komt ten voordeele van de aandeelhouders, zoolang, tot een reserve-kapitaal van f150,000,is verkregen daarna beschik ken de aandeelhouders over de geheele winst. Er zal uitsluitend worden geleverd op gehalte, terwijl de coöperatie de risico van den eenling overneemt. Bij totale mislukking, het aller ergste, doch niet denk bare geval, kan de aandeelhouder niet meer verliezen dan zijn aandeel, verhoogd met 10 gulden. Van de gelegenheid tot het vragen van inlichtingen werd door verschei dene personen gebruik gemaakt. Zoo werd onder andere gevraagd Waarom wordt de fabriek niet hier gebouwde. Ook werd gevraagd naar den vermoedelijken prijs die per 1000 kilo zou betaald worden, en hoe dit geregeld zal worden bij eventueele daling der suikerprijzen. Hierop antwoord de heer Vlekke, dat de fabrikanten zelden verlies lijden, doch meestal grove winsten behalen. Stampersgat heeft gemiddeld over 8 jaar f 12,06 per 1000 kilo betaald, terwijl Sas van Gent gemiddeld 25 a 30 cents meer betaalt. Nog wordt in het licht gesteld het voordeel van het gehalte contract boven het tel-quel contract. Het suikergehalte zal op de gewone manier bepaald worden, doch men mag zelf ook laten onderzoeken op een labora torium, Ook de wijze van monsterneming wordt besproken dit gaat op een groote fabriek zeer ordelijk, n.l. van elke 4000 kilo een monster. Eindelijk komt het vragen van voorschot ten ter sprake. Het is billijk, zegt de heer Vlekke, dat óf elke contractant voorschot neemt, of anders, dat zij die het wel nemen, daarvan een billijke rente betalen. Nadat de spreker nog eenige inlichtingen had ver strekt, kwam men tot de conclusie dat het eigenbelang vorderde, aansluiting bij de coöperatie. En dat de woorden van den heer Vlekke indruk gemaakt hadden, bleek hieruit, dat staande de vergadering verschei dene boeren zich aansloten, zoodat hier reeds dadelijk 42 aandeelen geplaatst wer den. Op het eiland Goeree en Overflakkee bedraagt dit reeds omstreeks 100. Wij wenschen den heer Vlekke veel succes op zijne pogingen. (Part. Corr.) De Gemeente-rekening over 1907 is goedgekeurd van H.H. Ged. Staten terug ontvangen. Dinsdagavond jl. is door K.K. arbei der alhier, een paardendeken gevonden, vermoedelijk verloren door een der wagens, die van de boot kwamen. Door tusschen- komst van den gemeenteveldwachter is ge noemd voorwerp terug te bekomen. Door den Gemeenteraad is voor ken nisgeving aangenomen, een adres van den heer Brandsma, om concessie inzake de oprichting eener gasfabriek. De Raad dezer gemeente is opgeroepen om op 25 November a.s. te vergaderen in het gemeentehuis te Ooltgensplaat, inzake bespreking boedel Bigge. Ooltgensplaat. Naar men verneemt is er tengevolge het hooge watergetij en storm op heden aan den dorpsdijk alhier eenige schade aangericht aan een nog onbekramd gedeelte. Oude Tonge. Door H.H. Ged. Staten dezer Provincie is de rekening dezer Ge meente definitief vastgesteld, in ontvangst op f28981.105, in uitgaaf op f22104.80. Sluitende dus met een batig saldo van f 6876.30^ Vrijdagmiddag ontstond op de kaai alhier een begin van gevecht tusschen den schipper Veenstra en eenige schippersknech ten alhier, tengevolge van een oneenigheid tusschen genoemden schipper en W. M. de Korte over het recht van eerst-laden van suikerbieten. Toen eenige slagen gevallen waren is de schipper door den Havenmeester W. den Rooijen aan boord gebracht en was daarmede het dreigende gevaar afge wend. A. Guddens, werd Maandagmorgen, toen een der paarden waarmee hij aan het ploegen was, steigerde en hij dit dier bij den teugel vatte om hem tot bedaren te dwingen zoodanig door den voorpoot van het dier op den arm getroffen, dat deze brak. