I. DE WINTER, - Oude loupe. Tandarts Bepsbq H. J. van Dorp. VAN STEMS CO., int, MM, Effecten, Assurantiën ca AünifflieM MIDDELHARNIS. I ~l pëvmat Advêrtentien. SPAARBANK - KOEK m Ml 16.- W. J. KRUIS De Heerlijkste Gacao-drank- CONSTJLTEEREH R, MEES Z00NEN, H.SCBRECJDER. - BRIELSCH KOFFIEHUIS met V«mill£. - C. ÜOÏLFF A.C&. L&msieeg 2. ho®k Kaasmarkt. G. L. VAN RASS KL, Middelharnis. Assurantiën, Effecten en Coupons. lil IS. VT. J. EEÏÏIS, Rotterdam M|16, Slectrischs Brillsnsiijperij sa reparatie Inrichting. JOS. HAZELZET, Si oor iium en Mof. Gemen jrd üieiiws. Griezelig. laeMnale Zuivering en Bereiding van ««et Uleife. konsdl of warm van 1© tot 4 uur. ROTTERDAM. „IIDDELHARNIS en SOIIELSDIJK" Kousen, SoKKen, Lijfjes, enz. Iz. JI0ETMAN. DIERGAARDELAAN 44 ROTTERDAM. Specialiteit irs GEGARANDEERD NIKKEL. Cciiieiilsteen- en Cementljxerfaliriek. Gewapend- en Ongewapend Beton. Sluit prolonvafie en lieleeninyoi» SKffeoten Barometers vasiaf ƒ3.50. KIPSTRAAT 84, terug en scharrelden opnieuw langs de straten der residentie. En daarom geloof ik niet, dat men de echte groote-stads-werkeloozen naar de hei overpoot. 't Leger des Heils heeft een landkolonie, maar daar moet geld bij en dat is de bedoeling niet, als men land ontgint, om werkeloozen te helpen. Natuur lijk moet daar kapitaal voor zijn en dat geld zal de eerste jaren geen dividenden kunnen opleveren, maar als men van te voren weet, dat het kapitaal wegbrokkelt in de hei, dan kan men beter de werkeloozen met een wekelijksche toelage steunen, tot er weer werk voor hen is. De groote stads-arbeider wordt maar bij uitzondering een heiboer. Hij is te veel verwend. De stilte buiten drukt hemvoor 't schoone van Gods Schepping heeft hij zoo weinig ooghij haakt terug naar de menschenvolte en 't geroes van de volkrijke straat, waar hij drie-hóóg z'n zitje had. Hij heeft te veel behoeften, om zich in 't eenvoudige leven der landlieden te kunnen schikken en zoodra er in stad een vleugje van opleving komt, waarin naar werkkrachten gevraagd wordt, laat hij spa en schop in den steek, om met een enkele reis het oord zijner bal lingschap te verlaten. Een stadswerkman wordt niet zoo gauw 'n heiboer Toch is er in deze richting, dunkt me, veel te doen, als ons volk er z'n geld maar eens aan geven wou, onder degelijk beheer Voor den ontginningsarbeid zelf kunnen de stads-werkeloozen best worden gebruikt. Maar als dan eenmaal de hei tot wei- of bouwgrond is gemaakt, zou 't een goede zaak zijn, als de overbevolking van het platteland zélf naar die nieuwe land-aan winst werd geleid. Dat zijn de echte remi granten En zij zijn het juist, die noodge drongen naar de steden trekken, om er hun inkomsten te vermeerderen, maar die daardoor dan ook de kans op werkeloosheid voor de stads arbeiders grooter maken. Als dat eens flink werd aangepakt Met stoomploeg en kunstmest is zoovéél te deen. En onze arbeiders op het platteland, als ze op goede voorwaarden ontgonnen gronden in erfpacht konden krijgen, zouden hun uiterste best doen, om zelf »boer« te worden, al was 't voorloopig op nog zoo bescheiden sc.haal UITKIJK. Wie hoenders wil koopen, doe dit in't najaar, alsdan kan men mooie en sterke dieren kiezen, terwijl de prijzen lager zijn dan in 't voorjaar. Ook staat men in het koude jaargetij minder bloot aan ziekte, de hoenders gewennen beter en men krijgt, althans van vroeg broed, door zijn eierproductie het grootste voordeel. Men ga dan echter niet op een koopje uit, naaar bestede liever voor goede en vroegbroed-exemplaren eeuige stuivers meer. Wie zyn ooft lang en goed wil bewaren en daaraan niet zoo heel veel zorg kan