1L10' in ten MAAS- n TWEE BLADEN. ipste DER, R00RD, STIGEN Zaterdag 1 Augustus 1908 No. 1368. Tweede Blad. en Stoelen. )AM. N1AKERÏJ fiën iet Verpniiiï. oombocten. stziide.) ifden vanScho- saal redactie. J ei lik en net igt dan eerst tian de 87-88, AND. ir tKousen tjes enz. sorteering KSLAN». 525. aisdarfs, n gebitten) ROTTERDAM. trkdag 13. ogenden 910. ddelharnis, Tadig en SPORTKARREN, Noten schilderde n KASTEN ■g) oorten. s ncurreerendeprijs. a contant. jsyerlioogiug es elfjes fes ersges ïoentjes ij uw inkoopen doet, 'itOTTERDAM. "essen voor ScMMerüen, enz. ntafels 1,25. Keu- toelen f 0,95, groote 6 prachtige Stoelen cr of trijp f 18.- Vouwstoelen, Tabou- igères, Nachtkastjes, htige Spiegels f i.zS* st f 1,25 per paar, glas f3,—- Penant- UWJEN. vinkei KIPSTRAAT el van den heer Prins en een Spiegel of een n cadeau. IN HOC SÏG-NO WSES Dit nummer bestaat uit Officieel CSecleeife. INVORDERING 'g Rijks directe Belastingen. De BURGEMEESTER der Gemeente S om m e 1 s- d ij k maakt bekend dat de kohieren No. 2B en No 3 van de Personeeie Belasting over het dienstjaar 1908, invorderbaar verklaard op den 27 Juli 1908 aan den Ontvanger ter invordering zijn ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belasting schuldige verplicht is zijnen aanslag op|den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Sommei sdijb, 29 Juli 1908. De Burgemeester DE GRAAFF. Gemeente Rekening. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Ooltgensplaat brengen ter openbare kennis dat de rekening van de Inkomsten en Uit gaven der Gemeente over het dienstjaar 1907 is overgelegd aan den raad en gedurende 14 dagen van den 28 Juli tot en met den 11 Augustus aanstaande ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar is gesteld. Ooltgensplaat, den 27 Juli 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. VAN NOORDT. JOH. VAN PUTTEN. Rekening der Openbare Gemeente lijke Bewaarschool. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Ooltgensplaat brengen ter openbare kennis dat de rekening van Inkomsten en Uit gaven der Openbare Gemeentelijke Bewaarschool over het diensrjaar 1907, is overgelegd aan den raad en gedurende 14 dagen van den 28 Juli tot en met 11 Augustus aanstaande ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is ge steld. Ooltgensplaat den 27 Juli 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. VAN NOORDT. JOH. VAN PUTTEN. Uit «ie Pers. Nu het in hun kraam te pas komt. In de liberale »Nieuwe Courant« kwam dezer dagen 'n bericht voor uit Oude Tonge. Daarin werd gemeld, dat bij de gehouden gemeenteraadsverkiezing een liberaal was gekozen. De Raad, zoo kon men voorts lezen De Raad blijft dus samengesteld zoo als hij was6 vrijzinnigen en i antirevolutionair. Het is daarom in het belang van de gemeente te hopen, dat de Regeering een burgemeester zal benoemen in overeenstemming met de richting van de grootste meerderheid der bevolking. Het merkwaardige, veelzeggende woordje zdaaromt werd door ons gecursiveerd. Oude Touge is overwegend liberaal. De Raad heeft een vrijzinnige meerder heid. Daarom is het in 't belang der gemeente, dat een vrijzinnig man tot burgemeester wordt benoemd. Zóó spreekt men, nu het iu de vrijzinnige kraam te pas komt Toen Minister Kuyper eenzelf de gedrags lijn volgde ten aanzien van overwegend rechtsche gemeenten, dorst men te gewagen van verregaande partijdigheid.* Toen heette het, dat bij burgemeesters benoemingen niet op politieke kleur mocht gelet worden. 