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dirksland. Vrijdag kwam over de tram- brug der haven de eerste personentrein, naar de richting Ouddorp, als inspectiereis heen. Zaterdagavond ontspoorde even over de trambrug een locomotief. Met vereende krachten, en zonder persoonlijke ongeluk ken wist men het gevaarte weder in de rails te brengen. Ilerkingen. Bij den landbouwer J, v. d. Velde alhier is nu reeds een broed kuikens voor den dag gekomen van een kip welke zich schijnbaar zelf te broeden heeft gezet. Ook dit heeft zeker mede door de beïnvloe ding van het mooie najaarseizoen plaats gehad. De weinige suikerbieten alhier op de kaai hebben het in de jongste dagen nog hard te verantwoorden gehad wegens de hooge getijen water. Rappe handen waren noodig om alles wat mogelijk was af te sluiten. Ook de bewoners van de Kaaidijk hebben met zulk weer allerlij onaangenaam heden. Kelders en varkenshokken werden dan van den inhoud ontdaan en na het getij weer voorzien. Voorwaar een niet te benijden positie. Stellendam.** Tengevolge van den he- vigen Noord-Westenwind zijn de gorzen onder deze gemeente geheel ondergeloopen. De gemeente-begrooting voor 1909 welke ter voorloopige inzage aan Heeren Ged. Staten was ingezonden, is met de noodige op- en aanmerkingen weder naar hier teruggezonden. Goedereede. Tusschen twee buurvrou wen is alhier zoodanige twist en vervolgens een gevecht ontstaan, dat de eene bloedend verwond werd en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Doordat het dier een kruin-van een suikerbiet in den keel schoot, is een stuks vee van den landbouwer J. Lodder gestor ven. Assurantie dekt de schade. Door de landbouwers te dezer plaatse is weinig animo betoond tot stichting eener coöperatieve beetwortelsuikerfabriek te Din- teloord. Naar wij vernemen zijn alhier slechts 14 aandeelen genomen. Tengevolge van den hevigen Noord- Westelijken stormwind werd het water in de haven alhier opgezweept lot eene hoogte van 2.85 M. X N. A. P. Dat men met de vloedplanken druk iu de weer is geweest valt te begrijpen. OmMorp. Tijdens den hoogen water stand zijn alhier aan de »Kik een groote hoeveelheid suikerbieten vveggespoeld. Qemeeitósraad. VEESLAG van het verhandelde in de Openbare Ver gadering van den Raad der Gemeente Stad aan 't Haringvliet, op Don derdag 19 Nov.jl. nm. 2 uur. Present met den "Voorzitter, de Burgemeester, alle leden. Na opening der vergadering, en voorlezing der notulen verzoekt de heer Koert opname in de notulen van het antwoord van den Voorzitter betreffende het goed slot van dienst 1907. De Voorzitter zegt hoewel hiervan het nut niet inziende geen bezwaar tegen de opneming te hebben. Hierna worden de notulen goedgekeurd. Hierna is aan de orde Eene missive van den heer Minister van "Water staat waarbij bericht dat genoegen wordt genomen met de aanwijzing van C. J. van Nierop tot ver vangend kantoorhouder voor den telegraafdienst alhier. Notificatie. Eene aanvraag van den ontwerper van het plan tot oprichting eener gasfabriek, om concessie, voor zoover het deze gemeente betreft. In verband hiermede en met een schrijven van den heer Burgemeester der gemeente Oude Tonge, wordt besloten, de volgende week naar de te Oude Tonge te houden conferentie van de ver schillende gemeenteraden met de ontwerpen van het plan te gaan. Hierna wordt, naar aanleiding van een schrijven van de Gezondheidscommissie besloten, den Voor zitter af te vaardigen naar de vergadering op 20 Nov. a.s. te Middelharnis te houden, waarin de hoofdinspecteur der Volksgezondheid, de heer Dr. W. P. Euisch de wenschelijkheid der stichting van een waterleiding zal inleiden. Nog wordt aan Burgemeester en Wethouders overgelaten het doen van eenige af- en over schrijvingen. Ten laatste wordt besloten geen afgevaardigde naar Ged. Staten te zenden ter verdediging van het