Plaatselijk Kleuwg. ilsschevij. Sommelsdijk* De excursie naar Zuid- Limburg, onder leiding van den consulent den Heer Van Bijlevelt, zal aanvangen Dinsdag 28 Juli a.s. Behalve het schoone Geuldal en de St. Pietersberg bij Maastricht zal nog een groot gedeelte van Zuid-Limburg worden bezocht. Die aan deze excursie willen deelnemen kuunen zich alsnog aanmelden. Echter is er maar voor vier personen meer plaats, anders wordt het geselschap te groot. De Tram. Nu de stoomtram in Mei a s. zal worden geopend, zullen onze lezers belang stellen in nog enkele bijzonderheden, tarieven enz. Er zijn 15 halten, nl. Ouddorp, Goedereede, Stellendam, Stellendam-Stei- fer, (alleen bij ijsgang), Melissant, Dirksland, ommelsdijk, Middelharnis-dorp, Middelhar- his-Haven, Nieuwe Tonge, Oude Tonge, Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat en steiger Volkerak. Enkele prijzen zijn: ie klasse Ouddorp Ooltgensplaat f 1,35; OuddorpMiddel- harnis f 0,7 s MiddelbandsNieuwe Tonge f 0,30; tweede klasse f 0,90, f 0,50, f o, 15. De reis HellevoetsluisMiddelharnis of Stellendam kost retour ie klasse f 0,45 tueede klasse f 0,30. De reis MiddelharnisRotterdam, retour ie klasse f 1,60; tweede klasse f 1,10. De geheele lijn op Elakkee heeft een lengte van 39 K.M. Onze vroegere dorpsgenoot en onder wijzer de heer W. Verbrugge, thans onder wijzer te Driebergen, slaagde dezer dagen voor de Hoofdakte. Middelharnis. Vrijdagmiddag had A. S., werkzaam aan de tramlijn, het ongeluk dat zijn kameraad hem met een pios tegen zijn been sloeg, zoodat hij genoodzaakt was zich onder geneeskundige behandeling te stellen. Ook A. W. die de vorige week het ongeluk had te vallen, hetwelk hij in 't eerst niet in acht nam, was genoodzaakt zich onder geneeskundige behandeling te stellen. Ook gauwTerwijl het dochtertje van P. V. Zaterdagmiddag met een kan siroop aan kwam, zette zij die even neer om haar kleeding in orde te brengen toeq zij zich omkeerde om de kan weer op te nemen, wie schetst haar verbazing de kan met siroop was verdwenen, en tot heden niet terecht gekomen. Maandag had de landbouwer J. Z. het ongeluk dat hij ,met hit en wielslee een eind weegs op hol ging, waardoor hij nog een slag van den hit opliep. Hoewel 't zich nogal ernstig liet aanzien liep een en ander gelukkig af. Zaterdagmiddag j.l. had Mej. A. M. het ongeluk toen zij gereed stond met vacantia te vertrekken van een bankje te vallen waardoor zij haar been ernstig be zeerde en de reis voorloopig uitgesteld moest worden. Heden Dinsdagmorgen had de postel- jon L. B. het ongeluk met paard en wagen van den havendijk te tuimelen. Wanneer men de hoogte van den dijk in aanmerking neemt mag 't wel een wonder heeten dat dit zonder ongelukken afliep, en hij met niet noemens waardige schade de reis kon voortzetten. Den Bommel. Het Kohier no 3 der personeele belasting is aan den Ontvanger ter invordering gezonden. Aan A. de Jong alhier is dispensatie verleend om varkens in te voeren om te slachten. Zaterdag voormiddag werd C. R. die 's morgens naar het land was gegaan op een wagen thuis gebracht, daar hij door een benauwdheid overvallen was. De tulpenbollenteelt voor dit seizoen is weder afgeloopen De uitkomst is nog al meegeloopen en mag bevredigend genoemd worden. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie is goedgekeurd de verlenging van ontruimingstermijn van 4 onbewoonbaar verklaarde woningen. B. M. viel verleden week in een zeis, zoodat hij een zijner handen ernstig kwetste. Gelukkig liep het later nog al af en behoefde er geen geneeskundige hulp te worden ingeroepen. Zaterdag voormiddag werd door den Burgemeester publiek verkocht een partij oud hout, zijnde afbraak van de voor een gedeelte gesloopte dokterschuur. Naar men verneemt heeft dit ruim f 60 opgebracht. Op Maandag den 27 Juli 1908 zal schouw worden gehouden inzage wegen, dijken en gorzen over de ambachtsheerlijk heid »Sint Aldolftsland.t gemeenten den Bommel en Ooltgensplaat. Oude Tonge. Aan den verlofganger A. van den Berge is door den Minister van Oorlog vergunning verleend om eerst in 1909 de herh. oefeningen te vervullen, waartoe hij in dit jaar verplicht was. Ter algemeene kennis is gebracht dat het kohier van den Hoofdelijken omslag dienst 1908, gedurende 5 maanden ter Secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Door den Gemeente-veldwachter P. Baart is proces verbaal opgemaakt tegen C. Snijder Pz., wegens overtreding po- litieverordering dezer Gemeente. Bij publicatie is bekend gemaakt dat het kohier no. 3 der Personeele Belasting dienstjaar 1908 aan den heer Ontvanger is ter hand gesteld. Door den Commissaris der Koningin is aan P. en C. Buscop ontheffing verleend van het verbod tot invoering van slachtvee. Op het verzoek van P. van Maurik om vergoeding voor den tijd dat zijn zoon voor herh. oef onder de wapenen zal verblijven is door den Minister van Oorlog afwijzend beschikt. Bij de op jl. Vrijdag gehouden stemming voor den gemeenteraad is gekozen dhr. P. van Schouwen met 192 stemmen, tegen 109 stemmen op dhr. G. Heestermans. Reeds enkele malen is bij Marinus Snijders, alhier door de politie karton en plankjes in beslag genomen, waar een en ander opgeschreven stond, wat doet den ken aan verstandverbijstering van deze persoon. Nieuwe Tonge, 20 Juli. In de Room boterfabriek is in de afgeloopen week een machine geplaatst van 4 pk. zoodat dit voortaan met stoom wordt gedreven. De baan voor de tram is voor deze gemeente circa voltooid, dagelijks kwam de locomotief met 14415 karren om de noodige grint daarvoor aan te brengen, verscheidene paarden die in de weicje daarlangs lc-open kur nen zich daar nog niet mede vereenigen, soms springen zij over heggen of slooten om weg te komen. Verschillende landbou wers gaan dan met een of meer paarden bij de lijn staan, om ze er langzaam aan te laten gewennen. Dirksland. Als een zeldzaamheid mag wel beschouwd worden, dat bij den heer W. v. d. Linde 2 pereboomen voor de 2de maal in bloei staan, waarvan er aan één van den eersten bloesem daarbij nog wel 50 peren prijken, (Te laat voor het vorige nummer. De vuilnisman H. Hoogmoed had Zaterdag het ongeluk 0:11 in zijn been of voet te maaien hoewel thuis kunnende komen, achtte men geneeskundige hulp niet over bodig. Op verscheidene plaatsen is in het loof der vroege aardappelen zoo wel hier als elders het kwaad zichtbaar. Stellendam.** De milicien-verlofganger dezer gemeente C. Nijland, van de lichting 1905, dienende bij het 3 e Reg. Inf. 3 e Bat., garnizoensplaats Bergen op Zoom, is tegen 24 Augustus a.s. in werkelijken dienst opgeroepen, tot hel houden van her halingsoefeningen. Goedereede. Aan den milicien-verlof ganger B. T is eene vergoeding ad f 0,60 daags toegekend. Zuidlaiid. De jongedochter N. T. al hier, van wien we verleden week melding maakte, dat ze zich naar het Ziekenhuis te Rotterdam had begeven teneinde een operatie te ondergaan tot het uithalen van een naald uit den linkervoet, is teleurgesteld weder teruggekomen. De doctoren hebben met de X-stralen gezien, dat de naald zich op het gewricht tusschen het gebeente inwerkt en dat na operatie een stijfbeen of ongelukkige voet onvermijdelijk schijnt. Men wil nu zien of door hangen van het been, de naald soms wil zakken, waardoor men haar dan langs minder gevaarlijken weg kan verwijderen, al duurt dat dan ook wat langer dan opereeren. De zoolang gewenschte regen heeft voor vele dingen nuttig geweest maar heeft ook weer heel wat schade teweeg gebracht. Vele weiden met hooi liggen hier en om geving te rotten op het veld en het staat te bezien, als het niet spoedig droog weder wordt, of de boer het niet zal laten liggen tot mest voor het weiland, daar het alle voedingswaarde al nu reeds heeft verloren. Ook het te veld staande vlas heeft veel geleden, daar zich het bederf