't Is fraai Tot zoover »De vrije Westfries* en we voegen er aan toezie naar Ouddorp, Dirksland, Melissant, Herkingen, Den Bom mel en Ooltgensplaat. Bovendien is het de vraag of voor deze verkiezing bewezen is, dat de gemeente Oude Tonge overwegend liberaal is. Bij een Gemeenteraadsverkiezing komen zooveel persoonlijke belangen in het spel, dat we liever kijken naar de Provinciale Staten verkiezingen. En wat blijkt dan Dat 25 October 1906, trolsch den klinkenden naam van den Candidaat Van Schouwen, de liberalen eenige stemmen voor waren en op 11 Juni 1907 toen geen »Van 01 ouwencandidaat was, de partijen tegen e aar opwogen; 189 links en i86rechtsch. V oor tien Bijbel geen plaats. Z oa's de openbare school thans is zijn wij geen voorstanders van, den Bijbel daar te brengen. Berst dan, als de vrije school regel is geworden en de openbare school aanvul- lng, zou er misschien wat voor zijn te zeggen. Hoewel de kwestie uiterst moeilijk zal blijven, Om den Bijbel le gebruiken moet men tn hem gelooven en hem als Gods Woord er kennén. Zoek dat eens bij de openbare onder wijzers Wordt de vrije school regel, dan zullen de voo! standers van onderwijs naar den woorde Gods wal bijna overal hun eigen scholen krijgen, met onderwijzers door de ouders zelf gekozen, van wie zij weten dat zij Gods Woord aanvaarden. Zoo gauw ons volk wordt losgemaakt van den band, den knellenden financieelen band, waarmede het thans tegen zijn wil aan de staatsschool is vastgesmeed, zal het terrein voor de openbare school o, zoo klein blijken. Want immers, dan zullen ook zij die den Bijbel verwerpen, hun eigen vrije scholen hebben. Met het motief van den heer Zelvelder, voorzitter van de vereeniging »Volksonde-r- wijs,« die ook een tegenstander is van den Bijbel op de openbare school zijn wij het echter volstrekt niet eens. Hij zegt Op de lagere school behoort den Bijbel niet thuis, daar zijn inhoud gaat boven het begrip van kinderen van 6 12-jarigen leeftijd. Zie, dat is geheel iets anders. 't Ligt volgens den heer Zelvelder niet aan de .Thool, maar aan den Bijbel. Die ^Bijbel is eigenlijk niet alleen voor de school niet gepast, maar ook niet voor andere levensterreinen. In Slaat en Maatschappij gunt men hem ook geen plaats. In de Kerk, nu ja, mits men dien Bijbel dan niet in zijn geheel neme, maar daaruit hale wat volgens 's menschen verstand juist en mooi is. Zoo blijft er voor den Bijbel nergens plaats. Inderdaad is het daar om te doen. Maar 't Woord des Heeren zal eeuwiglijk bestaan. (j-Hilver- en Vechtbode.*) Oud Wassenaar. In de N. Prov. Gron. Crt. lazen we de vorige week een belangwekkend artikel over deze ^historische plek*, voor ons van zooveel beteekenis. We laten het opstel hier in zijn geheel volgen In de provincie Zuid-Holland ligt 1,15 uur ten N.N.O van 's Gravenhage, drie vierde uur Z Z.W. van Wassenaar, het bekende landgoed Oud-Wassenaar, aan den Schouw- weg, den schoonen straatweg van Den Haag naar Leiden en verder naar Haarlem. Dit landgoed beslaat een oppervlakte van bijna honderd hectare, waarop men tegen woordig een der schoonste kasteelen van den nieuwen tijd aantreft, geheel in den ouden stijl gebouwd. Het was de kunstminnende heer J. van der Oudermeuten, die in 1876 aan den architect C. Muysken opdroeg hier een buiten te bouwen, voldoende aan de eischen van smaak en comfort. Aan dit verlangen is op gelukkige wijze gevolg gegeven. In deze schoone omgeving aan den duin kant paste geen moderne villa met