besluit tot afwijzend beschikking op een adres in zake Hoofdelijken Omslag. Hierna wordt de vergadering gesloten. VERSLAG van het verhandelde in de vergadering van de Gezondheids commissie gehouden voor Burge meesters en Gemeenteraden ter be spreking van den aanleg eener Waterleiding op ons Eiland, op Vrijdag 20 November 1908. Den Heer v. d. Sluijs, Voorzitter der Gezond heidscommissie opent de druk bezochte vergade ring en heet de aanwezigen allen hartelijk welkom. Ontwikkeld vervolgens het doel der vergadering, en stelt den Heer Hoofd-Inspecteur Dr. W. P. Ruijseh voor welke hij het woord geeft. Deze spreker vangt aan met te zeggen, dat zoover 't hem bekend is nog geen vergadering in ons land gehouden is zooals deze, en zet in een schoone rede uiteen, zoowel op scheikundigen als natuur kundig gebied, het nut van een waterleiding. Ontwikkeld hoe de wetenschap groote vorderin gen heeft gemaakt, bewijzende hoe in oude tijden de sterfte onder de volkeren veel grooter was, door de toenmaals heerschende ziekte, doch die in later eeuwen tot op dezen tijd door de weten schap zijn tegen gegaan en bestreden en zoo doende veel minder geworden zijn. Verder bepleit spreker het nut van goed drinkwater, hoe dat ook in de laatste jaren hier in ons land gebieken is dat door waterleidingen aan te leggen, de be vordering van ziekte word tegen gegaan en bestre den omdat dit water zuiver is. Want dat door het drinken van rivier- of beekwater meer ais eens gebleken is dat ziekten over gebracht zijn van de eene plaats naar den andere. Met nog vele voorbeelden zette spreker uiteen de onmisbaar heid eener waterleiding. Daarna wordt het woord gegeven aan den twee den spreker den Heer Van Boven, Inspecteur, welke uit ervaringen die hij had opgedaan, ook bewees de groote behoefte welke ook hier bestaat aan goed drinkwater. Tevens de bezwaren, die hij van personen had moeten hooren aangaande den aanleg van waterleidingen weerleggende zoodat die ten slotte geheel vervielen. En daar ook hier op het eiland bij droogte gebleken is dat er groot gebrek aan drinkwater is, zette ookjdeze spreker op verschillende gronden uiteen de nuttigheid eener drinkwaterleiding. Daarna trad op den Heer van Ledden Hulse bosch, die breedvoerig uiteen zette zijne ervarin gen opgedaan in 1906 toen hij met een ambts genoot de dorpen van dit eiland heeft bezocht omreden er toen al noodkreten over geseind werden naar de Eesidentie om een waterleiding te verkrijgen op ons eiland, toen toch is hem gebleken bij onderzoek van het water uit de regenbakken waarvan monster zijn meegenomen, er niet een van voldeed voor de gezondheid des volks, 't welk hoofdzakelijk hierin bestaat.dat de regenbakken over het algemeen zeer oud en in een zeer slechten toestand verkeeren, en ook het vuil dat zich op de daken der huizen bevind, meest in de regenbakken terecht komt. Ook had spreker op verschillende plaatsen ontmoet dat regenbakken omringt waren van varkenshokken. Al zijn hier op het eiland dan geen rivieren of beeken die besmetting bevorderen, er bevinden zich in den bodem ook kanaaltjes genoeg die op zoo'n manier het water der regenbakken onbruik baar maken. Ook zette spreker in den breede uiteen de ervarigen opgedaan met de boringen in de duinen tusschen Goeree en Ouddorp, waaruit bleek, dat het water dat daaruit voorkomt in alle opzichten voldoet, dat dit heerlijk en zuiver water is, zoodat ook deze spreker ten slotte eindigde met de be wering dat eene waterleiding op dit eiland onmis baar is. Alsnu kwam den heer Smit aan 't woord, die den vergadering mee kon deelen dat hij op gebied van waterleidingen geen nieuweling waarnaar op onderscheidene plaatsen van ons land reeds lei dingen had aangelegd. Daarna ging hij over tot bespreking, wanneer