'ff. dam. ,A\I». - Ö&NS, AM. Woensdag 19 Augustus 1908. 23sle Jaargang N". 1873. Antirevolutionair Orgaan voor de Ziiidliollandsclie en Zeenwsche Eilanden. Si HARNIS. 1KEN. tS IN HOC SIGNO VINCES li WIT. laasmarkt. T. BOEKHOVEN. ÜERDERIJ, zeggen 21/i pCt jaars; met drie ?eggen 8*/* pCt. IHOCOLAAD, en per pond. BESSENWIJN, van Regen den, Stoepen mmelsdijk. «gengeen 2 maal per ir. Levering iiekte. Overflakkee interc. ARTIKELEN. IN SOMMELSDIJK. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te «enden aan den Uitgever. Het verslas van den Com mandant uit Iodic. II. De Leger-commandant bespreekt ook in zijn Rapport de geuite klacht, dat op de schuilplaatsen en op vrou wen en kinderen geschoten wordt zonder sommeeren, en zegt over 't eerste De kwaadwillige Atjeher, aan onze verrassingen gewend, bergt zich zoo goed mogelijk op. De schuilplaatsen zijn vernuftig uitge dacht en goed bewaakt, zoodat om singeling in den regel uitgesloten is. Zoodra de kompeunie ontdekt is, dus ook bij sommatie, gaat alles op de vlucht en verdwijnt in dichtbe groeid terrein, een ravijn als anders zins. Het is zaak er vlug bij te zijn, al de moeite is anders te vergeefs geweest. Sommatie waarop geen vlucht volgt, doordat de mogelijkheid daartoe ontbreekt, wordt de ondervinding heeft dit tot onze schade geleerd beantwoord met schoten uit alle beschikbare vuur wapens der bendeleden. Zaak is het dus zelf den eersten klap te geven door op de weerbare gewapende mannen te schieten en daarna on stuimig met het blanke wapen aan te vallen en hen die niet door ons vuur getroffen zijn af te maken, hetzij bij het gevecht of de achter volging, dan wel, zooals meermalen geschied is, bij neerleggen van de wapens hen gevangen te nemen. Het achtervolgen en inhalen van den vijand gaat altijd met groote verliezen gepaard door den verra derlijken aanval of den wanhoops- strijd van de enkele personen, die hieraan niet kunnen ontkomen. Vandaar dat er patrouillecomman danten zijn geweest die de vervolging voorkwamen, door bij verrassing alle weerbare mannen in de schuil plaatsen neer te „schieten en met het blanke wapen af te maken. Dit lijkt wreed, maar als men bedenkt, dat het in den regel onze beste en voortvarendste soldaten zijn, die bij de vervolging de meeste kans loopen hun leven te verliezen, en op den duur niet te vervangen zouden zijn, dan is het beter aat er een paar roovers en maraudeurs meer sneuvelen. Uit dit oordeel blijkt, dat dat be schieten niet zoo zoetsappig er naar toe gaat. En wat het schieten op vrouwen en kinderen betreft, lezen we dit De bij de benden aanwezige vrouwen zijn somwijlen even fana tiek als de mannen, vallen de pa trouille aan en verwonden hen, die zij kunnen bereikenzij hebben daardoor geen recht op verschoo ning. Toch zijn er genoeg voor beelden dat er getracht is hen en tot ons eigen nadeel te ontwapenen. Verkeerde menschen- liefde Andere onderscheiden zich niet door hunne kleeding van de mannen, hetgeen zich blijkens de patrouille rapporten herhaaldelijk voordoet, zoodat zij onwillekeurig getroffen worden. Ten slotte gaan bij de vlucht mannen, vrouwen, kinderen allen door elkander, Zcu men dus vrouwen eu kin deren willen sparen, dan ontsnap pen ook de mannen, moet men de mannen onschadelijk maken oorlogs(pacificatie)noodzaak eischt dit dan zullen er ook vrouwen en kinderen vallen. Het woord »opzet« zou hier misplaatst zijn toch is het gebruikt in 's lands vergaderzaal en daardoor op het leger een