gepleis terde muren, coquet geschilderd met lichte kleurtjes en tintjesde natuur verlangde iets meer ernstigs, een gebouw met evenre dige afmetingen. Vandaar dan ook, dat dit gebouw meer het karakter van een kasteel dan van een villa moest verkrijgen, maar toch weer ge heel afwijkend van de oude kasteelen, met wallen omgeven, met ophaalbruggen, slot poorten enz. enz. Aan den bekwamen architect is het ge lukt daar een modern gebouw in renaissane- stijl te doen verrijzen, voldoende aan de eischen van het tegenwoordige leven en voor zien van hetgeen de hedendaagsche nijver heid aanbiedt. Een schoone illustratie van Oud-Wassenaar in onzen tijd kan men vinden in het werk van Dr. H. Blink »Ons heerlijk Nederlands Veel jaren achtereen is dit landgoed Oud- Wassenaar in het bezit geweest van Mr. Groen van Prinsterer. In de negentiende eeuw, waarin Groen leefde, van 1801 tot 1876 is er geen eigenaar van Oud Wassenaar geweest zoo beroemd, als Groen van Prinsterer. Door hem juist heeft deze plek historische waarde gekregen, want op Oud Wassenaar heeft Groen, geïnspireerd door het statig ge boomte, dat men hier nog vindt, zijn Neder- landsche Gedachten geschreven. Hier is alzooj de grondslag gelegd door geschriften en gesprekken voor de anti revolutionaire partij waarvan Groen de geestelijke vader is. Op Oud Wassenaar heeft Groen de lijnen getrokken, waarlangs nog altijd onze strijd tegen de revolutie gestreden wordt. De lijnen die ons den weg van het anti revolutionaire staatsrecht aanwijzen. Merkwaardige plek dus op onzen vader- derlandschen bodem 1 Te merkwaarder, wijl ook in de 17de eeuw de eeuw onzer glorie, juist op diezelfde plek onze diplomatie zoo groote plaats innam in de Europeesche staatkunde. Oud Wassenaar toch ligt ver van Den Haag, de hofstad, het middelpnnt der diplomatieke geschiedenis gedurende vele eeuwen, waarlangs de draden van zooveel wereldgebeurtenissen geleid werden. De nabijheid der hofstad, had juist ten. gevolge dat de buitens als Oud Wassenaar e.a. de verblijfplaatsen werden van geschied kundig bekende persoonlijkheden, die hier in de stilte der natuur den loon der wereld historie bestudeerden of trachten te beheer- schen. Hoe gaarne zou men dus niet willen zien een teekening van Oud Wassenaar in de dagen van Groen van Prinsterer Daar stelt een goed antirevolutionair veel meer belang in dan in een teekening van Oud Wassenaar uit onzen tijd. V We willen onzen Groen ons zoo gaarne kunnen voorstellen, zooals hij daar op Oud Wassenaar vertoefde, zinnend en peinzend op de beginselen, die hij uit Gods Woord en de historie afleidde voor ons tegenwoor dig leven op elk gebied. We willen zoo gaarne de plek kennen waarop onze wieg eens stond nietwaar Welnu, die plek is Oud Wassenaar, zooals het er uitzag in de dagen van Mr. Groen van Prinsterer. Daar heeft, het Calvinistisch staatsrecht, herboren naar het bewustzijn onzer eeuw, zijn levenslicht aanschouwd. En die historische plek is thans in teeke ning gebracht en zal binnen enkele maanden verkrijgbaar gesteld worden in den Boek handel, niet afzonderlijk, maar in een werkje over Groen en zijn omgeving. Als men straks die teekening ziet, kan men niet vermoeden welk een moeite er aangewend is om deze te verkrijgen. We willen hier mededeelen, hoe de schrijver van Groen en zijn omgeving in staat gesteld is om Oud-Wassenaar ten tijde van Groen in teekening te brengen. Hij ging te dien einde de archieven van de stad 's Gravenhage doorsnuffelen