Zaterdag 28 November 1908. 2 23slc Jaargang N°. 1402. v®or tie Zviiifliollantisclie en Eilanden. in mm. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. Tweede Blad. SOMMELSDIJK. Posterijen. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Ibonneaieiitsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling 4,50 per jaar. Ifzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon ïntercons*». S«. 3. Adverteatiëia 10 cent per regel en 3/j maal, Reolames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. Meaataauvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groot® letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan Adverieutiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. fcBle Muiiken voor «ie Redaclie bestemd, Aal vertentiën ess verdere Administratie franco toe Ie «endea aaias sleaa BJIfarever. Dit nummer bestaat uit IMficieel Gedeelte. Schuren der Straten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sommelsd(jk, brengen ter kennis van be langhebbenden dat op Vrijdag 4 December a s. de straten binnen deze gemeente moeten worden geschuurd en dus bij de in art. 70 der Politie Verordening bedoelde personen ieder voor zich zooveel hem betreft worden ultgenoodigd hieraan gevolg te geven zullende deze werkzaamheden raoeten volbracht zijn voor des middags 12 uur. Ingeval van nalatigheid zal de strafbepaling van art 70 der Politie Verordening dezer ge meente op hem worden toegepast. Sommelsdijk, 25 November 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF. Plaatselijk Nieuws. Sommelsdijk. De arbeiders H. Nelis, L. de Leeuw en L. Verbiest, zullen zich binnenkort naar Duitschland begeven, ten einde aldaar in de kolenmijn te werken. Zondagmiddag viel een kind van Jacob Wervers in de volle haven met water. Wer vers er in springende had het genoegen het kind van een anders gewissen dood te redden. Naar men verneemt zal het ontwerp- regelement Dijkring Flakkee* den 8 Dec. a.s. door de Staten dezer provincie in be handeling worden genomen. Maandagavond 6 uur zal door de heer Pen alhier van wege de vereeniging Landbouwonderwijs in de Brouwerij een cursus worden geopend in Landbouwkunde Reeds een 18 tal jongelieden hebben zich daartoe aangemeld. Iliddelharnis. Dinsdagmiddag werd bij het schoolplein het zoontje van G. van Gel der overreden, waardoor het bloedend aan het hoofd werd verwond. Woensdagmorgen werd alhier in de tramhaven aangebracht van de R. L. M. een locomotief en een waterwaggon. Doer de heeren Ravenzwaij en anderen zijn in z dagen 125 hazen geschoten een bewijs dat er toch nog van die beesjes zijn op ons eiland. Stad aan 't Haringvliet. Tot leden van het Bestuur der Kiesvereeniging >Ne- derland en Oranje* zijn in de plaats van de heeren M. M. Borgdorff (overleden) en PBoss (vertrokken) benoemd de heeren J. van Sprang en Joh. van der Sterre. Tot Vice-Voorzitter is benoemd de heer W. Hardendood en tot Secretaris de heer Joh, van der Sterre. Terwijl de slager A. J. van der Pijl bezig was een aan tuberculose lijdend rund Je slachten, kreeg hij een druppel bloed in een wond. Aangezien tijdig geneeskun dige hulp verleend werd, werd erger voor komen. Van den landbouwer B. viel dezen morgen een paard, dat hij slechts een tweetal maanden in zijn bezit heeft gehad, dood. Voorwaar eeD schadepost voorden eigenaar. Den Bommel. Aan de bedeelden der beide armbesturen zijn weder, evenals vorige jaren, door de landbouwers J. Mijs Dz. G. van Loon en J. Koert Mz. poters uitgedeeld. Tengevolge van den hoogen vloed die de kaai onder water zette, zijn de nog op vervoer wachtende hoopen Suikerbieten uit elkaar geslagen en is een aanzienlijke hoeveelheid er van in de haven terecht gekomen. Maandagmiddag