PSaafseUijfe Nieuws. Gemeenteraad, I'issciierij. Posterijen. ¥es*Iiooi»in&en. Aanbesteding. Gemen^ü Hieuws Soiliuielsdijk.* Dit jaar is het ioojaar geleden dat de j-Westp]aat« werd ingedijkt en tevens 100 jaar dat de tegenwoordige haven is gegraven. Vroeger liep de haven onder den Ooste lijken dijk naar de j>Everdina« en nog vroeger door de >Everdina«, om zoo be oosten de Dirkslandsche haven in het haringvliet uit te monden. In het huis aan de Voorstraat, ge merkt A. no. 13, is bij een kind van 4 jaar besmettelijke ziekte (Diphlerilus) ge- contateerd. Op verzoek zijn eenige opgezette nonvünders aan een 5 'al inwoners alhier door de Nederl. Heidemaatschappij toege zonden. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente brengen ter kennis van belang hebbenden, dat in dit najaar de rijkskeu ringen van tot dekking bestemde hengsten vooizooveel deze Provincie betreft zal gehouden worden als volgt Te Leiden op 21, Rotterdam 22, Dordrecht 23 en Dirksland 24 October. Aan belanghebbenden wordt kennis gegeven, dat de jacht op klein wild zal geopend worden op Zaterdag den 29 Aug. a.s. met zonsopgang. Middelharnis. Vrijdag had de timmer mansknecht M. Stapel het ongeluk zoodanig met een bijtel in zijn hand te steken dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Terwijl den vrouw van onze vroegere dorpsgenoot den Heer J. Peeman bij haar ouders alhier te logeeren was, ontving zij Zondagmorgen van haarman uit Goes telegra fisch bericht dat huis en inboedel tot den grond was afgebrand. Voorzeker geen aangenaam bericht. Op Maandag 28 en Dinsdag 29 Sept e.k. des avonds van 68 uur* aan de Ambachtschool zal er gelegenheid bestaan voor ambachtslieden om zich te laten in schrijven om teekenles te ontvangen van 1 Oct. tot en met 31 Maart in de volgende vakken: Timmerlieden, Meubelmakers, Schil ders, Smeden en Metselaars. Het schoolgeld voor den geheele Cursus bedraagt f 10. Bij Publicatie is bekend gemaakt dat de jacht op klein wild is vastgesteld voor Z.-H. op Zaterdag 29 Aug. met zonsonder gang met uitzondering van de jacht op fazanten en hazen waarvan de opening is vastgesteld op Zaterdag den 26 Sept. mede met zonsondergang. Als een bizoDderheid kunnen wij meedeelen dat de heer C. C. Bruggeman een aardappelstronk heeft gerooid waar 50 aardappelen aanhingen. Maandag viel het zoontje van J. Vroegindewei in de kaai. L. Jordaan spoedig het onheil gewaar wordend mocht het genoe gen hebben het kind te redden. J. Wittekoek welke vergoeding heeft aangevraagd voor den tijd dat zijn zoon onder de wapens moet komen heeft daar op een afwijzend antwoord ontvangen. Stad aan 't Haringvliet. De vorige week werd het land van de erven de wed. P. Diepenhorst, na combinatie afge mijnd door de heer E. H. deRuitervoorf 781 per gemet. Als wethouder is dit jaar aftredend den heer C. Arensman A.Pz. Deze gemeente werd d e vorige week bezocht door een kapitein uit het leger die belast was met het nemen van maat regelen voor het Voorbereidend Militair Onderricht. De landbouwer A. S. had Vrijdag jl. het ongeluk op den steiger, onder de wagen te vallen, dien hij bestuurde. Hij bezeerde zich ernstig en wel zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar men mededeelt zullen jongelui uit Middelharnis deel nemen aan het Voor bereidend militair Onderricht in deze ge meente. Bij P. K. is een aardappelstruik te bezien van circa 2 meters omvang die opgeschoten is uit één aardappel. De officier van Justitie te Zwolle verzoekt opsporing, aanhouding en overleve ring van Gerrit Karssing, 2 5 jaar, polderwer ker geboren te Hattem, en laatstelijk te Bochum in Duitschland gewoond hebbende die zijn