Gemeenteraad. ftngrezónd.en Stukken. VisscherU. tiemeMg-dt ü'aeuws. Burgerlijke Stand. Merk en School. ftcSieepstjjding-en. iWarKtberichien. Een koe die over den dijk liep ging door het slop zijner woning, de achterdeur daar open vindende zon hij maar eens binnen gaan kijken, nu viel hem dit niet mee, want hij stapte al vlug met zijn poot door een mat van een stoel heen, en was het verder loopen daardoor belemmerd. Met veel moeite heeft men hem kunnen verwijderen, zonder veel schade te maken. Oude Tonge. Door den Burgemeester is tegen Donderdag as. vin. 10 uur eeue openbare vergadering van den Raad belegd. Vrijdag 1 had op de kaai alhier de langverbeuide verkooping plaats van de 20 geannonceerde, doen slechLs 15 ge presenteerde Belgische merrieveulens. De verkoopers konden waarschijnlijk niet de gewenschte prijzen maken, en trachtten daar om, door verandering van nummers en staanplaats aan de iiju, de koopers hun waar duur te doen betalen Zelfs was de hulp der politie nog nood;g om de orde te bewaren. Maandag 1.1. heeft de milicien verlof ganger J. de Boed, zich voor herhalings oefeningen onder de wapens begeven. Goedereede. Door het hoofdbestuur der vereenigiug, »Schuttevaêr« is aan den Heer Minister van Marine een adres gericht met verzoek bij uitleg van lichtboeien wel in aanmerking te doen komen het Nieuwe Gat (Goereesche Zeegat) waar thans de eerste ton H. S. is gelegen. Op de te Zietikzee gehouden najaars tentoonstelling van Zaaigranen enz. werd o. a bekroond de inzending van den land bouwer Lodder Czn. alhier. Ouddorp Aan den Heer Minister van Marine is door de vereeniging »Schuttevaêr« een adres gericht met verzoek tot uitleg van een gasboei tegen den rug van de Kabeljauwplaat aan het Noordeinde van het Springertsdiep. Benoemingen. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd in de provincie Zuid Holland tot heemraad van den polder Nieuw- Beijerland en Nieuw-Piershil, P Hoogen- boom te Nieuw-Beijerland tot heemraad van den polder Oud- en Nieuw-Rozenburg, Blankenburg, de Lange en Ruige Piaat, N. Barendregt, te Rozen burg tot heemraad van den polder het West maas Nieuwland, J. Leeuwenburgh Az. te Heinenoord tot heemraad van den polder Hst nieu we laud van Heinenoord, genaamd de Bosschen, G. Schelling en S. Langerveld, beiden te Oud-Beijerland tot heemraad van den polder Klein Piershil, J. Langeslraat te Piershil in de provincie Zeeland tot voorzitter van het waterschap Schou wen, mr. A. J, F. Fokker, te Zierikzee tot gezworene van het waterschap Krui- ningen L. Nieuwenhuyse, te Kruiningen in het bestuur van den van Dunnépolder, tot Dijkgraaf E. Cuelenaere, te Philippine, en tot gezworene Th. M. J. de Clerck, te IJzendijke, en A. de Milliano, te Philippine tot raad van den polder Walcheren, jhr. C. J. J. A. van Teylingen te Middel burg VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad van Somuielsdijk, op Donderdag 22 October, des nm. 7 uur. Afwezig de heer Born. Nadat de vergadering door den Voorz. geopend was, worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd en geteekend. Aan de orde is: Ingekomen stukken. a. Een missive omtrent de eventueel aan te leggen waterleiding op het eiland, waarbij zou worden aangesloten Ouddorp, Goedereede, Melis- sant, Dirksland, Sommelsdijk, Middeiharnis, Oude en Nieuwe Tonge, welke zou kosten f 310,000,— net inbegrip van aankoop grond enz. en waarin iedere gemeente een zeker aandeel zou bijdragen waarvoor de gemeente zou worden voorzien van water in de openbare gebouwen en zouden kunnen gebruik maken bij eventueele brand als ook twee maal per jaar tot bet beproeven der brandblusch- middelen. Voorts zou voer iedere aangesloten werkmanswoning bij een gebruik van 37'/2 meter mosten worden betaald t 7.50. Na breedvoerige