ferkooping'en. InirexoiHleii Mluhke». («enicii^H Nieuws Het Programma bestond, gelijk onze lezers in een onzer vorige nummers zagen, uit1. „Wilhel mus van Nassauwe," 2. „Lofzang* naar de woorden van Psalm 66 en Gez. No. 12. 3. „Feestlied," 4. „Nationaal Loflied," 5. „Wien Neêrlands bloed," en 6. „Bede." Hoewel het geheel een goeden indruk gaf, speet het ons dat van het „Nationaal Loflied" de muziek te hard was en daardoor de stemmen niet tot hun recht kwamen. Ook het 2e couplet van het „Wien Neêrlands bloed" met het 6e stuk „Bede" was ongevoelig. Daarna kwam aan de orde: De opstelling van de leerlingen der Openbare Lagere School voor de Burgemeesterlijke woning, waar zij eenige lie deren, den jubilaris ter eere, ten gehoore brachten. De kinderen daar staande, omgeven door een macht van menschen en allen getooid, gaf een keurigen aanblik. De stemmetjes uit die honder den kindermonden was bepaald indrukwekkend. Ze zongen keurig mooi, en flink in de maat; geen wonder dan ook dat de jubelari3 voor zijn woning verscheen om den lof uit zoovele kinder monden hem toegezongen, in ontvangst te nemen, waarop een driewerf „leve de Burgemeester" volgde, om daarna in feestelijken optocht door het dorp te gaan. Van de Receptie ten Raadhuize onder aanbie ding van de huldeblijken door de leden van den Raad en door de Feestcommissie, werd ruim gebruik gemaakt. Allereerst nam de heer Timmerman, als oudste Wethouder namens den Raad het woord en zegt ongeveer het volgende Mijnheer de Burgemeester 1 Hetzij mij vergund op een dag als deze mede uit naam van den Gemeenteraad een enkel woord te mogen zeggen. Mijnheer de Burgemeester. Er komen in het menschelijk leven van die passages, van die oogen- blikken voor, dat men als het ware eens tot stil staan worde gedwongen, ja halfverplicht een terug blik te slaan op den afgelegden levensweg. Zulk een tijd is ook voor U op dezen dag aan gebroken, waar het heden 25 jaar geleden is dat U als Burgemeester door wijlen Z. M. Willem III werd benoemd. En nu is het mij eene eer U van deze plaats in naam van den Gemeenteraad hartelijk geluk te wenschen met Uw 25-jarig jubileum. Wat is er in 25 jaren al gebeurd I Hoevelen met wien gij hier in het belang der gemeente samenwerkte, zijn naar elders vertrokken of door den dood weggenomen. Gij zjjt nog in het land der levenden, voor zeker, stofle tot dankbaarheid Wat er in die jaren onder Uwe leiding is tot stand gekomen, zal ik niet opsommen, het zoude mij te ver voeren. Genoeg zij het ons dit te weten, en als blijk van hoogachting zij het ons, als Raad, vergund, U bij deze de hier bijstaande Cartulaire aan te bieden. Aanvaard dat als aandenken aan dezen dag. Voorts Mijnheer de Burgemeester, waarom zou ik het verzwijgen, ik geloof dat ons aller leven en lot is in de hand van een almachtig God en daarom deed het mij zoo weldadig aan en stemde ik er mede in, toen U daar zoo even werd toege zongen „Dat 's Heeren zegen op U daal, Zijn gunst uit Sion" enz. uit de monden van zoovele zangers en zangeressen op zulk een ernstige wijze en niet zoo als ik het, zoo lang niet geleden, hoorde uitgalmen op een spottende wijze omdat ik geloof dat aan 's Heeren zegen alles gelegen is. Welnu dan Mijnheer de Burgemeester, Hij, in wiens hand onzen adem is en bij Wien al onze paden zfjn, Die spare U nog lang bij het leven en de gezondheid. Die spare U kon het zijn, tot heil der gemeente, tot vreugde Uwer gade en kinderen en tot blijdschap van allen die U lief en dierbaar zijn. Daarna nam de heer Van As het woord namens de Feest-commissie en