vrouw E. W. Pokrupp met een revolver doodgeschoten heeft. De heer C. Koppenaal voorzien van het einddiploma als Gymnasiast, zal met het begin van den nieuwen cursus, zich naar de Vrije Universiteit te Amsterdam begeven. De najaars-rijkskeuring van dekheng sten zal voor dit eiland op den 24 Oct. a.s. te Dirksland worden gehouden. Deu Bommel. De landweerverlofgan gers L. Ras en W. van Nierop zijn opge roepen om 12 October a.s. onder de wapenen te komen voor landweeroefeningen. Bij publicatie is bekend gemaakt een verzoek van den Officier van Justitie te Zwolle, inhoudende aanhouding van Gerrit Karssing, die zijne vrouw E. W. Pokrupp met een revolver door het hart schoot. Tegen Dond -rdag 20 Augustus a.s. des vm. 10 ure is een openbare vergade ring van den Gemeenteraad belegd. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de jacht op klein wild zal worden geopend op 29 Augustus a.s. met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op fazanten en hazeu, waarvan de opening is vastgesteld op 26 September a.s. ook met zonsopgang. In deze gemeente is men al bezig met de locomotief grond aan te voeren voor de tramwerken. Verleden week is deze gemeente be zocht door een Kapitein van het leger die eenige voorbereiding kwam maken voor het Militair Onderricht. Zaterdagmorgen kwamen in deze ge meente twee verdacht uitziende personen. Zij vertelden dat zij gekomen waren uit Transvaal en meegevochten hadden in den Boerenoorlog en naar Steenbergen wilden. Nadat zij bij eenige ingezetenen om geld hadden gevraagd, werden zij door de pol lie uit het dorp verwijderd. Was het geval vroeger dat de stoom boot Koningin Wilhelmina« om de veertien dagen van hier voer, thans zal zij deze ge meente niet meer bezoeken. Eenige koet siers van hier en Ooltgensplaat doen thans dienst op de stoomboot te Stad a/t Haring vliet, alwaar zij tegenwoordig van daan gaat varen. Sommige menscheu vragen misschien hoe dat toch komt, dat de boot niet meer hier komt. Zeker spreekt hier de uitdieping van de haven een woordje mede. Het is echter te hopen dat spoedig door een of andere boot de reis van hier naar Rotterdam wordt waargenomen. Onlangs is door een paard van de Rot- terdamsche Tramweg-Maatschappij eenige schade aangebracht aan zaad van den land bouwer H. Naar men verneemt zal hij daar eenige schadevergoeding voor ontvangen Oude Tonge. Op Woensdag 19 Aug. zal door Burg. en Weth. bij inschrijving worden vei kocht de straatmest en wel bij massa of per voer. Het verzoek om vergoeding, gedaan door M. Tiggelman, is door den Min. van Oorlog afgewezen, De eisch van het O. M. tegen C. Snijder alhier, tegen wien procesverbaalis opgemaakt wegens 0 vertreding der Politieverordening, is f s boete subsidiair 3 dagen hechtenis. Nieuwe Tonge. De ontvangsten en uitgaven der gemeente rekening roor 1907 bedroeg ten ontvangst f 12299.27, enten uitgaaf f 11657,88 alzoo sluitend met een goed slot van f 641,48 ,/2- Op de voordracht voor 2 leden van zetters bij de Directe belastigen zijn in de j.I. week gehouden gemeenteraads-verga dering geplaatst, de heeren C. Overdorp en W. v. Eesteren en voor no. 2 M. Prinse en J. B NugtereD. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren C. Overdorp en M. Prinse. De stoomdorschmachine van L. Nelis- se Az. staat even buiten de gemeente te werken. Door vele, voornamelijk kleine boertjes wordt er druk gebruik van gemaakt. Het lokt ook vele toeschouwers. Dirksland. Volgens aangilte zullen hier dezen winter 3 3 jongelingen deelnemen aan de vrije oefeningen in den wapenhandel. De ruim 70 jarige J. Schel is de vorige week wegens verstandsverbeistering naar het gesticht »Bloemendaal« bij Loosduinen gebracht, Zaterdagmiddag sloeg een paard be spannen voor een wielslede aan den Gelder- schendijk op hol. Hoewel de leidsels niet losgelaten werden, kon toch niet voorkomen worden, dat een van de twee personen, die zich op het voertuig bevonden, er aftui melden en de wielslede met gebroken burry in een greppel terecht kwam. In de raadsvergadering van Maandag morgen is tot boekhouder van het Algemeen armbestuur gekozen de heer C. de Bruin. Herkingen. Op Vrijdag 28 Aug. e.k. kunnen ter secretarie mondeling bezwaren worden ingebracht tegen het verzoek van den heer C. Huiser om in een pand aan den Molendijk een slagerij te mogen op richten. (Zie verder publicatie). De Gemeente-rekening dienst 1907 ligt gedurende r4 dagen vanaf 15 tot en met 29 Aug. ter Secretarie ter inzage. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat, verhuurders van woningen welke drie of min der ter bewaring bestemde vertrekken bevat ten binnen 14 dagen ter gemeente Secr. daarvan aangifte moeten doen waarvoor ter Secr. formulieren kosteloos verkrijgbaar zijn. -Wat een gezette aardappel zooal kan vermenigvuldigen blijkt uit het volgende, dat bij C. Looi onder deze gemeente aan eene struik werden gevonden 26 groote en 2 2 kleinere aardappels. De zeedijk om den polder Oud-Her- kingen gelegen, is bij verhuring voor afwei- ding ten deel gevallen aan J, M. v. Eek. Melissa ut,** In het tuintje van den jachtopziener G, P. hangt sedert een paar dagen een jong haasje aan een stok gebon den met het opschrift j>Verzoek dit slachtoffer aan onze ge- achtte burgervader te geven, en hem aan te raden toch maar weer buitengewone machtiging te geven daar anders de laatste er aan moet. (Part. corresp.) Stellendam.** Volgens publicatie is het kohier no. 2 der belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten over 1908/9 invorderbaar verklaard en aan den Ontvanger ter invorde ring ter hand gesteld. Door den Landweer-verlofganger Cornelis Gebuis dezer gemeente, der lichting 1903 is eene geldelijke vergoeding aange vraagd gedurende den tijd, dien hij onder de wapenen moet doorbrengen. Goedereede. Door het Bestuur der Weegbrugvereeniging >De Eersteling al hier, worden sollicitanten opgeroepen naar de vacante betrekking van weger. Het salaris bedraagt gedurende de bieten campagne per week f 10,plus 50 pCt. van het weegloon van diverse artikelen. Aan den heer C. A Vogel alhier, is door de Heide-maatschappij een exemplaar toegezonden van de zoo zeer gevreesde Nonvlinder. Ongetwijfeld zal dit exemplaar voor ieder, die gemeld insect wenscht te leeren kennen, voorzeker gaarne ter bezichti ging stellen. Het aan de Noordzijde van de zand bank »Ooster« voor anker gelegen heb bende driemastbarkschip in ballast, is te zijn gebleken de »Schwarzenbek,« komende van Antwerpen met bestemming naar Hamburg. Vrijdagmiddag te 4 ure is het schip door middel van Uvee sleepbooten opgesleept en heeft de rc-is vervolgd. Vooruitgang Ten dienste van deu landbouw in deze gemeente zijn alhier weder twee nieuwe dorschmachines geleverd. Jl. Zaterdag is het licht op den vuur toren alhier ontstoken en het oude licht gebluscht. Dit werd bijgewoond door den heer Inspecteur van het Loodswezen. Naar wij vernemen, voldeed het licht aan de verwach tingen. Het 11-jarig zoontje van T. v. d. W. had al spelende het ongeluk te vallen, waardoor eene verwonding in de lies ont stond. Terstond werd heelkundige hulp ingeroepen. De miliciens-verlofgangers Meindert van der Wende, Gerrit Redert en Johannes de Reus zijn tegen 24 Augustus a.s. in werkelijken dienst opgeroepen. Door de verlegging van den straatweg aan de Oostzijde