IÉ „Het Wa» ra MM Tandarts Regansburg Indien lukhulm Goedkoopste OF. H. P. OFFRINGA MlenijfilagazijH Ledikanten C. F. Advertentien. TROUWLUSTIGEN ^tesiieng'ti Sieiiws. Vertegenwooriliger der Siiiger-MscMppij, TaM, Sigaren en Sigaretten, Ansiclittaarten van DirtelaM en oistreïen, COHSÏÏLÏEEEM Goud 7Jiver Koralen en Horlogiën. DAYID ÏÏABTO&S Jacz., H.SCHREUDER, - BRIELSCH KOFFIEHUIS met Vergunning. MACHINALE SCHOENMAKERIJ DIRKSLAND. Haren; BaudSajet; Kousen BorstrokenLutjes enz. Galanleriën Mond- en Tandarts, T. SCHILPEROORD, lste Klas KINDERWAGENS e» SPORTKARREN, Kasten, Tafels en Stoelen. KABINKTTEN eu KASTEN ROTTERDAM. teii Naar maat zonder nnjsyerboogiiig Soliedc IchMgii, Spiegels, Schilderijen, enz. reisboek verscheen, kwam voor eenigen tijd een boek van de pers, geschreven door een beginner, meen ik, die de dingen nog wat krom en raar zei. Dat boek kwam onder 't mes der critiek. De heer Quérido, die in 't Handelsblad dat mesje hanteert, sleep het dubbel scherp en probeerde de snee heel zacht op z'n huid. 't Was als een vlijmhij kon beginnen. Want die schrijver moest aan reepjes gesneden, vanwege zóó'n boek? Luister nu eens, hoe de zich-groot- voelende letterkundigede man, die de Ncderlandsche taal nogeens met 'n helden dicht in proza hoopt te verrijken het mes tusschen de spieren des schrijvers heen wrikt en langs botjes knarsen laat s-Dit boek is niet eens een prul, want een prul heeft nog de macht om het denkbeeld aan betere dingen op te wekken. Het is veel erger dan een prul. Het is van een zoo grenzenloos zot en slecht en leelijk en afgrijselijk Hollandsch, het is zoo machteloos en zoo bar-vulgair en zoo heelemaal achter nog bij sléchte uiting, dat ge onbedaarlijk eigenlijk aan het lachen geraakt om zoo'n voortbrensel Schrijf een bekroning uit voor den malsten roman, het slechtste, het meest ontoonbare en dwaas-toegetakende gewrochtje en dit werk haalt twee maal den eersten prijs Dit boek is als tragisch product zoo mal, dat het feitelijk met veel succes onder de komische boeken kon worden opge nomen. Ik althans ken geen komieker boek." Zie, dat is nu 't kannibalisme in de letter kunde en in de critiek. Ik zie dien Quérido zitten, als-ie die zinnen, met wat er bijhoort, heeft neergeschreven en ik zie, hoe-ie z'n lippen likt, naproevend, hoe lekker 't was en ik zie z'n blik over de schrijftafel-dwalen, of daar soms nog meer ligt, waar hij de tanden zijner ziel eens inzetten kan, om verscheurend te genieten. Zulk kannibalisme komt méér voor. Het is een verfijnde wreedheid, maar in den grond der zaak smult wie zóó zijn naaste over den hekel haalt, net zoogoed aan menschenvleesch, als de Congo-neger, die ziju evenmensch oppeuzelt. Onder ons mag zooiets niet voorkomen Het is in strijd met de broederlijke liefde, die nooit mag ontaarden in j>lievigheid«, die scherp de waarheid moet kunnen zeggen en hooren, maar die niet aanzitten kan aan een kannibaalschen maaltijd! UITKIJK. „Het' kiud van vrome ouders.'' De burgemeester van Rotterdam noem de indertijd bij behandeling in den Raad de kermis aldus, omdat ze oorspronkelijk een k e r kmis was. Hoe ontaard ze echter is, blijkt uit het volgend bericht Zondag is de kermis te Geertruiden- berg ingezet met een moord. De soldaat S. kreeg twist met den 18-jarigen N., uit Lage Zwaluwe, greept in twist zijn bajonet en stak die N. in de borst. De aangevallene was terstond dood, de dader is gearresteerd. Een big met acht pooien. Te Sassenheim is door een zeug ter wereld gebracht een big met acht pooten waarvan vier achter, twee voor en twee op de schouders. Het diertje dat levend geboren werd, met twee staartjes en één kop, is door een kermisreiziger gekocht. De jonge zwerver. Dadel ijk na kennisname van het bericht omtrent den zwervenden knaap, die door de politie te Utrecht gevonden is, heeft de aldaar