Ir. I. P. LAMPEN iSoei ff Ei srt ra sen lts floor Advertentien. 1 „Hei Wapen ra MM' (1. SCHREUDEU, SPAARBANK VISITEKAARTJES. Vitello-Margarine. TaM, Sigaren en Sigaretten, Ansichtkaarten van MslaM en omstreken, Koek-, CliocoM- en Suikerwerken, - BRIEM KOFFIEHUIS met ïerpffliE. - „MIDDELHARNIS en SQIIELSDIJK" C. KOLFF A.Cz. Met de Wet achter zich bekruipt hun zoo licht de lust, om uit te blinken in ijver en nu alles maar eens goed »in orde« te laten makenhalf werk staat hun tegen. De vraag is ook, of de gezinnen, uit de krotters verdienen en werkelijk, wat hun huisvesting betreft, beter op worden, 't Is dan toch nog beter 'n krot dan niets. Wat wil ik hiermee zeggen? Dat de Woningwet maar opgedoekt moest worden AllerminstMaar het is een van die wetten, net als de Leerplichtwetde Ongevallenwet, die men pas na eenige jaren van ervaring in orde krijgt. Aan de eene zijde, moeten de harde kanten er af en aan de andere zijde moet, bv. door nog sterkere bevordering van woningbouw en door scha deloosstelling van huiseigenaren, waarbij óók rekening gehouden wordt met de omstandig heden, gezorgd worden, dat de Wet een zegen blijft en geen plaag wordt. UITKIJK. SSuitenlaMd. DUITSCIILAND. Keizer Wilhelm en de Boeren. Hij vangt de arglistigen in hun arglistigheid. Onder bovenstaand opschrift schrijft De Getuige het volgende, waar we van ganscher harie mede instemmen. We weten het nu. De Keizer heeft het verteld aan een Engelschen journalist, om bet aan de groote klok te hangen en een Engelsch dagblad heeft aan die opdracht voldaan. De wapenroem der Boeren stijgt Tienduizend dappere Boeren de overige 20,000 Boeren waar koffiedrinkers hebben het drie jaar lang uitgehouden tegen 450,000 Engelsche soldaten, 40,000 gewapende Kaffers en de voortreffelijkste generaals van Engeland. Neen, dat was nog niet voldoende, om hen er onder te krijgen. De Duitsche Keizer is er bij te pas moeten komenhij heeft zijn generalen staf aan het werk gezet, en Wilhelm II, de vriend der Boeren, heeft aan Engeland het veldtochtplan aan de hand gedaan, dat de Afrikaners klein kreeg. Het schijnt mij toe, dat de mededee- lingen van het Engelsche dagblad Daily Telegraph nog niet volledig zijn. De zegsman heeft nog iets vergeten, en we wachten geduldig op een nieuwe onthulling, in hoever de Duitsche Keizer als de medeplichtige aan de moordkampen waar 20,000 vrouwen en kinderen tus- schen de Engelsche molensteenen lang zaam zijn vermorzeld, te beschouwen is. Een verrassend licht i3 ons opgegaan. Tot nog toe meenden we, dat wij met een driemanschap van misdadigers had den te makenChamberlain, Milner en Rhodes. Maar de Keizer treedt naar voren, legt de hand op het hart, en roept het voor de heele wereld uit„Ik ben de vierde De opschudding, die door deze beken tenis is gewekt, heeft zelfs het rumoer der Oostersche kwestie overstemd. En een Godsgericht gaat over deze 4 mannon heen. Chamberlain drijft als een hopeloos wrak naar zijn grafMilner is geschand vlekt Rhodes is reeds voor den Eeuwigen Rechter gedaagd, en Wilhelm II, nu laat ik voorzichtig zijn en mij zacht uitdrukken! Wilhelm II, wordt door de Engelschen uitgespuwd Negen jaar geleden trok daar een arme balling naar Duitschland en hij klopte aan de poort des Keizers. „Machtige Keizerstamelde hij „ik kom ver uit het Zuiden, waar een loot van den Nederduitschen stam te vuur en te zwaard op de onrechtvaardigste wijze