der Markt is daaraan ten bate der landbouwers als rijweg eene groote verbetering aangebracht. De mazelen beginnen zich alhier meer en meer uit te breiden. Gelukkig zijn ze bijna nergens van ernstigen aard. Ouddorp. Pseudo-passagiers Het was Zaterdagavond. Het sluitingsuur was reeds lang geslagen, en tal van jonge lieden begaven zich na 2> genoten genot huiswaarts. Ook eenige jongelieden van Goereê moesten zich eindelijk huiswaarts begeven, enkele daarvan zetten het plan in hun hoofd om den huurkoetsier J. Breen te gelasten hen huiswaarts te brengen. Deze aan de opdracht gevolg gevende, kwam toen hij op 't dorp reed, tot de ontdekking, dat hij door de rijlustigen bij den neus was genomen, niemand van hen stond gereed om in te stappen, omdat zij allen waren verdwenen. De zoo zeer gevreesde Nonvlinder heeft zich ook onder deze gemeente ver toond. Enkele exemplaren heeft men bemach tigd VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad van Stad aan 't Haringvliet, gehouden op 17 Augustus j.I. Voorzitter de Burgemeester. Present alle leden. De Notulen worden gelezen en goedgekeurd. Wordt mededeeling gedaan van de volgende stukken. a. Eene missive van Burg. en Weth. van Oude Tonge berichtende, dat zij niet genegen zijn mede te confereeren over het oprichten eener gasfabriek. b. Een van H.H. Ged. Staten, waarbij toezen ding van een goedgekeurd raadsbesluit. c. Een verzoek van den Gemeente opzichter om verhooging van jaarwedde als zoodanig. Wordt met f 20 verhoogd en gesteld op f 60. d. Eene mededeeling van den heer Van der Sterre, dat hij zijne benoeming als lid der Com- tot wering van Schoolverzuim aanneemt. e. Eene mededeeling van H.H. Ged. 8taten, dat de Burgemeester benoemd tot tijdelijk Secre taris niet mag worden gesalarieerd als zoodanig. Wordt besloten aan het Algemeen Armbestuur voor 1909 eene subsidie van f 1050 te geven. Vervolgens worden op de voordracht voor de benoeming van Zetters geplaatst de heeren No. 1. A. Braber Pz. (aftredend.) No. 2. A. Braber Jz. No. 1. C. Koppenaal (aftredend.) No. 2. A. J. O. Silvius. Hierna wordt besloten de abonnement regeling van de Schippers te wijzigen en wel zoo dat 35 cent wordt betaald en dat alle schippers kunnen abonneeren. Daarna rapporteert de Comm., belast met het onderzoek der gem.-rekening over 1907 bij monde van den heer Koert dat deze rekening in orde bevonden is en adviseert tot voorloopige vast stelling. Wordt toe besloten. Ten slotte wordt nog de gemeente-begrooting voor 1909 aangeboden. Hierna wordt de vergadering gesloten. VERSLAG van het verhandelde in de openbare Raads vergadering der Gemeente Herkingen, op Vrijdag 14 Augustus 1908-, des voorm. 10 ure. Afwezig de heer v. d. Velde. Na opening der vergadering door den Voor zitter worden de notulen der vorige vergadjring gelezen, goedgekeurd en geteekend. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken 1. Een missive van H.H. Ged. Staten, daarbij meldende de goede ontvaDgst van de in de vorige vergadering behandelde verordeningen, bedoeld in Art. 178 der Gemeente-wet. 2. Een schrijven alsyoren, waarbij wordtmede- gedeeld dat een buitengewone subsidie voor het aan deze gemeente L. O. is verleend van f 800 (gevraagd was f 1000.) 3. Het proces-verbaal van boeken en kasop name van den gemeente-ontvanger, wat den Baad wordt voorgelezen en met het voorgaande voor kennisgeving wordt aangenomen. 4. Is nog ingekomen een verzoek van Jb. Snijder om de bouwverordening eenigzins te willen wijzigen, waarover de Voorz. eerst met de Wet houders wenscht te spreken. 