i\ I CHemeenteraad. Posterijen. Visscherij. Oemeiiitil ieu w - tó i is verzocht zijn bij den Gemeenteraad inge diende ontslagaanvrage niet in behandeling te nemen. Aan den landweerplichtige, die i Aug. jl. naar de landweer is overgegaan, is het landweerzakboekje uitgereikt. Aan de verlofgangers A Krijger en L. de Gast, zal gedurende den tijd dat zij voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten verblijven, eene vergoeding worden toegekend respectievelijk van 60 en 50 cent per dag. Woensdag jl. is in deze gemeente een begin gemaakt met het rooien van suikerpeen. Goedereede. De milicien-verlofganger dezer gemeente der lichting 1903 heeft zich opnieuw tot den betrokken minister gewend tot het bekomen eener geldelijke vergoeding. Schipper C. v. G. alhier had bij het binnenkomen der haven het ongeluk, dat de schroef der motorschuit op een steen, gelegen op den bodem der haven, sloeg, zoodat het schip nog al eenige averij be kwam. Terwijl de jongeling D. v. T. alhier, op een paard gezeten, den Molenweg pas seerde, sloeg het paard door opjaging op hol, met het gevolg, dat de berijder over den kop van het paard stortte en zoo danige verwonding aan het gelaat bekwam, dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Zij, die hun aanslag iD den H. O. over 1908 nog niet hebben voldaan, gelieven dit binnen drie dagen te doeD, daar anders tot vervolging zal worden overgegaan. Zuid-Beyerland. Zondagavond brand de alhier door onbekende oorzaak de bouw manswoning van den heer A. A. v. d. Griend tot den grond toe af. Heel het gewas van koren en hooi ging verloten, benevens 2 varkens en een 90-tal kippen. Eenig huisraad werd gered. Alles was geassureerd doch laag. Spijkenisse. 't Was Maandag en Dinsdag kermis alhier. De draaimolen welke anders op de kade stond kon daar door omstandig heden niet geplaatst worden, zoodat hem een ander terrein werd aangewezen. Dit was nog al hellend, waarom hij ondersteund moest worden door balken. Dinsdagavond nu, was men vroolijk aan 't draaien 1 Gezang klonk uit schorre keelen, keer op keer was 't Omijn Japie is getrouwd* en meer dergelijke roerende composities. Plotseling een geweldig gekras over de grint, lampen vallen naar beneden, en het orgel vat vlam. De balken waren door 't draaien weg geschoven en de molen zakte om, zoodat de vloer over de keien schuurde. Een paniek zou ontstaan zijn, had niet een der omstanders alle mogelijke middelen in 't werk gesteld om den brand te blus- schen. Een kind van den eigenaar der molen kreeg brandwonden, doch werd spoedig gered. Den geheelen avond kon niet meer gedraaid worden. Gelukkig dat weinigen tijdens den val er inzaten anders hadden voorzeker ongelukken plaats gehad. De kermis bestond toen nog maar uit enkele kramen en dronken menschen. Zwjjfldrecht. Alhier waren Maandag morgen te ongeveer 10 uur op het terrein van den rijstpelmolen der firma Howard Co. eenige werklieden op en in de na bijheid van een grooten stapel balen met rijst werkzaam, toen eensklaps beweging in den stapel kwam zoodat de balen omlaag stortten. Bijna onmiddelijk daarna miste men een der arbeiders, de ongeveer 20-jarige D. de Boer, die zich met een kruiwagen in de nabijheid had bevonden. Toen bleek dat hij zich niet had verwijderd, zooals men eerst geloofde, begon men terstond met vereende krachten de balen te verwij deren, daar de ongelukkige klaarblijkelijk onder de massa was bedolven. Weldra ont dekte men zijn kruiwagen en even later De B. zelf, in voorover