wordt uit geroeid help ons, o edele Keizer Maar de Keizer liet hem door zijn lakeien wegjagen, en de lakeien zeiden hem, dat hun Keizer geen bedelaars duldde aan zijne poort. Toen is Paul Kruger hier gekomen. Wij hebben met hem gebeden, geleden en geweend. En meer konden we niet doen. Maar Rusland en Frankrijk konden meer. Zij wendden zich vertrouwelijk tot Keizer Wilhelm, om een gezamelijke vriendschappelijke tusschenkomst bij En geland te bewerken; en Keizer Wilhelm briefde die vertrouwelijke mededeelingen onmiddelijk over naar Engeland, noemde zich Engelands trouwsten vriend, en zorgde voor een uitgewerkt veldtoehtplan. Het doel des Keizers is doorzichtig genoeg. Hij wil de coalitie brekenhij wil bij de Engelschen wantrouwen zaaien tegen Frankrijk en Rusland. Maar God, die de arglistigen vangt in hun arglis tigheid heeft er in geblazen, en de ont hullingen van den Keizer zijn een ver pletterende slag geweest voor de Duitsche staatkunde. Met stillen, ingehouden hoon zijn de woorden des Keizers in Engeland ontvangen de ministers, die thans de regeering vormen, zijn trouwens tegen den Boerenoorlog geweesten de dyna- mietmijn, door de Keizerlijke hand zoo voorzichtig gelegd, is in de verkeerde richting gesprongen. Zooals Paul Kruger eens aan de poort des Keizers om hulp smeekte, zoo iB de Keizer naar Engeland gegaan, heeft er om Engelands vriendschap gesmeekt, en zie daar! de poort wordt voor zijn neus dichtgeslagen, en de Engelschen zeggen „Wij dulden geen bedelarij op ons erf Er zal natuurlijk naar een zondebok moeten gezocht wordenBnlow heeft reeds zijn ontslag ingediend als rijks kanselier, maar de Keizer kan hem moeilijk missen. En het ministerie van buitenlandsche zaken zal voor de vier schaar van den Duitschen Rijksdag moe ten verschijnen. Doch dat zijn dingen, die gedaan moeten worden, om de droeve vlucht na dit door den Keizer verloren politieke Jena te dekken. Het feit als feit staat daar in al zijn naaktheid en de Germania, die zoo fier en majestueus van de toppen van den Niederwald naar de Fransche landen staart, bedekt haar gelaat met schaamte. De Keizer vergroeit het niet meer. De smadeljjke behandeling, den Trans- vaalschen president aangedaan, scheen langzamerhand in het vergeetboek te raken; do werkkracht, de ijver, de be slistheid van den Keizer, zijn godsdienst zin, zijn idealisme wonnen hem opnieuw de harten. Doch thans is het onherroe pelijk uithij vergroeit hef niet meer neen nooitEn de schimmen der twee groote staatslieden Bismarck en Kruger, die beide door hem aan den dijk zijn gezet, rjjzen dreigend op uit hun graven. Daar staat geschreven „Die Mijn volk aanrandt, randt Mijn oogappel aan Kruger, de uitverkorene des Heeren werd aangerand, toen de Keizer hem wegjoeg, en zie de Keizer is tegen den jjzeren muur te pletter geloopen. God heeft zijn berekeningen te schande gemaakt en Kruger is gewroken. Laten' wij toch letten op de teekenen der tijden, want als een wolk van ge- richten begint de hand des Heeren zich over de volken uit te breiden. Een groote troost licht in het gebeurde voor Gods volk. Zij behoeven nooit te versagen. God, hun Rechter en hun Verlosser, sluimert niet. En zoo gij de hand van een machtige onrechtvaardig tegen u ziet opgeheven, dan behoeft gij niet naar het Socialistenkamp te vluchten, want de ware spelonk van Adullam, waai de ellendige en de verdrukte kan schuilen, is de God van Israel. Hij doet altijd recht. Hij vangt de arglistigen in hun arglistigheid, en tri omfeert over de geweldigen dezer aarde. fwemeiig-cl Memws. «Zeppelin I.