Woensdag 2 September 1908. Antirevolutionair 23ste Jaargang N°. 1377. Orgaan voor tSe Knidliollandsrbf en Keenwsche Skilanden. IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. Algemeen Kiesrecht. Be antithese. Voor wie de verhoogde subsidie Vraagbaak. Uit de Pers. Binnenland. Officieel ©edeelte. Plaatselijk Aleuws. Deze Courant verschijnt eiken "Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Interconm. So. 3. Advertenties 10 cent per regel en 3/j maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle sfiaiiiliesa «Ie iSetlaetie S>e§tesiid, Advertentiën en verdere Administratie granen toe te zenden «Ran den Uitgever. 3tie UIJ8T van de 30ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 4,388,73 Uniegiften van eenige vrienden en vriendinnen te Grouw 21,- Enamatil met Lettelbert, Oostwold en den Horn 204,25 Grootegist met Doezum en Sebalde- buren 17 130,20 328,40 Winaum Gr. met Obergum (H. en 149,64'/, G. K.) JJ Bozum met Oosterwierum 65, Britzum met Cornjum en Jealum G. K 32,01 Oenkerk met Roodkerk, Oudkerb, Giekerk en Wijns 170,— Oostermeer J» 18,85 Oudehaske met Haskerhorne V 53,— Zuidwolde Dr. 52,35 Hattem met Hattemerbroek 155,01 Nieuwaal 7,— Voortbuizen met Zwartebroek 161,27 Zuilichem 24,- Nigtevegt 39,09 Buasum met Laren en Blaricum 115,- Huizen V 61,82 Bergachenhoek r> 115,44 Noorden n 146,40 Nieuwerbrug aan de Rijn 77,71 Rijswijk bij den Haag n 150,28 Oude Wetering met Roelofs-Arends- 11 93,21 St. Laurens met Brigdamme n 34,70 Serooskerke (Walcheren) n 68,01'/, Bergen op Zoom G. K. en Ev. lok. 33,30'/, Totaal van 75 Locale Comités f 6,895,68'/, Waar niets staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. De correspondent te Hattem, die voor de 30ste maal de Unie-collecte heeft geleid, verblijdt er zich over, dat de Heere telkens nieuwe, jonge mannen aangort om ons krachtig te helpen en de plaats willen innemen van oude beproefde strijders, die ons door den dood ontvieleD. De Unie-collecte bedroeg te Huizen in de Herv. Kerk f 47,80 en in de Geref. Kerk f 14,02. De Unie-collecte bedroeg te Eergen op Zoom in de Geref. Kerk f 28,03'/, en in bet Evangeli satielokaal f 5,27. De nagiften worden later afzonderlijk gepubli ceerd. Zij beginnen reeds te vloeien. Heeren cor respondenten verzuim toch niet om ze af te halen. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. Het voorspel der generale verkie- kiezingen wordt gehoord. De Socialisten laten reeds luide klinken het lied van 't allemanskiesrechthet kiesrecht voor mannen en vrouwen. Onze partij heeft zich daartegenover geplaatst. Voorstander van een uitge breid kiesrechtvoorstander van kiesrecht voor mannen en weduwen, verzetten we ons nochtans tegen het algemeen kiesrecht, zooals dat door de Socialisten wordt gepropageerd. Het individualistisch kiesrecht, waarvan het algemeen kiesrecht, de uiterste consekwestie is kan ons niet behagen. Niet behagen juist omdat het met individuen rekent, met getallen. Veel meer bekoort ons het organisch kies recht, dat thans wel nog niet volledig kan worden toegepast het zij verre! maar waaraan toch een begin van uitwerking kan worden gegeven. Kiezers wenschen we te doen zijn in de eerste plaats de hoofden van gezinnen endedaarmeegelijkgestelden. Jammer, dat dit schoone beginsel afbreuk wordt gedaan door het capa citeitenstelsel, dat onzes inziens de organische idee totaal verdonkert, maar dat we op dit oogenblik uit politieke redenen niet van't organisch kiesrecht kunnen losmaken. Die organische idee vindt men ook terug in het kiesrechtvoorstel der Unie-Liberalen, dat o.m. ook inhoudt een kiesrecht- aan alle gehuwde mannenaan hen althans wilde men beslist het kiesrecht toekennen, want zoo zeide de Voorzitter op 8 Febr, »ik erken dit tenvolle, dat de man in de echtvereeniging toch altijd het hoofd moet blijven en dat er dus iets voor te zeggen is om aan het hoofd der echtvereeniging het kies recht toe te kennen en aan de ge huwde vrouw niet. Aan 't hoofd der echtvereeniging daarin ligt de organische gedachte daarin het door ons gewenschte huis