr. Brinkman e.a. houdende verzoek om verlichting by de brug en zoo moge lijk by den uitrit of dreef van den Nieuweweg. B. en W. stellen voor, adressanten te verwijzen naar den eigenaar van den grond. Na eenige onderlinge besprekingen wordt op voorstel van dhr. Holleman éénparig goedgevonden, eene lan taarn nabij de brug te plaatsen. 8e. Missive van Heeren Ged. Staten dezer pro vincie, daarbij toezendende een uittreksel uit het Kon. Besluit, houdende goedkeuring van het raadsbesluit, regelende de Heffing van Haven- en Kaaigeld alhier. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 9e. Missive van de vereeniging Landbouwon derwijs te Bommelsdijk om bij eventueele onder- wijzersvacature een onderwijzer met landbouw- acte te benoemen. Wordt goedgevonden, hierop te gelegener tijd te attendeeren. 10e. Missive van Heeren Ged. Staten dezer pro vincie, houdende bericht, dat aan Dr. J. Duister eene restitutie in den Hoofdelijken Omslag over 1908 moet worden toegekend vanaf 1 Aug. j.l. hetgeen door den Raad wordt goedgevonden. 11e. Daarna worden vastgesteld een staat model A. en B. betreffende de begrooting dienst 1908, welke ter goedkeuringvaan Heeren Ged. Staten zullen worden ingezonden. 12e. Missive van Heeren Ged. Staten daarby toezende adres van Dr. J. Duister, gericht aan H. M. de Koningin, vragende vernietiging van het raadsbesluit d.d. 1 September, houdende ontslag uit zijne betrekking van gemeente-genees heer en verzoekende, hem alsnog eervol ontslag uit die betrekking te willen verleenen. Met 4 tegen 3 stemmen, die van Nagtegaal, Meijer, en Biemond, wordt besloten, het besluit tot ontslag te handhaven, vermits de Raad geene termen kan vinden, om het ontslag eervol te verleenen, doch eenvoudig ontslag aan Dr. Duij- ster uit zijn betrekking van gemeente-geneesheer is verleend. Burgemeester en Wethouders echter zijn van meening, dat Dr. Duijster heeft gehandeld over eenkomstig de instructie alhier, en hij h.i. recht heeft op eervol ontslag, welke meening door den Raad niet wordt gedeelt, doch aan hem slechts eenvoudig ontslag uit zijn betrekking toekomt. Wat betreft de zinsnede uit het adres van Dr. Duijster aan H. M. de Koningin, dat weldra de kans zal bestaan, dat geen geneesheer zich in deze gemeente zal willen vestigen, deze is ge bleken onjuist te zijn aangezien de geneeskun dige vacature binnen drie weken na zijn ver trek was vervuld. Hiervan zal mededeeling worden gedaan aan Heeren Ged. Staten dezer provincie. De Voorz. deelt mede, dat in de commissie van toezicht op het L. O. ter voorziening in de vacature ontstaan door het niet aannemen der benoeming door A. van der Vlugt een lid moet benoemd, worden. Door B. en W. zijn op de aanbeveling geplaatst de Heeren P. J. Muideren P.Holtman. Tot stem ming overgaande, wordt met meerderheid van stemmen benoemd de Heer P. Holtman. Van deze benoeming zal aan den Heer Commis saris der Koningin en den benoemde kennis wor den gegeven. Alsnu geeft de Voorzitter een overzicht van de overschrijving der posten van de Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur over 1908 en vraagt, of de Raad Burgemeester en Wethouders kan machtigen, door te gaan met het doen der uit gaven, ook wanneer posten mochten worden over schreden, hetgeen algemeen wordt goedgevonden. 13e. Missive van Heeren Ged. Staten dezer provincie, daarby goedgekeurd terugzendende de Gemeente-Rekening over 1907. Aangenomen voor kennisgeving. 14e. Missive van Heeren Ged. Staten daarby terugzendende het ontwerp gemeente-begrooting voor 1909 met hunne beschouwingen. Zonder be raadslaging wordt de Gemeentebegrooting een parig vastgesteld in ontvang en uitgaaf op t 18264.21 en zal dienovereenkomstig ter goedkeu ring aan H.H. Ged. Staten dezer provincie wor den ingezonden. De Heer Van Gelder geeft te kennen, dat de reinheid der trap aan de haven nogal te wenschen overlaat en acht het gewenscht, dat dezelve door de lossers behoorlijk wordt schoongehouden. Hy vraagt verder eenige inlichtingen omtrent de havenvergrooting, waarop de Voorzitter repliceert, dat de Directie der Tramweg-Maatschappij het terrein aan de gemeente in koop wil overdragen, doch dat hij van Heeren Ged. Staten der provincie de mededeeling heeft, dat zij het niet gewenscht achten, tot uitbreiding der haven over te gaan, doch daarmede te wachten, totdat de tramweg een paar jaren in exploitatie is. Niets meer te verhandelen zijnde, sluit de Voorzitter deze vergadering. 