AM. rdam. 'JN, voor de Xuidltollaitdsclie en Keenw§clie Eilanden. i Woensdag 12 Augustus 1908. 238le Jaargang JN°. 1371. Antirevolutionair Orgaan I: I U i STAD, jmmslsdijk." rken. 'oederbakken .SSEL, IN HOC SIGNO VINCES IJK. lines ris. T. BOEKHOVEN. Machines, garantie, en billijk, ines worden te- prijs ingeruild. Rotterdam, i 'EERDEBIJ. I.- per UI2. agtprijsopgaat bij CHOCOLAAD, El) en i opzeggen ©V2 !t. !s jaars met drie opzeggen 3% pGt» Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij rooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. Dienstaanrragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, j Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan I Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrjjdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor «Ie Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. »Vooruit« citeert de »N. Arnh. Ct van '26 Juli over burgemeester be noemingen. We kunnen over den inhoud van dat overgenomen stuk moeilijk oordeelen, omdat men daar voor ter plaatse Dinxperloo en Zelhem een onpartijdig onderzoek zou moeten instellen. Temeer omdat dit geciteerde artikel der »Arnh. Ct.« sterk naar politiek riekt, of naar een beschouwing die sterk liberaal gekleurd is. De antirev. burgemeesters krijgen daar al 't onverdraagzame en plaagzuchtige zoo ongeveer heelemaal voor hun re kening en dat wil er bij ons niet in. Zoo verdraagzaam en vredig zijn de liberale mens.hen in Nederland niet uitgevallenja we gaan verder en gelooven, dat bij toepassing der antirev. beginselen de liberalen zeer onver draagzaam en zeer onrustig worden en er dan «heel wat tooneelen« afge speeld worden. Ja, waarlijkdan worden er «heel wat tooneelen« afge speeld. Er is ook in dezen uit heden en verleden veel leering te putten. Maar dat artikel der «Arnh.» laten we voor wat het is. Doch «Vooruit» heeft er een kop- stukje bijgevoegd met dezen zin Om een geschikt man te vinden zegt de Redactie. Maar eilieve, wat vordert ge met zoo'n nietszeggende uitspraak. Alles hangt af van de vraag, wat men onder bekwaamheid en geschikt heid verstaat, en hoe men tot een vergelijkend en afdoend juist oordeel komt over die bekwaamheid en ge schiktheid der sollicitanten. Zie eens naar dit lijstje. Op 4 Juli 1902 stond het zóó met de Burge meestersbenoemingen Lib. R.-K. Antir. C.-H. Zeeland 79 12 11 1 Z.-Holland 160 3 11 3 Drente 31 1 0 0 Groningen 51 0 10 Friesland 36 0 4 3 Overijsel 56 4 0 1 N.-HoIIand 122 6 3 3 534 26 30 11 Hebt ge nu de vrijmoedigheid, re dactie (en 't zou aan onbeschaamdheid grenzenom te zeggenEr waren h v. in Zuid-Holland wel 160 geschikte hberale burgemeesters en maar 17 geschikte anti-liberale. Zoo'n conclusie durft ge natuurlijk niet te maken 1 was al te bespottelijkMaar zeg dan zelf: hebben de Liberale Regee- rjngen dan geen eigenaardige, hoogst eigenaardige opvatting getoond van daj "geschikt. Cm een geschikt man te vinden 1 zegt de Redactie Maar zoo'n maatstaf is van geener- ei, waarde. De liberale Regeeringen achtten in Z -Holland 160 liberale menschen bekwaam, en daarentegen kwaam Ze^e anti-liberalen be- ®en. geschikt man te vinden. Weet de redactie wel, dat van de bevolking en Kath. 2 Districts-Schoolopzieners en 13 Arrondiss.