TWEE BU0E8. Zate r d ag 26 Se ptem be r1908. No. 1384 Tweede Blad. IN HOC SKjNO WSES Dit nummer bestaat uit Officieel GedeeMe. Nationale Militie. Inschrijvingsregister en Alphabetische naamlijst. n« BURGEMEESTER der gemeente Ooi t- opgemaakte alphabetische n^mlljstt'3g0egeUptenadge livt Hii vestigt er voorts de aandacht op, le dat bfnnen dln t|d hierboven vermeld, tegen register en lijst bezwaren kunnen worden gebracht j den Commissaris der Koningin in de P en 2e dat de bezwaarschriiten op d P pier kunnen worden ingesteld en behoorhjk onderteekend en van de nood'ge JbJTii denBur- SS worden Toelaat, den 22 JOH. VAN PUTTEN. Loting voor de Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Ooltgensplaat, maken bekend dat de loting voor de lichting van 1909 voor deze gemeente zal plaats hebben te Oude Tonge op Dinsdag 13 October a.s. des namiddags te i Ure, Aan de loting nemen deel de ingeschrevenen voor die lichting wier inschrijving plaats had voor den lsten September jl. met inbegrip van hen wier inschrijving voor de lichting na even vermelden datum krachtens art. 24 der Militiewet 1901 mocht zijn bevolen. Bedoelde ingeschrevenen worden mitsdien uitgenoodigd om op het hier boven vermelde uur ter aangegeven plaatse aan wezig te zijn. Bepalingen betrekkelijk d" loting enz. (Zie verder aanplakbord.) Landweer. Jaarlijksch onderzoek. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Ooltgensplaat, maken ingevolge art. 30, 2de lid der Landweer-wet bekend, dat het onderzoek van de in deze gemeente gevestigde Verlofgangers van de Landweer zal worden gehou den te Ooltgensplaat in het lokaal der Raadszaal op Zaterdag den 7 November a.s. des vm. te 9,30 ure voor de lichtingen 1903, 1904, 1905, 1906 en 1907. Tot de verlofgangers die verplicht zijn aan het onderzoek deel te nemen, behooren ook de bij de Landweer geplaatste verlofgangers. (Zie verder aanplakbord.) Herhalings-onderwijs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Ooltgensplaat, maken bekend dat voor degenen die het gewoon lager onderwijs, hetzij op een Openbare of een Bijzondere school hebben genoten, in de lokalen der Openbare lagere scholen gelegen Weespad A no. 2'27a en Langstraat B no. 141 gelegenheid bestaat tot het ontvangen van herhalings-onderwijs. Dit herha lings-onderwijs wordt gegeven voor de jongens iederen Maandag, Dinsdag, Donderdagen Vrijdag vanaf 2 Nov. a.s. des nam. van 5,30 tot 7 ure en strekt zich uit over de volgende vakken Neder- landsche taal, rekenen, kennis der natuur en teekenen. Voor de meisjes iederen Woensdagen Zaterdag vanaf 4 November a.s. des nm. van 1 tot 4 uur en strekt zich uit over de volgende vakken: Nederlandsche taal, rekenen, kennis der natuur en nuttige handwerken. Voor het genieten van dit herhalings-onderwijs zal een schoolgeld worden geheven van veertig cents per maand en voor kinderen van minver mogenden van twintig cents per maand en voor kinderen van onvermogenden zullen het herha lings-onderwijs kosteloos mogen genieten. Ouders of verzorgers, die hunne kinderen het herhalings- onderwijs wenschen te laten volgen, worden ver zocht daarvan vóór 16 October a.s. aangifte te doen ter Secretarie dezer gemeente. Ooltgensplaat, den 24 September 1908. De Wethouder, De Burgemeester, J. VAN NOORDT. JOH. VAN PUTTEN. 