zeide Geachte Burgemeester 1 Mocht ik zoo straks U mijne persoonlijke geluk- wenschen aanbieden, 't is me, ik gevoel het, een gewichtige, doch laat ik er direct bijvoegen een aangename en eervolle taak dit nogmaals te doen, namens de feestcommissie in 't bijzonder, en ik mag het zeggen, afgaande op de sympathie die genoemde commissie bij haar streven om u op dezen voor u zoo gewichtigen dag te huldigen van de burgerij ondervond, dat ik ook voor hen als vertolker van zoovelen die u niet persoonlijk kunnen bewijzen, wat ze voor u gevoelen, voor u sta, om u datgene te zeggen, wat mijn zwakke kracht in woorden kunnen brengen. 25-jarig ambtsjubileum! Wat zijn ze snel voor u voorbijgegaan, wat lijkt de afstand kort en toch, wat hebt ge in die jaren niet zien rijpen, niet zien vallen. Zeker ge hebt bij al uw streven en werken voor den bloei der gemeente niet altijd dat kunnen bereiken, wat ge u als ideaal hadt gesteld, ge hebt vele van die idealen moeten prijs geven niet alleen, maar ge hebt in uw steeds meer zorg en kunde vereischend ambt niet altijd pret tige ervaringen opgedaan, 't hart heeft u zelf wel eens gebloed als strenge ambtsplichten U dwongen tot handelingen dien ge zoo gaarne hadt Vergoelijkt. Zeker ge hebt ook uw deel gehad van 't gewone menschelijk bestaan, ge hebt 't niet altijd allen naar den zin kunnen makenwelk sterveling is 'tweg gelegd om dat onbereikbare te volbren gen Als zoodanig hebt ge ook uwe teleurstellin gen moeten ervaren. Een sterke steun was echter u beschoren. Ge hadt het groote voorrecht in uw gezin gezegend te zijn. Ge hebt mogen behouden, wat u geschonken werd in 't bezit en 't geluk uwer kinderen en de hulp eener trouwe gade hebben u ontegenzeggelijk moeten steunen bij de vervulling van uwe vaak moeilijke taak een ver vulling die zoo goed geslaagd mag heeten; dat ge U de achting en liefde uwer gemeente in die mate verworven hebt als thans zoo spontaan blijkt uit de hartelijke deelname in deze uwe feest viering. Uit naam van die gemeentenaren dan, hartelijk gelukgewenscht met dezen dag. In naam van de gemeentenaren zij 'tons vergund u een blijvend aandenken aan te bieden. Moge dit huldeblijk als 't ware in eerste aanblik u van rust spreken, geenszins was 't onze bedoeling u die rust nu reeds te willen schenken. We weten te goed, dat ge zoo lang ge U krachtig genoeg gevoelt, onze belangen bij u veilig zullen zijn, dat ge u zult blijven geven voor 't heil der gemeente. Neen, wel was 't de bedoeling, dat, als eenmaal de taak u te zwaar mocht vallen, dat ge dan van deze zetels nog jaren genieten moogt, in zalige rust na een welbesteed leven. En, nu wenschen we u toe, dat dan deze sym boliek tot zijn recht moge komen dat de beide zetels nog lang mogen bezet blijven. Als wij zoo vurig hopen, dat deze wensch ver vuld mag worden, dan zij deze oorkonde, dit Sommelsdijkseh product, dat den vervaardiger eert en voor U, ik weet het, j uist daardoor meerdere waarde zal hebben, omdat het u de tolk van de hoogachting, die de deelnemers voor u koesteren, zal zijn. Hooge boomen vangen veel wind. Welnu als zoodanig hebt ge ook stormen getrotseerd. Maar met het klimmen der jaren wordt het weerstandsvermogen zwakker en niet zelden de pijlen giftiger. Welnu deez' album zij Uw talisman. Eerlijke critiek hebt ge leeren waardeeren,maar als vuige taal en nietig, onwaardig persgif uw wapenschild bespatten wil, dan zij deze talisman uw toevlucht. Dan zal ze u spreken van de groote toewijding, die ge u hebt mogen verwerven, van de hulde, die men u bracht en waaraan ook de weduwen, de