voor de Knidh«lland§ehe en Zeeawsehe Eilanden» Woensdag 28 October 1908. 23ste Jaargang N". 1398 Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Uit Hoofdstuk I der Staatsbe- grooting. Nieuw-Malthusianisme. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling 4,50 par jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER T. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. Telefoon Interconm. Mffl. 3. Advertentiën 10 osnt per regel en 3/2 maal. Reclames 20 par- regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s rjaal- Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cant per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen iQ uru*. Alle Makken voer «e Herfactie bestemd, Advertesilïën ea verdere AdmlnlMratle irww toe te gearfew mom den «Mitever. ■Ode LIJST van de 30ste Jaar-Collecte voor de met den Bijbel. Transport f 61. Boerakker e.an Spijk (Gron.) met Losdorp u Garijp met Siegersvvolde en Eernewoude Hemelum met Bakhuizen, Minis en RijsH Pingjum met Zurioh n Veenwoudsterwal met Harde- garijp, Rijperkerk en Vem,- woude Winsum (Er.) met Wijtgaard en Swicham11 Eefde met Gorsei, Almen en Harfsen Neede Zeihelm met Wittebrink en Hummelo Tienhoven met Breukelerveen en Maarsseveen Vijfhuizen (Haarlemmerm.) Nederhorst-den-Berg met An keveen Asperen met Heukelom (G.K.) Hillegom Hoog-B;okland Lange-Ruige-Weide met Drie- brugge Moercappelle (per lijst) Schiedam Ter Aar met Langer-Aar, Korter-Aar en Aardarn Vlaardingen Brouwershaven (G.K.) Colijnsplaat m. Kats (per lijst) n 's-Gravenpolder (G. K.) Sleeuwijk n ii li li li li ii ii n li ii ii li Scholen 353.38 13.50 159.25 161.88* 24.80 44.50 90.65 59.— 214.49 220.90 196.53* 72.62* 92.— 85.25 10.14 177.— 26.50 122 62* 122.50 198.— 82.13* 305.96 29.03 179 45 6.70 76.70 Totaal van 475 Locale Comités f 64.125.50* Waar niets staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. Onder de Unie-collecte van Zelhem c.a. is begrepen f 46 05 uit Wittebrink en ged. Hummelo. Op de 20ste Lijst worden ook N a g i f t e n vermeld. Gelieve de opgaven spoedig ie zen den aan R. DERKSEN, Secretaris du- Unit. Het afdeelingsonderzoek heeft aan leiding gegeven tot de volgende be schouwingen en opmerkingen. Vele leden verklaarden met inge nomenheid gezien te hebben, dat het Kabinet zich onthoudt van voorop stelling der antithese tusschen geloof en ongeloof. Zij herinnerden, dat die vooropstelling tijdens het bewind van het Ministerie van 1901 in den lande tot groote verdeeldheid aanleiding had gegeven en de oorzaak was geweest van de nederlaag, bij de verkiezingen van 1905 door dat Ministerie geleden. Het in dat jaar opgetreden nieuwe Kabinet de Meester trachtte zooveel doenlijk rekening te houden met de wenschen van alie groepen des volks. Deze gedragslijn vermocht intusschen de groepen der rechterzijde niet te bewegen ook harerzijds een tegemoet komende houding aan tenemen. Mocht uit de wijze van optreden van het tegenwoordige Ministerie zijn af te leiden, dat ook zijn politieke vrienden inzien, hoe schadelijk het vooropstellen van die antithese werkt, zoo ware, naar men meende, een belangrijke frontverandering te constateeren. Hoe knappe mannen als vele Ka merleden zijn, toch zoo iets kunnen zeggenzooveel zinnen, zooveel on juiste beschouwingen. Dit Kabinet onthoudt zich van voor opstelling der antithese. Is dit waar 7 En het verklaarde na 10 Maart, na de Troonrede, te leven uit de beginselen der Rechterzijde. Nu zijn de beginselen der Rechterzijde die der Openbaring. Die der Linkerzijde zijn de beginselen der Rede. Ziedaar de antithese. Hoe kan men verklaren, dat dit Kabinet zich onthoudt van vooropstelling. Ze onthoudt zich er volstrekt niet van, maar de gelegenheid om ze met kracht te ontplooien is er niet; de samen stelling der Kamer is van dien aard, dat het Kabinet zich onthouden moet van zeer principieele ontwerpen en daarom is er ook een verlangen naar een groote Rechtsche meerderheid; dan zullen gewis deze Ministers, waar onder een Heemskerk, Talma en Iden- burg, die altijd beginseldragers van beteekenis zijn geweest, dat voorop- stellenniet nalaten, 't Is nu meer praktische voorzichtigheid. Doch nog