-I Saterdag 14 N o vem ber 1908. 23ste Jaargang N°. 1898. Co., voor lie Zuidliollamlsclir en %eeuw^ehe Eilanden, 1cht, :ulen e koop. Antirevolutionair Orgaan in hoc signo vinces Beleening, I kinderen om te »Groenewoud.« LINDE Sr. te ihiie f 12,50, Jrden op bestel- >LLEMANA.JZ. |voor den heer in Landbouw- Jereidina'. ïding door de Land- 1MELSDIJK(c te I toezending van Ij den Secretaris llkomen genezen Test >iroop van ke Roode Hoest- leesrniddel tegen It van de beste kt. Onze groote 1. Orelio schreef Jop is zeer aan Ipt bijna on mid- flacon f 1,—. Jdijk bij DIJ KEMA Irnia bij A. TEEPE b AU ER.j Te Oud» zoo uit de kist. oogarm st bij Rotterdam. tatie. Splinter imachines, pit®, pfiteere! f 50 ct.; 10 stuks [00 stuks ƒ35.— |5 ct. per stuk. IWARTEBES- ber 100 4,50. 10 ct. per stuk. |planten in ver den voor het fruchtentuinen. j 113 JLE VELD. T. BOEKHOVEN. 1 SOMMELSDIJK. %lie stiïkfeeia voor «Se i&edactse öesteBBicI, Advertentie» e» verdere Administratie trance Sec te «enden aan dein Uitsrever. Uit «le Isers. €*eoiengrl ftieuws. |s sterfgeval een ftiemw O Bstymkoek. VPuivehoo- i k hoest,, lening, \mchine 263. ien rruchtdragende f- en STRÜIK- rELEN, worden Imd. lanbevelend, SPOED slooping zijnde loveniersstraat terdam, zijnde 30 Waalsteen, ite IJselsteen, Jn groote partij Binten, grove Alles te zien en te bevragen ickersplein 34, 1. ïh Middelharnis. 'oupons WARDE Pi- zo Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. lOanementspry» per drie maanden franco per post 50 CssÉ. litenlaiid bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar, Wonderlijke nummers 5 Cent. UTÏG-ETEK Telefoon Intercoms», io. 2. Adverteiltïën 10 een't per regel en s/z maal, Reclames 20 per regel. Roekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Dieastaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. -• bij P. Kastelein; 'Jirksland bij A. van ij M. v. d. Spaan Oude Tonge bij O. L de Vos; Ouddorp Haringvliet bij A. In de Memorie van Antwoord i de Regeering, komen o.m. deze woorden ar Aan een frontverandering heeft het kabi- niet gedacht, het tegenwoordig kabinet i/pelt zich homogeen met dat van iqoi 'heeft zich op hetzelfde standpn c g Meld n eenig verschil van streven met de beide Vge kabinetten der rechterzijde is het >enwoordig kabinet zich niet bewust en it heeft dit duidelijk uitgesproken. De ,egeering meent dat het niet op haar weg ;t eenige antithese, noch die van geloof, ach die van ongeloof, noch eenige andere oorop te stellen. Het kabinet wenscht, gelijk het reeds p io Maart verklaarde, door de toepassing lijper beginselen zooveel mogelijk bevredt- eg te schenken en dat het geen groote ;jervormingen heeft aangekondigd kan geen bevreemding wekken, meent de Regeering. £ij doet wat zij kan om eenige bescheiden hervormingen tot stand te brengen. Meer ^omvangrijke hervormingen zullen eerst in de yolgende periode kunnen worden ter hand ènomen. Op de van verschillende zijden gevraagde inlichtingen antwoordt de Regeering dat et niet op haar weg ligt een stembuspro gram te leveren en dat een Regeeringspro - gram voor een parlementaire periode eerst dan tijdig kan worden geacht wanneer die periode is ingetreden. Herziening van het kiesrecht acht de Regeering wenschelijk en zoolang zij niet ioor de uitkomsten van het onderzoek betreffende een Grondwetsherziening van het tegendeel overtuigd is, is zij van meening, dat Grondwetsherziening aan herziening van het kiesrecht behoort vooraf te gaan. Reeds is bekend dat de Reg. hare krachten wenscht te wijden aan de uitbrei- ling der ongevallenverzekering, ziekte- en