vooi* lie Zuidhollandsclie en ^eenwüche Skilanden. Woensdag 14 October 1908. Antirevolutionair 23sle Jaargang N°. 1389. Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. Alle siiiiiltesi voor de Stedaef.ie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. 15de LIJST Tuin- en Landbouw. Vraagbaak. Uit de Per§. Binnenland. Plaatselijk Aieuws. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij Yooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercowm. So. 8. Advertentiën 10 cent per regel en i/i maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. van de 30ste Jaar Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 43,082,53 Godlinze u 90,75 't Zandt met Zijldijk, Leermens, Garsthuizen en Zeerijp (p. 1.)// 115, Boxum met Blessum, Jellum en Deinumtl 132,10 Burum met Pieterzijl, Warfster- molen De Kolk en De Leegte120, Exmorra met Allingawier en Tjerk werdII 86 80 Ferwerd met Hoogebeintum (per lijst) li 227,70 Gauw met Goënga, Sybranda- buren, Ter Zool, Olfingawier, Deerzum, Poppingawier, Rau- werd en IrnsumII 161,65 Idscgahuizen met Piaam 21,73 Joure c. ali 245,19 Stavoren4,65 Beilen e. ou 125, Enschedé met Lonneker 423,34 Zwolle met Zwollerkerspel n 309,46^ Harscamp (gem. Ede) 141,— Heerde met Wapenv. en Veessen132,78 Oldebroek382,71| Andijk G. K68,95 Uithoorn I met Kwakel en de Mennonietenbuurt 1/ 112, Overschie met Schiebroek u 303,26^ Tinte bij Brielle met Oostvoorne 67,38| Woerden met 's-Gravesloot ged. B. Waarder en ged. Rietveld, Kromwijk en Breeveld u 304,56 Kloetingeu 36,25 Middelburg154,56 Dussen G. K8,25 's-Gravenmoer met Dongen- sohenvaart en Oosterhout 54,69 Totaal van 375 Locale Comités f 46,912,25£ Waar niets staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. De Unie-collecte te Ferwerd bedroeg bij de Gereformeerden f 120 en bij de Hervormden f 107,70. De Unie-collecte bedroeg te Gauw f31,75, te Oppingawier f 9,25, te Goënga f 28,75, te Ter Zool met Sybrandaburen f 36,90, te llau- werd met Deerzum en Poppingawier 1 55. De Unie-collecte bedroeg te Oldebroek aan de huizen der Hervormden f 342,54| en bij de Gereformeerden f 40,17. Te Dussen is in het afgeloopen jaar in de Geref. Kerk aan sohoolcollecten ontvangen de som van plm. f 150. De circulaires worden ten spoedigste inge wacht bij den secretaris en de gelden voor de Uniekas bij den penningmeester Mr. T. P. baron Mackay, Nieuwe Uitleg 28, te 's-Hage. Op de 20e lijst worden ook nagiften ver meld. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. Het ontslag van drie Ambtenaren. Amsterdams ambtenaarscorps is in rep en roer. Dat is niet de eerste maal. Traanberg en Edelmans ontslag brachten ook roering in gemoederen toen was 't een tweetal onderwijzers, nu zijn 't een drietal ambtenaren bui ten 't onderwijs, die als redacteuren in hun vakblad nogal scherpe woor den richtten tegen hun patroons, in dezen Burgemeester en Wethouders en daardoor zijn ontslagen. Het oordeel over dit ontslag is niet gelijkluidend, wat vanzelf gevolg is van de idee, die men zich maakt van de «vrijheid des woords« en het ge voel van medelijden. De vrijheid des woords is voor nie mand onbeperktvrijheid is geen losbandigheiden niemand heelt het recht maar te zeggen, wat hij denkt, al waarborgt een Grondwet de vrijheid van spreken en schrijven, als ze zegt in art. 7n «Niemand heeft voorafgaand verlof noodig om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders verantwoordelijkheid voor de wet.