Officieel fiedeelte. Landweer. Jaarl£;ksch onderzoek. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Sommelsdijk maken, ingevolge art. 30, tweede lid, der Landweerwet, bekend, dat het onderzoek van de in het verlofgangersre- gister dezer gemeente ingeschreven verlofgangers van de Landweer zal worden gehouden te Mid- delharnis, in de bewaarschool op Dinsdag 3 No vember 1908, des voormiddags: voor de lichting 1908 te 9'/i ure en voor de lichting 1903 t/m 1907 te 10'/, ure. Tot de verlofgangers, die verplicht zijn aan het onderzoek deel te nemen, behooren ook de bij de Landweer geplaatste verlofgangers van het reservepersoneel der landmacht, zoomede de ver lofgangers die bij de Landweer dienen krachtens verbintenis tot vrijwilligen dienst. Aan het onderzoek behoeft echter niet te worden deelgenomen door: a. de verlofgangers, die in het loopende jaar overeenkomstig artikel 11 van voornoemde wet voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geweest b. de verlofgangers, in het genot van onthef fing van den werkelijken dienst (artikel 15, eerste lid, van voornoemde wet) c. de verlofgangers, die eene der betrekkingen bekleeden als aangeduid in kolom 2 van de lijst vastgesteld bij het Landweer-Besluit II, waartoe o.a. behooren de hoofdambtenaren, ambtenaren en beambten bij de Rijks-en bij de gemeentelijke politie d. de verlofgangers, die bij de toestemming tot verblijf buitenslands vrijstelling hebben ver kregen van de verplichting tot het bijwonen van het onderzoek (artikel 27 van voornoemde wet); e. de verlofgangers, die bij de toestemming tot het aangaan van eene verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart vrijstelling hebben ver kregen van de verplichting tot het bijwonen van het onderzoek (artikel 20 van voornoemde wet) f. de verlofgangers van de Exploitatie-Com pagnie der Spoorwegafdeeling van het Regiment Genietroepen. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen dat de verlofganger van de Landweer bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de hem uitgereikte kleeding en uitrustingstukken, alsmede van zijn zakboekje met daarin gehechten verlofpas dat een arrest van twee tot zes dagen, te onder gaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Landweerdistrictscommandant kan worden opge legd aan den verlofganger le. die zonder geldige reden niet bij het on derzoek verschijnt; 2e. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige reden niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen; 3e. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; 4e. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont dat, onverhinderd de hiervoren genoemde straf van twee tot zes dagen arrest, de verlofganger, die zich schuldig maakt aan een der feiten daarbij onder le. tot 4e. genoemd, wordt opge roepen om op een nader te bepalen tijd en plaats voor den Landweerdistrictscommandant te ver schijnen tot het ondergaan van een nader onder zoek dat het personeel van de Landweer wordt geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen, wanneer het in uniform is gekleed, zoodat degenen van dat personeel, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake vallen onder de toepassing van het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald, die tevens het korps van het leger aanwijst, waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. De verlofganger, die niet voldoet aan eene op roeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. Nog wordt den verlofgangers uitdrukkelijk her innerd, dat het niet-ontvangen eener hoofdelijke kennisgeving hen niet ontheft van hunne ver plichting tot deelnemingaan het onderzoek,maar dat deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, dan zal daarvan zoodra mogelijk ter Gemeentesecretarie moeten worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Verlofgangers, die wenschen het onderzoek