KAART II NEDERLAND. W oensdag 30 Septem ber1908. ER, iektoor, Antirevolutionair 23ste Jaargang N°. 1385. Orgaan voor de Kufidhollandnebe eis ZeenwscSie Eilanden. I IN HOC SIGNO VINCES HIS, T. BOEKHOVEN. Een Keurige, fijn [fcoerde en Mdelule voor slechts 75 Cent, V SOMMELSDIJK. ,%ISe stukken voor «ie B$edactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te ®enden aan den Uitgever. Tuin» ess Sjandboiaw. Vraagbaak. Woor Muis en Hof Uit de Pers. :lf 1 II ASTEN, z. I te Logement 'uijck, wordt ijzen. If* AN, binnen- en Lander Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland hij voornitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercom». Ho. 2. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel, Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. jDienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Uitsluitend voor onze lezers bieden wij een extra koopje aan, nl. Deze kaart, waarop voorkomen alle gemeenten, rivieren, sporen, trammen, stoomvaartverbindingen met het bui tenland enz. enz., en ter grootte van 1 M. 5 cM. hoog bij 90 cM. breed, heeft altijd 2,gekost. Wij bieden deze keurige kaart aan fr. p. p. 95 ct., netjes verpakt, op hou ten rol, zoodat ze niet kan beschadigen. Wij twijfelen er niet aan, of velen zullen hiervan profiteeren, waarom we spoed aanbevelen, omdat de voor raad niet groot meer is. Een onzer lezers die deze kaart reeds ontving schreef ons: »'t Is een mooie en duidelijke kaart en was zeer naar mijn genoegen, voor zoo'n luttelen prijs, en aanbe velend voor huis en school. Zoo is het. Een ieder haaste zich dus en zende postzegels of postwissel waarop „Voor de Kaart" en de toezending volgt omgaand. SoMMELsniJK, W. BOEKHOVEN. Graanrechten. Daar lezen we zoo waar in een libe raal Blad, dat tegen Invoerrechten zich verklaart, een heel relaas over Graanrechten. Zooals de lezer weet, is dit Kabinet .als het in 1909 blijft van plan om de invoerrechten te gaan ver- hoogen, zooals minister Sprenger van Eyk dit deed, en zooals minister Pier- son, beide liberale Ministers, dit deden in Nederland en zooals, indien we ons niet vergissen Minister Fock deed, ook een liberaal, voor onze Oost Indië. Verhooging van Invoerrechten is dus niet specifieks antirevolutionair net is een liberale gewoonte, om, als er geld noodig is, het vooral uit die rechten te halen. En ze hebben gelijk. Maar wie praat er nu over Graan rechten Niet één partij in Nederland heeft ze op haar progfam. Niet één partij zal ze er op zetten, omdat de nieuwe banen, die de Land bouw insloeg door kunstmestgebruik, door credietbanken en boerenleenban ken enz. enz. kunstmatige verhooging der prijzen onnoodig maken. Niemand denkt om Graanrechten. Maar duizenden, ook liberalen, en zij niet 't minst, hopen op verhoogfng, om dat ze voor hun industrie een levenskwestie is. Matige verhooging kan en zal nimmer voor inlandsche goederen nadeelig zijn. Doch, nog eens wie bazelt er nu over graanrechten Immers niemand. Scheuring Elke partij, doorleeft soms ernstige momenten of oogenblikken. Ze zijn er dan, wanneer er een gisting van vele of weinige jaren naar buiten bruist; wanneer de denkbeelden in eigen organisatie botsende doeleinden gaan verschillen en de drijfveeren soms ganschelijk worden gewijzigd. Zoo'n gisting kan lang durenzoo'n proces soms jaren aanhouden. Alleen ■vrees voor uiteenspatting van wat zoo lang bij elkaar en naast elkaar zich bewoogalleen vrees om oude vrienden te moeten verliezen alleen vrees, dat breuke in eigen gelederen, den tegen stander gewis ten goede komtja allerlei oorzaken van nationaal en partij- en persoonlijk belang geven den doorslag om zoolang mogelijk te wachten. Om de breuk open en bloot te leggen en aan pijnlijke gedachten voedsel te geven voor langen tijd of om aan tegenstanders gelegenheid te geven hetzij in stilte, hetzij meer publiek uiting te geven aan zijn onver holen blijdschap en zijn gunstige stem ming. De Antirev. partij heeft zulke dagen gekend. 