Tuin- en £aan<l!»ouw. OP DEW UITÜSJH. 'k Heb dezen zonnezorner, met zijn vele nachten, die geen duisternis kenden, behoefte aan »meer licht.* 'k Zal niet zeggen, dat ik niets zie. Maar goed zie ik de dingen niet. En ik sta voor menig donker raadsel. Om het ineens uit te zeggen Ik weet niet, waar het met onze vrije christelijke school heen wil. Over haar toekomst maak ik me in zooverre niet bezorgd, als ik die in Gods hand ken, maar als ik zie, wat menschen haar aandoen en van haar maken willen, dan maak ik me wèl bezorgd. Meer licht is in elk geval noodig. En dat licht verwachten we bepaaldelijk van de Chr. Hist. Unie en haar leid dieden, omdat zij het zijn, die ons dat licht betim merd hebben en het dus hun afgevorderd mag worden, om den schemer te verdrijven. Dat zal hunnerzijds geen goedheid zijn of gunst laten we elkaar goed begrijpen Gunst zou het zijn, als we hen afvroegen, dat ze ons zouden bekend maken met de inwendige aangelegenheden hunner partij Als ze kerels zijn, zouden ze ons zelfs ant woorden »Daar hebt ge, hoe na in de familie niets mee te maken Doch daar vragen we niet naar. Wat we vragen is, dat ze ons de kleur van hun vlag zullen zeggen, daar waar deze wat vergroezeld is; dat ze ons denjuisten zin hunner bedoelingen zullen uitleggen, daar waar deze voor ons onbegrijpelijk zijn. Zooals m'n naam is, is de man zelf Uitkijk heet ik en op den uitkijk sta ik. Daardoor heb ik de gewoonte aangenomen m'n lijfelijke kijkers goed te gebruiken en ze, zoo noodig, met kijkglas en coupe te versterken. Maar 't helpt me totnogtoe niet. Ik blijf staan voor een lastig raadsel. Twee beekjes van verschillende kleur zijn samengestroomd, maar ik kan niet zeggen, welke kleur de overhand houdt, ja zelfs ben ik er niet zeker van of het water werkelijk ondereen vermengt De zaak toch staat zóó. De heer Lohman houdt vol, dat hij der leuze: >De vrije school voor héél de natie* niet ontrouw werd. Dat is nóg zijn ideaal. En hoewel veel van 't geen hij schrijft over deze zaak voor óns oog wirrelt van tegen strijdigheden, hebben we hem hierin op zijn woord te gelooven. Want hij zegt het rondweg. Nog niet zoo lang geleden bv in de Nederlander. Laat me de passage, die ik bedoel eens mogen afschrijven en de lezer hebbe de goedheid ze met meer dan gewone belangstelling te lezen, omdat ik straks de heeren, als dr. Wagenaar e.a. even vriend schappelijk bij den arm wou nemen om hun te vragen, wat zij van zulk een uitspraak zeggen. Wat ik bedoel, luidt als volgt Zoo is men gekomen tot het juiste beginselde vrije school voor heel de Natie Voorloopig zijn het nog alleen christeufamilies, die de vrijheid van keuze op prijs stellen velen schijnen nog niet te beseffen, dat vrije scholen, al vereischen zij veel inspanning van de belanghebbenden zelf, ook groote voorrechten bieden boven die, welke direct van de Over heid uitgaan. Maar dit gemis aan inzicht is een gevolg van de traditie, en van conservatisme, in den zin van natuur lijke traagheid. Het is te hopen, dat eenmaal de openbare school plaats zal maken voor de bijzondere Dat is de heer Lohman. De heer Lohman, anno 1908 jaar der Christel. Historische Unie. Nu weet ik heel goed, dat het tegen woordig moeite kost, den juisten draad te vinden in al de uitspraken en redeneeringen, die de heer Lohman over de onderwijs kwestie ten beste geeft. Och, voor hem zélf, is alles zoo klaar als glas. Maar ons eenvoudige volk staat net als een gezelschap zomerreizigers bij een onduidelijken hand wijzer en vraagt zich rondzoekend af, waar heen mr. Lohman hen nu eigenlijk heenwijst. Maar het doet ook weinig ter zake. Een feit is, dat tal van chr. Hislorischen, mèt ds. Buijtendijk vasthouden aan de oude, beproefde leuze van »De vrije school voor .heel de Natie.