liggende houding. De levensgeeesten bleken echter reeds gewe ken. De overledene was ongehuwd, doch zijn moeder, een arme weduwe met een groot gezin, verliest in hem haar kostwinner. i fïr If: I VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad van Ilerkingen, op Vrijdag li Sept. des voorm. ten 10 ure. Aanwezig alle leden. Voorzitter den EdelAchtbaren Heer Mr. C. Zaayer, door wien de vergadering wordt geopend. Daarna worden de notulen der vorige vergadering gelezen, onveranderd goedgekeurd engeteekend. Ingekomen Stukken zqn er niet te behandelen en zegt de Voorzitter allereerst aan de Orde te zijn de herstemming betreffende het voorstel van B. en W. om de veldwachterjaarwedde met f 25 te verhoogen, waarover in de vorige ver gadering de stemmen staakten. De Voorz. zegt voor tot de stemming zal wor den overgegaan, gaarne daaromtrent inlichtingen te willen geven. De Heer van Eek vraagt den Voorz. daarop of den Heer den Boer deze niet behoeft, daar hij in de vorige vergadering niet tegenwoordig was. De Heer de Boer verklaart wel met een paar woorden daarover te hebben hooren spreken, doch wenscht gaarne een en ander te vernemen hoe de jaarwedde is geweest en wat zij op voor stel van B. en W. worden zal, waarna de Voorz. zooals in een vorig verslag reeds is aangegeven, andermaal de regeling der jaarwedden uiteenzet. Het voorstel in stemming gebracht, wordt met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Tegen alle leden. Voor de beide Wethouders. Volgt nu een nieuw voorstel van de Heeren van Eek, Kardux en van der Velde om de jaar wedde met f 50 te verhoogen, zoodat dan het salaris met inbegrip van andere betrekkingen f 453,47zal bedragen. Bij de besprekingen gehouden over dit voorstel geeft de Heer Mans als zijne meening te kennen 't liefst de slikken niet mee te rekenen en dan de jaarwedde in overeenstemming te brengen zooals Ged. Staten voorstellen. Het voorstel van Eck-Kardux-van der Velde in stemming gebracht wordt met algemeene stemmen aangenomen. Is nu aan de orde herstemming over een voor stel van Eck-Kardux om de jaarwedde van den Secretaris met f 50 te verhoogen en daaraan toe te voegen de beide periodieke verhoogingen, zoodat diens jaarwedde wordt verhoogd van f 350 op f 500. Hierover ontspint een breede discussie. Den Heer Van Eek is van oordeel hy dit toe komt voor de vele uitgebreide werkzaamheden daaraan verbonden. De jongste onderwijzer heeft meer salaris dan deze ambtenaar. De Heer De Boer zegt, rekening houdende met het veie werk van genoemde ambtenaar, voor te zullen stemmen, hoewel hij erkennen moet het de financiën niet toelaten. De Heer Kastelein weet niet vanwaar het geld moet komen. De toestand der gemeente is nu niet zoo rooskleurig en het staat er naar deze niet beter zal worden. Ook de heer Van der Velde vindt deze verhoo ging te ver gedreven. Eenige verhooging wil hij toestaan, doch zooals nu voorgesteld wordt is boven de financieele draagkracht der gemeente en ook moet de heer Van Eek het onderwijs niet vergelijken met het secretariaat, daar voor het eerstgenoemde subsidie wordt genoten en voor het laatste hoegenaamd niets. De heer Mans gelooft als de heer Van Eek eens rondvraag deed of men geneigd zou zijn daar voor meerder H. Omslag te betalen, hij wel tot andere gedachten zou komen. De heer Van Eek zegt, daaraan zich niet te kunnen stooren, daar kan met een raadsbesluit niet mee worden gerekend. Op zoo'n wijze zou een man dan de dupe worden, dat de gemeente arm is. De