'tWas in 1894. Door de kies rechtkwestie. De Liberale partij, de Een-en On deelbare, heelt ze ook doorleefden de weer uit haar geformeerde Liberale Unie heeft ze in 1901 ook doorstaan en de Socialistische partij ervoer zulke pijnlijke oogenblikken ook, toen de Socialistenbond uiteensprong en de '12 Apostelen optraden. En nu weer is die partij aan zulk een crisis onderworpen. Getuige Duitschland, waarvan het Zuiden vóór de begrooting stemde, terwijl het Noorden zich te vuur en te zwaar verzet heeft. Scheuring een naar, akelig woord. Ze kan soms tot zuivering lijden, als van 't goede iets slechts wordt afge scheurd. Die wonden heelen van weerszijden. Maar meestal is de operatie lijdens vol in haar gevolgen tot in lange, lange jaren, omdat meesttijds in beide afgescheurde deelen iets edels zat. BEER. In aansluiting met ons opstelletje daarover in een vorig nommer geven we, mede ter aanvul ling, hieronder nog enkele beschouwingen uit het boekje over Bemesting van den heer H. W. Roes, adviseur van den Boerenbond te Deurne. Beer is eigenlijk privaatmest, die weinig kali, wat meer phosphorzuur, maar veel stikstof bevat, 't Is evenruin ais gier een volledige meststof. Wanneer men met „beer" mest, moet men daaraan kali toevoegen, en daarenboven afzonderlijk, liefst een tijd te voren, phosphorzuur en kalk uitstrooien De aangehaalde schrijver zegt verder: Ik zou beslist afraden „beer" te koopen, tenzij hjj al heel goedkoop en goed zij. Hij is meestal te veel met wasch-en spoelwater vermengd. Men weet ook niet, of men waar voor zijn geld heeft. Zeker zijn allen, die een beetje verstand heb ben van bemestingsleer, 't in deze volmaakt eens met den schrijver. De door ons in een vorig opstel aangehaalde analyses toonen immers ook duidelijk aan, hoe uiteenloopend de samenstel ling zijn kan. Wel hebben de woorden: Men weet ook niet, of men waar voor zijn geld heeft" recht van bestaan. 't Zelfde geldt van Amsterdamsehe compost en soortgelijke meststoffen. Er wordt niet gega randeerd en 't onderzoek is lastig. Geheel anders is dit met z.g. kunstmeststoffen. Althans als men samen koopt en op garantie. Dan weet men precies, wat men koopt en ook hoeveel men van 1 KG. stikstof, phosphorzuur of kali betaalt. M. Vragen en Antwoorden worden hostéloos geplaatst» Antwoorden of mededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 221. Hebben afgevallen bladeren bemestings- waarde 222. Wanneer is 't de meestgeschikte tijd voor ,t draaineeren van bouwland? Antwoorden en mededeelingen. 218. Tegen wit in rozen? Bordeauische pap hoorde we als een uitnemend bestrijdingsmiddel roemen. 