voor ile Ziiiftliollaiiclsclie en Zeeuwsche Eilanden. Woensdag 26 Augustus 1908. Antirevolutionair 23ste Jaargang N". 1875. Orgaan IN HOC SIGNO VINCES SOMMELSDIJK. Alle stukken voor «Se itedactle taestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te «enden aaia «len Uitgever. ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. We hebben uit De Banierorgaan ter verbreiding van Christelijk-Histo- rische beginselen, een Bondslied ge knipt. 't Bondslied der Vrijzinnig Democraten, richting Vooruit. Men neme 't ons niet kwalijk, maar dat is nu toch waarlijk geen poëzie, die uiting is van een warm hart en een denkend hoofdgeen poëzie, die de ziel voor een ideaal in vuur zet geen poëzie, die stroomen geestdrift ingiet in 't hart. Als de Democratie der Vrijzinnigen nu al haar beweerd gevoel en liefde voor den minderen man niet in dieper taal, in forscher klank, in teederder aanslag kan uitenals dat nu de hoogste spirit en de uitbundigste geestdrift is, waartoe de liberale De mocratie opvoert en als dat nu de vertolking van de Bondsidee en Bonds- liefde is voor alles, wat in kommer en ellende door de smarten des levens wordt aangegrepen en geperst tot weenens toe over de miseres van dit aardsche tranendal en deze bruisende levenszee, waarop helaas zoo vele minderwaardige schoepkens vergaan dan staat 't met de Demo cratie der Vrijzinnigen droef gesteld en kan hun actie de koudheid van veler leven nooit ontdooien Ziehier 't lied of de rijmelarij Hoe staat dit woordgeknars koud tegenover de schrijnende nooden des levens, niet waar Maar hoe gansch anders stort de Christen-Democraat zijn pijnend levenswee uit, als hij 't den dichter des ouden dags mag nalispelen in de stilte der eenzaamheid, wanneer hij met de zorgen des levens alleen is en priemende onrust zijn hart vlijmt Doch na die diepte-tonen zijn ziel als met adelaarswiek uit de sferen der ellende door 't diepe blauw des hemels omhoog drijft en uitjubelt met ongetemde geestkracht om dan in machtig geloofsvertrouwen zijn hoofd en hart te laten rusten in de Vaderlijke beloften en te zingen Dat is poëzie! 't Bondslied der armen der wereld, maar, rijk in ver troosting in God. 't Lied der zuchtende christen-proletariërs. We hebben in twee artikelen de aandacht gevestigd op het onverant woordelijke feit,", dat mr. Patijn als po/fevertegenwoordiger ons anti's willens en wetens heeft genegeerd, ge smaad door zitting te houden in de woning van een onzer felste tegen standers, waardoor belet werd, dat allerlei kiezer onder ons hem, mr. Patijn, over zaken kon spreken. Maar om nu de onbehoorlijke daad nog eens in een helder licht te plaatsen merken we in dit artikel op, dat mr. Patijn zijn opzettelijke negeering zoo liet blijken, dat hij de betreffende advertentie plaatste alleen in Vooruit alleen in Vooruit. Lezen alle anti's Vooruit Neen. In de verste verte niet. Hoe moesten dan de anti's, deniet lezers van Vooruit, weten waar en wanneer mr. Patijn zitting had? Is die advertentie alleen in Vooruit niet 't krachtigste bewijs, dat 't mr. Patijn te doen was om geen anti's te ontvangen. Had hij ze wel willen ontvangen, dan had hij ook in ons Blad, het orgaan der Antirev. partij alhier, die advertentie moeten plaatsen. Niet (men zuige daar nu geen venijn uit) om die centen, maar om het doel te bereiken, dat anti's van mr. Patijn's komst afwisten. Dat is ook verzaken van ons Blad en zieeen volksvertegenwoordiger, die zijn roeping begrijpt, zijn taak en ambt juist opvat, moest niet zoo peu terig klein doen om 't Blad, dat hem bestrijdt, voorbij te gaan. Grootheid van karaktergrootheid van opvatting in zijn taak van Kamer lid voor 't heele district, voor alle partijen moest juist hier geblonken hebben. Ook hierin heeft mr. Patijn klein, klein-politiek, onmenschkundig ge handeld. Hierdoor bevestigd, versterkt de waarheid, dat 't hem te doen was om de anti's te honen. Waarlijkbekrompen partijpolitiek is nog een te zacht woord voor zulk een passeering van ons Blad, het Blad der