heer Mans antwoordt, het niet zijn bedoeling is de gansche gemeente te vragen, doch hoofd voor hoofd zooals we hier zitten bij het vaststellen van het kohier van den H. Omslag. De Voorz. meent, gehoord de besprekingen, nu wel over te kunnen gaan om te stemmen. Na gedane stemming bleek met 5 stemmen voor en 2 tegen, het voorstel van de heeren Van Eck-Kardux aangenomen. Tegen stemden de heeren Van der Velde en Mans. De heer Kastelein stemde nu ook voor volgens zijn eigen woorden, om deze reden dat nu reeds 4 stemmen voor waren en zijn tegenstemmen toch niet meer hielp. De heeren Van Eek en Kardux stellen nu voor de jaarwedde van den Ontvanger dezer gemeente eveneens met f 50,te verhoogen zonder perio dieke verhoogingen. Na eenige bespreking wordt dit voorstel met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren Den Boer, Mans, Van der Velde en Kastelein. De Voorz. zegt, het nu vanzelf spreekt een nieuw voorstel gedaan moet worden en wordt daarom door den heer Den Boer een voorstel gedaan om diens jaarwedde te laten, zooals deze thans is. Met 3 tegen 4 stemmen wordt dit aangenomen. Tegen de heeren Munters, Van Eek en Kardux. De Secretaris, tegelijk Qem.-ontvanger, die zich tijdens de beraadslaging verwijderd had, treedt nu de zaal binnen daartoe door den Voorz. opge beld en wordt met een en ander hem betreffende in kennis gesteld. Op de gebruikelijke rondvraag of een der leden nog iets in het belang der gemeente weet op of aan te merken, brengt den Heer den Boer de Gemeentemestvaalt ter sprake en vraagt den Voorz. of nog niet een andere plaats daarvoor is te vinden. De Voorz. antwoord nog steeds geen andere plaats te kunnen vinden die minder last oplevert dan deze voor de gemeentenaren. Na gezamenlijk overleg van den Raad onder ling adviseert de Heer Witvliet daartoe door den Heer den Boer gevraagd, maar eene plaats te weten die dan ook geschikt kon zijn, nl. in den tuin van de karreman zelve, aan de z.g.n. stoofpad. De Heer Lokker die dat in pacht heeft, is ook bereid het daarvoor af te staan. De Voorz. belooft den Boer een onderzoek in te stellen. Niets meer aan de orde wordt de Vergadering gesloten. Lijst van onbekende brieven over de ie helft September. Uit Middelharnis J. de Booze Rotterdam. Pernis. Alhier is binnengekomen de sloep »Burgemeester Bijen* schipper A. Koster, met 65 ton zoutevisch en 20 ton zoute leng. Kecii^Kakc» Arrondlssements-Rechtbank. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 15 September. Op 13 Juni was'r op Ooltgensplaat weer eens 'n relletje geweest. Vrouw C. vanG., huisvrouw van P. H., zou vrouw C. van Sint Annaland, huisvrouw van J. Kagchel- land, hebben geslagen. Beklaagde bekende onder een stortvloed van woorden, zoodat meermalen deurwaar der en veldwachter er aan te pas moesten komen. Ze hadden haar kind geslagen en daarom had zij wraak genomen. De mishandelde, als getuige, verklaarde geen aanleiding te hebben gegeven, maar dat beklaagde het met iedereen aan den stok heeft. Eischf15 boete subsidiair 15 dagen hechtenis. Diverse zaken. Een gevangenisstraf van 2 maanden voor ieder werd voorts geëischt tegen A. V., 25 jaar, visscher bij verstek en j. A. V., 22 jaar, los werkman, beiden te Brielle die op 25 Mei verzet zouden hebben ge pleegd tegen den inspecteur van politie J. Veldstra en den rijksveldwachter A. Haaks man. J. G. den B,, 29 jaar, los werkman te Brielle, wegens wederspannigheid tot 1 maand gevangenisstraf. A. G., huisvrouw van H. De Z 40 jaar, zonder