voor de Zaidliollandsclie en Zeeuwsche Eilanden. Woensdag 2 December 1908. 23ste Jaargang N°. 1403. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. Adrertentiën 10 cent per regel en s/, maal. Beelamea 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en Vsaaal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Alle §tukken voor de Hedactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. 23ste LIJST De beginselen der Rechterzijde. De rechterzijde bestaat uit antirev. christelijk-historischen en Roomsch- Katholieken. Elk dier partijen heeft een eigen program, zij het ook, dat de formuleering niet bij alle even scherp is. Maar in elk geval komen die programs hierin overeen, dat het uitganspunt hetzelfde ishet grond beginsel, het fundament niet verschilt, n den opbouw is er niet steeds over eenstemming en hierin is de rechter zijde in gelijke conditie als de Linker zijde, waar ook in den opbouw aller lei verschilpunten zich openbaren, maar die overigens ook bezit één wortelbeginsel. Rechts en links komen hierin overeen, dat ze beide stoelen op één uitganspuntop één hoofdge dachte. Maar in de afgeleide ideeën is schakeeringzoo en daarom heeft Links zijn sociaal-democraten, zijn vrijzinnig-democraten, zijn Unie-libe ralen en zijn Oud-liberalendie vier groepen zijn één in het worteldenk beeld. dat de Rede, de historie, de volks vooruitgang, enz. grondzuilen moeten zijn van politiek regeeren. De Rede, de wil der menschen moet bij den opbouw van den staat en de ont wikkeling van 't staatkundig leven richtsnoer en gids zijn. Wat de rede begeert en door de historische toe standen is bezonken, moet als weten uitgangspunt gelden voor elke Re geering. De beginselen der Rechterzij komen in dat opzicht volkomen met die der Linkerzijde overeen. Ook wij begeeren rede en historie als factoren te laten dienen bij alle regeeringsbeleid. Maar rede en historie en volks ontwikkelingen maatschappelijke voor- uitgang en alles in één woord, wat de Staatkunde ,in de toekomst beheerschtwenscht de Rech terzijde te bezien in het licht der God delijke Openbaring. De beginselen der Rechterzijde aan gaande Vrijheid, Gezag, Godsdienst, Koningschap, Huwelijk,Zedeleer,Stan den, V olksinvloed, Onderwijs, Arbeid en Kapitaal, enz. worden dus beheerscht door de rede; maar de rede, getem perd of verlicht door Gods Woord. Daarom en daarin en daardoor is de Rechterzijde fundamenteel één. Op een zelfden wortel stoelen we met Rome en de Ohristelijk-Histo- rischendie wortel is ons Christelijk geloof nl. dat er is een God Almachtig, die de wereld regeert en van wien afdaalt alle macht in hemel en op aardeeen God Almachtig, die ieders plaats op deze wereld heelt aange wezen en te midden der volkeren zetelt en hun daden en handelingen bepaalt. Die God is de Souverein der Souvereinende Potentaat der Poten taten de Koning der Koningen, welke van de volken en individuen, van de maatschap en de gezinnen, van allen levenskring eischt, dat Hij op hun terrein erkend en geëerbiedigd en gehoorzaamd zal worden, doende Zijn wet der 10 Geboden en voorts de ordinantiën, die Hij door Zijn Zoon Jezus Christus breeder en scherper heeft geformuleerd na diens komst in 't vleesch te Bethlehem. In God en in Zijn Zoon Jezus Christus vindt de Rechterzijde haar aanrakingspunt. Dat Hij is en dat Zijn Zoon is, en dat deze Christus het centrum, het middelpunt is van alle daad der volkeren, der natiën, der personen en geslachten dat de wereld en zedelijke orde zich richten moet op Hem en Hem alleendat in den Oordeelsdag door Hem die daden