besteden, legge ze in fijn droog zand, evenals sommigen dit doen in turfmolm. Ook knollen en bollen be waart men op dezelfde wijze. In vochtige kelders heeft men vaak veel hinder van rotting, om dit te voorkomen strooie men tusschen elke laag een paar handvollen onge- bluschte kalkstof, waardoor het water wordt op gezogen. Wie duiven houdt, zal allicht eens ervaren.dat de jongen door de ouden worden verwaarloosd en niet geregeld gevoederd. Bij late broedsels komt dit het meest voor, en vooral bij het begin van den rui. Daarop dient men te letten, en in dien dit het geval is, dan moet men de jonge vogels met rauw ei voederen, dat men ze door een gootje, van papier gemaakt, in den bek laat loopeu. Zijn de jongen reeds van veeren voor zien, dan doet men wel met ze geheel uit het slag te nemen en ze 3 maal daags te voeren met geweekte erwten, en ze na iedere voedering te drenken door ze den snavel in het water te houden De huismoeder, die eenige kooien voor huis houdelijk gebruik, wil bewaren, kan dit doen door ze op een niet te warme, droge en vorstvrije plaats aan een touwtje op te hangen. Wie echter een heele partij b.v. roode kooien moet overwin teren, gaat anders te werk. Hij plaatst ze, in rijen van 2 of 3, naast elkaar buiten op dm gelijk gemaakten grond, ietwat schuin afloopend. Som migen doen er stroo onder, maar dit achten we niet zoo goed, daar, indien het stroo begint te rotten, ook de kolen licht worden aangestoken. Men zette de kooien met de wortels naar boven en overdekke ze tot op een decimeter na, de wortel mede gerekend, met aarde. Br ontstaat daardoor tusschen de rijen een greppel, dien men open houdt. De aarde moet goed worden vastgereden, ook telkenmale als men voor huishoudelijk gebruik er wat afneemt. Tot laat in 't voorjaar, tot Mei zelfs, blijven de kooien alles bewaard, goed. Insectenetende vogels verspreiden vaak in de hooi, onaangename lucht, ondanks goede en her haalde reiniging. Het beste middel daartegen is bestrooiïng van den bodem met gips en daarover weer wat zand. OBSERVATOR. De gevolgen van de Jeer van Malthus. Er is dezer dagen te Parijs een internationaal congres van verloskundigen gehouden, dat de opzettelijke afdrijving in den breede besprak. Besloten werd, dat er een blij vende commissie in het leven zou worden geroepen, samengesteld uit verloskundigen van verschillende landen, die zich belasten zou met het overwegen van maatregelen tot bestrijding van het kwaad. Het congres verklaart in zijn motie, diep onder den indruk te verkeeren van de toeneming van het misdrijf der afdrijving in alle landen. Tal van gegevens, verstrekt door verloskun digen, toonen ontwijfelbaar aan, dat in de groote meerderheid der gevallen lange en ernstige plaatselijke ziekten op de aidrijving volgen dat er in twee derde van de gevallen levens gevaarlijke aandoeningen optreden, die de vrouwen ongeschikt tot eenigen arbeid maken gedurende een tijdperk van verscheiden maan den tot eenige jaren en die een levenslange verminking te weeg brengen; en ten slotte, dat de opzettelijke afdrijving in 6 pCt. van de gevallen den dood veroorzaakt, of onmiddellijk of kort daarna. Brand. De confectiefabriek der firma L. de Vries Zonen aan de Poortstraat 18 te Rotterdam, een pand van drie verdiepingen hoog, gren zende aan den spoordijk bij het Centraalstation is Zaterdagavond, uitgezonderd het beneden gedeelte, waar het kantoor en pakhuis zijn gevestigd, geheel door brand vernield. Om 6 uur was de fabriek door patroons en coupeurs verlaten, en om kwartier over zessen sloegen de vlammen reeds uit het dak. De brandweer trad krachtig op. Aan