anti's op Flakkee. En hierin is bevestigd de meening, die hoe langs hoe meer door dringt in en buiten de Kamer, dat mr. Patijn is een hartstochtelijk politicus, die in de Kamer knaleffecten bewerkt en bui ten de Kamer niet ruim genoeg van blik is om een zitdag te houden op neutraal terrein of 't Blad zijner tegenstanders te gebruiken om dien zitdag bekend te maken. Ten slotte: Wij zouden 't den sta tenleden hoogst kwalijk nemen, als ze een desbetreffende advertentie ook niet plaatsen in Vooruit. Maar die heeren zullen dat ook wel doen, als 't zoo na is. Bewijs, dat ze in dat opzicht ruimer blik hebben dan mr. Patijn. En aan zulke mannen hebben we behoefte. Moge 1909 ons dan als uitslag der verkiezing een nieuw Kamerlid bezor gen, die is partijman in den goeden zin en dies voor den kiezer onpartijdig een man onzen Groen in dezen gelijk. »Vooruit€ schreef Een politieke woningDaarover verbaast de redactie zich. Uit onkunde met de historie. Weet de redactie niet, dat van Li berale zijde de woning van Da Costa, den vriend van Groen, den Christen zanger, werd bewaakt en opgeteekend, wie er uit- en inging dat de weinigen die nog durfden, wachtten tot na zonsondergang om dan steelsgewijs in den donker bij hem aan te schellen. Weet de redactie niet, wat te Sneek gebeurde in 1905. Op eene woning van een antirev. weduwe had den de onzen de advertentie geplakt Kiezersstemt OkmaDe liberale eigenaar van de woning als de kippen erbij en gelastte de vrouw onmidde- lijk om het biljet te verwijderen. »Geen sprake van, 't blijft zitten, zei de weduwe en de liberale man, een herbergier, kon afdruipen, maar zal zijn »recht« wel gezocht hebben. Weet de redactie niet, hoe de Li beralen te Amsterdam VIII in 1905 wisten te vinden de woning van den heer Van den Broekhoe ze door de heele buurt strooibiljetten lieten verspreiden om den antirev. schoen maker uit de le Spaarndammerstraat de klandizie te ontnemen. Is 't haar onbekend, dat de Liberaal Jan Labrijn in 1905, wonende Nieuwen- dijk No 62 te Barendrecht, zijn 73 jarigen arbeider Roelof van der Jagt Zondags na het melken van de tafel joeg, omdat dat »schurltig« schaap 't gewaagd had anti te stemmen dat diezelfde boer in 1887 arbeiders weg joeg, omdat ze bij »de fijnen® te kerk gingen. Is 't haar onbekend, dat in 1905 te Steenwijk bij anti's de ruiten zijn ingegooid. Dat te Ameide woningen zijn be schadigd na de afschaffing der kermis. Dat te Middelharnis en Sommelsdijk ivoningen van anti's zijn geteerd of bedreigd ze in brand te steken. Wat? Zijn er geen politieke wo ningen De Liberalen maken ze, zoo ze er nog niet zijn. Maar ze bestaan door heel Nederland. Is een woning ook al politiek, vraagt de redactie heel naief. Kent de redactie niet het typische »'k Weet je te wonen, vrind®. En als een Liberaal burgemeester, of notaris, of rentmeester, of grondeigenaar, een anti weet te wonen, pas dan maar op, want dan ben je er nog niet. Straat en nummer gaan nooit meer uit zijn boekje. Die woning is poli tiek En daardoor, als de publieke opinie er niet tegen opkomt, of God zelf geeft geen uitkomst, dan ben je geruïneerd. Is een woning politiek, vraagt »Vooruit«. Ja, wist u dat niet? Daar in uw gelederen is bekrompen partij politiek, die straat en nommei ont houdt. Zoover is 't Liberalisme al weggezonken. Wat? Weggezonken? Zoo is 't altijd geweest, wanneer het zich in zijn ware gedaante liet zien. De historie is getuige. En 't heden. Alleen de invloed van Rechts belet, dat het te ver gaat. En menigmaal treedt God zelf tusschenbeide om een Tot hiertoe en niet verder, gij vijand toe te roepen. Menigmaal wordt het wassen onder de verdrukking 1 Uf zooals onze anti's dat zeggen God zal me 't brood geven, dat voor me gebakken is. Vooruit schreef: Jong. Hoe is 't mogelijk, redactie, dat U zoo iets kunt schrijven. Het is wel degelijk voorgekomen, dat het consult niet geheim was. Dat U en üw vrouw erbij zaten. U moet dus niet onwaarheid spreken en de lezers misleiden; of ons zoo ter zijde beschuldigen. Laat dus af met uw geschrijf, dat met de waarheid op kwaden voet staat. En als U het tegen durft spreken, dan verzoeken we mr. Patijn publiek ons te willen logenstraffen. Dan verzoeken we mr. Patijn te constateeren, dat hij steeds met belang hebbenden alleen was. Maar mr. Patijn zal 't wel nalaten. Tuin- en Landbouw. Vraagbaak. Binnenland. Dez8 Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER T. BOEKHOVEN. Telefoon Intercom». No. 8. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 nmaL Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dia zij beslaan 1 Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. I Het Bondslied der Vrijzinnig- Democraten. Keilt gij dien Bond, maar nog zeer klein, Doch groot reeds door zijn kracht, Die voor het volk een steun kan zijn Tot wijsheid, welvaart, macht! Houde hij de vaan der democratie Voor alles maar steeds omhoog, Hij worde eens 't Symbool der natie, Dat hij steeds bloeien moog Lang leev' die Bond, lang leev' die Bond Wij zweeren hem trouw met hart en mond Aan ieder burger hetzelfde recht, In dorp en stad en staat. De standenmuren ook geslecht, Geen »strijd« waardoor dat gaat Gelenigd sociale nooden De school voor iedereen Den zwakke trouw de hand geboden, Dat maakt van allen één Lang leev' die Bond, lang leev' die Bond I Wij zweeren hem trouw met hart en mond 1 Wie democratisch denkt en voelt, Die sluit zich bij ons aan, Tenzij hij op één wortel stoelt, Of Marx steeds voor laat gaan. Vrijzinnigen en ook democratisch Dat is steeds onze leus 1 Wie daarvoor met ons wil strijden, Doet wis de beste keus 1 Lang leev' enz. k Zal tot God, mijn steenrots spreken Waarom Heer, vergeet Gij mij. k Ga in 'fe- zwart door rouw bezweken Om mijns vijands dwinglandij. Die mij hoont, mijn hart doorboort, Dat gestaag deez' lastring hoort Waar is God, op wien ge bouwdet, En aan wien ge uw zaak vertrouwdet. O, mijn ziel, wat buigt ge u neder, Waartoe zijt ge in mij ontrust. Voed het oud vertrouwen weder, Zoek in 's Hoogsten lof uw lust. Menigwerf heeft Hij uw druk Doen veranderen in geluk. Hoop op Hem, sla 't oog naar boven. Ik zal God, mijn God nog loven 1 Maar de Heer zal uitkomst geven, Hij, die 's daags zijn gunst gebiedt. 'k Zal in dit vertrouwen leven, En dat melden in mijn lied. 'k Zal zijn lof zelfs in den nacht J Zingen, daar ik Hem verwacht. En mijn hart, wat mij moog treffen,j Tot den God mijns leven heffen." fjjjg Vooruiten mr. Patijn. Vooruiten de politieke ivo- ning." Voor dien man (dien man oftewel de Red. der sMaas- en Scheldebode*) die zich blindstaart op de meest be krompen partijpolitiek, is zelfs een woning al politiek Vooruit'' en de Waarheid. Mr. Patijn gaf bij zijn laatste bezoek belanghebbenden gelegenheid hem te spreken ten huize van den heer de Was die daarbij tegenwoordig De redacteur der Maas- en Schelde- bode weet wel beter. We weten zeker, dat U en üw vrouw bij dat consult soms tegenwoordig waren. OVER DE VOORDEELEN VAN DRAINEEREN De voordeelen van 't draineeren zijn vele. Maar dan dient 't werk goed uitgevoerd te zijn en dan moeten er ook geene ondoorlatende lagen aanwezig zijn tusaohen de oppervlakte en de draineerbuizenrijen. Is echter de aanleg van de verschillende huizenrijen naar wensch aigeloopen en voorts alles in orde, dan zijn er heel wat voordeelen van 't draineeren op te sommen. Laten we ze hier eens netjes onder elkaar zetten en daarbij tot leidraad gebruiken, hetgeen er gezegd wordt door den heer Ten Rodengate Marissen in zijn leerboek over grondverbetering. Waar niet gedraineerd is, moeten tal van grep pels helpen, om het overtollige water te doen wegvloeien. En deze hebben tengevolge, dat er vrij wat land verbruikt wordt, waar anders plan ten zouden kunnen groeien. Door 't draineeren heeft men dus vooreerst terreinbesparing en niet weinig ook. 7 pet. mag men er vast wel voor rekenen. Vooral, als men bedenkt, dat de grond onmiddelijk grenzende aan de greppels in den regel ook maar weinig voortbrengt en bovendien een kweekplaats is van