beroep te Hekelingen, wegens een voudige beleediging tot f 5 boete subsidiair 5 dagen hechtenis Opening Sanatorium „Sonnevanck". Naar wij vernemen zal het Sanatorium „Sonnevanck" voor lijders aan Tubercu lose, dat vanwege de Vereeuiging tot Christelijk hulpbetoon aan Tuberculose lijders nabij Harderwijk is gebouwd, op Dinsdag 6 October a.s. des namiddags ten 2 ure worden geopend, in tegenwoordig heid van verschillende autoriteiten, en zoover er plaatsruimte beschikbaar zal zijn, leden der Vereeniging. De openingsrede zal worden uitge sproken door den Voorzitter der vereeni ging Professor P. Biesterveld van Amsterdam. Daar de plechtigheid der Opening in het Sanatorium zelve plaats heeft, is er tegelijk gelegenheid de in richting te bezichtigen. De belastingslijst van de siad Essen bevat sedert eenige dagen den naam van den heer Krupp von Bohlen-Halbach. die verleden jaar getrouwd is mei de dochter van den overledenen kannonnen- kouing De heer Krupp komt op die iijat voor met het kleine sommetje van f884.750, en hij betaalt nagenot g even veel in de gemeente Bredeney, waai zicu de villa Hügel, zijn zomerverblijfplaaii', bevindt. Hij geniet de eer, de eersie uf hoogste belastingbetaler van Duiischland te zijn, want de Keizer betaald geen belasting. De koms van den heer Kri pp te Essen tieeft evenwel een zonderling gevolg ge had. Volgens het kiesstelsel in Pruisen telde de eersie klasse kiezers te Essen 174 burgers Thans evenwel zal zij nog slechts 27 tellen, daar deze groote be lastingbetaler den cijns zóó zeer heeft doen klimmen, dat 147 kiezers van de eerste klasse overgegaan zijn in de twee de In de Napelsche provincië Bari en Leocr heeft men veel te lijden van de droogte. Bij geheeie treinen wordt in bakwagons en tonnen water aangevoerd, maar nooit genoeg. Al de reservoir-vaar tuigen der Marine doen tusschen Ancona en Tarente en de voornaamste havens van Apulië die„st. Woeste tooneelen hebben te Andria, Ruvo en MolfeLa plaats gehad, waar op de watertreinen letterlijk storm geloopen werd. De toestand wordt verergerd door werkeloosheid. Een groot ongeluk - Op den Niewenweg te Veenendaal heeft Dinsdagmorgen een groot ongeluk plaats ge had. De auto van den heer J. fan Reiikuin, wilde het wagentje van den landbouwer O. uit Lunteren passeeren en de heer J. gat daartoe een paar stooten op den boren, als sein om uit te wijken. Hiervan werd het paard, gespannen voor het wagentje van O., schich tig. Daarom trachte de voerman van het kar retje af te springen, om het paard oij de teugels te grijpen. Htj viel echter voorover, werd een eind weegs meegesleurd en daarna doos het wiel gegrepen, terwijl het paard in vliegende vaart voortholde zich geheel los werkte en in de Hoofdstraat werd opgevan gen. Da man werd door den chafl'eur der auto die terstond stopte en eenige personen, die in middels ter hulp gesneld waren, in de remise der firma Van Schuppen en Zoon binnenge dragen. Terstond werd geneeskundige hulp ingeroepen en het bleek, dat de man zwaar in de borst is gekneusd en ernstig aan het hoofd verwond. Zijn toestand is zeer zorgelijk. Een vrouw, die ook op 't wagentje was gezeten en er achterover afviel, kwam met den schrik vrij. Drankbestryding. Och opent, opent toch de oogen, Mijn Vaderland wees niet meer blind. Gij zijt een speelbal voor de logen, Zoolang Ge in drank iets heilsaams vindt. Dat wordt helaas door de greote massa der menschen niet ingezien, niet erkendmen gaat voort in alle rangen der maatschappij, deD