voor «Ie Knidhollandiche en Zeeuwselie Eilanden. Woensdag 21 October 1908. 23ste Jaargang W". 1391. JT. at.| en. Ut «gn. Antirevolutionair i Orgaan II IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. egen- oepen ;id r a SOMMELSDIJK. lïde LIJST Officieel Cüedeelfe. Plaatselijk A'leuws. •olijk. kkee Bleek- t'akte. 1.5». ekkend lel. 1.90. >S. Zoo 20 nnen, era i Ff iteen er P- den. 2 N q voor aar. ts c MS CfQ 3T elling Bioem- enz. bij dijk. ingvl. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag, ibonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent» Buitenland by vooruitbetaling f 4,50 per jaar. ifzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Teletoon Intercom», lo, 2. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s ntaal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nur. Alle stukken voor de gtedactie toestemd, Advertenfiën ess verdere Administratie fraaie© toe te aeaade-n aan den Uitgever. van de 30ste Jaar Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 49.651,91 Oldekerk met Niekerk en Paan 118, Westerlee76,50 Zuidbroek54.60 Bergum met Bargumerbeide 77,31 Harlingen met Midlurn, Alme- nuni en Wijnaldum 166, Lieve-Vrouwe-Paroehie 27,50 Oosterlittens met Baard, Brits- werd, Wiewerd en Kromwa! (per lijst)II 16,35 Seibierum met Pietersbierum tt 120,12 Wouterswoude met Driesum en Dantumawoude (h. en Kerken) u 171,60 Zwagerveen met Kollumerzwaag Westergeest en Oudwoude n 134,15 Oldemarkt met IJselham, Paaslo en Ossenzijl101,46 Bruminen met Hall, Leuven- heim, Cortenoever, Oeken, Reinderen, Tonden, Voor standen en Empe 23S821- Varsseveldii 847,06 Bunschotenu 114,42 Katuerik met Oud-Kamerik en Teckopu 221, Amstelveen (Nieuwer-Amstel) n 68,70 Uithoorn II (Zu.id-Legmeer) ii 55, Dirkslandu 72,£8 J Maaslandu 279,25 Woubrugge met Rijnsaterwoude. 91,17 Ierseke met Iersekedam n 73.9 81 Meliskerke met Mariënkerke ii 28,22 Oostkapelle (Keuken). ii 49 58| Zierikzee (G. K. en per lijst) u 81,56 Raamsdonk met Raamsdonkerv., en Geertruidenberg (p. lijst), ii 42,30 Totaal van 425 Locale Comités f 52.479,16 Waar niets staat aangegeven is de collecte aan de buizen gehouden. In het afgeloopen jaar is te Almelo (zie lijst 14) nog gecollecteerd voor de Chr. school in het gebouw voor Chr. Belangen en in de Geref. Kerk de som van f 529,16. De Unie-collecte bedroeg te Wou'erswoude c. a. van de Hervormden t 67,75 en van de Gereformeerden f 78. Te Dirksland is behalve de Unie-collecte nog gecollecteerd de som van t 765 tot dek king van het tekort. De Unie-collecte te Meliskerke bedroeg f 36,38 in de Geref. Kerk en f 13,20J in de Kerk der Geref. Gemeente. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. Aan aSIe Waders esa Moe ders In lederland. In Dirksland is Zaterdag 10 Oct en in Stellendam werd eenige weken voor de ingebruikneming der Christ, school een circulaire verspreid met den bovenstaanden titel Aan alle Vaders en Moeders in Nederland. De circulaire gaat uit van den Bond van Ned. onderwijzers en is voor die plaatsen mosterd na den maaltijd, want daar zijn Christelijke scholen en de circulaire zal niet beletten, dat die scholen zullen blijven bestaan. Wat is de hoofdinhoud dier circu laire? Deze: 1. Oe Openbare onderwijzers doen hun bestwat door ons, tegenstanders dier School, nooit is ontkend ieder moet werken en ieder werkt, of uit plichts gevoel of uit noodzaak, want anders wordt hij ontslagen. 2. Be Openb school leert geen verkeerde dingen. Dat is een treurig argument deed de Openb School dat, dan was ze geen school, want deze veronderstelt een opleiding tot alles wat goed en deugdzaam is voor kinderen. 3. Wordt het geloof er aangerand 1 De vraag iswordt het Christelijk geloot er gekweekt en gesterkt 1 Is er dagelijksche opbouw in kennis van God en Zijn Woord. En 't antwoord is geenszins. 