* Nog onlangs schreef me een hunner Reken er maar op, de kern der chr. Hist. Unie zal zich met 'n >christelijk tintje* op de Staatsschool niet tevreden stellen, nooit tevreden stellen. Maar nu kom ik weer in de duisternis Want wat toch is het geval De vroegere ^Friezen* zijn het met bovenstaand citaat uit De Nederlander beslist niet eens. Hun ideaal is niet »De vrije school voor heel de Natie.* Hun ideaal is »De Openbare school voor heel de Natie* en dan die school zooveel mogelijk chris telijk gemaakt. Dat is niet meer of minder dan een »anti-these.* Dat zijn twee paarden voor één wagen, waarvan het eene rechts den hoek om wil en 't andere links. Twee paarden die stijf op hun poolen staan, den kop schudden voor een >middenweg« en ieder hun eigen gang gaan. En nu is dit mij duister, ja een gansch zeer donker raadsel, dat desniettemin een staatsman als mr. Lohman op den bok van dien wagen gaat zitten en al ons christenvolk, de antirevolutionairen incluis, uitnoodigt, om bij hem in te klimmen en mee te rijden. In zülk een wagen, met zulke paarden. Dat is me te geleerd. Daarvoor heb ik beslist »meer licht* noodig: Want een middenweg* is er niet, al heeft men die in 't Program van de nieuwe Unie o, zoo netjes trachten uit te stippelen, 't Papier is geduldig en daar kan men op zetten, wat men wil, maar de vraag is ten slotte hoe 't gaat in de praktijk. En dan is het uit de praktijk blijkbaar, dat de oude »Friezen«, van 't type Wage naar c. s. de >vrije school* niet willen, dan alléén als noodtent en dus niet als ideaal. Zie het nu weer te Koudekerk. Dr. Los is daar predikant bij een talrijke, orthodoxe gemeente, die makkelijk een »vrije« school kan bouwen Maar neen, nu moet er een ^confessioneel* onderwijzer komen op de Staatsschool En dat, hoewel dr. Los de »vrije« school goed kent, ja zelfs predikant is geweest in een gemeente, waar ze de openbare school geheel verdreven had. Is dat nu duidelijk of niet De vrije, christelijke school alléén als 't heelemaal niet anders kanwanneer er zelfs geen christelijk tintje op de openbare geverfd kan worden.* Dat is het ^standpunt* van 't eene paard. De vrije christelijke school als ideaal en de christelijk getinte staatsschool slechts voor die ouders, welke tot het hoogere idee der vrije* school niet wisten op te heffen. Daar staat het andere paard. Nog eensHoe zal die wagen rijden Waarheen ze ook gaat wij stappen niet in. Als de Chr. Hist. Unie wil, dat wij met een i>non possumus<c op de lippen alléén onzen strijd verder voortzetten, dan zullen we dit betreuren, edoch 't heeft er nóg slechter voor ons uitgezien 1 En in eik geval houden we zoodoende een goede concientie. UITKIJK. INVOER VAN ZWITSERSCHE FOKGEITEN. Zooals men zich zal herinneren, zijn in den herfst van 1907 door de Heeren J. Zuurbier te Beemster en R. Visser te Berkhout, in de pro vincie Rheinhessen, een aantal fokgeiten en bokken van het Zwitsersche Saanenras aange kocht, ten behoeve van een aantal personen in verschillende deelen des lands, welke zich daar toe hadden aangemeld. Over de resultaten met deze dieren verkregen is men over 't geheel zeer tevreden. In meerdere plaatsen is zelfs de invoer van deze dieren aanleiding geweest, dat men in ruimer kring meer aandacht aan de verbetering van de geitenfokkerij is gaan schenken. In verband daarmede hebben de Heeren Zuur bier en Visser besloten, zich in het begin van September e. k. weder naar Rheiuhessen te be geven, om voor hen, die zich daartoe zullen opgeven een aantal geiten aan te koopen. Op verzoek van de Directie van den Landbouw heeft de Kamer van Landbouw voor Rheinhessen zich bereid verklaard genoemde Heeren in alle opzichten behulpzaam te