vijand van ons volk en van onze volkswelvaart te streelen, te koesteren aan het hart. Meermalen hoort men de opmerking maken „wat zou het toch een drooge en saaie boel zijn wanneer het ideaal der geheelonthouders eens werd bereikt". Stel u voor een samenleving waarin geen drank meer zou zijn om de levensvreugd te verhoogen I Zoo iets is in het oog van velen een onmoge lijkheid en een dwaasheid bovendien. Is niet meermalen de drank genoemd geworden een noodzakelijke levensvoorwaarde. Ons huidig menschengeslacht is er zoo aan gewend, dat bij allerlei gelegenheden, of die zijn van blijden of van droeven aard, de drank als een welkomen bondgenoot wordt begroet, 't zij om het genot te verhoogen, 't zij om het droeve van de ge beurtenissen te verdrijven. Men moet zich verbazen over het wat door den volksmond zooal aan de uitwerking van den alcohol wordt toegeschreven. Er is bijna geen omstandigheid in 't leven denkbaar of de uit werking van den alcohol heeft daarop iets heil zaams, althans naar het oordeel van de liefhebbers en aanhangers van den drank. Wel merkt men iets van de ellende door den drank veroorzaakt, men is niet blind voor het vele verkeerde wat met het alcoholisme samen hangt, maar men meent eenvoudig dat zulks niet anders kan, en gesterkt door de uitspraak van enkele geleerde mannen dat „het misbruik het gebruik niet opheft" een uitdrukking die dan met veel sophisme wordt gaat men door met het bestendigen van een gewoonte diealler- verderfelijkst is. Natuurlijk, verdedigers van het misbruik vindt men niet, de matigheid daarentegen telt hare apostelen in groote getaleD. Geleerden en ongeleerden bezingen als om strijd haar lof, niet inziende dat uit het leger der matige drinkers, steeds weer nieuwe recruten komen, om de gelederen der dronkaards te vullen. Nu willen we toegeven dat velen dwalen ter goeder trouw; er zijn er die „sterk zijn" en in den regel de hun voorgeschreven „maat" niet ligt overschrijden en daardoor inderdaad in de meening worden gesterkt dat het gebruik van alcoholische dranken, in die mate als door hen geschiedt, in geen enkel opzicht schadelijk is te achten. Wanneer we nu voor een oogenblik eens aan nemen dat een matig gebruik niet schadelijk is voor het menscbelijk organisme (wat wij echter niet toegevendan nog meenen we dat voor een matig gebruik zeer moeilijk verdedigbare gronden zjjn aan te voeren. Men moet zich bij het beoordeelen van vraag stukken als de drankgewoonte niet opsluiten in de enge cel van het persoonlijkewij vormen als volk een eenheid, we zjjn maar niet „een hoop zielen op een stuk grond" maar wij zijn, behooren althans te zijn, menschen met verant woordelijkheidsbesef ten opzichte van elkander. En waar we dan, tengevolge van een drank gewoonte, zooveel om ons heen zien, waarbij vaak het menschelijke harte breekt, daar wachtte men zich om in het Kain's woord: „ben ik mijn broeders hoeder", verdediging te zoeken voor het doen voortbestaan van dat groote, ons volk demoraliseerende kwaad. De alcohol heett zoo ontzettende macht en zoovelen zjjn er die tot haar wUlooze «laven worden gemaakt en als parasieten in onze maat schappij ronddolen. President Roosevelt zei eenmaal van de alco holmacht: „Als het Amerikaansche volk niet heer en meester over de alobholmacht werdt, dan is deze hem weldra de baas." E11 wat voor Amerika geldt, dat geldt in dit opzicht ook voor ons land. Wanneer ons volk geen heeren meester over de alcoholmacht wordt, dan zal deze ook ons de