ICHT P ANS, •AM. Woensdag 22 Juli 1908. Antirevolutionair 238le Jaargang N". 1365. Orgaan voor de Ziiidliollandsclie en Keeuniehe Eilanden. :u I A icn iMLiiG grijk. ijl II ill I f; i IN. IN HOC SIGNO VINCES I'll «I III. T. BOEKHOVEN. V if Alle stukken vonr «Se M&edactie Pesteiisd, Advertentiën en verdere Administratie franco foe te «enden aan den Uitgever. 'EERDEBIJ Werkeloosheid. Een standje, dat raak is. Tuin- en Landbouw. W raag>baak. Buitenland. Officieel fjjedeelle. teiten. Deze" Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland by roornitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOMMELSDIJK. Telefoon Infercomni. io. 3. i Adrertentiën 10 cent per regel en 3I1 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanyragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan I Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. 3ILL1JK. BJ BANG lp Uw goed zal nlight zijn geen deeien, die gaten J. Het feit, dat j ikken Sunlight j kocht worden, oede hoedanig heid. F.io.ooo als belooning i een ieder, die ervalsching ioonen. - en nel vraagt dan eerst n, aan de lOEHMEBIJ 0 i l. 81-88, LAND. Brillenmagazfln 1144, nabij 't Gr. Kerkpl o (a.-^ P .2.2 8-3 2 .r-, iI .-j O xj M c3 o o I- Pi a 'S a if O g te O <o S GS •+3 D - <D W 0) rl QJ 5 <♦-< 2 rö OS'S'- n>ss o U g g*ö (o S PR S 53 c a O T3 nd .2 R 03 o'* 2 uJ O fccO oo IA DOORNBOS, opt de g*illuiae 1 Sen) van TIDDO der firma Viersen roor 1.25 per 1000 verzegelde flacons Controle van Prof. os en Harmens. IV. HET GENTSCHE STELSEL. De vakbeweging doet niet veel tegen werkloosheidze heeft haar handen vol aan de verzekering tegen ziekte en overlijden en bijdragen voor andere fondsen. En zooals we in ons vorige artikel schreven er is soms zoo hoog risico aan enkele vakken hv. schilder en bouwvakken, verbonden, dat men tegen de hooge premie opzieten wat door particulieren aan zulke fondsen jaar in jaar uit gegeven wordt is ook niet zoo veelbeteekenend. Daarom wordt de vakbeweging ge steund door de Gemeenten. Amsterdam, Utrecht, Arnhem, Den Haag, Haarlem werken reeds in de richting van subsidieering der werk lozenkassen. De Arnhemsche Raad stelde in zijn vergadering van 28 Mei 1906 een reglement vast op de uitkeering bij werkloosheid, waarbij een verhooging der uitkeeringen van hoogstens 100 percent gedurende 50 dagen en tot hoogstens een bedrag van 50 cent per dag en is overigens geheel op den grondslag van het Gentsche stelsel geschoeid. De Utrechtsche Raad stelde een verordening vast in zijn vergadering van 25 October in denzelfden geest als die te Arnhem. Alleen kan daar de subsidie 60 dagen genoten worden. Amsterdam nam in 1906 een regie memt aan eveneens in den geest van 't Gentsche stelsel, krachtens hetwelk de vakvereenigingen op 50 percent bijslag aanspraak hebben. In geen dezer drie x'eglementen wordt voor m'e<-georganiseerden de gelegen heid geboden tot het verkrijgen van subsidie de ongeorganiseerden vallen er dus buiten. Uit het Amsterdamsche Reglement van 7 Dec. '06 nemen we de volgende artikelen over Art. 1. Er wordt te A. opgericht een Gemeentefonds ter bevorde ring van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloos heid, waartoe de Gemeente uit hare middelen een som van hon derd gulden afzondert. Dit fonds vindt zijn middelen in subsidies, makingen en schen kingen. De Gemeente betaalt de kosten van administratie van dit fonds. (Art. 2. Over het bestuur van het fonds. Twee der vijf leden zijn bestuurders der toegelaten vak vereenigingen.) Art 3. Het fonds tracht zijn doel te bereiken door het geven van een bijslag bij de uitkeeringen, die de toegelaten vakvereenigingen van werklieden en bedienden in geval van werkloosheid aan hare leden doen. Art. 4. De in het vorig artikel genoemde bijslag bedraagt per dag nooit meer dan de uitkeering door een lid van zijn vakvereeni- ging genoten en ten hoogste 50 cent. Onverschillig of het lid de uitkeering van zijn vakveree niging gedurende langeren tijd ontvangt, wordt de bijslag slechts gegeven over ten hoogste 50dagen. Werkstakingen, uitsluitingen, ziekte en ongevallen geven geen recht op den bijslag. Art. 5. Vakvereenigingen van werk lieden en bedienden, die aan hare leden aanspraak wenschen te ge ven op den bijslag uit het fonds, moeten maandelijks