Zeere Borsten. lukken kwamen niet voor, alleen de wagen beliep belangrijke averij. Tegen Donderdag 19 Nov. a.s. des namiddags 2 uur is eene openbare raads vergadering belegd. Den Rommel. In deze gemeente doet zich een geval van Roodvonk voor. Donderdag a.s, zal de heer H. v, d. Meer arts, als zoodanig alhier in functie treden. Tegen W. ,de G. en C. K. is pro cesverbaal opgemaakt wegens overtreding der leerplichtwet. C. v. St. A. viel, doordat hij uit gleed, zoodanig tegen den grond, dat hij zich ernstig bezeerde. Donderdag a.s. des nm. 6 30 uur zal bij Mooijaart een lezing worden ge houden door den heer Vlekke over coö peratieve Suikerfabrieken. Zie Advertentie. De knecht van de Wed. H. van onder deze gemeente, viel verleden week met paard en wagen van den dijk. Geluk kig liep dit ongeval nogal goed af en was er niets aan het voertuig stuk. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de lotelingen der lichting 1909, zich aan kuünen geven lot plaatsing bij 's Rijkspost- duivendienst. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat door den Ambtenaar van den Burgelijken Stand Zaterdag j.l. 4 huwelijken werden voltrokken. De Raad dezer gemeente is opge roepen om Vrijdag den 20 Nov. a.s. des n.m. 2Y2 uur te vergaderen in de con certzaal van den heer Meijer te Middelharnis inzake de oprichting eener waterleiding. Dr. Ruijsch, hoofdinspecteur der Volksgezond heid zal aldaar de vergadering inleiden. Oude Tonge. Vrijdagavond 1.1. is het schip met suikerbieten van J. Molenwijk te Raamsdonkveer in de Krammer voor deze gemeente omgeslagen en gezonken. Door den bakenmeester te Bruinisse, is bij het wrak een ton gelegd, Nieuwe Tonge. Zaterdagavond toen de bediende van De K. uit Oude Tonge de bestelgoederen rond bracht moest hij ook wezen bij den landbouwer P. B. aan den Battenoordschendijk, en liet zijn paarden met wagen aan den dijk staan. Toen hij terug kwam bleek het hem dat de paarden waren doorgeloopen, menigeen had nu dat gerij wel door het dorp zien gaan en zoo "de Stoofendijk op, maar om rede dat het in zoo'n matige draf en midden over de straat ging, had niemand eenige vermoeden dat er geen bestuurder bij was. Naar veel loopen en zoeken van den bestuurder bleek dat zijn kleppers op de bouwwoning van A. J. K. terug waren gekomen. Naar men zegt was daardoor den draaiboom gebroken, en kwam hij om 10Y2 uur met zijn paarden zonder wagen door het dorp om daarmede huiswaarts te gaan. Dirksland. Maandagmorgen sloeg een span paarden van P. V. bespannen voor een wagen geladen met peen op hol. Vol gens gegeven moet dit ongeluk toegeschre ven worden, dat iemand die dat span passeerde, en zijn paard aanzette ongeluk kiger wijze de paarden van P. V. raakte. Hoedit ook zij, de paarden werden gegrepen en men kon de peen die van den wagen gevallen waren weder oprapen. Een vreemdeling ging per fiets van hier, naar een naburige gemeente of hij de weg nu niet goed wist, of dat door den donker misleid, is niet te zeggen, doch hij kwam dien avond niet op zijn bestemming. Ouddorp. De arbeider C J. uit den Oostdijk had het ongeluk bij het lossen van een lading pulp van een trap te vallen waardoor hij zich zeer ernstig heeft bezeerd, Heinenoord. De tram alsbrandstichter. Vermoedelijk door vonken van den tram geraakten Donderdagmorgen de arbeiders woningen, bewoond door B. Smitshoek en A. Weeda aan den Reedijk in brand. Eerstgenoemde, vader van een talrijk gezin, had nauwelijks tijd zijn kroost bij een buur man in veiligheid te brengen. Een hit en een geit kwamen in de vlammen om en een groote partij aardappelen ging mede verloren. Naar men zegt dekt assurantie slechts zeer ten deele de schade. Cpieïsieerïteraacl. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Den Bommel, op Donderdag 12 Nov. 1908des vm. 10 ure. Voorz. de heer J. v. d. Kreeke, Burgemeesster. Tegenwoordig alle leden. I)e Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Komt in de eerste plaats aan de orde de benoe ming van een Gemeente-geneesheer. Er zijn 6 adressen ingekomen, nl. van de heeren Groenewoud, arts te Klaaswaal. Dunnewold, Watergraafsmeer. Heimberg, Aduard. Pont, Leeuwarden. Van der Meer, Scheveningen en een adres van den heer Van der Drift, student te Leiden, hetwelk als zijnde van een onbevoegde, ter zijde wordt gelegd. De alphabetische voordracht bestaat uit de heeren Heimburg, v. d. Meer en Pont. De Voorzitter bespreekt aan de hand der inge komen berichten deze 3 candidaten en beveelt den heer v. d. Meer warm aan op grond van de prachtige getuigschriften en van het feit, dat deze heer behalve een jaar in de praktijk, eveneens een jaar als assistent van Prof. Nolen is werkzaam geweest in het Academisch ziekenhuis te Leiden. Tevens worden nog voorgelezen een adres van ingezetenen om dokter Van Toorenenbergen te Stad aan 't Haringvliet te benoemen en twee adressen van ingezetenen en den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente om spoedig tot doktersbe noeming over te gaan met het oog op den winter en het gemak van een dokter ter plaatse. Daarna vraagt de Voorzitter of iemand omtrent deze zaak het woord verlangt. Hiervan wordt gebruik gemaakt door den heer J. D. Mijs, die voorstelt de benoeming 2 maanden uit te stellen op grond hiervan dat volgens hem slechts één ernstige sollicitant overblijft, en in de waarneming uitstekend wordt voorzien blijkens het adres der ingezetenen om dokter Van Toorenenbergen defi nitief te benoemen. Deze meening wordt op beide punten door den Voorzitter bestreden. Hij wijst er ten zeerste op dat we wel is waar van den heer Heimberg niet veel weten, doch dat zoo noodig nadere inlichtin gen kunnen ingewonnen worden, terwijl de heer Pont eene eventueele benoeming wel in beraad wenscht te houden, doch volstrekt niet heeft bedankt. In de tweede plaats stelt hij het andere adres der ingezetenen en dat van den Kerkeraad tegenover het adres om dokter Van Toorenenber gen te benoemen als bewijs, dat men van die zijden met de plaatsvervanging geen genoegen neemt. Maar bovendien bestaat bij uitstel het gevaar dat de praktijk verloopt en men dan niet gemak kelijk een geschikten arts zal vinden. Tevens wenscht hij er met nadruk op te wijzen dat de Kerkeraad óók f 300,in de wedde van den geneesheer bijdraagt en het dus onhoffelijk zou wezen om dat College niet ter wille te zijn. Op genoemde gronden ontraadt hij den Baad ten zeerste het voorstel van den heer Mijs aan te nemen. Deze zegt daarop nader dat de Kerkeraad zelf geen dokter kan bekostigen en van zelf gehouden is als arts te nemen den dokter dien de Raad benoemt. De Voorzitter zegt dat het unfair zou zijn om daarvan partij te trekken en in deze den wensch der meebetalende corporatie in den wind te slaan. De heer" Mijs antwoordt dat niet de Kerkeraad maar de Raad een dokter heeft te kiezen. De Voorzitter zegt dit ook wel te weten en dat de Kerkeraad zelf met een beleefd verzoek tot den Raad komt. De heer Van Weel wenscht alleen de vraag te stellen, waarom de heer Mijs nu niet tevreden is met deze sollicitanten, terwijl het vorig jaar, toen de heer v. d. Meulen eenig sollicitant was, daartegen geen bezwaren zijn gerezen. De heer Mijs wil ruimere keuze. De heer Bom zegt, dat er toch maar één dokter noodig is eu daar er nu zoo'n knappen onder is, hij geen reden ziet om uit te stellen. Het voorstel Mijs wordt met 6 tegen 1 stem verworpen en dokter Van der Meer benoemd met 6 stemmen tegen één op dokter Van Toorenen bergen. 2. Benoeming onderwijzeres aan school 110. 1. Wordt met ingang van I Januari 1909 aan school no. 1 tot Onderwijzeres benoemd MejG. M. Verweij van Nieuwe Tonge. 3. Verzoek A. Bogerman om verhooging van tractement als lantaarnopsteker. Wordt besloten hem f 5,verhooging toe te kennen. 