gevestigde afdeeling van het Leger des Heils pogingen in het werk gesteld om den jongen in bescherming te nemen. De chef van het jongenshuis te Maas gen bracht met nog een Heilsofficier Zaterdagmorgen vroeg een bezoek aan het kermiswagenkamp, dat gedurende de kermisweek aan het Merwedekanaal buiten Utrecht is opgeslagen en alwaar volgens medodeeling der politie de jonge zwerver vertoeven moet. Toen ze eindelijk een wagen gevonden hadden, werd hun, zonder dat zij nog iets vroegen, door een vrouw van uit den wagen toegeroepen Ik weet alvoor julli komen. De jongen is hier niet en al was hij hier dan kreeg je hem toch niet mee. 't Is mijn eigen zoon en ik doe geen afstand van hem. Verder spreken baatte niets, do vrouw bleef bij haar be sluit. De vraag is nu ot in dit geval verdere stappen genomen kunnen worden om den jongen aan zijn zwervend leven, woaraan hij zoo'n tegenzin heeft, te ontrekken. Inmiddels is de kermiswagen weer vertrokken en zal de knaap weer elders zijn kunstjes moeten vertoonen. Een automobiel geschiedenis. Vrijdagavond zou te Breskens, aldus vertelt de „M. Ut" een automobiel van graaf Albert Dubois per boot naar Vlis- singen worden vervoerd. Vermoedelijk door misverstand kwam de automobiel zöö voor den doorgang te staan, dat de post, die de boot per wagen verliet, niet kon passeeren. Daar de automobiel niet uit den weg ging, kon de post niet doorgezonden met de tram doch ook de boot verdok zonder auto. Bij die gelegen heid ou tv log een der beambten nog een paar klappen van een wat al te zenuw achtige dame. Toen Ziterdagmorgen de au'o weer aan de haven was verzocht den veld wachter den reizigers even bij den bur gemeester te willen komen. Het sctiijnt dat een eu ander niet in den smaak viel, althans weldra ontstond een vecht- partjj, waarbij het toegeschoten volk tegen de reizigers partij trok. Het ge volg was, dat auto en reizigers, geflan keerd door rijks- en gemeentepolitie en en eea massa volk, naar het Raadhuis werden gebracht, waar een verhoor plaats had. Zeker overtuigd van schuld schonk dhr, Dubois ten slotte f 50 voor de armen. Onder dc wielen. Men meldt uit Groningen De bode A. die een besteldienst Gro ningenLoppersum houdt, koerde Zater dagmiddag met zijn volgeladen wagen naar zijn dorp terug. Naast hem zat zijn 12 jarig zoontje. Een kwartier bui en Groningen wilde de jongen van den wagen springen om een boodschap aan te nemen hij viel echter en geraakte onder den wagen. De beide wielen gingen hem over het hoofd. Onmiddelijk werd hij naar het Acadamisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar hij eeuige uren later overleed. Ecu lastige huurder. Een bewoner van de hoefkade te 's Gravenhage, zekere M. een gewezen kelner, maakte het sedert enkele weken zijn huisheer, die de eerste etage be woonde van bet bovenhuis, waarvan hij de tweede in huur had, lastig, omdat deze weigerde te laten wit.cn. Zondag vroeg was M. weer aan het ruziemaken en toen zijn benedenbewoaer hem vroeg zich rustig te houden, loste hij van boven af, terwijl de huiseigenaar onder aan de trap stond, achtereenvolgens twee re volverschoten, waarvan het eerste met los kruit. Dit trof den beneden staanden man aan het hoofd boven het oog, zonder hem evenwel te verwonden. Het tweede schot miste en beschadigde den wand van den corridor. M. werd gearresteerd en overgebracht naar het hulpbureau van politie aan het Huygenspark. Ook een doodsoorzaak. Zaterdag werd een koe van den heer v. E. te Alphen (Geld) weidende langs de Maas, ziek en stierf spoedig onder hevige benauwdheden. Bij het slachten vond men in den strot van het dier een pondspaling. Een lalfe jongen. Te Haarlem is een 16 jarige jongen gearresteerd, die op straat personen met petroleum bespoot uit een naaimachine- spubje. Alweer die drank 1 Zonda iddag had te Tilburg op den Broekhovenschenweg