onverdiende smet gewor pen. Men kan zulke vrouwen niet rangschikken onder weerloozen. Zij doen wel degelijk mede als de om standigheden in haar voordeel zijn en dekken de mannen met haar lichaam. De vrouwen weten trouwens aan welke gevaren zij zich blootstellen door bi] de benden te vertoeven. Bij Europeesche legers volgende vrouwen de mannen ook niet te velde of in het gevecht, toelating in de bivaks en kantonnementen is streng verboden, alles om de vrou wen voor gevaar te behoeden en geen beletsel te doen zijn vooreen noodzakelijke oorlogshandeling. Die dan toch komen stellen zich vrij willig aan het algemeen gevaar bloot. Het zal toch niemand invallen tegenover den Inlandschen vijand grootere humaniteit te vorderen dan tegenover een Europeeschen 1 Daar waar vrouwen gespaard kunnen worden is dit door onze soldaten steeds gebeurd, zooals mij uit tal van patrouillerapporten ge bleken is. Ten overvloede vraagt de Gouverneur in den regel naar de omstandigheden waaronder het treffen van vrouwen en kinderen heeft plaats gehad, om door deze controle eventueele wreedheden tegen te gaan. Het houden van een gestrenger onderzoek, waartoe geen reden bestaat, zou in vele gevallen de actie noodeloos verlammen. Ik acht mij dan ook gerechtigd de woorden van den afgevaardigde, den heer graaf van Bijlandt te onderschrijven, dat het een onrecht is het Indische leger te beschuldigen, dat er ook zooveel vrouwen dood geschoten zijn. Het leger is humaan, waar het dit kan zijn verwezen wordt naar de andere deelen van den archipel, waar ook oorlog ge voerd wordt, maar waar geen vrouwen doodgeschoten worden, omdat zij zich niet onder de mannen in het strijdgewoel mengen, of hen met hun lichaam dekken en omdat hunne kleeding zich beter van die der mannen onderscheidt, als te Atjeh het geval is maar het moet ook zijn plicht doen, hoe pijnlijk dit ook moge wezen, anders zou het onkrijgstuchtelijk zijn. Niels dan beloften. Wat is er na 1905 terecht gekomen van 't sociale leven Kuyper moest en zou weg. En onder allerlei leugen achtige beloften heeft men 't volk gepaaid om toch^maar Links te stem men. Bezuiniging op militaire uitgaven Er is niets van terecht gekomen. Wat heit een dooie aan pensioen riep den heer Roodhuizen, maar aan stonds is 't 1909 en dan hebben de arbeiders nog niets. Verzoeningwas 't wachtwoord weg met de antithese maar 't Kabi net de Meesters toondein niets eenige verzoening te begeerende antithese speelde ook in dat Kabinet haar aan grijpend spel in benoemingen en wetsontwerpen. Dat Kabinet had er nooit moeten zijn. Rustig had men 't Kuyperkabinet moeten laten arbeiden en de gezegende vruchten waren nu aireede gezien Daarom is 't plicht, dat heel Flakkee er zich goed van bewust wordt, wat er in 1909 op 't spel staat. In de eerste plaats de val van mr. Patijn. Daardoor dus ookversterking der »Rechtsche« meerderheid. Daardooreen nieuwe actie, een sneller actie voor sociaal werk. 't Geestelijk en materieel leven van Neerlands volk moet naar boven. En een Christelijk Kabinet kan daaraan bevorderlijk zijn. Daden zal 't nieuwe Kabinet moeten gevenBeloften hebben we van de Liberalen al genoeg gehad. Tuin- en Tand bouw. Vraagbaak. Antwoorden of mededeelingen Uit de Pers. Binnenland. u alen litenl. beurzen; |en van hypotheken buitenl. Effecten r billijke conditiën; itis verkrijgbaar zijn. POOMVE^ï«,j 1ISCHEWASSCHERIJ f.HOEVELS, T TERDAM fd aanbevolen. 11 11 ii >i ,llvk!L. penkappenLam- iTALAGES. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij voornitbetaling f 4,50 per jaar. ijla Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercom». No. 3. Advertentiën 10 cent per regel en i/1 maal. Reolames 20 per regel, i Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal, Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan 1 Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Het zonder sommeeren beschieten van schuilplaatsen, en het schieten op vrouwen en kinderen. Melassevoeder bij Varkens. Aan de Proefzuivelboerderij te Hoorn zijn daar mee proeven genomen. Echter niet met melasse in stroopvorm. De lezers zullen weten, dat melasse in dien vorm als stroop dus een nevenpro- dukt is van suikerfabrieken. Melasse is een sui kerhoudend produkt. Aan 't suikergehalte vooral dankt ze hare waarde als voedingsmiddel. In Dultschland bezigt men de melasse al sinds vele jaren voor veevoeder. Bij ons te lande begint het gebruik er van ook langzaam toe te nemen. Vooral in drogen toestand is't als paardenvoeder ai vrij veelvuldig in gebruik. Met melasse in drogen toestand bedoelen we een Toederartikel, dat de meiassestroop bevat, opgezogen door een of andere stof. Turfmelasse en bostelmelasse zijn een tweetal heel bekende. En met deze twee nu werden proeven genomen bij varkens. Ze leerden echter, dat melasse hier noch in den eenen, noch in den anderen vorm zeer veel aan beveling verdient. Aan het verslag over 1907 van de Proefzuivelboerderij voornoemd ontleenen we in verband hiermee 't volgende. Totaal is een meerdere levendgewichistoename by de met turfmelasse bijgevoederde groepen ver kregen van 61.7 K.G., terwijl de prijs van de verbruikte turfmelasse bedraagt f 48.40. De prijs van het levend gewicht stellen op f 0,46 per K..G. is dus voor een uitgave van t 48,40 verkregen een opbrengst van f 28.38, zoodat de turfmelasse door de opbrengst niet is betaald geworden. In het gunstigste der drie gevallen is voor f 22.70 aan turfmelasse verkregen ongeveer f 23.80 aan levend gewicht, zoodat zeiis in dit geval het voordeel nog uiterst gering is. Uit deze proeven mag worden afgeleid, zegt het rapport, dat bijvoedering met turfmelasse, boven het gewone rantsoen, niet loonend is, althans niet wanneer het gewone rantsoen uit een voldoende hoeveelheid gerst- en maïsmeel met wei bestaat. Ook werden nog proeven genomen met bostel melasse om na te gaan of vervanging van de meestal in N.-Holland voor varkensvoedering gebruikte meelsoorten als gerste- en maïsmeel, door een gelijke gewiehtshoeveelheid bostelme lasse, met voordeel kan geschieden. Uit deze proeven werd afgeleid, dat by een prijs voor gerstemeel van f 8,— per 100 K.G. en voor f 7,50 per 100 K.G. de gedeeltelijke ver vanging van een mengsel van dit meel door bos telmelasse by een prijs van f 6.60 geen voordeel oplevert, doch eenig nadeel. Bij andere prijzen zal dit anders kunnen uitvallen. De varkens aten de bostelmelasse dooreengenomen goed, doch het wil den rapporteurs toeschijnen, dat de hoeveel heid wel niet veel meer dan ongeveer 1K.G. per dier en per dag kan genomen worden, daar de dieren er dan eenigen tegenzin in krijgen. De groote meerderheid der bij deze proeven gebruikte dieren waren jonge varkens, die een tijd lang losgeloopen hadden op niet te ruim voeder. Of de resultaten bij mesting van de jeugd af anders zouden geweest zijD, moet in het midden gelaten worden. Te gelegener tijd zullen de proeven met melasse worden voortgezet en daarbij zal men o. a. ook nog eens trachten enkele melasse als stroop te voederen, wat zeker wel de goedkoopste vorm is om dit afvalprodukt onzer nijverheid aan te wen den voor het hier beoogde doel. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. z{jn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 206. Wat is meeldauw? 207. Welke zijn de voordeelen van draineeren Antwoorden en mededeelingen. 204. Voorplanting slak? De slak plant zich voort door eieren. Slakkeneitjes lijken wel paar- len. Zöó mooi doorschijnend zijn ze. Ze zitten vaak als paarlen van een snoer ook aan elkaar. 205. Eendenkroos goed voor kippen Uitste kend I 't Groen is in de eerste plaats best en de slakjes er aan hebben natuurlijk waarde als dier lijk voedsel. Het eenige antwoord. De vraag, of er niets aan te doen is, om te maken, dat geheele kringen van ons volk, die nu de openbare school bezoeken, jjok met de Heilige Schrift worden bekend gemaakt, is ongetwijfeld zeer belangrijk. Die vraag is trouwens niet pas in 1907 aan de orde gesteld, maar ze is sedert een halve eeuw aan de orde. En niet alleen was ze aan de orde, maar ze is ook beantwoord. En hoe luide dan 't antwoord P Niets anders dan: steeds meer Christelijke scholen bouwen. Welnu, dit antwoord blijft het eenige dat goed is. Steeds meer scholen En in verband daar mee zorgen voor steeds meer Christelijke onderwijzers. En zegt men, dat het stichten en onder houden van Christelijke scholen nog altijd moeilijk is door de flnancieele ongelijkheid van openbaar en bijzonder onderwijs, dan volgt daaruit, dat die financieele ongelijkheid geheel verdwijnen moet. Steeds meer scholen, steeds meer Chris telijke onderwijzers Steeds ijveriger propa ganda voor het vrije Christelijk onderwijs Ieder ander antwoord op de gestelde vraag is verkeerd Staat dan in de vrijheid, waarmede Chris tus ons heeft vrijgemaakt. En wordt niet wederom met het juk der dienstbaarheid bevangen. (Stichtsche Ct.) Het nieuwe postwetje. In de St.-Ct. wordt afgekondigd de wet van den 23sten Juli 1908, houdende wijzi ging en aanvulling der wet van den 15 den April 1891, tot regeling der brievenposterij, gewijzigd en aangevuld bij de wet van den 3isten December 1906, Art. 1 van dit wetje bepaalt wat onder gedrukte stukken, nieuwsbladen, bijvoegsels en monsters verstaan wordt. Art. 2 zegt: >Het port der brieven be draagt, bij vooruitbetaling, voor elke brief kaart 2V2 ct. voor eiken anderen brief van een gewicht van niet meer dan 20 gram 5 ct. boven 20 tot en met 200 gram 10 boven 200 tot en met 500 gram 15 en voorts voor elk meerder gewicht van 500 gram of een gedeelte van 500 gram, S cent daarboven behoudens dat het port van een brief van een gewicht van niet meer dan 200 gram, te bestellen binnen den kring van het post- of hulppostkantoor, waar die ter post is bezorgd, bedraagt, bij vooruit betaling, voor elke briefkaart 1 l/4 centvoor eiken anderen brief van niet meer dan 20 gram 3 cent, boven 20 tot en met 200 gram 5 Art. 3. Het eerste lid van artikel 5 van voormelde wet wordt gelezen als volgt »Het port der gedrukte stukken bedraagt Voor gewicht tot en met 500 gram 1 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram boven 500 tot en met 750 gram i2l/2 ct boven 750 tot en met 1000 gram 15 ct., en voorts voor elk meerder gewicht van 1000 gram of gedeelte van 1000 gram 2j/2 cent, daarboven. Art. 4. Het eerste lid van artikel 6 van voormelde wet wordt gelezen als volgt »Het port van nieuwsbladen, met