4. Aanvraag oprichting van een intercommunale telefoon. Wordt besloten nader aan te houden tot een volgende vergadering. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad van Goedereede, gehouden op Vrijdag 13 November jl. des nam 2 ure. Afwezig de heer P. Troost. Na opening der vergadering door den Voor zitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Wordt voorlezing gedaan van le. Eene missive van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, daarbij goedgekeurd terug zendende het raadsbesluit tot aankoop van twee perceelen van J. Klijn alhier. Aangenomen voor kennisgeving. 2e. Missive als voren, daarbij toezendende afschrift van het Kon. Besluit, houdende vernie tiging van het besluit van H.H. Ged. Staten, be treffende den verkoop van grond door de gemeente aan J. Lodder alhier. Aangenomen voor kennisgeving. Wordt goedgevonden, de akte van verkoop te doen opmaken. 3e. Missive als voren, daarbij goedgekeurd terugzendende de Gemeente-rekening over 1907. 4e. Adres van J. D. van der Waardt, houdende verzoek om eervol ontslag als nachtwaker, straat veger enz. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 Nov. jl. onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten, waartoe wordt besloten. Hier van zal adressant kennis worden gegeven. Daarop stelt de Voorz. splitsing voor van de verschillende functiën der beide nachtwakers. Na verschillende onderlinge besprekingen wordt goedgevonden, voorloopig alle werkzaamheden op te dragen aan J. Non alhier. Komt aan de orde de behandeling der Gem.- Begrooting voor het dienstjaar 1909. De Voorzitter doet voorlezing van het rapport der Commissie, belast met het onderzoek der ingediende Begrooting, waarbij voornamelijk de wenschelijkheid wordt betoogd, om bij de voor gestelde verhooging door B. en W. van den H. O. ad. f 500, nog te voegen eene som van f 1000 en al zoo te brengen op 4500,en met deze ver hooging ad f 1000, te verminderen het op de begrooting uitgetrokken bedrag voor buitenge woon subsidie in de kosten van het L. O. krach tens art. 53 der L. O. wet, aangezien de Commissie van gevoelens is, dat voor deze gemeente geen hooger buitengewoon subsidie dan plm. f 3000, zal worden verkregen, waarop de Voorzitter me- dedeeling doet, dat het maximum voor deze gemeente niet is bereikt, doch op f3675 kan worden bepaald. Daarop wordt door den Voorzitter voorlezing gedaan van de verschillende posten, waarvan enkele in totaal worden verminderd met f425, en één met f 25,— wordt verhoogd, waarop hij voorstelt, den H. O. te brengen op f 4000, welk voorstel wordt verworpen met 5 tegen 1 stem, die van den heer Vogel. Daarna stelt de heer Joppe voor, om de voor gestelde hefling ad f 3500,— te behouden met aftrek van het bedrag der lager geraamde posten in uitgaaf van den post van buitengewone sub sidie. Dit voorstel, in stemming gebracht, wordt met 5 tegen 1 stem, die van den heer Joppe, verworpen. Alsnu stelt de Voorz. voor, het bedrag van het kohier van den H. O. te bepalen op f 3100,— welk voorstel algemeen wordt verworpen, waarop de heer Vogel voorstelt, om bet Dagelijksch Bestuur eene nieuwe begrooting te doen vast stellen, waarbij rekening wordt gehouden met de reeds gewijzigde posten der Begrooting. Eindelijk wordt door den Voorzitter voorgesteld het bedrag van 't kohier van den H. Omslag te behouden op f 3000,— en f 100,uit te trekken voor het opmaken van een suppletoir kohier. Dit voorstel, in stemming gebracht, wordt aan genomen met 4 tegen 2 stemmen, die van de heeren Joppe en Vogel, waarna de Begrooting dienovereenkomstig wordt vastgesteld en ter goedkeuring aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie zal worden ingezonden. Vervolgens geeft de heer Van der Wende te kennen, dat het met de verlichting in de gemeente treurig gesteld is, waarop