Tandarts Regensliaig L KLEM,-HERRINGEN, M. J. van Dorp, DE WINTER, - Oude ïonge. iC Di. r. r. Advertentien. SPAARBANK. KOEK Vitello-Margarine. CONSULTEERS Success Heerenrüwiel iet 3 yersnellingsiiaaf. „MIDDELHARNIS eil SOIIELSDIJK" C. kOl.FF i.Cz. R. MEES ZO OW F N, DIERGAARDELAAN 44 ROTTERDAM. Machinale Zuivering en Bereiding van West® 263, liËelharais. DAVID HARTO&S Jacz., Gemengd Nieuws. Houd Zilver Koralen ANKER-%. - PAIN-EXPELLER% .Hond- en Tandarts, daar nam de Heere God de zaak ter hand of liever Hij ging voort, met zijn plan uit te werken, zooals Hij zich dat van den aanbeginne af had gedacht. En ziet nu eens de ommekeer I 't Is zoode Britsche vlag waait van de gouvernements-gebouwen, maar overigens beschikt de Boer zijn eigen zaak en 't is onlangs gebeurd, dat de eerste minister van Transvaal, Botha, in de volle Wet gevende vergadering van zijn land, voor 't oor der gansche wereld, het Engelsch bewind van lord Milner een ramp heeft genoemd voor Zuid-Afrika. Zóó heeft God de zaak der Boeren uitgerecht 't Is nu de vraag, of de Boeren begrijpen zullen, of liever bij instinct zullen voelen, wat God met hen voor heeft. Onder ons zijn velen, die het den Boeren niet vergeven kunnen, dat ze zich, toen eenmaal de vrede gesloten was, zoo ge makkelijk naar de heerschappij der Engel- schen hebben gevoegd en zich met hen, zooal niet verbroederd hebben, dan toch in vrij nauwe vriendschap zijn gaan leven. In dit oordeel moet men voorzichtig zijn. Haat past den christen nooit. Een volk als het Engelsche men vergete dat niet van germaansch bloed en protestantsche geloofsovertuiging, staat den Nederlandschen Stam zeer na, al blijft het waar, dat dit volk zich aan de Boeren schrikkelijk vergrepen heeft. Doch God heeft nu voorloopig de Boeren onder de Engelsche vlag gebracht en thans geldt voor hen het woord van Jezus Geeft den Keizer, wat des Keizers is 1 Zij moeten zijn, in elk opzicht, loyale onderdanen. Waar ze zich alzóó openbaren, past het ons niet, hem te berispen. Wie goed leest de bladzijden onzer historie, waarop de regeering van Napoleon, ook over ons land, geschreven staat, zal niet zoo gauw den eersten steen op hen werpen. Dit ééne hebben wij slechts te wenschen: dat ze bewaren hun taal, hun zeden, hun godsdienst en in deze drie niet verengelschen. De Heere God heeft nu door de historie duidelijk getoond, dat hij de Boeren apart houden wil, zelfs waar hij 't gehengde, dat ze kwamen onder Britsche heerschappij din zouden ze zeer zeker tegen God inwerken, als ze zich desniettemin zoo met de Engeischen gingen vermengen, dat het eigen volkskarakter geheel te loor ging 1 UITKIJK. Een tweede Rosier. Aan de Noord Brabantsohe grens houdt zioh in de laatste dagen een beruoht individu op, uit een gevangenis in Belgie ontvlucht. De „Brusselsohe Gazet" schrijft, dat hij te Essohen de vorige week versoheidene malen gezien is. Daar is hij ook „bijna" gesnapt geweest. De gendarmen hadden hem tot op korten afstand kunnen naderen, dooh zoodra hjj hen bemerkte, zette hjj het op een loopen en kon de gendarmen hem niet meer inhalen. Hjj was sleohts gekleed in broek en hemd en zonder hoofddeksel, nooh sohoenen. Na een lange aohtervolging kon hij zioh in de bossohen even over de grens uit de voeten maken. De gendarmen hebben in een woning, waar hjj dikwijls kwam, zjjn pet, een geladen revolver en zjjn sohoenen in beslag genomen. Nu wjj, sohrjjft