iets. Wat bedoelen die Kamerleden met dat «vooropstellens: der antithese. Ze plaatsen of beoogen te plaatsen het Kabinet Kuyper (tegen over het Kabinet Heemskerk; het eerste, zoo bedoelen ze dan, scheidde het volk in geloovigen en paganisten en dit verscherpte den strijd. Dit Kabinet doet dat niet. De oude leugen in een anderen vorm. Nooit heeft dr. Kuyper dat gedaan. Hij heeft nooit gezegd, dat Rechts de geloovigen waren en Links de üngeloovigen of Paganisten; wel heeft hij gezegd, dat er in onze maat schappij heidensche openbaringen zichtbaar waren. En daarin had de Oud-Minister volkomen gelijk. Dat er verdeeldheid kwam door het Kuyper-Kabinet is ons slechts in zoo ver bekend, dat de Linksche groepen vanTroelstra tot Karnebeek door laster en verdachtmaking de Rechtsche groe pen prikkelden en dus de oppositie niet door Rechts, maar steeds door Links is geforceerd. Van Links werd het een aanval tegen den persoon Kuyper, en dat verscherpt een strijd altijd. Was het Kabinet de Meester ver zoeningsgezind 7 Waarin dan? Kwamen we dat Kabinet niet te gemoet 7 Steeds, maar niet meer, toen het zijn ware gedaante liet zien in Oorlogszaken en Grondwetsherziening met haar Algemeenkiesrecht enz. De Antithese schadelijk? En de frontverandering als gelukkig te con stateeren 7 Ze is noodzakelijk, de antithese, in het gewone leven; ze uit zich in dat leven; ze uit zich en zal zich steeds openbaren in de Kamer en in de Re- geeringszakenhoe driester 't ongeloof optreedt, des te krasser het geloof. Actie der ongeloovigen dwingt tot actie der geloovigen. Alleen als het ongeloof gaat kwijnen, en de over winning is aan 't Geloof, vermindert de strijd. Dan ontmoeten Rechts en Links elkander in allerlei zelfde actie voor alles wat nuttig, edel, schoon en voor Volk en Vaderland bevorderlijkis. Moge die heerlijke tijd van eendracht komen; zeer spoedig komen. En ook de Liberaal 'tuit jubelen: Soli Deo Gloria: Aan God alleen de eere. Dan is 't vrede. de Afdeeling Door het bestuur van Amsterdam van den Nieuw-Malthusi aanschen Bond, kennis genomen heb bende van de voorstellen van het raadslid mr. S. de Vries, betreffende het verbieden van »het openlijk aan kondigen, openlijk aanprijzen of op een van den openbaren weg zichtbare plaats tentoonstellen van middelen, ter voorkoming van geboorte of zwan- gerschapa, is opnieuw een verzoek gericht tot den Raad om toch bij het zeker heilzaam streven tot tegengang van misbruiken, vooral niet de nuttige, noodzakelijke verspreiding van ruimere kennis op sexueel gebied, te belemmeren. Juist in den laatsten tijd, hebben de omstandigheden ertoe meegewerkt om nog meer algemeen te maken en te versterken den wensch om het gezin te houden binnen dik wijls door de noodzakelijkheid bepaal de en, zoowel voor het gezin als voor de gemeenschap, nuttige grenzen. Ziedaar een bericht, dat pijnlijk aandoet. Niets nieuws, 't is zoo maar weer een bewijs, hoe de Nieuw-M. Bond niets onbeproefds laat om zijn middelen aan te presenteeren. Nochtans vermelden we ook van een andere actie en deze mannen onze hulde. Er is dezer dagen te Parijs een internationaal congres van verloskun digen gehouden, dat de abortus pro- vocatus (moord op de ongeborene) in den breede besprak. Besloten werd, dat er een blijvende commissie in het leven zou worden geroepen, samen gesteld uit verloskundigen van ver schillende landen, die zich belasten zou met het overwegen van maatre gelen tot bestrijding van het kwaad. Het congres verklaart in zijn motie diep onder den indruk te verkeeren van de toeneming van het misdrijf der afdrij ving in alle landen. Tal van gegevens, verstrekt door verloskundigen toonen ontwijfelbaar aan, dat in de groote meerderheid der gevallen lange en ernstige plaatselijke ziekten op de afdrijving volgen dat er in twee derde van de gevallen levensgevaarlijke aandoeningen optreden die de vrouwen ongeschikt tot eenigen arbeid maken gedurende een tijdperk van verscheiden maanden tot eenige jaren en die een levenslange verminking te weeg brengen; en tenslotte, dat die afdrijving in 6 percent van de gevallen den dood veroorzaaktof onmiddelijk of kort daarna. Verschrikkelijk toch in