een ernstige vecht partij plaats, waarbij zekere B. v. d. W. uit de Oeverstraat, met een kapmes en een mes zoodanig werd toegetakeld, dat zijn toestand levensgevaarlijk is, waarom hem de genademiddelen der kerk re d zijn toegediend en bij naar het zieken huis is overgebracht. Een der hem aan het hoofd toegebrachte wonden ging dwars over het oog en wel zoo diep, dat dit lichaamsdeel uit de kas hing. Indien bij het leven er af brengt zal hij voor immer het gebruik van het oog moeten missen. Misbruik van sterken drank is wederom de oorzaak van dit voorval. De dader is in arrest. Een oplichter gesnapt. Te "Watergraafsmeer werden in den laatsten tijd gedurig winkeliers opgelicht voor cacao. Maandagavond vervoegde zich weder een net gekleed persoon bij verschillende winkeliers en trachtte cacao machtig te worden onder verschillende voorwendsels. De politie hield hem aan en bij onderzoek bleek hij te zijn een 35 jarige kantoorbediende, thans zonder betrekking. Door verschillende winkeliers ia bij reeds herkend. Het haar eeuer dame in brand geraakt. Te 's Hertogenbosch hebben Maandag avond, terwijl kapper Verhoeven Mej. Van der Panden, die heden zou huwen, kapte,, de haren der dame vuur gevat, In treurigen toestand moest zij naar een ziekenhuis worden getransporteerd. Ook de kapper, die bij zijn poging om de dame te helpen, deerlijke brandwonden bekwam, moest naar het gasthuis worden gebracht. Een door het ongeluk ontstaan binnenbrandje was spoedig gebluscbf. Door den trein overreden. Men meldt uit Gennep aan de's H. Ct. Vrijdagmiddag werd op de spoorlijn tusschen Hassum en Asperden (even over de Duitsche grens) het lijk gevonden van den kleermaker J. N. De man werd vermoedelijk door den om halftwaalf van Gennep vertrokken trein overreden. Hij was circa 45 jaar oud. Ernsiig nutoiiiobielongeluk. Men meldt uit Heerlen: Vrijdagavond 9 uur heeft tusschen Valkenburg en Heerlen een ontzettend automobielongeluk plaats gehad, dat een menschenleven gevergd heeft. De JLiuiÉsche iamilie Blafard,-fUe thans te Valkenburg vertoefd, en bcs'aat uit twee heeren, hun vrouwen en eea kind, had per automobiel een bezoek gebracht aan Heerlen. In den automobiel beyond zich behalve de familie Blafard, een kindermeisje en de chauffeur met vrouw en kind in alles acht personen. Toen de automobiel om eenige minuten voor negen uur Heerlen verliet, deed hij zulks met oen duizelingwekkende vaart, zoodat menschen zelfs van de trottoir vluchten en iedereen zich angstig afvroeg, hoe dat avontuur zou eindigen. Het antwoordt op die vraag liet niet lang op zich wachten. Eenige minuteD later kwam een knecht van de bouwhoeve „Lindeloof", onder de gemeente Voeren- daal, in broek en hemd, per fiets Heerlen binnenrennen, om geneeskundige hulp in te roepen voor de op zijn minst genomen roekeloose automobilisten, die verongelukt waren. Honderden Heerlenaren die 't onge luk voorzien hadden waren weldra op de been en begaven zich naar de plaats der ramp. Te „Lindeloof" is een draai in den Rjjksweg en ontbreken tengevo'ge -van een particulieren zijweg eenige boomen. Die opening werd denkelijk door den chauffeur voor den weg aangezien. Hij s uurde er recht op af en kwam met een daar staande hooiharkmacbine in botsing. De automobiel reed de hoogte inmaakte een salto mortalo en kwam vervolgens op de rechterzijde neer; bij was geheel verbrijzeld. De chauffeur kwam in de landen van de vernielde hooiharktnachine terecht, de dames en eeD kind rolden over en door elkaar naast het rijtuig, terwijl de twee heeren en een ander kind eenige meters verder geslingerd werden. Al de inzittenden konden opstaan, be halve een kind, dat op de plaats dood bleef en de chauffeur, die door de iD allerijl toegesnelde bewoners van „Lin deloof" uit zij n benarde positie gered werd. De moeder van het verongelukte kind was wanhopig. De