en vond daar meer dan duizend teekeningen van Den Haag en de omgeving maar Oud Wassenaar was er niet bij. Daarna onderzocht Dr. Van Gelder voor den schrijver het Rijksprentenkabinet, te Amsterdam doch vruchteloos. Veel hoop bestond er nu al niet meer voor het opsporen van het verlangde. De schrijver begaf zich naar de tegenwoordige eigenaars van Oud Wassenaar, doch ook dezen bezaten geen teekening van hun landgoed uit de dagen van Groen. De eigenaars van voorheen evenmin. Zelfs verklaarden dezen er ook naar gezocht te hebben, maar zonder resultaat. Nu werd er een onderzoek ingesteld, of ook nog ergens iemand woonde,die vroeger wellicht bij Groen gediend had misschien dat zoo iemand er iets van wist. Te langer leste kwam men iemand op het spoor die dertig jaar lang bij Mr. Groen van Prinsteren gewerkt had zijn naam was Bart van den Berg. Deze grijsaard wist zich nog te herinneren dat hij een teekening van Oud Wassenaar uit Groen's dagen gezien had bij een ouden tuinman van Groen. Jammer, dat die tuinier al jaren dood was, en dat Bart zich ook niets van de kinderen van dezen tuinier herinneren kon. Na lang peinsen, ja, ging er Bart een licht op ergens op een »hofje« in Den Haag moest nog een dochter van dien tuinier in een kamertje wonen. In dat kamertje, als hij zich wel herinnerde moest aan den wand een teekening zijn van Oud Wassenaar. En zoo was het. Na lang zoeken, en nog eens weer zoeken werd dan eindejijk dat kamertje in dat »hofje« gevonden, en daar hing de lang ge zochte teekening. En zoo is het dan nu, dat wij ook straks Oud Wassenaar zullen kunnen zien, zooals het er uitzag in Groen's tijd, toen hij daar zijn pen hantteerde, toen hij daar samensprak met Van der Bruggen e.a. Oud Wassenaar is niet, zooals men allicht vermoeden zou, een oude buitenplaats, die aan de vroegere heeren Van Wassenaar herinnert. Is het tegenwoordige Oud Wassenaar nog nieuw, ook de vroegere buitenplaats, welke hier gevonden werd, dagteekende uit lateren tijd. Langen tijd geleden werd hier in de wil dernis een duinvallei de buitenplaats Hoog- woude gebouwd, die van den lateren bewoner Cornelis Johannis de Lange van Wijngaerden den geschiedschrijver van Gouda den n aam Oud Wassenaar ontving. Waar nu de straatweg loopt van Den Haag naar Leiden, in de nabijheid van Oud Wassenaar daar liep vroeger een oude Ro- meinsche heerweg langs, zooals blijkt uit een Romeinsche mijlpaal op het landgoed Persijn Het duurde tot het jaar 1804, eer men besloot dezen weg van Den Haag naar Haarlem te bestraten. In 18 17 was de weg klaar, ofschoon reeds in het jaar 1769 convessie was aangevraagd voor dit doel. Toen stak er evenwel een storm van tegenstand op, wijl men vreesde voor de tuinen en voor het onbewoonbaar worden van de buitens. Indien er onder onze lezers zijn, die in den »reistijd« van Oud Wassenaar komen zullen ze daar zien een gebouw opgetrokken van Hollandsche baksteen, gepaard met ruime toepassing van bergsteen, den echten kleurentoon van het landschap straks aan gevend. De keuze van het materiaal heeft er toegeleid, de motieven voor den stijl te gaan zoeken in de glansperiode der Neder- landsche renaissance. Maar voor hun geestesoog zien ze daar onzen onvergetelijken Groen van Prinsterer, denkend en schrijvend over de beginselen, die ons dierbaar zijn, en door wier toepassing ons volk alleen weer een waarachtig gezegend volk worden kan. Plaatselijk fèleuws. Middelharnis. Woensdag had C. Troost het ongeluk, toen hij bezig