el ders hetzij binnen, hetzij buiten het Land weerdistrict, waartoe zij behooren of op een ander tijdstip te ondergaan, kunnen zich met een daartoe strekkend en met redenen omkleed verzoekschrift wenden tot hunnen Landweer districtscommandant. Het verzoek behoeft niet op gezegeld papier te zijn gesteld doch behoort gefrankeerd te worden verzonden. Wordt het verzoek ingewilligd, doch maakt de verlofganger van de vergunning geen gebruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. B(j het onderzoek moeten de verlofgangers ook medebrengen de aan hen uitgereikte wapenen met toebehooren. De verlofgangers, die nog niet in het bezit van evenbedoelde voorwerpen zijn gesteld, ontvangen deze bij het onderzoek. Sommelsdijk, den 17en September 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz.- DE GRAAFE. Bescherming van Diersoorten, nuttig voor Landbouw of lloutteelt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Sommelsdijk brengen ter algemeene kennis, dat bij Koninkl. besluit van 18 Juli '08 Staatsblad No. 231, is bepaald, dat, behoudens het hieronder bepaalde, te allen tijde geacht worden voor Landbouw- of Houtteelt nuttig te zijn 1. alle soorten van meeuwen, Laris, en sterns of zeezwaluwen, Sterna en Hyddrochelidon, 2. de spreeuw, panlijster, spraan,spra, sprot ter Sturnus Vulgaris. Krachtens art. 1 en 2 der wét van 25 Mei 1880 8taatsblad No. 89, gewijzigd bij de wet van 15 April 1886, Staatsblad No. 64, is het alzoo verboden a. deze vogels te vangen, te dooden, te ver voeren, te verkoopen, af te leveren often verkoop of ter aflevering in voorraad te hebben; b. de eieren dezer vogels uit te halente ver nielen, te vervoeren, te koop aan te biedente verkoopen, af te leveren of ten verkoop of ter aflevering in voorraad te hebben c. de nesten dezer vogels te versteren of te ver nielen. Ten aanzien van de sub. 1 genoemde vogels kunnen de verbodsbepalingen, onder b en c en ten aanzien van de sub. 2 genoemde vogels de ver bodsbepaling onder a tijdelijk en onder zekere voorwaarden door de Commissarissen der Konin gin in de provincieën worden opgeheven. Overtreding van deze bepalingen wordt gestraft met geldboete van vijftig cents tot twintig gulden. Indien tijdens het plegen van het feit nog geen twee jaren verloopen zijn sedert een vroegere ver oordeeling van den schuldige wegens een geldelijke overtreding onherroepelijk is geworden, wordt het maximum der boete verdubbeld en kan in plaats van de boete, hechtenis van ten minste een dag en ten hoogste zeven dagen worden opgelegd. Sommelsdijk, den 17den Sept. 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF. Bekendmaking. De BURGEMEESTER van Middelharnis maakt bekend, dat het inschrijvingsregister voor de Nationale Militie der lichting 1909, met de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst, ge durende acht dagen van den 22 dezer tot en met den 29 dezer ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Middelharnis, 21 September 1908. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. Schietoefeningen van het fort Pampus, Zuiderzee. 3e district. Volgens mededeeling van den MINISTER VAN OORLOG, zal op 25 en 29 en zoo noodig ook op 26 en 30 Sept. een Schietoefening worden gehou den van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber - 6 cM. - waarbij onveilig wordt gemaakt op 25 en 26 Sept. een sector begrensd door de richtingen O. t. N. door Oost tot Z. O. t. Z. - 67" - en op 29 en 30 Sept. een sector begrensd door de richtingen O. N. O. door Oost tot Z. O. t. Z. - 79" - beide tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt zal van het fort Pampus een roode vlag waaien minstens een uur voor den aanvang der Schietoefening tot aan het einde daarvan. Boven dien zullen tegelijkertijd roode vlaggen waaien van de batterijen: Diemerdam en Durgerdam, de westbatterfl nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Middelharnis, 18 Sept. 1908. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. Door den BURGEMEESTER is de volgende publicatie gedaan: Dank Proclamatie aan de burgerij van Oude Tonge. De Burgemeester der gemeente Oude Tonge nog onder den indruk van de schitter nde ont vangst hem door de burgerij bij zijn installatie op Donderdag jl. bereid niet in staat daarvoor aan een ieder in het bijzonder zijn dank te betuigen; wil gaarne langs dezen weg zijn hartelijken dank aan de burgerij van Oude Tonge brengen voor de buitengewone feestelijke en hartelijke ontvangst, hem en zijne familie dien onvergete- lijken dag te beurt gevallen; tevens gaarne hulde brengende aari de feest- en buurtcommissies voor de uitstekende organisatie van 't feest, waarbij in Oude Tonge de oud-Vader- landsche spreuk „Eendracht maakt Macht" bij vernieuwing werd bevestigd beveelt hij zich en zijne familie minzaam, onder eerbiedig opzien tot Hem, van Wien en door Wien alle dingen zijn, in aller welwillendheid aan. Uw Burgemeester, (get.) J. D. MIJS. Oude Tonge, 19 Sept. 1908. ffaaü*el|fli licww». Sommelsdijk. Door de Rijksveld wachters Haaksman en Van Es, is proces verbaal opgemaakt tegen T. v. d. D wegens overtreding op het Motor- en Rijwielregle ment. Het inschrijvingsregister voor de lichting van 1909, met de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst, ligt gedurende acht dagen van den 2 zen Sept. tot en met den 29 September a.s. ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage Het volgende request werd aan den Raad toegezonden Aan den Raad der gemeente 1 ommelsdigk. Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen de afdeeling Middelharnis en Omstreken van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 28 Maart 1890 No. 28, dat zij Uw College in overweging geeit, de vijf steenen vloeren in de openbare lagere school te doen overleggen met houten en wel in de beide eerste vacanties van het volgende jaar dat zij Uw College daarom verzoekt, op de voor dat jaar vast te stellen begrooting het daarvoor benoodigde bedrag te voteeren. Hetwelk doende, Namens de afdeeling G. VAN ECK Az., Voorzitter. A. ROETMAN, Secretaris. Memorie van Toelichting. Bij de behandeling van ons verzoek van dezen zomer, om in de vacantie de steenen vloeren van voornoemde school te doen overleggen met houten, adviseerde de voor zitter van Uw College, om het aan te houden tot de begrooting voor het volgende jaar zou worden vastgesteld. Begrijpelijkerwijze is het vorige jaar slechts gerekend op één vloer. Eén der bezwaren tegen ons voorstel was dan ook, dat Uw College dit jaar te weinig geld te zijner beschikking meende te hebben, om tot de volledige uitvoering van ons voorstel te besluiten. Welnu, wij zijn nu zoover, dat de be grooting voor het jaar 1909 vastgesteld wordt. Het is daarom, dat wij zoo vrij zijn, Uw College er op te wijzen, dat het nu de gelegenheid heeft, om in eens het bedrag uit te trekken, dat voor de bevloering der vijf overige lokalen noodig is. Het andere bezwaar tegen ons verzoek was, dat in de zomervacantie de tijd ont brak, om de zeven steenen vloeren alle tegelijk te doen overleggen met houten In de eerste plaats willen wij er op wijzen, dat het volgende jaar niet alleen de zomervacantie, maar ook de Paasch- vacantie een gelegenheid is, om met de bevloering door te gaan. En in de tweede plaats hebben wij in dit verband nog een opmerking. Van het timmerwerk, dat voor rekening der gemeente moet worden uitgevoerd, profiteeren alle timmerlieden, doordat dit werk telkens voor een jaar wordt opge dragen aan hem, die daarvoor volgens rooster in aanmerking komt Mocht dus Uw College nog van meening zijn, dat ook in beide vacanties de tijd te kort is. om de vijf vloeren alle te gelijk te doen aanbrengen door één timmerman, welnu, dan staat Uw College de weg open, om ook die timmerlieden aan het werk te