een staat overleggen van de door haar aan elk harer leden gedane uitkeerin gen wegens werkloosheid. Zij zijn verplicht haar statuten, reglemen ten, jaarverslagen en rekeningen bij het bestuur van het fonds in te zenden. Art 6. De funtie van Secretaris van 't fonds zooals inzage van de Statuten, boeken der vakvereeni- ging enz. enz. Art 7. Elke vakvereeniging of elk lid daarvan, die zich aan de bepa lingen van dit reglement of aan de besluiten van het bestuur van 't Fouds niet onderwerpt, heeft daarmede het recht verloren voor- deelen uit het Fonds te genieten. Art. 8. Het bestuur stelt elke maand het bedrag van den bijslag vast Art 9. Een huish. reglement door het Fondsbestuur vast testellen, bepaalt de wijze waarop het Fonds zal werken en de voorwaarden, waaraan een vakvereeniging moet beantwoorden om te worden toe gelaten en die waaraan een lid van deze vakvereeniging moet voldoen om het recht op den bijslag uit het fonds te verkrijgen. Wat zegt het huishoud, reglement van die voorwaarden voor een vakver eeniging? In art. 12 vinden we dit: Het bestuur van het Fonds is ver plicht de toelating te weigeren 1. wanneer de verzoekende veree- niging niet een vakvereeniging is. 2. indien de vakvereeniging geen rechtspersoonlijkheid bezit. 3. indien de vakvereeniging minder dan 50 leden heeft. 4. indien de vakvereeniging niet een werkloosheidsfonds met zelfstan dige administratie bezit. 5. indien in de door de vakvereen. voor haar werkloosheidsfonds ge troffen voorschriften a. niet duidelijk omschreven is, in welke gevallen de leden recht op uitkeering hebben en welke hun geldelijke verplichtingen zijn. b. de deelneming in het Fonds niet voor alle leden der vakver eeniging tusschen de 20 en 50 jaar verplicht is gesteld. c. de wekelijksche bijdrage voor het Fonds per lid minder dan 10 cent per week gesteld wordt, tenzij de vakv. weet aan te too- nen, dat zij met een mindere bijdrage haar werkloosheidsver- verzekering in o vereenstem ming met de door dit reglement ge stelde eischen kan brengen. d. niet bepaald wordt, dat de gel den van het Fonds voor geen andere doeleinden dan uitkee ring in geval van werkloosheid mogen gebruikt worden. e. niet uitdrukkelijk bepaald wordt, dat uit het Fonds geen uitkee ring zal geschieden in geval van werkloosheid, die het gevolg is van werkstaking, uitsluiting, invaliditeit, ouderdom, ziekte, ongeval of onwil om te werken of werk te zoeken. f. uitkeering ook aan hen toege kend wordt, die nog geen zes maanden lid der vakvereeni ging zijn. g. de uitkeering op minder dan 40 cent per dag gesteld wordt of voor niet langer dan 4 weken per jaar toegekend wordt. Over de Art. 10 en 11 en de slotbe paling van 't Reglement kunnen we gevoegelijk twijgen. En wat het Huish. reglement betreft, in art. 12, zoo éven geciteerd, ligt wel het voornaamste der 28 artikelen. Daardoor begrijpt men ook 't Gentsche stelsel en de uitwerking in Gemeentelijke voor schriften. Toch willen we er nog een artikel aanwijden en tevens zien, hoe de Verordening te Utrecht leidt en hoe in Den Haag. (Wordt vervolgd.) In »Nederlandsche Stemmen«, or gaan der Nationaal-Historischen, die gematigd liberaal, toch af en toe naar Rechts den blik richten, lazen we onderstaande coupletten op de voor- uitstreverigheid der Democratische groepen De liberalen. Gij stoeit en loeit er flink op los, O, Hollands liberalen, Gij zweert bij de sociale wet, Gij gunt een elk zijn prijs en pret, Maar wie moet dat betalen, O, nijvere liberalen Gij strijdt en bijt voor 't Vaderland, Gij hebt geen tijd voor denken, Al maakt ge soms een duikeling, En af en toe een struikeling, Toch kunt ge nimmer falen, Want gij zijt liberalen Vertwist, verkwist der Staten tijd, Met grapjes en met groepjes, Want »vrij i en »oud-« en ïhalf-maar- [rood« Dat geeft 't volk zijn roggebrood, Geneest 't van zijn kwaleD, O, knappe liberalen Gij aait en paait de Vrijheid zeer Met moties en pr'ncipes, En hoopt, nu Kuijper kwam ten val, Ook weldra Holland worden zal Een landje van neutralen, Nietwaar, mijn liberalen? O, volle, dolle Vrijheid, kom, Het leger eischt hervorming Een legertje van Sandwichmen, De tucht er uit, de klad er in 1 Dat kan een elk betalen, Vivat de liberalen Al brandt en schandt de vijand straks De Nederlandsche