5. Is aan de orde het onderzoek der geloofs brieven van het pas herkozen raadslid v. d. Velde, die door de heeren Kardux en Den Boer, daartoe door den Voorz benoemd, worden nage zien en in orde bevonden, en alzoo tot toelating wordt besloten. 6. Komt in behandeling een missive van H.H. Ged. Staten, betreffende de regeling der jaar wedden van het Onderwijzend Personeel, waarin eenige wenken worden gegeven ter verbetering van eenige Artikels, en geven den Raad in over weging deze in dien geest te wijzigen, waartoe wordt besloten, met uitzondering van deze voor schreven bepaling, om na den dood van een onderwijzer nog 3 maanden salaris uit tekeeren, wijl dan het weezen en weduwenfonds voor de betrekkingen wordt aangewezen. Daarna wordt voorgelezen de consept-verordening met de aan gebrachte veranderingen daarin vervat, wordt door don Raad goedgekeurd en zal andermaal aan H.H. Ged. Staten ter goedkeuring worden opgezonden. Bij de behandeling van het voorgaande maakte de heer Van Eek deze opmerking het wel een beetje te rojaai te vinden, een onderwijzer welke een geruimen lijd voor buitengewone herhalings oefeningen in werkelijken dienst treed, vol salaris uit te keeren. De Voorz. achtte dit geen bezwaar, daar dit zelden voorkomt, en stelde voor dezs bepaliDg ongewijzigd goed te keuren. 7. Doet de Voorz. voorlezen de nieuwe instructie voor den Secretaris eu Gemeente-Ontvanger, en wordt deze door den Raad goedgekeurd. Als laatste punt der Agenda is aan de beurt van behandeling het onderzoek Gemeente- en Armen-Rekening over 1907. De rekening der Gemeente wordt na gedaan onderzoek voorloopig vastgesteld in ontvang op f 9228,52in uitgaaf op f 8932,21s; sluitende alzoo meteen batig saldo groot f 296,30s. Na verwijdering van B. en W. wordt de Arme Rekening onderzocht en goedge keurd; in ontvang op f 1637,11 in uitgaaf op f 770,78; batig saldo groot f 866,33. Niets meer te behandelen en geen der leden meer het woord verlangend om iets in het belang der gemeente op of aan te merken, sluit de Voorz. de vergadering. Middelharnis. Van Vlaardingen is Maandag naar de Haringvisscherij vertrok ken de logger Voorlichterst. M. den Braber. Middelharnis. Lijst van brieven, gea dresseerd aan onbekenden ovei* de ie helft Aug. 1908. Van Middelharnis: 2 briefkaarten zonder adres. Van Nieuwe Tonge: C. Buurveld, Middelharnis. Op Woensdag 26 Augustus 1908, 's na middags 2 uur, ter herberge van G. Smits te Stad aan 't Haringvliet, afslag vana. De bouwhoeve met landerijen nabij den Steiger in den «Ouden Sladschenpolder// te Stad aan 't Haringvliet, samen groot 27.53.51 Hectare (59 geni. 287 roeden Voornsche maat.) b. De perceelen bouwland en weg aan Piersweg en den Ouden Stadschen Zeedijk aldaar, samen groot 14.07.50 Hectare (30 gem. 195 roeden Voornsche maat.) e. De perceelen bouwland en tuin ten oosten van den Molendijk in den «Nieuwen Stadschenpolder« aldaar, samen groot 3.17.93 Hectare (6 geni. 277 roeden Voornsche maat.) d. De perceelen wei- en bouwland aan den Nieuwen Stadschen Zeedijk, in den «Nieuwen Stad3chenpolder// aldaar, samen groot 8.14.60 Hectare (17 gem. 221 roeden Voornsche maat.) e. Twee huizen en erven aan de Voorstraat en den Ouden Stadschen Zeedijk aldaar, benevens aan deel in de Nieuwe Siadsche Meesioof, voor de Erven van Mej. de Wed. L. Braber Mzn. te Stad aan 't Haringvliet. Notaris VAN BUUEEN. Op Donderdag 20 Augustus 1908 's nam. 2 uur ter herberge van Wed. David Eood- zand te Middelharnis van aarpappelen in den Van Pallandtspolder te Middelharnis voor den heer A. A. Mijs te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUEEN. Dirksland. Zij die wenschenin te schrij ven naar de levering van steenkolen en petro leum ten dienste der gemeente voor het seizoen 1908/9, kunnen hunne biljetten vóór of op Woensdag 26 Aug. 1908 inleveren. De voorwaarden van aanbesteding liggen voor belanghebbenden ter inzage op het gemeentehuis. Bovenstaande inschrijving zal oók gelden voor het Algemeen armbestuur. Het seizoen loopt van 1 Sept. 1908 tot 1 Sept. 1909. Ernstig ongeluk. Den heer J. Aukema en gezelschap van Zuidhorn overkwam, aldus wordt uit Nietap aan de «Asser Ct.