8ingezonden Ntukfce». De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Mijnheer de Redacteur In Uw blad van 21 Nov. kwam een stukje voor, van de heer Van Beek. Hierin Z.E-A. ge heel tot mijn dienst, dat is een meevaller; bijna zoolang mij heugt, mij niet gegroet, en nu zoo dienstvaardig. Maar Z.E.A. is een beetje nieuwsgierig, ja daar sukkelt hij wel eens meer aan; nog maar heel kort geleden onderwierp de Burgemeesteer en de heer Van Beek 't geheele onderwijzerspersoneel aan een streng verhoor, teneinde te weten te komen wie de schrijver was van het stukje Plaatselijk Nieuws in Uw blad, betreflende dat verlof van onderwijzers, dat er achter die nieuws gierigheid minder edele bedoelingen zouden schuilen, daar denkt natuurlijk niemand aan. Indien persoonlijke belangen bij mij niet 't zwaartst wegen schrijft dhr.; v. B. is't ook minder noodig enz. Maar die wegen bij mij juist 't zwaartst, ik ben al zoo gewoon aan de omstan digheid, dat de gemeentebelangen op zoo onbaat zuchtige wijze door den heer v. B. worden be handeld, dat ik 't voor mij in 't geheel niet noodig vind, om deze zaken zwaar op te nemen, ik ben dan ook mijzelf niet bewust, den schijn te heb ben willen geven dat ik voor gemeentebelang de pen opnain. Daar ik dus voorloopig mijn naam niet noem zullen wij nu wel verstoken blijven van's heeren Van Beek's inlichtingen, dit is eensdeels wel te betreuren, want 't zouden toch zeker wel toon beelden van onpartijdigheid geweest zijn, daar wij 't nu misschien met eenigzins minderwaardige zullen moeten doen. U, M. de R. dankend voor plaatsing. Uw dienaar, ABR. ACHTERINDEPOLDER. Melissant, November 1908. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik UEd. onderstaand onder de Ingezonden stukken te doen opnemen, waar voor UEd. door mij bij voorbaat wordt dank gezegd. Hoewel geen abonné, is mij uw blad ter hand gesteld en las ik twee stukken over Minderwaardige loterijen. Ik zou wel eens aan Lotisico willen vragen, waarom zij zoo lang uitstelt met de betaling van den prijs die is gevallen op Lotisicolot 5974 ad f 400,in de 388e Staatsloterij. Als men een ander beschul digen wil, moet men toch eerst zelfs zijne verplichtingen nakomen. Ik kan meedeelen, dat de agent den schuld niet draagt, daar deze enkele keeren in Veghel komt, doch de loterij was al afgeloopen, toen de agent mij tegenkwam, en deze er officieel nog niets van had gehoord, dat er op dat nummer een prijs was gevallen. De agent is een zeer vertrouwd man, en mag deze er geen verwijt van gemaakt worden, al zou die het geld over drie maanden brengen, deze doet dit, als hij toevallig te Veghel komt. Doch de vraag is, waarom zoo lang getalmd tegenover den agent zelf Tweedens zou ik aan Lotisico willen vragen, waarom wordt door U op een prijs van f 400,— maar f 13,50 uitbe taald, terwijl de N. V. De Tijdgeest op haar Polissen eveneens op 7™ recht gevende f 17, betaalt. Lotisico als oudste in jaren moest zich schamen om andere Maatschappijen, die toch ook door den wereld moeten, te belakken en door het slijk te sleuren. Ze maakt 't voor zichzelf er zeker niet beter en winstgevender door, al denkt ze dat. Nogmaals UEd. dankzeggend voor de plaat sing, Hoogachtend, Uw dw. W. P. I. DE GOEDE. Veghel, 30 Nov. '08. Anvers, le, 27 Nov. 1908. Mijnheer de Redacteur Het is bekend dat, in den loop van dit jaar, geklaagd is over de boedanigheid van het Chilisalpeter, welk in onze haven werd afgelevetd. Door vertrouwbare personen werd bevestigd, dat sommige ladingen met aardach tige bestanddeelen vermengd waren. Daar elke lading altoos uit verscheidene loten, afkomstig van verschillende fabrikanten