discussie werd besloten eerst een onderzoekin te Stellen hoeveel ingezetenen hiervan wenschen gebruik te maken, terwijl de kosten voor de gemeente ook te bezwarend werden gevonden. b. Een schrijven van den heer .1. v. d. Velde alhier en Mej. Reevers van Middeiharnis tot bet houden van een cursus inzake alcohol, waarvoor zij in gebruik wenschen te hebben een klasse van de Openbare Lagere School. Wordt besloten op ■verschillende gronden hierop afwijzend te beschik ken. c. Komt aan de orde de begrooting 1909 van het Burgerlijk Armbestuur en Weesbuis alhier. Na een kleine opmerking wordt zij goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 8748,347ï- d. Gemeentebegrooting alsnu aan de orde zijnde, wordt door den Voorz. gevraagd of er iemand is die algemeene beschouwingen hierom trent in het midden beeft te brengen en wordt zij artikelsgewijze behandeld, enkele posten ver laagd en weer andere verhoogd en alzoo voorloo- pig vastgesteld op een nog niet juist op te geven oijfer. Niets meer aan de orde, wordt de vergadering gesloten. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad van ^Stellendam, gehouden op Dinsdag 20 October jl. des vm. 10 ure. Afwezig de beer Biemond. De notulen der vorige zitting worden na ope ning der Vergadering gelezen, ongewijzigd goed- gekeurd en geteekend. Wordt voorlezing gedaan van le. Missive van Heeren Ged. Staten dezer pro vincie, daarbij goedgekeurd terugzendende een staat model A tot betaliDg uit den post Onvoor ziene Uitgaven pver bet dienstjaar 1908. Aange nomen voor kennisgeving. 2e. Schrijven vau G. van Koppen, timmerman alhier, houdende verzoek, om in 1909 en andere jaren in aanmerking te mogen komen voor het uitvoeren van werken eb bet doen van leveran ties ten behoeve der gemeente. Na onderzoek blijkt, dat bij daartoe eerst in 1910 in aanmer king zal komen. Hiervan zal adressant kennis worden gegeven. 3e. Verzoek van den beer Dr. J. Duyster te Eemnes om terugbetaling van f 8,11 wegens te veel betaalden aanslag in den Hoofdelijken Omslag dienst 1908. Na eenige onderlinge besprekingen wordt besloten de beslissing in deze tot aene volgende vergadering aan te houden, doch int.ua- schen zal op voorstel van den Voorz. het oordeel van H.H. Ged. Stalen van Zuid-Holland worden gevraagd of adressant &1 dan niet aanspraak op meerdere ontheffing van zijnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag heeft. 4e. Verzoek van denzelfde, om terug te komen op bet raadsbesluit dd. 1 September jl. waarbij aan hem ontslag als Gemeente-arts werd verleend met ingang van 15 Sept. jl. en hem alsnog eervol ontslag te doen toekomen. Mocht dit verzoek niet voor inwilliging in aanmerking komen, zoo wenscht adressant de gronden te weten, op welke eervol ontslag onthouden is, aangezien adressant met 't oog op de onbillijkheid en het algemeen belang zich in dat geval tot Hare Majesteit de Koningin zal wenden tot vernietiging van gemeld raadsbesluit, om hem vooralsnog eervol ontslag te doen toekomen. Het voorstel dienaangaande van het Dagelij ksch Bestuur, om hem alsnog eervol ontslag te verlee- nen, in stemming gebracht, wordt verworpen met 4 tegen 2 stemmen, die van de bh. Nagtegaal en Meijer. Aan adressant zal worden bericht, dat de Raad niet terugkomt op zijn genomen besluit. 5e. Missive van bh. Ged. Staten, daarbij er op wijzende, dat 1 Mei 1909 expireert de termijn, waarvoor de provincie zich met medewerking van het Rijk en de vaste bijdrage dezer gemeente ad f 1.400,tot onderhoud der Stellendamsche haven beeit verbonden en dat dit College ten spoedigste een raadsbesluit tegemoet ziet, waarbij deze gemeente zich opnieuw voor drie jaren tot beta ling eener jaarlijkscbe vaste bijdrage ad f1403.