viel, tijdens het hooge water, het 8 jarig dochtertje van schipper Franssen in de kaai. Door eenige zich daar bevindende werklieden, werd het kind spoedig er uit gehaald. J. J. A. Stoik, loteling der lichting 1909 is vergunning verleend om in plaats van voor den militieraad te Dordrecht, te ver schijnen voor den militieraad, zitting hou dende te Middelburg. D. G. had het ongeluk zoodanig te vallen, dat hij zich ernstig bezeerde en geneeskundige hulp moest wordeningeroepen Toen Donderdagavond jl. landbouwer M. zich naar zijn varkens begaf, bemerkte hij, dat twee er van zich niet bewogen. Bij nader onderzoek bleek dat ze beiden dood waren, 's Middags liepen ze nog door het hok en hadden goed gegeten. Ooltgensplaat. De gewone jaarlijksche driedaagsche bosch- en landjacht heeft dezer dagen opgebracht 83 stuks hazen, 106 stuks faisanten, 6 stuks houtsnippen en 1 patrijs. Oude Tonge. Dinsdagmorgen brak op de kaai alhier van een wagen beladen met pulp en t oebehoorende aan J. v. Prooijen te Den Bommel een der wielen, waardoor het voertuig in elkander zakte. De wagen bekwam groote schade. Bij publicatie is ter algemeene ken nis gebracht de door H. M. de Koningin goedgekeurde verordening op de heffing van weegloon. Dinsdag 1 Deer. a.s. hoopt de heer C. P. L. Hagens den dag te herdenken, waarop hij voor 2 5 jaar in dienst trad bij het openbaar lager onderwijs alhier. Dirksland. Van de week geraakte een paard dat dienst moest doen voor een verhuizing, in de Kerkgracht te water. Aan de overzijde gekomen zijnde kon men het verder zonder onheil voor dien dienst gebruiken. Maandag sloeg door den storm en het hooge watergetij buiten het hoofd alhier een schip dat met pulp geladen en bestemd was voor deze gemeente, op de gorzen omhoog. Het was niet mogelijk dien dag het schip er af te krijgen. ftlelissant. De lotelingen die wenschen deel te nemen aan het onderzoek dat in de maand Januari a.s. zal plaats hebben ter verkrijging van een bewijs van voor geoefendheid, moeten zich voor 10 Decem ber a.s, ter gemeemtesecretarie aanmelden. Woensdag van de vorige week werd voor het eerst met een waggon de trambaan in deze gemeente bereden. Ouddorp. Donderdag is hier nog bij den landbouwer L. P. een nest met pas gelegde musscheneieren gevonden. Op Donderdag 3 Dec. D. V. hoopt de Chr. Zangv. »Halleluja« (Directeur de heer M. Boelaars,) in het zanglokaal der Chr. School eene openbare uitvoering te geven. Het programma bevat 13 No., terwijl voor afwisseling in de pauze ruimschoots is ge zorgd, doordat 3 samenspraken ten gehoore zullen worden gegeven. De samenspraken zijn getileld ie. De moord der Hugenoten oi de Bartholomeüsnacht. 2e. De leerplichters voor de commissie tot wering vaD schoolverzuim. 3 e. De eersteling der vrijheid. Het zal wel onnoodig zijn om voor deze eerste winteruitvoering de kunstvrienden'op te wekken, tot bijwoning dezer uitvoering. Zuid-Beijerland. Maandagmorgen reed de tram, die 8,25 van hier naar Rotterdam vertrekt, tegen een beladen waggon suikerpeëen. De postwagen en een personenrijtuig werden zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen, niet voor. Met een half uur vertraging kon de tram zijn reis vervolgen. Rozenburg. Er is alhier een vereeniging opgericht tot het plaatsen eener weegburg of Fairbank, waaraan 24 bietenverbouwers ais leden deel hebben genomen, met aan deeltjes van tien gulden. Het bestuur be staat uit de heeren R. Biesheuvel Heiplaat Spijkenisse als Voorzitter, J. C. de Haas van Dorsser Secretaris-Penningmeester en de overige bestuursleden zijn B. Huisman, Jh. Groenewegen en W. Vavekamp. Spijkenisse. Opgezweept door den feilen Noord-westen wind overstroomde de wateren der Oude Maas een polder »Nieuw- Hongerland* genaamd. Enkele op den dijk staande huisjes liepen ook vol, zoodat de bewoners de wijk moesten nemen naar eene hooger gelegen boerderij. Ook de commu nicatie tusschen ons dorp en de »Welplaat« was afgesneden door dat de dam geheel onderstond. Door de duisternis misleid liep Dins dagavond een der bedienden van het tijdelijk hierstaande paardenspel Roberti in de volle haven. De schippersknecht A. v. d. Meijde begaf zich te water en slaagde er in den drenkeling voor verdrinken te behouden. Niet alleen de duisternis maar ook de sterken drank was de oorzaak van de beneveling der oogen. A.s. Donderdag zullen een tweetal huizen beueven 2 boomgaarden toebehoord hebbende wijlen den onlangs gestorven chirurg, de heer H. J, Peffink, geveild worden. IragjeEosidera l$t wikken. De eopie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Mijnheer de Redacteur Is het mij vergund een plaatsje in uw veel gelezen blad. Ik acht het mijn plicht om alle landbouwers mede te deelen, wat ik, ondergeteekende, helaas tot mijn spijt met de N. V. Suikermaatschappij Breda Directeur J. P. van Eossum te Oudenbosch heb ondervonden. Ik verkocht aan gemelde Maatschappij dit voor jaar 14 Bunder Suikerbieten op de volgende voor waarden f 12.50, basis 14 procent suikergehalte, voor elk een tiende meer 10 cent. In Dlnteloord wegen en tarreeren en van elke 4000 K.G. een monster trekken van tien stuks, welke opgezonden moes ten worden naar Breda. Ik leverde op 23 en 24 October 83000 K.G., waarvan getrokken werden 20 monsters bedragende 200 stuks suikerbieten, allen volgens contract, be stemd voor gehalteonderzoek. Deze 200 stuks werden door mij op 24 October verzegeld en op 20 October naar Breda verzonden. Ik ging mijzelven overtuigen hoe of dat gehalteonderzoek plaats had. Ik was in het tareerlokaal aanwezig toen de 200 stuks daar aaukwamon, fluks werd een mes genomen, de zegels losgesneden, twee werklieden pakten de zak vast en lieten 7 stuks in de gereed staande mand glijden («n wel de grootste) dat gebeurde met de tweede en derde zak eveneens. Toen werden de 21 stuks naar de rasp gebracht en weldra verdween met de lift mijn vroeger eigendom naar het Laboratorium. Ook spoedde ik mij daarheen. Met gespannen aandacht stond ik te luisteren, wat hoorde ik 16.4, 16.5, 16.7 dus gemiddeld 16,5. Ik maakte groote aanmerking tegen den chemist en wat moest de chemist getuigen Hij toch had er zijn Maatschappij op gewezen, dat hij geen voldoende materiëel had om al die monsters uit Dinteloord en Fijnaart te onderzoeken. Doch wat had ik gedaan. Ik had van diezelfde bieten twee monsters opgezonden naar de Rijksproefstations Goes en Hoorn. Dit deelde ik mede aan den chemist en die beloofde mij als het meer als twee tiende scheelde, ik voor al mijne bieten bijbetaald zou worden. Zoodra ik het gehalte thuiskreeg, spoedde ik mij weder naar Breda. Ik kreeg 17.8 en 17.6, dus 1.2 meer, maar van bijbetaling geen sprake. Als men nu rekent, dat ik geleverd heb 457.159 K.G. dan wordt dat voor mij een schadepost van f 548.49. Daarbij komt nog, dat alle Contractanten door den Agent P. W. Vogelaar Wz. beloofd is, dat onze bieten niet meer als SO cent per last van transport zouden kosten en nu gaat die goede man heen en houdt er f 1.40 per last af, dus weder ruim f 150.alzoo te zamen f700, Dus landbouwers, ik kan niets anders doen als mijn mededeeling herhalen, en u allen aanraden aandeelen te nemen in de Coöperatieve Beetwor telsuikerfabriek en dan zal 't niet lang meer duren, of no. 2 en 3 zal er bijkomen. En dan zal de Di recteur J. P. van Rossum ondervinden, evengoed als hij vijf jaren geleden met mij heeft onder vonden. Landbouwers, ook dit wil ik u nog wel eens