Koninginnedag. Ook hier is de dag van 3 1 Augustus niet onopgemerkt voorbijgegaan. Hoewel de drukte der landbouwers oorzaak was, dat velen daarvan aan dat feest geen deel konden nemen, was het feestterrein al vroeg bezet met eene groote menigte van belang stellenden. De feestcommissie heeft eer van haar werk mogen genieten. Het programma, zooals het in het vorig nummer is opge nomen, is, behoudens enkele wijzigingen goed afgewerkt. Allereerst de vreugde der schooljeugd bij de tractatie was sein voor het komende van den dag. Wij zullen hier vooral niet vergeten de zware taak die het Muziekcorps den ganschen dag op zich heeft gehad, om de feestvreugde te verhoogen. Plechtig klonk des morgens het koraal van den toren, dat gevolgd werd door het spelen van Vader- landsche liederen. In den loop van den dag is door de feestcommissie het volgende telegram verzonden aan H. M. de Koningin: *Aan H. M. de Koningin der Nederlanden k »De Commissie belast met de regeling der teestlijkheden in de gemeente Oud dorp (Z. H.) ter gelegenheid van Uwe Majesteits Verjaardag, biedt ook namens de geheele burgerij Uwe Majesteit eer biedigend hare gelukwenschen aan.« HAMEETEMAN, Voorzitter. Hierop is het volgende telegram ont vangen. zHaweeteman, Voorzitter Ouddorp »H. M. de Koningin draagt mij op, U allen Hoogstderzelver dank over te bren gen voor de aangeboden gelukwensch Adjudant van dienst, VAN MUCHLEN. De prijswinners van de spelen en wed strijden zijn de volgende: Voor Mastklimmen waren vijf deelnemers; ie prijs een zilver horloge behaalde Joh. Verhage. De overige prijzen zijn door de winners zelf verdeeld. Voor Boegsprietloopen waren zeven deel nemer; re prijs (een paar schoenen) be haalde C. v. d. Klooster, 2e. prijs Joh. Verhage een zilveren sigarenkoker, 3e prijs P. Bezuijen, een kistje sigaren. Zakloopen te prijs P. Mastenbroek Sz. een nikkelen horloge, 2e oprijs J. Hekman, een portemonaie, 3e prijs KI. Sandifort, een zakmes, 4e prijs S. Mierop, een mondhar monica. Roeiwedstrijdie prijs W. Grinwis Wz. f 5,2e prijs Aren Bakelaar f 3,3 e prijs M. v. d. Klooster f 2, Behalve de instrumentale muziek was er ook voor vocale muziek gezorgd. De Zang- vereeniging >Hallelujah« heeft aan het ver zoek der feestcommissie gevolg gegeven om enkele nummers ten gehoore te geven. 's Avonds was het een fakkeloptocht door het jeugdige volkje Door dat deze goed was georganiseerd, gaf die optocht een prachtig eflect. Het slot was nog eenig vuurwerk, waarvan veel, zooals gezegd wordt, met een »sisser« afliep. Brielle. Omtrent de vliegmachine niet zooals we reeds meldden een bestuur bare luchtballon deelt men nog het volgende mede Reeds jaren lang heeft de heer Robijns zich met de oplossing van dit vraagstuk bezig gehouden, zelfs in een tijd, toen niemand er aan dacht, dat het eens alge meen aan de orde zou gesteld worden. Het model in 't klein, dat hij gemaakt had, dééd het. Door een veer in beweging gebracht, verhief het zich direct van den grond, en toen de veer afgeloopen was, daalde het langzaam naar den bodem. De zaak was nu om een machine in 't groot te maken. Toenmaals had men nog niet den motor zoo algemeen voor beweegkracht en de grondstoffen voor de vervaardiging waren duurder dan tegenwoordig. Veel meer geld was voor dat alles noodig, dan de heer Robijns uit eigen middelen er aan wagen mocht. Toen heeft hij zich o.a tot de Trans- vaalsche regeering gewend, (het was tijdens den Boerenoorlog), doch deze wees in 't jaar 1898 het aanbod beleefd van de hand, gelijk een jaar later door de vertegenwoor digers der Boerenrepublieken, die Europa bezochten, eveneens gedaan werd. Het geld tot proefnemingen kon niet beschikbaar gesteld worden. De heer Robijns gaf echter zijn plan niet op, werkte steeds aan dat vraagstuk, en nu hij over meer middelen kan beschikken en de ervaring van andere luchtvaarders hem ten goede komt, zoowel als