11de LIJST van de 30ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f29,361,59 Bedum met Onderdendam 443, Kornhorn (kerkel. gem.) met Pee bosch en Opende 113,81 Sappemeer met Hoogezand, Poxhol, Êleinemeer, Westerbroek. Krops- wolde, Kolham en Muntendam 187,20 Zevenhuizen, (Gr.) 166,— Zuidhorn met Noordhorn, (per lijst) 87,55 Harderwijk met ged. Haule, Ooster- wolde en Westwolde 82,73'/, Nijland met Wolsum 113,50 Scharnegoutum met Loënga, Lut- kewierum en Rien 86,25'/., Stiens54,24'/, IJsbrechtum metTjalhuizum,Tirns en Roodhuis9,50'/, Kockengen met Sprengen, Porten- gen en Laag-Nieuwkoop 109,93 Soest met Hees121, Wilnis met Oudhuizen en Westveen 82,16 IJselstein met Achtersloot, Ei teren, IJseldijk, Hoogenbiezendijk en Lagendijk50, Diemen met Diemerdam en Diemer- brug 66,70 Dordrecht met de Mijl 465,37 Dubbeldam'.64,05 Groote Lindt100,— Moordrecht met Gouderak 72,00'/, Naaldwijk met Honselersdijk248,26 Ouddorpn 292,— Schoonrewoerd met Zijderveld en Boeikopn 85,32 Heinkenszand met 'a-Heer Arends- kerke (per lijst) 148,50 Schoondjjke (G. K.) 125,59'/, Wtssekerke (N.-B.) met Geersdijk (per lijst) 131,— Totaal van 275 Locale Comités f 32,867,28 Waar niets staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. Te Bedum is behalve de Unie-collecte nog 894,90'/, gecollecteerd bij gelegenheid van de van het 50-jarig bestaan der Chr. School. Order de Unie-collecte te Groote Lindt zijn le t'begrepen, die te Zwijndreoht nog zijn gecol- R. DERKSEN, Secretarie der Unie. PJaaSselïjfe AHeuws. Somnielsdijk. De eerste suikerbieten werd dezer dagen aan de Kaai alhier aan gevoerd door K Rozenheek van Middel- harnis. Aan den Landweerplichtigen Pieter Faasse alhier, die i Oct. a.s. onder de wapenen moest komen, is daar-van uitstel verleend tot 14 December. Op 1 October des nam. ten 2 ure, zal er gelegenheid bestaan tot het inenten en herinenten van ingezetenen, die zich daarvoor in het Gemeentehuis aanmelden. De loting der Nat. Militie voor de lichting 1909 zal voor deze gemeente plaats hebben te Dirksland op 14 Oct. a s. 's v.m. te 9 ure De machine drijver b. Vroegindeweij van het stoomdorschmachien alhier, kwam Donderdag met zijn hand zoodanig met de pomp der machine in aanraking dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De onderbaas Van Dalfsen van de tramlijn alhier, reed dezer dagen met zijn fiets den ouden Buskop op den Molendijk omver zonder dat hij er iets aandoen kon. Hierdoor ontstond een oploop van volk, waarbij de man een slag met een klomp, door een oud mannetje op het hoofd werd gebracht. De politie maande den fiets rijder, die het volk wat al te bar toesprak, tot voorkoming van erger, aan om door te rijden, waaraan hij gehoor gaf. Dat is nog eens lezen Een vrouws persoon alhier heeft in den Oogstijd, be halve andere veldgewassen, niet minder dan tien mud graan gelezen, dat is tegen f 7 hot mud t 70.Wie verdient dat in zoo korten tijd, zou dat eerlijk zijn P Land bouwers past op laat zulke niet tusschen de hoopen lezen en langer op het land verblijven dan de arbeiders. Middel har nis. Dinsdag had de koop- A. 