reeds hier en daar, zoowel van onderen als boven op den stengel vertoont en ook veel schade zal opleveren voor den eigenaar. Naar we vernemen moet in het naburige Oudenhoorn een meisje van 12 jaren schandelijk zijn onteerd De justitie, welke ijverig onderzoek doet, meent den onverlaat, welke gehuwd moet zijn, op het spoor te zijn. Onder de gemeente Zwartewaal trof de landbouwer Gorzeman verleden Vrijdag een ernstig ongeval. Bij het passeeren van den tramlijn met paard en tentwagen greep juist toen het paard over de lijn was, de locomotief van den sneltrein het achterste gedeelte van den tentwagen, waardoor dit rijtuig aan flarden werd gereden en G. tegen den grond werd geslagen. Een juist in den sneltrein zich bevindende docter, verleende de eerste hulp, waarna de heer G. bewusteloos huiswaarts werd gebracht. Eerst den volgenden dag keerde het be wustzijn weder en is op dit oogenblik de toestand van den verongelukte bevredigend te noemen. Goudswaard. Alhier is overleden de heer J, de Jong, lid van den gemeenteraad. Gemeenteraad. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad van Somnielstlijk, op Vrijdag 17 Juli des avonds te 7 ure. Tegenwoordig alle leden. Na opening door den Voorzitter worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is Ingekomen stukken, a. Ie. Ben schrijven van Qed. Staten dat aan de gemeente over dit jaar zal worden uitgekeerd in kosten lager onderwijs f5011.60. 2e. Goedgekeurd terug ontvangen liet Raads besluit tot overschrijving van de begrooting 1908. 3e. Een schrijven van dhr. J. van der Velde dat hij zijne benoeming als Onderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier aanneemt. 4e. Een schrijven van de Gemeente Leek, in zake de woningwet daarbij adhesie verzoekende op de door die Gemeente gewenschte wijziging inzake voernoemde wet. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 5e. Komt ter tafel Een schrijven van den Heer Adriaans te Lunteren omtrent de door hem in den tijd verkochte gasfabriek, welke mede voor kennisgeving wordt aangenomen. 6e. Een schrijven van den Bond van Ned. Onderwijzers afdeeling „Middelharnis—Sommels dijk" daarbij verzoekende dat de Raad moge be sluiten om de schoollokalen van houte vloeren te voorzien en dat wel in een jaar en niet zoo als in den tijd door den Raad besloten was dit successievelijk te doen wordt besloten om met dit jaar te beginnen 2 klassen te doen. 7e. Een adres van M. de Haas om grond van de Gemeente in erfpacht te verkrijgen naast zijne slachterij aangezien er nog iemand is geweest, die ook dezelfde grond in erfpacht wenschte. Wordt hieromtrent 1 og geen beslissing genomen en aangehouden tot een volgende vergadering. b. Wordt aan de Raad aangeboden de Gemeente rekening over 1907 welke ten onderzoek in han den wordt gesteld van de Heeren van Dorsser, Peekstok en Born. c. Wordt aangeboden de Rekening van het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis over 1907. Deze wordt in handen gesteld van de Heeren K. de Graaf, Joppe en Peekstok. d. Wordt uitlating gedaan van een Obligatie van de Geldleening ten laste der Gemeente, welke indertijd is aangegaan tot aankoop van da Achterom; werdt uitgeloot No. 20 welke betaal baar wordt gesteld en welke uitloting publiek zal worden gemaakt in de locale bladen. e. Komt ten sprake de verbouwing of reparatie van het Sashuis in eigendom der Gemeente. Algemeen wordt goedgevonden deze reparatie te doen. f. Wordt aangeboden de begrootiug der Gasfa briek over 1909 welke in zijn geheel wordt goed gekeurd met dien verstande dat de gasprijs voor liefdadige instellingen zal worden bepaald op 6 cent de Meter. g. Wordt aan den Raad machtiging verzocht en verleend tot het aangaan van een geldleening ten laste der Gemeente voor de Gasfabriek tot een bedrag van f8500 tegen 1 September. h. Een schrijven van Ged. Staten in zake de heffing van wik en weegloonen welke verordening