alle zijden werd het gebouw van de daken af en de open terreinen omsingeldhoofdzakelijk om de omgeving te sparen, wijl het fabrieksgebouw niet meer te redden was. De vloeren bezweken en lieten de naakte binnenmuren over. De oorzaak is onbekend, doch vermoedelijk ontstond de brand op de zolderverdieping bij de coupeursmachine. Bij een Belgische Mij. is de fabriek verzekerd. Nieuwe postzegeltypen. In de vergadering van stemhebbende leden der Mij. »Arti et Amicitia» zal eerstdaags een voorstel gedaan worden tot het houden van een belangwekkende prijsvraag, n.l.'t ontwerpen van nieuwe Nederlandsche postzegeltypen. Tevens zal het bestuur gevraagd worden den Minister uit te noodigen de teekeningen voor eventueel nieuw te maken postzegels, niet meer langs mecbanischen weg te doen reproduceeren, doch ze door eenen bekwamen kunstgraveur te doen graveeren. (Tel.) Ontsporing. Sneltrein 48, welke te 12.18 uit Maastricht naar het Noorden vertrok derailleerde Woens dagmiddag bij wachtpost 10 tusschen Bunde en Leek. Een doorgaand rijtuig vloog uit de rails. Persoonlijke ongelukkeu hadden niet plaats. Het verkeer is gestremd, terwijl hulp troepen uit Maastricht naar de plaats van het ongeval vertrokken. De inbraak bij Van Pampus. De officier van Justitie te Amsterdam heeft (hans ook de inhechtenisneming bevolen van den derde der gebr. De Vos, in verband met de inbraak bij den goudsmid Van Pampus in de Leidschestraat aldaar. Deze De Vos, die te Botterdam zijn woonplaats heeft, wordt daar evenwel thans tevergeefs gezocht. Dwaze josigenskuren. In het Binnengasthuis te Amsterdam is Zaterdag hulp verleend aan twee jongens, die eikaar met hun petten in het gelaat hadden gewreven, nadat zij die te voren hadden ge drenkt in de ereolin, welke zich bevond in een urinor aan de Greldersche Kade. Het gelaat en de oogen dier knapen bekwamen brandwonden. Doodslag. Men seint ons uit Delfszijl Maandagavond is tijdens de kermis bij een veebtpartij in de herberg van Noorman de ongeveer 20-jarige werkman Doornbos met een mes in de hart streek gesloken door een jongen man uit Siddeburen. Oorzaakdrankmisbruik. Het slachtoffer is Maandagnacht per rijtuig naar het ziekenhuis te Groningen gebracht, de dader is Dinsdagmorgen naar Groningen ver voerd en ter beschikking van de justitie ge steld. (y/Vad.//) Ami a(gekneld. Maandagmorgen brak in de fabriek van de firma Beynes te Haarlem een bok, waarin 't onderstel van een spoorwegrijtuig hing. Het stel kwam tereebt op den rechterarm van den ruim 60-jarigen arbeider F. Het lichaamsdeel werd zeo goed als afgekneld. Staking te Goirle. Reeds langen tijd zijn een groot aantal arbeiders in de katoen-industrie te Goirle uitgesloten. De uitgesloten arbeiders gaan in den Iaatsten tijd nu een allesbehalve verstandige houding aannemen. Zij schijnen verbitterd te worden door de vastberaden bonding der patroons, die aan geen toe geven blijken te denken, en gaan nu aller lei straatschenderijen plegen, In hoofdzaak zijn het de fabriek der firma Van Puyenbroek en de woningen der firmanten, die het voorwerp zijn van der werklieden baldadigheid. Werden voor eeuige dagen in de woning van dhr. C. van P. de ruiten stukgegooid thans op schandelijke wijze bevuild. Ook de werkwilligen hebben veel van de uit- geslotenen te lijden en in de plaats waar zij hun smadelijke aanrandingen plegen, zijn zij niet kieskeurig. Zondag werd een meisje gedurende den dienst in de R. K. kerk op lafhartige wijze mishandeld On bewust van den kuil dien hij zichzelf daardoor graven, schrikken sommige Goir- lenaren er zelfs niet voor terug de aan wezige politiemacht te