inededeelen. Ik had uit naam van een Bondsfabriek op ver boden voorwaarden Suikerbieten gekocht en op die wijze twee klanten van J. P. van Rossum afgepakt. Wat toch was zijn eerste schrijven f 5000 schadevergoedingzijn tweede schrijven f 500 en den derden brief ja, zegge f 50 voor de Alge meene Armen van Dinteloord. Dus, Landbouwers, evengoed als hij vijf jaar geleden voor mij heeft moeten zwichten, moeten wij thans gezamentlijk trachten de Coöperatieve Suikerfabriek tot stand te brengen, en dan zal J. P. van Rossum pas ondervinden, wie P. van den Doel voor hem in Dinteloord is geweest. Hoogachtend, Uw dw. dnr., P. VAN DEN DOEL, ÜiNTEiooHD. Landbouwer. Minderwaardige loterijen. Onder bovenstaand opschrift komt in uw blad vau 21 dezer een artikel voor, waarin de schrijver beweert dat zekere mejuffrouw J. W. Winkelman geb. v. d. Hoofd, wonende te Vlissingen, bij de directie van de N. V. de Tijdgeest vergeefs zou hebben getracht f 2000,— aandeelen dier Vennootschap te verzilveren. Ik moet beginnen er op te wijzen, dat bij de N. V. De Tijdgeest geen mejuffrouw J. W. Win kelman geb. v. d. Hoofd bekend is. De N. V. De Tijdgeest kent alleen houders van haar loten en polissen en acht zich niet gerechtigd de namen van haar prijswinners bekend te maken. Zooals elke Maatschappij tracht ook de N. V. de Tijdgeest zooveel mogelijk aandeelen te plaatsen, het is dus zeer wel mogelijk dat aan de door schrijver be doelde prijswinner of winster voor f 2000,aan deelen zijn verkocht en hij of zij na aftrek van de koopsom f 6500,in contanten ontving- Ook is het zeer natuurlijk dat als zoo iemand eenige weken nadien komt, om den koop maar weer ongedaan te maken, dit dan wordt geweigerd vooral als men reden heeft om aan te nemen dat die eisch een gevolg is van onfaire praktijken van een concurrent. Alleen het feit dat het stuk is ingezonden door Lotisico zal voor den aan dachtigen lezer een aan wijzing zijn waar de schoen wringt. Het is broodnijd, anders niets. Het is bij de N. V. de Tijdgeest de gewoonte reeds enkele uren nadat prijzen gevallen zijn deze aan de belanghebbenden uit te betalen. Lezers der „Maas-en Scheldebode" kunnen zich hiervan overtuigen bij den heer C. Moelijker te Sommelsdijk, deor wiens tusschenkomst aan een geacht ingezetene aldaar nog kort geleden de f 50 000 op den zelfden dag werd uitbetaald. Ik geef toe dat de Concur en tie van de N. V. De Tijdgeest aan Lotisico enorme schade berok kent, doch elk weldenkend mensch zal het met mij eens zijn, dat ook al is dit het geval men toch zijn toevlucht niet mag nemen tot leugen en laster. M. IBURG Hzn., Directeur N. V. De Tijdgeest. Rotterdam, 23 November 1908. üeclitsKaliejfi Door de heer L. C. Meeuwig Inspect, der N. V. de Tijdgeest en de heer I. Rutte is tegen den heer J. G Haighton Directeur van Lotisico bij den officier van Justitie te 's Gravenhage een aanklacht ingediend wegens beleediging. Aissclaery. MIDDELHARNIS. Van de visschers- vloot zijn te IJmuiden binnengekomen de sloepen ^Zeemeeuw* schipper J. de Koning met een besomming van f500. »Luctor et Emergo* schipper W. v. d. Hoek geen vangst. >Noordster« schipper L Koster Jr. f 190. PERNIS. Van onze vloot zijn te IJmui den binnengeweest de sloepen >Speelman II« st. A. Meiboom, »Cornelia« st. E. Meiboom en »Bastiana Huiberdina* st. J. van den Berg, alle zonder noemenswaardige vangst. De sloepen hadden 14 dagen reis. SOMMELSDIJK. Onze vroegere dorps genoot de heer W. J. de Mooij, klerk bij de Posterijen en Telegraphie te Rotterdam, thans tijdelijk werkzaam op het postkantoor te Middelharnis, slaagde dezer dagen met goed gevolg voor het postradicaal. Werfcoogiingem. Op Donderdag 3 Dec. 