armen hun penningske hebben ge offerd. Van die gevers die 't zoo hartelijk meen den, die ook voor U, Mevrouw, zoo alle waardee ring hebben voor uwe zoo vaak verleende hulp, die namen die zoo krachtig voor u hebben getuigd en die zoo hartelijk hebben ingestemd met dezen wensch ten slotte: „Omringd door uw gezin zij 't u gegeven nog lang te zjjn: Ons aller burge meester I" 's Morgens 11,30 uur gaf „Sempre Crescendo" een concert in de tent en was daarmede de voormiddag in beslag genomen. Namiddag 2 uur was de tijd voor den Historischen optocht, en hoe nader bij dat uur, hoe meer men schen. De honderden zijn tot duizenden aangegroeid. De samenstelling van den optocht was de Zuide lijke Achterweg, waarheen alles zich bewoog. 2 Klaroenblazers en 2 Schilddragers, rechts met het wapen der gemeente, links met het wapen der familie van den jubilaris, openen de stoet. Daarna volgden de Batavieren en Romeinen, de Franken, Saksers en 5 Noormannen om over te gaan op de Grafelijke Regeering en vervolgens personen uit den Tachtigjarigen Oorlog tot de Vrede van Rijswijk, daarna de Pruikentijd, om te sluiten met de Fransche overheersching en 't Koninklijk huis van Oranje. Evenals de vorige keer was deze optocht de ziel van het feest. Nu, op enkele personen na, die zich niet goed wisten te houden, werd het geheel goed uitgevoerd. Jammer dat de Costumes, waarschijnlijk door het vele gebruik reeds, haar frischheid hadden verloren Nadat Sommelsdijk en Middelharnis doorkruist was, werd het langzamerhand tijd voor de Optocht met versierde fietsen en Wielerwedstrijden. Keurige fietsen waren er bij, welke door de Commissie als volgt werden bekroond Versierde Fietsen: le prijs, Blokbergen 1 prachtige fietslantaarn. 2e D. de Mooij I dito zadel. 3e Mej. E. van Dorsser 1 fietslantaarn. 4e Mej. Tr. Gouswaart 1 fietsstander. 5e Stoffel Kastelein 1 fietsbel. Prijzen Ringrijden le prijs, A. C. van Driel een mooie fietslantaarn (na loting met J. Mastenbroek.) 2e J. Mastenbroek een fietslantaarn. 3e George Mast een wielbel met velgrem. 4e D. Kastelein een handpomp en een paar broekmanchetten. 5e L. Kastelein een voetpomp. Om de 3 laatste prijzen is geloot tusschen D. Kastelein, L. Kastelein, George Mast, Cor van Beek en Fr. van der Vlugt. Na deze rqderij werd het langzamerhand tijd om aan de illuminatie te gaan denkeu en vele handen maakte dan ook dat in een ommezien alles verlicht was. Ondertusschen werd in de tent een avond-con cert gegeven door Apollo" van Nieuwe Tonge. Het weder, prachtig en ongedacht, werkte ook mede om die illuminatie goed te doen slagen. De Voorstraat was mooi vooral van de Kade gezien, eenigl Ook verschillende particulieren hadden versie ringen met lichten en vetpotjes aangebracht, o.a. de heeren Van Gent, Kastelein en Timmer, Han son, de Jong en vergeten we vooral schipper Joppe niet, wiens motorschuit van boven tot onder wasomhangen met lampions, wat een schoon gezicht gaf. Tot laat in den nacht duurde de feestvreugde, die door niet één incident is verstoord geworden. Voor de zooveelste maal heeft Sommelsdijk ge toond te kunnen feesten, waardig, net, geen oogen- blik den goeden toon en houding verliezende. Heden, Woensdagmorgen zijn de kinderen ge- tracteerd, plm. een 400-tal, wat een kolossale drukte gaf. Met een rondgang door het dorp, werd dit voor de kleinen zoo genotvolle feest gesloten en keerde iedereen vroolijk huiswaarts. Middelharnis. J. van Strien is aanne mer geworden van het gedeeltelijk lood-en zinkwerk aan het Raadhuis alhier. Zaterdag viel het zoontje van Notaris van