men kwam tot den aanleg van zoo'n leiding op dit eiland, waarheeen (van Ouddorp te beginnen) de leiding, om alle 13 dorpen met de leiding aan te sluiten, heen gelegd zou moeten worden, en dat de gewijzigde raming van aanlegkosten zou bedragen 435000 gulden,'t welk noodig is voor machines, watertorens buizen enz. Ten slotte ging deze spreker over om de aanwezige Burgemeesters en Gemeenteraadsleden een schets kaart te laten zien. Nadat dit geschied was stelde de Voorz. van de Gezondheidscommissie de ge legenheid open om vragen te stellen etc. Hiervan werd dan ook gebruik gemaakt. In de eerste plaats door den Heer J. D. Mijs burgemeester van Oude Tonge die als bezwaar opperde dat de afschrijving van het kapitaal hem veel te gering voorkomt, hetgeen door den Heer Smit op duidelijke wijze werd weerlegd. De Heer Van Putten, burgemeester van Oolt gensplaat, vermeende, dat de waterleiding zou stranden met het oog op de verlangde subsidies van de gemeenten en zou zulks ten zeerste be treuren, waarom hij vroeg, of die bijdragen niet eene belangrijke vermindering zonden kunnen ondergaan. De Heer Smit diende daarop van repliek, daarbij o.a. te kennen gevende, dat die norm als maximum was genomen, terwijl de Heer Mijs, Burgemeester der gemeente Middelharnis, in overweging gaf, aan de Gemeenteraden, die van gevoelen waren, dat het budget voor de gemeenten te bezwarend zou worden eene leening daartoe aan te gaan, terwijl de Heer Van Boven vermeende, dat de Heeren Smit en Visser de verlangde subsidies belangrijk zouden kunnen doen verminderen of geheel doen vervallen, zoodra 60van de wonin gen zijn aangesloten. De Heer A. J. van Vessem, Burgemeester van Ouddorp, gaf te kennen, dat er slechts gevraagd werd subsidies van de gemeenten,doch, wanneer hij den inleider, den Heer Hoofd-Inspecteur, goed had begrepen, er wel eenig uitzicht zou bestaan, dat ook de Hooge Eegeering niet ongenegen zou zijn, uit 's Eijks middelen subsidie aan de water leiding op dit eiland te verleenen, waarom hij de Gezondheidscommissie in ernstige overweging gaf, daartoe bij de Hooge Eegeering de noodige stap pen te doen en zou, indien eene Eijkssubsidie werd toegekend, de verlangde bijdragen der ge meenten kunnen worden verminderd. Aankloppen bij de Provincie om subsidie werd overbodig geacht met het oog op de mededeeling van den Heer Euijsch, dat Ons Statengewest daaromtrent nog met te enge opvattingen bezield was. De Heer Euijsch repliceerde o.m., dat hij met den betrokken Minister daarover eene conferentie heeft gehad, doch dat door hem geen zekerheid k. n worden gegeven van het eventueel verleenen van eene Eijkssubsidie. Ten slotte bracht de Voorzitter der Gezondheids- Commissie, de Heer L. van der Sluijs, Notaris te Dirksland, een hartelijk woord van dank aan de talrijk opgekomenen, vooral aan de heeren Euijsch, Ledden Hulsebosch en Van Boven voor de hel dere uiteenzetting der hooge belangen van eene drinkwaterleiding en sprak de hoop uit, dat, nu reeds zoo'n belangrijke stap in de goede richting was gedaan, de handen zouden worden ineenge slagen, opdat de drinkwaterleiding tot stand kome, terwijl hij verder aan Heeren Burgemeesters en Raadsleden verzocht, deze aangelegenheid alsnog niet te behandelen, vermits de Gezondheids- Commissie met de Heeren Smit en Visser nog nader zal confereeren omtrent de finsncieele questie der waterleiding op dit eiland. IgBgresoradera ülnkBieii. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid dir Eedactie en Uitgever.) Mijnheer de Redacteur Vergun (mij s.v.p. een plaatsje in Uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. De vorige week las ik een ingezonden stukje over het weiden van vee op de gorzen de West plaat. De heer Eoetman (ais schrijver) wil er eens op wijzen, om het vee duidelijke kentee- kenen te geven. Maar dan zou ik den heer Eoet man wel eens de opmerking willen geven, waarom Uw beest (zooals U zegt) geen betere kenteekenen had, alhoewel hij nog al aardige kenteekenen moest hebben. Want daar Uw beest gebrand of ingeënt was door een Eijksveearts, zou ik denken dat zooiets in 8 a 9 {maanden niet te vergroeien is. Verder zegt de heer Eoetman „opdat moedwillige(?) vergissingen zooveel mogelijk worden voorkomen." Ik zou wel eens willen vragen aan een ieder die met vee op de hoogte is, hoeveel beesten zijn er niet die met elkander overeen komen,1 daar geen verschil in te zien is voordat men ze naast elkander heeft staan. Want als U ons vermiste beest zag mijnheer Koetman, dan zou U zeker constaleeren dat het geen won der was, dat hier een vergissing in het spel was. En tevens zou ik U de opmerking wel eens willen maken, of dit de eerste maal was dat er een verkeerd stuk vee van het gors is gehaald. En al was het in vorige jareD nog nooit gebeurd dan is het van dit jaar al erg genoeg, want ik weet al van 3 gevallen. Maar weet U wat het slimste is, dat wij er een kwijt zijn. Daarom zou ik U mijnheer Eoetman (wel eens willen raden om voortaan niet meer de woorden „moedwillige vergissing" te willen gebruiken. Men zou zich soms op die manier hatelijk bij zfjn medemenschen kunnen maken, en daar moet men toch vooreerst zorg voor dragen. Ook las ik dat de veearts het signalement van het moedwillige vergistte beent, volgens uw ge dachten, had, nu dat is mogelijk maar de veearts geloofde het toch ook maar dat het uw beest was. En wat ons beest betreft, toen ik hem op bet gors bracht was hij l'/2 jaar en van tamelijke grootte, zoodat hij gemakkelijk zoo groot kon wezen als dat door U aangestipte als moedwil lige vergiste beest. tZ,En dan ten slotte schrijft de heer Eoetman óm sensatie te verwekken „toen dan de rechter bij deze zaak zou betrokken worden gaf hij het beest eindelijk terug f Nu wil ik U wel eens zeggen mijnheer Eoet man als het beest geen 21/, jaar of zoo niet ouder geweest was, geconstateerd door den heer M. de Haa3 e.a., dat wij hem niet hadden afgegeven. Of dit nu van U een moedwillige (1) uitdrukking is, weet ik niet, dat moet U voor U zelf weten. Daarbij is mij van vertrouwde zijde mede ge deeld dat U wanneer U Jacob Mastenbroek in de gevangenis kon krijgen dat nog wel f25 waard was-Het schijnt mijnheer Eoetman dat bij U de da gen van rouwbeklag ook aan sport onderheven zijn, anders zoudt Gij U in deze omstandigheden niet met courantenschrijven bemoeien. Wat mij betreft ik heb wel f 25 over voor die persoon die mijn beest terecht brengt, maar niet om U in de gevangenis te bezorgen. Nogmaals mijn dank teeken ik J. MASTENBEOEK Jz. Sommelsdijk, 23 Nov. 1908. Minderwaardige ioterijen. Onder bovenstaand opschriit komt in uw blad van 21 dezer een artikel voor, waarin de schrij ver beweert dat zekere mejuffrouw J. W. Winkelman geb. r. d. Hoofd, wonende te Vlissingen, bij de directie van de N. V. de Tijdgeest vergeefs zou hebben getraeht_ f 2000,— aandeelen dier Vennootschap te verzilveren. Ik most beginnen er op te wijzen, dat bij de N. V. De Tijdgeest geen mejuffrouw J. W. Win kelman geb. v. d. Hoofd bekend is. De N. V. De Tijdgeest kent alleen houders van haar loten en polissen en acht zich niet gerechtigd de namen van haar prijswinners bekend te maken. Zooals elke Maatschappij tracht ook de N. V. de Tijdgeest zooveel mogelijk aandeelen te plaatsen, ketisdus zeer wel mogelijk dat aan de door schrjjver be doelde prijswinner of winster voor f 2000, aan deelen zijn verkocht en hij of zij na aftrek van de koopsom f 6500,in contanten ontving. Ook is het zeer natuurlijk dat als zoo iemand eenige weken nadien komt, om den koop maar weer