zullen beloond of gestraft worden, al naar gelang ze Zijn Wil inhielden of er tegen ingingen dit alles wordt door de Rechterzijde eenparig geloofd en beledenen in de Staatkunde dus door die partijen erkend, dat zij ge richt moet zijn op den wil van God en Zijnen Zoon; gericht op Huneer, Hun Heilige wenschen, opdat, wan neer die Groote Dag der Opstanding komt, de volken aan Hem kunnen voorgesteld worden als met 't woord van Jozua: Ziehier o God, ons en het volk, dat ons gegeven was om het te leiden en te steunenZiehier o God, het volk, welks belangen we moesten behartigen en dat we naar U heen moesten voeren door allerlei wet en besluit en door al onze actie op Maatschappelijk en Staatkundig terrein. Het doel van den Staat is de wel vaart van allen en daardoor weer de eere Gods en daardoor de bevordering van Gezag en Orde; van Vrijheid en Religievan Geestelijke en stof felijke belangen. In dat doel is Rechts ééngeba seerd op den Levenden Christus, wiens wil ons aller wet is. De Sociaal-Democr. partij vertoont sinds lang, in Nederland, en vooral in de laatste jaren een beeld van on hebbelijke tweespalt. De eene leider bekampt den anderhet eene orgaan zijn medestrijderde eene fractie de tegenover haar staande. De eenheid in die partij is zoek. En ging de strijd nu altijd nog maar over zaken; maar ook de personen en de karakters der strijdenden wordt aan getast. De twee richtingende revisionis tische en de Marxistische of wilt ge de praktici tegenover de theoretici; of wilt ge de parlementariërs tegen - over de propagandisten der echte so cialistische leer; die twee richtingen botsen. Ze botsen hevig en zijn tegenover elkaar, zooals dat in zulke gevallen, altijd plaats heeft, uiterst scherp. Zoo moet het in onze partij niet neen nooit zijn. Alles wat de Socialisten ons verwij ten, vindt ge in die partij in dubbele mate terug. Ze zijn in de verste verte geen partij om zich daar aan te spiegelen. Er is verwarring; wantrouwen, haat, afgunstbekrompen bedillerijpublie ke tegenwerking van elkaar. Alles wat een partij hatelijk maakt, is daar. Zou zoo'n toestand zelfs lang kunnen voortduren Ons dunkt neen De scheuring staat voor de deur. Als in Zuid-Duitschland. Als in Frankrijk. Die scheuring zal 't Vaderland ten goede komen en ook de arbeiders partij. Als zoodanig niet te betreuren. raaisrlmak. Tuin- en Liandbouw. Officieel Gedeelte. f. Voor andere goederen of voorwerpen dan de bovengenoemde per 100 Kg. of gedeelten daar van 5 ot. PlaafselUk IVleuws. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bjj vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercom*». Bio. 9. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. tan de 30ste Jaar Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Tran.port f76.714.34 Meeden Oldambt per lyst 13S. Nieuwolda met 't Waar 137.75 Burgwerd met Hichtum, Hartwerd, Oldeklooiter en Ugeklooitar 75.69 Duuriwoude met WijDjeterp en Bak- kereen67.32'/, Hantumbulzen met Hantum, Hantu- m.ruitbureii en Ternaard G.K. 12.17 Sleen met Noord-Slsen, Diphoorn en ■rm per lijst57.50 Dedemsvaart gem. Ayeres t 133.75 Harden berg met Brucht, Venebiugge Radewijk en Baaider 71.38 Dinxperloo met Heurne en Groot- en Klein-Bredenbroek 136.24 Eibergen met Rekken 213.65 Lochemmet AmpsenenBarchem G .K. 6. Nijmegen met Het Schependom en Eist299.29 Vorden met Belden, Linde Mossel en Veldwijk 191.05'/, Oud-Loosd recht57. Maartensdijk met Groenekan en Blauw kapel (G.K.)3.57 Renswoud»74.92 Rdam met Volendam 75.55 Hoofddorp135. Ameide met Tienhoven 155.86'/, Hardiexveld (boven) met