Buuren in de kaai. Door spoedig toe geschoten hulp had men het jongetje spoedig op het droge. Een zeldzaamheid 1 Zaterdag 12 Sept. a.s. zal het 60 jaar geleden zijn dat Joh. Zoon en L. Melhart door den huwelijksband zijn verbonden. Dat deze dag voor hun niet ongemerkt voor bij moge gaan. Dinsdag reed de locomotief met de grintbakken welke ingericht waren om Passagiers te vervoeren, met het oog op het feest te Sommelsdijk van hier naar Oude Tonge en terug. Er werd ontzettend veel gebruik van gemaakt. Heden Woensdag is het 25 jaar ge leden dat J. Born en echtgenc-ote aange steld zijn als Vader en Moeder in het Weeshuis alhier. Maandag terwijl S. Pille op reis was met hit en kar naar de Oude Tongsche kermis, schrok de hit op het Zandpad, sprong op zij en kwam met wagen en al tegen de heg terecht, gelukkig dat deze afgezet was met prikkeldraad anders had het de lijnbaan ingegaan. Met eenige mate- rieele schade liep dit incident af. Ook hier is het Jubileum van burg. A. J. de Graaf! van Sommelsdijk niet on gemerkt voorbij gegaan daar uit vele wo ningen de driekleur hing en des namiddags de historische optocht eene rondgang deed door deze gemeente. Dinsdagnacht toen schipper van Gelder van Stellendam met zijn motor met passagiers van het Hoofd vertrok had hij het ongeluk dat ep het Haringvliet de machine defect raakte en hij niet verder kon. De »Padang« kwam hem uit zijn on aangename positie verlossen, welke de mo tor op sleeptouw nam, en weder aan het Hoofd bracht. Stad aan 't Haringvliet. Door den storm zijn in het Doctershuis twee ruiten verbrijzeld. Toen men het paard van den land bouwer W. J. de W. van het schor wilde halen, bleek het dat dit dier een gapende wonde in een der achterpooten had waar schijnlijk tengevolge van een gekregen klap Geneeskundige hulp was dadelijk noodig. Vrijdag stond op den Molendijk voor het huis van den heer De Ruiter de veer- wagen van L. Soldaat, waarin twee personen gezeten waren. Achter dezen wagen kwam een kar bespannen met een paard aanrijden. De bestuurder zekere Sali, meende zeker langs den wagen en de helling van het oprei te kunnen. Dit bleek evenwel niet te kunnen, want toen hij doorreed, pakte een der wielen het achterwiel der veerwagen van Soldaat terwijl het andere wiel van de kar reeds van de hoogte was afgegleden. De kar en het paard vielen van de helling al, op het oprei. Ook weid de veerwagen mede getrokken. Persoonlijke ongelukkeu kwamen niet voor. De schade aan de kar van Sali is echter aanzienlijk. De Commissaris der Koningin heeft den heer Burgemeester verlof verleend om zich gedurende drie weken uit de gemeente te begeven. Tegen J. T. is proces-verb tal op gemaakt wegens openbare dronkenschap. Den Bommel. Verleden week Zondag bemerkte de fietsrijder G. uit Ooltgensplaat dat zijn jas onder het rijden aan brand was geraakt. Vermoedelijk door een vonkje van zijn sigaar. Het kleedingstuk was al zoover weg dat hij totaal niets waard was en hij haar wegwierp. Het suppletoir kohier Hondenbelasting dienst 1908, is alhier goedgekeurd van Ged. Staten terug ontvangen. Door den Commissaris der Koningin zijn weder eenige buitengewone machti gingen om te schieten uitgereikt. Ter Secretarie dezer gemeente zijn kosteloos verkrijgbaar gesteld tormulieren voor de aangifte als bedoeld bij art. 29 der Tiendwet. Bij publicatie is bekend gemaakt dat het inschrijvingsregister der Nationale Militie met de daaruit opgemaakte alpha- betische naamlijst van den 5 tot en met den 12 September a s. ter Gem:ente.«ecre- tarie voor een ieder ter lezing ligt. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de Waterschouw Donderdag den 10 Srp- tember a.s. zal worden gehouden. Jongelieden die in aanmerking willen komen om opgeleid te worden tot het uitoefenen der veeverloskunst, kunnen zich aanmelden bij den heer J. van Weel alhier. Voor de lichting 1908 van de Landweer is geen enkele verlofganger ingeschreven. Ooltgensplaat. Zaterdag j.l. was men bij den landbouwer W. v. K. op het land bezig met de stoomdorschmachine koren te dorschen. Door te kort bij een der wielen te komen kreeg v. K een slag van een der wielen tegen het hoofd waardoor een gapende, bloedende wonde ontstond, waar voor geneeskundige hulp moest worden jngeroepen. Oude Tonge. Tot Dijkgraaf van den Heerenpolder is door H M. de Koningin benoemd de heer P. van Schouwen alhier. Dezer dagen zijn opgenomen en na gezien de boeken en kas van den Gemeen te-ontvanger. De ontvangsten bedragen f41831 8 i5. De uitg. bedragen f 355 10.85s. Zoodat er een kassaldo was van f 63 20 96. Dirksland. Zaterdagavond had in een der herbergen alhier een woordenwisseling plaats tusschen een der tramwerkers, en de machinist der locomotief dat in een snijpartij eindigde. De tramwerker bekwam (men zegt van) 12 wonden, die echter bij geneeskun dige behandeling niet gevaarlijk bleken. Zondag werd den dader in arrest gebracht om een verhoor te ondergaan. Dinsdagmiddag sloeg op de Hoogeweg een span paarden van L. L. op hol. Even in het dorp verloren zij het voertuig waar voor zij gespannen waren, en werden ze door een val tot staan gebracht. Ouddorp. Haar naam waardig Bij de Gebroeders Meier alhier is de nog betrek kelijk pas in cultuur gebrachte aardappel variëteit Excelsior* te velde zichtbaar, waarvan het loof de lengte heeft bereikt van 2Y2 M. Door spoedige verandering vanhetweer, wordt thans hier door de landbouwers druk geoogst. Tarwe en haver stond nog voor het meerendeel te velde. Oud-Bejjerland. Naar aanleiding van het uit deze gemeente verdwenen meisje, loopen hier allerlei geruchten, die gedeeltelijk zijn grond vinden in het volgende; Terwijl het bewuste meisje verleden week Donderdagmorgen per stoomboot met de andere weezen vertrok, om de tiendaagsche zomervacantie bij een verwant te Rotterdam door te br.-ngen, moet zij, volgens een der ooggetuigen, te Vlaardingen op zeer harte lijke wijze afscheid genomen hebben van de weesmoeder, waaruit z-menc de gevolg trekking maakt, dat het plan om naar Amerika te gaan bij haar reeds geruimen tijd gerijpt was. Vast staat, volgens mij verstrekte inlich tingen uit zeer vertrouwbare bron, dat zij Vrijdagmiddag d.a.v. met den stoomtram der R. T. M die te 1 uur uit Rotterdam vertrek en plm. kwart over twee in deze gemeente aankomt, weer teruggekomen is en toen met haar Amerikaanschen geleider aan de halte Achterweg* in deze gemeente is afgestapt. Vandaar zijn de twee gegaan naar den (thans gepensionneerden) brigadier majoor Vonk, om te 3,46 weder per tram te vertrekken. Nu beweert men doch voor de waarheid hiervan staan we niet in dat aan genoemde majoor het geld voor den overtocht gezonden was, althans dat het daar gereed lag. In alle gevallen geeft dit bezoek aan leiding tot. velerlei praatjes. Ja, men fluistert zelfs, dat het meisje genoemde majoor misschien mededeeling gedaan heeft van haar plan om te vertrekken. Vaststaat nu echter, dat het meisje uit New-York een Ansicht* gezonden heelt. Ons vermoeden, dat zij per Rijndam, vertrok, is dus waarheid gebleken. Intusschen mogen de regenten van het Weeshuis het volgend jaar wel toezien, dat de tiendaagsche vacantie niet als Oceaanreis besteed wordt. Het voorbeeld van »Emmetje« kon wel eens aanstekelijk werken. Donderdag 10 Sept. 1908 voorm. 