« Naar de „Schwabische Merkur" ver neemt, heeft het ministerie van Oorlog te Berlijn het luchtschip „Zeppelin I" officieel overgenomen. Nu, de jongste evoluties waren dan ook, spjjt mist en koude, weer prachtig. De kroonprins uitte zich buitengewoon waardeerend, niettegenstaande hij het bar koud moet hebben gehad. De benzine bevroor en de machine moest herhaal delijk worden stopgezet wegens stukken ijs in de toevoerbuis. Technisch was de tocht van groot belang. Allereerst eischte de sterke zijwind'een voorzichtig sturen, maar met inachtneming van een bere kenden navigatie-hoek slaagde cien er in, goed koers te houden. Bijzonder interessant was het overschrijden van den bergrug tnsschen Engen en het Donaudal, waarbij het luchtschip 1050 meter hoog steeg om er veilig overheen te komen. Tot dusver twijfelden vak mannen of de „Zeppelin I", na boven de 1000 M. gestegen te zijn, nog lang zou kunnen varendoch het „schip" voer nog 5 uur en had bij daling nog 600 KG. balast van de 1020 KG. Na huD terugkeer bracht men den luchtvaarder» teFriedrichshafen bartel jjke ovaties, die wel een uur duurden en waarbij telkens het lied „Deutschland, Deutsehland über alles gezongen werd. De Keizer was verrukt en betuigde aan graaf Zeppelin, dien hij Zondag te Do- naueschingen bijzonder hartelijk ontving, herhaaldelijk zijn bewondering over de verrichtingen van het luchtschip, die de waarde van het „stijve" systeem z.i. duidelijk hadden bewezen. Z. M. was er ook zeer mee ingenomen, dat het lucht schip Zaterdag stipt om 2 uur, zooals afgesproken was, boven het kasteel van Donaueschingen verschenen was. Na het eten liet de Keizer zich met Zeppelin op het terras kieken. Ernstig spoorwegongeluk. lö riooden Omtrent het spoorwegongeluk op de lijn van Cotte naar Bordeaux van den Franschen Zuiderspoorweg, wordt nader gemeld, dat de ramp plaats had om vijf uur in deu morgen, nabij het dorp Grisolles. De trein kwam in volle vaart aanstuiven, toen hij even voor 't viaduct dat de lijn daar overbrugt, ontspoorde. Vijf waggons liepen uit het spoor. De locomotief, de tender en de goederen- waggon konden, hoewel buiten de rails, nog onder het viaduct door komen, maar de postwagen botste tegen den linker pijler der brug, zoodat de twee volgende derde klasse waggon3 letterlijk in elkaar werden geschoven. In deze waggon zaten verscheidene reizigers en talrijke manschappen der genie, die uit Avignon terugkeerden. Onmiddelijk snelden beambten van het station Grisolles en bewoners uit het dorp te hulp, en tusschen de totaal versplinterde waggondeelen werden al spoedig een aantal dooden en zwaar gewonden te voorschijn gebracht. In 't geheel heeft de ramp aan 8 soldaten en 2 gendarmen het leven gekost, terwijl 4 passagiers op het uiterste liggen en een twintigtal meer of minder zwaar gewond is. Strijd tusschen douanebeambten en smokkelaars. Aan de Pransch-Belgischc grens heeft een voortdurend stille strijd plaits tus schen douanebeambten en smokkelaars. En beide partijen verzinnen telkens nieuwe listen om elkaar te overtroeven. Zoo was in het begin van de week het jongste lid der suiokkelaarsbende, een zekere Vermeil, aangewezen om in den nacht den weg tusschen Teurdoing en Ascy te bewaken, teiteinde bij