Schelluinen per lijit48.06 Helissant19.75 Nieuwland bij Leerdam 140.15 Voorschoten84.62 Eijnaart met Zwingelspaan per lijst 281. Meeuwen met Hagoort en Drongelen 40. Totaal van 575 Locale Comités f79.362.63 Waar niets staat aangegeven is de colleete aau de huizen gehouden. Onder de Unie-collecte te Hoogeveen groot f289.27, eie de aanteekingen van de vorige lijst, zijn f 10.48 begrepen uit Pesse e. o. De TJnie-collecte bedroeg te Fijnaart f 195.50 en te Zwingelspaan f85.50. De noch te wachten circulaires beginnen zacht- kensean los te komen. Nog 125 opgaven worden gewacht. De nagirten vloeien nog niet hard. R. DERK8EN, Seeretarider Unie. Fundamenteel één. Hoe het bij ons niet moet zijn. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeelingen zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 244. Hoe onderzoekt men grond met een slib- cilinder Deze vraag drong zioh aan mij op, toen ik ergens lasmet den slibgilinder onderzoekt, bleek het monster, laten we zeggen, 20 percent afslib- bare doelen te bevatten. 245. Hoe lang duurt het rooien der kippen Antwoorden en mededeelingen. 242. Over kalkbemesting hoop ik in een volgend nummer wat te sohrijven. 243. De Rijksseruminrichting te Rotterdam is de plaats, waar landbouwers bet water van hun boerderij gratis ter onderzoeking kunnen op zenden. Schoone resultaten. In een der laatste nummers van 't Friesoh Weekblad lezen we een mededeeling van een practisch landbouwer over de resultaten die hij verkreeg met kunstmest aan suikerbieten. Hier volgt het desbetreffende opstel. Omdat in Zeeland meer kunstmest aan suiker bieten wordt toegediend dan in Friesland en misschien dientengevolge de gemiddelde opbrengt aldaar gewoonlijk veel hooger is dan hier, heb ik dit jaar dienaangaande eenige proeven genomen. De gelegenheid daartoe was bij mij bizonder geschikt, omdat ik drie hectare bieten had ge contracteerd, die wel geheel bij elkaar gelegen waren dus van gelijken grondaard doch Waarvan iedere hectare afzonderlijk gelegen is- Ook was de voorvrucht en de voorbereiding van elke hectare geheel dezelfdein het voorjaar van 1906 zwaar bemest met stalmest en toen bebouwd met aardappelen, daarna in 1907 niet tarwe. Het le perceel ontving van 't voorjaar juist voor het uitzaaien der bieten 900 |KG. 14 pet. Superphosphaat en 300 KG. Chilisalpeter, samen kostende f 70.— per H.A. het 2e perceel 562'/, K.G. Ammoniak-Super- phosphaat van 7 maal 9, kostende f45.per H.A. en het 3e perceel 600 K.G-, 14 pet. Superphos phaat met 100 K.G. Chili, kostende f 32. per H.A. De opbrengsten waren als volgt: le perc. 40843 KG. bieten met 17.9 pet. suikergeb. 2e 37141 17.6 ruim 3e 33811 17.3 Geldelijk gemaakt bij eerste afbetaling le perc. gift 900 KG. Superph. met 300 KG. Chili f 486.03 Hieraf voor Kunstmestf 70 Blijft over per HA. f 416.03 2e perc. gift 562'/, KG. Amman. Sup. 7 maal 9f 432.13 Hieraf voor Kunstmest f 45.— Blijft over per HA. f 387.13 3e perc. gift 600 KG. Superph. met 100 KG. Chilif 382.06 Hieraf voor Kunstmest f 32.— Blijft over per HA. f 350.06 Hieruit blijkt dus, dat de hoogst* kosten, be steed aan kunstmest, de voardeeligste resultaten hebben opgeleverd, en dat Kunstmest aan Suiker bieten niet zoo spoedig te ruim wordt toegediend. Bietenbouwers doet hiermee uw voordeel I Mij dunkt, als nu eens heel veel boeren het voorbeeld, hier door den heer J. K. Rienks ge geven, volgden. Wat zonden we dan niet een boel leesstof hebben voor de krant. En wat zon den we mekaar veel kunnen leeren. De een heeft Immers dit ervaren In de praktijk, een ander