bestaat, kan men nooit met zekerheid vaststel len, door wien het Chilisalpeter, waarover men klaagde, geleverd is geworden. Om een einde te maken aan dezen toestand, die zoowel de nijverheid als den landbouw bena deelt, hebben de Chileensche Chilisalpeter- producenten beslist, dat voortaan elke zak, alvorens te worden uitgeleverd, van een erken- ningsteeken zal voorzien worden. Door dit kenmerk, op den zak aangebracht, zal de kooper steeds den oorsprong der waar kunnen opsporen. Wij achten het nuttig dezen maatregel ter kennis uwer lezers te brengen, opdat ze in voor komende gevallen daarvan gebruik kunnen maken, en bieden u daarvoor onzen oprechten dank. Hoogachtend, Délégation des producteurs De nitrate de soude du chili poer la Belgique et la Hollande Le Secrétaire JULES AEBY. Dliddelhariiis. Van ide visschersvloot zijn te IJmuiden binnengekomen de sloepen Voorlichter schipper M. den Braber met een besomming van f 180 en z>Anna« schipper C. Langbroek 1 111 Posters ie 11. Stellendam. Op het Hulp- Telegraaf- en Telefoonkantoor alhier zijn gedurende de maand November behandeld 213 tele grammen en 108 gesprekkem. ferkoopsn^ei». Op Donderdag 3 Dec. 's avonds 6 uur Afslag van a. een perceel Bouwland in den Plaspolder onder Goedereede; b. een Huis en gevolgen in de Pieterstraat aldaar, jn het logement »de Gouden Leeuw® te Goedereede. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Woensdag 9 December 1908, 's nam. half 2 uur te Melissant ten verzoeke vanjac. Goedegebuur Jz. voor het door hem bewoond huis jaarlijksche verkooping van manufacturen en gemaakte goederen. Notaris VAN DER SLUYS. fwesiieii£r<l Hieuw*. De storm. De tijdingen uit zee over het wedervaren van de Scheveningsc.be vloot in den jongsten storm, zijn voor het oogenblik geruststellend wat ongelukken betrett. Alleen hoort men van enkele binnengekomen bomschuiten van veel vleelschade onder de bomvaartuigen de meeste loggers lagen tijdens den storm niet aan de vleet. Een beioouing. üe kapitein J. Berkhout van de //Helle- voetsluis// redde, voor eenigen tijd, op vijf mijlen afstand van den Nieuwe Waterweg een tweetal Engelsche luchtschippers, wier ballon in zee was gedaald. Als belooning hiervoor ontving nu de kapitein van hen een zilveren tabaksdoos en een somjgelds te verdeelen onder de bemanning de //The Aero Club//, schonk den kapitein een zilveren medaile. Een liefhebbend echtgenoot. Sinds Donderdag vormt de verdwijning van een 21-jarige vrouw, wonende in de Oudezijds Armsteeg ie Amsterdam, in die buurt het gesprek van den dag. Deze vrouw is sinds eenige jaren gehuwd met een man, bijgenaamd //Moflie//, die echter naar de buren vertellen, niet in goede verstandhouding leefde met zijn vrouw, haar slotg en ook de kinderen slaag gaf en bijna nimmer iets van zijn loon thuis bracht. Toen hij Donderdagavond thuis kwam vond hij slechts twee kinderen van jde drie, een zuigeling van 7 maanden en een jongetje van drie jaar. Op de tafel lag een briefje, door zijne vrouw geschreven waarin zij mededeelde, dat zij hun slechte verstandhouding moede was en dat, op bet oogenblik dat hij het briefje las, zij zich en hun dochtertje van anderhalf jaar van het leven zou hebben beroofd. Tot op dit oogenblik is nog geen spoor van beiden gevonden. De verbittering van de buren tegen den man is zeer groot. Gevaarlijk beroep. De stoomtrawler sOceaan II IJM 92® is te IJmuiden binnentijds van de visscherij terug gekeerd, omdat door een stortzee de matroos E. Broek was overboord geslagen en verdron ken. Een ander werd tegen het dek geslingerd en bekwam kwetsuren. De verdronkene laat een weduwe met 5 kinderen na. Zakkenrollers. Een veehandelaar te Vuren, die naar de Gorichemsche kermis was geweest, kwam, thuis komende, tot de onaangename ontdekking dat zijn portefeuille met f 1300 was verdwenen. Strijd tusschen een zalm en een vischotter. Op het Elbe-eilandje Krautsand is dezer dagen een strijd tusschen een grooten zalm en een vischotter waargenomen. Een bewoner van het eiland hoorde uit de richting van een met de