de meer moderne middelen van beweegkracht zijn onderneming te stade komen, pakt hij zelf de koe bij de horens, terwijl hij, gelijk we reeds meldden, bij de vervaardiging van verschillende onderdeelen krachtige hulp van het rijk heeft, hetwelk hem, na een audiëntie bij den tegenwoordigen minister van oorlog, toegestaan is Over de practische waarde van de uit vinding kan nog geen uitspraak gedaan, zelfs geen gissing gewaagd worden. De heer Robijns heett in de laatste dagen zoo verborgen mogelijk aan zijn werk gearbeid, wil liever niet gehinderd worden en blijft het liefst van lastige en tijdroovende onder vragingen verschoond Intusschen deelt de >N. C.« al mede, dat de machine zóó is ingericht, dat degene, die zich van de geheel gesloten machine bedient, uitzicht heeft door twee kijkgaten. De mogelijkheid zou voorts bestaan om zich voor- en achterwaarts te bewegen. Zuidlaild. Konden we verleden week melding maken dat den heer A. Holm superintendent aan het Transvaalsche Land- bouwdepartement in ons land vertoevende om voldoende aan de opdracht zijner re geering hier een aantal uitmuntende fok- dieren aan te koopen en was daartoe ook de fokvereeniging »Aurore« te Abbenbroek aangeschreven. Welnu deze week bezocht genoemde heer ons eiland in tegenwoor digheid van dhr. Van den Bosch hoofd inspecteur van het Ned. Rundvee stamboek. Naar wij vernemen zijn door dhr. Holm toen aangekocht één jonge melkkoe voor f500, drie melkkoeien voor f 1450 en twee koeien voor f900. Van deze koeien waren er 4 stuks van een boer uit de gemeente Spijkenisse welke persoon reeds eenige jaren zijn vee had laten controleeren een niet te versmaden douceurtje dus. Oud-Beijerland. Onze gemeente werd verleden jaar bezocht door een Amerikaan uit San Francisco. Doordien het hem hier erg beviel, was hij met zijn gezin een half jaar alhier blijven wonen, om eerst in het voorjaar weder zijn heimat op te zoeken. Het was een oud-Hollander die bij zijn vertrek een Beijerlandsch aandenken wilde hebben, en dit verkreeg door het bezit van portretten der weesmeisjes. Op een goeden dag ontving nu een der weesmeisjes, E. v. d. S,, in de wandeling »Emmetje« geheeten, een huwelijksaanzoek uit Oakland van een haar geheel onbekend man die door het zien van bewuste por tretten, op haar verliefd geworden was. Na ingewonnen informaties bij den Neder- landschen consul, besloten de regenten toe stemming te verleenen tot het houden van een overtocht, en tot het huwelijkde huwelijksbemiddelaar die haar begeleiden zou, zou voor haar een plaatsbewijs be spreken. Te meer werd dit goedgekeurd, wijl, naast gunstige inlichtingen over den huvvelijkscandidaat, geschreven was, dat het meisje desnoods bij den consul in betrekking kon komen, zoo de buidegom-in spe haar niet mocht bevallen. En zoo zou Emmetje dus vertrekken, toen de toeziende voogd, die in niets scheen ingelicht te zijn, zich verzette. Nadat even wel de regenten zijn stilzwijgende goed keuring verkregen hadden, scheen alles van een leien dakje te gaan. Maar nu kwam de Officier van Justitie te Dordrecht tusschenbeide. Hij verzette zich tegen een dergelijke wegzending van een minderjarige, waarop de regenten hun toestemming introkken. De wees scheen niet ingenomen met dit besluit der regenten, maar berustte. Oudergewoonte kregen de weezen hun ge woon zomerverlof van 10 dagen, die zij bij familie mochten doorbrengen. E. zou te Rotterdam gaan logeeren en dus ook na 10 dagen lerugkeeren. Zij is op heden nog steeds niet terug. De veronderstelling die hier gemaakt word, dat zij met behulp van den huwelijksmiddelaar per stoomschip »Rijndam« naar Amerika getogen is, om met haar a s. echtgenoote kennis te maken, is niet al te gewaagd, Spijkenisse. Zaterdagmiddag was de ongeveer 16 jarige A. Versteeg bezig met grasmaaien aan een nabij het dorp gelegen weg. Hij had een hond bij zich welke zich voortdurend op