hieromtrent voor 1909 zal moeten zijn vastge steld. Bedoelde verordening zal later voor den Raad worden voorgelegd. Alsnu komt ter tafel reclames in zake hoofdelijken omslag welke met gesloten deuren zal worden behandeld zoo dat de Openbare vergadering wordt gesloten. VERS LA G van het verhandelde in de openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Mi.'ldolhamis, op Vrijdag 17 Juli des nam. 2,30 ure. De Voorzitter opent de vergadering. Aanwezig alle leden behalve de heer Van der Baan, welke kennis had gegeven, dat liij door ongesteldheid verhinderd was de vergadering bij te wonen. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is le. Ingekomen stukken a. Een schrijven van H.H. Ged. Staten inhou dende, dat de heer T. Mosselman welke gerec lameerd had dat hij te hoog was aangeslagen, door Ged. is geplaatst van de 4e naar de 3e klasse en wordt dit voor kennisgeving aangenomen. b. Van H.H. Ged. Staten goedgekeurd terug ontvangen, Proces-verbaal rekening Gemeente- Ontvanger. c. Een schrijven van den heer Adriaans, waarin hij te kennen geeft, dat hij recht en eer wil zoe ken, inzake de kwestie van de gasfabriek, en verlangt op dit schrijven voor 1 Aug. antwoord, daar hij anders over zal gaan, tot het schrijven van eene brochure. De Voorz. deelt den Raad mede, dat de zaak aangaande de gasfabriek met den heer Adriaans geheel definitief is afgedaan, en stelt de Voorz. voor, dit voor kennisgeving aan te nemen. d. Een schrijven van mej. Vis, waarin zij te kennen geeft, dat zij hare benoeming als gemeen telijke vroedvrouw heeft aangenomen. e. Een schrijven van de gascommissie, inhou dende begrooting dienstjaar 1909. Na eenige bespreking wordt dit aangehouden tot een eerst volgende vergadering. 2e. Onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuwe Raadslid de heer D. Slis. Wordt door den Voorz. een Commissie van onderzoek benoemd bestaande uit de heerenBom, Slis en Nipius. De Voorzitter schort de vergadering, terwijl de heeren zich verwijderen tot onderzoek. Toen zij terug kwamen bracht de heer Born namens de Commissie verslag uit, dat alles in orde was be vonden. De Voorz.: Alzoo is de heer Slis toegelaten en zal daarmee in kennis worden gesteld De Voorz. deelt mede dat de Verordening op de belasting van weegloon en kaaigeld, welke destijds door den Raad genomen, door de Konin gin goedgekeurd is tot 1 Januari 1909. B. en W. hebben geen reden gevonden veran dering in de Verordening te brengen, en stelt de Voorz. voor, deze Verordening onveranderd vast te stellen, 't welk wordt goedgekeurd. De Voorz.Alsnu is aan de orde, vaststelling ontvangst en uitgaaf begrooting gasfabriek 1909. De Voorz.: Wij zullen dit met 't oog, dat de leden voldoende tijd zullen hebben het te onder zoeken, tot een volgende vergadering vaststellen, hetwelk wordt goedgekeurd. Aan de orde is: Aanbieding Gemeente-rekening 1907, welke sluit met een batig saldo van f 1562,33'. De Voorz.: Wij zullen overgaan tot stemming van 2 leden voor een Commissie en worden be noemd tot stemopnemers de heeren Born en Slis. Tot le lid wordt gekozen, na stemming en her stemming en nog eens stemming, de heer Nipius, en tot 2e lid wordt gekozen, nadat 't zelfde had plaats gehad, de heer Van der Koogh, De Voorz. deelt mede, dat de stukken die daarop betrekking hebben, de heeren zullen worden toe gezonden. De Voorz. gaat nu over tot behandeling rekening Weeshuis en Burgerlijk Armbestuur, waaruit blij kt dat rekening Weeshuis sluit met een batig saldo van f52,32, en rekening Burgerlijk Armbestuur met een nadeelig saldo van f8,56. Na eenige opmerking wordt dit aldus vastgesteld en goed gekeurd. Alsnu gaat men over tot stemming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, en wordt daarvoor bij enkele Candidaatstelling gekozen de heer A. Nijgh. Daar de heer Nijgh persoonlijk tegenwoordig is, wordt hem door den Voorzitter gevraagd of hij zijne