— verbindt. Met éénparige stemmen wordt daartoe besloten. Alsnu worden éénparig vastgesteld een staat model A en B, beide betrekking hebbende op de begrooting dienst 1908, welke ter goedkeuring aan HH. Ged. Staten dezer provincie zullen worden ingezonden. Daarop legt de Voorz. over een concept-over eenkomst met den polder „De Generale Dijkage van Stellendam" tot overdracht der slooten aan de beide achterwegen alhier. De Voorz. geeft te kennen, bezwaar te gevoelen, om die overeenkomst conform het concept te aanvaarden, daar hij 't niet gewenscht acht, onder c mtróle te staan van het polderbestuur, waarna de vergadering den Voorz. alsnog machtigd, bij genoemd polderbe stuur alsnog te 'trachten, de door hem minder gewenschte bepaling te doen vervallen. Vervolgens doet de Voorz. mededeeling van de besprekingen, door hem gehouden met den Heer Hoofd-Ingenieur van den Provincialen Watirstaat, of Z.Ed.G. geneigd was om eene commissie uit den Raad bij hem in Den Haag te verwachten, dan wel of Z.E.d.G. deze gemeente persoonlijk te komen bezoeken tot bespreking van de vergrooting der haven alhier. De heer Moerland is van meening, dat van gemeentewege een defi nitief plan behoort te worden opgemaakt voor het vergrooten der haven en zulks dient te worden overgelegd aan den heer Hoofd Ingenieur voor noemd, nadat eerst vanwege de Gemeente aan de Directie der R. T. Mij. zullen zijn gevraagd de voorwaarden, waaronder in koop zal zijn te ver krijgen het perceel grond, kadastraal bekend Sectie B. no. 1262, toebehoorende aan de R. T. Mij. Algemeen wordt zulks goedgevonden. Ten slotte komt in behandeling de Gemeente- Begrooting voor het dienstjaar 1909. De Voorz. vraagt, van de Commissie, belast met 't onder zoek dier Begrooting, hare bevinding te mogen vernemen, waarop de heer Moerland namens de Commissie te kennen geeft, dat het der Commis sie voormeld gewenscht voorkwam, deze Begroo ting aan het College van B. en W. terug te zen den met het verzoek, dezelve zóódanig te wijzigen dat vooral de posten in ontvang op dien voet zullen worden geraamd, dat bij benadering kan verwacht worden, die gelden werkelijk te zullen ontvangen. De Commissie geeft als haar gevoelen te kennen, dat dit o.ru. niet het geval is met den post van buitengewone subsidie in de kosten van het L. O. geraamd op f3840, terwijl sinds jaren slechts plm. f 16C0 door het Rijk is toegekend en bovendien in deze Begrooting de geraamde Ont vangsten van Onderwijs de nagenoeg vaste posten der Uitgaven met ongeveer f2040 zullen over treffen. De Voorz. geeft te kennen, geene zekerheid te kunnen geven, dat het te hoog geraamd bedrag ad f3840, aan de Gemeente zal worden toegekend en stelt voorde ingediende Gemeente-Begrooting toe te zenden aan H.H. Ged. Staten met ver zoek dezelve voorloopig te doen onderzoeken en te willen berichten of het uitgetrokken bedrag ad f 3840, als buitengewone subsidie kan worden verwacht, dèn wel opgave te willen doen van de wijzigingen, daarin volgens het oordeel van H.H. Ged. Staten aan te brengen, waartoe door den Raad éénparig wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorz. deze vergadering. (De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven.) Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur I Zoudt U s.v.p. het onderstaande willen plaatsen Naar aanleiding van het feit dat zich Dins dag jI. heeft voorgedaan, met een oude vrouw uit 't Gem.