de Voorz. zijne bevreem ding te kennen geeft, dat hem zulks van te voren niet is medegedeeld. De heer Koeteeuw merkt op, dat tot hetniet- branden der lantarens bij wijze van proef is be sloten in verband met het nieuw-aangebrachte licht op den vuurtoren, waarna wordt goedge vonden de verlichting weder op den ouden voet te doen plaats hebben. Daarna deelt de Voorz. mede, dat er besprekin gen hebben plaats gehad in eene gecombineerde vergadering van Burgemeesters en Secretarissen en de Gezondheids-Commissie op dit eiland, om trent den aanleg eener waterleiding op dit eiland terwijl verwacht kan worden, dat vermoedelijk tegen a.s. Vrijdag al de Raadsleden van de betrok ken Gemeenteraden zullen worden opgeroepen tot het bijwonen eener vergadering te Middelhar nis, waarin de belangen der drinkwaterleiding nader zullen worden besproken. Daarop deelt de Voorzitter mede, dat dezer dagen expireert de huur van het Post- en Tele graafkantoor, waarop hij wordt gemachtigd, stappen te doen tot verlenging dier huurover eenkomst en eveneens, om inlichtingen in te winnen omtrent het verkrijgen van gelden voor de bereids aangekochte perceelen van J. Klijn alhier, alsmede voor de meerdere gelden, benoo- digd voor het Post- en Telegraafkantoor alhier. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorz. deze vergadering. Heclames, Meticüee- SinyeM enz. (20 Cents per Regel.) T)e vrouwen weien wat dit zeggen wil, weten zij ook dat Kloosterbal sem dezelve geneest? Prijs per pot ƒ0.35, 0.75 en ƒ1.20. Let op den roeden band met handieefaening L. I. Akker. *4" W erfeöopi gress Op Woensdag, 25 November 1908 des namiddags 2 uur ten woonhuize van mej. de Wed. Jb. van Dijk, aan de Voorstraat le Stad aan 't Haringvliet. Meubilaire en winkelgoe deren. No'aris VAN BUUREN. CSemenprsI Mieuws De mijnramp te Hamm. Onder „Telegrammen" in ons blad van Zaterdag maakten wij reeds melding van deze schrikkelijke gebeurtenis. Hoewel er nog niet vele bijzonder heden omtrent deze droevige ramp bekend zijn, en men omtrent de oorzaak der ontploffing nog in het duister tast, zijn de reeds overgeseinde berichten van dien aard, dat deernis en smart u vervult bij het lezen ervan. Niet minder dan een 360 mijnwerkers moeten bij deze ramp het leven hebben gelaten. Een 60- tai dooden en gewonden is bovengebracht; zoódat er nog 300 zich onder den grond moeten bevinden. Slechts een 41-tal overleven de ramp, waar onder er 4 zijn, die er heelhuids „zijn afgekomen". De andere zijn meer of minder zwaar gewond. Een van hen, die er „heelhuids" zijn afgekomen geeft het volgende relaas van zijn waarnemingen: Bij het waterbeschot van de derde schacht arbei dend, hoorde ik tegen 4 uur 's morgens een vree- selijke ontploffing. Heete damp sloeg mij in het gezicht en rondom me hoorde ik kraken en barsten. Bij de eerste knal werd mij de lamp uit de han den geslagen. Ik en mijn kameraden gingen toen al tastende langs de buizen der waterleiding de ladder op, de derde schacht door, waar wij de eerste zwaar, gewonden zagen liggen. Wij brachten een aantal dezer ongelukkigeu voorzoover het oogenblik zulks toeliet in de bak en kwamen onder het gedaver van verdere ontploffingen boven." En juist, de onzekerheid omtrent het lot van die 300 rampzaligen daar diep onder den grond maakt de mijnwerkersbevplking boven den grond radeloos. Aangrijpend is wat de particuliere correspon dent van de „N. R. Crt." daaromtrent aan zijn blad seint. Hij was er, tegelijk met Prins Eitel Eritz, den tweeden zoon des Keizers, die een be zoek aan de plaats des onheils bracht. De corres pondent noemt dit bezoek het aangrijpendst dramatisch moment, dat hij ooit in zijn jonrna- listisch leven heeft bijgewoond. Daar gingen toen de enkele electrische lampen schijnen over de donkere, natte gebouwen. En het was opmerkelijk. Toen kwamen de schichtige treurenden