weer dat en allen heel veel. Laten we van mekaar ook profiteeren. Wie er tegen opziet, de pen te grijpen, omdat hij zioh verbeeldt wat minder goed z'n gedachten op papier te zetten, geen nood. Dan helpen wij wel even een beetje model aan 't opstelletje brengen. In afwaohting dus. BURGEHEESTER en WETHOUDERS van S 0 m- m e 1 s d jj k doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zjjne vergadering van 6 Aug. 1908, zjjn vastgesteld de volgende Verordeningen: Verordening op de heffing van weeg- loonen in de gemeente Sommelsdjjk. Art. 1. Te beginnen met 1 Januari 1909 wordt in deze gemeente eene belasting geheven onder den naam van „weegloon". Art. 2. Deze belasting is verschuldigd door de personen, die ten hunnen behoeve van de weegbruggen de gemeente gebruik maken. De betaling voor het wegen van goederen of voor werpen geschiedt overeenkomstig het navolgende tarief o. Voor suikerbleten, beetwortelen, peen en pulp van iedere 1000 Kg. of gadeelten daarvan 8 ot. b. Voor stroo, hooi, ongedorsohen grenen en der gelijke van iedere 1900 Kg. of gedeelten daar van 9 cent; c. Voor granen, aardappelen, ajuin of ander zak- goed per 1000 Kg. of gedeelten daarvan 9 ot. d. Voor paarden en runderen per 100 Kg. of gedeelten daarvan 9 cent; tot een maximum van 50 cent per stak boven de 500 Kg. e. Voor kalveren, sohapen, varkens en ander klein vee per 100 Kg. of gedeelten daarvan 9 ot. tot een maximum van 25 cent per stuk boven de 200 Kg. Art. 3. De invordering zal plaats hebben overeen komstig de verordening op de invordering van heden. Verordening op de invordering van de belasting onderden naam van .weeg loon" in de gemeente Sommelsdjjk. Art. 1. De invordering van de weegloonen geschiedt namens den gemeente-ontvanger door de daartoe vanwege de gemeente aangestelde wegers. Art. 2. Ieder, die van de weegbruggen gebruik maakt is verplicht voor Iedere maal, dat gewogen wordt aan hen te betalen het bjj het besluit tot hef fing bepaalde weegloon. Door de wegers zal een weegbrieije aan hem worden afgegeven uit een register met atrooken, vermeldende het bruto, tarra on netto gewicht en de soort van de gewogen goederen of voorwerpen. Art. 3. Voor den vjjfden van elke maand storten de wegers de door hen over de laatst verstreken maand ontvangen gelden tegen kwitantie ten kantore van den gemeente-ontvanger. Art. 4. De gemeente-ontvanger, de gemeente-veld wachter, de nachtwaker on de gemeente-arbeider zjjn verplioht te waken tegen overtreding dezer verordening. Art. 5. De bepalingen van de artikelen 258 tot en met 262 en de artikelen 271 tot en met 282 der gemeentewet zjjn op deze verordening van toepassing. Zjjnde aan de heffing van do in deze vermelde belasting goedkeuring verleend bjj Koninkl. Besluit van 11 November 1908 No. 34. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den len December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF. Bekendmaking. De BURGEMEESTER van Middelharnis brengt ter kennis dat de Raad dezer gemeente op Woensdag 2 December 1908 's nam. 2'/, uur openbaar zal vergaderen. Middelharnis, 30 Nov. 1908. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. Sonnueledijk. De heer P. J. J. Wes- trik Gymnasiast te Doetichem, loteling voor de lichting 1909 uit deze gemeente, is vergunning verleend om in plaats van voor den militieraad te Dirksland, te ver schijnen voor den Militieraad, zitting houdende te Zutphen. Naar wij vernemen zal ons- eiland binnenkort verrast worden door dé n ieuwste reclame van de firma de Erven de Wed. J. van Nelle te Rotterdam. Middelharnis. A, Krijtenberg d'ie voor den tijd van 2 jaar als milicien-ko rperaal dienst heeft genomen bij het lej ;er in Ned. Oost-Indië vertrekt 19 Dec. a ,s. Zondagmiddag reed een fietsrijder uit Oude Tonge over het jaagpad langs de haven. J. v. d. N. welke daar met een vriendin liep te wandelen, haalde (op het bellen) verkeerd uit, waardoor rijder en (iets in de haven terecht kwam. Hoewel de rijder in zijn benarde positie hulp verlangde met uitsteken zijner handen, was J. v. d. N. zeker zoodanig door den schrik bevangen dat hij den rijder alleen in het water liet spartelen en hij eindelijk, daaruitkomende, zijn reis met een nat pak en eenige averij aan zijn fiets kon voortzetten. Maandagmiddag lag een zekere R S. uit Oude Tonge die onder den invloed van sterken drank verkeerde in het binnenpad in de sloot. Door eenige voorbijgangers op het drooge gehaald werd hij met zijn nat pak bij zijn hier wonende dochter gebracht. De zitting voor den Militieraad zal voor deze gemeente gehouden worden op Vrijdag 18 December a.s. des voormiddags 9 uren in het Raadhuis te Dirksland. De Burgemeester dezer gemeente brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de maand Januari aanstaande ten over staan van de Militaire Commissie een on derzoek zal plaats hebben ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid in het voorbereidend Militair onderricht. Stad aan 't Haringvliet. Als be stuursleden der vereeniging »Het Groene Kruis* alhier zijn herkozen de heeren W. van Ettinger en L. J. Elvé. De Zangvereeniging »Soli deo Gloria*, directeur de heer P. Diepenhorst, hoopt den tweeden Kerstdag in de Bijzondere school eene uitvoering te geven. Den Bommel. De Rijksveldwachters Hamelink en Piquillet hebben in beslag genomen een fietslantaarn, welke door jagers die met kunstlicht 's avonds aan 't jagen waren, is weggeworpen. Daders bleven onbekend. Door den Commissaris der Koningin zijn weder eenige buitengewone machtigingen tot schieten van schadelijk gedierte uitge reikt. M. W., arbeider alhier had aan zijn voet een wondje, dat na verloop van een paar dagen kevig opzwol, zoodat hij genood zaakt was geneeskundige hulp in te roepen. Gemeenteraadsvergadering is belegd tegen Donderdag den 3 December 190I des voorm. 10 ure. Ooltgensplaat. Jl. Zaterdag ontstond brand in de voorkamer bij Mej. Boom alhier, door het omvallen van een petroleum stelletje. Door het flink optreden der dame zelve en het verleenen van hulp van eenige personen werd gelukkig de vlam in haren loop gestremd echter eeD groote ruïne ver oorzaakt hebbende. Jl. Woensdag is een deputatie uit Hoofdbestuur der Schippersvereen. xSchut- tevaêrc, benevens de heer J. G. van Putten Burgemeester en H. de Geus oud schipper beiden uit deze gemeente bij Z.Ex. den Minister van Waterstaat op audiëntie geweest met het doel op het groote belang te wijzen van verbetering van de haven van Oolt gensplaat met het oog op de te maken aanlegsteiger van die haven. Blijkens be richten in verschillende bladen was de uit* slag van dit bezoek voor hun plan gunstig. Oude Tonge. Door den Heer Burge meester is tegen Donderdag a.s. 's voor middags 10 ure een openbare vergadering van den Raad belegd. Ter algemeene kennis is gebracht, dat de Militieraad voor de lotelingen uit deze Gemeente zal zitting houden te Dirks land, den 18 December a.s. des voorm. 9 ure in het Raadhuis. Dit jaar zijn door den Gem. Genees heer Dr. H. W. Parree 35 kostelooze in entingen verricht, bij kinderen allen boven het eerste levensjaar»

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1