-Armhuis die zich door verdrinking van 't leven wilde berooven zij het mij vergund een en ander over deze beweging mede tedeelen, ten eerste stel ik de lezers voor deze vraag, daar't niet de eerste maal is, dat zulks geschiedde, want men herinnert zich nog we', het geval dat zich veischenen winter heeft voorgedaan (datum ben ik vergeten) met een anderen verpleegde een manspersoon die zich door verworging ook van het leven wilde berooven, daar politie en buren te hulp geroepen moesten worden om dien ouden stakkert nog een poosje van het leven te willen laten genieten. Wat zou daarvan wel de oorzaak zijn Eenige punten moeten dan ook door die vrouw zijn medegedeeld over vader, moeder en dochter van bedoeld huis, daar de verpleegden werden ondervraagd door den Armmeester van genoemd huis over de behandeling, hetwelk hiervan het gevolg was. De reden, dat de Armmeester die oudo ver pleegde ondervraagde zal wel van dit belang zijn geweest, daar de Armmeester met 1 Oct. in functie is getreden, dus, de zaak eens kwam onderzoeken. Nu stel ik de lezers nog eens de vraagzou het niet wenschelijk zijn dat zulks, door Burgem., Weth. en Regentessen eens nauwkeurig onderzocht werd; ik geloof dat het van een groot belang is voor de ver pleegden niet alleen, maar dat het Gemeente Armhuis op die wijze een slechten naam krijgt. Met vriendelijken dank voor de plaatsing. Hoogachend Uw dw. dnr. P. POORTVLIET. Dirksland, 26 October 1908. meene bedeeling In de Staat is niet de geroepene om zoo, tot bedeeling, op le treden". Wij kunnen niet aannemen, dat in die landen, waar Staatspensioneering is ingevoerd, deze het karakter van bedeeling draagt; evenmin dat dit de bedoeling van welke Staatspensioneering ook, kan zijn. Doch beslist onjuist is uwe redeneering „De lijn waarlangs die pensioneering loopt, is de Socialis tische. De Staat, de Vader, die voorziet in de behoeften.?? Want Staatspensioneering eischen wij op geh iel andere gronden. Wij zien in den Staat volstrekt niet „de Vader, die voorziet in de behoeften", doch denken, wanneer wij voor den ouden arbeider pensioen eischen, den Staat 111 deze kwestie een geheel andere val toe „Onze eisch van Staatspensioneering zegt tot den Staat, als orgaan der gewstenschap: gij steunt en handhaafd een stelsel dat ons arbeidende arm laat, terwijl wij auderen rijk maken; de prijs, die wij voor onze arbeidskracht bedingen reikt niet verder dan tot levensonderhoud terwijl wij werken zoo ontberen wij levens onderhoud wanneer wij te oud zijn om te werken, te oud om arbeidskracht te leveren; neemt gij dus uit die meerwaarde, uit de vermogens eu inkomsten der bezittende klasse die uit onzen arbeid zijn gewonnen, neemt gij als belasting-heffer hieruit zooveel als noodig is om ons levensonderhoud te verschaffen, wanneer gij tot werken te oud zijn of ongeschikt." Dit standpunt nemen wij, sociaal-demokrateD, bij onzen eisch van arbeiders-pensioneering in. En dezen eisch zullen wij én aan den Staat, én aan de bezittende klasse stellen, zoolang tot zij is vervuld en het dan niet beschouwen als be deeling, of als een gunst, maar als een recht. U, Red. dankend voor de opname. Achtend, J. C. DE BONTE. Dirksland, 26 Oct. 1908. F. Ao. Wibaut iu „de gemeente" 2e jrg. 1908, bldz. 147. 't Was ons natuurlijk bekend, dat de Sociaal-Democr. over Staatspensioneering anders denken dan wij voorzoover het niet de gegoeden en rijken betreft, die ook zij premie zouden willen laten betaleD. We hopen over dit onderwerp echter brted- voeriger ie schrijven dan in den driester mogelijk was en dan hier de plaatsruimte thans toeiaat. Het zal ons genoegen doen, indien de Inzender eveneens hij nu deed, aan die artikelen belangstelliug wijden wil, Red Middeiharnis. Voor de Schelvisch- visscherij zijn Vrijdag en heden naar zee vertrokken de volgende vischsloepen ^Johanna Hendrika« st. A. de Koning 2>Paul Kruger« st H. Langbroek »Hendrika Adrianas st. H. fordaan »Toekomst< st. Johs. de Waard Voorlichterst. M. den Braber »Middelharnis« st. Jb. de Korte Burgemeester Mijs« st. L. Koster Sr. 1 ee*ko«jil5ag-eïSo Maandag 2 Nov. 