219. Nu bloembollen planten? Poten, bedoelt de geachte vrager zeker. Ja. Daarvoor is 't nu den meest gescbikten tijd. 220. Wormen en insecten zijn twee verschil lende diergroepen. De laatste hebben een in leden verdeeld lichaam als ook in leden verdeelde pooten. Het rooken van vleesch is een goed en van ouds toegepast middel ter verduurzaming. Voedzame stoffen worden er niet door ontrokken, wel water, zoodat het vleesch indroogt en door de inwerking van bederfroerende dampen, als creosoot, ver duurzaamd wordt. Het zouten gaat vooraf, neemt men het vleesch uit de pekel, dan late men het een paar dagen in de lucht drogen. Eerst dan kan de rooking aanvangen. Deze kan geschieden in de schoorsteen, zooals bij vele boeren gedaan wordt, maar dit zai alleen d&ür gaan, waar geregeld door wordt gestookt, en dan nog heeft het rooken daar deze schaduwzij, dat de trek te scherp is en het vleesch niet zelden door regen nat en vuil wordt. Beter gaat het in een daartoe expresselijk aan gebracht zijkamertje, verbonden met den schoor steen, zoodat de aan- en afvoer van den rook ge regeld kan worden. Ais brandhout gebruikt men eiken-of beuken spaanders; dennen of lorkenhout is niet geschikt, de harsen daarvan deelen hun geur aan 't vleesch mee. In de zandstreken, waarop de hei de jene- versstruik groeit, bezigt men het hout hiervan het allerlietst. Na een uur of 5, 6 staakt men het rooken eens. Het vleeschrooken vereischt zorg en oplettend heid, wil men het vleesch mooi en lekker krijgen. Met het weer heeft men zelfs rekening te houden. Is dit nat, regenachtig, zoodat te veel rook zich in 't vuur ontwikkelt, dan moet men dit goed onderhouden, het flink doen trekken. Bij helder weer daarentegen zal het noodig zijn wat krullen op te werpen om meer rook te krijgen en daartoe ook de schuif zooveel mogelijk te sluiten. Men wake tegen te lang drogen, waardoor het vleesch te hard en te droog wordt. Met papier of gaas omhullen is gewenscht om zwart worden te voorkomen. Na de rooking volgt de droging gedurende enkele dagen op een luchtige, droge plaats. Ook langs den z.g. natten weg kan men vleesch, ham, enz. converseeren. Dan wordt het met hout- azijn afgewasschen, en daarin in die vloeistof ge dompeld hierop volgt weer droging als hiervoor genoemd en deze bewerking herhaalt men tot het vleesch hard en droog is. Men passé op voor bevriezen. Deze methode is wel- aan te bevelen, zij is eenvoudig, goepkoop en doelmatig. Ook legt men het] vleesch wel geruimen tijd in azijn om het dan snel te laten opdrogen; een zekere tijd moet hierbij natuurlijk in acht worden genomen, die niet altoos gelijk is kleine worsten blijven er in uur, bloedworst 3/4 uur, eervelaat- worst 7„—1 uur, spek 6—8 uur, ham zelfs 12—18 uur. Wij noemen hier een paar zeer goede middelen om brandwonden te helen en de pijn te verzach ten is het vel niet of weinig beschadigd, dan is er geen beter middel dan keukenzout, waardoor binnen een half uur de brand uittrekt. Zegt het voort I Is de wond open, dan neme men zalf van het volgende mengsel2 gram aluinpoeder en 2 eiwitten, en dit weer vermengd met een of ander vet (schapen-, runder-, of varkensvet.) De zalf doet men op een linnen lap en vernieuwt men dagelijks. De pijn wordt direct gestild en de wond heelt prachtig. Onhoud het! OBSERVATOR. Onder het opschrift >Grof« schrijft het ^Huisgezin* De vorige gouverneur van Suriname de heer Idenburg, thans minister van Koloniën, heeft indertijd een circulaire uitgevaardigd op, d. w. z. tegen het concubinaat. Deze circulaire is op een soirée van de Nederlandsch Portugeesch-Israelietische Ge meente te Paramaribo in een voorgedragen spotdicht belachelijk gemaakt. De nieuwe gouverneur van Suriname, Mr. hock, die de soirée bijwoonde, stond toen het fraais gezongen werd, op en verliet de zaal. Dit protest eert den heer Fock. Maar wat zegt men van de aanleggers der soirée Geven deze heeren niet blijk, we zeggen niet van gebrek aan fatsoen, maar aan tact En wat men zegt