benoeming aanneemt, waarop hij bevestigend antwoord. Nu volgt uitloting aandeelen van de gemeen telijke geldleening, en wel van drie verschillende leeningen, ieder 1 aandeel van f500,— leening Begraafplaats no. 8, leening Kaaimuur no. 3, en leening Nieuwstraat en Zandpad no. 8. Door den Voorz. wordt meegedeeld, dat deze aflosbaar is op 1 October 1908. De Voorz.Wij zullen nu overgaan tot bespre king van de g«ldleening der gasfabriek, welke in de vorige vergadering reeds is goedgekeurd. Het bedrag aangaande die leening zal tussehen de 11 en f12,000 beloopen. Door Burg. enjWeth. is bepaald deze tegen 4 pCt.'sjaars te verkrijgen, of zoo mogelijk tegen minder, en dan voor den tijd van 25 jaar. Deze som af te lossen met f600,— te beginnen over 5 jaar; dan is deze som over 20 jaar afgelost. Na eenige discussie hierover wordt dit door den Raad aangenomen en aldus goedgekeurd. De Voorz.Daar de punten welke op de agenda voorkomen, afgehandeld zijn, heb ik nog een punt met den Raad te besteken en acht ik dit met gesloten deuren te behandelen en is alzoo de openbare vergadering gesloten. Fosierijen. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden over ie. helft Juli 1908. M. Schilperoord, Nieuwe Tonge. C. Mouwens, briefkaart, Rotterdam. Middelharnis. Volgens ontvangen berichten zijn de loggers „Anna" st. C. Langbroek en „Voorlichter" st. M. den Braber to Lerwick (Engeland) fcin- nengeweest. Eerstgenoemde had 4, laa's'- genoetnde 5 last ha ing aan boord. glecSiiszaken. Oud Bcijerland. Tot kantonrechter alhier is bij Koniuklijk besluit benoemd Mr. J. D. Tresling, thans ambtenaar van het O. M. bij de kantongerech en in het arrondissement Winschoten ter standplaats Winschoten. %'eirkoopifig-eï». Op Woensdag 22 Juli 1908, 's nam. 2 uur te Dirksland ter herberge van P. Bi ooshooft, van verscheidene perceelen veldgewassen. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 22 Juli 1908 's namiddags 2 uur ter herberge van G. Smit te Stad aan 't Haringvliet van veldvruchten als: rogge, tarwe, havtr, zomergerst, en erwten gelegen in de polders Oude en Nieuwe S'ad te Siad aan 't Haringvliet voor de Erven van mej. Wed. L. Braber Mzn. te Stad aan 't Haringvliet. No taris VAN BÜUREN. Op Woensdag 22 Juli 1908 's namiddags 2 uur ter herberge van G. Smit te S ad aan 't Haringvliet van naëtiing van weilanden gelegen in de polders Oude en Nieuwe S:ad te Stad aan 't Haringvliet voor de Erven van mej. Wed. L. Braber Mzn. te S'ad aan 't Haringvliet. Notaris VAN BUURKN. Op Woensdag 22 Juii 1908 's namiddas 2 uur ter herberge van G. Smit te Siad aan 't Haringvliet van tarwe gelegen in den pol der Oude-Stad te Stad aan't Haringvliet voor mej. Cor. Braber te Stad aan 't Haringvliet. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 23 Juli 1908, 's voorm. 10 uur te Herkingen ter herberge van Van der Velde, vanTienden in de polders St. Peietr en St. Elizabeth onder Herkingen. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag 23 Juli 1908 's namiddags 2 uur in de zaal van den Heer Meijer te Middel harnis van tarwe in den Vun Pallandtspolder te Middelharnis, voor den Heer A. A. Mijs te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 23 Juli 1908,'s nam. 2 uur te Dirksland ter herberge van P. Brooshooft, van Tienden in den polder Dirksland, in de voormalige Jurisdictie van Melissant en in den polder Roxenisse. Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdag 24 Juli, voorm. 