's nm. 5 uurin de her berg van A. van der Werf te Melissant, inzet en op Woens dag 4 November 's nam. 2 uur Meube len en Huisraad te Stellendam in Kavel 11 Eendrachtspolder. Voor Abr. Gebuijs. Notaris VAN SCHOUWEN. Woensdag 4 November 's avonds 6 uur Afslag van twee woonhuizen en bouwschuur c.a. te Stellendam in Kavel 11 Ee»drachtspolder in het logement van Knöps aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN. Maandag 9 Nov. 's nm. 5 uur Afslag van 11 perc. Tuingrond, uitmuntend geschikt voor Bouwterrein le Melissant in den polder Oud- Melissaut, in de onmiddellijke nabijheid van het dorp, groot 93 Aren 50 centiaren, in de herberg van A. Both te Melissant. Notaris VAN SCHOUWEN. Maandag 9 Nov. 's nm. 2 uurMeubelen en Huisraad ten huize van den heer J. van 't Hof Cz. te Melissant. Notaris VAN SCHOU WEN. Op Woensdag 18 November 1908's namid dags half 3 uur te Dirksland, ter lierberge van P. Brooshoofd, publieke verhuring van de etting der gorzen en dijken behoorend, tot de Ambachtsheerlijkheid Meiissant, in percee- len. Notaris VAN DER SLUIJS. Brand in het telegraafkantoor te Brussel. In den nacht van Donderdag op Vrijdag toen in een der zalen slechts drie telegraphisten aan het werk waren, bemerkte een hunner plotseling, dat er brand was uitgebroken, waarschijnlijk tengevolge van kortsluiting en wel op den zolder, waar de archieven bewaard werden. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd en een oogenblik later was zij reeds ter plaatse. Het sHandelsbl. van Antvverpen« deelt nader het volgende mede: Dikke waterstralen wedij verden weldra met de hoog opslaande vlammen terwijl in den omtrek het volk zich verdrong om de plaats der ramp zoo dicht mogelijk nabij te komen, zoodat de haastig toegesnelde politie de handen vol had om het volk te weren. Te 1 uur zakte de groote schraag op het dak, met donderend gekraak naar beneden door het balkenwerk tot op de gemetselde gewelven der brandende zalen en dit deed een nieuwe vlammenzee opstijgen. Maar het deed ook het werk vergemakkelijken, daar heel de brandende massa zich nu als in een enkelen haard bijeenvoegde. Te half x was het vuur overmeesterd. Een groot deel van de zolders, met al wat zij bevatten alsook het dak zijn vernield. De telegraaftoestellen schijnen allen door het water geleden te hebben, doch geen enkel deel ervan is gebroken zelfs niet verplaatst. De plafonds in metselwerk hadden het vuur belet, de lager gelegen verdiepingen aan te tasten. Te half drie kon de brandweer de plaats verlaten. Er zijn onmiddellijk maatregelen genomen om te zorgen, dat er geen storing komt in den dienst. dat het 8-jarig zoontje van den heer Bruynsma, wonende genoemde straat 143 I, een oogenblik te voren in de paal geklommen was. Het schot ging af met het noodlottig gevolg, dat de jongen in het hoofd werd getroffen. In bewusteloozen toestand vervoerde men den knaap naar het Binnen-Gasthuis. De dader wist, geholpen door de heerschende ontstentenis te ontkomen. Past op uw kinderen Zaterdagavond is te Scheveningen aan de Kielstraat een 7-jarige jongen uit het raam der eerste verdieping van de ouderlijke woning gevallen. Zwaar gekwetst opgenomen, is hij dientengevolge een paar uur later overleden. Brand le Zwolle. Door onbekende oorzaak is Zaterdagmorgen afgebrand de boerderij van B. H. ten Brinke aan de Hoogstraat te Zwolle. Ook ongeveer 20.000 kilo hooi ging verloren twee varkens en een hond kwamen in de vlammen om. Zoo goed als niets kon worden gered verzekering dekt de schade. Ook het belendende perceel van den landbouwer H. M. van Teisteren werd voor het grootste deel vernield. Proef met den 8 -wigen arbeidsdag. Aan de rijks werklieden, werkzaam aan de artillerie-inrichtingen, gelegen te Zaandam, bij de Hembrug, is Vrijdag medegedeeld, dat met 1 November a.s., als proef voor 5 