'A. het ongeluk, terwijl hij met een paard te Rotterdam was, dat dit dier viel met 't gevolg, dat het de lendenen brak en afgemaakt moest worden. Voor zeker een schadepostje. De loting der Nat. Mil, voor dit jaar is in deze gemeente bepaald op Dinsdag 13 October des voorm. ten 9 ure. De jonge lingen welke daaraan deel moeten nemen zijn de volgende Berg v. d. Jan; Blok H. P.; BlokM.; Boogerman C. W.Born P.Born W. Doel v. d. J.Dongen v. S.Driesse Jan Driesse Jacobus Gelder v. J.Goudswaard R. Groningen v. J.Jongejan M.Jonge- jan W.Kassei van J.Kattestaart L. Koote Johannis Korteweg M.Korvink A. W Krijger J.Krijgsman D.Krij- tenberg A. G.Langbroek P.Leenheer L.Nieuwendijk v. d, L.Nieuwland J. P. Nieuwland N. C, Noordijk J.Onderde- linde A.Peeman ArendRooij Izak Slis Arie Smit Johannis Velde v, d. Eliza Verolme Pieter Waard de Hendrik Waard de Simon; Wezel van A. L.Wittekoek L.Witvliet Arend, Dinsdagavond ontstond er bij de Wed. A. Koote op den Oostdijk, daar de vlam in de pan sloeg, een begin van brand. Door spoedige hulp had men het vuur weldra gebluscht. Donderdag ontstond er in de z.g. Dronkemanspad een vechtpartij tusschen twee buurvrouwen, waarbij de eene be langrijke blessuren opliep. Van een en ander is aangifte bij de politie gedaan, Naar men ons meedeeld is de heer A Korteweg Jz., oud-leerling der Am bachtsschool, geslaagd voor de hoogste klas Bouwkundige Academie beeldende kunsten te 's Hage en benoemd tot Op zichter-teekenaar bij den bouw van het Vredes Paleis Stad aan 't Haringvliet. H. de Wachter reed met een groot voer stroo een aantal pannen van het dak der woning van mej. C. Pas af en vielen op den grond in stukken. De landbouwer L, Braber wilde met een span paarden van een oprei rijden. Het eene paard kreeg evenwel het zweng tegen de pooten waardoor het op hol sloeg. Beide paarden kwamen in een sloot terecht. De loting voor de Nationale Militie zal voor deze gemeente te Middelhamis worden gehouden op 13 October voorm. 10 uur. De heer D. Braber is geslaagd voor het toelatings examen als klerk op de al- gemeene Rekenkamer. Het inschrijving register ligt gedurende acht dagen ter secretarie ter visie. Den Bommel. Naar men verneemt1 zal de heer J. Mijs Dz. wethouder alhier, ontslag nemen als zoodanig. Het inschrijvingsregister der Nationale Militie lichting 1909 met de daaruit opge maakte Alphabetische Naamlijst is Maandag j.l. van den heer Commissaris der Koningin terugontvangen. Dinsdagmorgen geraakte destöomboot ^Koningin Wilhelmina« even buiten de haven aan den grond. Halftwaaf kwam zij vlot en kon de reis naar Rotterdam on dernemen. Men schrijft het ongeval aan de dikke nevel toe. De loting voor de lichting 1909 zal voor deze gemeente plaats hebben te Oude Tonge op 13 October a.s. des nam; 2 Y2 ure. Bij publicatie is bekend gemaakt de waarschuwing tegen het lokken van Neder landsche werklieden naar Duitschland. De Burgemeester herinnert lotelingen dat op Woensdag den 14 October a.s. des v. m. 10Y2 ure op de Secretarie gelegen heid bestaat om bewijzen voor broederdienst aan te vragen. Gedurende het 3 e kwartaal hebben er geene inschrijvingen in het huwelijks register plaats gehad. Het Inschrijvingsregister der Nationale Militie met de daaruit opgemaakte Alpha betische naamlijst ligt van den 25 September tot en met den 3 October a.s. op de Secretarie ter visie. Ooltgensplaat. Terwijl de landbou wersknecht M. D. Maandagavond j.l. een 3 jarig paard weg bracht sloeg het onder weg op hol met het noodlottig gevolg de man bewusteloos op den weg werd gesme ten en eenige sneden aan het hoofd bekwam en aan het onderlijf zwaar werd gekwetst, is hij per as huiswaarts gebracht en onmid- delijk geneeskundige hulp ingeroepen. Een scheepje met zand geladen voor hier bestemd liep heden bij vallend water bij het inloopen der haven aan den grond, met het gevolg dat het voor op de droogte zat en het achterste gedeelte steeds dieper zakte naar mate het water