ongedaan te makeu, dit dan wordt geweigerd; vooral als men reden heeft om aan te nemen dat die eisch een gevolg is van onfaire praktijken van een concurrent. Alleen het feit dat het stuk is ingezonden door Lotisico zal voor den aandachtigen lezer een aan wijzing zijn waar de schoen wringt. Het is broodnijd, auders niets. Het is bij de N. V. De Tijdgeest de gewoonte reeds enkele uren nadat prijzen gevallen zijn deze aan de belanghebbenden uit te betalen. Lezers der „Maas- en Scheldebode" kunnen zich hiervan overtuigen bij den heer C. Moelijker te Sommelsdijk, door wiens tusschenkomst aaneen geacht ingezete aldaar nog kort geleden de f 50.000 op den zelfden dag werd uitbetaald. Ik geef toe dat de Concurentie van de N. V. De Tijdgeest «au Lotisico enorme schade berok kent, doch elk weldenkend mensch zal het met mij eens zijn, dat ook al is dit het geval men toch zijn toevlucht niet mag nemen tot leugen en laster. M. IBUEG Hzn., Directeur N. V. De Tijdgeest. Botterdam, 23 November 1908. VerftLoopinyen. Donderdag 26 Nov. 's avonds 5 uurVer pachting voor 10 jaar, dadelijk ingaande, van Bouwland in den polder Nieuw Weslerloo te Goedereede, in het logement »de Gouden Leeuwct aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN. Donderdag 26 Nov. 's avonds 6 uur Inzet van en Op Donderdag 3 Dec. 's avonds 6 uur Afslag van a. een perceel Bouwland in den Piaspolder onder Goedereedeb. een Huis en gevolgen in de Pieterstraat aldaar, in het logement »de Gouden Leeuw« te Goedereede. Notaris VAN SCHOUWEN. Voorloopige Bekendmaking. Op nader te bepalen datums in Januari 1909 te Dirksland in het hotel Brooshooft, van de uitstekend onderhouden Hofstede «Frans Hoeve« met uitmuntende jachvrije Bouwlanden, Dijkwei- landen en twee Bouwknechtswoningen te Melissant in Nieuw Kraayer, nabij dej haven van Dirksland, tezamen groot 39.02.36 H.A. (.85 gem.) in perceelen en in massa blootschoof 1909 uit de pacht en alsdan te aanvaarden. Notaris VAN DER SLUYS. Rechtsxahieh Door de heer L, C. Meeuwig Inspect, der N.V. de Tijdgeest en de heer I. Rutte is tegen de heer J. G. Haighton Directeur van Lotisico bij den officier van Justitie te 's Gravenhage een aanklacht ingediend wegens belediging. 0 WisscSaerll. Middelharnis. Van de Visschersvloot zijn te IJmuiden binnengekomen de sloepen j-Hendrika Adrianae, sch. H. Jordaan met een besomming van f 225 Middelharnis*, sch. J. de Korte met f150; Toekomst*, sch. J. de Waard met f 180; ^Theodora Emmerentia*, sch. J. v. d. Hoek; »Ver- trouwen», sch. C. v. d. Hoek. Beide laatsten geen vangst. Gemengd Mieiiws. Van de treeplank gevallen. Een agent van politie die Donderdag aan de Weesperzijde te Amsterdam op een tram wagen wilde stappen, bad het ongeluk van de treeplank af te glijden. De man viel en raakte met zijn linkervoet onder de baanruimer be klemd. Nadat de wagen was opgevijzeld kon de man bevrijd worden. Een in de nabijheid wonende geneesheer, constateerde slechts een lichte kneuzing. Een nieuw station. Te Nieuwerkerk S.S. (lijn GoudaRotter dam) wordt een nieuw station gebouwd. De werkzaamheden vorderen met groote spoed. Op straat moeder geworden. Te balfvijf Donderdagnacht heeft te Deltt een vrouw op de openbare straat aan de Brabantsche Turfmarkt het leven geschonken aan een kind. In bet gasthuis vonden moeder en kind opname en verpleging. Onweer. Donderdagnacht omstreeks 12 uur ontlastte zich boven Amsterdam een zeer zwaar onweer, gepaard gaande met hevige regen-hagelbuien. Slachtoffers van slechte lectuur. Opgewonden door 't lezen van een verkeeerd boek had te Keulen een 16-jarige loopjongen voor eenigen tijd een 9-jarig schoolknaapje met een touw geworgd. Hij is nu tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld toeh toonde hij geen zweem van berouw