zijn. Zooals bekend is heeft men juist het oog ge vestigd op de provincie Rheinhessen, omdat de fokkerij van zuivere Zwitsersche geiten daar op hoogen trap staat. Reeds sedert meerdere jaren zijn daar in grooten getale fokgeiten uit Zwit serland, hoofdzakelijk van het witte Saanenras, ingevoerd. Voorts heeft men daar reeds talrijke geiten- fokvereenigingen, welke behoorlijk de melkop- brengst controleeren, alsmede een stamboek voor zuiver gefokte Zwitsersche geiten opgericht. Hier biedt zich dus de gelegenheid om tegen aanmer kelijk lagere prijzen dan in Zwitserland zelf, zuiver gefokte Zwitsersche geiten aan te koopen. In geen geval zal de prijs van een volwassen geit of bok, alle onkosten van transport enz. in begrepen, f 45.te boven gaan. De Heeren Zuurbier en Visser stellen zich voor een bezoek te brengen aan de fokgeiten- markt, welke den 3 September te Alzey zal worden gehouden en waar zij volgens mede- deelingen, verstrekt door de Kamer van Land bouw, eene zeer goede gelegenheid zullen vinden om zoowel jonge als volwassen fokdieren aan te koopen. Landbouwvereenigingen of particuliere perso nen, welke fokgeiten wenschen in te voeren, kunnen zich vóór 20 Augustus e. k. wenden tot den heer J. Zuurbier te Beemster (prov. Noord- Holland.) foor Hof en Huis. Op doode en stervende takken ziet men vaak speldeknop-groote knobbeltjes, vleeschrood, oranje of vermiljoenkleurig, bekend als het „roode vuur." De takken zijn er som» zoozeer mee bedekt, dat ze geheel rood zien. Deze vor mingen zijn van de zwam Ntctria einnabarina welke echter niet slechts op dood hout leeft, maar ook op gezonde hoornen, waar ze zich in aanwezige wonden ontwikkelt. Uit proeven is gebleken, dat besmetting mogelijk is, althans bij kastanje, acacia, iep en eschdoorn. Het is dus raadzaam aangetaste takken af te zagen. Wonden aan vruchtboomen worden bestreken met een- mengsel van 10 deelen koolteer en 2 deelen ceracine, bij matige warmte dooreenge- smolten, waarbij tijdens de afkoeling nog 1 deel Venetiaansche terpentijn wordt gevoegd. Lastige boomstronken kan men op de volgen de wijze verwijderen: In den stomp boort men eenige gaten van 5 c.M. diepte, vult deze met een sterke oplossing van salpeter en sluit ze met stoppen toe. Na eenige weken, als de oplossing door het hout getrokken is, giet men petroleum in de gaten en steekt die aan. Stomp en wortels branden dan geheel weg. Boet is een uitnemende meststof, zoowel voor potplanten als voor aardbeien, frambozen, groen ten, inzonderheid bladgroenten, als sla, andijvie, kool enz. en vruchtboomen. Velen gebruiken het goedje verkeerd en worden dan licht afgeschrikt. Men neme roet, dat minstens enkele dagen aan het weer blootgesteld is geweest, vermenge dit met een weinig water, niet meer, dan voor be hoorlijke dooreenmenging noodig is, om later bfj het gebruik water naar behoefte bij te gieten. Vooral zij de te gebruiken, oplossing niet te sterk liever meste men wat vaker. Wie b.v. zijn aard- beiplanten tijdens de ontwikkeling in het voor jaar een keer of drie met zulk een mengsel be giet en daarbfj niet verzuimt telkens te voreD den grond om de planten zonder de wortels te beschadigen goed los te maken, zal zijn moeite door een overvloed van groote en schoone vruchten beloond zien. Afgesneden bloemen vragen meer water dan men ze gewoonlijk geeft, men plaatst ze daarom in groote vazen of bakken. Toevoeging van eenig keukenzout, aluin of kamfer doet ze langer en frisscher bloeien. Wat kost het vaak een moeite om een hout- schroef te verwijderen. In zoo'n geval houde men een heat ijzer tegen den kop, alsdan kan men de schroef met een schroevendraaier uit draaien. Wist ge, dat men ijzer tegen roest kan beveiligen jaren lang? Daartoe