de bleeke vrouwen met de doeken om het hootd, de angstige kinderen, de wrokkende makkers van alle kanten aangeloopen tot een dichten drom sjofele menschen, de kerels met de mijnwerkers-viltjes breed over de strakke witte gezichten. Want nu was de Prins toch in aantocht. Ik was erbij gebleven. In dien vollen samen- drang voor het kantoor, binnen de poort mokte een onheilspellende stilte. Zij lieten zich gedwee massregeln en op rijen stellen door de gendarmen, in wier Pickelhauben het licht dreigend terug- vonkte boven de zwarte menigte. Dan opeens door de doodelijke stilte, die de regen slechts scaudeerde, klonk reppend auto getoeter. En uit de duisternis stoven de auto's snorrend aan. De politie drong de menigte terug. Dan even gekuch, maar van den weg flitsten de felle lantaarnlichten. Zoodra de slanke gestalte van den Prins in de witte gardeuniform met de roode kraag zichtbaar werd, voor het smalle kan toordeurtje, zijn fijne knapengelaat onder den zilveren helm, ontstond een gemonpel. En terwijl Eitel Eritz even de dringende massa verbaasd aanziet, huilen en krijten, vloeken en gillen de verknepen kreten woest los. De ramzalige vrou wenstemmen, de schor wilde mannengeluiden tot een jammerende opstandigheid, een brullend be klag zoo schrikkelijk schrijnende, dat ik het nooit meer zal kunnen vergeten. Als de Prins van gevolg en autoriteiten ver gezeld in het werkkantoortje verdwenen is, duurt het jammerend hoongeklaag, het buitenzinnig gebrul onverminderd voort. Het geroep van de Polen, die het als waanzinnig uitschreien, over stemt eerst. Maar nu ga ik hun kreten verstaan. Ik zie vrouwen als witte furies opwringen in het witte licht, en met gebalde vuisten huilen zijDe lijken van onze mannen en zonen liggen onder de aarde; redt ze dan tochl Wij heb ben er allen lijken liggen Twee mannen heb ik in de mijn verloren, den eerste en nu hem! Dan gaat hun gegil in een jammerlijk snikken over. Wij verlangen arbeiderschutzl roept een man. Och Heer. Och Heer! steunen de vrouwen Er zijn mannen, die hun leed in een roes ver dronken hebben. Hun verwezen gelol klinkt er afgrijselijk door het wilde gejoelOnze kamaraden zijn er in I Er wordt niets om te redden ge daan I De gendarmen commandeeren en sus sen zijn machteloos tegen het gedrang Ze hebben de schacht toegestopt om hen te verstik ken Wij wenschen ons recht! Meer loon I Beangjtige kinderen klammen zich vast aan de moeders Wie geeft ons werk Ik mis mijn man en vier broeders Wij moeten onze kameraden hebben! hoera! Ik blijf achter met negen kinderen I snikt een vrouw uit Dan komt een der heeren met 's Prinsen gevolg in 't portaal, wil de ontdane menigte toespreken, maar zij brullen over zijn rede heen. Om de puf fende walmende auto's springen zij heen, beklim men treden en wielen; de regen plast er overheen, maar zij merken het niet, en eischen nu dat de zwarte rouwvlag zal worden uitgestoken Die Schwarze fahne herausl Die Schwarze fahnel... Omtrent de reeds opgedolven lijken en de slachtoffers van dit droevig mijnongeluk geeft de correspondent de volgende schrikkelijke beschrij ving: Vrijdag had het aankomen van de reddings brigade, waaronder de vermaarde Hiberniamannen waren, die in Courrières hebben gewerkt als hel den, nog een tijd van hevige emoties gegeven. Met ware doodsverachting hebben zij zich in de schacht neergelaten en er de veertig lijken uit opgehaald, die nu in de kelders onder het machine gebouw op wat stroo neergelegd zijn, met zeilen toegedekt. Ik volgde een gezelschap van hooge mijnambtenaren, die een onderzoek kwamen instellen, van vele geestelijken vergezeld. Wij drongen achter een leegen koientrein om, over hoopen zand, en eindelijk gingen de deuren open, waarvoor zoovele armzalige vrouwtjes en kinderen deemoedig stonden te wachten. Doch zij warden niet met ons toegelaten, omdat de meesten