stelleD, die daarvoor anders de volgende jaren in de termen zouden vallen. Hiermee meenen wij te kunnen volstaan. Wij zijn ervan overtuigd, dat bij Uw Col lege van bezwaren geen sprake zal zijn. Met des te meer reden mogen wij ver trouwen, dat het snel verbeteren zalwaar de toestand der school om snelle ver betering roept. Middelharnis. Jl. Vrijdag had G. Ko ning het ongeluk, dat een paard op zijn voet trapte, waardoor dit lichaamsdeel ernstig werd bezeerd. Op Snoek belust. Zaterdag in den vroegen morgen reed A. Struik Jr daar hij wilde uithalen voor een aankomend voer tuig, aan Slisjesweg met zijD fiets in een diepe sloot. Met een nat pak huiswaarts, was het eenigste wat er opzat. Tegen M. S. is door de Rijks politie proces verbaal opgemaakt wegens hel rijden met een fiets zonder van het noodige licht te zijn voorzien. De gewezen leerling der Ambachts school alhier, H. J Deijs, is geslaagd oor leerling electrisch Monteur bij de Marine, aanvang-cursus x October. Maandagmorgen had G. van Gelder het ongeluk, zoodanig in zijn hand te snijden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was Aan den heer C. Reschwein alhier is een rij- en nummerbewijs afgegeven voor het besturen van motorrijtuigen in het alge meen. Den Bommel De landweerverlofganger L. Ras is vrijstelling verleend om onder de wapenen te komen. Door Burgemeester en Wethouders ts bij inschrijving gegund aan D. Wesdijk om voor f 42.50 de grond vaii de kaai op le ruimen. Het suppletoir kohier van den Hoofde- lijken Omslag is goedgekeurd terug ont vangen B. B verwondde zich verleden week ernstig aan zijn hand, zoodat. hij zijn werk niet kon verrichten. Het zoontje van B viel verleden week in de kaai A.S. mocht het genoegen smaken hem uit zijn benauwde positie te redden, Het door Burgemeester en Wethou ders op 31 September j 1. gesloten inschij- vingsregister van de Nationale Militie voor de lichting 1909 bevat de namen van de volgende personen J. J. A. Stolk, J. van Delft, H. Jansen, H. Vervloed, A.Kerpel, H. M. Hoevenagel, L. Wesdijk, L W Ottevanger, J. Q. Jacobs, C. Berkhof, L. Verkerke, B. den Braber, J. M. Bom, P. Borgdorff, N. Osseweier A. v, d. Welle, S. Kamp, A. Holleman, T. Wesldorp, A. v. d Linde en B. Kornet. De Landweerverlofgangers L. Hartog en C. Rommelse moeten den 6 November a.s. aan het, landweeronderzoek te Oude Tonge deelnemen. Door P. Vervloed is bij de bevoegde macht een verzoek ingediend om eenige vergoeding zoolang hij voor landweerplichten zich in dienst zal moeten begeven. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de landweerverlofgangers der lichtingen 1903 1907 den 6 November as. om 10 ure en die der lichting 1908 om 11 ure gcinspek- teerd worden. Oude Tonge. Volgens geneeskundige verklaring is de besmettelijke ziekte (typhus) in het huis A. no 6 en (bewoond door A. v. den Tol) geweken. Bij publicatie is ter algemeene kennis gebracht, dat het inschrijvingsregister voor de Nationale Militie met de alphabetische naamlijst vanaf den 22e tot en met den 29e September voor een ieder ter secretarie ter visie liggtn. Verslag van de feestelijkheden op Donderdag 17 Sept. jl. bij gelegen heid van de plechtige inhaling van onzen nieuwen burgemeesterden EdelAchtbaren Heer J. Mijs Dz. Laten wij eerst een kort woord wijden aan de versiering der gemeente. Er waren niet minder dan 12 eerepoorten hier en daar in de gemeente opgesteld. Bijna uit elke woning wap perde de driekleur. De Voorstraat was beplant met masthoornen, die verbonden waren door guirlandes, waaraan vetglazen en lampions waren bevestigd. Al de straten waren keurig versierd, het was alsof de een wedijverde met de andere. Alleen in de Nieuwstraat miste men guirlandes deze straat was niet met groen en bloemen getooid. Aan den goede wil der Nieuw- straatbewoners mag evenwel niet getwijfeld worden de onmogelijkheid om voor de decora tie het noodige groen bijeen te brengen, was hier de eenige oorzaak. Het Gemeentehuis was van buiten maar sobertjes; daarbinnen evenwel met name de raadzaal zag het er keurig uit. Even in de zaal, bij de gang door de balie was een fraai eerepoortje vervaardigd, waarop in kunst rozen prijkte, het woord «welkom.