maanden, de acht-urige arbeidsdag zal worden ingevoerd. De werktijd zal aanvangen 's morgens 7 uur 20 min. en eindigen 's namiddags 3 uur 45 min. Hij zal onderbroken worden door een rusttijd van 11 uur 20 min. tot 11 uur 45 min. Met het oog op het vroegtijdig arriveeren der tremen, zal gezorgd worden, dat 's morgens voor den aanvang der werkzaamheden in de schaftlokalen koffie verkrijgbaar zal zijn. Ecu kranige borst. Maandagmiddag had een afdeeling infanterie te Breda oefening in het overzetten van perso nen over de Mark. Tenslotte bleven nog drie soldaten over, die met de schuit (een met stroo gevulden zak) naar den anderen oever moesten. Een Amerikaan die de oefening had bijgewoond, vroeg aan deze drie militairen of hij mee mocht op de schuit, wat hem werd toegestaan. Het laatst stapte hij op het vaartuig, met het gevolg, dat de schuit haar vracht toen niet meer kon houden (de Amerikaan was een zwaar persoon) en kantelde, zoodat alle vier in de Mark terecht kwamen. De Amerikaan pakte een der soldaten om den hals en verdween met hem in de diepte en een derde kon ook niet zwemmen. De vierde, de milicien D. de R., een Dordtsche jongen, uitstekend zwemmer, bedacht zich geen oogen blik en ving op zijn eentje het reddingswerk aan. Eerst pakte hij den Amerikaan beet, die den anderen soldaat daardoor losliet. Wel had Dé R. moeite, hem het hoofd boven water te houden, maar hij had hem toch gauw aan den kant. Zijn beide krijgsmakkers bracht De R. ook spoedig op het droge. Zeker waren deze drie verdronken als De R. niet zoo kordaat was opgetreden. Bij het ongeval waren een schop en een ineetekoort in de diepte verdwenen. De R. nam een kort besluit, begaf zich weer te water en dook naar de schop, welke hij spoedig boven bracht. Toen weer een sprong, weer ging hij naar beneden en ook het koord bracht hij boven wat door zijn makkers met een luid hoera werd begroet. Voorwaar flinke staaltjes van durf en vastberadenheid van dezen jeugdigen (Dordtsche Crt.) Hevige brandwonden bekomen. Nabij Nieuwolda bemerkte Dinsdag de werkman J. L., bij den aanleg Tan den Noord- Ooster-Spoorweg, ierwijl hij meereed op de locomotief van een zandtrein, dat zijn klee deren in brand geraakten. Terstond sprong hij van den trein af doch door den krach- tigen wind sloegen de vlammen in een oogen- wenk om hem heen, zoodat hij bcwasLeloos neerviel. Een knaap F. B. wist hem in een sloot te rollen, waardoor de vlammen uitdoofden. Toch had hij 'reeds zulke hevige brandwonden bekomen, dat hij ter verpleging moest worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen Gestikt. Een 4-jarig jongetje uit de Wijnstraat te Arnhem had het ongeluk om bij het spelen een eikel in de keel te krijgen. Geneeskun dige hulp werd spoedig ingeroepen doch tijdens de behandeling overleed het kind. Een aanslag. Te Leiden heeft een zekere P. K. een man van middelbaren leeftijd, tbuis behoorende in een volkslogement aldaar, een aanslag ge pleegd op een vrouw, met wie hij gedurende 18 jaar in buitenecluelijken staat had geleefd doch die hem in den laatsten tijd had ver laten. Hij had al eerder gedreigd haar te zullen vermoorden. Vrijdagavond viel hij in genoemd logement baar met een scherp mes aan en bracht haar zware verwondingen toe. De vrouw werd naar het academisch zieken huis vervoerd, waarde verwondingen, hoewel ernstig, niet levensgevaarlijk bleken. De dader is gearresteerd Onder «le stoomtram. Woensdagavond is te Heemstede, ter hoogte van de stichting Meer en Bosch, door de stoom tram aan zekeren Van Loon een been afge reden. Droevig ongeluk. Vrijdagmiddag le ongeveer èèn uur had op de Nieuwmarkt te Amsterdam een droevig ongeluk plaats. Een 20 jarig meisje dat op de tweede verdieping van perceel 9 bezig was glazen te zeemen, gleed