« geschreven, een ernstig ongeluk met een barouchette, waarvoor twee paarden, moesten zij te Zevenhuizen over de Kokswijk een batting passeeren, waarbij het eene paard schrikte en paarden en rijtuig in de wijk terecht kwamen. De heer Aukema geraakte onder het rijtuig, doch kwam onmiddelijk weer boven water; de vrouw heeft men door stuk slaan van een glas uit het rijtuig geholpen. Zij was deerlijk aan hoofd gewond. Het eene paard is ver dronken, Met een rijtuig van Akkerman is het gezelschap weer naar Zuidhorn ver trokken. De zoon voor den vader. Een 86-jarige koopman, A. K., te Terapel- kanaal (Vlachtwedde) vervoegde zich Woensdag bij de justitie te Windschoten, met de vraag, of de zoon, eveneens koopman, voor hem in de plaats mocht treden om een hechtenisslraf van vijf dagen te ondergaan, waartoe de oude was veroordeeld wegens het vervoeren van een dood rund in genoemde gemeente. Zijn zoon toch zou deze hechtenisslraf beter kunnen doorstaan dan hij, die reeds 8 kruisjes achter den rug had. De oude man kreeg natuurlijk een weigerend antwoord, daar de wel het leveren van een plaatsvervanger voor 'c ondergaan van straf niet toelaat. Hij hoopte alsnog de f 15 boete te vergaren, waarvoor hij uitstel kreeg. Twee kinderen doodgereden. Uit St. Oedenrode wordt aan de «'s-Her- togenb. C'./i gemeld: Met de tram, die te 2 30 's namiddags uit. 's Hertogenuosch te St. Oedenrode moet aan komen, had Woensdag een diep treurig on geluk plaats. Ter hoogte van De Doelen reed de in volle vaart zijnde tram een woonwagen aan, waarvan het paard steigerde en achteruit liep. Door den schok werden verschillende kinderen uit den wagen geslingerd. Een jongetje van 13 jaar was onmiddelijk dood, een tweede 'van 7 jaar, dat zeer verminkt was, overleed weldra een derde kind is tengevolge van den val niet buiten gevaar. De ouders zijn radeloos en de deelneming onder de inwoners is algemeen. Het blad verneemt verder nog, dat de machi nist van de stoomtram zóó was ontdaan, dat hij niet in staat was de machine verder te besturen. De justitie te 's-Hertogenbosch begaf zich in verband met dit tramongelak naar St. Oedenrode. Door den trein vermorzeld. Voorbij den overweg Buurtschap Eendracht bij Apeldoorn, is Donderdagnacht de 21-jarige jonge man. M door den laatsten trein uit Amsterdam vermorzeld. Droevig ongeluk te Dreumel. De 32-jarige arbeider J. v. D. te Tiel vader van vier kinderen, is bij het pruimen- plukken Donderdagvoormiddag te Dreumel uit een boom in een sloot gevallen en verdron ken. Een dievenbende. Door de politie te Antwerpen is een dieven bende ontdekt, die niet alleen in en om Antwerpen, maar ook in Zeeuwsch Vlaanderen, o.a. tc Axel, nachtelijke inbraken deden en de bewoners vastbonden en mishandelden. Door de Belgische politic is een lid dier bende, zekere Elegeest, gevangen genomen, die aan de grens goed bekend is. Het parket van Gent is Donderdag met den gearresteerde naar de Gebr. de Bock, onder de gemeente Moerbeke, just aan de Nederlandsche grens, geweest. Zes leden der bende hebben onlangs '9 nachts bij Gebr. de Bock ingebroken en de bewoners op ^handelijke wijze mishandeld. Hollanders in Duitschland Uit Dinxperlo schrijft men aan de «Arnh. Ct,« In het naburige Sudewick heeft ten