de „Grw." tooh al meer dan ruim voorzien zijn van vagebondeerende en den boel afstroopende vreemdelingen, nu er haast geen dag voorbij gaat of er wordt hier of daar ingebroken, nu zal een vernieuwde aanmaning tot groote waakzaamheid, vooral voor onze grensbewoners, niet misplaatst zjjn. Veltman gearresteerd. Over de arrestatie van Veltman verneemt de „Tel." nog, dat Veltman gewoond zou hebben in de Goudsbloemdwarsstraat, bij de Palmgraoht te Amsterdam, 's Avonds bezooht hjj, dikwijls in gezelschap van zekeren R., een oafé in de Nieuwe Pjjp. Laatsgenoemde kreeg een der laatste avonden van de vorige week ruzie met een anderen bezoeker, die uit wraak Veltmau's verblijfplaats aan den reoherobeur Gijsera mede deelde. Zaterdagavond werden voor de woning van Veltman twee agenten geposteerd, die, toen hjj eenigszins sungesohoten thuiskwam, tot de arrestatie overgingen. Veltman zei, na zjjn aan houding, nog niet te kunnen begrjjpen, hoe de agenten er aohter gekomen waren, dat hjj de bewnste was. Als motief voor de ontvluchting geeft Veltman op, zjjn aanstaand ontslag als hersteld en de daardoor onvermijdelijke overbrenging naar Leeuwarden. Hjj had 't volgens z'n verklaring zoo goed te Medemblik, dat het vooroitzioht, het gastvrjj logies in Noord Holland te moeten verruilen voor de gevangenis te Leeuwarden, waar hjj overigens niet in de oei, dooh in de gemeensohap zijn verdere straf zal doorbrengen, hem tot de ontvluohting deed besluiten. Een tweede inktwerper. Maandagmiddag is in het Vondelpark te Amsterdam weer met inkt geworpen. Twee dames zaten op een bank in de buurt van de Katten laan, toen eene hunner met inkt bespoten werd, en niet zuinig ook. De getroffene meende eerst dat bet vocht uit een boom kwam, doch weldra bleek dat het inkt was waarmede de dame besproeid was. Een van de parkwachters werd gewaarschuwd; weldra bemoeide de politie zich met het geval, doch ongelukkigerwijze kon de dame in 't geheel geen inlichtingen geven, wijl zij van den dader niets had gezien. Desniettegenstaande werd het park doorzocht, maar zonder resultaat. In ieder geval is het zaak om op zijn hoede te zijn nauwlettend toezien is niet overbodig. Moge de nieuwe inktwerper spoedig in handen van de politie zijn. De Duitsche dievenbende. Met de arrrestatie van de Duitsche dieven bende in St. Nikolaasstraat blijkt de Amster- damsche recherche een goeden slag te hebben geslagen. Althans meer en meer komt nu licht in de vele geheimzinnige gevallen van braak en insluiping welke in de laatste maanden in de hoofdstad voorkwamen. Zoo is thans ge bleken, dat de groote voorraad goederen,ten huize van de bende gevonden, lang niet uitsluitend afkomstig is van den bekende roof tocht in de Suikerbakkerssteeg. Verleden week Zondag werd op klaarlichten dag ingebroken bij den heer Fennema Quellynstraat 38. De heer Fennema was zijne echtgenoote uit het ziekenhuis halen en bemerkte bij zijn terug komst, dat men met een valschen sleutel de alcoofdeur had geopend, waarna met geweld de linnenkast was opengebroken. Verscheidene stuks ondergoederen en eenige costuums, zoomede verschillende huishoudelijke artikelen zijn thans uit de in beslag genomen goederen door den heer Fennema, die door de politie ontboden werd, herkend. Het laat zich aanzien, dat nog van eenige andere inbraken de daders spoedig aangewezen zullen kunnen worden. Brand te IVjjverdal. Zondag is de geheele