-Sohoolopzieners, samen 15, in Friesland erprecies 15 liberaal waren. Minister Borgesius benoemde 1 District-Schoolopziener en 8 Arrond. Schoolopzieners allen liberaal. Er zijn 23 Arrondissementen voor 't Notariaat, waarin gezamenlijk de verhouding van Katholieken tot met- Katholieken staat als 5 9. Er waren 820 notarissen Naar verhouding der moesten er dus zijn 293 527 niet-Katholieken. Er waren maar 176 Kath. notarissen dus 117 te weinig. De Lib. Regeeringen achtten die Roomsche notarissen dus ongeschikt. Geloof U dat, redactie, dat die Roomsche sollicitanten ongeschikt wa ren en de Liberale sollicitanten als voor 't ambt geknipt. Ge zult wel wijzer zijn om het voor die Liberale Regeeringen in dat geval op te nemen. Welnu dande praktijk der Lib. Regeeringen is geweest een »geschikt« man te zoekenmaar wonder boven wonderals die bekwaamheid en ge schiktheid tot voorwerp van regee- ringsonderzoek kwam, waren alleen liberale sollicitanten »geschikt«. Welke maatstaf legde de liberale regeering aan 7 Bijna uitsluitend de politieke richting van den sollicitant. In de liberale «Nieuwe Courants kwam dezer dagen een bericht voor uit Oude Tonge. Daarin werd gemeld, dat bij de gehouden gemeenteraadsverkiezingeen liberaal was gekozen. De Raad, zoo kon men voorts lezen De Raad blijft dus samengesteld zoo als hij was6 vrijzinnigen en 1 anti revolutionair. Het is daarom jin het belang van de gemeente te hopen, dat de Regeering een burgemeester zal benoemen in overeenstemming met de richting van de grootste meerderheid der bevolking. Het merkwaardigeveelzeggende woordje daarom werd door ons g> cursiveerd. Oude Tonge is overwegend liberaal. De Raad heelt een vrijzinnige meer derheid. Zóó spreekt men, nu het in de vrijzinnige kraam te pas komt. Toen Minister Kuyper eenzelfde gedragslijn volgde ten aanzien van overwegend rechtsche gemeenten, dorst men te wagen van «verregaande par tijdigheid.» 't Is fraai We komen dus tot deze slotsom 4. Te zeggen: de voornaamste vraag is om een »geschikt« man te vin den, is een nietszeggende uitspraak, omdat de vraag iswat noemt ge bekwaam en geschikt. Welke is daarvoor uw maatstaf. 2. Lib. Regeeringen beantwoordden de vraag, wie bekwaam en wat geschikt was, steeds zoo, dat alleen menschen van haar politieke kleur geschikt waren. De rest was onge schikt. Dr. Kuyper heeft met die methode van politieke sjacberij gebroken en de andere, veel betere methode gekozen om burgemeesters te be noemen naar de politieke overtui ging der meerderheid der bevolking. Natuurlijk zijn daar ook uitzonde ringen, die den regel bevestigen. Evengoed als de Lib. Regeeringen ook bij uitzondering andersdenken den benoemden, wat den regel ook bevestigde om eigen partij genooten te benoemen in zelfs andersdenkende gemeenten. 4. De Liberale «Nieuwe Courantcc volgt nog 't voorbeeld van dr. Kuyper. 5. We vragen, al heeft die vraag geen practisch nutwat is voor re dactie, de maatstaf voor een bekwa men en gesehikten sollicitant naar 't Burgemeesterschap. Waaraan moet zoo'n sollicitant voldoen Als we dat antwoord vernomen hebben, kunnen we over die keuzen eens verder spreken. In 't Noorden van ons Land woont een notabeleniet bepaald van onze beginselenzijn vrouw echter wel. De tijd naderde, waarop zijn kind den schoolpliehtigen leeftijd bereikt had. Er moest èen keuze gedaan worden en de ouders kozen de Chr. School. Op een vergadering, waar puur zaken werden behandeld, weigerden een paar openbare schoolhoofdenden notabel de hand. Het kon niet lijden hem de bur gerlijke beleefdheid te bewijzen. Het orgaan De School met den Bijbel is in dezen onze zegsman. Wel zijn die schoolhoofden dan zeer onverdraagzaam. En als dit de ther mometer is om daarnaar te bepalen den geest van hun «neutraal» onder wijs, dan weten we wel, wat de kinderen als 't zoo te pas