voor de Zuidliollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Woensdag 23 Septem ber1908. Antirevolutionair Orgaan 23ste Jaargang N". 1383. IN HOC SIGNO VINCES KAART VAN NEDERLAND. T. BOEKHOVEN. voor slechts 75 Cent, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Gent. Buitenland by vooruitbetaling 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 cent per regel en 3/, maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. %ïle stukken voor de Hedactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Uitsluitend voor onze lezers biede n wij een extra koopje aan, nl. Een Keurige, tin nitgewde en öniflelüle Deze kaart, waarop voorkomen alle gemeenten, rivieren, sporen, trammen, stoomvaartverbindingen met het bui tenland enz. enz., en ter grootte van 1 M. 5 cM. hoog bij 90 cM. breed, heeft altijd 2,— gekost. Wij bieden deze keurige kaart aan fr. p. p. 95 ct., netjes verpakt, op hou ten rol, zoodat ze niet kan beschadigen. Wij twijfelen er niet aan, of velen zullen hiervan profiteeren, waarom we spoed aanbevelen, omdat de voor raad niet groot meer is. Een onzer lezers die deze kaart reeds ontving schreef ons: »'t Is een mooie en duidelijke kaart en was zeer naar mijn genoegen, voor zoo'n luttelen prijs, en aanbe velend voor huis en school. Zoo is het. Een ieder haaste zich dus en zende postzegels of postwissel waarop „Voor de Kaart" en de toezending volgt omgaand. Sommelsdijk, W. BOEKHOVEN. 9de en 10de LIJST De twee hoofflfouten fier VruMelaars. Door de Tariefvereeniging is ge schreven brochure no. 21. Waar het klokje der Invoerrechten weer door't Kabinet geluid wordt is 't noodig, dat men dit artikel met aandacht leest. Het luidt zoo Het hoofddenkbeeld van den Inter nationalen Vrijhandel om, de mededin ging haar natuurlijken loop latend, de goederen te laten voortbrengen waar dit het goedkoopst mogelijk is en op die wijze de voortbrenging zoo produc tief mogelijk te doen zijn, is in theorie hoofdzaak juist. J) De fout der vrijhandelaren is nu echter, dat zij, internationalen vrijhan del en eenzijdigen vrijen invoer ver warrend, vermeenen dat, wanneer de staat zich slechts van inmenging ont houdt, zich inderdaad in dien staat de industrieën zullen ontwikkelen, die aldaar het meest levensvatbaar en productief zijn. Deze foutieve meening is ontstaan doordat de apostelen van den vrijhan del, een onbepaald vertrouwen stellend in de deugdelijkheid van hun leer, er van overtuigd waren, dat het slechts een vraagstuk van eenige jaren zou zijn om haar algemeen te zien toege past. Noch in theorie, noch in de praktijk is echter de vrijhandelsleer tot haar recht gekomen. In theorie niet, want een groot, misschien het grootste deel der staat huishoudkundigen is de vrijhandelsleer niet toegedaan. In de praktijk niet, omdat, zelfs waar de vrijhandelaren het roer van het staatsbestuur in handen hadden, zij hunne beginselen, hetzij om fiscale redenen, hetzij omdat zij er zelf geen voldoende vertrouwen in stelden, niet volledig in toepassing hebben gebracht. Immers zelfs Engeland biedt ons tal van voorbeelden van verdekt pro tectionisme en laat oogluikend meer en meer in zijne koloniën toe de pre- ferentiëele rechten, .die het (uit een vrijhandelsoogpuntT) in onze overzeesche bezittingen veroordeeld en opgeheven wist te krijgen. In Nederland is de vrijhandelsbe weging in haar optreden van nog veel bedenkelijker allooi. Immers de wet Sprenger van Eijck van 1895 verdub belde ongeveer de bij ons verleend wordende protectie, en het z.g. vrij- handelsgezinde ministerie Pierson trachtte die bescherming nogmaals met 20 te verhoogen. 