10 uur aan de Kaai te Battenoord, verkoop van Tim merhout. Notaris VAN ISPELEN. Vrijdag 18 Sept. 1908 voorm. 10 uur aan de Kaai le Oude Tonge, verkoop van Timmer hout. Notaris VAN ISPELEN. Op Donderdag 24 September 1908,'s nam. 3 uur te Dirksland, ter herberge van P. Broos- hooft, veilingen Op Donderdag 1 October 1908, 's nam. 3 uur te Dirksland, ter herberge van Johannes Vroegindeweij, afslag, van Een woon- en winkelhuis, met schuur, werkplaats, groot erf en grond te Dirksland, aan de Paardenmarkstraat, kad. Sectie B no. 1363, groot 03 Aren 31 centiaren en Eene land,bouwschuur met erf en grond te Dirksland, aan de Nieuwstraat, kad. Sectie B nos. 1349 en 1409, tezamen groot 01 Are 25 centiaren, welke onroerende goederen bij den afslag zullen worden gecombineerd. Notaris VAN DER SLUYS. (De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven.) Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur Mag ik voor onderstaande nog een klein plaatsje in Uw blad Aan den Berichtgever van de Maas- en Scheldebodea. te Dirksland. Uw schrijven van een Zaterdag Daar nam ik nota van En toen ik 't even overzag, Toen lachte ik er waarlijk van. 'k Bekeek het stuk van alle kant Wat U mij repliceerde, Was juist iets voor de prullemand, Waar ik 't ook in smeerde. U spreekt van letterzifterij En ook van heimelijk schelden, Manlief, hoe kom U er toch bij Mij zulks te vermelden Als U mij dat bewijzen kan, Dan wil 'k Excuus U vragen, Van schelden ben 'k een vijand van Geneest in al mijn dagen. Doch nee, mijn Vriend, dat is 't hem niet Dat U wat katterig maakte, Den lezer, die het goed beziet, Heeft er om gelacht, dat 't kraakte U ziet, Ge maakt het zelf zeer gek, Met zulke soort figuren Je hield zoowaar niet voet bij stek En leg U in de luren. Dat 't laatste U niet kon intresseeren Dat laat zich wel verstaan, Men kan soms in een waan verkeeren Dat men zijn beste heeft gedaan. Doch hoe het zij, 'k zal verder zwijgen, Het is nu reeds weer mooi genoeg, Van snoek kan gauw te veel men krijgen, Het kost meestal een natte broek. Geen aanval hebt U meer te vreezen, Voor dezen keer heb ik gezegd, Ik dank den Redacteur voor dezen Dat hij geen plaatsje mij ontzegd. Ik eindig nu met deze mop En hoop 't U niet verdriet, Het snoekje eet ik zelf nu op En de graatjes zijn voor Piet. C. BAART. Dirksland, Sept. '08. Met zekerheid kunnen we mededeeien dat het Sanatorium //Sonnevanck,// nabij Har derwijk, uitgaande van de Vereeniging tot Christelijk Hulpbetoon aan tuberculose-lijders 8 October a.s. voor patiënten zal worden geopend. De geneesheer-Directeur, Dr. J. Hekman, wiens adres tot 1 Oct. a.s. te Zuidbroek, daarna te Harderwijk is, zal gaarne alle ge- wenschte inlichtingen verschaffen. Vreeselijk ongeluk te Scheveningen Vrijdagavond laat heeft op den Ouden Scheveningechen weg bij het Hotel de la Promenade een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De schoenmaker Ellinkhuizen uit de Pansierstraat te Scheveningen kwam met zijn vrouw uit Den Haag en bevond zich te ongeveer kwartier over elven bij boven genoemd hotel, toen zij de rails wilden oversteken Beiden werden door een aan komende tram gegrepen en geraakten onder den motorwagen. De man werd er weldra verminkt onder uitgehaald. De wagen was over zijn beide beenen gegaan. Het linkerbeen werd afgereden bij den voet, terwijl het rechterbeen onder de knie werd verbrijzeld. De vrouw zat ondër den motorwagen beklemd en kon