4. Heeft uw godsdienstige overtuiging geleden onder den omgang met kinderen van andersdenkenden Een dWaze vraag aan ouders, die reeds 10, 20, 30, 40 jaar van school af zijn en wier gods dienstige overtuiging vast is komen liggen door allerlei andere factoren na hun schoolgaan opgekomen. Maar een godsdienstige overtuiging van een kind moet op een school ook niet »lijden,doch gesteund en gestaald worden. De School is de voortzetting van 't gezin. Opbouwen en voortbou wen is de bedoeling. Gij, ouders, de omgang met anders denkenden heeft u beter gemaakt. Gij hebt door de school andersdenkenden leeren waardeeren en hoogachtengij hebt door de school geleerd als een echt Christen, Uwen naasteook al gaat hij naar een andere kerk, lief te hebben. Zoo'n ver draagzaamheid leidt er toe omzelfs de Godloochenaars nog te eerbiedigen, wat we niet wenschen te doen. We willen onze kinderen niet leeren waar deeren en hoogachten die menschen, die God en Zijn Woord verachten en versmaden zijn Kerk voorbijgaan en met de Sacramenten van Doop en Avondmaal den spot drijven. Die ver draagzaamheid is een zonde en een oneer voor God, die zijn eer niet wil laten aanranden, noch met zich wil laten spotten. Als de Op. school zulke vijanden van God wil leeren waardee ren en hoogachten, en dat is blijkens de circulaire de bedoeling der Openb. School, dan is die school daarmee volkomen veroordeeld en ongenietbaar en verderfelijk voor onze Christelijke jeugd De omgang met «nctersdenken- kenden maakt ons niet beterde circulaire praat maar wat. Er is een spreekwoord Kwade samensprekingen bederven goedzeden Dat woord isjuist. De Openb. School leert ook niet liet te hebben degenen, die naareenandere kerk gaanwant ze mag niet over kerkelijke zaken en belijdenis en begin selen spreken; dat is in strijd met de wet. En hce kan men de kinderen iets leeren liefhebben, waarvan ze niet hooren. De Openb. school leert op dit punt niets öf zóó in algemeene en vage woorden, dat ze moet leeren, zooals we boven schreven, een ver draagzaamheid, die vrede maakt met de bespotters van Gods Naam en Deugden. En zoo'n verdraagzaamheid is uit den booze. Zoo zou men in den Duivel ook nog veel kunnen waardee ren en hoogachten want deze siddert nog voor God. Neen, de circulaire breekt hier de Op. School af in plaats van op te bouwen. Ieder Christen voelt aan stonds, dat 't argument der verdraag zaamheid juist getuigt tegen de Openb. School en vóór de Christelijke, waar alleen gewaardeerd wordt, wat in overeenstemming is met wat God in zijn Woord gebiedt of verbiedt; andere maatstaf voor de verdraag zaamheid is er niet en mag er niet zijn. De verdraagzaamheid der Openb. School leidt tot een verwaterd Chris tendom tot een meewaaien met alle windentot een loswrikken van de religie en een meeheulen met de vijanden van Gods zaak. Kerkeloosheid wordt dan nog een te loven deugd. (Slot volgt.) Bond van Staatspensioneering De Bond is een ijverig propagandist, en er is in zijn doel ook iets dat aan trekt. Alle mannen en vrouwen op 65-jarigen leeftijd moesten volgens hem pensioen ontvangen en dat zonder ooit premie te hebben betaald. Uit één algemeene belasting zou alles betaald worden. 't Lijkt heel humaan en is echt philan tropisch. Maar we gaan toch niet mede. Eerstens niet, omdat geen rijken pen sioen noodig hebbenen waarom zul len nu de belastingen verzwaard moeten worden om ook die pensioen te geven. We noemen dat dwaasheid. Rijken hebben geen pensioen noodig ze kunnen zich op hun ouden dag toch wel «behelpen Ja maar, zegt de Bond, ze mogen 't pensioen weigeren. üch arme ze zullen 't niet weigeren, want ze hebben immers belasting betaald en dus recht op dat pensioen. En geldoch, 't is voor den rijke net zoo zoet als voor den bedelaar. Tweedens hebben we bezwaar, dat er geen premie behoeft betaald te worden. We zien niet in, waarom iemand, die premie betalen kan, daar van vrijgesteld wordt. De rechtsgrond ontbreekt hier geheel. Derdens neemt de Staatspensionee ring het karakter aan van algemeene bedeeling en de Staat is niet de geroepene om zoo, tot bedeeling, op te treden. De lijn, waarlangs die pensioneering loopt, is de Socialisti sche. De Staat de Vader, die voorziet in de behoeften, en ons standpunt is eerst moeten de menschen voor zich zelf zorgen en daarna komt pas de Staat te hulp. Tsiisra- en Landbouw. BIETENONDERZOEK. Vanwege het Rij kslandbou w-proefstation te Hoorn gewerd ons een schrijven inzake bie- tenonderzoek. Het schijnt ons toe van