nvaliditeitsverzekering en wijziging van de restaande regeling der ongevallenverzeke- P?DS' De invaliditeitsverzekering staat op den htergrond totdat de andere ontwerpen jn gereedgekomen. Het beginsel van prplichting zal worden gevolgd. De wijzigingen in de Ongevallenwet zullen tar de Regeering hoopt, de Kamer zóó oedig bereiken dat behandeling daarvan >ór die der ziekteverzekering mogelijk is. Op het gebied der wettelijke arbeiders- escherming is overwogen eene wederindie- ping van het ingetrokken ontwerp-Kuyper. Overbodig is ongetwijfeld de verzekering dat het bijzonder onderwijs de Regeering zeer ter harte gaat. De eed kan, meent zij, nog niet worden gemist hoewel beperking van het aantal gevallen waarbij de eed wordt gevorderd, haar wenschelijk schijnt. Wetsvoorstellen tot onderdrukking van het onzedelijk bedrijf der aborteurs en aborteuses en het openbaar aanbieden van diensten ter voorkoming van zwangerschap zullen binnenkort het Dep. van Justitie verlaten. In vergevorderd stadium verkeeren de wetsvoorstellen ter beteugeling van den verkoop van pornographische geschriften enz. De Regeering neemt ten aanzien van het herstel der doodstraf een standpunt in, overeenkomende met dat van het kabinet- Kuyper. Tot zoover de Mem. van Antwoord. De hoofdredacteur van »De Standaarde schrijft naar aanleiding hiervan Duidelijk toch blijkt nu, dat het Kabinet van de voorstelling, als ware het een levend protest tegen het dus genaamde Kuyper- régimeniets weten wil. Het verklaart zich zonder omwegen en zouder voorbehoud, met het Kabinet-Kuyper homogeen spreekt uit, dat 't op hetzelfde standpunt staat en dat het geen enkel opzicht geacht wil worden door zijn optreden de bestrijding, die dit Kabinet in 1905 ten val bracht, te rechtvaardigen.Het wijst zelfs elk vermoe den af, alsof het een eenigszins andere srhakeering van de partijen der Rechter zijde vertegenwoordigde, dan het Kabinet Kuyper. En het komt er voor uit, dat de tegenstelling tusschen de Christelijke begin selen van Staatsbeleid en die der tegenover gestelde richtingen allerminst wordt wegge cijferd. Het Kabinet heeft nu zijn politieken geloofsbrief in handen van de Kamer ge steld, en naar het ons wil voorkomen, doet deze geloofsbrief verwachten, dat de zoen zal gesloten wordendat welhaast elke bedenking van Antirevolutionaire zijde ver vallen zalen dat we ons in bond met de twee andere partijen der Rechterzijde, voor de stembus van 1909 met moed, met goede hope, allicht zelfs met vernieuwde geestdrift zullen kunnen opmaken. Het blijkt nu, dat niet alleen een deel der liberale pers, maar dat ook wij ons omtrent de gezindheid van het Kabinet, onverdiend, te zijnen nadeele in meer dan een opzicht hadden vergist. Tot zoover >De Standaard,en de s-Hil- ver- en Vechtbodec teekent daarbij aan Het doet aangenaam aan deze woorden te lezen. Zoo kan alleen een vruchtbare samenwerking voor 1909, een gezonde posi tie der rechterzijde en, geve het God, een voor land en volk gezegend hernieuwd optreden van het Christelijk Ministerie mogelijk zijn. Het vertrouwen, door ons in het Kabinet van zijn optreden af uitgesproken, is ten volle bevestigd. Gerechtvaardigd. De »Frontmakersc van 1904 en 1905 noemde de onderwijsnovelle van Dr. Kuy per een ramp voor ons land. Immers het »peil< van het onderwijs zou belangrijk dalen. Heel lieflijk sprak men dan ook van een sverdommingswet«. Het volk zou door die wet niet toenemen in ontwikkeling, maar in domheid. En wat leest men nu in 't officieele re- geerings-verslag nog onder het vorige liberale Ministerie verschenen