viel. Door spoe dig een gedeelte der lading overboord te werpen, gelukte het te voorkomen dat het water er over kwam wat de vaart in en uit de haven geheel zoude gestremd heb ben daar het scheepje dan in de monding onder water had gezeten. De dienstdoende wisselwachter S. van Putten alhier werkzaam aan de tram ge raakte gisteren bij het aankoppelen van de zandkarren zoodanig er tusschen gekneld als dat het sleutelbeen van zijn linkerarm gekwetst werd en men genoodzaakt was geneeskundige hulp in te roepen. Oude Tonge. Woensdag j.l. heeft de loting plaats gehad naar de plaatsen waar deze campagne de bieten van elke agent op de kaai zullen worden gestapeld. Bij publicatie is ter algemeene kennis gebracht, dat de loting voor deze Gemeente zal plaats hebben alhier op Dinsdag 13 October a.s. 'snam. 2.45 uur. Op de Veemarkt was Woensdag j.l. 20 stuks vee aangevoerd. Donderdag heeft het eerste schip bieten de haven verlaten. Op Vrijdag 6 Nov. zal alhier plaats hebben het onderzoek van de verlofgangers der Landweer, uit de gemeenten Oude Tonge, Den Bommel en Nieuwe Tonge. Nieuwe Tonge. Maandagmorgen had de vrouw van den landbouwer J. v. d. V. het ongeluk haar duim te bezeeren aan een spelt. Dinsdagmorgen was dien duim al zoodanig opgezet, dat vlug de hulp van den docter moest ingeroepen worden. Het gevaar is nu geweken. Dirksland. Een jongentje van J. Wit vliet dat aan het koewachten was, had het ongeluk terwijl hij achter de koeien liep te vallen, en daardoor zijn arm te breken. Volgens gegevens zal de loting voor de Nationale Militie voor deze gemeente alhier plaats hebben op Woensdag 14 Oct. a.s. Donderdagavond had A. van 't H. alhier terwijl hij aan 't fietsen was, met fiets en al in de haven te rijden, gelukkig maakte hij niet lang kennis met dat bad, daar hij spoedig op 't drooge was. De Burgemeester dezer gemeente heeft doen weten, dat het Inschrijvingsre gister voor de ltchting 1909 met de daaruit opgemaakte Alphabetische naamlijst tot en met den 30 September a.s. ter gemeente secretarie voor een ieder ter leziDg ligt, en tot dien tijd, tegen register en lijst bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in deze Provincie. De bezwaarschriften kunnen op ongezegeld papier worden gesteld, en behoorlijk onder teekend, en van de noodzakelijke bewijs stukken vergezeld, tegen bewijs van ontvang bij den Burgemeester ter gemeente Secre- retarie ingeschreven worden. Hcrkingen. De Inspectie voor de ver lofgangers der Landweer dezer gemeente zal in de Openbare Lagere school te Dirks land geschieden op Donderdag 5 November. In deze gemeente komt een geval voor van Diptheritus, een besmettelijke keelziekte. De woning is kenbaar aan het bij de wet voorschreven kenteeken. Bij publicatie is bekend gemaakt door den Burg. dat het inschrijvingsregister voor de Nat. Mil. lichting 1909, met de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst gedu rende 8 dagen vanaf 23 Sept. tot en met 30 Sept. voor een ieder ter Secretarie dezer gemeente ter lezing is nedergelegd. M elissant. Het inschrijvingsregister der Nat. Militie, lichting 1909, met de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijstligt gedurende een week ter gemeente-secretarie ter inzage. Van den landbouwer L. v. B. sloeg deze week een span paarden op hol, met het ongelukkig gevolg, dat paarden en wagen in een sloot terecht kwamen, waarbij de voerman C. G. zich ernstig bezeerde. - In deze gemeente wordt