voldoende algemeen belang te zijn om 't hier in zijn geheel te doen afdrukken. Ongetwijfeld zullen vele bietenverbouwende boeren er partij van kunnen trekken. Zie hier, welke wenken 't bedoelde proef station geeft. Het suikergehalte van verschillende bieten, afkomstig van hetzelfde veld, kan vrij aan zienlijke verschillen vertoonen. In 't algemeen zal het gehalte der grootte bieten niet gelijk zijn aan dat der kleine. Maar tusschen bieten van dezelfde groote kan ook een aanzienlijk verschil in gehalte bestaan. Onderzoekt men dus slechts een gering aantal bieten, dan is er veel kans, dat een gehalte gevonden wordt, dat vrij sterk afwijkt van het gemiddeld suikergehalte der partij, dat men wenscht te kennen. Om zekerheid te hebben, dat er geen groot verschil bestaat tusschen het suikerge halte der geheele massa en dat van 't monster is 't noodig, dat dit bestaat uit 12 tot 16 bieten. Deze moeten uit verschillende deelen der partij genomen zijn en groote, middelsoort en kleine bieten behooren in het monster in dezelfde verhoudingen voor te komen als op het veld of in den oogst. De lezer zal inzien, dat hij, die zich bij 't trekken van een monster niet aan deze voor schriften houdt, veel kans loopt een opgaaf te krijgen, welke niet met de werkelijkheid over eenstemt. W ra&g-baate.. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeelïngen zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de -vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 229. Wat is ammoniak 230. Is 't onderzoek van bieten op suikerge halte duur Antwoorden en mededeelingen. 226. Lijsol tegen kippenluis Dat zal wel goed werken. Mij zijn echter geen resultaten bekend wel met creoline in dunne kalk. 227. Kompost is mestspecie ontstaan uit een zorgvuldige vermenging van allerlei afval producten. 228. Schuimaarde is een afvalproduct van suikerfabrieken. Men kan 't koopen aan de genoemde inrichtingen. DËftU- ttJil de Pers. Ommen. Alles liep best af. Dr. Kuyper werd gekozen. Met een flinke meerderheid. Wie voor heen Van Alphen stemden, gingen nu op hem over. Zoo hoort het ook. En blijk baar hebben zoowel de Chr. Historischen als de Roomsch Katholieken in stad en dorp als trouwe bondgenooten gehandeld. De vrijzinnigheid stiet den neus. Ondanks haar schunnig strooibiljet. De kerkelijke vlieger ging niet op. Tot het laatst toe bleven de liberalen bezig hun vaandel te bezoedelen. Uit Har- denberg zendt men ons 't volgende Uaatste biljets, dat ze rondstrooiden Aan de Kiezers Dr. Kuyper is reeds verkozen te Sneek, dus raden wij u ten sterkste aanteneinde een nieuwe stemming te voorkomen, Uwe stem uit te brengen op mr. De Meester, die door den heer Lohman zoo geprezen werd l Bah 1 wat minne praktijken Gelukkig liet de Rechterzijde er zich te Ommen niet door van de wijs brengen. De vrijzinnige hengelaars vingen bot. s>Onze Courants IMnisenlaiafl. Reeds Vrijdag is door dr. Kuyper aan de Centrale in het district Sneek het volgende schrijven verzonden Aan het Bestuur der Centrale Anti-revolutionaire Kiesver- eeniging in het district Sneek. Hooggeachte Heeren en Broederen, Nu ook het district Ommen mij een mandaat van Volksvertegenwoordiger in de Tweede Kamer aanbiedt, zie ik mij genoodzaakt, voor het mandaat, mij door het district Sneek aangeboden, te bedan ken. Tweeërlei beweegt mij hiertoe. Voor eerst het feit, dat men in uw district geen electoralen strijd aanbond, iets wat men in Ommen wel en zeer scherp deed, zoodat verwacht mag worden, dat men, nu ik bedank, in uw district nogmaals door eenvoudige candidaatstelling in de nieuwe vacature zal kunnen voorzien. En in de tweede plaats de pijnlijke omstan digheid, dat in uw district, blijkens uwe mededeelingde Christelijk-Historische partij met algemeene stemmen het besluit nam, om mijn candidatuur niet te steunen, waartegenover staat, dat in het district Ommen de Christelijk-Historischen op de meest loyale wijze mijn candidatuur gesteund hebben. Vergunt mij daarom, U hartelijk dank te zeggen voor het vertrouwen in mij gesteld, en U te ver zoeken dien dank ook aan de Roomsch- Katholieke Centrale te willen overbren gen, die in Sneek zoowel als