een nadering van douanebeambten bijiydste kunnen waarschuwen. Voor dit doel moest de 13-jarige knaap een hooge brug over een kanaal passeeren. Daar echter de in hinderlaag liggende douanebeambten het verdacht zouden vinden, wanneer iemand op zoo ongewoon uur over de brug liep, besloot de jonge smokkelaar langs deztjstangen van hei hekwerk van de brug naar den anderen oever te trekken. Hij liet zich dan ook afglijden on beproefde zwevend, hoog boven het kanaal aan de stangen hangend, vooruit te komen. Ongelukkig voor hem hadden de dou anebeambten een dergelijke manoeuvre verwacht en de ijzeren stangen van onderen tot boven met groene zeep inge smeerd. Tevergeefs beproefde nu de smokkelaar, midden boven het water gekomen, aan de stangen eenig houvast te krijgen. Hij gleed er af en stortte naar beneden in het water, waar hij den volgenden morgen als lijk uitgehaald werd. Door zijn eigen geweer gedood. Te Noordwolde (Er.) had Zondag een jonge man een haas geschoten. Daar het dier nog niet dood was, wilde hij het met de kolf van zijn tweeloopsgeweer een slag toebrengen. Het tweede schot ging daardoor af, 't welk den jager in de borst trof, waardoor hij onmiddelijk overleed. Droevig ongeluk te Amsterdam. Maandagmorgen had bij den Amstel en de Halvemaansteeg te Amsterdam een droevig ongeluk plaats. Een jongentje van twaalf-jari gen leeftijd wilde voor de eiectrische tram uit wijken en liep daartoe achteruit met het treurig gevolg, dat het terechtkwam onder een automobiel, die juist kwam aanrijden. De knaap werd door het voorwiel overreden en in deerniswekkenden toestand door de auto naar het Binnengasthuis vervoerd. Korten tijd na zijne overbrenging naar het gasthuis over leed de arme jongen. Tegen den bestuurder der auto, welke toe behoort aan de familie Manus, Plantage Kerk- laan 15, is proces-verbaal opgemaakt. Be bestuurder moet echter geen schuld aan het gebeurde hebben. Van te hard rijden was geen sprake. Be 12-jarige knaap Jacob Bekker genaamd en yi de Poke Simonszstraat wonende, was door zijne grootmoeder vóór den schooltijd met een boodschap uitgezonden, doch daar liij niet terugkwam, ging ze zelf de boodschap verrichten. Voorbij het politieposthuis aan het Rembrandtplein komende, zag zij toen een volksmenigte staan en informeerde wat er gaande was, vernam zij het gebeurde. Op den politiepost vertelde zij, dat haar kleinzoon Jacob hardhoorend was, mogelijk mede een oorzaak van bet droevig ongeval. Zestig jaren ia één betrekking. Het was Maandag zestig jaar geleden dat Crist, van Heggel als werkman bij den heer F. A. Ghijben, fabrikant van gouden en zil veren voorwerpen te 's-Hertogenbosch in dienst trad. Al deze jaren bleef hij en ook heden nog is hij ais hoogst bekwaam gezei in de zaal, thans door den zoon, den heer A. J. Ghijben bestuurd, werkzaam. Beze dag die met den 72ste verjaardag van Van Heggel samen valt is hem tot een feestdag gemaakt. Van Heggel is drager van de bronzen medalje van Oranje- Nassau. Uit Friesland* Noordwest-hoek. Men bericht ons uit Sexbierum (Friesland) Be natuur is hier dezen herfst wel wat scherp. Op 't einde van October heelt het reeds een dag of vier gevroren en nu is het zoo erg, dat spade en houweel moeten gehanteerd om de aardappelhoopen, die nog niet tegen zooveel winter bestand waren, wat meer te dekken. Voor sommige vruchten, o.a. de wortels (of peen) die nog niet uit den grond