uit en viel naar be neden. Bewusteloos werd zij opgenomen en naar het Binnengasthuis vervoerd, waar bleek dat zij reeds overleden was. SOMMELSDIJK, Geboren: Jan, z. v. Klaas van de Polder en Cornelia van den Doel; Huibertje d. v. Marcus Faasse en Huibertje Dupré. DEN BOMMEL. Geboren; Berbers d- v. A. Smits en M. v.d. Burgh Leentje Cornelia d. v. A. van Zanten en J. den Braber. OUDE TONGE, GeborenAdrianis, z. v. J. Hartog en E. van der Velde; Daniel Dingeman z. v. A. Slinger en J. den Ottervanger; Cornelis, z. v. L. B. Sweerus en J. Kabos; Johannes Martinus, z. v. J. A. Sala en M, Bierbooms. DEN BOMMEL. Aan Mej. L. Goemaat, is op haar verzoek eervol ontslag verleend, als 1ste helpster in do nuttige handwerken aan de O. L. No l alhier. Tot 2de helpster iu de Nuttige Handwer ken aan School 1 is honoomd Mej. N. de Wach- tor, voor deu tijd van 3 maanden. OOLTGENSPLAAT. Tot leden van 't Kies college bij de Ned. Herv. Kerk word dezer dagen herkozen do heer D. Korteweg Lz. en in de plaats van de aftredenden de H.H. Ls. Korte weg Az., Cs. van Noord., A. D. Hobbel en P. den Braber (laatsgenoourdebeeftzittiagals diaken) gekozen de H.H. G. Wielaard., Jau de Vos Jz. P. Hobbel Jz. ou L. Hobbel welke zioh allen de. benoeming lieten welgevallen. DIRKSLAND. Volgens afkondiging heelt de Oogst-Colleote in do Ger. Kerk onder 't Kruis alhier do belangrijke som van f267.45 opge bracht. GOEDEREEDE. Tengevolge der periodieke af treding van dhr. P. v. d. Wende Tzn. en J. Kleijn zal deze week do verkiezing plaats hebben voor twee leden van 't kiescollege der Ned. Herv. Kerk. SCHOOLRAAD VOOR DE SCHOLEN MET DEN BIJBEL. Woensdag 21 Oot. 11. kwamen op uitnoodiging van den Schoolraad voor de Scholen met deu Bijbel afgevaardigden vau do Besturen, alsmede de Direoteuren der bijzondere Kweeksoholeu bijeen in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrooht. Da vergadering werd geopeud door den WelEerw. Heer Ds. H. Pierson van Zetten, voorzitter van het Moderamen van deu Sohoolraad voor de Soholen met den Bijbel. Deze vergadering had ten doel eene voortzetting der bosprokingen vaü die van 8 Juli 11. voorna melijk wat betreft de finanoieele bezwaren tegen bet Koninklijk Besluit van 8 Mei 1906 betreffendo subsideering van bijzondere Kweeksoholeu, zooals dat gewjjzigd is bij Koninklijk Besluit van 29 Jan. 1907. Nagenoeg alle Kweeksoholen waren vertegen woordigd. Aanwezig was het Kamerlid Mr. Barou van Wijnbergen. Van de heeren Jhr. Mr. A. P. de Savornin Lobman en Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien waren mededeeliugon van verhindering ingekomen. Door den Heer R. Derksen werd voorlezing gedaan van de notulen der vorige vergadering, waarna over de punten van bespreking eeno zeer levendige godacbtenwisseling werd gevoerd. Onder meer werd het besluit der vorige bijeen komst bevestigd, ecu eindrapport samen te stellen en aan de Regeering te zenden, terwijl onder algemeene goedkeuring werd aangenomen jaarlijks eene geoombineerde vergadering van de Besturen en Directeuren der bijz. Kweekscholen te houden. Het volgende werd ons ter plaatsing toegezonden Aan de Besturen en de Onderwijzers van de Scbolen met den Bijbel. Ondergeteekende beeft de eer U uit te noodigen ter bijwoning eener vergadering, die vanwege den Sohoolraad zal worden gehouden op Woensdag II November a.s, van des voormiddags 11 tot des namiddags 4 uur, in de zaal van De Dageraad Assendelftstraat 18, 's Gravenhage. Tot deze Vergadering hebben toegang alle bestuurders van en onderwijzers verbonden aan Soholen met den Bijbel. Ook belangstellenden in ons onderwijs worden gaarne toegelaten. In de voormiddagvergadering zal de Heer L. LOOYEN, van 's Gravenbage de bespreking inleiden van het onderwerp rHet onderwijs in de Vaderlandsche