stijfselfabriek der firma Stam en Co. te Nij verdal, een prooi der vlammen geworden. Een groote voorraad goederen ging daarbij verloren. Alles was verzekerd. Een zeiljacht gezonken. Zaterdagnacht is het, zeiljacht //Helene// van Amsterdam op den leidam van het Krab bersgat bij Enkhuizen geloopen en zwaar lek gestoten, zoodat het snel zonk. De opvarenden konden zich in de sloep redden en bereikten de haven. Maandag is het jacht gelicht en naar de werf gesleeptde boegspriet is bij den steven afgekapt en het roer is georoken. Visscheu met den hengel. Het bestuur van den Algemeenen Henge- laarsbond heeft tot den minister van landbouw, handel en nijverheid een adres gericht met verzoek, //met of zonder overleg met den minister van justitie maatregelen te willen nemen, dat er een duidelijke difinitie verkregen wordt wat een ieder onder de bij art. 577 en 579 B.W. bedoelde wateren te verstaan heeft, zonder afhankelijk te moeten zijn van opvatting van ambtenaren bedoeld bij art. 35 van het Wetsontwerp tot regeling der vis- scherijen. Een pretje, dat zal heugen. Een der controleurs aan de afd. Bevolking Rotterdam, zekere D. A., die uit den aard van zijn ambt in het bezit is van een penning als onbezoldigd rijksveldwachter, trachtte op ver toon daarvan en zich voordoende als inspecteur van politie in gezelschap van 2 dames vrij entree te verkrijgen in de Bioscope voorstel ling aan den Coolsingel, hetwelk hem gelukte. Een aldaar dienstdoend inspecteur van po litie, die zijn pseudo-collega niet als zoodanig kende, maakte hiervan rapport. Het gevolg was, dal D. Donderdag onmiddelijk geschorst werd. De belissing van B. en W. hierop wordt spoedig tegemoet gezien. Hevige brand. Maandagavond heeft te Sneek een buitengewoon hevige brand gewoed waar door de manufacturenzaak van dè firma H. S. de Vries aan hetGrootzand geheel is afgebrand en verder gedeeltelijk werd aangetast de meubelmak er jj van den heer Wierstra, benevens een gedeelte van het perceel van den heer Tienstra, bak ker. Tegen 8 uur zou, naar men ons mede deelde, de bediende der firma de Vries bet gas in de etalage aansteken. Door een of andere oorzaak moet het witgoed in de uitstalkast hebben vlam gevat. Oogenblikkelijk verspreiden de vlammen zich, zoodat er van een spoedig blusschen geen sprake kon zijn. In een minimum van tijd stond reeds geheel de winkel in brand. Niets kon worden gered. In allerijl moesten de bewoners het huis verlaten met achter lating van alleszelfs de boeken kon men niet meer meenemen. 't Was een ontzettende vuurzee. Het geknetter der vlammen kon men reeds van verre hooren en de lucht was vreeselijk rood gekleurd als stond de halve stad in brand. De brandweer was spoedig ter plaatse. Drie, vier spuiten kwamen tegelijk aanrollen en in enkele minuten was ge heel de brandweer present en met een achttal spniten in actie. En dat was noodig ook. Vele meters hoog sloegen de vlammen reeds uit het dak en het heele gebouw was één klomp vuur gelijk. Bljjkbaar was een enorme voorraad goederen aanwezig. De brandweer pakte het gebouw yan alle kanten aan, zoodat er een massa water in geworpen werd. Doch tegen zoo'n zee van vuur en rook is 't moeilijk worstelen, temeer daar het zoo ontzet tend heet in de nabij beid was. Telkens moesten de brandweermannen, die van de omliggende daken af water gaven, worden afgelost. Het was niet mogelijk te voorkomen, dat ook de beide naastgelegen