dei- lijken, met de verschrompelde oogkassen, de ver koolde monden om de witte tanden, de verkrom pen ledematen, de groote huid wonden op het bruin geschroeide vleesch en meestal gansch naakt of nog alleen met de zwaar beslagen mijn werkerslaarzen aan, te aangrijpend waren voor de meest nog jonge vrouwen om aan te zien. Een jongen kerel zag ik er liggen, de gespierde borst als gebronsd, als een prachtige statuette die aan Meunier deed denkeu. Maar wat een weemoed, om die stoere kracht daar zoo plotseling wegge brand te zien! Anderen waren er, waaraan geen nienschelijke vormen meer waren te herkennen, sommigen met vreeselijke lijdenstrekken op de van benauwdheid gezwollen gezichten. De bezoekers liepen er vluchtig langs en dan vielen de zeilen weer plat. Hier in dezen dooden- kelder herinnerde ik mij met piëteit de plechtige lijkenhal aan den Hoek na de ramp met de „Ber lin". Omtrent de ontploffing zelve wordt het volgende gemeld: De ontploffing had tegen vier uur 's morgens plaats. Een sterke politiemacht begaf zich onmid- delijk per stadsautomobiel naar de plaats des onheils, een uur van het stadje Hamm af, om voor het handhaven der orde te zorgen. De tijding van het verschrikkelijke ongeluk verbreidde zich met groote snelheid. Reeds om zes uur bereikte het eerste bericht Hamm eu veroorzaakte daar een groote opwinding. Tegen den middag stroomden groote menschenmassa's naar de op ongeveer een uur afstands gelegen onheilsplaats. Alles wat er te krijgen was aan wagens, rijtuigen, automobielen enz., werd in dienst gesteld, om de reddingsmanschappen te vervoeren. Hoe meer men bij de plaats der ramp kwam, hoe sterker de brandlucht werd. De geheele mijn lag in een grauwen nevel gehuld en werd belegerd door de familieleden ;der verongelukten. Hartverscheu rende tooneelen speelden zich af. De politie had de grootste moeite de orde te bewaren. Op aller gezichten lag het gevoel van bange verwachting, stil was het er, angstwekkend stil Het ongeluk is ontstaan op de derde verdieping in de nabijheid van schacht No. 2 tegen half vier in den morgen. De ventilator wees toen een sterke luchtverplaatsing aan. Onmiddellijk ingestelde onderzoekingen leidden tot de ontdekking van het ongeluk. In de mijn bevonden zich op dat oogenblik 366 mijnwerkers. Als vermoedelijke oorzaak neemt men mijngas-en kolenstofontplof fing te moeten aannemen. Bij het bekend worden van de ontploffing werden dadelijk telefonisch de reddingsbrigades van de mijDen Grimberg, Grillo, Werne, Gelsenkirehen, Wendel, Harpenen Phönix opgeroepen, die in verscheidene auto mobielen tegen negen uur op de plaats van het ongeluk aankwamen. Misdaad. Men meldt ons uit Middelburg Omtrent het vinden van een lijk in een sloot onder de gemeente Koudekerke kunnen wij het volgende melden Bedoelde jonge vrouw is de 25-jarige W. G. van niet zeer gunstig requtatie. Bij de suhouwing van het lijk bleek dat het een wond had aan het achterhoofd, welke volgens getuigenis van den dokter niet door een scherp voorwerp kon ontstaan zijn. De politie doet ijverig onderzoek. Gebleken is dat bedoelde vrouw laatst is gezien met een man, waarvan het signalement zeer vaag is. Het onderzoek is dus tot hiertoe nog vrijwel een tasten in 't duister. Ongelukkige val. Vrijdagmorgen had in de kazerne te Breda een ernstig ongeluk plaats. Een milicien der veldartillerie viel door het steigeren van zijn paard eraf. De ongelukkige werd verwond naar de ziekenzaal gebracht, doch was inmiddels reeds overleden. Dekendiefstal. Sinds eenigen tijd werden bij de artillerie te Bergen-op-Zoom herhaaldelijk paardende kens vermist. Dezer dagen ontdekte luitenant V., dat de voerman Van L. een paardendeken op zijn paard had, die hem verdacht voorkwam. Op de vraag yan den luitenant naar de herkomst, zei de voerman, dat hij de deken in Antwerpen had gekocht. Toen de luitenant