gewonde en het lijk werden naar „Lindeloof" vervoerdook de overige personen namen daar voorloopig hun intrek. Dokter Beckus uit Heerlen was aanstonds ter plaatse en verleende de eerste geneeskundige hulp. Drie dames, die geen ernstige ver wondingen bekomen hadden, vertrokken weldra, met het lijkje van 't v- rongelukte kind, per rijtuig naar Valkenburg. De chauffeur, zekere Deügae, had eenige ernstige kwetsuren aan het hoofd, een gebroken arm en eenige inwendige kneuzingen bekomen. De heer Blafard had twee ribben stuk en een gebroken arm. Na verbonden te zijn, werden ze naar het hospitaal te Maastricht over gebracht. De heer Blafard schijnt op eigen ver antwoordelijkheid den chauffeur tot spoed aangezet te hebben, want toen de gewonde chauffeur weer eenigszins bij gekomen was en zijn beer zag, snikte hij Het is uw schuld, mijnheerEn het antwoord daarop luideik verwijt u nie's Stakingen. Te Tilburg is Maandag het grootste deel der metaalbewerkers ongeveer 150 man niet aan het werk gegaan. Dit staat in verband met de invoering van het arbeidscontract, waaromtrent tot op een punt, nl. de betaling van over- en Zondagswerk, tusschen patroons en arbeiders nog geen overeenstemming is verkregen. Onder de werklieden, bezig met het leggen der gasleiding te Wolvega (Fr.) brak een werkstaking uit Een deel van het personeel, dat niet uit Wol vega afkomstig was, eischte meer loon, waarbij de anderen zich aansloten. De aannemer ontsloeg dadelijk de personen, die niet uit Wolvega afkomstig waxen, terwijl de anderen eenige verhooging kregen. Een vreeselijkc dood. Zondagnamiddag vervoerde zekere van Pte Woensel, balken op een met een paard bespannen kar. Een ander, die eveneens met een stootkar balken vervoerde, verbond zijn kar doormiddel van een touw met het eerste voertuig Terwijl het paard in draf liep, raakte bij een zwenking aan het Marktplein te Woensel van P. zoodanig tusschen de voertuigen en eenige balken beklemd, dat hij spoedig den gee=it gaf. Woeste wielrijder. De rijkswerkman Scballeuberg te Delft is Maandag aangereden door den heer Van O., die op zijn motorfiets gezeten was. De aaugeredene brak een zijner beenen op twee plaatsen en werd in de militaire ziekeninrichting opgenomen. Een operatie wordt uoodig geoordeeld om het gebreken been goed te zetten. Tegen den heer v. O is een strafver volging ingesteld op vermoeden, dat hij onvoorzichtig gereden zou hebben. Kwajongensgrillen. Een logé van een logement in de Weedjesstr. te Arnhem kwam Vrijdag avond om half twaalf op het vrij onge wone denkbeeld om op het dak te klimmen en zoo het hotelletje te verlaten Zoo gezegd, zoo gedaan. De man klauterde over eenige daken en kwam eindelijk bij een glazen afdt.k van een bakkerij in de Vossenstraat. De glasbedekking kon den man niet dragen en zoo stortte hij met donderend geraas door de ruiten van het 3 meier hooge dak in de bakkerij. De bakker en zijn huisgenooten, die rustig sliepen, ontstelden hevig, toen zij het lawaai hoorden, en nog meer, toen zij in dc bakkerij een man vonden die daar als dood neerlag. Gelukkig bleek het geval nog goed te zijn afgeloopeu. De ontsnapte logé kwam spoedig bij en bleek alleen li hto blessuren te hebben bekomen. Hij is ter verpleging naar het gemeentezieken huis gebracht. Va» den inktwerper. Naar men verneemt zal liet rapport der deskundigen over den geestestoestand van den Amsterdamschen inktwerper strekken tot on toerekenbaar verklaring. De zoogenaamde Lloyd-kapitein, een gevaarlijk individu, die bij de ken nismaking met de Leeuwarder politie zich voordeed als een Engelsch kapitein, varende onder A merikaansche vlag en op doorreis zijnde van Hamburg naar Odessa via Liverpool, Philipp Tenhoff alias Winter, is ter beschikking gesteld der Duitsche justitie. Zooals men zich zal herinneren, heeft hij te Bremerhaven een