manskiesrecht. Zeker de Liberale Unie heeft ook het dameskiesrecht, dat weer evenver van de Organische gedachte afwijkt als ons Capaciteiten kiesrecht. Maar in de motie van 't Hoofdbe stuur (8 Febr. '08) staat duidelijk, dat de dames ongehuwd moeten zijn wat beteekent, dat gehuwde dames het kiesrecht niet krijgen omdat de man het hoofd is van 't gezin. We verschillen dus wel met de Lib. Unieeerstens willen we niet alle mannelijke Nederlanders, zooals haar motie luidtwij willen alleen alle gehuwde mannelijke Nederlanders van zekeren legftij dtweedens willen we niet, zooals de Unie wenschtde vrouwelijke ongehuwde Nederlanders, maar wel de vrouwelijke eertijds ge huwde weduwen. Toch staan Unie en wij niet zoo ver van elkaar af wat de grondgedachte aangaatde organische idee ligt ook eenigermate in haar motie. Met de Socialisten gaan we echter heelemaal niet accoord. En zooals de heer Roodhuizen op den Uniedag zei, zeggen we hem na we wenschen met de Socialisten geen concours, geen wedstrijd aan te gaan in dezen. Algemeen Kiesrecht voor mannen en vrouwen is ons onaannemenlijk. Christus is op de wereld gekomen tot een val en tot een opstanding. Zijn persoon en Zijn leer bracht reeds aanstonds een scheur in de Israëlietische natie, die in tweeën viel. En bij 't Kruis juichten velen dezer Joden en spotten met het Eli, Eli, Lama, Sabachtani, terwijl anderen weenden, op de borst sloegen en uitsprakenDeze is waarlijk Gods Zoon. En van dien tijd af is die Christus voorwerp van aanbidding of object van haat geweest met al de tusschen- liggende toestanden van belangstelling dan wel onverschilligheid waardee ring dan wel miskenning. Die Christusgestalte trekt nog aan of stoot nog af. En wie rondom zich ziet en den wrevel der menschenkinderen gade slaat; wie de onrust opmerkt in zco veler harten; de bezorgdheid waar mee de donkere toekomst wordt ingezien, erkent, dat allerwege de persoon van Christus scheiding en scheuring te weeg brengt onder en in volken, geslachten en families en gezinnen. Wrevel en onrust heerscht onder de menschenkinderen. Het is een wrevel en onrust als gevolg van de miskenning van den Christusde vrede is uit het hart uitgebannen't geestelijk leven vlucht voor materialisme en levenslolmen prikkelt en wekt elkaar op tot onge bondenheid en smaalt op de belijders van Jezus' naam: Hatelijk en elkaar hatende, dan om kerkelijke, dan om politieke, dan om sociale redenen, komt slag op slag de antithese voor den dag in aller menschen leven. En dat zal, hoe ouder we worden, in scherper mate blijken. De menschen zullen hoe langs hoe meer belijnder tegenover elkaar gaan staan. In schijnbaren vrede soms. Als 't bij feiten komt in lichterlaaie vlam mend. Algemeen is de uiting gehoord, dat de verhoogde subsidie aan de Ge meente- en Bijzondere scholen moest gebruikt worden om de salarissen der onderwijzers daarmee te verbeteren. Hoe vreemd keken we op, toen we dezer dagen lazen in het door mr. Troelstra zelf geschreven artikel, dat er nog wel eens over gepraat kon worden of dat zoo wel was. Hé dachten we Een socialistisch leider, de hoofdleider twijfelt nog of de hoogere subsidie wel geheel voor de onderwijzers bestemd is. En allerwege wordt het geeischt. Wie is nu mis? De algemeene opinie in de onderwijzerswereld en velen daarbuiten of mr. Troelstra. In elk geval zal zijn woord voor inhalige Gemeentebesturen een heer lijke uitdaging zijn aan de onderwij zers om hun eischen maar wat lager te gaan stellen. We vinden Troelstra's woord zeer onvoorzichtig. Waarlijk, de salarissen der onder wijzers zijn niet zoo ruim, dat door mr. Troelstra al een spaak in het rollende wiel moet gestoken worden. En dan op welken grond zegt mr. Troelstra dater kan nog wel eens over gepraat worden. 