behoeft men het slechts enkele minuten in een soda-oplossing te leggen. Zelfs in vochtige lucht blijft het dan roestvrij. Zwarte vilte hoeden, die wat verkleurd zijn kan men opknappen door ze flink af te borstelen met een oplossing van ammoniak of van koolzure nation in water. Donker gekleurde stroohoe- den, gevlekt door stof of regen en daardoor leelijk geworden, borstelt men eerst af en pen seelt ze dan met tinctuur van benzóë. De huisvrouw kan de helft van de zeep be sparen, door bij de wasch in plaats van soda, borax te gebruikeneen handvol op 40 Liter water, voor de fijne wasch wat meer. Het wasch- goed lijdt er niet door. OBSERVATOR. £iuitenlaii«l. DUITSCHLAND. Zeppelin'» luchtvaart. Graaf Zeppelin ia weder druk bezig aan zijn oude luchtschip (model 3). Zijn plan ia, om het, door het invoegen van oen nieuw atuk, te verlengen en zooveel mogelijk aan het model van 1908 gelijk te maken. Het wrak van het luchtschip, dat bij Echterdingen verging, ia al weggeruimd Het aluminium geraamte ia in stukken, gezaagd en voor een deel op twee voor Manzell bestemde wagons geladen. Het overschot van het metaal zal in twee andere wagons naar de alumiumfabriek, die Zeppelin bedient, verzonden worden, om daar gesmolten te worden. Twee schuiijea van het wrak zijn nog te ge bruiken voor een nieuwe luchtbol. Het heet dat Zeppelin binnen vier weken zijn oude luchtschip verbouwd hoopt te hebben, en dan van plan is den tocht naar Mainz te herhalen. Geleerd door zijne jongste ervaringen, ia hij voor nemens, zwaardere motoren in het lucht schip te plaatsen. Het vermogen aan paardekrachten, dat voldoende gebleken is, zal echter hetzelfde blijven. Men zal het zwaardere gewicht van de motoren op een ander deel van het luchtschip zien te sparen. Tegelijkertjjd zal de bouw van een nieuw luchtschip beginnen. De alimuni- umfabriek, die hem lot nu toe bedient heeft, meldt, dat zij het metalen geraamte voor een geheel nieuwen luchtbol in veertien dagen tijds kan leveren. Geheimraad Lewald heeft Zeppelin laten weten dat hij gerust kan doorgaan met, op kosten van het rijk te bouwen. Lewald zal voorstellen, de ruim 2 millioen mark, die de Rijksdag heeft toegestaan, aan Zeppelin uit te betalen, op 800,000 mark na, die de bouwkosten van het verg&ne luchtschip vertegenwoordigen. Het reeds aan Zeppelin van rijkswege uitbetaalde halve millioen mark is daar van geheel af escheiden. Dit is het eeregeschenk, waarmee men Zeppelin voor zijne bchitterende verdiensten heeft willen beloonen. De twee millioen daarentegen zijn oen vergoeding voor de kosten, die Zeppelin uit eigen middelen en met ge leend geld van anderen, dat hij belooft had te zullen terugbetalen, tot nog toe heeft moeten maken. Hij krijgt er zjjn eigen fortuin door terug en kan er zijn schulden mee betalen. Het valt niet te ontkennen, dat hij er recht op heeft, nu zjjn stelsel, ondanks den tegenspoed van Echterdingen gezegevierd heeft. Te Priedriehshafen bestaan plannen, om een eigen gasfabriek te bouwen tot bereiding van do waterstof, die Zeppelin voor zijn luchtschip noodig heeft. De Keizer heeft 10,000 mk. aan het rijkscomité voor een nieuw luchtschip voor Zeppelin gegeven en met Rathonau den directeur-generaal van de Allgemeine Eleetricitatsgesellschaft, een lang gesprek over het ongeluk van Echterdingen ge voerd. De bij Zeppelin ingekomen gitten loopen al over de 2 millioen. De post te Prie driehshafen krijgt voordurend heele sta pels aangeteekende brieven en postwissels. Zaterdagmiddag was men nog niet gereed gekomen met het uitzoeken van den ochtendpost voor Zeppelin. ENGELAND. Keizer Wilhelm is Maandagmorgen, vergezeld van den Staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Von Schön, te Cronborg, in