baas worden. Als het geredeneer en gefilosofeer over matigheid, kan dat niet verhinderen. Er moeten krachtige maatregelen worden ge nomen en zonder de hulp van den wetgever we merkten dat reeds eerder op komen we niet waar we wezen moeten. Doch vóór alles moet het klavi. r der volkseonseientie worden bewerkt opdat er komen een ontwaken, een opleven, een zich verzetten tegen dezen volksvijand. Er heerscht nu nog te veel tijdelijk toezien, er bestaat ten opzichte van de drankellende een te groote, niet te verdedigen onverschilligheid. Dat moet anders worden, en al stemt het tot blijdschap dat bet aantal van de „totaliters" toe neemt, het verbruik per hoofd minder wordt, er moet komen meer verantwoordelijkheidsbesef en vooral onder ons Christenvolk moet een besliste stelling nemen tegen het alcoholkwaad open baar worden. Zeker de geheelonthouding wint onder hen meer veld doch langzaam, heel langzaam aan, en te ontkennen valt ook niet, dat de verdedigers der matigheid onder het christenvolk nog velen zijn. Het bekende Schriftwoord„alle schepsel Gods is goed," zweeft nog op de lippen van menigeen als argument tegen de geheelonthouding, waarbij echter meestal vergeten wordt te voegen, met „dankzegging genoten zijnde." En dat juist is een onmisbaar aanhangsel. Ook in dat opzicht wordt met Schriftwoorden wat al te willekeurig omgesprongen; op deze wijze worden daaruit argumenten tot bestendiging van toestanden en gewoonten geput welke door iedere belijder moesten worden tegengestaan. Want ook in die kringen vallen de slachtoffers van de drankdemon. Tal van levens, in aanvang veel belovend, zjjn ook onder Christenen ver woest geworden. En al ware dat nu eens niet het geval, wat meer medegevoel met hen die in die poel van ellende neerliggen en dreigen onder te gaan, was onder hen niet misplaatst. Onverschilligheid ten opzichte van anderer lot is niet het kenmerk van den waren Christen. De sterke drank moet weg. Hoevele moeders zouden een keel van koper wenschen te hebben, om haar jammer uit te roepen, en alle machthebbenden en alle mannen van invloed te smeekenOch, doet toch al wat in uw macht is opdat die groote moordenaar voor goed verdwijne, of zjjn macht worde ver nietigd I Uit„De veilige weg." Dronkenschap heeft drie S's: Sünde, Schande, Schaden. De dronkaard drinkt zich eerst dom, dan arm, vervolgens ziek en eindelijk in de hel. Luther. De zaak der geheelonthouding verdient ern stige overweging en is ten volle waard dat zjj door alle Christenen, van welke politieke richting zjj mogen wezen en welke kerkgenootschap zij behooren, krachtig bevorderd worde. (Chr.-Dem.) Branden. In de bergplaats en auto-garage van de firma Bakker aan den Heereweg te Groningeu, ontstond Maandagavond brand. De geheeie bergplaats brandde uit en vele auto 's en fietsen werden door het vuur verwoest. De knecht van den heer B. bekwam ernstige brandwonden. Zondagnamiddag balf zes werd door eenige baldadige jongens een schip met hooi, liggende aan de Admiraliteits kade te Rotterdam in brand gestoken, nl. het schip Gerhardeigenaar Otto Sprick. Tot Maandagmorgen is het blus- schingswerk geregeld voortgezet, terwijl de lading werd overgestort in van de gemeente gerequireerde zandschuiten. De schade welke aanzienlijk is, wordt door assurantie gedekt. Te Koegras, gemeente Callansoog, is Maandag tengevolge vaD hooibroei tot den grond toe afgebrand de boerenhofstede van den heer W. Hoogenbosch, die eerst eenige maanden geleden werd gebouwd. De geheeie