niet verlost worden uit haar vreeselijken toestand dan toen de wagen opgelicht was. Daar er echter geen werktuigen bij de hand waren om den zwaren wagen omhoog te krijgen, duurde j| het ruim een half uur voor de vrouw van onder den wagen was weg gehaald, De honderden menschen, die getuigen waren van het ongeluk, stonden machteloos, evenals de politie en de trambeambten. Algemeen was men van oordeel, dal het beslist noodig is, dat op bepaalde punten langs de tramrails, op politieposten of beter nog op eiken motorwagen een kelderwinde (dommekracht) aanwezig is om in dergelijke gevallen onmiddellijk den wagen te kunnen opheffen. Weldra bevonden zich verschillende geneesheereD ter plaatse. De eerste hulp werd verleend door Dr D. de Niet, daarin bijgestaan door Dr. G. de Niet, Dr. Polak Daniels, Dr. Oorthuqs en later ook den politiegeneesheer Dr. van Duyl. De beide ongelukkigen werden per automobiel naar het ziekenhuis te 's-Gra- venhage overgebracht. De toestand van den heer Ellinkhuizen is door het aanzienlijk bloedverlies hoogst ernstig, terwjjl zijn vrouw inwendig zwaar gekwetst is. Twee kinderen verbrand. Vrijdagmiddag ontstond brand op de 3e verdieping van het perceel 34-36 Frederik- straat bij den Overtoom te Amsterdam. Twee jongetjes, Jacob en Willem, zoons van de gla zenwasscher Kalser, 5 en 1£ jaar oud, bevonden zich alleen in het woonvertrek waar van de deur op slot was. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat de kinderen met luci fers hebben gespeeld. Door schrik bevangen is het oudste kind in bed gekropen en heeft het jongite zich achter zijn wieg verstopt. Toen de moeder, die met een der buren op de trap stond te praten, boven kwam, stond de kamer reeds in lichte laaie en viel aan redden niet. meer te denken. Direct was de brandweer ter plaatse en was het vuur gebluscht. Dr. Metelerkamp Kappenburg, kon toen slecht den dood van beide kinderen consta- teeren. De moeder, die in blijde verwachting is, heeft het gebeurde zóó aangegrepen, dat zij niets doet dan wezenloos staren, zonder van troost te willen hooren. Het blijft wrijven tusschen Frankrijk en Duilschland. Nu weer komt//Temps/r ver- lellen, dat Frankrijk geen rekening met het voorstel inzake de erkenning van Moeley Hafid zal houden. En het //Journal des Déoats// zegt, dat sedert de laatste tweemaal vier en twintig uur Frank rijk opnieuw ervan verzekerd is het met alle mogendheden eens te zijn, en dat Europa zal kiezen tusschen de door Frankrijk en de door Duitschland voorgestelde behandeling van zaken. Dus nieuwe verwikkelingen in zicht? Over den brand in het Californische //nationale park// wordt bericht, dat het zuide lijk gedeelte van het beroemde woud van reusachtige boomen verwoest is. Er is weinig hoop, dat de andere boomen behouden zullen worden. He' woud van duizendjarige boomen was met groote zorg onderhouden. De grootste boom genaamd Mother ot te Forest (Moeder van het Woud), die 109 M. hoog is boven den woriel een omvang van 26 M. heeft stond Dinsdag al in brand. Geheimzinnige verdwijning van een meisje. De „O. Haarl. C'." meldt; Dinsdagmiddag 3 uur zou de 20-j'arige dochter van den v. Z.. Doelstraat alhier, eveo een bood chapje bij een goudsmid hier ter stede doen, doch zij is sedert niet teruggekeerd. Op den dag der verdwjjning was de moeder jarig en toen ook de beminde van het meisje kwam felici eeren verwonderde men zich, dat de dochter niet bij bem was. Op de vraag, waarom hij alleen kwam, wist de beminde niet anders te antwoor den, dan dat hij ziju meisje niet gezien had en niet beter