den Taunus, aangekomen. En Maandagmiddag te 4 uur heeft ook Koning Eduard, vergezeld door Sir Charles Hardinge, zich uit Londen op reis begeven naar dezelfde badplaats. Dat wordt dus een ontmoeting tusschen „oom en neef'; maar groote politieke beteekenis hecht men er niet aan. Pas nog kwam de Londensche Observer met een pessimistisch artikel over de tusschen Duitschland en Engeland zich steeds vermeerderende wrijvingspunten en in aansluiting daarmee maakte het blad, naar aanleiding van de ontmoeting te Cronberg, de volgende opmerking „De saamspreking zal er toe bijdragen, de twistvraag tusschen beide naties op het hooge peil van waardigheid en zelt- beheersching te houden, waarop ze staan moet. Daarmede is althans eenige kans voorhanden, om het gevaar van een oorlog te vermijden." Dat klinkt wel weer somber. Doch men vergete niet, dat het een der meest Jingoïstische organen in Engeland is, dat zoo oordeelt. Die kunnen nu eenmaal niet uitstaan, dat Duitschland voortdurend op vlootversterking bedacht is, en houden, op dien grond alleen reeds, een oorlog tusschen beide naties, in meer of minder verre toekomst, voor onvermijdelijk üit Londen komt het niet bepaald wereldschokkende bericht, dat er verraad in het kamp der Engelsche vrouwenkies- rechtstrijders is ontdekt. De zaak is beschamend en sensationeel Nu het parlement naar huis is, bepaalt men zich er toe, de ministers overal te vervolgen en te hinderen waar zij als sprekers optreden, Zoolang het Lagerhuis echter vergaderde, waren - gelijk be kend is, alle pogingen er op gericht, in de vergaderzaal door te dringen en in de hooge vergadering zelve letterlijk 't ter rein te gaan veroveren. Thans blijkt, dat daartoe een grootsche samenzwering op touw was gezet, zoo iets haast als het in vroeger dagen door Guy Fawkes verijdelde buskruitverraad. De suffragettes hadden ontdekt, dat tusschen één der stations van den onder grondspoorweg en het parlementsgebouw een onderaardsche gang liep, gewoonlijk maar door één politieagent bewaakt. Door die gang zou men een inval doen, den eanen agent overrompelen en aldus plot seling midden in het Lagerhuisgebouw optreden. De dag voor de uitvoering van het grootsche plan brak aan. De dames- samenzweersters verschenen ook aldaar. Doch ziet, daar bleek do macht in de gang versterkt te zijn, zoodat het plan in duigen viel. De polite was dus gewaar schuwd geweest Er moeten verraadsters zjjn onder de comité-dames, spionnen der politie. De dames, die de leiding der beweging hebbeD, zjjn over dit beschamende feit ten zeerste opgewonden maar tot dusver heerscht nog volledige duisternis omtrent de persoon, of personen, die zoo schande- ljjk de zaak der vrouwen hebben verra den. Alles wordt in beweging gezet om de verraadsters te ontmaskeren. Het is een spannende strjjd geworden tusschen vrouwenlist en politiespeurzin. Spotters met de vrouwenbeweging zeg gen intusschen, dat de dames wat al te vroeg over „verraad" schreeuwden en daarmee gebrek aan zelfkennis toonen. Misschien heeft een harer wel haar neus voorbjj gepraat Cüeiiien^d Nieuws. Slachtoffers der zee. Het lijk van den Zaterdagmiddag nabij het vierde strandboofd benoorden de Waterver- ver»ehing verdronken sergeant van het regi ment grenadiers en jagers was Maandagmor gen nog niet gevonden en zal vermoedelijk wel op Loosduinsch grondgebied aankomen. Omtrent het ongeluk vernamen wij, dat deze militair zich met een kameraad nabij het vierde strandhoofd bevond, waarheen zij zich per fiets hadden begeven. Zij besloten een zeebad te nemen. Zijn collega was het eerst in zee geweest en waarschuwde den ander niet te ver te gaan, omdat de zee zoo trok, waarop deze zeide niet voornemens te zijn ver te gaan, omdat hij