de daar langs liggende tramrails begaf Dit was ook weder het geval toen een der trams in de richting dezer gemeente aankwam. V. zijn hond voor overrijden willende bewaren, liep naar de rails en joeg het dier weg, doch zich niet vlug genoeg verwijderende greep de tram hem zelfgelukkig evenwel door den schok buiten de lijn vallende, anders ware zijn dood onvermijdelijk geweest. De ma chinist stopte, doch ziende dat hij met behulp van inderhaast toegeschoten meisjes weder op de been kwam reed door Be houdens eenige ontvellingen aan arm en been liep dit ongeval boven verwachting goed af. Rhoon. De rijks- en gemeentepolitie alhier, heeft heden aangehouden H. M lossen arbeider alhier, die verdacht word van diefstal van een tasch met f 50. benevens een horloge, ten nadeele van den koopman D. v. d, E. Az., mede alhier woonachtig. De tasch en het horloge werden bij V. d E's woning teruggevonden. Het geld. waaronder 3 bankbiljetten van f 10, waren verdwenen. Op aanwijzing der echt genoote van M H werd gemeld bedrag uit een bloemperk, waarin het verborgen was, te voorsch'in gehaald. De verdachte ontkend. Op den Dorpsdijk alhier is Zondag avond een man van ongeveer 70 jaren neer gevallen en onmiddelijk daarna dood opge nomen. Door bemiddeling der politie is het lijk naar het lijkenhuis der algemeene begraafplaats gebracht. Omtrent de man is niets bekend, dan dat hij gedurende 20 jaren een zwervend leven heeft geleid en vermoedelijk genaamd is D. v. A. Op het lijk werden gevonden een koperen tabaksdoos benevens een porteroonnaie met f o 685. WerKoopi sirens Op Vrijdag 4 September a.s. des avonds 6 uur, ten berberge van A. Both te Melissant, afslag van twee nieuwgebouwde, verhuurde arbeiderswoningen, benevens een perceel bouw grond, onmiddellijk daaraan (eeuwigdurende) erfpacht te Melissant, in Oud-Melissant, nabij den Molendijk, kad. sectie A. no. 1196, in 3 perceelen, welke worden gecombineerd. No taris VAN DER SLUYS. l/ifslag- Verhuring. Ouddorp. Uitslag van de Openbare Verhuring van Bouwland alhier Van den heer H. K. Hameeteman een perceel tiendvrij Bouwland in de zoogenaamde Vroone in den polder West-Nieuwland in 2 perceelen. No. 1. 320 Roeden. De hoogste inschrijver P. Tanis f 92.35 per gemet. No. 2. 200 Roeden. De hoogste inschrijver J. Klepper f 93.50 per gemet. Beide perceelen zijn niet gegund. Van den heer Joh. Breen een perceel tiendvrij Bouwland in Schelhoek van den polder Nieuw- Westerloo onder Goedereede, kad. Sectie B. No. 336 in 2 perceelen. No. 1. Groot 394 Roeden, thans in huur bij T. Meijer. De hoogste inschrijver daarvoor was C. Sandifort f 112 per geniet. No. 2. Groot 444 Roeden. De hoogste inschrijver daarvoor was de tegenwoordige huurder H. Grin wis voor f 115.50. No. 3. Een perceel Bouwland, liggende in den polder Het Oudeiaud, zijnde in huur bij Joh. den Bout. Daarvoor was de hoogste inschrijver J. Tanis voor f 114 per gemet. IüseMkiideit 8<iikk«si. (De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven.) Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Geachte Redacteur Mag ik even een klein plaatsje in Uw blad bij voorbaat mijn dank. Dat C. Baart, niet C. d. Baart, verleden week in de Kerkgracht terecht kwam is een feit, doch dat dit een zeldzaamheid is mag vrij wel als een lengen beschouwd worden, aangezien er wel meer van rijperen leeftijd in sukkelen. Van gewone menschen is dit zeker niet vermeldenswaard, en krijgt de post hierin een schreefje voor. Mogelijk is hier wel een oorzaak voor. Enfin, velen vroegen mij hoe dit kwam, hiervan had de berichtgever niets gemeld, hoewei hij dit had kunnen weten, doch zoo nauw komt dit zeker niet, 't is misschien den Rapporter meer om de dubbeltjes dan wel om een flink nieuws te vermelden te doen. Dit daargelaten dan, wil ik nog even mededeelen ik met haast een paar emmers water wilde scheppen en door een verkeerde buiging te water