wist dan zij thuis zou zijn. Men toog onmiddelijk op onderzoek uit, doch zonder eenig resultaat. Er werd den geheele avond en nacht gezocht, en ook Woensdag, doch geen spoor werd gevon den. Men verdiept zich in gissing, maar wat de oorzaak is, weet niemand met zekerheid te zeggen. Het verdwenen meis je was naaister en oefende met haar zuster dit beroep aan huis uit. In de buurt waar allen heel goed bekend staan en het geval druk besproken wordt, is men algemeen diep onder den indruk van het geval, en toont men algemeen belangstelling. To Woensdagavond 9 uur was ze nog niet teruggekeerd. Eigenaardig telegram. Een telegram van den stationchef van Tsavu aan den Oeganda-spoorweg aan zijn collega te Nairobi //Laat voorzichtig betrachten bij het binnen komen van mijn station, wij zitten met z'n allen, kruiers, wissel wachters en kaartjes controleur, opgesloten in het kantooreen leeuw zit voor de deur//. De auto geprezen. Alweder een miskende weldoener I roept het, Tijdschrift voor Geneeskunde uit. Een ongenoemd schrijver heeft een verklaring ge vonden voor het lage sterftecijfer van Londen de vermindering van het paardenverkeer naast de toeneming van het verkeer met automo bielen. De dampen dezer gevreesde en gehate wagens zuiveren de lucht van ziekte kiemen, zij zijn het, die den mensch gezond maken als hij er althans niet onder komt te liggen. Van een telefoonjuffrouw. Haar naam is Sarah Rooke. Zij was tele- foonjuflrouw te Folsam in Nieuw-Mexico. Zij zat achter haar telefoontafel, toen zij het te lefonisch bericht ontving van een ander station, dat er een wolkbreuk in aantocht was, en dat een groote waterdam op Folsom aan- bruiste. De telefoonjuffrouw zou allen tijd hebben gehad te vluchten. Doch zij vluchtte niet. Zij schelde achtereenvolgens alle veertig abonné's van het plaatsje op en stelde hen zoodoende in de gelegenheid, het leven te redden. Doch inmiddels was de waterdam in aantocht. Zij zelf kon niet meer ontkomen en toen zij den laatsten abonné had opgescheld, werd haar telefoonbureau overstroomd en vernield. Men vond later haar lijk, onkenbaar bijna, veel verder door den woedenden stroom mee gesleurd. Doch men kon haar herkennen aan den microontelefoon, die met den stalen band nog om haar hoofd gevestigd was. Er zijn generaals, die op het slagveld sneu velen, kapiteins die op de brug van hun schip in de diepten van den Oceaan verzinken. Hier is een klein telefoonjuffertje, die den heldendood stierf op het veld van eer. Frans Rosier. De beruchte Haarlemsche Frans werd in het krankzinnigengesticht te Medemblik nog altijd kunstmatig gevoed. Voornamelijk hield hij zich bezig met bindwerk en cartonnage. Men had op zijn gedrag niets aan te merken. Nader wordt uit Medemblik aan de »Tel.a gemeld Heel Medemblik is in rep en roer door de ontvluchting van Frans Rosier, vooral in den omtrek maakt men zioh duchtig bevreesd over de ontsnapping van dezen beruchten misdadi ger. Rosier hield zich zóó rustig, dat de onder directeur Reigsma, die tijdens 't verlof van van den directeur, diens functie waarneemt, er geen bezwaar in had, dat Rosier deelnam aan een feest, gegeven ter eere van de Koningin. Dit feest had plaats in de recratiezaal. Deze zaal dient Zondags voor kerk en doet overigens dienst voor alle festiviteiten in het gesticht. Te elf uur was het feest afgeloopen en gingen het eerst de vrouwen naar haar afdeeling. Ver volgens werden de mannen, onder toezicht van een aantal bewakers, naar de voor hen be stemde afdeeling geleid.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2