niet kon zwemmen, doch nauwelijks in zee hoorde de ander, die zich reeds aan het aankleeden was, zijn hulp geschreeuw. Hij was echter niet in staat hem te helpen, zóó spoedig werd het slachtoffer in zee getrokken. Vermoedelijk was de on gelukkige in een trekgat gekomen, daarna van de been geraakt en met de sterke ebbe naar zee getrokken. - Het lijk van den 11-jarigen knaap, J. J., die Zaterdagmiddag bij het eerste strand hoofd benoorden de haven is verdronken, werd Zondag in de vroegte dicht nabij de plaats van het ongeluk door eenige Haagsche hengelaars aan het slrand gevonden. Het lijk is daarop naar hel politiegebouw Duinstraat overgebracht, vanwaar het Zondagavond naar de ouderlijke woning aan de Waldeck Pyr- montkade is vervoerd. (t/N. Crt.//) De nonvliiuler in Limburg. Men meldt uit Borgharen aan det/L. K.v: De nonvlinders hebben, evenals elders, ook hier bij duizenden rondgefladderd. Hun ter rein strekt zich uit in een rij boomen langs de Maas over een lengte van plus minus vijftien minuten. Thans zijn de boomen als bezaaid met larvennesten. Worden geen af doende maatregelen geDomen en deze nesten niet vernietigd, zoo zal het volgend jaar een ongehoorde rupsenplaag er het gevolg van zijn. Zondagmiddag is de nonvlinder waarge nomen op een boom aan den Scharnderweg te Maastricht, meldt hetzelfde blad. Door do machine gegrepen. In de stoontmeeifabriek van de firma De Koster en Co. in de Looierstraat te Leiden wilde een werkman een pees slaan om de machine, die in volle werking was. Hoewel door een ander werkman gewaarschuwd, be proefde hij het toch, met het ongelukkig gevolg dat hij door de machine werd ge grepen. Hoewel de machine onmiddellijk tot stilstaan werd gebracht om den man te be vrijden, was deze reeds overleden. De dezer dagen overleden I aliaansche minister Di Rudini heelt een karakteristieken brief nagelaten, van den volgenden inhoud Rome, 14 November 1907. Aan mijn vrouw en kinderen. Sursum corda 1 Droogt uw tranen. Wikkelt mijn lichaam in een wit lijkkleed. Laat mijn vrouw een kruis en een bloem in mijn han den leggen. Het kruis zal het symbool zijn van mijn geloof, dc bloem zal zijn als een glimlach van liefde aan mijn teerbemind ge zin en vaderland. Verzoekt den President der Kamer de gewone woorden van deelneming niet te spreken en de overheid om de gang bare officieelc eerbewijzen bij mijn begrafenis weg te laten mijn begrafenis moet eenvoudig wezen, zonder vertoon van pracht of van overgroote bescheidenheid. Ik heb Italië ge kend in ellende en slavernij nu ik sterf, zie ik het gezeten op een troon schitterend van luister en roem, en ik hoop dat de Italianen het op d en troon zullen laten. Leve Italië 1 Sursum corda 1 Vaart wel 1 Een professor uit Straatsburg verrichtte onlangs een operatie bij den zoon van een ingenieur uit Mannheim, waaruit de jongen een bestendig gebrek hield. De ingenieur daagde den professor voor hel gerecht, omdat hij niet vooraf het advies van de ouders had gevraagd, daar de jongen minderjarig was op 't oogenblik der operatie. De rechtbank te Heideberg verwierp de klacht in de eersten aanleg, maar het ge rechtshof te Karlsruhe veroordeelde den profes sor lot het betalen van 5000 mark schade loosstelling. En het oppergerechtshof te Leipzig heeft thans in laatsten aanleg het appél van den professor verworpen. Omtrent het ongeluk in de Hongaarsche stad Szegedin wordt het volgende gemeld Een hooge schoorsteen van de hennep spinnerij van Falzmann stortte, tijdens een on weder, in en kwam terecht op bet machine huis, dat in puin viel. Op dat oogenblik bevonden zich in dat machinehuis vele ar beiders, die wegens den regen hun schaftijd daar hielden, in plaats van, zooals gewoonlijk in de open