perceelen vuur vatten. Het aohterhuis van den heer Tienstra brandde reeds, zoodat de brandweer ook daarheen haar stralen moest richten Dit perceel was reeds een poos te voren nat gehouden, waardoor hier de vlam men spoediger gestuit konden worden. Anders was 't met de meubelmakerij van den heer Wierstra. Hier was op de zolders en op de bovenverdiepingen zooveel dat brandbaar was, dat men aan vankelijk niets kon uitrichten. De Magirnsladder bewees hier uitne mende diensten. Daar men van het gebouw van den heer de Vries niets meer dan muren zou overhouden, werd het huis van den heer Wierstra met kracht aangepakt, 't Was een hevige &tr{jd tusschen de beide elementenvuur en water. De artikelen die hier lagen opgesta peld branden geweldig. Nu werd 't hier een zee van vuur. De bewoners waren inmiddels met achterlating van bijna alles vertrokken. Een enorme menschenmassa sloeg het ontzettende schouwspel gade. De dichte vonkenregen stak prachtig af bij de schitterende sterren aan het firmament. Een koeltje dreef ze over een gedeelte der stad, zoodat men hier en daar het linnen op de bleek verschroeid vond. De Burgemeester, wethouders en ver dere autoriteiten waren op het terrein aanwezig; verder een flinkepolitiomacht om de straat vrij te houden. Een massa buitecmenschen waren per fiev.s stadswaarrs getogen, om eenige op heldering te krijgen van het vuurwerk, dat uren in bet rond ie zien was. Tegen half elf had men de brand onder de knie. Het gebouw der firma do Vties was inmiddels geheel uitgebrand, terwijl bet perceel van Wierstra gedeeltelijk gespaard bleef. De achierbovenverdie- pingeD waren echter geheel uitgebrand. De brandweer had een zware taak. VaD kwart over acht, tot ongeveer half twaalf werd onophoudelijk water gegeven. Een paar spuiten bleven achter om herhaling in den nacht te voorko men en de gebouwen voorioopig nat te houden. Naar wij vernemen was de firma de Vries en ook de hoeren Wierstra en Tienstra verzekerd. Een woord van warme hulde voor het flinke optreden van onze brandweer is hier wel op zijn plaats. Zij heeft haar goede reputatie uitne mend gehandhaafd. Brandstichting In deu winkel van den heer H. op het eiland Marken heeft onlangs eeD brand gewoed, welke gelukkig niet veel te beteekenen had. Toch waren de omstan digheden waardoor de brand ontstond van dien aard, dat een ernstig onderzoek is noodig gebleken. In den winkel toch, waren eenige netten opgehangen met spiritus gedrenkt. Wie dit heeft gedaan ligt nog in het duister, maar waar in den zoldervloer boven de plaats waar de netten hingen een plank los werd gevon den, is het vermoeden gerezen dat ze van den zolder, waartoe de heer H. geen toegang had, zijn nedergelateo. Dat ook de vloer van den zolder met spiritus was gedrenkt, bevestigt de gedachte, dat de brand aan kwaadwilligheid is te wijten. Verdronken, Het gerucht, waarvan Maandag werd gemeldt, dat zekere V. te Utrecht, die sedert Vrijdagavond werd vermist, in den Vaarschen Rijn zou zijn verdronken, is nu helaas bevestigd. Maandagmorgen is zijn lijk uit die rivier opgehaald. Vermoedelijk is de man, die slecht van gezicht was, door de duisternis misleid, te water geraakt. Zondag is te 's Hertogenbosch uit de Zuid-Willemsvaart het lijkje opge haald van een 7-jarig jongente, dat sedert Zaterdag was vermist. Berooving. De heer S. uit Amsterdam was Vrijdag te Haarlem bij een winkelier aldaar bezig een