komt, zul len hooren over andersdenkenden. Tuin- en Landbouw. Antwoorden of mededeelingen Binnenland. De reis van Prof. Bavinck. Kamerzetel-Den Helder. Nederland en Venezuela. li Hl ten Band. FRANKRIJK. DUITSCHLAND, f '1 1 \oor- en achter- :tO gulden JIATIEK IEDEN MILLIOENEN EKUJDERS KT b a aca In van 50 els,75 els :rs en Drogisten •lx peller is verkrijg- STBOS te Sommelsdijk Iroisbij A. G. P. DE L. HOBBEL te Oolt- te Ouddorp. leden tegen 4pCt. |7i(,pCt.'sjaars, ook van lijks aangevraagd worden ■stuur, terugbetaling van gelden igavond van 68 uur, 10PPE Cz., Sommelsdijk. :kapitalen en buitenl. beurzen; sluiten van hypotheken pen en buitenl. Effecten n zeer billijke conditiën [ie gratis verkrijgbaar zijn- s. UITGtEYER I Telefoon Intercom». So. 3. I Adrertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel, j Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Aan Vooruit.' Geen maatstaf. Bij burgemeestersbenoemingen wordt door sommige bladen in overeenstem ming met dr. Kuypers taktiek telkens de eisch gesteld, dat de burgemeester gekozen moet worden naar de politieke kleur der meerderheid in de gemeente. Wij hebben dit altijd een gansch verkeerden maatstaf genoemd. Het is bij een burgemeestersbenoeming de voornaamste vraag, een geschikt man te vinden voor het ambt. Daarom is het in het belang der gemeente, dat een vrijzinnig man tot burgemeester wordt benoemd. Toen heette het, dat bij burgemees tersbenoemingen niet op politieke kleur mocht gelet worden. Verdraagzaamheid. KRUISINGSPRODUCTEN. (Slot.) De geachte vrager zal bij 't lezen der beide vorige opstelletjes wel gedacht hebben't ant woord op m'n vraag komt nog maar niet. Doch 'k vermoed, dat hij 't nu haast zelf wel zal kun nen geven. En daar was 't ods juist om te doen. Kruisingsproducten bij onze granen zijn nieuwe variëteiten met nieuwe eigenschappen, welke ontstonden doordien meer dan eene plant aan de vorming van 't zaad medewerkten. We hadden er dus te doen met rasbestuiving, om een der woorden van Dr. Giltay nog eens aan te halen. En bovendien was 't een kunstmatige bestuiving, want de mensch kwam tusschenbeide met voor bedachten rade. Als een bij of ander insect de overbrenger is van 't stuifmeel der meeldraden op deslampers, of wel de wind, dan zullen we niet spreken van kunstmatige kruisbestuiving. Het „met voorbe dachten rade" bestaat dan niet. Wel was „voor bedachten rade" aanwezig bij de heeren Broekema en Pitsch, respectievelijk directeur van de Rüks- landbouwschool en leeraar aan die inrichting. De bedoeling bij deze heeren washet verkrijgen van nieuwe tarwe-variëteiten. De goede eigen schappen van twee bekende variëteiten nl. square head of roode dikkop en Zeeuwsche tarwe wilde men in één ras vereenigen. Van de eerste prees men de groote opbrengsten en stijfheid van 't stroo, door welke laatste eigenschap het gewas dus vee] minder door regen en wind wordt om geworpen en alzoo beter bestand is tegen de nadeel ige invloeden van slecht weer. Maar de korrel van squarehead liet te wenschen over. Die was niet zoo vol als men dat graag zou zien. Ook was de kleur in den handel minder gewild. Wat deze laatste eigenschappen betreft, hield men meer van de tweede variëteit, de Zeeuwsche tarwe. Die was bekend om de uitstekende kwaliteit. Maar de opbrengst was slechts matig. Toen is men gaan kruisen, 't Is den heeren Broekema en Pitsch gelukt, korrels te doen ontstaan, aan welks vorming twee verschillende variëteiten hadden meegewerkt. In den beginne waren 't er natuurlijk maar enkele, doch