was balken op een wagen te laden, zoo'n balk op zijn voet te krijgen, waardoor hij dit lichaams deel ernstig bezeerde. Woensdagavond ontstond er bij den landbouwer J. Verhage een begin van brand. Door spoedig aanwezige hulp had men het vuur weldra gebiuscht. Duiventrouw. Na een afwezigheid van 1 '/2 jaar, keerde deze week een postduif terug van A. W., welke hij destijds met schipper L. Koster meegegeven heeft naar zee en daar opgelaten. Het beestje nam bij aankomst dadelijk weer plaats in zijn oude hok. Dinsdagavond kwamen alhier in de Kaai 3 pleizierjachten »Leina*, »Freya« en »Mercurius«, welke thuis behooreu te Amsterdam. Donderdagmorgen had in de Nieuw- straat een oploop plaats voor een woning, alwaar man en vrouw twist hadden gekre gen, hetwelk ten slotte met een kloppartij eindigde. Donderdagmiddag had alhier een treurig ongeval plaats. Het 3-jarig zoontje van K. Schellius viel in een sloottoen men het ventje er uithaalde, werden alle middelen door den inmiddels geroepen dokter toegepast, doch de levensgeesten bleken te zijn geweken. Voorzeker een smartelijk verlies voor de diepbedroefde ouders. Stad aan 't Haringvliet. Het hootd dezer Gemeente heelt van den Burgemeester van Nieuw-Helvoet kennisgeving ontvangen dat aldaar bij het zwemmen is verdronken een elf-jarigen jongen, met verzoek, indien het lijkje mocht worden gevonden daarvan ten spoedigste kennis te doen. De gemeente Rekening over 1907 is voor ieder gedurende veertien dagen ter Secretarie ter visie gelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Ten laste der gemeente is Donderdag een lijder in het St. Joris Gasthuis te Delft opgenomen. Deze week zijn de werklieden die aangenomen hadden, om de z.g. >bierkreek« uit te diepen klaargekomen. Dat dit werk zeer is mede gevallen zal wel niemand ontkennen als men weet datzij een daggeld van f 2,45 hebben verdiend. De smid Nieuwland alhier had eenige tijd geleden het ongeluk om met zijn voet in een stuk pandoek te trappen, en wel zoo dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Thans is hij nog niet in staat zich vrij op zijn voet te begeven. Naar men mededeeld trof den land bouwer W. de Wachter deze week het ongeluk dat van hem twee Kalveren welke hij 's morgens in de weide gebracht had, in de sloot, naast die weide verdronken. Maandagavond om half zeven zal de Raad dezer gemeente, in tegenwoordigheid van dhr. A. Smits te Den Bommel, en in vereeniging met het Bestuur van den Nieuwen Sladschen Polder eene vergadering houden, ter bespreking van de Ridleening. De heer G. van Wageningen is be noemd tot opzichter van de Bijzondere School. Den Bommel J. B. die zich verleden week vermaakte met zwemmen, trapte een stuk glas in zijn voet, zoodat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. H t dochtertje van de weduwe B. viel verleden week in een haakpen die zij in haar hand had welke er dwars doorheen ging, zoodat zij zich ernstig bezeerde. Het dochtertje van E. D. P. had verleden week het ongeluk zoo te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Naar men verneemt zijn de miliciens Reinhoud en Maastricht er in dienst uitgeloot zoo dat ze nu slechts 4 maanden behoeven te dienen, C. K. had verleden week het ongeluk een top van een zijner vingers af te snijden. Door den Commissaris der Koningin is aan A. G. een rijbewijs uitgereikt, om met motorrijwielen in het algemeen te mogen rijden. Naar men verneemt zal de loting voor de Nationale Militie voor deze gemeen te