« Vrijheid om te spreken en te schrij ven in zijn vakblad wordt door de Grondwet gewaarborgd, maar de mate dier vrijheid wordt bepaald door de wet en de levensverhoudingen. In het Amsterdamsche conflict is geen landswet geschonden beleedigd en gehoond in den zin der strafwet is noch de Burgemeester, noch eenig Wethouder; maar de levensverhou dingen spreken hier een kras woord mee. De ontslagen ambtenaars hebben in een stuk op laatdunkende wijs over hun superieuren geschreven en daar om, om den toon, om den inhoud, om het beleedigende in het artikel zijn ze ontslagen. Nu moet men hier wel onderschei den. Men kan het stuk af keuren, maar toch ook het gansch oneens zijn met B. en W. dat een bittere, onaangena me toon tot ontslag moet lijden. Men kan zich ook op een ander standpunt plaatsen en zeggen: Waar de Raadsleden meer dan eens zich publiek beklaagd hebben over den toon der ambtenaren in hun stukken, is het niet ondienstig, dat er] een kras voor beeld gesteld worde. d Men kan zich ook op een derde standpunt plaatsen, dat echter voor 't Gezag vernietigend is nl. ditlaat die Ambtenaars schreeuwen, maar luistert nietontslaat ze niet, want zoodoende, maakt ge nog martelaars dat geschreeuw zal uit zich zelf wel ophouden, als de geopperde wenschen toch onbevredigd blijven. Het komt ons voor, dat B. en W. van Amsterdam wel een allerkrast voorbeeld gesteld hebben; de debatten in den Raad zullen aanstonds wel leeren, of dit ontslag oorzaak is van slechts dat eene of tweetal artikelen, waar we aan twijfelen het debat zal ook leeren, hoe vaak de redactie is gewaarschuwd en wat tot hen is gezegd. We zijn na het Raadsdebat]]pas in staat een juist oordeel te vellen maar zoo op 't eerste gezicht, nog maar wetende, wat we nu weten, zeggen we: Het oordeel over die Redactie is te strenghet ontslag is te zwaar. En schorsing zou schijnbaar milder ge weest zijn en toch waarschuwend genoeg. Hoewel aan de andere zijde vooral in onzen tegenwoordigen tijd ook wel een open oog mag zijn voor het niet te ontkennen feit, dat het Gezag ondermijnd wordt en de eerbied voor de Overheden in Gezin, School, Kerk, Gemeente en Koninkrijk veel te wen schen overlaat. Er is weinig Ontzag en Gezag meer te bespeuren en dat begint reeds duidelijk zichtbaar te worden bij onze Jeugd, die de perken der weibetame lijkheid soms verre overschrijdt. Onrust in Europa. De gebeurtenissen kent men. Op het Balkanschiereiland is roering, omdat Bosnië en Herzegowina door Oostenrijk zijn ingepalmd en Bulgarije zich onafhankelijk heeft verklaard van Turkije. Wat de gevolgen zullen zijn voor den Europeeschen vrede valt nog niet te zeggenmaar er is toch een les te putten uit deze zaak nl. dezedat elk Land en elk Volk gereed moet zijn om zijn onafhankelijkheid of neu traliteit te handhaven ook Nederland moet dat wezen. Traktaten en Verbonden hebben nog wel waardemaar ten slotte stoort men zich er niet meer aanen een brand in 't Oosten kan oorzaak zijn, dat er vonken vliegen over't Westen en niemand zal ontkennen, dat juist in 't Westen van Europa brand stoffen liggen opgestapeld. We twijfelen, ondanks alle berichten aan de welwillende verhoudingen der West-Europeesche StatenEngeland en Duitschland mogen elkaar niet Duitschland en Rusland leven niet vriendschappelijk adres aan de Pool- sche toestanden Frankrijken Duitsch land kijken elkaar zoetzuur aan adres aan MarokkoItalië, Oostenrijk en Duitschland vormen een nieuw trio tegenover Frankrijk, Rusland en Enge land en zoo zien we een verschuiven van, een losmaken van banden de Mogendheden vertrouwen elkaar niet meerzijn afgunstig op elkaar bespioneeren elkaarstoken tegen elkaar. Schijnbaar heerscht er sympathie; schijnbaar zoekt men steeds langs diplomatieken weg, datiszonderoorlog, de rust te handhaven en de eenheid te bestendigen; maar onze indruk is: Europa leeft op een vulkaan. En daarom moet ook elk klein Land zich goed bewust zijn van zijn roeping in dezen en zonder het militairisme te voeden, toch klaar staan, als de groote Mogendheden zich tegenover elkaar gaan roeren. Een vonk in 't, Oosten kan een vlam doen uitslaan in 't Westen; daarvan moge men zich wel overtuigd houden. OVER HET GEBRUIKEN VAN CHILI- 8ALPETER IN HET NAJAAR. 