® Verder waren de wanden op een aardige wijze gedeco reerd met guirlandes, terwijl de photo van H. M. de Koningin was omhangen met een lauwerkrans. Op de Kaai was op den Oranjeboom de muziektent opgeslagen. Even daarachter stond een koek, een poffertjes en een oliebollenkraam. Laten wij thans overgaan van het feest zelve een beschrijving te geven. Daarbij zullen wij de volorgde nemen van het voor het feest door de commissie samengestelde programma. 's Morgens van 8.30 tot 8.45 ure, heeft de inluiding van het feest plaats gehad. Omstreeks 9 ure had het fanfarecorps «Vooruit® uit deze gemeente in de tent plaats genomen en klonk ons opgeruimd het «Wilhelmus® in de ooren. Welkom a was het tweede nummer, dat door Vooruitten beste werd gegeven. Dit klein weinigje muziek was voldoende om een echte feeststemming te doen geboren worden. Ondertusschen hadden zich reeds een menigte ruiters op de Kaai verzameld, want daar zou om 9,30 uur de opstelling van de garde d' honneur plaats hebben. Allengs groeide het aantal aan, tot er op genoemd uur ruim tachtig bijeen waren. Toen de eerewacht opgesteld, omstreeks 10 uur de gemeente verliet, was zij samengesteld als volgtVoorop het rijtutg, waarmede de Burgemeester zou worden afgehaalddaarna een 40 tal ruitersdaarop volgde het fanfare «Vooruit,t dat nu en dan een stukje ten beste gaf, vervolgens de rijtuigen van de feestcom missie dan een door de schippers vervaardigde prachtig versierde en op een wagen gereden boot met volle zeilen daarop volgden opnieuw een 40 tal ruiters daarachter vonden degenen die op de fiets den optocht wilden meemaken een plaats, terwijl een 5 tal ruiters (noodig voor het bewaren der orde) de stoet sloten. Toen de garde zich bij den watermolen bevond, ging het rijtuig voor den Burgemeester in draf naar diens hofstee, opdat het wachten aan den Scheidsweg, voor den optocht niet ie lang zou worden. De stoet bleef stapvoets zijn weg vervolgen en stelde zich op het eind van den Scheidsweg op. Na een poosje wachtens kwam het rijtuig aanrollen en had de ontvangst van den EdelAchtb. Heer Mijs plaats. Bij het naderen van het rijtuig werd door «Vooruit® het «Welkom® gespeeld. Nadat de Burgemeester was uiigestapt, werd hij door den commandant van de garde, S. C. de Haas van Dorsser, als volgt toegesproken EdelAchtbare Heer Bij Uw betreden van Oude Tongschen bodem, roep ik U een hartelijk welkom toe. Bijna vier maanden ia het geleden, dat wij werden getroffen door de treurige mare, dat onze geachte Burgemeester, de Heer Van Schouwen, was overleden. Diep, zeer diep, sloeg ieze droe vige tijding in, omdat wij in hem verloren een man, die vele jaren onze Burgemeester was ge weest. Door zijn liefde voor zijn taak, voor allen en alles, door zijn strenge plichtsbetrachting en in het algemeen doordat hij was een goed en rechtvaardig Burgemeester, werd hij niet alleen geacht, maar was hij ook bemind. Kind van Oude Tonge, is hij er later de vader van geworden de meest voorbeeldige vader I Maar: „wisseling is 's werelds loop." Thans staan wij opgesteld om onzen nieuwen Burgemeester te ontvangen. Hoewel iedereen wist, Mijnheer Mijs, dat ook U had gesolliciteerd naar de betrekking van Burgemeester van Oude Tonge, was Uwe benoe ming als zoodanig toch voor velen een verassing. Voor enkelen was het misschien een teleurstel- lidg. Maar wanneer Gij Uw oog weidt over de talrijke stoet, wanneer Gij ziet, hoevelen er deel nemen aan het feest, dat georganiseerd is om U.E.A. op Oude Tongschen bodem pleehtig te ontvangen, dan zal U daaruit blijken, dat wij allen gaarne de keuze van Hare