raakte, tot bijna aan de knieën. Had ik mij onder ge dompeld, waarschijnlijk was ik dan verdronken, doch ik leef liever nog wat, en daarom was ik in den tijd van minder als een seconde op den kant en liep alles zelfs zonder schrik best af; in een wip mijn schoenen uit; wei verduiveld m'n kousen waren niet eens nat, alleen mjjn broek wat nat en bemodderd, dus fluks een andere broek aan, die heb ik gelukkig genoeg ii voorraad zelfs nog een nieuwe, en klaar was Kees. Intusschen had zekere v. P. die het gevaar waarin ik verkeerde had gezien zich bijna ziek gelachen van pleizier, zonder echter een hand van redding uit te steken, 'k Was echter blij dat die hals ook eens pret had, want dit gebeurt niet eiken dag. Ter waarschuwing voor anderen van rijperen leeftijd ben ik zoo vrij hen onder 't oog te brengen ze toch voorzichtig moeten zfjn opdat ze niet in de Kerkgracht terecht komen, want 'tzou kunnen gebeuren, ze ook wel eens in de Courant terecht kwamen, al is dan zoo'n dito bericht het lezen niet waard. Zoo ziet men ook zoo'n flink verslag van de verleden week afgebrande graan- en strooklampen waarvan de schade zeer aanzienlijk was, temeer daar de goederen voor het meerendeel aan min- gegoeden toebehoorde. Ik dacht zoude de schade minder zijn, als zoo iets den meergegoeden of zelfs den rijken overkwame. Wat miserabel be richt niet waar De Redacteur zal 't zijne er ook wel van den ken doch 't dient geplaatst te worden, hoe dan ook. Bij aldien ik ook nog kwade gevolgen van mijn bad uit de Kerkgracht mocht overkomen zal ik het nog even meedeelen. C. BAART, Brief- en Telegrambesteller, Dirksland. Uit en in „de politieke woning." Mijnheer de Redacteur I Enkele jaren geleden haalde ik in den ver kiezingstijd een kennis van de boot. Op 't Zand pad bleefhij ineensstaau. Mijn kennis wees lachend naar het huis geheel getooid „met verkiezings biljetten, dure klompen, petten enz" „Zeker een socialist hé, de politiek loopt ten minste het huis al uit." „Mjj onbekend." „De bewoner je onbekend?" „NeeD, zijn ware richting." „Zijn richting onbekend? Zijn richting hangt daar immers voor een ieder." „Ja, voor vandaag." „De redacteur van de „Vooruit" woont daar. Bij de oprichting is aangegeven dat 't een liberaal orgaan is." „Nu, dan is immers zelfsprekend de redacteur liberaal." „Dat is overal 't gebruik, jawel, aar hier wor den de vrijzinnig-democraten aan zijn woning den volke aanbevolen en den inhoud van't blad daaraan pasklaar gemaakt." „Neemt directie-eigenaren, lezers enz. daarmede dan genoegen „Ja, ziet ge, de directie blijft natuurlijk libe raal, och, nu ja, eigenlijk is er geen aparte zelf standige directie, ik bedoel met een eigen meening dan de Burgemeester van Middelharnis, is naar gezegd wordt, de politieke spil, waarom 't blaadje draait. De inhoud, meest uitknipsel; de hulponderwijzer heeft natuurlijk zijn school uren en lessen, en eigen werk kost studie, dus tijd." „Gaf dit openbaar vertoon geen aanstoot aan de ouders der kinderen?" „Zeker, m aar wat zou dat I De man blij ft im mers bruikbaar. Als je burgemeester dat nu wil, dan kan je immers ook in je blaadje alle bood schappen opnemen. Ge begrijpt, hél" Uw artikeltje „politieke woning" doet mij aan dit gesprek denken. Maar in de politieke woning I dat de redacteur in de politieke woning van de „Vooruit" niet toestaat dat Mr. Patijn daar lieden zou ontvangen buiten zijn tegenwoordigheid, hij heeft er schoon geljjk in. 