Ten eerste, dat het peil van 't onderwijs in het algemeen in de laatste jaren naar boven is gegaan. Ten tweede, dat de bijzondere scholen niet bij de openbare achterstaan, en dat de wet Kuyper ook't hare daartoe bijdroeg. Het verslag zegt De wederom verhoogde Rijksbijdrage stelt de bizondere schoolbesturen in staat de gebouwen goed in te richten, de leermiddelen aan te vullen en te verbeteren, zoomede om het onderwij zerspersoneel uit te breiden en ruimer te bezoldigen, waardoor zij aan hoogere eischen kunnen voldoen. Zoo kon dus, dank zij de wet Kuyper aan een groot deel van de kinderen onzes volk, beter onderwijs verstrekt worden. En heeft de wet Kuyper ook voor het openbaar onderwijs nog goede gevolgen gehad Ja, zegt het verslag Voor het openbaar onderwijs, heeft de wetswijziging dit gunstig gevolg gehad, dat met het oog op het bepaalde bij art. 48, eerste lid, sub. b, verschillende gemeentebesturen er toe zijn overgegaan om in schooltjes van 24 a 40 leerlingen, naast het hoofd, nog een onderwijzer aan te stellen. Ja, ook voor de Gemeente-financiën is de onderwijswet Kuyper niet onvoordeelig geweest. Deze Minister wordt steeds meer door de Jeiten schitterend gerechtvaardigd. De Vrije Westfries.J Tiendrechten. De Minister van Financiën vestigd er nogmaals de aandacht van belanghebbenden op 1. dat de aangiften van de door het op i Januari a.s. in werking treden der Tiendwet 1907 vervallen tiendrechten bij de betrokken tiendcommissies moeten worden ingeleverd tusschen 1 Januari en 1 April 1909. 2. dat formulieren voor deze aangiften, met bijbehoorende inlegvellen, aanteeke- ningen en als voorbeeld ingevulde modellen kosteloos verkrijgbaar zijn ter secretarie van iedere gemeente en ten kantore van de ontvangers der registratie en domeinen 3. dat het aanbeveling verdient de gegevens voor het invullen der aangiften reeds nu te verzamelen en de stukken zooveel mogelijk gereed te maken, opdat zij tijdig kunnen worden ingeleverd. Droevig ongeluk. Door den nachtwaker te Ellecom werd Vrijdagochtend om 4 uur aan den Binnenweg het lijk van een jongeman gevonden, badende in zijn bloed. Weldra bleek het te zijn de 22-jarige ongehuwde vrachtrijder K. Kram uit Doesburg, die, op weg naar Arnhem, slapende of bij het recht zetten der zitkist van de kar moet zijn gevallen de kist werd 20 M. verder gevonden. Dr. Craus uit Dieren verklaarde, dat één der wielen den man over den hals was gegaan en bij derhalve onmid- delijk moet zijn gedood. Kar en paard werden later bij de uitspanning //De Posthoorn// te Wordt-Rheden aangehouden. De oppassende jongeman was de kostwinner zijner moeder. De pot en de ketel. Te Dinxperlo is tegen den Rijksveldwachter een aanklacht ingediend wegens diefstal. De veldwachter, die in iunctie is, heeft nu bij den officier van justitie een aanklacht ingediend tegen den aanklager voor hetzelfde feit. Kolendamp. Woensdagnacht is de knecht van schipper Bokhuis, uit 't Zand, liggende met zijn schip bieten in de haven te Zevenbergen, door kolendamp in het vooronder gestikt. Brand. Te Steenwijk ontstond Woensdagnacht door onbekende oorzaak brand in den stoom en windkorenmoleu van Jan Knol. De geheele molen ging in vlammen op. De brandspuit kon het fel woedende vuur niet bedwinger). Twee paarden en een geit kwamen in de vlammen om. Niets was verzekerd. (Tel) Bewusteloos opgehaald. Dinsdagmiddag is door W. Paap te Zandvoort uit zee opgehaald een net gekleede dame, van ongeveer 35-jarigen leeftijd. Zonder geheel lot bewustzijn geweest te zijn, is de drenkelinge in de consistoriekamer der