Uitslag Aanbesteding?. Castro wapent zich. De N.-Y. Herald (Parijsche uitgave) bevat een telegram uit New-York, waarin medegedeeld wordt dat de correspondent van hetzelfde blad zegt dat president Castro, vooruitloopende op krachtdadige maatrege len onzerzijds, de kustverdediging in staat van tegenweer heeft gebracht en dat mede de Venezolaansche zeemacht te Puerto Ca- bello aan een grondig onderzoek wordt onderworpen. De Giudadano een blad dat te Maracaibo verschijut bevat, naar de N.-Y. Herald uit Willemstad verneemt, een artikel waarin gezegd wordt, dat het blad van dien naam te Puerto Cabello van meening is sdat de roem en de waardigheid van de Venezolaan sche natie verbieden betrekkingen te onder houden met de Curaipaöenaars die in Ve nezuela wonen en die niet uit het land zijn gezet omdat de verachting der Vene- zolanen een voldoende straf is voor het volk van dit ellendige eiland dat niet waard is dat er op gelet wordt«. Verder bevat dit fraaie artikel nog eenige minder vleiende zinsneden over on ze Koningin. DU1TSCIILAND. De berichten over goedgeslaagde proef nemingen met vliegtoestellen en bestuur bare ballons wisselen elkander schier met den dag af. Thans doet vooral Duitschland van zich spreken door zijn tochten met de beide militaireluchtschepen. Donderdag hebben de legerluchtbal No. 1 van majoor Gross én het luchtschip van Parseval, dat aan hot studiegenootschap voor motorluchtvaart behoort eu later aan de militaire overheid overgedragen ztl wor den, e9n tijdlang boven Berlijn een oefentocht gehouden. De luchtschepen, die 's och'ends een half uur na elkaar waren opgestegen, ontmoetten elkander boven den Tiergarten bij de Siegesalleo. De ballon van majoor Gross stond ODgeveer 60 M. hooger. Zij voerden eenige wondingen uit, schenen hoog in de lucht met elkaar een spel te spelen, dat door de schoonheid der lijnen en de elegantie der bewegingen buitengewoon boeide en de duizenden, die beneden met bewondering naar de twee nieuwe Dui'.sche „luchtkruisers" zagen, in geestdrift bracht. Na korten tijd ging de militaire ballon weder terug over den Tiergarten naar het sobietterrein te Tegel. De Parseval 2 echter voer boven „Unter den Linden, tot dicht bij het Keizerlijk Slot, keerde daarna terug en zette verder koers naar het ver in 't zuiden der stad gelegen Tempelhoferveld, een uitgestrekt terrein, waar gewoonlijk de groote parades plaats vinden. Het is zeer waarschijnlijk, dat de twee ballons bij de a s. herfstparade op 1 Sept. samen boven het terrein zullen verschijnen en van hun bestuurheid en bruikbaarheid om strijd proeven afleg gen. De Parseval keerde slechts 200 M. boven den beganen grond, over het drukst gedeelte van Berljjn heen, na ongeveer een uur gemanoeuvreerd te hebben, naar Tegel terug. Onderweg toonde het lucht schip duidelijk de snelheid zijner vaart door af en toe met een der vele electrische trams, die langs de lange, rechte straten met vrij groote snelheid rijden, een wedstrijd aan te gaan. De ballon won het telkenmale met gemak en liet, vaak onder het gejuich der toeschouwers, de trams ver achter zich. Officieel IjüetleeHe. BEKENDMAKING. Het Bestuur van het waterschap de Oude polders loozende op de haven van Middelharnis brengt ter kennis van belanghebbenden dat vóór 1 Oct. a.s. alle toedrachten en de drie bloksloten in den polder „Duivenwaard" moeten zijn ver stoken en uitgediept voor zoover noodig volgens de aangegeven profielen en voorts uit bovenge noemde toedraehten en sloten alle houtgewas verwijderd moeten zijn, dat hinderlijk is voor de waterloozing. Middelharnis, 21 Augustus 1908. De Dijkgraaf, De Secretaris, J. VAN DER KOOGH. NIJGH. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Middel harnis brengt aan zeevarenden ter kennis dat hem bij schrijven van 22 dezer No. 298 van den heer Commissaris van politie te Maassluis is medegedeeld dat er pirn. 1S30 kisten „Carbonid" afkomstig van een Hollandsch zeilschip op zee ronddrijvend en waarschuwd de zeevarenden voor het oppikken van deze ontplofbare stof. De Burgemeester voornoemd U. J. MIJS. Plaatselijk Mieuws. Somnielsdijk. Eene openbare vergade ring van den Raad is belegd op Dinsdag a5 Augustus 1908 des namiddags ten 7 ure. Aan een 13-tal inwoners alhier zijn dwangbevelen beteekend wegens wanbeta ling van den Hoofdelijken omslag over 1907. Bij niet onmiddellijke betaling zal beslag op hunnne goederen worden gelegd. Middelharnift. Zaterdag had L. Jor- daan Cz. het ongeluk toen hij in de boot wilde springen, mist te stappen waardoor hij in de Kaai terecht kwam en zich nogal ernstig bezeerde. Onze dorpsgenoot A. Revers welke kort geleden terug gekomen is na een 3 jarig verblijf in Ned. O. Indië vertrekt Dinsdag 1 Sept. weder met H. Ms. Fries land-z naar Venuzuela. Als een bewijs dat niet iedereen stevig bouwt bleek toen men jl. Vrijdag bezig was een klamp met tarwe weg te doen, dat de klamp van J. V. die er naast stond omverviel, 't welke hem zoodoende heel wat schade en oponthoud veroorzaakte. Als een bijzonderheid kunnen wij mededeelen dat er bij Aren Krijgsman aardappelen in zijn hof te bezichtigen zijn waarvan het loof een hoogte bereikt heeft van 1,75 Meter hoogte. De lieve jeugdMaandagmiddag kregen twee jongens op de Westdijk twist met elkander 't welk zoo hoog liep dat 't mesje voor den dag kwam, waardoor A. B. een diepe wond opliep. Maandagmiddag toen men druk bezig was met dorschen met de Machine sprong op 't onverwachts het ronsel stuk waardoor een der arbeiders nog een stomp kreeg, ge lukkig niet ernstig, men was genoodzaakt het werk te staken, tot de machine weder in orde is. Stad aan 't Haringvliet. Ji. week kruisten voor deze gemeente een tweetal monitors, die tot het houden van oefeningen bezig waren de wateren alhier te verkennen. Volgens opgave zal er alhier een 24-tal jongelieden deelnemen aan het Voorberei dend Militair Onderricht. Een 3-tal straatjongens hadden deze week de aardigheid om het hek langs de brug op het gors geheel te vernielen. De politie heeft ze echter voor hun baldadig heid gestraft. Den Bommel. Hef 4-jarig zoontje van M. v. S. A. viel verleden week in de kreek, omdat hij de daarin liggende appelen er uit wilde halen. Hij wist zelf spoedig weder op den wal te klimmen. Een 3 jarig knaapje werd door een fietsrijder aangereden, welke zich nogal be zeerde terwijl de fietsrijder er goed afkwam. Aan het voorbereidend militair onder richt in deze gemeente zullen dezen winter ongeveer een dertigtal jongelieden deelne men. De Rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1907 bedraagt: Inkomsten f 4276.60 Uitgaven f 3899.49 Batig saldo f377,11 Burgemeester en Wethouders zullen Donderdag den 27 Augustus 1908 des v.m. io1^ ure aanbesteden de levering van steenkolen en potroleum voor beide scholen, raadzaal, secretarie