Majesteit onze Koningin eerbiedigen, in de hoop, dat Zij een welberadeD, een goede keuze heeft gedaan. Met vertrouwen gaan wij dan de toekomst tegemoet. De Heer Van Schouweu heeft geleefd in kleinen kring, maar hij laat een groote leegte achter. Wij koesteren evenwel de hoop, dat wij in U.E.A. zijn waardigen opvolger zullen vinden. En ik meen te spreken uit aller mond, ik meen de tolk te zijn vaD iedereen, indien ik eindig met den wensch, dat het U, onder hoogeren zegen, gegeven moge zijn, tot bloei van Oude Tonge en van hare ingezetenen, nog tal van jaren, aan het hoofd onzer Gemeente werkzaam te mogen zijn. Daarop antwoordde de heer Mijs Dankbaar voor de schoone woorden mij zooeven toegesproken, breng ik in de eerste plaats hulde aan de Oude Tongsehe jongelingsschap voor de schitterende ontvangst mü hier bereid, nu ik voor het eerst als vertegenwoordiger van Hare Maje steit voet op Oude Tongschen bodem zet. Dubbel genoegen doet het mij, daar de jonge lingschap te ontmoeten, wetendewij zijn het heden eu aan U de toekomst de toekomst onzer Gemeente is dan ook naast God in Uwe handen. Moeilijke oogenblikken zullen ook mij niet gespaard worden, doch het zal mij in deze oogen blikken steeds een genoegen zijn, om op U jonge lingen te mogen rekenen. Daarom: Leve de jongelingschap van Oude Tonge I Hierop volgden van het publiek eenige »hoera's« en van t> VooruiU een «Lang zal hij leven.« Nadat de Burgemeester was ingestapt, zette de stoet zich in beweging. Omstreeks 12 uur bereikte zij het dorp, waar bij den ingang, door een 16 tal meisjes den Burgemeester een wel komstlied werd toegezongen. Daarbij werd Z.E.A. door de jongejuffrouw A. Geers een bouquet aangeboden. Toen de zangeressen hadden geëindigd, wer den zij door den Burgemeester als volgt toege sproken Aangenaam stemt het mij bij de intrede van ons dorp deze schoone liederen te worden toege zongen, en de prachtige bloemenhulde mij aange boden door en van een corps jeugdige zangeressen waarop Oude Tonge trotst mag zijn. Waar aan vankelijk mijn weg zoo met bloemen wordt ge strooid, mag ik niet anders denken, ook bij U leden-zangeressen, in een aangename herinnering te blijven Daarom dank, nogmaals dank, en Leve den Leden-Zangeressen van Oude Tonge. De meisjes sloten zich bij den stoet aan, die nu den volgenden weg maakteOostdijk, Voorstraat, Ring, Slop, Nieuwstraat, Schoolstr. Molendijk, Kaai. Op het Gemeentehuis was de Raad vergaderd tot installatie van den EdelAchtb. heer Mijs, als Burgemeester. Toen de raadsleden den Burgemeester hadden verwelkomd, opende de Voorzitter de vergade ring en werd door den Secretaris de akte van benoeming voorgelezen, waarna door den heer H. de Haas van Dorsser, oudste wethouder, de installatie plaats had. Hij sprak Mijnheer de Burgemeester Het heeft H. M. onze geëerbiedigde Koningin behaagd, U te benoemen tot Bbrgemeester van Oude Tonge. Gaarne willen wij deze keuze eer biedigen en ik heet U, namens de ingezetenen, hartelijk welkom in ons midden. Door het overlijden van Uwen geachten Ambts voorganger, wijlen de Heer Van Schouwen, iè iemand uit ons midden weggenomen, die door zijn talenten en groote hulpvaardigheid, voor allen en altijd aller achting wegdroeg. Door woord en daad wist hij de vergadering te bezielen. Onder zijn Voorzitterschap heeft bij de behandeling der gemeentebelangen, zoowel in den Raad als in het college van Burgemees ter en Wethouders steeds eendrachtige samen werking plaatsgevonden en heeft tusschen de leden onderling steeds een aangename verstand houding geheeracht. Gaarne zouden wij die gewenschte stemming en die wijze van behandeling der gemeenteaan gelegenheden willen bestendigen. Ik geef U de verzekering dat wij van onzen kant al het mo gelijke daartoe zullen doen. Wij hopen dat dit ook Uw streven zijn zal. Met den wensch, dat het U gegeven moge zijn, nog tal van jaren als Hoofd der Gemeente, tot