kapiteinsuni form gestolen, valsche cheques vervaar digd en te Leer bij den goudsmid Bijl briljantringen en een horloge, alles van groote waarde, opgelicht. („L. Ct.") Een onmenschelijke machinist. De wed. Ste Paesens (Fr.), wier eenige zoon op het eiland Borkurn werk zaam was, ontving voor een >-aar dagen telegrafisch beticht om direct at ver te komen, daar haar zoon te Emden in het ziekenhuis lag, 't Was een zware reis voor de moeder, omdat zij 't ergste vreesde. Uit thans ontvangen berichten blijkt, dat de jongeman, die kipkarren aancenkoppelen moest, daar tusschen bekneld geraakt is. Hij is zoo ernstig gewond in zijn onderlichaam en rugge- graat, dat de doctoren voor zijn leven vreezen. Voor een betere verzorging was hij al naar Emden gezonden. Naar men zegt, werd de machinist gewaarschuwd om te stoppen, toen andexen 't gevaar zagen, doch deze, een Duitscher, stoomde eerst nog door. De kameraden van 8. waren woedend op den machinist en gingen hem te lijf, doch moesten spoedig hun wraakplannen opgeven. („L. Ct.") Een bezochte. Bij v. D. te Slrijp,'in wiens woning Dins dagnacht de bliksem insloeg, zijn in twee maanden vier kinderen, respectievelijk 5, 4, 2 en jaar, gestorven. Verdronken. Onrler Delfzijl is Dinsdag bij afwezigheid der moeder het bijna 3-jarig zoontje van den werkman Bosken in een sloot gevallen en daarin verdronken. De Vrijdag uit Maassluis naar zeever- trokken logger MA 45, is Dinsdag uit zee teruggekeerd zonder vangst en met verlies van een matroos, die waarschijnlijk door de gladheid van het dek overboord gevallen is. Maandagavond viel een 7-jarige knaap al spelende in de Bloemgracht te Amsterdam. Na verloop van 20 minuten weid hij daaruit levenloos opgehaald. Twee andere kinderen die mede te wates waren gevallen, werden terstond gered. Beveelt zich beleefd aan voor het leveren van eerste klas Singer-Hand- en Trap- Conditiën zeer gemakkelijk. kan men eene ruime keuze vinden in GALANTER1ËN en LEDERWAREN, School-, Schrijf- en Teekenbehoeften, STAALWAREN, enz. enz. Aanbevelend, (Winterstraat.) W. v. d. HEIJDEN iederen eerste Dostderdxtg der maand in het HOTEL MEIJER te van f© tot -t bswï'. «Vestdijk II S'JS, MI»»EL,HARMS. Billijke prijzen. Solide artikelen. OPGERICHT 1840. «Vachtplaats der Sioomitooten. Maaskade 10 ("Westzijde.) ROTTERDAM. Biedt aan H.H. Hoofden van Scho len met kinderen kolossaal reductie. gij prijs stelt op d«*gel|ik en im-( Schoenwerk, vraagt dan eerst prijs of monster aan, aan de VAN KERKSIIVGEL 87-88, .•f"?"?''j'.-i'y ;A- Het adres voor alsmede een ruime sorteering is alleen bij J. KEUR, DIRKSLAND. Straatdijk 325. (Kunsttanden en gebitten) Stationsweg 25, ROTTERDAM, Spreekuren eiken werkdag 13. Voor on- en minvermogenden 910. VAN Westdijk, ISiddelharnis, is steeds voorradig Mahonie en Aioten Prima Eiken en Geschilderde (kurkdroog in alle houtsoorten. A lles solied werk tegen concurreerendeprijs. Levering; franco a contant. Hoek Kipstraat, Costumes SB louses Rokken Kindcrlioedjes kiiHleriaianteltjes ftkindes* jurkjes B4imleE*£Choi*gfes hiniderschoenti?» enz. en ieder ander, voor dat gij uw inkoopen doet, bezoek eerst de Magazijnen: Kipstraat 44 en 51 ROTTERDAM. De goedkoopste adressen voor Men koopt daar Keukentafels f 1,25. Keu kenstoelen f o,$.5. Rietenstoelen f 0,95, groote f 1,50. Kolomtafels f 5,50. 6 prachtige Stoelen f 7,50. 6 Stoelen met leer of trijp f 18. Salontafels, Mahonikasten, Vouwstoelen, Tabou- retjes, Boekenhangers, Étagères, Nachtkastjes, Kasten vanaf 5,Prachtige Spiegels f i,25- Schilderijen met gouden lijst f 1,25 per paar, Spiegels met prima Fransch glas 3,—. Penant tafels f 2,25. 8. VAS LEEUnm Let vooral op de nieuwe winkel KIPSTRAAT 51, voormalige Schoenwinkel van den heer Prins Boven 25 gulden een Spiegel of een paar Schilderijen cadeau.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2