later werden dat meerdere, 't GiDg niet zoo gauw en gemakkelijk als we 't hier vertellen, dat spreekt van zelf. Doch men kwam er. „Het is," zegt Dr. Giltay, aan beide heeren gelukt, rassen te krijgen, die op vele plaatsen in de praktijk al zijn beproefd, en wat opbrengst en kwaliteit van de korrel betreft, uitstekend hebben voldaan. Een nadeel van deze nieuwe rassen is, dat ze zeer'lijden, als ze bij „strenge vorst niet door sneeuw zijn bedekt." Naar we onlangs lazen, is men nu weer bezig door nieuwe kruisingen met meer wintervaste variëteiten pok dit gebrek uit de wereld te helpen. Zien we hier niet weer een prachtig voorbeeld van de Wetenschap de praktijk dienende? Yriia^baak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebban. Vragen. 204. Hoe plant de slak voort 205. Is eendekroos goed voor kippen 1 Antwoorden en mededeelingen. 201. Kan men de bietenaaltjes met 't bloote oog zien Als men weet, dat ze ergens zijn dan wel, anders niet. Ze zijn niet meer dan 1 m.M. laug in hun eerste levensperiode. 202. Inlichtingen omtrent landbouwwerktui gen kan men inwinnen aan het Instituut voor landbouwwerktuigen en -gebouwen te Wagenin- gen. 203. Eieren geruimen tijd bewaren? Eerst schoon wasschen, dan één seconde in kokend water dompelen en vervolgens neerzetten op de plaats, waar men ze wil bewaren en niet meer aanroeren vóór men ze gebruikt. Deze manier van doen hebben we warm hooren aanbevelen. Omtrent de Amerikaansche reis van Prof. Bavinck weet de »Rott.« het volgende mee te deelen De hoogleeraar hoopt met zijn echtge- noote den zgsten Augustus met de »Rot- terdam<r te vertrekken. Na een paar dagen verblijf te New-York gaat de reis over Albany, de Niagara-watervallen en Detroit naar Grand Rapids. In deze door zoovele Hollandsche familiën bewoönde streken zal Prof. Bavinck predikbeurten, lezingen en voordrachten houden, in Grand-Rapids zelf en ook in Holland en Chicago. Van Chicago gaat hij naar Louisville en Kentucki, waar hij eveneens een lezing zal houden. Vandaar terug naar Princeton, alwaar de lezingen, welke het eigenlijke doel en ook de aanleiding tot de reis zijn, plaats vinden zullen in de eerste week van November. Van Princeton uit, denkt het echtpaar Bavinck uitstapjes te maken naar Philadelphia en Washington. Dan volgt nog een verblijf van een paar weken te New-York, o.a. omdat in de buurt nog verschillende spreekbeurten te vervullen zijn, waaronder een tweetal lezingen in New Brunswick. In December wordt dan de terugtocht naar het vaderland aanvaard, om D.V. nog vóór nieuwjaar weer »thuis« te zijn. De juistheid van dit bericht kunnen wij bevestigen, zegt de ï>Oranjevaan.« Naar de Tel. verneemt, heeft de Liberale Kiesvereeniging te Den Helder den afge vaardigde van dat district, Mr. Z. van den Bergh, de vraag gesteld of hij zich op nieuw beschikbaar zal stellen. Mr. Z. van den Bergh heeft daarop geantwoord, dat hij het lidmaatschap van de Tweede Kamer en de functie van wethouder van Amster dam ook nu nog onvereenigbaar acht en tevens, dat hij tegen September zijn be slissing bekend zal maken. Men seint ons uit Den Helder Het pantserdekschip Friesland ontving bevel zich gereed te maken voor een bui- tenlandsche reis, vermoedelijk "naar West- Indië. Bijzonderheden zijn nog onbekend. (Blijkens een bericht der »N. R. Ct.