bloei en welvaart van Oude Tonge werkzaam te mogen zijn, verklaar ik U geïnstalleerd als Bur gemeester. De Burgemeester gaf hierop ten antwoord Heeren WethoudersRaadsleden, Secretaris, Zeer geache Bur gerij Oiider de gewichtige oogenblikken mijns levens, bekleed voorzeker dit oogenblik, nu ik op het punt ben, aan het hoofd te staan van de gemeente, waar ik werd opgevoed en die mij steeds dierbaar was, een eerste plaats. Na het overlijden van mijn geachten voorganger, mijn ouden kameraad, Van Schouwen, ontbrak mij de moed, te trachten zijn opvolger te worden; doch op aandrang van verschillende kanten, besloot ik mijne sollicitatie in te zenden. Die sollicitatie krachtig gesteund door een groot deel der burgerij, die ik hier openlijk daarvoor mijn dank betuig, had ten gevolge, dat het Hare Majesteit onze geëerbie digde Koningin heeft mogen behagen, mij tot Burgemeester der gemeente le benoemen. Het is mij dan ook een aangename plicht hier in 't openbaar Hare Majesteit mijnen hartelijken dank daarvoor te betuigen. Verder gevoel ik mij gedrongen een woord van hulde te brengen aan uwen helaas zoo vroeg gestorven Burgemeester. Van hem toch mag gezegd worden, hij werkte zoo lang het dag voor hem was, met een ijver en werklust, boven mijn lof verheven, en dat ons allen tot voorbeeld kan strekken Nu ik dan op het punt sta, de teugels van het bewind, door Je onverbiddelijke dood aan zijne handen ontvallen, op te nemen, gevoel is al meer en meer het gewicht der taak die mij wacht. Die taak is een zware taak, doch kan ook tegelijk een aangename taak zijn. Daartoe heb ik echter in de eerste plaats noodig de vriendschap en medewerking van heeren Wethouders, Raadsleden, van onzen geachten Secretaris, ja van gansch de burgerij. Volgaarne wil ik die dan hierbij inroepen, en ik spreek tevens den wensch uit, dat, waarin en hoe wij ook mogen verschillen, steeds het waar achtig belang der gemeente op den voorgrond mag staan, niet alleen, maar tevens bij al onze besprekingen den doorslag zal geven. Wanneer wij aldus kunnen samenwerken, mogen wij B0ds zegen, waar toch alles is aan gelegen, op onzen arbeid verwachten. Burgemeester te zijn, betee- keud voor mij niet een soort meester der burgers te zijn, maar wel de vriend zooveel mogelijk, de raadsman der burgerij te zijn. Ik hoop dan ook, dat een ieder van wat richting rang of stand hij ook moge zjjn, wanneer hij het noodig oordeelt, zich tot mij als tot een vriend zal wenden, terwijl ik mij heb voorgenomen recht en gerechtigheid hooghoudende, met hand having van 't Gezag, zooveel mogelijk een iegelyjj terwille te zijn. Hiermede gachte Burger'j aanvaard ik onder eerbiedige inroeping van den zegen des Aller- hoogsten, het Burgemeesterschap der Gemeente Oude Tonge. Daarna werd hem door den heer De Haas van Dorsser den ambtsketen omgehangen en werd de eerewijn rondgediend. Hierop richtte de heer Van Ispelen, Notaris alhier en Voorzilter van de feestcommissie zich tot den Burgemeester en zeide ongeveer het volgende EdelAchtbare Heer! Namens de burgerij en namens de feestcom missie uit de burgerij verkozen om te dezer ge legenheid het dorp een feestelijk aanzien te geven, heb ik de eer U.E.A. geluk te wenschen, met de onderscheiding, die U van H. M. de Koningin heeft ontvangen. Het Burgemeesters ambt is een schoon ambt, omdat het de gele genheid geeft zich geheel te wijden en te geven aan de belangen der Gemeente en hare inwoners. Ik zal dit op dit oogenblik niet uit wetten staven, integendeel, ik kom U gelukwenschen en wij hopen dat U zal zijn een burgemeester niet alleen voor hen, die U gaarne ais Hooid dezer Gemeente zagen, maar ook voor hen, die daaromtrent andere wenschen hadden. Wees ook een burgervader voor hen, die het beste deel van hun leven hebben besteed in het belang der maatschappij en nu arm, verlaten of gebrekkig zijn; wees voor hen mild en onthoud hen