het licht der woorden dezer verloskundigen de ad vertenties van »Mevrouwenc(, zooals die helaas, dagelijks te lezen zijn in allerlei liberale organen, die waar schijnlijk alleen uit finantieel oogpunt de schadelijke mededeelingen opne men. Ook hier kan de wet paal en perk stellen En de Gemeenteraden kun nen ook op dit terrein heel wat goeds bewerkstelligen door te gaan in de richting mr. S. de Vries te Amsterdam Twin- en ILanciboiiw. HOE GEWAAR TE WORDEN, OP EEN GROND BEHOEFTE HEEFT AAN KALI. In z'n werkje: „Gebruik van kalimest in den Nederlandsehen Landbouw" stelt wijle G. Rein- ders in hoofdstuk 5 de vraag: „Hoe laat zich dan aantoonen of een grond behoefte heeft aan kali en het gebruik van kali zal rendeeren Uit het woordje da» in deze vraag, kan de lezer al afleiden, dat tenminste één wijze om 't antwoord te vinden faalde, althans niet die resultaten gaf, welke men er van verwachten zou. Die wijze was het scheikundig onderzoek van den bodem. Wel brengt zulk onderzoek aan 't licht, dat onze zee kleigronden Jiet rijkst aan kali zijn, dat ook de rivierklei vrij wat kali bevat, dat de veengronden en ook de diluviale zandgronden kaliarm moeten heeten. Maar toch, toch leidt dit onderzoek niet tot het antwoord op de gestelde vraag. Hoe laat zich dan aantoonen, of een grond behoefte heeft aan kali, of een kalibemesting zal rendeeren Wij moeten 't aan de planten zelve vragen. Wij moeten bemestingsproeven nemen. En dat gaat al heel gemakkelijk- De heer J. W. Spek te Streefkerk bv. nam in 1904 en in 1906 zulk een proef op schraal hooiland. Hij verdeelde z'n veld in vijf perceelen. I bleef onbemest. II kreeg 800 KG. kaïniet en 800 KG. Thomas- phosphaat en 150 KG. Chilisalpeter. III evenzoo, alleen werd inplaats van Thomas- phosphaat 800 KG. algiersphosphaat toege diend. IV werd bemest als II, doch kreeg geen kaïniet. V als III, doch ook geen kaïniet. Ter beantwoording van de vraag boven dit opstel lette nu de proefnemer slechts op de resul taten van perceelen II en IVIII en V. Hier zijn de betreffende getallen: II gaf (in 1904) 5300 KG. hooi. IV 4330 Meer door hainiet 970 III gaf (in 1904) 4900 V 4030 Meer door hainiet 870 Voor 1906 vond de proefnemer meer opbrengsten door hainiet van 700 KG. hooi en 730 KG. Ook werd in de jaren 1905 en 1907 nog een mooie ««werking bespeurd. Immers in 1905 gaven de perceelen zonder kaïniet 4120 en 4180 KG. en oogstte men van met kaïniet 4680 en 5100 KG. Alzoo meer door kaïniet (nawerking) 560 en 920 KG. Voor 1907 constateerde men achtereenvolgens door dezelfde nawerking 190 en 1430 KG. meer opbrengst. De eenvoudige proef had de heer V d. S. wat moeite gekost, da's waardoch deze moeite was niet alleen ruim beloond door de meeropbreng sten, zij leidde tevens tot beantwoording van de door den proeinemer gestelde vraag. Zij bracht aan 't licht, dat z'n proefveld heel dankbaar was voor kalibemesting. Wraag'baals. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeelingen zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 231. Wat is de samenstelling van kompost zoo ongeveer 232. Is schuimaarde duur 233. Hoe kan men petroleumvlekken uit witte vloertegels krijgen? Antwoorden en mededeelingen. 229. Ammoniak? Dat is eene verbinding van stikstof met waterstof. Met koolzuur of andere zure lichamen verbonden kan zij zouten vormen. Deze noemt men ammoniakzouten. Alle ammo- niakverbindingen hebben bemestingswaarde. Ze bevatten alle stikstof. Ammoniakverbindingen moeten evenwel, vóór de plant ze kan opnemen, in salpeterverbindingen worden omgezet. De plant lust alleen salpeterstikstof. Daarom werkt chili salpeter ook sneller dan zwavelzure ammoniak. Chili bevat de stikstof „voor 't gebruik gereed." Zwavelzure ammoniak moet eerst nog veranderen. 