't Is jammer, die uitlating. Demo cratisch is ze niet, dunkt ons. Tuiai- en Uan«lI>oiiw. MERGKOOL. Mergkool is een soort van kool, welke hier en daar verbouwd wordt (altijd waarop betrekkelijk kleine oppervlakte) om als veevoeder te dienen. Deze koolsoort ontleent haar naam aan 't feit, dat hare opgezwollen stengel met merg gevuld is en daardoor niet houtig wordt, zooals dat met andere koolsoorten wel 't geval is. Denk maar eens aan de stronken van spruitkool. Daar zou je somwijlen haast een spijker op recht kunnen slaan. Mergkool echter blijft ook wat de stengel betreft door 't vee gemakkelijk te verorberen. Inzonderheid, als men dien stengel bewerkt met de hakselmachine. Doch dit geldt immers ook van onze voederbieten, Hansjes, Jaapjes ol hoe men die ook noemen wil. De mergkool schijnt daarmee nog iets gemeen te hebben. Hare stron ken kunnen ook des winters als veevoeder dienen Want, men kan ze bewaren, net als mangels wordt verteld. In sommige streken verbouwt men wel eens een kwart bunder of wat meer Boerekool of Kruikooi om als veevoeder dienst te doen. Doch er zijn ook streken, waar men tot dat doel de voorkeur geeft aan mergkool. Wordt de opbrengst van Eoerekool geschat op 30 50000 K.G. per H.A. mergkool geeft volgens Reinders Handboek nog meer. Wat de voedende waarde aangaat vinden we aldaar vermeld, dat ze niet verschilt van die der gewone boerekool. Een tabeltje staalt deze mededeeling. Men onderscheidt twee soorten van mergkool groene en roode. Volgens de bedoelde tabel is de laatste iets minderwaardig dan de eerste. Ter overtuiging laten we tot slot nog enkele cijfers volgen. Groene. Roode. Stronken Bladeren Stronken Bladeren Eiwit 0,9 1,7 pOt. 0,7 1,5 Vet 0.2 0,5 0,2 0,4 Koolhydr7,9 6,9 7,9 6,5 Mergkool is vooral geschikt om in 't begin van den staltijd te helpen tot het vormen van een overgang van groen- tot droogvoer. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zjjn met hetzelfde nummer gemerkt ala do vragen waarop zo betrekking hebben. 211. Wat is eigenlijk het sterilï's eeren van groente 212. Waarom geeft men kainiet bij voorkeur in 't najaar. Antwoorden en mededeelingen. 208. Mergkool Antwoord in een klein op stelletje. 209. Tegen kattendoorn in de wei? De vrager bedoelt zeker die houtachtige doordragende planten met paarse bloempjes? Da's gedoomd stalkruid. Uitsteken en verbranden da's je ware. En als a.s. voorjaar weer uitloopers of jonge planten zich mochten vertoonen, dan ze maar terstond te lijf. 210. Zou de geachte vrager niet een» wat van die beestjes kunnen toekomen aan de Redactie van de Rubriek Landbouw? Men weet daar niet wat hij voor diertjes bedoelt en kan dus op be doelde vraag nog geen antwoord geven. Zoogenaamd neutraal Welke indrukken uwe kinderen uit de zoogenaamd neutrale lectuur ontvangen en wat daarvan voor hunne zielen en voor hun volk, dus ook voor uw geslacht, o ouders de diep treurige gevolgen zijn, kan Frankrijk ons leeren, zooals blijkt uit de volgende citaten en handelingen s>Laat ons niet zeggenWe willen den godsdienst niet uitroeien. Neen, laat ons integendeel zeggenons doel is den gods dienst te vernietigen«. Auiard »Anales de la jeunesse laïque Aug. 1904. »Geen God meer 't Is niet de kerk alleen die we moeten neerhalen God moet gedood worden. 2>Catechisme republicainr van wege de Vereeniging van Fransche onderwijzers 1905. »Zij die God gelooven zijn stommerikken. De wormen, die men in het fruit aantreft, zijn pastoors-!. s>In 'n leerboek op de Fran sche school te Viévigee. Alle jaren, en soms onderscheidene malen per jaar, worden er in Frankrijk onderwijzers- congressen gehouden, waar dan gedelegeer den in last krijgen om op te treden als 2>Commissien van den Index«, die aan de regeering de schoolboeken aanwijzen, waarin nog eenige verdachte (godsdienstige) uit spraak of zinsnede voorkomt. Zoo wordt de openbare school in Frank rijk, ouder de leus van volstrekte neutra liteit, het werktuig der vijanden van den godsdienst. In Maart 1904 schreven de hoofden der Vrijmetselaars-Loges o.m. het volgende »We kunnen volstaan met te wijzen op de jongste werken van Hervé Aulard en Bayet, om aan te toonen, dat de schoolboeken zijn opgesteld in wetenschappelijken, ratio- nalistischen geest. Door den minister van onderwijs is nu als stuitsteen daaraan toegevoegd een wets ontwerp, waarbij iedere vader of voogd verantwoordelijk