hem echter wees op het merk en nummer van de artillerie, verklaarde de voerman, dat de deken van den korporaal-zadelmaker Van der B. was gekocht. De korporaal werd daarop in verzekerde bewaring gesteld, maar ontkende zijn schuld. Er zijn blijkbaar meer personen in deze zaak betrokken, zoodat heden nog twee arres taties volgde. Later word nog uit Bergen-op-Zoom gemeld omtrent de daar gepleegde diefstallen, dat deze zich niet alleen hebben bepaald tot dekens, doch er moet ook veel haver en andere fourage vermist zijn. De korporaal-zadelmaker St. en de korpo raal-wagenmaker N. zijn beiden in voorarrest gesteld. Onze lieve jeugd. Bij een gevecht tusschen twee twaalfjarige jongens te Nieuw Scheemda stak zekere E. N. zijn makker met een mes in den rug tus schen de schouderbladen. Dooi* deu inist. Vrijdagavond reed ten gevolgen van den mist de knecht van den stalhouder v. L. uit Ede, op een groolen hoop bazalt, waardoor het lichte karretje omsloeg, ook het paard werd op den grond geworpen, terwijl de koetsier een tuimeling over het paard maakte. Het ongeluk liep nog vrij goed afwel was de tilbury zoo beschadigd, dat de splinters en stukken hout verspreid lagen en de boventak geheel van het onderstel was gestooten koet sier en een medeinzittende kwamen met een enkele onbeduidende wond vrij, ook het paard bekwam gen letsel. Een klerk vermist. Sedert een paar dagen wordt te Hardenberg vermist, de Heer H., klerk der posterijen. Zaterdagmiddag is hij op reis gegaan, om een vriend te bezoeken, en moest Maandagmorgen terug keeren. Tot nu loc heelt men niets van htm vernomen, zoodat men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen. Naar men ver zekert, zijn zijn zaken op 't kantoor behoor lijk in orde. (//Zw. Ct De „Hertog Hendrik". Hr. Ms. pantserdekschip i/Hertog Hendrik passeerde gisteren op zijn terugreis uit onze Oost-Indische bezittingen, waar het drie jaar was verbleven, Scheveningen. Deoorlogsbodem kwam door het mistig weder in plaats te negen uur eerst op den middag in 't gezicht. De //llerlog Hendrik// draaide tot op onge veer 200 M. van het rondpoint van het wan- delhoofd bij. Vandaar werd met, vlagseinen door den pierbeampte Eieret, oud-gediende bij Hr. Ms. marine //welkom in het vaderland gelieeten, dat van den bodem met vlagseinen werd beantwoord. Toen de //Hertog Hendrik// zoo nabij was, dat men elkaar van weerszijden kon onderscheiden volgde een algemeen gewüif met zakdoeken en hoera's van weerskanten. De equipage stond bijeen op halfdek en de commandant met den loods op de brug. Tegen half één koos de//Hertog Hendrik// welke rechtstreeks van Algiers kwam, weer zee, sloomende naar Nieuwediep. Men meldt ons uit Den Helder d.d. 12 Nov. Hedenmiddag is alhier van Oost-Indië gearriveerd Hr. Ms. //Hertog Hendrik//, com mandant de heer G. L. Goedhart, kapitein Ier zee. Een berouwvolle diel. Maandag had teDoetinchemeen brutalediefslal plaats. Terwijl de heer Muller, E. K. pastoor aldaar, zich in de sociëteit bevond ter bijwo ning van de viering van het jubilé van den Paus, hebben onbektnden zijn kippenhok leeg geplunderd, en alle 28 kippen gekaapt. Aan de politie werd onmiddelijk van het gebeurde kennis gegeven, die op onderzoek uittoog. Het vreemsc van het geval is echter wel, dat Dinsdagmorgen alle kippen op onverklaarbare wijze in het hok terug waren. Blijkbaar heeft de dief berouw gekregen over zijn daad en op die manier getracht de tout te herstellen. N. A. Ct.