zijn, vreezen we. Be oogst is hier overigens ver bazend rijk geweest en ons past dank aan God, die dat gaf. We kunnen dus dezen winter blijde ingaan hoewel het nu donker is, want hier is geen water. Be regenwaterbakken zijn bijna ledig de welpompen geven geen water meer, en dan zulk een vorstHet is te hopen dat er spoedig verandering kome. Door den trein gedood. Be brugwachter E. werd Maandagmorgen nabij het station Grijpskerk door een goe derentrein aangereden. Hij is des middags reeds overleden. Be ongelukkige laat een vrouw en drie kinderen achter. Nabij het station Briebergen is Maan dagmorgen de wachter G. L. aangereden en gedood. (//U. B.v) Droevig ongeluk. Te Leiden is Zondag een 12-jarig knaapje J. W., uit Antwerpen afkomstig, doch Hol lander van geboorte, die door den voogdijraad was uitbesteed bij het hoofd der school te Zoeterwoude, den heer R. in den Rijn nabij Leiden verdronken. Be jongen was een dag bij een collega van den heer R. den heer O. te Leiderdorp en zou voor dezen een bood schap naar Leiden doen per rijwiel. Hij reed het smalle Utrechlscbe Jachtpad en schijnt door een onvoorziene omstandigheid een weinig te veel aan den kant te zijn gekomen. Een elf-jarig meisje dat daar speelde, zag hem in het waler vallen en riep hulp. Toen deze kwam opdagen was het te laat. Lage aanranding. Men meldt aan het i/Vadv Een diensmeisje uit Kethel, zou Zaterdag middag zich naar Valkenburg bij Leiden be geven om den Zondag bij haar vader door te brengen. Te Schiedam stapten drie personen bij haar in de damescoupé, waarin zij had plaats genomen. Toen de trein in beweging was, werd zij aangegrepen en een mes op haar keel gezet met. de bedrijging, dat het er door zou gaan, indien zij eenig geluid gaf. Baavna werd zij van al haar geld, circa 10 gulden en eenige sieraden beroofd, waarna de onverlaten in den Ben Haag weer den trein verlieten. Reeds nu ijsvormimg. Uit Westernieland schrijft men Op de Wadden heeft reeds ijsvorming plaats. Met laag water gaat het naar zee, met hoog water komt het terug en schuift aan het strand op elkaar. Be stilte bevordert deze ijsvorming, want bij tellen wind worden de ijsmassa's uit een gedreven en verspreid. Lage waterstand. Met den aanleg van een nieuwe straatweg te Rinsumageest (Fr.) heeft men moeten op houden. Boor den lagen waterstand is het niet mogelijk de benoodigde steenen aan te voeren. Botsing. Zaterdagavond zijn er tusschen Zuid broek en Muntendam een personen en goederentram van E. G. T. M. op elkaar geloopen wegens onoplettendheid van den koetsier van eerstgenoemde tram, De passagiers kwamen met een schok vrij. Een paard werd overreden en was het eenige slachtoffer. De koetsier is buiten dienst gesteld. Keizer Wilhelm is uit Oostenrijk teruggekeerd. Zijn zoon de kroonprins, is hem in 't luchtschip van Zeppelin, tegemoet gereisd. Ze //troffen" elkaar bij 't station Donaueschingen. Graaf Zeppelin manoeuvreerde ter zijde van het station op een hoogte van 150 tot 200 M. Uit de gondels werden groeten gezonden door het zwaaien met doeken, die door den keizer werden beantwoord. Nadat keizer Wilhelm met vorstEursten- berg op diens slot was aangekomen, nam hij plaats op het terras van het kasteel de kroonprins wierp daarop een brief uit den gondel naar beneden. Graaf Zeppelin voer met zijn luchtschip eenige malen ron dom het slot en sloeg daarop de richting naar Bodensee in. kan men eene ruime keuze vinden in GALANTERIËN en LEDERWAREN, School-, Schrijf- en Teekenbehoeften, STAALWAREN, enz. enz. Aanbevelend, (Winterstraat.) W. v. r>. HEIJDEN. 