een hulp postbode gevraagd, voor bestelling van een gedeelte in deze gemeente, op een belooning van f 240 per jaar. Inlichtingen worden ten hulppostkantore alhier verstrekt. Bij het spelen aan de tramlijn had T. T. het ongeluk met den vinger onder: de wielen van een lorrie te geraken. De vinger werd zwaar gekneusd en geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen, Het zoontje van V. B. had het ongeluk zich met een dissel in het been te hakken, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Stellendam.** In de woning No. 140 is de besmettelijke ziekte roodvonk geweken verklaard en het kenteeken verwijderd. Goedereede. In de Gemeentelijke Be waarschool alhier zal op 30 September a.s. des voorm. ten 11,30 ure gelegenheid be staan tot kostelooze vaccinatie en revacci- natie. Als groote bijzonderheid zij gemeld, dat door den Heer P. de Vos alhier des avonds ten 10 ure een levende eendvogel in de Kerkstraat is gevangen. Men vermoedt, dat het dier op het schelle licht van den vuurtoren is aangevlogen en eenigszins bedwelmd, aldaar is terecht gekomen. De opening op de jacht op fazanten en hazen zal in deze provincie geopend worden op Zaterdag, 26 Sept. a.s,, met zonsopgang. Het bietenvervoer in deze streek is reeds in vollen gang. Reeds zijn eenige blazerschuiten vertrokken. Over 't algemeen zijn de bieten klein van stuk. Meldden wij de vorige maal, dat de motorschuit van C. v. G. alhier nog al schade beloopen heeft aan de as der schroef, thans is de boot met een sleepbootje naar Rotterdam opgesleept. De dienst is deze week waargenomen door de blazerschuit GO 12, bevaren door schipper A. Lokker. Deze week is alhier met een nieuw- aangekocht vaartuig schipper W. Tanis in de haven gearriveerd. Het vaartuig, gemerkt W R 2 zal thans worden ingeschreven onder GO 10. Ouddorp. Met het leggen van de rails voor de tram is men reeds genadert bij het eind station, alhier. Vele werkzaam heden, voor de tramweg zoowel als voor de waterreservoir naderen hare voltooiing; het hooge ijzeren geraamte van de water molen verheft zich reeds boven heuvelen en boschen. J. M. had Donderdagmiddag het onge luk toen hij met een ledige wagen door Goeree reed dat onderwijl daarvan den as brak. Spijkenisse- Deze week ontstond bij den arbeider A. Barendse een begin van brand door het omvallen van een petro leumstel. Enkele daaromheenstaande voor werpen vatten spoedig vlam en deze ver breidde zich snel. Een ander, daar voorbij loopend arbeider C. Holleman snelde op het geroep der vrouw toe en met behulp van water was hij spoedig het brandje meester en mocht het zoodoende in de geboorte smoren. Verzekering dekt de aangerichte schade. Vrijdag 1.1. is de Heer P. v. d. Meer teruggekeerd van de herhalingsoefeningen bij het Reg. Gren. en Jagers en Woensdag I. 1. eveneens de verlofganger J, Vogelaar en B. Tieleman, dienende bij de Vesting- Artillerie te Hellevoetsluis. Nationale Militie. Voor de volgende gemeenten zal de loting plaats hebben te Middelhamis Dinsdag 13 October, voor Middelhamis voorm. 9 uur, voor Stad a. h. Haringvliet voorm 1 o uur Oude TongeDinsdag 13 October, voor Ooltgensplaat nam. 2 uur, voor den Bom mel nam, 2,30 uur, voor Oud.e Tonge 2,45 uur; Dirksland: Woensdag 14 October, voor Sommelsdijk voorm, 9 uur, voor Nieuwe Tonge en Herkingen voorm. 9,30 uur, voor Melissant voorm. 