beemden Ook dan is Holland niet in nood, Het legg' de handen in de schoot, Zoolang het nog kan pralen Op echte liberalen l Ja, dat is nu wel kras gezegd. De vooruitstreverigheid brengt 't in de oplossing der Sociale kwestie tot heden nog niet ver. En 't Militairisme wordt al te onbekookt bestreden. Maar wat zullen de Nationaal-Historischen in 1909 doen? Als de snood der liberalen« aan den man komt. Zullen ze zioh dan bij de nu ver achte Rooden scharen of bij ons. Dit is zekerNa 't Kuiper-kabinet had, zoo zei »'t Nieuws van den Dagoc, 't Land rust noodig. En onder de liberale regeering heeft 't Land rust gehad, want er is niets voor 't Sociale leven gedaan. Eens was er een zeer onrustige Staal-nacht, maar daarover is het Mene, Mene, Tekel, Ufarsin opgegaanGewogen, maar te licht bevonden KALI-PROEFVELDEN TE OUDDORP op 't eiland Goedereede en Overflakkee. Ziedaar de titel van een boekje, 't welk ons dezer dagen werd toegezonden. Voor belangstel lenden zij hier medegedeeld dat 't gratis te be komen is bij 't Kali-Sandikaat te Utrecht. Het bevat bij elkaar al de verslagen welke over de betreflende proefvelden verscheuren inde jongste reeks van Landbouw-Onderwijs en die ook wij achtereenvolgens opnamen. Het begeleidend rapport van dhr. Consulent (ook reeds door ons overgenomen) vindt er de lezer mede in. WEIDEVERZORGING. In 't jongste nommer van „De Boer" lezen we „een opmerking bij het weiden", die wel in wijden kring gehoord mag worden. Dus stippen we er hier een en ander van aan. De uitwerp selen der dieren, die in de weide terechtkomen, zegt de schrjjver, dienen geregeld uit elkaar ge strooid. Laat men die platte hoopen liggen, dan gaat niet alleen 't grootste deel van een uitste kende bemestiDg te loor, maar hij doet ook nog schade. Immers, op de plaats waar hij zeo blijft opgehoopt, „verbjjt" hfl de onderliggende gras zoden. By het uit elkaar slaan daarentegen voor komt men dit nadeel en voorziet een flink deel der weideoppervlakte van nieuwe piantenvoe- dende stoffen. Eiken dag moet iemand gewapend met de schop, de weide in, om dit werk te ver richten, daarbij zorgende, de specie vooral zoo fijn mogelijk te verdeelen. Daarbij behoorendan tevens de molshoopen geslecht, distels, kruis- kruidplanten, russchen en andere ongewenschte weidebewoonster uitgestoken of afgemaaid, beter nog uitgetrokken te worden. Als men zoo het land doorloopt en z'n oogen es ns openzet, ziet wij altijd wel iets dat verholpen kan en moet worden Hier is een greppel ingetrapt, daar de slootkant verzakt, welke moet opgezet worden, ot wei de omheining of afrastering eischt reparatie. Tijdig verhelpen voorkomt men meestal grootere schade. Onze lezers zullen 't gewis met ons eens zijn, dat er met het oog op de weideverzorging nog wel wat te verbeteren valt. En waar men geen gebrek heeft aan werkkrachten, daar zullen de kosten voor een geregelden knecht in de weide voor bovenbedoelde werkzaamheden er onze in ziens best uitkomen. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 197. Kan men tulpenbollen ook in den grond zetten? 198. Wat zijn kruisings-producten bij onze granen Antwoorden en mededeelingen. 194. Vezelplantenï Z6ó noemt men die planten welke men om de vezels verbouwt. Vlaszaad zijn een paar heel bekende. 195. Middel tegen kwade knoppen in 't vlas Schijnt nog niet voldoende bestudeerd. 196. Middel tegen luis? We hoorden onlangs van de groote resultaten, welke men verkreeg met één percentage oplossing van lijsol. Op rozenstruiken nam ik de proef met goed succes. De luis bleef dood en de scheuten ontwikkelden gewoon. Bij klimop ging ook de luis dood, doch de „uitloopers" leden ook wel wat door dat mid del. De te spuiten vloeistof doe men desnoods in een oliespuitje. ENGELAND. De eigenlijke manoeuvres der vloot in de Noordzee zijn dan Vrijdag aangevangen. Men weet dat nimmer op zoo groote schaal oefeningen gehouden zijn. Over de 800 schepen nemen er aan deel. De hoofdgedachte is, dat een eskader, onder lord Beresford, Engeland aanvalt, en dat nu de Home fleet en een deel van de Atlantische vloot de kust tegen een derge- lijken aanval verdedigen. De laatste vloot staat onder commando van admiraal Brid- geway. Het totaal aantal schepen, dat aan de manoeuvres deelneemt, is 315. Alle bewe gingen