Uwe belangstelling niet. Zoo ook onze kinderen, die opgevoed behooren te worden tot nuttige leden der Maatschappij. Wat ik U met den meesten ernst verzoeken mag, zelfs bidden mag, wees geen dienaar van eene partij, maar de dienaar van H. M. onze geëer biedigde Koningin uit Wier handen U het gezag en bestuur hebt ontvangen en voor wie wij ten allen tijde en bizonder in dezen tijd de beste gevoelens koesteren. Ik hoop dat het U niet ontbreken zal aan samenwerking met den Raad en het Dagelijkseh Bestuur dezer Gemeente; dat Uw bestuur geluk kig zij en dat U bij het eindigen van Uw taak met voldoening op Uwe werkzaamheden kan terugzien. Ten slotte, EdelAchtb. Heer, ontvang mjjn dank, voor het oogenblik mij geschonken, het woord tot U te richtenook het Dagelijkseh Bestuur bied ik mijn dank aan, voor de welwil lende beschikkingen ten aanzien der versiering en de gegeven gelegenheid, den Burgemeester een woord toe te spreken. In wel gekozen bewoordingen repliceerde de Burgemeester. Waarna de heer Van Dolder, hervormd predikant alhier, met den kerkeraad tegenwoor dig den Burgemeester als volgt aansprak Waarde Heer Mijs\ Een kort woord tot U. In de Gemeente, waar toe ge als Bestuurder en Leidsman benoemd zijt, door de Regeering, zijn twee kerkelijke gemeen ten, waarvan de grootste en voornaamste, door hare opzieners hier vertegenwoordigd, U haar opwachting komt maken. Niet .om een kniebuiging aan den Staat te maken, waarvan ge als bestuurslid geroepen zijt. Neen, dat nooit, maar om U zijn erkentelijkheid te betuigen en U de verzekering te geven, dat het den Kerkeraad ernst is, den vrede te bewaren, en daarom wenscht dat orde, eendracht door l* zal worden voorgestaan en is dat Uwe leuze, dan kan daarop zegen rusten. Den zegen Gods, waaraan alles is gelegen, roe pen we voor U in, en wenschen ze U toe. Daarna antwoordde de Burgemeester de Heer Van Dolder Aangenaam is het mij, en het wordt door nijj op hoogen prijs gesteld, ik als burgemeester kennis mag maken met het hoofd en bestuur van 't kerk genootschap, waartoe ik behoor. Gaarne neem ik Uw gelukweDsehen in ontvangst en spreek tevens den wensch uit, wij elkaar mogen leeren achten en waardeeren en met Gods hulp aan den bloei der Gemeente mogen medewerken. Toen niemand, op de desbetreffende vraag van den Burgemeester meer 't woord verlangde, werd deze openbare vergadering van den Raad door Z E.A. gesloten. Van 12,30 tot 1,30 ure bestond er gelegenheid de Burgemeester persoonlijk geluk te wenschen, van deze gelegenheid werd druk gebruik gemaakt. Te 2 uur had er een optooht door het dorp plaats van de schoolkinderen, onder geleide van het onderwijzend personeel met «Vooruit» aan het hoofd. Op de Kaai werd voor het Gemeentehuis stil gehouden, alwaar de Burgemeester duur de schooljeugd een welkomstlied werd toege zongen, terwijl Z.E.A. door de jongejuffrouw A. van Es een bouquet werd aangeboden. Toen de kinderen hadden geëindigd, zeide de Burgemeester Jeugd van Oude Tonge Dankbaar stemt het mij juist door de jeugd van Oude Tonge, die schoone liederen te worden toegezongen. Evenals U stond ik eenmaal in die gelederen onder het oppertoezicht van onzen on- vergetelijken onderwijzer Ingenhoes. God geve, dat gij onder toezicht van Uw onder wijzers en Uw ouders, moge opgroeien tot nut tige leden van Staat en Maatschappij. Ik beo gezegd. Leve de jeugd van Oude Tonge I Ook het onderwijzend personeel werd door Z.E.A. toegesproken en wel als volgt: Heeren Onderwijzers Voer het eerst dat ik de eer heb U, als burge meester, te ontmoeten, moet ik U mfln dan betuigen, voor de moeite, die U zich hebt getroosten om deze kinderstemmen tot een scho ne harmonie te brengen. Gewichtig is steerr Uw taak, daar niet alleen het hoofd, maar 00 het hart van deze kinderen, naast God, Uist - vertrouwd. Als voorstander van goed onderwu

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2