Ned. Herv. Gem. overleden. IJs-ongeiuk. Een 6 jarig zoontje van J. Verschuur te Nes (N.H.) die Woensdagochtend vroeg beproeven wilde of het ijs reeds sterk genoeg was, zakte er door en verdronk. Het graf van Augustinus. In Bone, in het Algiersche departement Constantine, het Hippo der Ouden, is men met opgraving bezig, welke ten doei hebben het graf van den grooten kerkvader Augusti nus te ontdekken. Den 24en Aug. 430 is Augustinus op 76- jarigen leeftijd in Hippo gestorven. Eerst werd hij in de beroemde vrede-basiliek, zijn stich ting, bijgezet, maar eenige jaren later ging het stoffelijke overschot naar Sardinië, vanwaar het in de 8e eeuw naar de Pieterskerk in Padua kwam. Bij pauselijk brevier van 30 Oct. 1841 werd het gebeente aan den bisschop van Algiers gezonden, die 't met kerkelijken praal en militaire eer in een kapel liet bijzetten, welke op de ruïne van het oude Hippo gebouwd was. De eerste rustplaats van den Kerkvader bleef den archaeologen lang verborgen, maar thans heeft men reden te veronderstellen, dat ze lag op een eigendom, thans //Out Cbevillot// geheeten. De gemeenteraad van Bone besloot het eigendom voor 108.000 fres. aan te koopen en de regeering zal den uitgravingsarbeid subsidieeren. Men vond reeds belangrijke dingen, o.a. de ruïne van een 45 meter lange en 20 nieter breede zaal, met een trap, zijvertrekken enz. welke wijze op een groot woonhuis. Verder groef men op een statue en marmere buste, ringen, kettingen, een Romeinschen wagen, benevens lampen, ornamenten, behoorende tot het vaatwerk van een christelijke kerk. De vraag is nu, of men de beroemde basiliek van Augustinus en daarmee zijn eerste rustplaats ontdekt heeft. Ofschoon zich te Belgrado wel eenigen ontspanning doet gevoelen, worden op de oevers van den Donau en de Drina de oorlogs toebereidselen toch ijverig voortgezet, terwijl het Servische leger zijn verdedigende stellingen behoudt. Langs de Drina, tegenover het Ser vische stadje Doviliatcba, is nu de Oosten- rijksche genie begonnen schansen op te werpen, terwijl op een uur van de Drina, nabij het dorpJanice, Oostenrijksche soldaten loopgraven aanleggen. Volgens berichten uit Sicilië toont de Etna een onrustbarende werkzaamheid. Tot nu toe is geen schade aangericht, maar de be volking der omstreken verkeert in groote angst. Moord te Kerkrade. Men meldt uit Kerkrade Wederom is hier een vreeselijk moord- tooneel afgespeeld Vrijdagavond is in het gehucht Holz nabij Kerkrade de caféhouder Willem Paffen door een dronken Duitschen mandemaker doodgestoken. De moorde naar stak Paffen met een mes midden door het hart. Het slachtoffer gaf dan ook dra den geest. In de verwarring is de moor denaar ontkomen. Vermoed wordt dat hij naar Duitschland is gevlucht. Aan de »L. K.v zijn nog de volgende bijzonderheden ontleend Reeds eenige dagen liggen aan de Holz eenige rondreizende mandenmakers en ketellappers, welke Donderdag gedurende den heelen dag den omtrek hebben onveilig gemaakt. Tegenover bun ligplaats aan den grooten weg bevindt zich het café van zekeren Paffen, waarin zij ook het noo- dige kabaal hebben gemaakt. De eigenaar, ten slotte, het kabaal moede, heeft hun verzocht het café te verlaten, waaraan zij blijkbaar geen gevolg hebben gegeven, waarop de verslagene een der kerels heeft buiten de deur gezet. Een tweede heeft hem daarop met eeu mes of ander scherp voorwerp een steek in het bart toegebracht. De verslagene is daarop onder den uitroep »ik ben gestoken" in de armen van een der bezoekers gevallen en na eenige oogen- blikken, vóórdat eenige hulp kou worden