van het Surinaamsche blad »Onze West*, dat veronderstelt, dat indien de heer Fock langer gouverneur ware geweest, hij van de ^onschuldige bedoe ling der zaak overtuigd geweest zou zijn en »van harte met het lachend publiek zou hebben ingestemd. Wat is nu het grofst Een circulaire tegen een zonde, door ieder fatsoenlijk mensch verafschuwd, be lachelijk maken in een spotdicht en dit in tegenwoordigheid van tien gouverneur laten voordragen Of van den gouverneur veronderstellen, dat hij, als hij maar langer in Suriname ware, ook wel alle begrip van fatsoen zou hebben afgelegd Het zijn wel fraaie manieren, die men er te Paramaribo op na houdt En de »Zeeuw* schrijft hierover Gouverneur Fock te Paramaribo heeft dezer dagen een brutalen moppertapper aldaar eens gevoelig op zijn plaats gezet. Het was op een soirée variée* van de 2>Ned. Portug. Israel. Gemeenten, dat een zanger, zekere heer Kruisland optrad om het is 't vrijzinnig blad »Onze West* die het vertelt door zijn kostelijken humor ons (te doen) schudden van het lachen*. Maar de man had de vrijmoedigheid om een spotdicht te gaan staan zingen waarin de circulaire van den vorigen gouverneur, thans minister, Idenburg, op het concubinaat (verbod van ongehuwd saamleven van amb tenaren met dames en de Zondagsverorde ning, insgelijks van den heer Idenburg, het moesten ontgelden. De gouverneur Fock stond op en verliet de zaal. Dat was een gevoelige les voor den spotpoëet, om niet zoo brutaal te spotten met 't Gezag, met de Godsdienstige over tuiging van andersdenkenden, en met de pogingen der Regeering tot verheffing van het zedelijk peil der bevolking en van de ambtenaren. Dat een blad als »Onze West* den gouverneur over dit »bruusk« heeDgaan de les leest en »de onschuldige bedoeling der zaak* in bescherming neemt doet aan het kranige van het feit niets af, en andere vrijzinnige persorganen in Suriname zullen den gouverneur bijvallen. Wij hebben hier in Nederland ook zoo'n type als die Kruis land zijn naam is Speenhoff. Ook hij heeft menig schimpdicht gezongen op Minister Kuyper, tijdens deze aan het bewind was, op de Drankwet en het Chr. ministerie. En uit duizenden vrijzinnige kelen werd hij toegeschaterd, wanneer hij zong van den treurigen tijd dat de kellner u brengt een bijbel als men om de spijs kaart vraagt.* De kleine Christelijke Pers. Hoe ter wereld is het toch mogelijk, dat de locale christelijk-politieke pers van Nederland door onze geestverwanten, door ons eigen volk nog zoo dikwijls met onver schilligheid wordt voorbijgegaan Is het, omdat er te weinig in wordt ver meld van moorden, dolle honden en razende vrouwen? Het is een van die droeve raadselen, die ik niet begrijp! De pers is het orgaan, waarmee wij in het openbaar optreden. We spreken ons uit in dat orgaan; we stellen de kolom men open voor onze partijgenootenwe strijden naar onze krachten en gaven voor de eeuwige beginselen van Gods Woord; we trachten er voor te waken, dat de ordinantiën Gods niet worden gelasterd maar geëerd in het openbare leven hoe komt het dan toch, vraag ik, dat Christenen zoo dikwijls met het gelaat van een Lao- dieëer aan die pers voorbijgaan. De zendelingen in de Heidenwereld heb ben een zwaren strijd. Die strijd is bekend hij wordt wer'eldkundg. Maar de strijd, dien zoo menige Redacteur en Uitgever der christelijk-politieke pers heeft te strijden, is gemeenlijk onbekend. En vele Christenen zouden vreemd staan te kijken, als zij eens een blik konden slaan in de sombere blad zijden van het dagboek, door