persoon, die z'n kinderen aan dit onderwijs onttrekt, strafbaar zal zijn voor 't gericht, zelfs tot gevangenisstraf toe. Wee het volk, dat aan zulke neutraliteit is overgeleverd wee de christen, die daar tegen bij zijn kinderen niet waakt. (Geref. Kerkbode.) II. M. de Koningin. Een pers-bureau uit Den Haag meldt In de laatste dagen deden allerlei on gunstige geruchten de ronde over den ge zondheidstoestand van H, M. de Koningin. Uit de beste bron kunnen wij mededeelen, dat er geen enkele reden is tot ongerustheid. H. M. de Koningin maakt een rustkuur door en vertoont zich daarom in den laatsten tijd niet in het openbaar. Niet onwaarschijnlijk mag het geacht worden, dat binnenkort een mededeeling kan worden gedaan, die tot algemeene vreugde in den lande aanleiding zal geven. Bekendmaking. HET BESTUUR van het waterschap „De Oude Polders" loozende op de haven van Middelharnis, maakt bekend, dat bij hen van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is ontvangen een ont- werp-besluit der Provinciale Staten tot vaststelling van wijzigingen en het bijzonder reglement voor gemeente-polders, welk ontwerp gedurende eene maand voor belanghebbenden ten kantore van den Secretaris is nedergelegd en wel van 29 Aug. tot en met 28 September 1908, gedurende welken termijn bezwaren tegen voormeld ontwerp schrif telijk aan Gedeputeerde Staten voornoemd, kun nen worden kenbaar gemaakt. Middelharnis, 28 Aug. 1908. Het Bestuur voornoemd, NIJGH, Seer. J. v. d. KOOGH, Dijkgraaf. Sommelsdijk Zaterdagavond omstreeks 10 ure brandde een klamp bestaande uit 20 voer erwten, staande aan den Ouden- landschen dijk nabij .den molen in combi natie toebehoorende aan A. Hoogzand, Jb. Schellevis en T, Buurveld geheel af. Verze kering dekt de schade. Oorzaak onbekend. Een vergadering van den Raad is belegd heden Dinsdag 1 September 1908 des namiddags te 7 ure. Middeiharnis. De vischsloep ï-Leo en Willy-s; welke een tijd lang stil gelegen heeft wegens gebrek aan volk, wordt weder in gereedheid gebracht voor de versche visch- vangst. M. Noordijk welke het vorige jaar ter verbetering van positie naar Noord- Amerika vertrok, is jl. Vrijdag alhier terug gekeerd, daar hij in het verre westen in zijn verwachting teleurgesteld is. De heer K. de Koning is aannemer geworden van het verfwerk aan de stations, remises enz. van detramwerken op ons eiland. Maandagavond viel er een kind van F. van der Weide in de Kaai, daar directe hulp aanwezig was, had men het spoedig op den wal. Een benauwd oogenblik! De heer L. F. de R. welke Zondagmiddag een wan deling maakte, werd nabij Marietjespad op het onverwachts door 3 honden aangevallen, welke zijn jas stuk scheurde en waarvan bij ternauwernood zonder verwonding atkwam. Ook hier is de verjaardag van H. M. de Koningin, Maandag niet ongemerkt voorbijgegaan, daar uit verschillende wonin gen de driekleur uithing en des avonds de Muziekvereeniging ï-Sempre Crescendo <r een uitvoering gaf. Den Bommel. Tot Wethouder dezer gemeente is hernoemd de heer J. C. Borgdorfï. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de begrooting voor 1909 ter visie ligt en tegen betaling der kosten in afdruk is ver krijgbaar gesteld. Het in schrijvingregister der Nationale Militie is gesloten met een getal van 21 personen. De land weer verlofgangers Petrus Vervloed en Leendert Bakker zijn opgeroe pen om den 26 October onder de wape nen te komen voor landweeroefeningen. Het onderzoek der verlofganger voor de landweer zal dit jaar voor deze gemeente plaats hebben te Oude Tonge den 6 November 1908. Door C. Kievit is onder de Tienge- meten opgevischt een flesch waarin een briefje zat van den volgenden inhoud Bulletin De L'office. Du Gouvernement Général de l'Algérie Palaris-Royal (5 Galerie d'Orléans) Paris ier. arr. (Téléphone 108,40) 15300. M. Albertin. Café-restaurant des forgers de Vul- cain. El Biar. Dèpd' Alger. Ouddorp. Maandagmiddag had H. B. het ongeluk om boven uit een schuur te vallen, waardoor hij zich vrij ernstig be zeerde.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1