en straatverlichting voor het winterseizoen 1908/1909. Naar men verneemt zal de Bommelsche boot weder van hier gaan varen. Ooitgensplaat. Het ruim 2-jarig doch tertje van P. F. was met haar moeder in den tuin aan de Langeweg alhier over de sloot liggende plank gebracht en wijl de moeder even een aan de weg staande krui wagen ging halen, liep de kleine terug over de plank en tuimelde in de sloot waarop de moeder zich te water begaf en de kleine redde. Oude Tonge. Tegen Donderdag a.s. des v.m. 10 ure in eene vergadering van den Raad belegd. In het huis wijk B. no. 149 en be woond door de wed. van der Veer komt een geval van Typhus voor. De besmettelijke ziekte »Typhus« is uit het huis bewoond door Ad. de Vos geweken. Dirksland. Vrijdagmorgen omstreeks 11 uur kwam ook hier onverwachts een 4 a 500 matrozen en mariniers; begeleid door hunne meerderen, en de muziek aan 't hoofd het dorp binnen. Na een marsch door 't dorp gedaan te hebben, vertrokken zij weder onder de tonen der muziek, (wat als van zelf veel volk op de been bracht) naar hunnebodem('s) terug. Te laat voor het vorige nnmmer. Het Bestuur van den polder »Kraijenisse« zal op 2 Sept. a.s. schouw houden van de wegen. Belanghebbenden worden herinnerd zorg te dragen dat alles volgens de Keur in orde is. Ilerkingen. Terwijl de vrouw van J. H. onder deze gemeente aan het tarwe lezen was liepen haar kinderen over een plank die over een sloot lag waarbij ze het ongeluk hadden beiden er in te vallen. Met een nat pak liep dit gelukkig af. Goedereede. Door Heeren Ged. Staten is aan den Raad dezer gemeente voorge steld, de jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger respectievelijk met f 150.f 100.en f ioo.te ver- hoogen. Dat de mazelen in deze gemeente ernstig heerschende zijn, blijkt hieruit, dat de O. L. School door deze ziekte grooten- deels ontvolkt is. Van de 150 schoolgaande kinderen is meer dan een 80-tal verhinderd de School te bezoeken. Ouddorp.** Op de voordracht ter benoeming van twee leden van het college van Zetters, wegens periodieke aftreding van de Heeren P. Breen en J. Mastenbroek, zijn geplaatst P. Breen als ie en Kr. Voogd 2e en als ie J. Mastenbroek en 2e J. Bezuijen. De Rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1907 is vastgesteld in ontvang op f 17089,29s en in uitgaaf op f 16622,92s, alzoo sluitende met een goed slot van f 466,36.en de Begrooting in ontvang en uitgaaf op f 17147,40. De Rekening van het Algemeen Armbestuur is vastgesteld in ontvang op f 1130,59, in uitgaaf op f 975,19s, alzoo sluitende met een goed slot van f 155,39s, en de Begrooting in ontvang en uitgaaf op f 1005,25. Verleden week zijn wederom eenige werklieden van den in aanleg zijnde tram lijn ontslagen. Poortugaal. De gemeenteraad alhier heeft bepaald dat de wielen van voertuigen alvorens zij zich begeven op de straat of op de kunstwegen, zij behoorlijk moeten worden gezuiverd van slijk. Tevens heeft de raad alhier een ver ordening vastgesteld, waarbij bepaald is, dat koffiehuizen, enz. op Zondag gesloten moeten zijn van des voormiddags 912 uur. Nuinansdorp. De arbeider H. Haksteen is aan een groot gevaar ontsnapt. Ioenhij met een wagen bespannen met twee paarden een overweg van de stoomtram moest passeeren, kwam er juist een tram uit de richting haven naar Rotterdam. Toen de berijder de tram zag naderen had hij de tegenwoordigheid van geest de paarden