10,30 uur ten herberge van G. Scnits, te Stad aan 't Haringvliet, van te veld staande Win tertarwe, Haver en Blauwe Erwten in den Brienenpolder. Deurwaarder GROE NENDIJK. Op Vrijdag 24 Juli 1908 's avonds 6,30 uur in de zaal van den Heer Meijer te Middelharnis van chevalier gerat, erwten, haver, tarwe, in de polders Oost- en Westplaat Flakkee gemeenten Middelharnis en Sommelsdijk ten verzoeke van de Heeren J. D. de Graaff, Jb. Knöps en D. Slis J.Azn. te Middelharnis. Notaris VAN BUU REN. Op Maandag 27 Juli 1908, 's avonds 6,30 uur te Dirksland, ter herberge van J. Gaanderse, afslag van 3.42.80 Heet. (8 gem. 138 R. S. M.) vroon Bouwland, onder sommelsdijk, in polder Oude Plaat aan den Onwaardsohen Dijk, kad. Sectie D nos. 323, 324 en 325, behoorende tot de nalatensohap van Mevr. de Wed. M. van der Vliet. Notaris VAN DER SLUYS. Woensdag 29 Juli, 's vm. 9 uur 96 peroeelen Tarwe, Erwten en Haver te velde in de Adriana, Eendrachts en Halspolders onder Stellendam, in hot logement van Fr. Troost aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Woensdag 5 Augustus 1908 's nam:d- dags 4 uur ter herberge van G. Smits te Stad aan 't Haringvliet inzet, en Op Woensdag 12 Augustus 1908 's namid dags 4 uur ter herberge van G. Smits te Stad aan 't Haringvliet afslag van 7.11.47 Hectare Bouwland en Weg gelegen in den polder Oude S;ad te Stad aan 't Haringvliet No. 168, 992, 195, 196, 179, en 1031 in 5 peroeelen voor de Erven van Mej. de Wed. P. Diepenhorst te Stad aan 't Haringvliet. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 7 Augustus 1908 's avonds 6 uur in het logement van Kanters te Oude Tonge van aardappelen in de polder 7uider- land te Oude Tonge voor den heer A. C. Breesnee te Oude Tonge. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 12 Augustus 1908's avonds 5,30 uur ter herberge van Smits te Stad aan 't Haringvliet van aardappelen, en ajuin in de polders Oude- en Nieuwe Stad gemeente Stad aan 't Haringvliet voor de erven van Mej. de Wed. Lieven Braber Mzn. te Stad aan 't Haringvliet. Notaris VAN BUUREN. Cieiiieiiid ftieuws. Een verdacht geval. Om kwart over éénen werd Donder dagnacht door een der beambten in het Postkantoor te Amsterdam aangehouden zekeren Broeke. Deze man, die geen vaste woonplaats heeft, had nog eenige dagen voor kleine vergrijpen te goed. Hij had zich Donderdagavond te elf uur laten insluiten, en kon aan den beambte en de inmiddels ontboden polisie niet opge en met welk doel hij daar vertoefde. Een raadsel blijfr. het hoe hij het wist aan te leggen zich voor den surveilleerenden postbeambte, die het geheele kantoor afloopt alvorens te sluiten, wist schuil te houden. Een ijseiijke geschiedenis. Te Durban, Zuid-Afrika, zou men den 22en Juni toonen wat de brandweer vermag. Een huis werd opgezet en met petroleum begoten, en drie kinderen twee jongeus van 9 en 7 jaar, de kinderen van een hoofdman van de brandweer, en een jongen van 8 j-ar, de eenige zoon van een spuhgast werden er in gebracht die zouden volgens de regelen der kunst gered worden. Door een misverstand werd het gebouw even le vroeg in brand gesloken. En de drie kinderen zijn erbij om gekomen I Twee sprongen uit het raam en werden door den val gedood, het derde ver brandde. Weer wat nieuws heeft een Engelscbe //kiesrechtvrouw// uit gedacht, om propaganda te maken en toch buiten 't hereik der politie le blijven en eerstdaags denkt ze het in praktijk te brengen ook. Met een luchtballon, die vrij laag boven de aarde zweven blijft, wil ze zich boven huizen en straten verheffen en vandaar uit in milde overvloed blaadjes naar beneden laten dwarrelen. Ze kan op die manier verspreiden, wat ze wil, zonder dat de politie haar iets maken kan. Deze zal dan ook genoodzaakt zijn, een bestuurbaar luchtschip aan te schaf fen, zal ze in den dampkring de goede orde kannen handhaven en de anarchie kunnen onderdrukken De man met de sterke hand. In '1 Cristal-Palace te Londen vertoonde onlangs Arthur Lancasters een krachttoer, welke hem geen mensch ter wereld zal na doen. Een volle twaalf uren achtereen zwaaide hij een acht pond zwaren sniidshamcr door de lucht, zonder ook maar een oogenblikje uit te rusten. Gedurende deze krachttoer dronk hij acht glazen melk, verorberde een dozijn sandwiches, wat peren en beschuiten, zonder echter] met zijn gezwaai op te houden. Zijn eentonigen arbeid