naamplaatje op de deur te bevestigen, toen een dame hem vroeg om aan haar woning gelegen in een daar dicht bij zijnd zjjstraatje ook zoo'n bordje te willen aanbrengen, De heer S. deed zulks en begaf zich daarna na de dame naar boven om zijn geld te ontvangen. Nauwelijks was hij echter boven, of hij kreeg een slag op het achterhoofd, waar door hij bew steloos werd. Toen hij weer bijkwam, was hij zijn portemonnaie, waarin zich 1 18 bevonden, kwijt. Hij dreigde de politie te halen, maar werd toen door twee mannen van de trap pen gegooid. Onmiddelijk waarschuwde de heer S. de politie. Men vond echter de deur gesloteD en niemand tehuis. De zaak wordt nu weder onderzocht. Overreden. Het 6-jarig zoontje van den heer S. te Waddingsveen kwam Zondagmorgen hard uit een gang op straat loopen. Juist kwam er een wagen langsde kleine jongen geraakte er onder en kreeg de wielen over het hoofd. Hij was onmiddelijk dood. Doodgeschoten. Een mijnwerker te Hoensbroek (Limb.) is Zondagavond bij een twist door zekere B. uit Wijnamdstrade doodgeschoten. Het parket uit Maastricht vertrok naar Hoensbroek tot het instellen van een onderzoek. Inbraak. Maandagnacht is ingebroken in het kantoor van de firma J. H. Henkes, distillateur te Rotterdam. De dief of dieven zijn binnenge komen door overklimming van een muur en verschaften zich voorts door een raampje uitkomende op het privaat, toegang tot het huis en kantoor en vonden daar in een les senaar f 50 aan specie. Zij slaagden er niet in de brandkast te openen. De politie doet onderzoek. Luchtballons. Zondagmiddag dreef over Zuid-Beveiand een luchtballon, die in de nabijheid van 's Heer Arendskerke op een stuk weiland van de hofstede Schenge neerkwam. Zij was om halfelf te Brussel opgestegen. In de mand be vonden zich twee heeren en een dame. Daar de wind hen naar zee dreef, achtten de luchtvaarders het geraden te dalen. Ook bij Markelo is Zondag een lucht ballon neergekomen. Er waren vier Duitsche heeren ingezeten. De ballon was des morgens halfzeven bij Wiirzburg, in 't Noordwtsten van Beieren, opgestegen. Een slachtoffer van zijn geld. Zondagavond ontstond in een buurtschap nabij Apeldoorn, brand in een boerenwoning. De 70-jarige R. wilde zijn geld nog uil het brandende perceel redden, doch kwam in de vlammen om. Z. K. H. de Frins, die juist op een rijtoer het buurtschap aandeed, be tuigde zijn haitelijken deelneming met deze droevige gebeurtenis. Niets was verzekerd. De brand ontstond doordat kleine kinderen met lucifers speelden. Loon naar werk. Een Engelschman kwam een paar dagen geleden in een postbureel te Brus sel hij vroeg een postzegel van 10 centimes, en gaf den bediende een twee- frankstuk in betaling Do bediende gaf hem 90 centimes in nikkelmnnt weer, en een frank, een niet gekroonde Na poleon. Is dat wel een goede frank, vroeg de Eugeisehman, die wel wist dat het stuk niet deugde. Of hij goed is, wedervoer de bediende, 'k Wilde maar dat ik er zóó veel van had. Als 't zoo is, zei de Engel ach in an geef me dan nog voor vier frank post zegels. En hij legde op het marmeren plaatje van 't winket vier ongekroonde Napo leons, dezen, die hij pas ontvangen had, en drie andere, die hij, men weet niet waar, zich in de hand had laten stoppen, en die hij tevergeefs bad getiaebt om kwijt te raken. De bediende moest nu wel aan het verlangen van deu Engelschman voldoen. Maar een tronie die hij opzetie