2) Waar nu de vrijhandelsleer zich noch in theorie, noch in de praktijk algemeen heeft weten baan te breken, daar heeft het streven naar de verwe zenlijking van een dergelijke hersen schim slechts theoretische waarde en is het in de praktijk dus niet meer de vraag wat beter is, Vrijhandel of Bescherming, maar dient de vraag gesteldWat is beter Bescherming of Eenzijdige vrije invoer De vrijhandelaren, Vrijhandel en Eenzijdigen vrijen invoer verwarrend, nemen voetstoots aan, dat de argu menten voor den Vrijhandel ook van kracht zijn voor den Eenzijdigen vrijen invoer. Niets is minder juisten dit blijkt al aanstonds daaruit, dat wat wij noemden het hoofddenkbeeld van den Vrijhandel, niet verkregen wordt door Eenzijdigen vrijen invoer. De staat, die Eenzijdigen vrijen invoer huldigt, ziet binnen zijn grenzen niet tot ontwikkeling komen de takken van nijverheid, die er van nature het meest productief zijn, maar zijn nij verheid wordt in haar ontwikkeling vooreen groot deel geleid enbeheerscht door fiscale en protectionistische maat regelen (invoerrechten, uitvoerpre- miën en dergelijken) van het buiten land. Er behoort nu inderdaad meer dan naïveteit toe om te meenen, dat het buitenland zijne maatregelen wel zoo zal treffen, dat onze nijverheid daar door het best tot ontwikkeling komt. Die maatregelen toch, beoogen meestal het tegenovergestelde, het zijn veelal uitingen van den strijd der volkeren op handelsgebied. 3) Zoo is aus het belangrijkste, het groote argument van den vrijhandel, dat hij de meest productieve takken van nijverheid kweekt, niet toepasselijk op den Eenzijdigen vrijen invoer. Integendeel, de matige en rationeele beschermende maatregel, die tegen over de uitvoerpremie een aequivalee- rend invoerrecht stelt en die het verlies aan afzetgebied in het buitenland zoo veel mogelijk tracht te vergoeden door het verleenen van een voorsprong op de binnenlandsche markt, zal voeren tot de ontwikkeling der industriën, die van nature het meest productief zijn en zal op nijverheidsgebied den toe stand scheppen, die het meest overeen stemt met dien, welke ontstaan zou zijn onder de werking van den Inter nationalen vrijhandel. Het verwarren van »Vrijhandel« en öEenzijdigen vrijen invoert is de eerste hoofdfout der vrijhandelaren. 10 millioen te kort. Wat donkere begrooting voor 't Land 10 milioen te kort. Inkomsten 190 millioen. Uitgaven 200 millioen. Zoo'n toekomst is treurig. En wie de schuld Niemand dan de ongunstige tijden, die weinig in 's lands schatkist bren gen en de wetten, die groote uitgaven van jaar tot jaar noodzakelijk maken. Hoe dat tekort te dekken Eerstens door verhooging van den jeneveraccijns tot een bedrag van ruim 6 millioenen dan ook door 10 opcenten op Bedrijfs- en Vermo gensbelasting ad 2 millioen. Een bittere pil voor mr. Kolkman om juist met deze zoo door hem een maal afgekeurde ontwerpen te moeten komen. Maar daar is niets aan te doen. Politieke bemoeiingen doen soms spotten en breken met alles wat voor heen onze theorie® was. Nood