't Schijnt wel, dat men 't daarover nog altijd niet recht eens is. „Het neemt toe," zoo lazen we dezer dagen. Of 't waar is? We weten het Diet. Wel is 't ons bekend, dat sommige boeren er niet aan denken, chili in 't najaar op hun land te strooien, op hun wintergewassen. „Chilisalpeter is voor het voorjaar" zeggen ze en daarmee basta. Vraagt ge hen, of ze 't al eens geprobeerd hebben met een enkel baaltje, zoo luidt huu antwoord: „neen". En toch toch verkondigen ze, dat chili salpeter alleen voör 't voorjaar is. Wij achtten zoo iets niet goed, niet in 't belang van de praktijk. Deze heeft tot heden nog geen voldoend ant woord gegeven op de vraag, ol het gebruiken van wat chilisalpeter in 't najaar al of niet aanbe veling verdient. Wel zijn hier en daar proeven genomen met blijkbaar goeden uitslag, wel heeft men tarwe en koolzaad gezien, die in den herfst met wat chili bemest, den winter prachtig door kwamen; maar 't is ook gebeurd, dat men|van het „krachtig maken" tegen de slechte invloeden van den winter weinig bespeuren kan. We .her halen de poakty k heeft de vraag nog niet afdoende beantwoord. Met het oog op het belang van de zaak zouden we wel willen, dat vele boeren zelf eens de proef namen. Een proefveldje van 10 are is groot ge noeg. De te maken kosten zijn dus niet groot, want daarop heeft men aan 10 K.G. een vol doenden voorraad ohili. En de moeite Och, die is immers ook slechts gering. Bovendien zullen we dan na afloop van zoo'n proef de resultaten aan elkaar meedeelen en op die wijze tot een juiste conclusie geraken. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeelingen z|jn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 226. Is lysol een goed middel tegen kippen- luis 227. Wat is kompost? 228. "Waar kan men schuimaarde koopeu Antwoorden en mededeelingen. 223. Zwavelzure ammoniak een goede mest stof voor roode klaver? Zwavelzure amm. geeft men om do stikstof. En stikstof dient men niet toe aan slikstofverzamelaars, zooals roode klaver. 224. Dikke kroppoD bij kippen. Wellicht heb ben ze iots onverteerbaars ingeslikt. Dit zal tot een soort bal geworden zijn in de krop. 225. Togen gras tussohen straatsteenen. Af en toe wat kokend water is zeer afdoende en ook niet duur. Een stap vooruit. Stelde Minister Sabron van dit voor jaar ons teleur, thans heeft hij toch ge daan, wat verlangd werd. 't Betreft 't gebed in de kazerne. De Minister van Oorlog heeft in de reglemen ten op den inwendigen dienst betreffende de maaltijden de volgende bepaling doen op nemen. »De commandeerende officier treft, in verband met de locale gesteldheid, de ver- eischte maatregelen, dat hij de gemeen schappelijke maaltijden, door het in acht nemen van eenige oogenblikken stilte, aan de aanzittenden behoorlijk worde gegeven tot bidden. Deze bepaling juichen we toe. Zulk een algemeen voorschrift was noodig Even noodig is de uitvoering dezer be paling. Ook de wijze van uitvoering gaat de re geering aan. ^Sommige officierenv, zegt de Nieuwe Prov. Gron. Ct., Heggen hun afkeer van het gebed, wanneer zij ^Stiltemoeten bevelen, zoo onbeschaamd (of moeten wij zeggenonbeschoft aan den dag, dat zij feitelijk ontnemen, wat de Regeering aan onze jongens verzekeren wileen passende gebedsgelegenheid. <t Dat nu mag niet. (»Getuige«) De toon iu de onderwijzersbladen. »Het Vaderlands vermeldt het bericht, dat den voorzitter en den secretaris van de Afd. Rotterdam van den Bond van Ned. Onderw. door den wethouder van onderwijs aldaar aangezegd is, dat zij in het vervolg aansprakelijk zouden worden gesteld voor de stukken in het orgaan der afdeeling en het op openbare vergaderingen gesprokene. Was dat weer zoo s>onwaardig« als in den laatsten tijd dikwijls het geval was, dan zou ontslag volgen. Het blad voegde erbij dat de secretaris zijne functie als zoodanig reeds heeft neergelegd, de voorzitter nog niet maar deze zal 't op den duur waarschijnlijk ook wel doen. Het zou vooral Mr. Zimmerman, de bur gemeester, zijn, van wien dit optreden uit gaat Sommelsdijk. Van den landbouwer L. van Driel brandde Vrijdagavond j.l. om streeks 8,30 ure een klamp met tarwe stroo vertegenwoordigende eene waarde van circa f 200 geheel af. De klamp was niet ver zekerd. De landbouwer P. Kievit Dz. werd Zaterdag door een paard zoodanig op den voet