of zon der bijvoegsels bedraagt per nommer of exemplaar voor een gewicht van niet meer dan ss grami/2 cent> boven 55 tot en met 150 gram 1 en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of van een gedeelte van 50 gram i/2 cent daarboven. Deze wet treedt in werking op een nader te bepalen dag. Nederland en Venezuela. De Londensche Globe verneemt uit New York, dat te Washington nog steeds (het telegram is van den i4en) besprekingen gaande zijn tusschen het Departement van Staat (buitenlandsche zaken) en den Neder- landschen vertegenwoordiger. De Ameri- kaansche regeering zoo beweert de berichtgever van 'het Engelsche blad te New York op gezag van een collega te Washington zou geen bezwaar hebben geopperd tegen eventueele dwangmaatre gelen, door Nederland toe te passen op Venezuela. - Te Washington acht men het feit, dat "de Nederlandsche regeering het Amerikaan- sche gouvernement van te voren in de zaak heeft gekend, een streelend bewijs voor de praktische waarde van de Monroe-leer. De correspondent van de Globe gaat dan voort »Op het oogenblik is er niets dat er op -wijst, dat er iets bloedigers zal gaan geschie den dan het blokkeeren der Venezolaansche kust door de Nederlandsche marine, een dwangmiddel waarmee president Castro altijd heeft gespot. f dingen van ernstiger aard zullen volgen hangt af van president Castro en zijn regeering. Men beweert, dat Castro moet hebben verklaard, dat mocht een Nederlandsch erkader overgaan tot een blokkade hij aan Nederland den oorlog zal verklaren. Dat plan schijnt belachelijk maar lieden hier, die Castro kennen, houden hem tot elke krankzinnigheid in staat. Hij heeft een belachelijken dunk van de gevechts- waarde van zijn rivier-kanonneerbooten en van de macht zijner troepen om elke troepen macht, die een inval doet, terug te drijven. Het feit, dat een van Castro's oorlogsschepen op het eind van de vorige week aan het kruisen was ter hoogte van het Nederland sche eiland Aruba, wekt het vermoeden, dat een landing van Venezolaansche troepen op dat eiland wordt beoogd, voor het geval dat de Nederlandsche oorlogsschepen tot een vijandig optreden mochten overgaan. Zoo'n overval is volkomen uitvoerbaar maar ook is het zeker, dat in een dergelijk geval slechts weinig aanvallers ooit Vene zuela zouden terugzien. Het eiland heeft geen versterkingen maar de bevolking heeft onlangs van Curasao wapenen en minutie ontvangen, en een kruiser zal dicht in de buurt worden gereed gehouden zoolang de toestand kritiek blijft. n>Er bestaan verschillende aanwijzingen voor, dat in Venezuela de vijanden van Castro aan het werk zijnen het is waar schijnlijk dat eer een algemeene opstand zal uitbreken, nog vóór de Nederlanders tot handelen zullen zijn overgegaan*. Nederland'» vloot tegen Venezuela. Van de capiciteiten der oorlogsbodems in en bestemd voor West-Indië geeft onderstaand lijstje een overzicht Gelderlandpantserdekschip, gebouwd 1898, 4033 ton, 28 kanonnen, 4 torpedo inrichtingen, 343 koppen. Heemskerck, pantserschip, gebouwd 1907, 5000 ton, 22 kanonnen, 2 torpedo-inrich tingen, 34s koppen. Friesland, pantserdekschip,gebouwd 1896, 3900 ton, 28 kanonnen, 4 torpedo-inrich tingen, 343 koppen. Hollandpantserdekschip, gebouwd 1896, 390° ton, 28 kanonnen, 4 torpedo-inrich- tingen, 343 koppen. Utrecht, pantserdekschip, gebouwd 1898, 4033 ton, 28 kanonnen,, 4 torpedo-inrich tingen, 343 koppen. •K 1 i. r\

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1