oogst ging bij den brand verloren. De schade word door verzekering gedekt. Maandagnacht is te Vreeswijk af gebrand een schuur van den stalhouder M. 20 Varkens kwamen in de vlammen om. Een portret van li. 11. de Koningin ten geschenk ontvangen. Tot dusver ontbrak in de Cür. school in de Mauritsstraat te Groningen een portret van H. M de Koningin. Nu kwam dezer dagen in de bladen een bericht voor, dat er nog enkele kroningsportretten van de Koningin voorhanden waren. De heer Boot, hoofd der school, dit lezende heef door de leerlingen van de hoogste klas een briefje lateu schrijven, dat een verzoek om een portret moest inhouden. Het briefje, dat het best opgesteld was, werd door de leerling, die het mooist schrijven kon, nl. Bonna Groeneveld overgeschreven en aldus naar den Minis ter van Binnenlandsche Zake 1 gezonden. Zaterdagmiddag ontving de heer Boot met een portret, het volgende briefje Den Haag 11 Sept. 1908. Lieve Bonna Groeneveld Aan uw verzoek namens alle 270 leer lingen vau de school in de Mauritsstraat om een portret van de Koningin, wordt voldaan. Het deed mij veel genoegen uit uw brief te zien, dat gij allen van de Konin gin houdt. Wil al de leerlingen vriendelijk van mjj groeten. Ik wensch, dat God de school en u allen moge zegenen. De Minister van Binnenl. Zaken w. g. Heemskerk. (JV. Prov. Gr on. Crt Moord op een kermis Zekere A. B. uit Mook ging Zondag zijn broer opzoeken en verbleef op zjjn terugreis eenigen tijd op de kermis te Nutterden. Er ontstond in het café waar hij zich bevond een twist tusschen eenige jongens. Toen hij zich tusschen hen mengde teneinde de twistenden te schei den, kreeg hij onverwacht een slag met een bierglas op het hoofd, waardoor hij naast zijn fiets neerzakte en in zwijm viel. Men liet hem daar liggen en eeni gen tijd later droeg men hem binnen in een schuur in de hoop dat hij zou her stellen, dnch na eenige uren stierf hij zonder bij ken ris te komen. De daders zjjn reeds in hechtenis ge nomen („Geld.") De Electrische spoor. Nader verneemt de „Msb." dat de verzakking van de lijn bij Scbiebroek niet van ernstigen aard is, zoodat de proettreinen geregeld blijven rijden. De opening is echter nog niet officieel op 1 Oct. vastgesteld kunnen worden. Verdronken. P. L., de ongehuwde knecht van schipper A. te Scharwoude, is Dinsdag morgen van het vaartuig gevallen en verdronken. Botsing tusschen auto en omnibus. Maandagavond is op den straaatweg SlotenAmsterdam een omnibus door een automobiel aangereden eD ernstig beschadigd De inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto geraakte ook defect en werd, toeD hij een oogenblik onbeheerd stond, door het volk zooveel rrogelijk vernieldde banden werden stuk gesneden, ruiten en paneelen inge slagen enz. Het volk gaf den chafteur L. van den heer Genderingen, van Am sterdam, den schuld van 't ongeluk. Be inbraak bij den goudsmid Vaii Pampus De Amsterdamsche politie heeft den draad in handen, die haar kan leiden tot de ontdekking, van de vermoedelijke daders van de brutale inbraak op Zon dagavond 24 Mei bij den heer H. E. van Pampus, goud- eu zilver winkelier, Leidschestraat 106 te Amsterdam Er werd toen door middel van braak voor een waarde van f 20,000 aan gouden ca diamanten voorwerpen gestolen. Reeds is al zekere Marinus Willem de V. de jongste zoon van de familie De V. die reeds meer bij inbraakgesohie- denissen moet zijn betrokken geweest, in arrest gesteld, omdat hij van de bij den heer Van Pampus gestolen voor