'tls mijl op zeven. Zeker, er kunnen hoogst achtenswaardige personen komen, die ge stuurd zijn met zekere bedoeling of opdracht, maar denk eens, dat andere heereu kwamen, die zich ook „liberalen" of „vrijzinnigen" zouden noemen. Stel die tot een onderhoud onder vier oogeu toegelaten worden. Dat door hen Mr. I'atijn gezegd werd liever uit eigen oogeu te gaan zien, zelf te gaan booren, elders te gaan logeeren op publieke plaatsen er op uit te gaan eu ook gerust bij tegenstanders, maar zonder geleijonkers. Stel, hem uitgelegd werd, dat de in de „Vooruit" destijds vóór zijne Gandidaatsteiling zoozeer be geerde en genoemde Candidaten U. J. Mijs en VV. de Jong zelfs in geen enkel college van Staai ooit maar in de verste verte kans van slagen gehad hebben, laat staan voor de Tweede Kamer, dat zulk een berichtje slechts plaatselijken spot gaf; het vermelden van 't bericht, de aanbieding aan hem en de bedoeling vat Mr. Patijn dan zelf wel, immers nieuwe baantjes, of nu ja, „om der wille van de smeer" enz. Maar er viel dan voor Mr. P. óók iets te Ieeren, als hij er nog in zou slagen (om, voor de hand liggende redenen) 't wantrouwen door zijn optre den tegen zijn niet aan den leiband loopende partijgenooten verwekt, te overwinnen. Hij zou inzien bij den neus te zijn genomen. 'tZou hem duidelijk worden waardoor zijn zetel thans zoo wankel staat. Begrijpen, dat 't kwijtraken zoo goed als zeker is. Hoe kan de redacteur van „Vooruit" Mr. Patijn dan met een elk alleen laten? Hoe ware het te verantwoorden. Hoe ware Mr. Patijn nog den weg te wijzenwie behoort hier de leidsman te zijn en te blijven? Wie is baas in Middelharnis- Sommelsdijk? Dankend, dat u, geachte Reeactie, mij als politiek-tegenstander de gewenschte ruimte wilt afstaan. EEN LIBERAAL BURGERMAN. Ui'iiii'iiïitl Nieuws Brutale inbraak. Vrijdagnacht is er ingebroken op den huize //Hof te Liter// van de familie Pillot, wijnhandel, te Zundert. De dieven zijn in den kelder ge drongen, heuben een bus sardijnen geopend en ten deele geledigd, een flesch bier geledigd, een stuk rookvleeseh en kaas ontvreemd en zijn, gewapend met een staaf ijzer van de centrale verwarming, naar het kantoor der firma gegaan, waar men door verbrijzeling van een run is oniuengeklomnienr Daar zijn voor eenige guldens postzegels en een partijtje sigaren ontvreemd, alsmede ts een flesch wijn ten deele uitgedronken. De tandkast heeft men gefor ceerd, maar niet kunnen openen. Doordat de dieven de werking der lamp niet kenden, hebben ze deze geheet uit eikander genomen en om licht te heetten eenige papieren verbrand. Alle kasten en laadjes waren geopend en doorzocht. De politie is met een en ander in kennis gesteld. Broedertwist Donderdagavond ongeveer kwart na negen kregen de gebr. E. in de Keizerstraat, te Breda kwestie. Al spoedig ging de ruzie en opgewon denheid zoo ver, dat de eene broeder den andere met een bijl dergelijke slagen op het hoofd toebracht, dat direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dr. Hofman Sr. verleende onmiddellijk hulp. De loestan 1 van den gewonde is zeer zorgelijk. De dader is gearresteerd en zou nog heden ter beschikking worden gesteld van de justitie. De verwonde was eerst onlangs uit fndie, waar hij als soldaat beeft gediend, teruggekeerd. Biei'slal van 77 vulpenhouders. De heer Heythekker, handelaar in kantoor behoeften aan de Leliegracht te Amsterdam, heeft de onaangename ontdekking gedaan, dat hem voor een groote waarde aan vulpenhouders is ontvreemd. De winkelier heeft een //stand// gehuurd op de a.s. tentoonstelling van hel restauratiewezen, en toen bij nu Dinsdag nazag wat hij daar zou uitstallen bleek hem dat er 77 vulpenhouders verdwenen waren,ter waarde van f 857. Tegen een zijner bedienden die na deze ontdekking zich niet meer op het maga zijn liet zien, is verdenking gerezen. De jonge man is vooitvluchtig. Naar wij nader vernemen, is er geen twijfel meer, of de ontvluchte 16-jarige bediende is de dader van den diefstal. Na de ontdekking heeft de polilie dadelijk een onderzoek te zijnen huize ingesteld. Daarbij kwam eett groot aantal van de ontstolen vulpenhouders voor den dag, waaruit echter de gouden pennen waren verdwenen. Later zijn bij goudsmeden te Amsterdam reeds enkele gouden pennen in beslag genomen, die door het jongntensch waren verkocht. Belletjes