in Oude Tonge worden gehouden. Verleden week werden een ploeg werklieden uit deze gemeente die aan de tram werkten bedankt, omdat de grootste drukte over was Tegen P. v. d. M. uit deze gemeente is door den gemeenteveldwachter van Stad aan 't Haringvliet proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der visscherijwet. Als een bijzonderheid kan worden vermeld dat in deze gemeente in Augustus geeu enkele milicien naar de Landweer zal overgaan. De.e week werd alhier het eerste vlas geladen. Op het Kohier van den Hoofdelijken Omslag komen voor 181 belastingplichtigen. De minste aanslag bedraagt f 1.74 en het hoogste inkomen is aangeslagen voor f 224.23. Ooltgensplaat. De Visscher A. S. van M. geraakte dezer dagen na een kijkje in het dorp etc. alhier te hebben gemaakt, op de terug reis in de Langeweg ten gevolge niet goed opletten met zijn fiets geheel onder water in de modder. Het gelukte echter na een poosje vertraging, de reis naar M. door de sportman voort te zetten. Oude Tonge Aan A. Los is eene. vergoeding toegekend van f 0.70 per dag, voor den tijd dat hij voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen komt. Tegen P. Vleeschhouwer, polder jongen alhier, is door de politie procesver baal opgemaakt wegens openbare dron kenschap. Op Woensdag 12 Augustus a. s. des n.m. 4 ure zal ter secretarie alhier gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting en herinenting. Dezer dage zijn opgenomen en na gezien de boeken en kas van den Admi nistrateur van het Algemeen Armbestuur. De ontvangsten bedroegen: f5662.36 uitgaven f 1787.80 Zoodat er een batig saldo was van f 3874.56 Nieuwe Tonge, 30 Juli. Door den heer L. Nelisse Az. op Zorgwijk, is een stoom- dorschmachine geplaatst, welke na werking is gebleken, dat hij aan alle eischen voldoet. (Zie achterstaand advertentie Woensdagmorgen omstreeks 10 uur stonden 2 kinderen van L. W. van A. zoo aandachtig te kijken bij het uitdoen van een moddersloot, dat zij er beide tegelijk invielen, hoewel zij er nogal vlug uitwaren, was het volstrekt geen kleinigheid om ze van de modder te ontdoen. Woensdagavond is de locomotief hij het wissel ontspoord, met 1 uur vertraging was het zaakje weer in orde. Het concert dat door het muziekge zelschap zou worden gegeven, is niet kun nen doorgaan wegens ernstige ziekte eener vrouw in de nabijheid waar het moest plaats hebben. Dirksland. Het land van de erven van Mej. de Wed. M. v. d. Vliet is in combinatie afgemijnd door Mr. C. Zaaijer alhier voor f SSS Per gemet. Donderdagmorgen had voor de haven alhier een droevig ongeluk plaats. Schipper C. Doornhein, die met z'.jn schuit, welke met hooi geladen was, de haven uitging, werd even buiten het hoofd, door een andere schuit die de haven in wilde komen aangevaren, met dat treurig gevolg dat de vrouw van Doornhein over boord sloeg, en jammerlijk verdronk Des avonds is het lijk gevonden en werd het per wagen naar het huis van des overledenen moeders vervoerd. Men kan den toestand waar deze familie in verkeerd, eenigszins beseffen. Herkingen. Door het tekort te willen draaien, geraakte het knechtje van den heer J. Warnaer met een kar beladen met bussen melk in de sloot langs de dreef. Gelukkig liep dit zonder ongelukken of materieele schade af. Op de jl. gehouden ^tiendverhuring werd tegelijk het vischwater verpacht aan W. v. Eek voor f 18,'s jaars. Het kohier no. 2 der Bedrijfsbelasting en andere inkomsten, dienstjaar 1908'09 is den 2osten Juli