keuring plaats gehad van aldaar wonende Nederlanders, die tot de Duitsche nationaliteit overgaan. Deze Hollanders doen dit vooral met het oog op de toekomst hunner kinderen en om zeker te zijn dat ze in Pruisen kunnen blijven wonen. Deze keuring geschiedde door den Kreis- Physicus te Borken. Nederlanders met lichaams of andere gebreken worden afgewezen Een 40-tal personen hadden zich aan de keuring onderworpen. Kennis der natuur bij stadskinderen. Hoe treurig het gesteld is met de kennis der natuur bij de stadskinderen uit de lagere standen, bleek roor eenige tijd in een Haagsche school, waar slechts in een kleiD percentage van de klasse ooit zwanen bleek te hebben aanschouwd. Iets dergelijks bleek toen dezer dagen in Amsterdam per spoor, boot en tram een schaar kinderen van eerste klas9e-scholen naar buiten trok. De schrijver van de Amsterdamsche week in het „U. D." verhaald daarvan het volgen de Zoo was men op een wandeling met de kinderschaar buiten genaderd bij een boerderij, waar kippen rondliepen. Jantje klemt zich aan het hek en blijft achter om te kijken. De onderwijzer roept hem „Jan, niet staan blijven 1 Jan. meeloopen vent, anders komen we er niet 1" Jan, in aandacht, hoort eerst niet. Dan, door een paar jongens opgehaald, plukt hij den meester aan den mouw en vraagt, hevig geïnteresseerd „Meester wat benne dat voor beesies met rooie strikkies om derlui kop?'' Een oude kerk. Men schrijtt aan de „N. E. Ct." Bij de restauratie aan de Hervormde Kerk te Mosquert bleek Vrijdag, dat de muren uit tufsteen waren opgebouwdwel een bewijs, dat deze kerk zeer oud is. Men wil nu de stichting terugbrengen tot het jaar duizend. Het is bekend, dat Mosquert een der eerste plaatsen was aan de zee, waar het Cristendom gepredikt werd. Een dienstweigeraar. Donderdag is door een inspectuer van po litie in zijn woning in de Valeriusstr. te Utrecht aangehouden, ingevolgen art. 163 der miltiewet, de landweerplichtige J. H., die te zijner tijd niet voor werkelijken dienst is opgekomen en thans blijkt, weigerachtig te zijn om zulks le doen, op grond vau gemoedsbezwaren. Het jongemenscb vertoeft op 't oogenblik aan het hoofdbureau van politie, om zoo spoedig mogelijk voor Gedeputeerde Staten te worden gevoerd en door deze te worden ingelijfd. Riënts Balt. Dezer dagen werd het twintigduizendste ex; verkocht van het Leerboek tot zelfonderricht in de Stenografie Eiënts Balt. Aan den kooper (den heer C. A. v. Battum, Den Haag) schonk de heer Eiënts Balt een gouden vulpen met foudraal. Twee inbrekers gevat. Uit Loon-op-Zand meldt men aan de «'s-H Ot. De daders van den dielstal op 14 Julij.l. bij P. J. alhier, zijn door de politie, den gemeenteveldwachter Van Haperen alhier, den agent van politie Brekelmans te Tilburg, en den brigadier der marechausee te Kaatsheuvel achterhaald en gearresteerd. Het zijn een paar beruchte luidjes uit Tilburg, zekere M. v. H. oud 23 j, M. v. A.. pas 16 jaar. De laatste heeft de toedracht volledig bekend. Al hel gestolene is ook terecht. Beide hebben ook vóór eenigen tijd in hetzelfde huis het geld gekaapt, dat indertijd vermist werd ook dit bektnde de jongste. De eerste is ook de vader van het kind, dat door de moeder een paar dagen geleden vóór het klooster der Carmeli- tessen te vondeling werd gelegd hij leeft van diefstal en heeft al verschillende vonnissen achter den rug de tweede schijnt ook voor dief in de wieg gelegd te zijn hem wacht noch voor een ander feit tuchtschool. Beiden zitten nu achter slot en grendel. Een ongeluk. Sinda Woensdagmiddag verkeert een ouderpaar te Bolsward in doodeljjke

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2