's avonds 6 uur Afslag vana. een perceel Bouwland in den Plaspolder onder Goedereedeb. een Huis en gevolgen in de Pieterstraat aldaar, in het logement »de Gouden Leeuw« te Goedereede. Notaris VAN SCHOUWEN. HStsr§,erlIjfee Stand. MIDDELHARNIS. GeborenDana d. v. Leendert Hartog en Hiletje de Koning; Johan Diederich Adrianus z. v. Cor nelia Reichwein en Maria Cornelia van Kaam; Johanna d. v. Pieter SproDg en Petronella Koo- men Leendert z. v. Marinus van Brussel en Anna van der Weide. Ondertrouwd: Izaak van Zielst 30 j. en Martijn- tje van der Slik 25 j. Overleden Maarten Boogerman 13 jaar. STAD AAN 'T HARINGVLIET. GeborenAdriana Maria d. v. Roeland Tielemans en Arendje van der Gijze. DEN BOMMEL. GeborenSijka d. v. A Holleman en M. Borgdorff. OndertrouwdJ. Geelhoed 30 j en L. Goemaat 25 j. OOLTGENSPLAAT. OverledenCornells Okker 10 mnd Zacharias Josephus van Dravik 6 w. OUDE TONGE. Geboren Bartholomeus z. v. G. Brands en J. van Wezel; Maria Adriana Catharinad. v.H.R. Akkerman9 en A. C. Delrue. Gehuwd: Jan den Rooijen 32j.en A.H. Okker 24 j. A. v. d. Made 22 j. en Th. de Boed jd. 18 j. MELISSANT. Geboren: Hendrik z. van Jacobus Bruinse en Hendrika van Noord. Merii era School. Predikbeurten op Zondag 29 November NEDERL. HERV. KERK. Sommelsdijk, vm. en 's av. Ds. Westrik. (Colleote- voor noodlijdende kerken en personen.) Middelharnis, vm. en 's av. Ds. Bruining. Stad aan 't Haringvliet, vm. en nam. Ds. Polhuijs. Den Bommel, vm. Ds. Emmen en 's av. den keer Heekelaar. Ooltgensplaat, vm. en nam. Ds. Verweij. Oude Tonge, vm. en nam. Ds. van Dolder. Nieuwe Tonge, vm. en nam. Ds. Wcntink. Dirksland, vm. en nam. Ds. Lammers. Herkingen, vm. en nam. Ds. Addink. Melissant, vm. en nam. Ds. Hoedemaker. Stellendam, vm. en 's av. Ds. Hoogendijk. Goedereede, vm. Ds. de Gidts. Ouddorp, vm. preeklezen en nam. Ds. de Gidts uit Goedereede. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. den heer Valk van Vlaardingen. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 's av. Ds. Esselink Den Bommel, vm. en 's av. leeskerk en nam Ds. Dekker van Ooltgensplaat. Ooltgensplaat, vm. en 's av. Ds. Dekker. Stellendam, geen opgaaf. Ouddorp, vm. en nam. leeskerk. OUD-GEREFORMEERDE KERK. Herkingen, leeskerk. Melissant, leeskerk. Ooltgensplaat, vm. en 's av. leeskerk. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, vm., nam. en 's av. Ds. Mackenze. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, vm. Ds. Róssing. EVANGELISATIE. Middelharnis, vm.en 's av. den heer Overweel van Oud-Beierland. Ooltgensplaat (Langstraat), nam. Ds. Bruining van Middelharnis en Maandag 30 Nov. des avonds 6 uur de heer Heekelaar. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Koudekerke H. Jansen cand. te Nijmegen; Te Staphorst D. E. J. Hupkes te Wadddingsveen. Aangenomen: Naar Wehi, W". Coenraad cand. te Rotterdam Naar Kerk-Avezaath (toez.) J. C. Buningh de Vries, em. pred. te 's Gra- veDhage. Bedankt: Voor Terhoide, W. Coenraad oand. te Rotterdam; Voor Heveskes (toez.) J. F. Zijlker te Schiermonnikoog. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Hcerjansdam, M. Meulink, te Meliskerke. Tweetal: Te Nieuwendam J. Tiemersma te Marken en J. Visser cand. te Steenwijk. Aangenomen: Naar Stellendam, A. Taal te Krimpen a. d. Lek. EVANG. LUTH. KERK. Aangenomen: Naar De Rijp J. Niedeok prop. te Amsterdam. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Leeuwarden L. H. Beekamp te Arnhem. OUD-GEREF. KERK. Bedankt: Voor Rijssen, II. Kievit Jz. te AagtekerkeVoor Borssele C. Dense], te Vlaar dingen. DEN BOMMEL. A.s. week zal D. V. de vereen, van Lager-onderwijs op Geref. Grondslag een ledenvergadering houden tot bespreking van sohoolbouw enz.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 3