hinderen door met steenen te werpen. Wat in deze door de leiders der orga nisatie geschiedt, is niet met zekerheid bekend. Evenwel schijnt het hun plicht hier krachtig op te treden tegen de kwaad- liggen, buiten beschouwing geUteu wie der 'beide partijen het recht aan haar kant heeft. De relletjes te Brrg-Ambacht. De relletjes te Bergambacht schijnen ie zijn afgeloopen De jongsie dagen was alles rustig Het detachement infanterie keert in den loop dezer week naar Gouda terug. l)e vorige week is in den Gemeeuteraad besloten geen jaarlijksch volksfeest in te voeren in de plaats van de afgeschafte kermis, zooals door de Raadsleden Ver- sluys en Baardman was voorgesteld. Ongelukkige val. Zaterdagavond is te Maastricht de wsd. H., oud 80 jaar van de trap harer woning gevallen en Maandag aan de gevolgen van dien val overleden. Het mes. Te Culemborg kregen Zondagmiddag twee jongens van 10 en 14 jaar onder het voetbalspelen twist, welks zoo hoog liep, dat de een den ander met een mes in den rug stak, waardoor deze ernstig ver wond werd Na aan het politie-bureau te zijn verbonden, is de getroffene huiswaarts gebracht, terwijl tegen den dader proces verbaal is opgemaakt. Een nieuw ooglijdersgestieht. Aan deri Noordelijken Pararelweg te Arnhem, in de onmiddelijke nabijheid van het station, werd Maandag een gesticht voor ooglijders geopend. Het is gevestigd in een huis, dat indertijd gebouwd is met de bedoeling, dat het als paleis zou dienen voor Koningin Anna Polowna. Door des kundige verbouwing is het gebouw geschikt gemaakt voor het beoogde doel. Dr. Piekema, de geneesheer-directeur, staat met zuster Bier aan het hoofd van deze inrichting. Branden. Dinsdagnacht omstreeks 1 uur, ont stond er brand in een perceel aan de Nieuw&traat te Weesp alwaar een manu facturen- en beddenmagazijn is geves tigd. Door den feilen wind werd het vuur zeer aangewakkerd en was het magazijn spoedig geheel verwoest. De helende perceelen bleven gespaard, doch bekwamen eenige waterschade. De oor zaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. In de kosterswoning naast de Beth- lehemskerk te Den Haag ontstond Maan dagmiddag brand, doordat het neelje van den koster een sigaret had gerookt bij een uit het ledikant verwijderd bed, waarop een vonk viel. De brand liet zich ernstig aanzien, maar werd door de ijlings toegeschoten brandweer ge- bluseht. Te Leiden heeft Maandagmiddag een zware brand gewoed in de Kruide nierswinkel van den jheer van Manen, aan de HeereDgracht hoek Ververstraat. Het geheele huis is totaal verbrand De belendende perceelen werden ternauwer nood gespaard. Te Straatsburg is een eenigszins bejaard heer van den kathedraal gesprongen. Hij kwam met het hoofd op het plaviesel terecht, waar zijn lijk werd opgenomen met verbrijzelden schedel. Het had weinig gescheeld, of een voor bijganger had den v altenden man op zich gekregen. President Roosevelt heeft geweigerd de invoering van het vrouwenkiesrecht in de Vereenigde Staten aan te bevelen. Een verzoekschrift met meer dan een millioen handteekeningen was hem over gereikt, maar de president heeft afwijzend beschikt. Te Berlijn is Zondag een 22-jarige wielrenner, even nadat hij over de eind streep was gekomen als winner in een wedstrijd met motorgangmaking over 80 K. M., gevallen en door een zware mo torfiets overreden. Met ernstige inwen dige kneuzingen werd hij naar een zie kenhuis gebracht, waar hij kort daarna is overleden. Uit New-York wordt gemeld, dat het daar Zondag, 18 October, op straat bijna 90 graden F. warm was. Te Coney Island baadden duizenden in de zee. Het leek weer midden in den zomer. En