werd nog verzwaard door de opsluiting in een klein kamertje waarin zich slechts twee scheidsrechters en hoogstens twee of drie personen tegelijk bevonden. In deze twaalf uren had de hamer een afstand van 235 K.M. afgelegd. Tot welke dwaasheid men het al niet kan brengen. Een nieuwe uitvinding voor de scheepvaart. De Amerikaansche kapitein John Sutherland heeft een apparaat uitgevonden, waarmee bij mistig weer aan boord van een schip kan worden vastgesteld, hoe ver men zich van het vaste land bevindt. Het toestel berust op de bekende wet uit de natuurkunde betreflende de voorplantingssnelheid van het geluid. Zooals men weet, bedraagt deze in gewone omstandigheden ongeveer 333 M. per seconde. Van dit principe heeft nu Sutherland zich bediend, om een apperaat in den vorm Tan een uurwerk te constueeren, hetwelk eenerzijds nauwkeurig tot in deelen van seconden weer geeft den tijd, welke een op h«t schip te weeggebracht geluid (b.v. van de stoomfluit) noodig heeft, om aan de kust weerkaast te worden, terwijl onderzijde een directe aflezing van den door dit geluid afgelegden afstand in zeemijlen of K.M. mogelijk is. Een voor waarde voor het goed werken van het appa raat is echter een steile kust, daar deze alleen het geluid weerkaatst. In practijk is echter gebleken, dat de af gelezen afstanden maar tot een bepaalden grens nauwkeurig zijn, daar de geluidgolven door de weeromstandigheden sterk worden //beïnvloed//niettegenstaande dit, kan het instrument toch voor kustvaarders van groot nut zijn. Stormweer. Dinsdagnamiddag om halfzes werd op zee bij Harlingen door een windhoos van de tjalk „Antilope" van schipper J. Zuidema van Wildervank de mast zoodanig over zij gebogen, dat het niet meer zeilen kon en ook niet meer naar het roer luisterde. Het schip bevond zich niet ver van de kust ongeveer een kwartier ten N. van de stad. De sohip- per heesch de noodvlag, na het anker te hebben uitgeworpen, waarna de sleep boot „Johanna" er op uitging met een sloep bemand met de equipage der red dingsboot. Het Bchip werd behouden binnengebracht. Een half uur later, het was inmid dels vliegend weer geworden, sloeg de tjalk „Zorg met Vlijt" van schipper J. Post, van Kampen op het Noorderhoofd. Nadat de schipper en de knecht de vrouw en vier kinderen in de boot hadden geho'pen, bleef de schipper nog aan boord om de tros vast te houden, waaraan de boot was bevestigd. De knecht wierp een lijn uit, die door eenige der aanwezigen op het Noorder hoofd gegrepen werd, waardoor de boot haren inhoud veilig aan wal zette. De knecht keerde daarna onmiddel lijk weer met de boot naar het schip, dat reeds veel water maakte. De schip per moest zich nu haasten, daar het schip schier onder hem wegzonk. Hij geraakte nog tot de middel natgeluk kig kwam hij in de boot, waardoor allen gered waren. Alleen de hond vond zijn graf in de golven. Het schip zit onge veer 8 M. uit den wal. Slechts de mast steekt boven water uit. Een schipper, in de haven liggend nam het gezin liefderijk op. Een groote menigte was toegesneld, die deze scheepsramp en de gelukkige redding aanschouwde. Engelscli bezoek aan de tloliandsche kust. De Noord-Hollandsche kust van Den Helder tot Petten zal op 23 Juli per automobiel door een Commissie vanwege net Engelsche Departement van Water staat in oogenschouw worden genomen. Copernicus-Köpeuick Dozer week werd op het Copernicus- plein te 's-Gravenhage een buste voor den beroemden sterrenkundige der 16de eeuw, Nieolaus Corpernicus, onthuld, Behalve eenige heeren verscheen op den avond der huldiging een 7 jonge mansorkest. De feestredenaar tevens organisator dezer hulde, bestrijder ook aller onkos ten,en ook eigenaar der „Copernicus" huizen deed zich van zijner balkons door een scheepsroeper booren. Verstaan ging niet. Dan volgde de onthnlliDg. Hierna, een minder welluidend, soms 00

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2