Geschiedenis der 19de eeuw op de School met den Bijbel. In de namiddagvergadering zal Dr. H.SCHOK KING de besproking inleiden van de vraag, of de Overheidsschool christelijk kan en moet zijn. Op het agendum, dat ik U de volgende week hoop toe te zenden, zal dit onderwerp juister geformuleerd worden opgegeven en zullen ook, zoo mogelijk, de steilingeo worden medegedeeld, waarin de bedoeling van den geaohten spreker wordt samengevat. Na beide inleidingen is er gelegenhe d tot gedachtenwisseling. Ik vertrouw, dat de Besturen geen bezwaar zullen maken om dien voormiddag vacantie te geven en dat de onderwijzers geen bezwaar zullen maken om er een vrijen middag aan te wagen. Ik wensch ook op deze vergadering in over weging te geven of het wenscheljjk is in ons distrioï jaarlijks beurtelings vergaderingen te houden in s Gravenhage en Rotterdam dan wei of wij telken jare in het najaar in de ééne en het voorjaar in de andere stad vergadering zullen, houden. De vraag dus öf twéé öf ééu distriotsvergadering per jaar. Met vriendelijken groet, Uw dw. dr., C. W. J. VAN LUMMEL, Gedel. lid van den Sohoolraad voor Distriot X. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het s.s. Madura van Batavia naar Amsterdam arr. 24 Oct. te Suez. Het s.s. Statendam is 24 Oct. des nm. van Rot terdam naar New-York vertrokken. Het s.s. Goentoer vertrok 24 Oct. van Rotter dam naar Batavia. Het s.s. Rembrandt vertrok 22 Oct. van Bata via naar Amsterdam. Het s 8. Flores arr. 23 ©ct. van Amsterdam te Batavia. BUITENLANDSCHE HAVENS. GENUA vertrokken 22 Oct. Prinz Eitel Friedrich st. Japan naar Bremen. Stad aan 't Haringvliet. Do handel in Ajuin is hier zeer levendig. Maan dag weid voor Bruine groote f 4,50 en voor kleine f 5,25 besteed. Rijnsburgers f 2,50 en kleine f 2,75 Oude Touge, 23 Oct. Gratiën. Tarwe per 100 kilo f9,75 a 10,Haver por 100 kilo f7,50 a 8,Gerst per 100 kilo f O, a 0,—. Boonen per Hl. f 9,75 a 10,—. Rogge f 8,— a 8,25. Aardappelen. Eigenheimers f 1,40 a 1,50. Bonte f 1,80 a 2,per 111. Ajuin kl. f 5,gr. per 60 kilo f 3,75 Peen i 0,6.5. Boter per 7i kilo f 0,70. Eieren per stuk 5 oent. Rotterdam, 26 Oct. Granen. (Binnenlandsche.) Tarwe per 100 kilo f 8,75 a 10,50. Do aanvoer was heden niet groot en werd tok onveranderde prijzen geheel opgeruimd. Uitgezochte partijtjes hooger betaald. Rogge per Hl. f 6,a 6,50. Fir jw met weinig aanbod. Gerst. In alle soorten wederom niet ter markt. Haver per '00 kilo f6,50 a 7,50. Een enkel prima blank partijtje daarboven. Bruine Boonen per Hl. f 9,50 a 10,40. Tamelijk aangevoerd en een enkel grof partijtje werd daarboven betaald. Witts Boonen per Hl. 10,— a 11,25. Langzaam verkocht. Een enkel uitgezocht partijtje- daarboven. Erwten per Hl. f 9,50 a 10, Iets flauwer en in een enkel geval iets daarboven» Geachte Redaetie I Uw artikel van den Boud van Staatspensio neering kunnen wij tot het door U tweedens op geworpen bezwaar volkomen onderschrijven. Doch verder niet. Eerstens niet, omdat ons program eiseht: „arbeidspensioneericg op kosten van den Staat", zoodat wij hen, die daarvoor in aanmerking komen, geen premie wenschen te doen betalen. Tweedens niet, omdat wij in geen geval uw zienswijze deelen, waar gij schrijft: „neemt de Staatspensioneering het karakter aan van alge- Een 103 jarige te Medemblik. Zaterdag vierde de heer L. Boerhave Keur zijn I03en verjaardag. Nog steeds is hij goed gezond, rookt druk zijn pijp en spreekt nog met gemak over het verleden. Gevaarlijk speelgoed. In de ie Jan v/d Heydenstraat te Amsterdam waren Donderdagavond eenige opgeschoten knapen bezig met het afschieten van zoogen. flaubertpatronen. Een hunner mikte daarbij een lantaarn, vemiïdelijk !i i léf t; witin,

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2