Een nachtelijk paniek op de Maas te Rotterdam. Bij vliegend stormweer is Donderdagnacht op de rivier de Maas voor onze stad het Eransche zeilschip //Nord//, geladen met salpeter, bij het omzwaaien, om de Rijnhaven binnen te komen, in botsing gekomen met hel Spaansche stoom schip //Bartholo//, liggende aan boei 8. Van boei 8 braken de ringen waaraan het schip lag gemeerd en waardoor het schip om de kopboei werd omgezwaaid. Daardoor kwam het in botsing met het stoomschip //Marbaltico//, liggende aan boei 7. Ook van deze boei brak de meering tenge volge waarvan ook dit laatste stoomschip rondzwaaide. Beide stoomschepen hadden een aantal lich ters op zijde, die meegesleurd werden, waar door een heele paniek ontstond. Stoombooten van den havendienst kwamen ter assistentie en slaagde er in de losgebroked schepen op te pikken. Alle schepen, ook de lichters, hadden meer of minder averij bekomen, doch persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Drie groole ijzeren boeien worden vermist. Waarschijnlijk zijn deze losgeslagen en gezon ken. Ook in de Maashaven zijn eenige stoom schepen door den storm op drift geraakt doch zonder groove schade aan te richten. Telefoonverkeer gestremd. Het Telefoonverkeer VelzenIJmuiden is gestremd. Door nog onbekende oorzaak ligt te IJmuiden een telefoonpaal tegen den grond. Een aantal draden zijn stuk. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat aan moedwilligheid moet worden gedacht. Een ontrouwe knecht. De schipper van een Rijnschip liggende te Rotterdam, is door zijn knecht bestolen. Deze heeft zich met een ijzeren kisje, waarin scheepspapieren, en een bedrag van f 150, uit de voeten gemaak'. Een moeilijke redding. Eenige dagen geleden is de baggermolen //Drague//, gesleept door de sleepboot //Oostzee*/ van Rotterdam naar Bourgos, op de Portu- geesche kust op drift geslagen. Dit vaartuig dreef later op het strand. Eén van de twee opvarende runners, Verschoor werd gered. De andere, Gruppelaar, verdronk. De geredde zeeman heeft aan de N. R. Ct.// van zijn redding het volgende medege- deelt Spoedig nadat de baggermolen los was ge broken, kwam een stoomschip in het gezicht, dat een sein opzette, doch door de runners op de molen niet begrepen dus niet 'beant woord werd. Dit schip vervolgde zijn koers. Kort daarop kwamen twee booten naderbij, een Noorsch stoomschip met hout beladen en een Engclsch stoomschip den //Don Hugo//. De Noordsche boot, die niet zoo gemakkelijk bulp kou verleenen, vervolgde zijn koers, doch de //Don Hugo// bleef. Men vroeg den opva renden van den baggermolen wat zij verlang den, waarop deze antwoordden, dat zij gaarne zouden worden afgehaald of op sleeptouw genomen. De //Don Hugou seinde terug, dat men zulks doen zou. De kapitein van de //Don Hugo// liet de groote reddingsboot gereed maken en liep vrijwilligers op voor het red dingswerk. Onmiddellijk boden zich aan de 2de- en de 3de stuurman, de bootsman, twee kwartiermeesters en een matroos, die de boot bemande en op reis gingen naar de molen. Voorzeker een gevaarlijke tocht in de woelende zee Men slaagde er in goed en wel aan lei van de molen te konion. Verschoor sprong van den molen in de boot, doch Gruppelaar durfde den sprong niet wagen. Men was dus genood zaakt lanszij Van den molen te gaan om ook hem aan boord te nemen. Dit geschiedde. Nu echter lag de boot tegen den molen, die met zooveel vaart voor den wind afdreef, dat het onmogelijk bleek met de boot vrij van de molen te komen. Men werkte nu de boot naar het vooreind van den molen en juist wa3 de kop vrij, toen de boot door een zee tegen de ladder werd gezet, klem geraakte tusschen de emmers en op zij zoo goed als verbrijzeld werd. Allen zagen kans over de ladder aan boord van den molen te komen. De