zoodanig aan te sporen, dat alleen de wagen door de tram geraakt werd en omsloeg, en daar deze geladen was met vlas, geraakte Haksteen er onder. Gelukkig werd hij door rappe handen met een kleine ontvelling ervan onder gehaald. Daar ook de tram gestopt had was het ergste voor komen. Wethoudcrsaftrediiigen. DEN BOMMEL. In het jaar 1908 is in deze gemeente als Wethouder aan de beurt vau aftreding de heer J Mijs Jz. DIRKSLAND. Dit jaar is alhier als Wethouder aan de beurt van aftreding de heer C. Warnaer. HERKINGEN. De heer A, Munters alhier, Wethouder, is dit jaar ais zoodanig aan de beurt van aftreding. MELISSANT. In deze gemeente is dit jaar als Wethouder aan de beurt van aftreding de heer D. Sieling. STELLENDAM. De heer Joh, Nagtegaal Wethouder alhier, is dit jaar als zoodanig aan de beurt van aftreding. GOEDEREEDE. Dit jaar is alhier aan de beurt van aftreding de Wethouder P. Troost. OUDDORP. De Wethouder T. Hamee- teman alhier is dit jaar als zoodanig aan de beurt van aftreding. €3cmeeiiteraa«l. VERSLAG van het verhandelde in de openbare Raads vergadering der Gemeente Den Bommel, op Donderdag 20 Augustus 1908, 's vm. 10,80 ure. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de lieer J. van der Kreeke, burge meester. De notulen der vorige vergadering worden on veranderd goedgekeurd. Is aan de ordeIngekomen stnkken. Ie. De volgende 5 brieven van Ged. Staten, inhoudende de goedkeuring van verlenging met 6 maanden van ontruimingsterrein van 4 onbe woonbaar verklaarde woningen. 2e. Waarbij zij berichten dat over het loopen- de jaar uit te keeren som volgens art. I der wet van 24 Mei 1897 is vastgesteld op f3927.79. 3e. De mededeeling dat de som ingevolge art. I tot en met 9 bis der wet van 24 Mei 1897 voor 1908 is vastgesteld op f2240. 4e. Waarbij zij toezenden een uittreksel uit den staat als bedoeld bij art. 48 der wet op het Lager Onderwijs en inhoudende dat de Rijksver goeding in de kosten van genoemd onderwijs over 1906 zal bedragen f 4947.50. 5e. Een missive van Ged. Staten waarin zij mededeelen de goedkeuring van het Raadsbesluit om verhooging van jaarwedde van den onderwij zer G. Selser. 6. Een schrijven van den heer P. Breers, hoofd der le Openbare Lagere School in deze gemeente, alsnog vragende hem een salarisverhooging van f100 toe te kennen. 7e. Een missive van het Hoofdbestuur van de Vereeniging tot vereenvoudiging van onze schrijf taal. 8e. Een schrijven van dhr. G. Selser, den Raad dankbetuigende van de toekenning der door hem gevraagde verhooging. Alle deze stukken worden voor kennisgeving aaDgenomen. 9e. Ontslag G. Selser, onderwijzer aan de 1ste O. L. S. alhier. Wordt besloten met ingang van 1 Januari 1909 dhr. G. Selser op zijn verzoek eervol ont slag als onderwijzer te verleenen onder dankbe tuiging voor langdurige goede diensten aan de gemeente ingenoemde betrekking bewezen. 10e. Voordracht benoeming twee Zetters der Rijks directe belastingen in de plaats van de heeren F. J. Knoop en P. Vermaas. Na stemming blijkt te zijn geplaatst op de voordracht voor de 1ste vacature F. J. Knoop en T. Mosselman en voor de 2de P. Vermaas en K. Buth. 11e. Een missive van Ged. Staten waarin zij het advies vragen van den Raad op hun voor stel om met 1 Januari 1909 de salarissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger elk met f 100 te verhoogen benevens tot toekenning van periodieke verhoogingen. Wordt besloten daarop gunstig te adviseeren met uitzondering van de periodieke verhoogingen. 