Nieuwe slachtoffers der snelheids waanzin Door een met treinsnelheid zich voort bewegende automobiel werden te Land- berr aan de Warthe Zondagmiddag twee kinderen van 3 en 5 jaar en een oudere knaap, die beri wilde redden, overreden. Ze waren alle drie onmiddelijk dood natuurlijk. De „Mauretania" door een orkaan geteisterd. Uit New-York wordt d.d. 19 Sept. gesind Gisteren arriveerde het s.s. „Maureta- nia" van Liverpool alhier aan den steiger, na ongeveer 20 uur, ter hoogte van Sandy Hook oponthoud te hebben gehad wegens mist. Het achterschip is beneden de waterlijn door een schroefblad open gereten, dat tijdens een orkaan op 17 September brak. Twaalf man der equipage weiden door scherven glas gewond en een aantal stokers werden door een ma-sa bnnkerkolen bedolven, die door het stampen van het stoomschip aan he, neerstorten was gegaan. Na dit ongeval b'eek het stoomschip lek te zijn, doch de pompen konden het water bijhoudeD. De omvang der schade kan niet eerder bepaald worden dan na opname in bet droogdok. Nu weer 'iiGroningsche inktwerper Een dame deed, naar de „Avp." meldt, bij de politie te Groningen aangifte, dat haar japon door een inktwerper was bedorven. Het. voorbeeld van den Aussterdamschen inktwerper schijnt wel aanstekelijk ie werken. iederen eerste Donderdag der maand in het HOTEL MEIJER te van lO tot 4 uur. Smederij en Draaierij. Nu wordt het tijd U van een Rijwiel te voorzien. "Voor civielen prijs aangeboden een zeer licht loopend Alsmede ook verkrijgbaar 18 ijzeren DAIIHEKREN. Beleefd aanbevolen. van het Departement der Maatschappij tot Nut van 't algemeen. De bank neemt geiden op tegen 3% rente 'sjaars. Gelegenheid tot inbreng- en terugbeta ling van gelden op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 912, be nevens Maandagavond van 67 uur, ten kantore van den Thesaurier-Boekhouder te Middelharnis. Rotterdam, Znldltlaak no 4. Kassiers en Makelaars in Assurantiën. RF.NTEN VAN BELDEN DEPOSITO met óén dag opzegging 5S pOt. tien •lagen Voo zingero' termijn tot nader overeen te komen voorwaarden. Kftewu rings was» Waarden, volgens bepalingen, die gratis verkrijg baar zij o. Safe-Deposit. Photograaf, Grootste Inrichting van destad. Concurreerende prijzen. Beleetd aanbevolen. Horloger en tSoudsuiid, Steeds groote voorraad Horloges, KLOKKEN - PENDULES, Regulateurs en Wekkers. Goud- en Zilverwerk. Koralen. Soliede Artikelen. -Billijke prijzen. Ou d Goud en Zilver wordt tegen de hoogste waarde gekochi en geruild. en Horlogiën. Westdijk B 293, RIDDICLHARJV19. Billijke prijzen. Solide artikelen. OPGERICHT 1840. Gebruikt steeds uwe uit de fabriek A anbevelend J HIK.VISFKILT, Sommelsdijk. Gebruikt uitsluitend Winkeliers vraagt inlichtingen bjj D. SLAGER, Middelharnis, Vertegen woordiger. „AXltH.MOET Af£> GEBRUIKT Pa/a TEGEN RHEUMATIEK XQi J EN VERKOUDHEDEN Ruim 35 jaar door miluoenen jicht-en rheumatiekujders met succes gebruikt Verkrijgbaar in flesschen van 50 cfs,75cls en/*j,25 bij H.H. Apothekers en Drogisten F.Ad.RUHÏER&ts. Botterdam. i Richter'» Anker-Pain-Expeller is verkrijg baar bij DIJKEMA DOORNBOS te Sommelsdijk bij A. TEEPE te Middelharnisbij A. G. P. DE VRIES te Dirkslandbij A. L. HOBBEL te Oolt- gensplaat en bij O. BOSS Jz. te Ouddorp. (Kunsttanden en gebitten.) Stationsweg 25, ROTTERDAM, Spreekuren eiken werkdag 13. Voor on- en minvermogenden 9—ld-

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2