breekt wet als er geld moet zijn. Een tekort eischt voorziening, hoe dan ook. Dit is zeker de finantiën van onzen Staat staan er slecht bij, want er blij ven toch nog 2 milioen ongedekt. En hoe lang zal zoo'n deficit of tekort aanhouden De Minister ziet zelfs de volgende jaren ook donker in en daarom, afgedacht van eenige nieuwe ingrijpende wet, stelt hij voor de successierechten te verhoogende Bedrijfsbelasting te veranderen in een Inkomstenbelasting en de hoogere In komens (de Vermogens) de schroeven wat aan te zetten. Heel dat complex dient dus voor niets anders, dan om in den gewonen dienst te voorzien. Maar waar moet dan 't geld vandaan komen voor nieuwe wetten Uit de verhoogingderInvoerrechten. Sociale wetten. De 10 millioen te kort staan alleen nog op rekening van vorige wetsont werpen. Maar waar moet het geld van daan komen voor nieuwe wetten. De Minister zegtUit verhooging van Invoerrechten. In de Troonrede stond dit niet. Zoo stiekum is dat in de Millioenen- rede gezet. Waarom, is ons niet duidelijk. Maar in elk gevaldien weg wil de Minister op. En we kunnen er ons geheel mee vereenigen. Dat de »N. R. Ct.« nu reeds een binnenlandschen strijd tegemoet ziet, waarin de meerderheid® tegenover de minderheid zal staan, doet weinig ter zake. Hoofdzaak is en zoo doemt de oude kwestie weer opzijn Invoerrechten de verhoogde, te ontgaan. Het Kabinet Kuyper meende er 10 millioen uit te kunnen slaan. Wil nu links door Invoerrechten die 10 millioen niet ontvangendan wijze het een anderen weg aan Maar voor de pensioneering enz. is beslist veel geld noodig enz. enz. En een andere weg is ons door Links niet aangewezen, nu vooral, waar de toekomst met tekorten zal gaan wor stelen. De wetsontwerpen de Meester kun nen hier geen dienst doen, omdat die noodig zijn voor de gewone begroo tingen, zooals mr. Kolkman heeft uit gecijferd. Welnu, welken weg moet't dan op Laat Links dat dan maar eens aanwijzen. Over de theoretische zijde van de kwestie valt lang en breed te rede neeren maar de praktische kant moet eerst bezien wordenHoe komt een nieuw Kabinet aan geld? Tuin- en Landbouw. Vraagbaak. Antwoorden of mededeelingen UITGEVER Telefoon Intercomm. So. 2. van de 30ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport Ezinge met Feerwerd, Garnward en Saaxum Haren (G r.) met Eelde (Dr.) H. en G.K.) Hoogkerk met Leegkerk en Leege- meeden (per lijst) Ten Post met Witte Wierum en Lei lens (per lijst) Aclilum (G. K.) Dokkum met Aalzum en Oostrum (W. ged.) Engwierum e. o Munnekezijl met Lauwerzijl (gem. 01- dehove) en ged. De Waarden (gem. Grijpskerk) Surhuizum Diever Emmen Meppel met Oosterboer enHesselin- gen Ambt-Vollenhove I met Kwadoelen, Barsbeek, St. Jansklooster en De Belt Putten Amersfoort met Hoogland Benschop Zaandam met Nauerna, Assendeift en Westzaam Alblasserdam met Kinderdijk en Els- hout (Kerken en H.) Haastricht met Vlist Noord wy'k aan Zee Oudshoorn met Ridderbuurt Reeuwyk met Reeuwijkschebruc Middelburg en Sluipwijk Sassenheim met Voorhout Terbregge met Pr. Alexander-polder (gem. Hillegersberg) Aalburg met Heesbeen Thesinge Wildervank Augustinusga met Rohel Drogeham Echten Perwoude Kollum met Lutjewoude oten met Kootsterheide en Ees trum °8donIdeldam' met Niiemirdu™ en Witmarsum Arnhem Driebergen met Rijsenburg MhVWh?lten met Eemnesbinnen