12e. Adres gemeentebestuur Leek, inzake aan vulling der woningwet. Wordt besloten daaraan adhaesie te betuigen. 13e. Suppletoir Kohier Hondenbelasting. Wordt voorlezing gedaan van de suppletoire aanslagen door den Voorzitter en besloten het kohier ter goedkeuring aan Ged. Staten op te zenden. 14e. Voorloopige vaststelling gemeenterekening. De voorz. stelt aan de orde de voorloopige vast stelling der gemeente-rekening over 1907 en ver zoekt de commissie die zich heeft bezig gehou den met het onderzoek dier rekening daaromtrent rapport uit te brengen. Bij monde van den heer A. van Weel, deelt de commissie mede, dat zij de rekening heeft onderzocht en vergeleken met de daarbij behoo- rende bescheiden en dat zij alles in orde bevon den heeft, weshalve zij adviseert de gemeente rekening goed te keuren en voorloopig vast te stellen in ontvangsten op f 35566,50'/, uitgaven 34846,49'/, En dus met een batig saldo van f 720,01 15e. Onderwijzersverordening. Deze verordening wordt op enkele punten ge wijzigd en zal ter goedkeuriDg aan Ged. Staten worden opgezonden. Niets meer aan de orde zijnde, en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Ingezonden. Een boerevergaedericng in Flakkeê. Jao, lezeressen in lezers, je zeit al bie je eige, wat mot tat noe wore, wat zal deer voor bizon- ders an weze, een boerevergaederieng. Noe jè, ik zk je dan zegge, dat 't mien belangriek ge noeg voor ekomme is, om 't in een krante te zette. Of 't altied zöö is, as toe ik toevallig 's zoo'n vergaederieng biweunde, durf ik niet zegge, mar toe was 'tun spil oor. Je mot tan wete, dur most deur de andeel- houwers van een weegbrugge, zooas je begriepe zal, allemaele boeren, een weger benoemd wore, omdat den ouwen esturve was. Voor dat posje noe waere stolleatanten opperope in om noe nut die stollestanten der één te benoemen, wier een vevgaederienge beleid. Noe was ik, mot je wete, deur een paer men sehen, die aok andeelhouwers waere, schriftelnk emaehtigd, om voor heurlie op die vergaederieng# te komme aores krie je geen kans, om die boere je neus in der zaeke te steke. Toe 'k dan ook zag, dat de mèêste nae de ver gaederienge toe gienge, zei ik bie mezelf, zie zöö, noe gao 'k oak's kieke. 'k Nam een stoel, nam man hoed of in gieng zitte. Eiudeluk wier de vergaedering deur den Voor zitter eöpend. Hie las de verschillende in-ekomme stollestaties, in 't gelièèl zesse, dus, zeit de Voor zitter, naedat un eerst nog in't reeglement ekeke hao, of de stemming andeelsgewieze zou motte benre, dan wel of ieder persoon deertoe 't recht hao, in deeruut bleek, dat iedere andeelhouwer ééne stem kon uutbrienge, noe kunne we over- göö tot de stemming. Deernae las 'un nog's de naemen van de stollestanten voor. Aggauw merkt 'k echter, dat een paer boere d'r niet erreg op 'esteld waere, da'k deer zat in vorders nog wel zou mééstemme, omda' ze 't zoo weergea's druk tegen mekaore hao. Of ze noe wiste, da'k krispondent van uw blad was, in of ze benauwd waere, dan meschien wel in die krante te komme, weet 'k niet, mar in ieder ge val, toe dc Voorzitter me evroge hao, voor wie 'lc vertegenwoordiger was in ik um mun vol macht liet zieë, gienge dur daodelijk stemmen op, of iemand, tie een volmacht heit, oak wel mocht stemmen. Heullie mèènde van niet. De Voorzitter las noe 't reeglement, in deer stong van vertegenwoordeging niks in. 