van de vloot worden ten strengste geheim gehouden. Een nieuwigheid bij deze spiegelgevech ten is, dat de vloot geheel en al ,van uit het admiraliteitsgebouw te Londen wordt gecontroleerd. Daarop is nl. een toestel aangebracht, waardoor elk schip van de vloot in de gelegenheid is draadloos met de admiraliteit in verbinding (e treden. Curieus genoeg heeft deze week ook de Duitsche vloot, bestaande uit twee eskaders linieschepen en een eskader lichtere vaartui gen, Kiel verlaten onder hevel van prins Heinrich van Pruisen, om zich naar den Atlantischen oceaan te begeven, tot het houden van oefeningen op groote schaal. Men kan er zeker van zijn, dat menig Jingo hierin weer een aanwijzing zal zien, dat het den Duitschers enkel omspionneeren te doen is, teneinde van den toestand der Britsche vloot volledig op de hoogte te ko men. En dat te meer, nu den laatsten tijd een eigenaardige ziekte de publieke opinie in Engeland heeft aangetast, de '/spionitisv de vrees voor spionage, van Duitsche zijde bedreven natuurlijk. Als aanwijzing, hoezeer allerlei spionage-verhalen in de mode zijn, kan dienen, dat '/Standard'/ en Daily Ex press» er een vaste rubriek voor hebben geopend. Hetzijn zeer vage vertelsels, die daarin worden opgenomen. De //Daily Graphic» schrijft dan «Het is natuurlijk onziu, maar hel is verontrustend. Het Duitsche spookbeeld is den Engelsehen op de zenuwen geslagen, op een bedenkelijke wijze. Mogelijk ligt de oorzaak in een algemeene ontaardiug van ons volkskarakter. Ons innerlijk even wicht, ons phlegma, verlaat ons en wij worden een hysterisch volk. Het eerste tee- ken daarvan deed zich voor in den Boereu- oorlog bij de dolle opwinding over 't ontzet van Ma'eking. Sedert dien tijd zijn wij geworden tot een gemakkelijken buit voor eiken onruststichter, die ons kippevel wenscht te bezorgen. Eu wij willen ons door geen verzekeringen van een admiraal Eischer laten kalmeeren. "Zeppelinsche luchtschepen en alomte genwoordige Pickelhauben zoemen ons om het hoofd, 's Avonds knikkebollen we zachtjes in over de "National Review// (die voortdurend over den "onvermijdelij- ken oorlog met Duitschland" schrijft) en midden in den nacht worden we wakker, badend in koud zweet, met de angstwek kende overtuiging, dat een kleiner ofgrooter aantal vermomde Pommersche grenadiers onder ons bed is verstopt, of een afdeeling uhlanen op de loer ligt in onzen tuin. De zilveren waterstreep, die ons van het vasteland scheidt, is een schrikbeeld gewor den. We droomen van de zevenmijlslaarzen van den keizer, waarmee hij in een stap van Berlijn tot Bombay schrijdt. "Het is allemaal komiek, maar toch zal niemand, die zich de koortsachtige dagen van Parijs in den zomer van 1870 herin nert, er om willen lachen. Wij hebben behoefte aan een goede gezonde, koude douche. Iets dergelijks uit te vinden ware misschien nog meer waard dan de uitvinding eener nieuwe vliegmachine." 't Is kostelijk, dat een blad van beteekenis nog zoo over deze dingen schrijft. Maar of men er de publieke opinie mee omzet In Engeland ziet men het gevaar der toekomst nu eenmaal enkel van Duitschen kant komen, en dat schaadt niet alleen aan de goede verstandhouding tusschen beide volken, maar vormt ook een ernstige bedreiging voor den vrede in ons werelddeel. Gemeenterekening. BURGEMEESTER en WETHOUDERS fier Ge meente Sommelsd ij k brengen ter openbare kennis, dat de Rekening van de inkomsten en uitgaven der Gemeente, over het dienstjaar 1907, is overgelegd aan den Raad, en gedurende veer tien dagen, van den 20 Juli tot en met den 2 Augustus aanstaande, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Sommelsdijk, den 18 Juli 1908. De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. D E G R A A F F. Gemeeiiterekeniiig, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Middelharnis brengen ter openbare kennis, dat de Rekening van de Inkomsten en uitgaven der Gemeente, over het dienstjaar 1907, is overgelegd aan den Raad, en gedurende veer tien dagen, van den 18 Juli tot en met den 31 Juli aanstaande, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Middelharnis, den 17 Juli 1908. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. U. J. MIJS. V li] h I .-li 'j

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1