lucht. Verscheidene werklieden werden onder de puinhoopen begraven, 2 hunner werden gedood, 17 zwaar gewond en 6 licht gewond. De storm heeft ook elders in de fabriek groote schade veroorzaakt, zoo dat het bedrijf eenige tijd zal moeten stop gezet worden. Er zullen dan 800 arbeiders werkeloos worden. Korte vreugd. De gevangene W. H. S.die jl. Za terdag te Tiel wist te ontsnappen, werd weer spoedig gevat. Hjj werdt ontdekt boven in een boom, in de nabjjheid der ouderljjke woning. Spoedig was hjj toen gearresteerd en naar de gevangenis terug gebracht. Ditmaal genoot hij slechts drie kwartier van zjjn vrjjheid. Het eerste Het eerste staalblok in Nederland is gegoten door de Hilien Siemens Martin staalwerken, te Utrecht. Een doodelijke val. Maandagmorgen viel de loodgieters knecht K., uit Den Haag, van het dak der in aanbouw zjjnde villa op Vliet- en-burg, te Voorburg. Doodelijk gewond werd hjj opgenomen. Dadeljjk werd ge neeskundige hulp ingeroepenechter kon slechts de dood geconstateerd wor den. Geen kermis. Zondagavond zou, nu de officieele ker mis te Rotterdam is afgeschaft, op een terrein aan den Beukeldjjk aldaar, een particuliere kermis worden geopend. Dui zenden trokken er heen, doch daar het terrein niet voldeed aan de eischen van veiligheid, door de bouwpolifie gesteld, werd de toestemming tot opening gewei gerd. Een talrjjke politiemacht was noodig om de kermislustigen te verspreiden. Moordaanslag. Een Hollandscb deserteur, Friedenberg ge naamd, bad zich voor eenigen tijd in Moresnet gevestigd met zijn meisje; maar zijn slecht gedrag had tengevolge, dat bij tot driemalen toe van het neutrale grondgebied werd gezet, de laatste nraal zelfs met drie maanden gevan genisstraf. In dien tusschentijd keerde het meisje naar neutraal Moresnet terug en kreeg daar een anderen vrijer. Toen Friedenberg de gevangenis verliet vernam hij, dat het meisje in het logement Knops woonde. Met een groot mes gewapend, belde hij in den nacht van Zaterdag op Zondag aan de herberg aan. Knops deed zelf open. Friedenberg hield hem voor zijn mededinger en bracht hem messteken toe in het hoofd en borst. Een der steken doorboorde de long. De Duitsche gendarmerie arresteerde den moordenaar. ('s Hert. Ct.) Verdronken. Te Wfldervank is de 22-jarige dochter van den arbeider G. Z., die behulpzaam zou zijn bij het inhalen van hooi, te water geraakt en verdronken. In het Verbindingskanaal te Groningen is Dinsdagnamiddag het 3-jarig dochtertje van zekeren De Jong, die daar met zijn vaartuig lag, te water geraakt en verdronken. De kleine was in een onbewaakt oogenblik van de loop plank gegaan en zoo in het water gevallen. Een broer van de vrouw haalde het lijkje op. Een ladelichter. Wegens herhaalde ladelichting in zjjn kosthuis, is door de politie te Doetin- chem gearresteerd zekere M. W., bewaar der bjjkok aan het Rijksopvoedingsge sticht De Kruisberg. De gearresteerde is oumiddelljjk door den directeur in zjjn functie geschorst. Schrikkelijk. Men meldt uit GeertraidenbergWel gemoed k erde de 21-jarige grondwer ker Willem van Meel Zaterdag naar zjjne ouders te Oosterhout terug. Hjj stapte op de tram van's Hertogenbosch, alwaar hjj werkzaam is, naar Oosterhout In Geertruidenberg ontmoette hij een kennis en daar de tram toch even stopte, stapte hjj uit en knoopte een gesprek aan. Intusschen zette de tram zich weder in beweging. Van Meel haastte zich de tram achter op te loopen, sprong op de treeplank, gleed uit en kwam tusschen de goederen- en personenwagen terecht. Beide beenen werden den ongelukkige letterljjk van het lichaam gesneden. Naar het gasthuis te Geertruidenberg vervoerd, overleed hjj daar nog denzelfden nacht.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2