hier nu zoo guur en koud Proefnemingen. Zaterdagmiddag werd te Hoek van Holland een oefening gehouden met de op den vuurtoren van het Noordarhootd geplaatste reddingsmidde len. Het stoomschip „P. Caland" van den Rijks waterstaat, dat een wrak voorstelde, was op 70 M. afstand van de pier ten anker gekomen. Hiervan werden eenige personen met een wipper toestel naar den vuurtoren gehaald. De proefnemingen, welke in alie opzichten voldeden, werden bijgewoond door de hoeren Wedeker, ingenieur bij 's Rijkswaterstaat, en Idema, inspecteur bij de Zuid Hollandsche reddingmaatschappij Ccmcurreerende prijzen. Heleefd aanbevolen. Verkrijgbaar bij G. BUIJSSE; Middel.harnis. J v. D BERGE, Oude Tonge. W. v. d. HEIJDEN, Dirksland. iederen eerste Donderdag der maand in het HOTEL MEIJER te IKotterdaiu, Znfdbiaak no. 4. Kassiers en Makelaars in Assurantiën. RENTEN VAN GELDEN QEPOSSTO met één dag opzegging 3 pCt. tien dagen 2l/k Voorlangeren termijn tot nader overeen te kooien voorwaarden. fiBewnrimjg van H aarden, volgens bepalingen, die gratis verkrijg baar zijn. Safe-Deposit. WaeMpEouats der Stooin booten. Maaskade 10 (Westzijde.) jjpgjf Biedtaan H.H. Hoofden van Scho len met, kinderen kolossaal reductie. van het Departement der Maatschappij tot Nat van 't algemeen. De bank neemt gelden op tegen 3°/0 rente 'sjaars. Gelegenheid tot inbreng- en terugbeta ling van gelden op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9-12, be nevens Maandagavond van 67 ctur, ten kantore van den Thesaurier-Boekhouder fp Mid.delha.rnis. IIM— mi «—mi Gebruikt steeds uwe uit de fabriek Aanbevelend j. bikxkfki/T, Sosnmelsdijk. De Ondergeteekende be veelt zich beleefd aan voor het Sf>2*eS«»E» en «anhrelrn van Ook voorradig Garen, Band, en echte felenr- houdeude Hercnies-sajet. Aanbevelend Photograaf, Grootste 1gerichting van destod incasseeren Wissels op binnen- en buitenland. Belasten zich met den aan- en verkoop van Effecten op binnen- en buitenlandsche beurzen. Sluiten Prolongatiën en Beleeningen. Verzilveren Coupons tot de meest concurreerende prijzen. Geven Voorschotten en Bedrijfskapitaal aan iedereen. Verstrekken Geld onder hypothecair verband op Huizen en Landerijen. tegen billijke rente en voorwaarden. Agenten van diverse in Nederland gevestigde hypotheekbanken. Assureeren op Inboedel, Goederen, Casco, Gebouwen, enz. Verzekeren op het leven en tegen ongelukken. Mesnen geleien a. deposito tegen eene rentevergoeding van 31/, °/0. ROTTERDAM, Telefoon 2845 intere. ENORME SORTEERING HANCI- LUSTRE- STAARDE- FAKTASIE- PIANO- MUUR- LAMPEN Eene groote verscheidenheid LUXE-HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. Speciaal Etalage en adres van Zijden en Papieren LampenkappenLam- penbe.eld.jesGroen en Versiering. ZIET ETALAGES. STEEDS HET NIEUWSTE. ZIET ETALAGES. Plannen en begrootingen „kosteloos." Levert alle soorten Regenwater-, Wel-, Gier- en Beerputten. Paar den-, Koe- en Varkensbakken Holblokken en Broeibakken. Schuttingen-, Draad- en Ilekkenpalen. Betonvloeren en stoepen in alle kleuren. Grootste voorraad ei- en eikelvormige riolen. Belast zich speciaal met het stellen en vervoeren der putten. A lie werken worden onder garantie verkocht en geleverd tegen zeer lagen prijs franco huis. Tel.-Adres „Penning." l$i It li 8 l> .ft 1$. Interc. Telephoon 4. Groote keuze Kinderwagens, Promenadewagens, Sportwagens, Poppenwagens, Badstoelen, Theetafels, Reismanden, open en gesloten Wasehmaiiden. mm Brillen en Pince-nez met geslepen glazen voor eiken leeftijd vanaf 50 ets. met etui Opticien. ROTTERDAM,

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2