Elbe in verbinding staande sloot een eigenaardig geplas, als werd er met roeiriemen op het water geslagen, en daartusschen vreemde geluiden. Toen hij bij de sloot kwam, zag hij dat een vischotter een prachtigen zalm te pakken had. De sterk bloedende zalm trachtte den vischotter onder water te trekken, wat hem ook herhaaldelijk gelukte, maar de otter hield vast en kwam telkens weer boven met zijn prooi. Ten slotte verjoeg de man den otter met steenworpen en daarop haalde hij den zalm uit het water, 't Was een dier van 35 pond. Een inbreker gesnapt. De Bredasche politie heeft Zaterdagmiddag gearresteerd een 2o-jarige Duitscher J. D., uit München-Gladbach die eergisterennacht Tilburg door openschuiving van een raam inbraak pleegde ten huize van den heer Swage- makers op den Bosschen Weg. Hij had daarbij gestolen drie ziveren taartscheppers,een zilveren gemonteerde kurk, terwijl uit een dameslesse naar f 400 werd ontvreemd. Het door hem gestolene, hetwelk reeds te gelde was gemaakt, is in beslag genomen. De dader is naar Til burg overgebracht. De oude vijand. Door de jongste stormvloeden schijnt de zeedijk nabij het Horntje op Texel, waaraan in de laatste jaren bijna een ton gouds moest verwerkt worden, nu weer op andere plaatsen te zijn ondermijnd. Bij de Zaterdag verrichtte peilingen bleken hier en daar aan den voet des dijks holen van wel zes meter diepte te zijn ontstaan. Men heeft terstond personen aan het werk gesteld, doch er zullen belang rijke maatregelen moeten worden getroffen, om erger te voorkomen. Verkeers-idylle. De Dokkumerboot, om I uur van Leeuwarden vertrekkende, geraakte door den harden wind bij Wijns aan den grond. Een andere boot van Dokkum komende wilde te hulp komen geraakte ook aan den grond. Weer een andere, even hulpvaardig, zat weldra eveneens muur vast. Een motorboot liet zich niet afschrikken, bood hulp maar onderging hetzelfde lot. En zoo zaten ze met hun vieren op een rijtje aan de lage boorden aan de Dokkumer Ee, tot ze des avonds met vereende krachten weer vlotkwamen. Heerlijk beeld van stoombooten solidariteit. (N. Gr. Crt). De Zeister moordzaak. Vrijdag is, naar de wL.Ct.w meldt, te Leeu warden in de bijzondere strafgevangenis opge sloten Hendrik van Vaalen, door het Hof te Amsterdam veroordeeld tot 20 jaar gevange nisstraf, wegens moord op den kassierbediende Hendrik Drost te Zeist. Zooals men weet, teekend Van Vaalen geen cassatie aan. Gasontploffing. Te Sneek had Vrijdag een gasontploffing plaats op de bovenverdieping van een win kelmagazijn op 't Grootzand. De voorkamer werd geheel vernield. De schade in den winkel is groot. Tal van groote spiegelruiten in de buurt en verderop braken. De bewoner, de heer Volkers, is gewond naar het ziekenhuis gebracht. lierk en School. SOMMELSDIJK.* Aanstaande Woensdagavond G ure zal alhier in de Ned. Herv. Kork optreden de Eerw. Heer Hoekelaar uit Breda. MIDDELHARNIS.* Aanstaande Donderdag avond halfzeven hoopt de Eerw. Heer Heekelaar uit Breda in het koor van de Nederl. Herv. Kerk alhier eene spreekbeurt te vervullen ten belange van uit- en inwendigen zendingsarboid. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De collecte gel eg< in de houden gulden Herv. Dijk. Do< Gei HERKI alhier is herkozen hebben aa GOEDE alhier gehj opgebraoh SPIJKE van eenig op f 72, SC TR. Het naar Het ArnS- Het via Het 8.8. Batav1 s.s. 0 erda- 8 Het arr. 25 Het Java. Het s Java. Het i- naar Hei j.SBÏ vertr26 net s.fPt sterdam Ja»1 Ce tov. 1.8. K ,f. M j. Or via s. K Batavia Amsterdam Het s.l Rotterdam .8. S n Ui Granen. Ta per 100 kilo f 8 0,—. Boo f 10,— a 10,5 Aardappelei a 2,25 per Hl Peen f 0,50 Boter per Granen ged Ajuin Strooj Vee. Aange Runderen, Kalveren, Lammeren, 95 Geiten, Ez< Koeien Stieren Kalverel Schapen Lammei Varkeni Lichte Aardappelen, Zoeuwsche Bli Zeeuwscho Eia Zeeuwsoho Bo:l Geldereche BI Weinig aan Ajuin. (Zee balen van al Men beateec f 0,Strooj per 60 kilo. Eieren. Zee a 8,per 10< Vee. Aangi 60 Paardei Runderen, 5q ügMk

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2