31 osi(S- e^s Tandarts, (Kunsttanden en gebitten) Stationsweg 25, ROTTERDAM. Spreekuren eiken werkdag 13. Voor on- en minvermogenden 910. en toebehooren. Glas- en Aardewerk, Tabak en SIGAREN, Galanteriën, Lederwaren, Staal- o-* waren. o Schilderij- en Portretlijsten. Kerkboeken en Bijbels. IOntvangen een prachtige Collectie: Scheurkalenders en Almanakken. Boekhandel Boekbinderij. Wachtplaats der Sfooinbooten. Maaskade 10 (Westzijde.) ROTTERDAM. Biedt aan H.H. Hoofden van Scho- met kinderen kolossaal reductie. len^n: Gebruikt uitsluitend f -""T Winkeliers vraagt inlichtingen bjj D. SLAGER, Middelharnis, Vertegen woordiger. van het Departement der Maatschappij tot Nut van 't algemeen. De bank neemt gelden op tegen 3°/o refite 'sjaars. Gelegenheid tot inbreng- en terugbeta ling van gelden op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 912, be nevens Maandagavond van 67 uur, ten kantore van den Thesaurier-Boekhouder te Middelharnis. Bleef voor dood liggen. Liefde rijke verpleging. Zoolang er leven is, is er hoop. Een ongeluk ligt in een klein hoekjedat dit spreekwoord waarheid bevat ondervond de heer LOUIS VOLLENBERG,wo nende Dorpzicht te Venraij. Deze heer, die bekend staat als een der beste fietsrijders van Venraij, stapte op zekeren dag welge moed op zijn fiets om een heer lijk tochtje te ondernemen. Op den weg nabij het café Tielen had hij het ongeluk door een hoop kiezel van zijn stalen ros at te vallen. Hij bezeerde zich zoodanig dat hij, op den weg bleef liggen en enkele voorbij gangers hem opnamen, en hem het café Tieleri binnendroegen, waar hij liefderijk verpleegd werd. Zijn geheele gezicht was stuk, zijne lippen waren wei twee vingers dik gezwollen, hij kermde het uit van de pijn en kon zelfs niet velen, dat men hem aanraakte. Zoo werd hij naar huis gebracht en werd te bed gelegd, hij zag er vreeselijk uit en zoo onkenbaar, dat zijne fa milie hem niet meer kende. Het geheele lichaam deed den jongen man zeer en men was algemeen van meening, dat het een lang durige geschiedenis zou worden. Zijne zuster Antoinette ging naar het dorp en kocht bij den winkelier Ambrosius een potje KLOOSTERBALSEM en thuis gekomen smeerde zij dit uit op doekjes en legde deze op de pijn lijke plaatsen en wonden. Ieder een op het dorp stond er ver steld van dat binnen drie dagen tijd de heer Vollenberg door den KLOOSTERBALSEM, KLOOS TER SANCTA PAULO volko men genezen is. Geen wondje was er meer te zien en alle pijnen waren verdwenen. De KLOOSTERBALSEM, Kloon- ter Sancta Paulo, geneest oude en nieuwe wonden, brand- en snij wonden, Rheumatiek, Rheu- matische Zenuwpijnen, Jicht, Podagra, Ischias, Kneuzingen, Stramheid in de ledematen, Ver stuikingen, Lendepijn, Pijn in den rug, Spierverrekkingen, Aam beien (zoowel bloedende als an dere), Winterhanden en Winter voeten. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., en van 100 gram f 1,20 Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus! LET QPï 'A-lleen de echte Kloosterbalsem ge neest, deze is kenbaar aan een rooden band om den pot, waarop de handteekening L. I. AKKER Rotterdam voorkomt, alle andere is namaak. De namaak geneest nooit. ALOM VERKRIJGBAAR!

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2