allerlei onkruiden. Wij den ken nu in de eerste plaats aan wortelonkruid als kweek, kleinlioefblad en dergelijke. De gel den, jaarlijks aan 't onderhouden van de grep pels uit te geven worden bespaard, als men 't land draineert. Ook die welke bij niet gedrai neerde akkers aan 't schoon houden van „greps- kanten" moeten worden besteed. Een ander voor deel van gedraineerd land boven niet gedraineerd is voorzeker ook dit, dat het laatste veel lastiger bewerkt kan worden dan 't eerste, veel bezwaar lijker bebouwd. Wat heeft men bij 't weghalen van den oogst ook niet vaak een moeite met de greppels. Al weer een financieel voordeel dus, want al de moeite bovenbedoeld kost tijd en arbeid, dus geld. Wat ook niet vergeten mag worden? Gegrep- peld land ontwatert heel vaak te ondiep, niet voldoende. En da's geen voordeel. Te ondiep ontwaterd land heeft een bouwlaag, die veel dik ker kon zijn, die veel meer voort kan brengen. Bij draineeren, op voldoende diepte natuurlijk, wordt dit beter.,De bouwlaag wordt dikker. Veel meer grond komt onder 't bereik der planten.De landman trekt grootere opbrengsten. Mij dunkt, dat dit een en ander een voldoend antwoord mag beeten op de gestelde vraag. Dat de voordeelen van 't draineeren vele zijn, zal vast ieder toegeven, die met goed gedraineerd land bekend is. Wie besluit, z'n land te doen draineeren, die bedenke echter wel, dat goed draineeren niet ieders werk is. Men zij dus bjj de uitvoering van zoo'n werk niet te zuinig. Hier bedriegt de zuinigheid de wijsheid altijd. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 208. Wat is mergkool'? 209. Wat te doen tegen kattendoorn in de wei 210. Wat zijn dat voor beestjes die men zoo vaak in verschillende soorten van „tabak" vindt? Hoe worden zij genoemd, en zijn ze ook niet schadelijk voor de gezondheid van den mensch, die zulk soort van tabak pruimen M. K. Pz. Antwoorden en mededeelingen. 206. Wat meeldauw is? Dat is een ziektever schijnsel bij planten. De exemplaren, welke er door aangetast ;zijn hebben een min of meer op meelgelijkende bedekking op de bladeren, welke er verre van flink uitzien. Tegenwoordig lijd er veel het jonge eikenhout onder. Niet alleen te Ouddorp maar 't gebeele land door wordt meel dauw op jong eikenloof waargenomen. 207. Voordeelen van draineeren (Zie ons opstel in dit nummer.) Nederland en Venuzueia. De Parijsche correspondent van de N. Rt. Ct. seint De Radical publiceert Vrijdagmorgen een artikel over het geschil met Venezuela. Het artikel is enkel een verkort copie van dat in de Temps, alleen is het slot wat gewijzigd. Het artikel in den Radical eindigt aldus »De blokkade zal door het veroorzaken van stilstand in zaken het Venezolaansche volk tegen Castro in beweging brengen. Mochten dan de Venezolanen van de ge legenheid gebruik maken, om zich van Castro te verlossen, dan zou Nederland de dank baarheid van bijna de geheele wereld verdienen*. Ook de Petite République heeft een kort artikel, waarin het blad verklaart, dat de meeste Staten zeker met een gunstig oog de kastijding van Castro zullen zieD. De Petit Parisien publiceert op de eerste bladzij een geïllustreed artikel, dat in groote letters het opschrift draagt »Zal Castro ge kastijd worden Het artikel geeft in het kort de feiten zooals die in de Temps zijn uiteengezet het eindigt als volgt: »Hoe Castro tot rede te brengen Dit pro bleem is niet zoo eenvoudig als het er uitziet.* De Inaependance Beige zegtOfschoon Nederland het zijn plicht acht iets te onder nemen tot bescherming van zijn belangen en zijn eer, zal de openbare meening in Europa op zijn zijde, want het heeft het recht aan zijn z jde, en er is geen sprake van eenige aarzeling wanneer men voorde keus geplaats wordt tusschen aan de eene zijde Nederland, dat altijd zorgvuldig zijn internationale verplichtingen heeft vervuld en aan de andere zijde de ongelukkige Venezolaansche natie, welke Castro's politiek in allerlei avonturen meesleurt.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1