jl. invorderbaar verklaard en den Rijks-Ontvanger te Middelharnis ter invordering ter hand gesteld. Melissant. Maandag, 3 Aug. a.s. hoopt de Heer Jacob Goedegebuur alhier den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaren als nach waker en lantaarnopsteker dezer gemeen te werd benoemd. Naar wij vernemen zal deze dag niet onopgemerkt voor den jubi laris voorbijgaan. Het kohier no 5 der Personeeie Belasting voor 1908 is invorderbaar verklaard en aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Deze week sloeg een wagen, bespan nen met een paard van J. A. S. omver. Met een gebroken burry en een bloedend hoofd van den voerman liep dit ongeval af. De zoo gevreesde aardappelziekte heeft ook in deze gemeente haar intrede gedaan. Vooral de schoolmeesters hebben het hard te verantwoorden. Goedereede. Aan deze gemeente is eene buitengewone subsidie ad. f 3000 toegekend over 1908 voor de regeling van het Lager Onderwijs. Onder deze gemeente is de hooioogst geëindigd. Over het geheel was de opbrengst ruim; ook het laatste deel van den oogst, dat van den regen nogal te lijden, kwam tengevolge van de daarop volgende zonnige dagen goed binnen De werken tot verlegging der haven en het beleggen der oevers met basalt steenen is afgeloopen. Het volgend jaar zal de baseltglooiing worden verlengd tot aan de houten beschoeiing in de gemeentekom. -- In de woning No 251a heeft zich een geval van mazelen voorgedaan. Ouddorp. Heden (Zaterdag) is een ver gadering belegd van den Gemeenteraad. De zangvereeniging »Looft den Heer* is Donderdag jl. met de motorschuit van den heer J. v. d. L. vertrokken naar Zie- rikzee, doch zijn des avonds door een defect aan de machine niet meer terug gekeerd. Door den stroom weggedreven. Docter C. alhier zou met zijn nog jeugdig zoontje een eindje gaan roeien, doch werd door de sterke stroom weggevoerd. Schipper J. B. die van de haven de docter tegen de stroom zag worstelen, besloot om hem met zijn blazerschuit achter na te varen. Dank baar werd deze hulp aanvaard, zoodat zij behouden aan wal kwamen. Nieuw-Helvoet. Zondagmiddag is alhier een elf-jarig zoontje van Kap, wonende aan den Westdijk bij de Kwak, verdronken. Hij was daar op het strand met zijn broertje en drie vriendjes aan het zwemmen, toen hij eensklaps in de diepte schoot en door den sterken stroom werd meegevoerd. Pogin gen tot redden mochten niet baten. Heinenoord. Een fietsrijder werd aan den Blaakschendijk onder deze gemeente met zijn fiets door een koe in de lucht geworpen. Hij zelf kwam over de sloot terecht, terwijl zijn fiets in de moddersloot geworpen werd. Eenige buren boden hem de behulpzame hand, waarop hij zijn reis naar Willemstad vervolgen kon. Pernis.* Op de Oude Maas heeft een aanvaring plaats gehad, tusschen de met biezen beladen schuit van M. Noordzij alhier, en een gesleept wordende onbeladen lichter, waarbij eerstgemeld vaartuig een groot gat aan stuurboordboeg kreeg, maar gelukkig op de lading drijven bleef. Gemeenteraad. VERSLAG van het verhandelde ter openbare verga dering van den Baad der Gemeente Stad aan 't Haringvliet, gehouden den 28 Juli, 's namiddags 2 ure. Voorzitter de Burgemeester. Present alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen en na eene kleine wijziging goedgekeurd. Aan de orde Ingekomen stukken. Een verzoek van den Seoretaris om voor onbe- paalden tijd verlof als zoodanig wegenB ongesteld heid. ir ii f I ■t »w

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 3