boot sloeg los. Nu waren er acht menschen op den molen. De 2e-stuurman, die een roephoorn bij zich had, riep den kapitein van de //Don Hugo// toe, dat de molen in goede staat was en ver zocht hem te trachten den molen op sleeptouw te krijgen. Onmiddelijk begon het stoomschip vuurpijlen met lijnen af te schieten, doch tevergeeis. Een lijn kwam aan boord, doch brak. De molen dreef al meer naar de kust en naar gissing bevond men zich op 9 a 10 vm. water met de branding zeer nabij en de steile rotskust in het gezicht. Van de //Don Hugo// werd nu een 2-duimslijn met drie boeien naar de molen gedreven om zoodoende te trachten verbinding te krijgen echter bleven deze boeien voor dit doel te ver weg. Drie mannen sprongen van de molen, zwom men naar de boeien en werden aan boord gebaald. Opnieuw werden boeien in zee ge laten, één lijn met 1 boei en één lijn met 3 boeien. Nu sprong Verschoor in zee, zwom naar de boei en werd ingehaald. De vier ove rigen durfde niet in zee springen en wachte tot de boeien van boord te grijpen waren. Dit gelukte. De bootsman en Gruppelaar aan één boei. Ook deze werden naar boord gehaald. Die kwamen veilig aan boord. Bij het ophalen van Gruppelaar echter, liet deze los, viel in zee en verdween. Verschoor werd aan boord van de //Don Hugo// liefderijk verpleegd en later geland te Huelva. Van de redders bekwam niemand eenig letsel. Alleen de bootsman was eenige dagen ongesteld, doordat hij te veel water had ingekregen. De moedige readers hebben hun leven in de waagschaal gesteld om dat van anderen te redden en de gezagvoerder van de //Don Hugo// heeft, zoodra hij den in nood verkeerenden baggermolen met bemanning bemerkte, niet geaarzeld pogingen tot redding aan te wenden, niettegenstaande de plaats, waar het reddings werk moest geschieden, gevaar opleverde voor zijn eigen schip. üerk en ëctiool. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Gapinge P. "Warners, oand. te Amsterdam. Naar Leerdam, J. Gos- linga te Moercapelle. CHR. GEREP. KERK. Bedankt: Voor Amsterdam, J. J. van der Sohuit, te Kampen. OOLTGENSPLAAT. Onze vroegere dorpsge noot de heer J. P. Breur Ambtenaar bij het bureau Onderwijs te Rotterdam slaagde dezer dagen voor de acte Staatsinrichting te 's Gra venhage M. O. De Aug. of Unie-oolleote heoft voor 1908 alhier de aanzienlijke Som van f 106 opgebracht. NIEUWE TONGE. Door het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier is tot Ouderling herbe noemd K. Kievit en tot Diaken C. Verweij de welke beiden hunne benoeming hebben aange nomen. DIRKSLAND. De oogstoollecte in de Ned. Herv. Kerk alhier heeft de Som van f 195.58 opgebracht. In aanmerking genomen het bedrag dat voor de meisjesvereeniging zijnde ruim f139 is bijeengebracht dat ook aan de armen ten goede komt, mag dat bedrag niet onaanzienlijk geacht worden. Tot. Kerkvoogd is herbenoemd de Heer G. Bosschieter, en tot Notabelen de Heeren L. Struis en C. Baart. Ds. Makkeuze pred. bij de Geref. Gem. onder 't Kruis alhier heeft voor het beroep naar Charlois bedankt. HERKINGEN. Belanghebbenden wordtbekend gemaakt, dat de vergaderiug van manslidmaten der N. H. Kerk alhier voor verkiezing van een ouderling en diaken op Maandag j.l. niet heeft kunnen doorgaan on uitgesteld is geworden tot op Vrijdagavond a.s. ten halfzeven ure. De collecte gehouden in do Herv. Kerk alhier ten bate der Ned. Zendigs-Vereen, die haar 50-jarige bestaan dit jaar mag gedenken hoeft opgebraoht f 2.00s. STELLENDAM. Ds. Taal van Krimpen aan de Lek heett het beroep naar de Geref. Kerk alhier aangenomen. GOEDEREEDE. Onder leiding van den beer E. F. de Hondt (Hoofd der School) en D. d0 Koe (onderwijzer) heeft het herhalingsonderwjjs alhier een aanvang genomen.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2