Den Hoef, Bazenho- ven en Waverveen vreeswyk Halfweg MwoudkeeDen Zettf64 Óverl"eek' 'Katl Bchermerhorn (giften)' Re fflet Bnrgersdijk j feSd^k ?.em' Naaldwijk Ridderkerk, dorp, Spijkenisse waddingsveen Hoek by Terneuzen Totaal van 250 Locale Comité» f29,361,68 f22,738,80 164,55 167,40 164,30 170,- 28,64 206,43 25,55'/, 113, 77,70 61,20 22,20 289,45'/, 80,- 236,92'/, 238,42 66,95 201,65 248,53 81,- 135,36'/, 161,-7, 66,18 198,67'/, 9,75 210,50 208,75 34,60 48,60 13,- 41,70 191,75 31,16 121,45 90,60 63,68 114,- 53,15 65,90 175,92 364,83 170,19 36,73 5,50 242,67 102,— 150,— 132,25 162,43 103,65 Waar niets staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. De Unie-collecte bedroeg in de Geref. Kerk te Alblasserdam f162,98, in de Herv. Kerk f68,20 en aan de huizen te Élshout f 17,35. Behalve de Unie-Collecte is te Kollum in het afgeloopen jaar aan Kerkcollecten voor het sup- pletitiefonds sog plm. f200 ontvangen. Te Monnikendam wordt de Unie-collecte nog steeds gehouden met medehulp van de leden der Meisjesvereeniging. Wijl vrouwelijke collectanten zeer zijn aan te bevelen, kunnen wy er bij de correspondenten van de andere locale comité's niet sterk genoeg op aandringen, om hare hulp bij de Unie-collecte in te roepen. Te De Lier is behalve de Unie-collecte nog eene collecte gehouden voor den bouw eener nieuwe school, die f2637 heeft opgebracht. De correspondenten gelieven de opgave van de nagitten te zenden voor de 12de lijst. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. Het verwarren van „Vrijhandel" en „Eenzijdige» vrijen Invoer." Slot volgt./ Reeds het door bijna alle staathuishoudkun digen gemaakte voorbehoud, dat het voor staten, waar de nijverheid nog weinig ontwikkeld is, aanbeveling kan verdienen de natuurlijke ont wikkeling der industrie te hulp te komen en te verhaasten door het heffen van invoerrechten op buitenlandsche fabrikaten, maakt dit denkbeeld tamelijk her*enschimmig. 2) Het bedenkelijkste van alles is echter dat, zooals bekend is, onze vrijhandelaars er niet voor terugdeinzen de goede resultaten in de beschermde bedrijven verkregen, voor te stellen als heilzame gevolgen van den vrijhandel. Een tegenhanger van deze naïveteit vindt men bij de vrijhandelaren, die meenen, dat Neder land geen moeite behoeft te doen om in handels verdragen gunstige bepalingen te bedingen, omdat het als meestbegunstigde natie de voordeelen trekt die andere natiën bedongen voor haar industrie. Een natuurlijk gevolg daarvan is, dat sommige Speciaal Nederlandsche soorten van voortbrengselen hoog belast blijven, terwijl de andere tegen lager recht kunnen worden inge voerd. Is Beer een volledige meststof? Ofschoon we over deze vraag ook al eens eerder een woordje zeiden, willen we niet nalaten ze thans nog eens te beantwoorden. Want we hebben nu enkele cijfers tot onze beschikking, die we vroeger misten, 't Zijn de uitkomsten van een drietal analyses welke men verrichtte aan onze rjjkslandbouwproefstations. We Ieeren er uit, wat er alzoo aan stikstof, phosphorzuur en kali in beer wordt aangetroffen. En daar komt het bij de beoordeeling van eenige meststof toch maar vooral op aan. Stikstof, phosphorzuur en kali. Als we daar nog kalk bijvoegen, dan hebben we om zoo te zeggen de vier steunpilaren, waarop 't heele gebouw, dat we bemestingsleer willen noemen rust. Doch nu onze cijfers, die we ontleenen aan no. 1 der officiëele Verslagen en Mededeelingen van 1908. 