230. Onderzoek suikerbieten op gehalte, 'k Meen dat dit aan de proefstations per monster 50 cent kost. Plaatselijk jtffeuws. Honiinelstiijk. In het huisgezin van W. Vijfhuizen, wijk A. no. 229 is besmettelijke ziekte (Diphtheritus) geconstateerd. De inspectie voor de landvveerplichtigen uit deze gemeente, zal gehouden worden op 3 November a.s. te Middelharnis, waar aan zullen moeten deelnemen de volgende per sonen Teunis van HeemstJakob Troost Albert v. d. Kroon Jacobus Nelis Izaak BomHuibrecht v. d. VeerLeendert v, d. SluijsMarinus GroenendijkWillem KievitDirk BomCornelis Everaars Pieter Faasse. De Rijksveldwachters A. Haaksman en M. van Es, van de brigade rijksveld- wacht alhier, zijn gedetacheerd geworden te Bergambacht voor de aldaar heerschende wanordelijkheden. Van den landbouwer D. v. d. Meide viel Maandag voor den wagen een zijner beste paarden plotseling dood. Middelharnis. Een tegenvaller. Vrijdag j.l. kocht de heer Mans alhier een big, op Herkingen, en vervoerde het beesje in een zak. Hier aangekomen bleek bij het openen der zak dat het dier -gestikt was. Op de Vrijdag j 1. gehouden verga dering van de Vereeniging »PIet Groene Kruiss zijn tot bestuursleden herkozen de heeren Dr. S. Knóps en A. A. Mijs en afgevaardigde Ds. Bruining, Als een bewijs dat de werkzaamheden aan de tramlijn goed inkorten dierie vermeld dat Zaterdag van hier en andere plaatsen 64 arbeiders zijn bedankt, de lijn is nu klaar van Middelharnis - Ooltgensplaat en Middelharnis tot Melissant. Op een daartoe gedaan verzoek is door Z.Exc. den Minister van Oorlog ver lof verleend aan den milicien L. W. Boo- german van de lichting 1906, om zich in Noord-Amerika op te houden tot 1 Jan. 1910. Stad aan 't Haringvliet. Bij den landbouwer L. Braber Bz. is een suikerpeen gegroeid, die niet minder dan 80 centime ters lang was. Van den landbouwer L. Braber L.J.z. brak de as van een met suikerpeen geladen wagen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch de schade is nogal aan zienlijk. Een drie-jarig kind van C. K de knecht van den landbouwer Bresijn, geraakte te water. De moeder, die het zag, snelde toe, sprong tot de borst toe in het water, en redde het kind van een anders gewissen dood. Het kohier no. 5 der Personeele Belasting is invorderbaar verklaard op 23 Oct, j.l. Dat de haven dezer gemeente nog niet zoo betreurenswaardig is, als sommige schippers wel eens plegen te zeggen, moge hieruit blijken, dat een met 4000 H.L, aardappelen geladen schip van 200 last, bij normaal tij, de kaai en de haven met gemak verliet. Den Bommel. Vrijdag j 1. geraakten 2 landbouwers op de kaai mc-t elkander aan het vechten. Naar men zegt ging het over het lossen van suikerbieten. Gelukkig duurde het gevecht niet lang en kwamen beiden met eenige kwetsuren er af. In de j.l. Dinsdag gehouden verga dering van het Groene Kruis is tot afge vaardigde naar de algemeene vergadering te Rotterdam benoemd de heer P. Bisschop alhier. OoltgenspIlaaL De dochter van H. G. viel Zaterdagmiddag jl. zoodanig van de zoldertrap, dat zij een sleutelbeen brak, en naar men verneemt, vreest den dokter ook voor hersenschudding. 26 Oct. Hedenavond werden de koeien van den landbouwer G. H. alhier uit de weide op de mestvaalt gezond en wel gebrachtnog geen 5 minuten waren ze aanwezig, of er viel plotseling een der koeien dood, die onmiddellijk tot een on gekende dikte opzwol. Heden ligt in de baai alhier een kolossaal groot schip aardappelen te laden, genaamd ^Elizabeths van Zevenbergen, Door den Commissionair A. v. Rossum worden er 4500 H.L. aardappelen ingestort, Als zulke schepen dikwijls komen laden zal de voorraad toch wel aanmerkelijk vermin deren. In de vergadering van de afdeeling 2>Ooltgensplaat« van het ^Groene Kruis Donderdagavond in het cafe »de Hoops alhier gehouden werden tot Bestuursleden herkozen de H. H. J. G. van Putten J. A. Hers en Joh. Bol. Tot afgevaardigde alge meene Vergadering gekozen Ds. Dekker en als plaatsvervanger den heer W. H. Paeh- lig- Nieuwe Touge. Zaterdagmiddag om streeks 4 uie kwam ons dorp in rep en roer. Met het luiden der klok werd brand aangekondigd. Al spoedig bleek dat de voor zeven jaren gebouwde schuur van den landbouwer P. Buijs in lichte laaie stond. Binnen een uur tijds lag de schuur tegen de grond. Met behulp der brandbluschmid- delen is het huis hoewel beschadigd behou den gebleven. Een jonge stier is verbrand. Oorzaak onbekend. Assurantie dekt de schade. Maandagmorgen kreeg de metselaar J. B. N. een vreemd bezoek in zijn woning.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1