te Hoorn. Groote ongeregeldheden heerschen reeds een paar dagen in Hoorn. Het aloude St. Maartensfeest wordt naar gewoonte gedurende eenige avonden in de tweede helft van Augustus door de Hoornsche jeugd gevierd. Onschuldig blijft het zoo lang enkele door de kleine daaraan dèel genomen wordt. De kinderen loopen met lampionsdoor de straten steken Belgaalsch vuur af en zingen een versje. Maar als de kleine naar bed zijn, komen opgescho ten jongens, die het werp°u van voet zoekers vuurpjjlen etc, het den wandelaars lastig maken, eu vooral aan de politie handen vol werk geven. Donderdagavond j I. waren zelts vele winkeliers genood zaakt hun winkels te sluiten, omdat vuurwerk naar binnen geworpen werd. Dit spel herhaalde zien een paar avon den, de politie, die eerst kalm optrad, werd zelts ui gejouwd. De commissaris achtte het daarom noodig handelend op ie treden. De geheele Hoornsche politiemacht met den commissaris en den inspecteur, be nevens de geheele brigade rijksveld wachters, trok gezamelijk naar het brandpunt om de menschenu assa ui een te drijven waar sommaties om door te loopen niet dadelijk werden opgevolgd, werden de weigerachtigen gearresteerd. Herhaaldeljjk werden charges met de blanke sabels gemaakt. Ben infanterist ontving een klap met de sabel tegen het hootd, waardoor een wonde ontstond, en een vrouw geraakte onder den voet, die in het ziekenhuis ter verpleging werd opgenomen Twee der grootste belhamels, die met straatklinkers naar den commissaris had den geworpen, werden onder sterk geleide, zwaar geboeid, naar Alkmaar getrans porteerd. Vrijdag was de geheele politiemacht op het bureau aanwezig, en stond in de kazerne van elke compagnie een patrouille onder de wapens, om bij noodzakelijkheid dadelijk uit te rukken, maar. de hevige regen hield het publiek thuis, zoodat alles kalm verliep. Een windhoos. Wuensdttgmorgen is een windhoos over de steenfabriek van de firma Van Hassel, aan den Zwolschen weg te IJselmuiden, gelrokken, waardoor twee werklieden boven van een steenoven zijn gewaaid en alle anderen tegen den grond zijn geslagen, gelukkig zonder ernstige verwondingen te bekomen. De riet matten der fabriek vlogen als vogels door de lucht. Aanvaring op de Zuiderzee. Donderdagavond had op de Zuiderzee nabij het eiland Marken een aanvaring plaats tus- schen de vrachtboot //Burgemeester van Veen//, kapt. Riensma, komende van Bolsward met bestemming naar Amsterdam, en de vrachtboot //Noord-Holland 2//, stoomschip van Amster dam naar Friesland. De //Burgemeester van Veen// werd aan stuurboordzijde ter hoogte van de machineka mer ingeloopen, waardoor een groot gat in de huidplaat boven de waterlijn ontstond, ter wijl hekwerk, reeling en dek aanzienlijk beschadigd werden. Aangezien het schip water maakte en door de bemanning niet onmiddellijk de omvang der schade kon worden vastgesteld, werd uit voorzorg een zeil onder het schip doorgehaald, waarna het Vaartuig naar Amsterdam stoomde. Het schip zal waarschijnlijk naar een wert moeten worden gebracht om hersteld te wor den. Daar de //Noord-Holland 2// hare reis vervolgde, vermoedt men, dat zij onbeduidende averij heeft beloopen. Hdbl.//). De .juweelendiefstal te Breda. Aan de 's-Hert. Crt. hebben wij Vrijdag een bericht ontleend, dat de parketten van Breda en Antwerpen naar Esschen zouden zijn vertrokken in verband met een grooten juweelendiefstal, die te Breda gepleegd zou zijn. Thans meldt het //Dgbl. v. Nitr.,// dat er te Breda van zoo'n diefstal niets bekend is en dat het parket van Breda niet naar Esschen geweest is. Den heer Jules D., juwelier, wonende in de rue Philippe-Champagne te Brussel, kreeg den 3 Augustus bezoek van een om streeks 60-jarige heer, die verklaarde Karrebijn te heeten en te Haarlem te wonen. Hij was vergezeld van een persoon, dien de juwelier zeer goed kenden. Op aanraden van deze verkocht de heer D. aan