't Eerste monster bevatte 0,49 percent totaal stikstof. 0,27 stikstof als ammoniak. 0,18 in mineraalzuur oplosbaar phos phorzuur. 0,25 in water oplosbaar kali. In 't tweede vond men 0,20 percent totaal stikstof. 0,12 stikstof als ammoniak. 0,08 in mineraalzuur oplosbaar phos phorzuur. 0,18 in water oplosbaar kali. En in 't derde werd aangetroffen 0,55 percent totaal stikstof. 0,24 stikstof als ammoniak. 0,24 in mineraalzuur oplosbaar phos phorzuur. 0,29 in water oplosbaar kali. Als we nu bedenken, dat vele planten meer kali behoeven dan stikstof, eenige, bv. bieten, aardappelen en gras zelfs heel veel meer, dan volgt daar als van zelf uit, dat beer verre van een zoogenaamde volledige meststof mag heeten. Maar ze is wel volledig te maken. Doch dan dient er deze of gene kaliboudende meststof bij te komen. En wat super mag men dan ook niet vergeten. Zij, die nog al eens met beer bemesten, moe ten dit nu maar goed onthouden. In een vroeger opstelletje wezen we ook reeds op de noodzake lijke aanvulling. De aangehaalde analyses doen zulks ook. Ze toonen het duidelijk aan ombeer tot z'n recht te doen komen moet er minstens wat kalimest bij. M. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Keuring van Zaaigranen op Maandag 14 Sep tember 1908 te Rotterdam. Aangegeven werden 71 nummers, en wel 45 monsters tarwe, 13 gerst en 13 rogge. De kwaliteit was over bet algemeen vrij goed. Er werd veel verhandeld. Bekroond werden met een prijs (alléén voor landbouwers verkrijgbaar) (Bronzen Medaille of 15): J. Lodder Cz. Goedereede voor Wilheminatarwe J. Tanis Jz. Goedereede voor Wilhelminatarwe; J. Lodder Cz. Goedereede voor verbeterde Wil helminatarwe zware klei; J. C. Lodder Ouddorp voor verbeterde Wilhel minatarwe; J. Tanis Jz. Goedereede voor verbeterde Wilhel minatarwe A. A. Mijs Sommelsdijk voor ruwarige Isex tarwe; J. Timmers Middelbarnis voor ruwarige Essex tarwe J. Timmers Middelharnis voor gladarige Essex tar we; met een bestuursprijs (voor handelaren is slechts een bestuursprijs, diploma, verkrijgbaar) J. W. Romeyn Ouwerkerk voor verbeterde Wil helminatarwe J. L. de Zeeuw, Pernis voor ruwarige Essex tarwe J. v. d. Steeg, Scbeemda voor Mansh. Gron. W. Gerst no. I; J. W. Romeyn, Ouwerkerk voor Zeeuwsche W. Gerst, vroege; B. C. Algra, Striens voor Friesche W. Gerst, T. R. J. W. Romeyn, Ouwerkerk voor Petkuser rogge J. W. Romeyn, Ouwerkerk voor Zeeuwsche rogge J. v. d. Steeg, Scbeemda voor Mahudorfer Seelan- der rogge. Het Hoofdbestuur: C. P. ZAAIJER, Voorzitter. A. KORTEWEG, Secretaris. („Ned. Landb. Weekblad.") Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst' zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 218. Wat te doen tegen het wit in rozen 7 219. Moet men nu al bloembollen planten 7 220. Is een worm geen Insect? 'k Las onlangs van wormen en insecten. Antwoorden en mededeelingen. 216. Wij noemden als middel ter bestrijding van kalkpooten bij kippen Hertshoornolie. Vraag er naar bij een drogist. 217. Gebruikt men wel eens de stoomploeg 7 Zeker. De Nederlandsche Heidemaatschappij heeft er al verscheidene H.A. woeste grond mee onderstboven gekeerd.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1