zulke mede werkers geschreven. Predikanten worden geëerd om huns werks wilonderwijzers mogen rekenen op een hartelijke waardeering, maar de redac teuren onzer kleine christelijke pers zijn over het algemeen als de paria's, die men on verschillig voorbijgaat. Er zijn uitzonderingen. Daar zijn van die eenlingen, die de waarde onzer pers ver staan, en wat zij er voor doen, zal de allerhoogste Koning in zijn gedenkboek opschrijven. Doch het zijn eenlingen; van een alge- meene sympathie is nog geen sprake; en weenend wordt het zaad in de voren ge worpen. Het behoorde alzoo niet te zijn. En de Christenen, die door Gods genade op de eeuwige zaligheid hopen, hebben wel toe te zien, dat zij hun roeping tegenover de Christelijke pers niet verzaken. Zijn de redacteuren aan onze christelijke pers minder bekwaam dan die aan de neutrate of vijandelijke pers Wie durft dat beweren Maar het is een feit, dat onze redacteuren dikwijls met een ter neer geslagen gemoed hun arbeid moeten verrichten. O, als zij werden gesteund en geholpen hoe helder zou de zon hun pad bestralenEr zou nieuwe veerkracht komen in hun spieren; hooger zou de vlucht gaan hunner ge dachten; van geest en leven zoude hun arbeid bruischen, en vlammende geestdrift voor de hun heilige beginselen zou opspatten uit hun pen(De Veluwe.) Het bidden in de Kazerne. Regelen en wetten alleen baten nietop de uitvoering er van komt het mede aan. Dat wordt ook weer ondervonden in zake het bidden en danken bij de maaltijden in de kazerne. Een verhaal van het gebeurde in eene niet genoemde garnizoensplaats, dat dezer dagen de ronde doet, geeft daarvan een klaar bewijs. Om beurt hadden twee luitenants dienst. Den éénen dag was het er een, die eerbied had voor de gegeven orders maar die toonde ook eerbied te hebben voor het gebed zelf. Den anderen dag was het er een, in wien verachting woonde voor het vragen van eenen zegen over de spijze en die daarnaar zijn gedragslijn regelde. Men juiche dus niet te vroeg. Men wane niet, dat 't alreeds verkregen is. Zoolang er een zeker beslag werkt, gaat het goed maar zij zijn er nog, die eigen lijk grammoedig staan tegenover de erken ning van het recht der geloovigen. Zoodra maar even weer de kans schoon is, geven zij lucht aan de vijandschap van hun hart. Niettegenstaande gegeven bevelen, en des noods tegen de bevelen in, zoekt men terug te nemen wat verleend was geworden. De tegenstelling tusschen geloof en onge loof is geene kunstmatig verwekte. Zij is er, en blijft, en zal blijven aldoor. Alle wegdoezeling van de lijnen, waarin zij geteekend wordt, zal niet baten. Worde er mede gerekend, overal en ten allen tijde. Als schapen in het midden der wolven, is het oude beeld door den Heere zelf geteekend. (Amsterd. Kerkb.) Herhaling van 1903? De sociaal democraten hebben Zondï.g hun jaarlijksche wapenschouwing in den Haag gehouden ten gunste van het algemeen stemrecht. Het bleek bij die gelegenheid, dat de roode heeren over hun ^misdadige woeling* van 1903, de bekende spoorwegstaking, nog alles behalve berouw gevoelen. Integendeel, een herhaling van het »anar- chistisch avontuur* schijnt den heeren weer beginnen toe te lachen. Er klonken Zondag reeds ernstige dreige menten. Men wilde »daden«, zoo de ^kapitalisten* niet aan hunne eischen, het algemeen stem recht voor mannen en vrouwen, voldoen. De arbeiders moeten met geweld het kiesrecht afdwingen meende de heer Polak. »Kon het niet goedschiks, dan may t Wé .i li Si

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1