9,45 uur, voor Dirksland voorm, jo uur; Ouddorp; Woensdag 14 October, voor Stellendam nam. 2 uur, voor Goedereede nam. 2,30 uur, voor Ouddorp nam. 2,45 uur; BrielleDonderdag 15 October, voor Brielle voorm. 11 uur, voor Oostvoorne II,30 uur; HeenvlietVrijdag 16 October, voor Heenvliet, Vierpolders en Zwartewaal voorm. 11,30 uur, voor Geervliet en Abbenbroek 's midd. 12 uur; Spijkenisse; Zaterdag 17 October, voor Hekelingen voorm. 11,30 uur, voor Spij kenisse 's midd. 12 uur; HellevoetsluisDinsdag 20 October, voor Hellevoetsluis voorm. 11,30 uur, voor Nieuw-Helvoet 's midd. 12 uur; Nieuwenhoorn Woensdag 21 October, voor Nieuwenhoorn voorm. 11,30 uur, voor Rockanje 's midd. 12 uur Zuidland Donderdag 22 October, voor Oudenhoorn voorm. 11,30 uur, voor Zuid- land 's midd. 12 uur. Vlsse&sery. Middelhamis.* Na een reis van onge veer 13 weken zijn van de Noordzee nog binnengekomen de sloepen »Theod. Emmer.« st. v. d. Hoek, 83 ton. »Hendrika Adriana« H. Jordaan, 70 »Noordster« L. Koster Jr., 55 «Luctor et Emergo« i> W. v. d. Hoek, 70 »Vertrouwen« C v. d. Hoek, 6,5 »Zeemeeuw« J. de Koning, 7° Met deze zijn de laatste sloepen van de kabeljauwvisscherij gearriveerd. Hebben we bij en over hun vertrek ook onder deze rubriek een klein stukje gewijd, waarin we hun den zegen van Boven toe- wenschten, ons dunkt dat zij deze kennelijk èn individueel èn moreel hebben mogen ondervinden. De vangst was over 't algemeen genomen dezen zomer bevredigend te noemenzij varieerde tusschen de 55 en 95 ton. Voor ziekte bleef onze vloot gespaard, terwijl storm op vloot of vangst, voorzoover ons bekend, geen schadelijken invloed heeft gehad. Ongelukken, zooals in 't voorjaar een schipper overkwam, toen zij moesten verla ten wat hun lief en dierbaar was, kwamen gelukkig niet voor. Hetzij dan bij een ieder een dankbaar hart, omdat De Heer hun steeds wil gadeslaan, Opdat Hij in gevaar, Hun ziel voor ramp bewaar, en levens dankbaar voor alles, wat zij hebben beleefd, en nu mogen zien, daar ook de achtergeblevenen Gods onmisbaren zegen niet is ontweken. Gemeenteraad. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare Ver gadering van den Baad der Gemeente Goedereede, op Donderdag 24 Sept. j.l. des nam. ten 3 ure. Aanwezig alle leden. Nadat de Yoorz. de vergadering heeft geopend, worden de notulen van de vorige zitting gelezen, ongewijzigd goedgekeurd en geteekend. Wordt voorlezing gedaan van: I. Een schrijven van den Heer J. M. Nagtegaal, onderwijzer te Dinteloord, houdende mededeeling, dat hij met ingang van 1 November a.s. als onder wijzer aan de O. L. School alhier in functie hoopt te treden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. II. Missive van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, daarbij goedgekeurd terug zen dende het dezerzijds ingezonden raadsbesluit tot verhuring der z.g. aschschuur voor f 0,25 per week aan J. van den Tol alhier. Aangenomen voor kennisgeving. Wordt mededeeling gedaan van de opname der boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger, waaruit blijkt, dat de ontvangsten f8163,74 heb ben bedragen'en de uitgaven hebben beloopen f 6503,47s, zoodat in kas is een bedrag ad f 1660,26'. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Komt in behandeling de vaststelling der Reke ning dezer gemeente over 1907. Na eenige onder linge besprekingen en nadat de Voorzitter voor lezing heeft gedaan van het rapport der commissie tot onderzoek der rekening, welke door den Voorz. wordt toegelicht, wordt de Rekening dienover eenkomstig vastgesteld met een nadeelig saldo ad 1 410,35, welke ter goedkeuring aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie zal worden ingezonden. Wordt aangeboden de Gemeente-Begrooting voor het dienstjaar 1909 en worden bij monde van den Voorz. tot leden der Commissie tot onder zoek benoemd de Heeren Vogel, Van der Wende en Koeteeuw. Na onderzoek zal de begrooting den overigen raadsleden ter inzage worden toegezon den. Alsnu worden ëénparig vastgesteld drie staten, t. w. model A, B en C, alle drie betreffende het dienstjaar 1908, welke ter goedkeuring aan Heeren Gedep. Staten dezer provincie zullen worden aan geboden. Daarop vraagt de Heer Vogel de beslissing van den Raad van State in zake het bouwen eener schuur door J. Lodder Czn. alhier, waarop de Voorz. te kennen geeft, dat hier omtrent geene beslissing is gevallen. De heer Vogel, hoewel zelf tegenstander van het raadsbesluit tot afstaan van bouwgrond, oordeelt, dat de Raad in deze zich om inlichtingen behoort te wenden tot den Raad van State, waarop de Voorz. toezegging geeft. Vervolgens geeft do Heer Vogel te kennen, dat hij reeds indertijd uitvoering heeft erlangd van een fietspad en vraagt, of het advies van B. en W. kan worden overgelegd, waarop de Voorz. toezegging geeft. Alsnu deeit de Heer Goekoop mede, dat aan 't z.g. Bekaf voor de suikerbieten zoo weinig plaats is en vraagt, of er bezwaaris, om aan de ligplaats van de motorschuit van den beurtschipper de bieten van den wagen in te laden. Algemeen vindt men daartegen geen bezwaar. Komen in behandeling eenige reclames tegen aanslagen in den Hoofdelijken Omslag in het dienstjaar 1908. Ter bespreking dezer aanslagen wordt de Openbare Zitting gesehorst en tot be sloten zitting overgegaan. Na heropening der Openbare Vergadering wordt besloten, den Heer J. Tanis ad f 16,95 terug te brengen op f 13,85, C. Akkerman ad f 20,10s te brengen op f 18,52', terwijl hem nog voor 1 maand restitutie verleend wordt en te behouden de aan slagen van de Wed. M. Lodder ad f 451,50, T. Lodder ad f 187,50 en D. Lodder ad f 36,50. Hiervan zal aan reclamanten en zoover noodig, den Gemeente-Ontvanger kennis worden gegeven. Niets meer te verhandelen zqnde, sluit de Voor zitter deze vergadering. Rechtszaken, Arrondlgsements-Rechtbank. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 22 September. Jan van Spanje. Deze naam verwekt in Ouddorp schrik onder de bewoners, omdat het de naam is van een rijksveldwachter, die niet zonder handschoenen is aan te pakken. En toch zijn er personen 't is bijna onbegrijpe lijk die hem durven beleedigen en hem zelfs bedreigen met alles wat leelijk is. Ook in den nacht van 16 op 17 Mei werd hij door J. O., 25 jaar, visscher, varende te Goedereede, beieedigd en wel verklaarde deze persoon dat-ie een s>smeerlap< was. Onze Jan liet zich dat niet zeggen en maakte proces-verbaal op, in weerwil dat het hem toch niet meevalt om naar Rot terdam te komen, want de veldwachter moet 's nachts om 3 uur al z'n bed uit. Dan moet-ie heelemaai naar Stellendam loopen, waar de boot om 5 uur vertrekt. En eerst 's avonds kan hij terugkeeren van een vrijen dag is dus geen sprake. En van morgen, met het trieste weer, viel een reis zoo vroeg heelemaai niet mee, maar Jan van Spanje was er vroolijk onder. In het ruime gerechtsgebouw, waar nog nooit zoo'n kalmte had geheerscht, liep hij 'n vroolijk mopje te neuriën.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 3