verleend, overleden. De moordenaar is, toen hij den uitroep van den getroffene hoorde gevlucht, en tot op het oogenblik nog niet gevat. Een andere persoon, welke met hem in het café is geweest, is gevat en voorloopig achter slot en grendel gezet. De dader schijnt ook met de üuitsche politie nog 'n appeltje te schillen te hebben, zoodat spoedig zijn gevangenneming is te voorzien. De verslagene is gehuwd en vader van eenige nog kleine kinderen, terwijl zijne echtgenoote zich in gezegende omstandig heden bevindt. Toen wij het huis van den verslagene binnentraden lag hij nog op dezelfde plaats, waar hij was gevallen in een groote bloed plas, terwijl zijn oude moeder en zijne zuster en broeders jammerden over het verlies van hunnen zoon en broeder. De "L. K verneemt nog, dat de ver moedelijke moordenaar is zekere Mathias Borg, reizende met een karretje. Zijn signalement is verspreid. Stoomschip vergaan. Uit Dantzig wordt d.d. 6 Nov. geseind Hedennacht is, terwijl het hevig stormde, bij het eiland Hela het Stettiner stoomschip "Archimedesw gestrand en geheel verbrij zeld. Van de dertien opvarenden zijn tien man verdronken. Een moeilijke positie. Een pas bij de Staatspoor-maatschappij in dienst gekomen en dus nog onervaren poetser stond Dinsdagmorgen te 's-Gravenbage nog op de treeplank van den achtersten wagen van den eersten sneltrein, toen deze ten 6 u. 20 ni. van bet station vertrok. De man durfde er niet afspringen, wegens het gevaar om tus schen den trein en de steenen stationskaden te geraken, maar kreeg 't bij Voorburg te benauwd en liet zich toen op de spoorbaan vallen. Tegen den dag werd bij liggende op den weg gevonden en bleek hij een zware wonde aan het hoofd te hebben opgedaan. Met den eerstvolgenden trein naar 't station Den Haag vervoerd, werd hem daar de eerste hulp ver leend. Daarna is de wond door een geneesheer verbonden. Diefstal van bloemkool. In den nacht van Zondag op Maandag zijn er plm. 570 bloemkoolen gestolen van het bouwland toebehoorende aan C. Veldt, te Andijk (N.-H.) Netjes waren de beste planten uitgekozen en afgesneden. Weer een verpleegde ontsnapt. Zondag is er uit het Christelijk krankzin nigengesticht te Wolfhezen weder een ver pleegde ontsnaptde 40-jarige J. v. Zweden wiens moeder te Putten (Veluwe) woont. Kleine oorzaken, groote gevolgen. Dinsdagnacht is te Den Helder aan de Achtergracht Zuidzijde 53, in het huis bewoond door den heer Jan Bijl, eigenaar de heerA. van Pelt, terwijl de bewoners te bed lagen, de brandende petroleumlamp gevallen, waar door in een oogwenk de boel in brand stond en van binnen alles Vernielde. Met behulp van buren en van marineklanten kon men den brand meester worden. Alles was verzekerd. Stuivers, Waar blijven de stuiverstukken vraagt de i/Ass. Ct.//? Hoeveel in de jaren 1907 en 1908 veel stuiverstukken zijn aangemunt, zijn er betrekkelijk wienig in omloop. De oorzaak moet hierin liggen, dat velen deze geldstukken wegleggen, zeker van gedachte aan het spreek woord //Een stuiver gespaard is een stuiver gewonnen//. Bij onderzoek in een kleine kring bleken bezitters van zoo'n spaarpotje respec- tiefelijk 100, 395, 412 en 816 van deze munten te hebben. Eeu moord. Naar uit Brussel aan do //'s H. Ct.// gemeld wordt, heeft Maandag de Hollandsche mijn werker Schumaker te Vauxsous Chévremont bij een hevigen twist zijn vrouw de 44-jarige Anna Hames, met een dolk doodgestoken. Na zijn misdaad gepleegd te hebben nam de moordenaar de vlucht, doch hij werd spoedig door de politie gearresteerd.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 5