't Was oak een belangriek punt, mö je wete, want zdö'n be noeming is gêèn gekheid. Je mö niet dienke, dat te boere der eige beet laete neme, want tie benoemiDg ommers is in der eige belang, dk snap je, in dan zöö'n krispondent voor vertegenwoor diger le laete spele nou, dat is watl Affein, nae een hoap heen in weer gekles, voornaemeluk deur 't bestuur, wier dit punt in stemming ebrocht, in verbeel je, toe wier mit algemeene stemme zöö mar goedevonge, da'k méé mocht stemmen. Wat een eere voor mien, he? In as je dan nog weet, dat ter nog een paer menschen in de vergaedering waere, die oak as gevolmachtigde kwamme stemme, zonger dat ze echter die volmacht konne laete ziëe in dat teer geen woord over erept wier, of ze ill of niet mit tie stemme voor den dag mochte komme, dan za'je toch mit mien zegge„Jonge, jonge, wat was joe deer een gewichtig persoontje." Noe docht 'k, ziezöö, noe kunne we an't stemme trekken in dan zal 't gauw klaer weze, want geloaf mun, ik was al bliëe, a'k de vergaederieng zou kunne verlaete. Mar noe wier der weer een twistappeltje op-egooid, weer deur een paer be- stuursïeje. Bie die boeren noe was de vraeg ereze, of 'k dan zoovéél stemmun (as ik hand- teekeniengen op de volmacht had) mocht uut- briengen. Dit zaekje diende netuurlnk aok eerBt uut-emaekt te wore, zij zeie ongeraore.dat, kiek, als ik van ieder van die personen, die ik ver tegen woordegde noe een afzonderiak volmachtje gehaod hao, dan was 't in orde, mar, o jé, 't was op één papiertje, dus Ik rilde er netuurluk van, ik, om mar ééne stem uut te briengen. Effein, een beetje heen in weer gekles in de Voorzitter brocht 't alweer mar in stemming, of ik noe de bevoegdheid zou hè, om één of meer stemme uut te brienge. In wurrempel, in stemming gebrooht, wier weer zonger èènig bezwaer mit algemeene stemmen beslote, om mien dan mar zooveul stemme uut te laete brienge, as weertoe 'k emaehtigd was, 5 was tie volmacht tan mar op één pepiertje escbreve. Eindeluk, eindeluk dan kwam de stemming. De candidaoten wieren nog's of eleze in de briefjes uut-ereikt. Bie de meeste gieng dit nogal gauw, oak bie mien mit mun vier briefjes al ze'k 't zelf. Mar naest mien zat iemeod, die niet best de can didaoten meer wist. Eén, die naest um zat, zei onger meer: „Kiek, Maert, hier hei je noe't liesje van de candidaote, in drieën die hl ik estemd." Geojen tied, vermaekeluk toch, zoo'n vergaede- riengetje Der wiere dan drieëntwintig briefjes in-eleverd in even zooveul geldige stemmen uut'ebrocht, weervan achte op den stollestant A, vuve op den stollestant B, vuve op C en ook vuve op D. Hoe raor, zoo'n stemming, hé, drie personen mit ieder vuuf stemmen. Ik docht bie mun eige, dat zal een heele stempartiëe wore van aevend. Ik keek ter tegen op, in 't zweet brak mun al uut. Mai gelokkug, der kwam veranderienge. De Voorzitter verklaerde zeker om der mar gauw een eind au te maeke zoo mar, dat de stolle stant A mit achte van de drieëntwintig geldige stemmen ekoze was tot weger. Jao, meDschen, toch mar makkeluk, as zoo'n Voorzitter der ietewat op weet, om die vervelende herstemminge te voorkomme. Toe dit ebenrd was, gienge verscheie al nae huus, weeronger oak schriever dezes. Mar, ge achte lezeressen in lezers, ik wijje dan bie deze wel zegge, da'k ter tegen op zou ziëe, om weer in zöö'n vergaederienge te verschienen, oor. Noe oor, adjuus I filecliiszaken Arronilissemeats-Rechtbank. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Vrijdag 21 Augustus, Een gevangenisstraf van i maand bij verstek tegen H. v. E., 3 2 jaar, koop man te Middelharnis, die op 9 Mei te Sommelsdijk den veldwachter J. S. Frede- riks, zou hebben beleedigd en hem met een mes zou hebben bedreigd, Duitsche Greet. Naar men verneemt heeft ^Duitsche Greet« hooger beroep aangeteekend van het vonnis der Haagsche rechtbank waarbij zij wegens koppelarij tot 6 maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld. Werkoopiiigen. Zaterdag 29 Augustus 's avonds 7 uur Verhuring bij inschrijving voor het saizoen 1909 van onderscheidene porceelen Bouwland in de polders West-Nieuwland en Oudeland onder Ouddorp en Nieuw-Westerloo onder Goedereede, in het logement van Akershoek te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Vrijdag 28 Augustus a.s. des avonds ten 6 uur, ten herbsrge van A. v. d. Werf le Melissant, veiling en op Vrijdag 4 September a.s. des avonds 6 uur, ten herberge van A. Both te Melissant, afslag van twee nieuwge bouwde, verhuurde arbeiderswoningen, bene vens een perceel bouwgrond, onmiddellijk daaraan (eeuwigdurende) erfpacht te Melissant, in Oud-Melissant, nabij den Molendijk, kad. sectie A. no. 1196, in 3 percee en, welke worden gecombineerd. Notaris VAN 13ER SLUYS. Oude Tonge. Uitslag aanbesteding hofstee J. Duijm. Voor het metselwerk is ingeschreven door M. Kanters voor f 990. L. Kardux f 1031. Gebr. Mooijaart f 1053. Voor het timmerwerk door Wed. A. E. Lambert en Zoon voor f 605. L. Boot f 693. D. den Rooijen f694. UAeinengd Nieuws. De borstkas ingedrukt. Op de mijn Voccart, bij Kerkerade, geraakte zekere S., van Pannesheide, onder afgevallen gesteente, waardoor hem de borstkas werd ingedrukt. Zwaar inwendig gekneusd is hij per brancard naar het hospitaal te Bardenberg vervoerd. (//L K il) Moord. In den nacht van Zondag op Maandag ont stond er op de Duitsch-Nederlandsche grens bij Kerkerade tusschen een groepje mijnarbei ders een zoo hevige ruzie, dat men spoedig met measen en revolvers aan het vechten sloeg. Een Westfaler, wel bij Hollandsche en Duit- sehe poiiiie bekend, heeft daarbij drie of vier schoten bekomen, en zijn lichaam werd met een twintigtal messteken doorkerfd. Op een handwagen is de ongelukkige naar het hospitaal te Bardenberg vervoerd, atwaa hij Vrijdag is overleden. (//L. K.11) Scheepsramp Aan bet strand te Harlingen werd Donder dag een flesch gevonden, zegt de //Tel,//, waarin zich een met potlood geschreven brief e bevond bevattende de volgende woorden. God belpe ons, wij vergaan, wij zijn op de hoogte van Skagen, schip //Havelaar//. Stuurman Van Lennep. De kapiticu van Köpeniek is in het Passage-panopticum te Berlijn op getreden en heeft in korte toespraken aan het in drommen opgekomen publiek gebeur tenissen uit zijn leven verteld. De politie heeft zijn verdere optreden verboden. Voigt heeft trouwens zelfs gezegd, dat hem dat optreden in het openbaar onaangenaam was. Hij was tevreden, als men hem met rust liet. Maar hij was dezen keer van zijne ge woonte afgeweken, om een goed werk voor Donaueschingen te doen. De kinemotograaf heeft Voigt ook al ge kiekt. Een dok op sleep. Den 20en Augustus vertrok van de wert der scheepsbouwmeesters Swan, Hunter Wigham Richardson Ltd. te Wallsend on Tyne een droogdok van 385 maal 95 voet en een lichtvermogen van 7000 ton. Dit dok, gebouwd voor rekening van de Compania Peruana de Vapores y Dique Piotante del Callao of Lima, wordt evenals vele vorige door L. Snit Co. 