in Ommen alle krachten inspande, om mijn candi datuur te bevorderen. Door nu reeds té bedanken, en hier mede niet te wachten tot ik in zake Ommen tot een beslissing zal zijn gekomen, meen ik U in zooverre een dienst te doen als thans in de vacature, die in Uw district voortduurt, zooveel spoediger zal kunnen voorzien worden. Op zich zelf zou het mij een eere en een voorrecht zijn geweest, c. q. voor een Friesch district naar de Kamer te gaan. Nog steeds voel ik aan Friesland zeer nauwe banden. Maar het algemeen belang en de zuiverheid van mijn poli tieke positie, noodzaken mij van die eere af te zien. Hoogachtend heb ik de eer te zijn, Uw dw. dienaar en broeder (w. g.) Kuyper, 's Gravenhage, 16 October 1908. De Standaarde teekent daarbij aan: Gevolg van dit schrijven zal kunnen zijn, dat het nieuw te kiezen lid voor Sneek, binnen uiterlijk twee weken in Den Haag zal kunnen zijn. Het lag voor de hand, dat Sneek dit maal moest worden teleurgesteld en we durven vertrouwen, ja zijn er zeker van, dat onze Friesche kiezers genoeg helderen blik op den stand van zaken zullen hebben, om te'" verstaan dat de gekozene in dit geval niet anders handelen kon. De te volgen gedragslijn was vanzelf aangewezen, SCHOUW. DIJKGRAAF en GEZWORENEN van het Waterschap de Oude Polders, loozende op de haven van Middelharnis maken bekend dat zij op Woensdag 4 Nov. a.s. en volgende dagen zullen doen eene schouw over het Kroozen en Schoonmaken van al de in het Waterschap ge legen dijk- en wegslooten. Zij gelasten mitsdien alle eigenaren van landen in het Waterschap ge legen om voor 4 Nov. a.s. alle dijk- en wegslooten tot den bovenkant toe goed schoon te maken van alle ruigte en vuil en het riet en alle verdere daarin groeiende planten tot op den bodem uit te hakken alsmede om de zijlen in de dammen goed schoon en gangbaar te maken, terwijl al het uitkomende vuil en riet dat op den weg geworpen wordt, onmiddelijk moeten worden, opgeruimd. Bij niet voldoening wordt boete toegepast. Middelharnis, 17 Oct. 1908. De Dijkgraaf, De Secretaris, J. VAN DER KOOGH. NIJGH. Middelharnis.* Alhier is opgericht eene afdeeling der Nederlandsche Onder wijzers Propaganda Club (voor drankbe strijding.) Voorzitter is de heer G. van Eek penningmeesteresse, Mej. M. Reevers alhier. Secretaris is de heer J. van der Velde van Sommelsdijk. a.s. Woensdag zal het Secretaie, welke thans gehouden wordt in de direc teurswoning van het Post- en Telegraafkan toor overgeplaatst worden in de Consistorie kamer op het kerkplein der Ned. Herv. Kerk. Bij den landbouwer P. K. heeft een koe twee kalveren ter wereld gebracht doch het tweede is slechts een ongevormde klomp waarvan alleen een bewijs van de kop zichtbaar is. Heden Dinsdagmorgen had de knecht van v. d. Koog het ongeluk aan de Steenen- weg met paarden en wagen in de sloot terecht te komen doordat zijn paarden schrikten, na veel moeite en inspanning mocht men eindelijk slagen de heele zaak op den weg te krijgen. Bij publicatie wordt bekend gemaakt, dat te beginnen met i Jan. J909, door de gemeente een belasting zal worden ge heven onder den naam van >\veegloon«, dat door personen die gebruik maken van de gemeentelijke weegbruggen zal moeten worden betaald: Voor suikerbieten, beet wortelen, peen en pulp voor iedere 100 K.G. 1 cent, voor stroo en hooi en dergelijks, voor iedere 100 K G 11/i cent, voor granen, aardappelen en zakgoed per H.L. of gedeelte daarvan 1 cent, voor Uien per 60 K.G. of gedeelte daarvan 1 cent, voor paarden en runderen per stuk 20 cent, voor kalveren, schapen, varkens en ander klein vee 10 cent. Voor andere goederen of voorwerpen dan bovengenoem de per 100 K.G. 5 cent. Stad aan 't Haringvliet. De vorige week waren 3000000 K.G. suikerbieten aan de Kaai, voor zoover deze gewogen waren. Naar men verneemt heeft de land bouwer C. Franke onder Nieuw-Vossemeer eene stee gepacht, en hoopt daarheen in Maart a.s. te vertrekken. De landbouwer M. d. B. verkocht aan een koopman alhier eene te land staande hoeveelheid ajuin per ruwst. Toen de ajuin werd opgemeten bleek, dat ze ruim f4, per mud kostte.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1