« is de Friesland gisteren met de Piet Hein te Nieuwediep aangekomen.) De New York Herald verneemt uit Willemstad, dd 9 dezer De kruiser Gel derland vertrok heden met geweren en munitie naar het eiland Aruba, zoodat de bewoners zichzelf kunnen verdedigen. Giste renavond kruiste daar in de buurt een Venezolaansch oorlogsschip. De werklieden van het electrisch be drijf te Parijs hebben Donderdagavond aan de bevolking eens een proefje willen geven van het ongerief, dat zij door een staking kunnen veroorzaken, en tegelijk, of liever in de eerste plaats, een „waar schuwing" aan de Regeering. Te half negen hield in verschillende wijken alsmede op het centraalbureau der telefoon de stroom plotseling op en gingen alle lampen uit, Om 10 uur begon het licht echter weer te branden, zoodat de staking slechts van korten duur is geweest. Heel groot was het ongerief overigens niet, want met het oog op do dreigende 24 uren stakingen hadden de meeste gebruikers van electrisch licht zich reeds van kaarsen en lampen voor zien. Alleen «moesten eenige groote win kels sluiten en konden eenige schouw burgen geen voorstelling geven. De secretaris der vak vereeniging, Emile Pataud, heeft geweigerd aan de pers eenige mededeeting te doen over de sta king maar de pers heeft een door hem uitgevaardigd manifest in handen weten te krijgen, waarin hjj mededeeld, dat de directeur Léauté aan het stakingt-comifé geweigerd had alle hangende geschillen op te lossen, weshalve dan aan de leden der vakvereen. gelast werd, op 6 Augus tus het werk te staken van 's avonds 8 tot 10 uur, gedurende welken tijd de werklieden echter de fabriek niet mochten verlatenmaar op hun post moesten blijveD, om te voorkomen dat zij vervan gen werden. De van andere zijde gegeven voorstel ling zal dus wel juist zijn, dat de twee- uurs-staking beleekende een waarschu wing le aan de maatschappijen voor hun onwil ten opzichte van alle arbeiders- eischen der laatste maanden, en 2e aan de regeering voor het geval ze voort wilde gaan op den weg van booze maat regelen tegen de arbeidersvereenigingen. Tevens was het een proef, om te zien, of allen gehoorzaamden en de beschik kingen goed genomen waren. Maar de regeering kent het spreek woord een gewaarschuwd man geldt voor twee. En zoo heeft ze dan de electriciens van de genie ter beschikking van de eleetriciteitsfabrieken gesteld, en troepen voor de bescherming van het geleidingsnet. Tevens zal een corps electriciens voortaan te Parijs gekazer neerd worden. Daarmee wordt de kracht der revoluiionaire werklieden dus tamelijk wel gebroken, Vrijdagavond zou te Parijs een groote vergadering worden gehouden van alle vakvereenigiügen, waar 0. a. Pataud en Delpech het woord zullen voeren over de vraag, of de uitsluiting van den Bond van vakvereenigingen van de Arbeids beurs moet worden beantwoord met een algemeene werkstaking. Ook in verschil lende andere meetings zal die vraag worden behandeld. De bakkers zouden daarover in den nacht vaD Maandag op Dinsdag een hoofdelijke stemming houden. Heeft men dan nog geen leergeld genoeg betaalden gezien dat een „algemeene" staking op een fiasco moet uitloopen De berichten over de inzamelingen ten behoeve van Zeppelin zijn niet meer bij te houden. Wanneer het nog een week zoo voortgaat, komt er genoeg geld bijeen voor een heel smaldeel be stuurbare luchischepen. Overal waar Duitsehers bijeen zijn, in koffiehuizen, op scholen, op fabrieken, gaan de geld beurzen open. De Bergbaulicbe Verein te Essen heeft 100.000 mk. aan Zeppelin overgemaakt, en de stad Dortmund'is van plan om hem 150.000 mk. te sturfen. Anderhalf millioen gulden is er nu al stellig bjjeen j yi :GI f s -ii m if -ij h -- H

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1