//) Slachtoffer van het ijs. Woensdagmiddag is het 13 jarig zoontje van een landjouwer aan den Spieringhoek onder Schiedam bij het schaatsenrijden onbemerkt onder het ijs geraakt en verdronken. Later werd het lijkje gevonden en naar de ouder lijke woning vervoerd. S. C ben laakbare daad. Te Geldrop bij Eindhoven hebben baldadigen getracht een der avondtrammen te doen derail- leeren. Er bevond zich tenminsle een zware kei op de rails. Het opzet, slaagde in zooverre, dat de machine uit de rails ging met een uur vertraging kon de reis worden voortgezel. Er wordt thans streng toezicht gehouden. Eeu man vermist. Sedert veertien dagen wordt te Barneveld de landbouwer O. vermist. Men vermoed, dat hem een ongeluk is overkomen, temeer daar men een door hem medegenomen fiets teruggevonden heeft. Een schip gezonken. Te Velthermond zonk Vrijdag het schip van den schipper De Jonge, geladen met turf. De opvarende hadden juist nog tijd aan den wal te komen. De vaart is voorloopig gestremd. Ruiten-model dameshoeden. Het is thans mode, dat er dameshoeden worden gedragen van abnormalen omvang zóó fameus groot, dat men somwijlen schrikt voor de gevaartes, die men langs zich heen ziet gaan maar het is nu eenmaal mode. Dezer dagen is het gebeurd, dat een dame een wagen van de paardetram van Utrecht naar Zeist instapte en met de beste wil van de wereld niet door de deur kan gaan den buitengewoon-model hoed, die op het hoofd werd getorst, ter wille van de mode. Hoe he ook werd geprobeerd, in de lengte, in de breete, in de schuinte, voorover of achterover gebogen, de abnormale groote hoed had er geen zin in en stoote telkenmaal hardnekkig tegen de deurposten. In den wagen begrijpelijk plezier bij zéér velen de dame rillend van woede op den hoed, op de modiste, of wellicht ook op zich zelf Wij weten niet maar de uitheemsche mode was er in ieder geval schuldig aan. De dame nam een kloek besluit, trok de spelden uit het reusachtig ge vaarte, waarmede ze de tram had denken binnen te steven, zette den colos at, en stapte blootshoofd de tram binnen. Als de conduc teur vanwege den abnormale omvang van den hoed die later weder werd opgezet, dubbel tarief heeft berekend, dan is dat alleszins te billijken. Aan de gevolgen overleden. De arbeider J. Z., die te Dordrecht bij het sjouwen van spoorieggers op de werf der firma Gips aldaar van een loopplank viel en levens gevaarlijk gewond werd, is Donderdag in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Niet door kolendamp gestikt. Bij de doodschouw is gebleken dat bij den te Zevenbergen doodgevonden knecht van schipper Bolhuis uit 't Zandt, een inwendige bloeduitstorting had plaats gehad en dus de dood niet het gevolg van kolendampverstik king is. Burgerlijke Stand. SOMMELSDIJK. GehuwdAbraham Jacobus van Altena oud 27 j. met' Teuntje Vroegindewei oud 19 j. OverledenRoelof Doornhein oud 64 j. echt genoot van Annetje Troost; Johannes Roetman oud 70 j. echtgenoot van Sietje Soldaat. OUDE TONGE. Geboren: Maria Johanna Cornelia d.v.J.Dek kers en A. van Peperstraten; Maria Helenad v. J. E. Buis en J. C. Pollemans Bartholomeus z. v. C. Brandt en J. van Wezel. Herk en School. MIDDELHARNIS: Tot Notabelen der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren B. Tiggelman en P. van Leeuwen en gekozen in de plaats van den heer Kruithof welke vertrokken is, de heer D. Slis Jz. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Deze week heeft het Herhalingsonderwjjs een aanvang genomen met slechts vjjf leerlingen. DIRKSLAND. Vrijdagavond zal alhier in de Consistoriekamer de verkiezing plaats hebben van één Kerkvoogd en twee Notabelen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Jutphaas (toez.) E. War- moltz, te Ter Aa. Te Benthuizen, J. Goslin- ga te Moercapelle. Aangenomen. Naar Grjjpskerke J. A. van Selms, cand. te Kralingen. Naar Hoog woud, J. Aalbers, te Westerbork. Bedankt: Voor Staphorst, J. A.vanBoven te Barneveld. Voor Balk, A. B. te Winkel, te De Meern. GEREF. KERKEN. Drietal: Te Brussel, W. H. Gispen Jr. en C. W. E. Ploos van Amstel, beiden te Zwolle en J. E. Goudappel, te Dieren. Beroepen: Te Voorst M. van Alphen, oand. te Rotterdam. Te Tienenhoven A. Hogenbirk

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2