den vreemden be zoeker verschillende juweelen een prachtige broche met briljanten versierde ringen, een paar mooie enkele diaman'en enz. lot een gezamenlijke waarde van 8500 francs, waar voor hij verscheidene traites ontving, een van 5000 francs, en een van 500 francs. De juwelier begaf zich naar Haarlem, waar hij zich aan het opgeven adres, Groot Houtstraat 29, aandiende. Tot zijn groote verbazing werd hij ontvangen door (Jen beer A. Karrebijn, die echter niets gemeen had met den oplich ter, die zijn naam had gebruikt om misbruik te maken van hel vertrouwen van den juwelier en diens vriend, den handelsagent. De heer D. teerde onmiddeiijk naar Brussel terug, waar hij een aanklacht indiende. De handels agent verklaarde bij zijn verhoor, dat hij ge heel te goeder trouw had gehandeld, meenende zaken te doen met. den heer Karrebijn, wiens soliditeit hekend is. Thans heeft men in alle richtingen het signalement verspreid van den oplichter en de juweelen. Alweer valt uit Parijs een moord te vermelden, een bijzonder afschuwelijke laag hartige moord. De 18 jarige Georges Duchemin vroeg zijn moeder om 50 fr., welke hem geweigerd werden. Hierover in woede ontstoken doodde hij haar. Hij heeft dat alles koelbloedig aan den corn- mtssarie van politie bekend. Zijn moeder was even 50 jaar. Na twee-en-veertig jaar. Een granaat, dateerende uit 1866, heeft nu nog onheil gesticht. Een smid Ie Maiuasch- ach dacht, dat de granaat die als gewicht aan den slinger van een pomp hing, een onsehul- digen ijzeren kogel was. Bij het pompen barste de 42 jaar oude granaat uit elkaar en doode den smid. Poging tot verdrinking van een politieagent. Zaterdagavond laat is in het plantsoen van het park Nieuweroord te Utrecht een poging gedaan tot verdrinking van een ageDt van politie. Omstreeks half 12 hoorde de agent van politie le klasse H. A. Sinit in een der laantjes van dit park een vrij sterk gekreun als van iemand, die door een toeval was overvallen. De politiebeambte begaf zich in de richting vanwaar het geluid werd vernomen en vond onder struikgewas 1 tngs een der voetpaden een man in het gras liggen, schjjnbaar be wusteloos. Toen de agent hem vroeg wat er gebeurd was, antwoordde de man op zwakkeu toon, dat hij door iemand die onbekend was gebleven, in de borst was gestoken. De agent bukte zich daarop over den man heen, om nader te zien, in welken toestand zich deze bevond. Eensklaps sloeg de kerel de beide armen om den hals van den agen-, tegelijkertijd door gefluit een teeken gevend aan eenige handlangers, die zich op korten afstand in het park bevonden. In een oogwenk schoten zes a negen personen toe, die den agent overrompelden en hem over het grintpad naar de vijver sleurden, met medewerking van den persoon, die op den grond liggende een verwonding had voorgewend. De agent kon door de overmacht van de sterke kerels natuurlijk niets tot verweer doen. Wel droeg hij een revolver bij zich, doch het was hem gansch onmogelijk dit wapen te bereiken, I evenmin zijn sabel, die doo de onverlaten werd afgegespt en in het water van den vijver geworpen. De politiebeambte was dus totaal I weerloos, doch schreeuwde uit alle macht om hulp, vooral toe hij bemerkte wat men met hem van plan was. Op dit I hulpgeroep kwamen eenige sergeanten en korporaals van de genie, die op weg I waren naar de kazerne aan Damlust, I toeloopen, om te zien wat hier gebeurdde. I Toen de daders zagen dat zij ontdekt I waren, stelden zij alles in het werk om I een goed heenkomen te vinden, daar I hun bleek dat hun poging, den agent I te verdrinken, toch was verijdeld. Tus- schen de militairen en de bandieten ontstond daarop een verwoed gevecht: I de kranige geniesoldaten wisten vijt van I de schurken in handen te krijgendrie I of vier gingen er aan den haal en ver- I dwenen in het duister van den naoht,

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2