's Sleepdienst te Rotterdam naar zijne bestemming gesleept. De weg TyneCallao via de Straat van Magadan bedraagt ongeveer 10.000 E. Mijlen. De nieuw gebouwde sleep boot „Roode Zee" zal met haar zusterschip „Zwarte Zee" dit werk uitvoeren. Beide sleep- booten hebben ongeveer 1500 I. P. K. en laden respectievelijk 650 en 600 ton steenkolen in hunne bunkers. Wanneer de reis niet tegenloopt, zal deze ongeveer 3$ maand duren. Een kras oudje. De heer A. Bol, oud 83 jaar, te Gen- deren, maakte Donderdag nog een fiets tocht over Babyloniënbroek, Almkerk, Werkendam, naar Nieuwendijk en terug, al?oo een afstand van p.l.m. 9 uur. Lijken aangespoeld. Het blijkt, dat de drie aangespoelde lijken op Tersch",ling en Ameland werkelijk afkomstig zijn van het in begin Augustus verongelukte stoomschip //Kirkwall//. Een der lijken is dit van den Stewart John Henrys. Verdronken. Waarschijnlijk door de duisternis misleid, is Donderdagavond te Boxel J. v. Z. te water geraakt en verdronken. Vrijdagmorgen is zijn Jijk opgehaald. Boringen naar steenkool. Uit Winterswijk wordt gemeld De kleine boringen in het oostelijk deel van Gelderland en Overijsel worden geregeld voortgezet. Nadat men van Winterswijk noord waarts was gegaan naar Buurse bij Haaksbergen is het werk overgebracht naar Oldenzaal, alwaar men op een diepte van 138 M. het gesteente bereikte. Binnenkort wordt de boor toren naar Weerselo overgeplaatst op een plek waar het zouthoudend water gegronde hoop geeft op het vinden van delfstoflen en miniralen. De diepboringen in Winterswijk vangen deze week aan. Een trein op hol. Op een trein van Nottingham Daar Mansfield, zoo lezen wij in Engelsche bladen, deed een machinist dienst, die pas hersteld was van een zware ziekte. Het schijnt, dat de man opeens door een aanval van lamheid geslagen is, want de trein, die te Bradford moest stoppen, rende voort in wilde vaart. Bij Bradford moest de trein uit Londen over hetzelfde spoor passeeren en een ongeluk was onvermijdelijk, als de onbestuurde trein niet stopte. Seinen baatten natuurlijk niets, maar eindelijk slaagde men er in, door middel van een wissel den trein op een zijspoor te leiden waar hij geen kwaad kon. Nog een beelen tijd rende hij voort, totdat men hem eindelijk tot staan kon brengen. Men vond den machinist bewusteloos op de machine. Een dergelijk geval is al eens meer voorge komen in Engeland in Mei 1907 is een machinist op de locomotief doodgebleven. Sinds dien worden de machinisten, op bevel van minister Lloyd George periodiek door genees kundigen onderzocht. Een middagslaapje onder water. Een duiker die de schroef van de //Dread nought// moest ontdoen van waterplanten, gaf op herhaaldelijk gegeven telephonische signalen geen antwoord. De luchtpomp werkte niettemin ongestoort. Daar kwam langzaam een groote borslel aan de oppervlakte spoedig daarop volgden andere werktuigen, en men geloofde stellig, dat den duiker iets overkomen was. De Naard Al aan Tabak schen geen worde komei beure temis brug plette De reeds is eer behoo afwez doch De die b brug balt van a lijk. I Mo bet k Dot haver zeven knaaf pogin balen, men lijkje Doi rechtfl 's H fcewa: B 4

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2