werpen te koop aanbood en ook een ring bjj zich droeg, die van bedoelde inbraak afkomstig is. Behalve deze feiten is er nog iets, dat tot zijn arrestatie deed besluiten. Tijdens het onderzoek zag de rechter commissaris, dat de man haastig iets in den mond stak en inslikte, blijkbaar een klein, maar hem gevaarlijk overtuigings stuk. Hjj werd daarop mede naar 't Huis van Bewaring genomen, waar hij nu dag en nacht bewaakt wordt, om te voorkomen dat hij dit gewichtig document, wat 't dan ook zijn mag, wegmoffeid als 't ten slotte laogs een natuurlijken weg weder voor den dag komt. De Nederlandsche Lucht vaart ver eeniging, ondernam Dinsdagmiddag 1 uur van uit het exercitieterreiu aan den Leidschen weg te Utrecht haar eersten tocht met den nieuwen ballon „Rotterdam" inhoud 1200 M3, middellijn 13 M. De ballon ging statig in de hoogte, gaande in Noordoostelijke richting. De tocht werd medegemaakt door de heeren P. Blusaé en W. ten Gate de Vries, beiden van Amsterdam. Treurig. Te Baarn had Maandagmiddag een treurig ongeluk plaats. Een 19-jarige schoenmak ers- kneehi die zijn gereedschap, waaronder een vlijmscherp mes, in den Oorsizak droeg, viel onder hel stoeien mei zijn jongeren broeder, met bet noodlottig gevolg dat het mes hem in het hart drong en hij enkele oogenblikken daarna overleed. Een Duitsche dievenbende ge arresteerd. De Amsterdamsche politie heeft een Duitsche dievenbende gearresteerd de gebroeders Heit- mann, met bunne vrouwen en twee z g. vrien den, die in den laaisten tyd herhaaldelijk in- oraken en diefstallen te dier stede moeten hebuen gepleegd. Verschillende bij de inbraken vermiste goederen zijn in het buis, dat de nobele familie bewoonde, in beslag genomen. Vergiftige boschbessen. Twee knapen, zoontjes van zekeren K., een van 9 en een van 12 jaar, uit de Colenson- straat, onder de gemeente Scholen, die Zater dagmiddag in een boschje bessen vonden, heb ben deze opgegeten en zijn daarvan ernstig ongesteld geworden, met het gevolg, dat reeds één aan de gevolgen daarvan is oveleden en de ander zwaar ziek naar 't St. Elisabeths- Gasthuis te Haarlem is overgebracht. O. H. Ot. Luchtscheepvaart in Duitchland. De ballon //Parseval# maakte Dinsdag een tocht, die in alle opzichten uitmuntend is geslaagd. Het luchtschip, dat steeds volgens de wenschen van den bestuurder op 200 a 600 meier hoogte bleef, landde na een tocht van elf uur en een kwartier te Tegel, zonder dat een der onderdeelen tekort was geschoten. Moedige redding. Zondagavond, ongeveer 6 uur, raakte een 7-jarig knaapje, Johan Veldhuis in de Ach tergracht bij de Roeterstraat te Amsterdam. Dadelijk sprong iemand te water, doch daar hij zelf niet zwemmen kon, maakte hij het geval eer slechter. De 17-jarige J. P. van Workum, N. Achtergracht 20, het gespartel ziende sprong gekleed te water en mocht na veel moeite er in slagen, beide drenkelingen behouden op het droge te brengen. Te Bi« man D. 1 en tenge In Pri maar st voeren tJ tooh zoo een boer 0.25, te uit het besomt. I Be sl De SU hebben by hun Pekela, gingen sohattinj neergele De ja sohrgft gesohote H. M. d De Men Het de Rgk gapleegi W. v. zijn nt nogmaa De eigi een kle kantore moeten gelden ben me te plaat bank maar ni de brig zoek m Over h kan w worden kan ir aantal ■ommig Een Te Dinsdi een zi Sed Corne loos v< achtei Wc boven zijn d De In nogal geziei Gebol Johann en Kla Overl Gebol Johann Jelier c Onde Jannetj Gebot Hack 1 Ove Plater:

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 4