getrapt, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Door L. v. d. Sluijs alhier, werd Zaterdagmorgen een postduif gevangen dragend een ringentje aan haar poot waarop 6762 q 8 wijk Anvers. Het beestje werd Zondagmorgen weer vrijgelaten. Middelharnis. Woensdagavond 14 Oct. om 6,30 uur zal de zangvereen. in het Vergaderlokaal haar gewone winter repetitief houden. Zondagavond zat men tijdens de Godsdienst-oefeningen in de Geref. Kerk alweer zonder licht. Plotseling gingen al de lichten uit, en was men genoodzaakt om de godsdienst-oefeningen voort te zetten zich van huiplicht te voorzien. Maandag kwam de landbouwer J. Vermeer bij zijn varkenshok, waar hij tot de onaangename ontdekking kwam, dat een zijner varkens dood lag. Tijdens de dikke mist van Maan dagmorgen liep de stoomboot Middel- harniss even voor Vlaardingen een tjalk midscheeps aan. Door krachtig achteruit te slaan, werd de stoot zooveel getemperd dat alleen de zijwand van het schip werd ingedrukt. Stad aan 't Haringvliet. M. A. had het ongeluk om met zijn voet onder het wiel van een geladen bietenwagen te geraken. Door spoedig toegeschoten hulp, werd hij uit zijne benarde positie gered. Tegen den 19-jarigen M. de W. is door den onbezoldigd rijksveldwachter Drie sprong proces verbaal opgemaakt wegens het maken van nachtelijk straatrumoer. Een 3 jarig kind van den heer V. d. S. dat iets uit een sloot wilde halen, had het ongeluk om daar voorover in te vallen, waardoor hij een nat pak bekwam. Deü Bommel. Door den Commissaris der Koningin zijn tot Zetter der Rijks-directe belastingen benoemd de heeren P. Vermaas en T. J. Knoop. Door den gemeenteveldwachter is Proces- verbaal Qpgemaakt tegen C. T. landbouwer alhier. Op het verzoek van W. van Nierop om ontheffing van Landweer-oefeuingeu iu 1908 is afwijzend beschikt geworden. Oude Tonge. Tot leden van het college van zetters zijn herbenoemd, de heeren J. Pulleman en M. Mijs. Door de ziekte van den eigenaar is de publieke verkoop van 20 Belgische merrieveulens uitgesteld tot Vrijdag 23 Oct. a-s. op de kaai alhier. De Landweerplichtigen W. Los en A, Hartman, zijn Maandagmorgen tot het hou den van oefeningen naar hun corps ver trokken. Aan Johanna Krouwer D.d. is Vrijdag 1.1. door den Burgemeester een bronzen medaille met getuigschrift uitgereikt door H. M. de Koningin uitgelooft, wegens het met eigen levensgevaar redden van haar zusje bij de Rhur in Duitschland. Nieuwe Tonge. Op Vrijdag 16 Oct. a.s,, zal ieder verplicht zijn om voor, achter en ter zijde van zijne woningen, pakhuizen, schuren en stallingen, tuinen en erven de openbare straten te doen wieden, zullende op dien dag des nam. ten 4 ure daarover schouwing worden gehouden. Dirksland. Het plan bestaat hier, om een christelijke Meisjes Vereeniging op te richten. Degene die daarvoor genegenheid gevoelen worden a s. Donderdagavond ten 7 ure in de Concistoriekamer verwacht. Met het peen dragen had Maandag J. Bakker het ongeluk om in de haven te vallen. Gelukkig kwam hij zonder letsels op het droge. Als een zeldzaamheid kan wel beschouwd worden dat bij den heer H. M. Roodzand nog vruchtboomen dezen zomer verpoot zijn, en dood schenen nu in bloei staan. Stellendam.** Tot Zetters bij 's Rijks Belastingen zijn alhier herbenoemd de heeren H. Kievit en K. A. van Wageningen. **Door B. en W. dezer gemeente wordt aanbesteed het maken eener ijzeren voetbrug met ijzeren leuning en bedekking van Ameri- kaansch grenenhout. Inschrijvingbiljetten in te zenden vóór of op den 27 October a.sbij den heer Burgemeester. Goedereede. Het Voorbereidend Militair Onderricht heeft alhier een aanvang geno men met 30 jongelingen. Door den heer Commissaris der Konin gin in Zuid-Holland zijn tot Zetters bij 's Rijks Belastingen alhier herbenoemd de heeren C. Lokker Jzn. en J. Koeteeuw. De Landweer-verlofgangers G. Non en B. Jongste alhier hebben zich per request tot den Minister gewend tot het bekomen eener geldelijke vergoeding.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1