Zaterdag. 18 Juli 1908. 23ste Jaargang N°. 1364 voor ile Zuiilliollanilfselie en Zeeuw^ehe Eilanden. EERSTE BLAD. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. Alle stukken voor tic Redactie bestemd, Advertentiëss en verdere Administratie franco toe te menden aan den Uitgever. Werkeloosheid. Hoe de Maasbode over Liberale bladen denkt. OF JDEJU LITÜfiJH. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij YOOruitbetaling f 4,50 per jaar. afzonderlijke nnmmers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercom». Ho. 8. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanrragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. lil. De cijfers in dit artikel ontleenen we aan een uitgave van Futura; één der »Sociale Studienet; en heet: Ver zekering tegen Werkloosheid door C. D. Wesselink, lid van den Raad der Gemeente te 's Hage. Ook in 't Sociaal Weekblad komen over dit onderwerp belangrijke arti keltjes voor, evenzeer als in het werk van SmitsDe Nederlandsche arbei dersbeweging in de 19de eeuw. We zullen echter, zooals we zeiden, ons houden aan het werk van den heer Wesselink, als 't jongst verschenene en dus met de laatste en naaste op gaven. Wat heeft de Vakbeweging voor haar Werkloozen gedaan Wat enkele steden? Wat 'tKijk. In dit artikel slechts: Wat deed de vakbeweging En 't antwoord isNiet veel. Trou wens, zoo schrijft W., van werklozen kassen buiten de vakvereeniging om, is nog minder sprake. Alleen in Leiden en Delft bestaan zulke fondsen, die echter beide een vrij kwijnend bestaan leiden. Het Delftsche fonds werd in 1905 gesticht met 107 leden. Van deze betaalden 91 geregeld hun contributie en werden er 47 werkloos. Na één maand aan haar verplichtingen te hebben voldaan, moesten de verdere uitkeeringen gestaakt worden, omdat er geen geld meer in kas was. De 107 werklieden brachten bijna '239 bijeen, terwijl er vier uitkeeringen werden gedaan, elk van 70 a 80 gld. en steun van meergegoeden werd slechts weinig ondervonden. De Gemeente Delft gat 100 gld.Hof van Delft 25 gld.; maar het ziet er voor de toekomst van dit fonds niet opwek kend uit. Wat deed de Vakbeweging? De Typografenbond en die der Sigaren makers geven een uitkeering bij wer keloosheid De eerste geeft 6 weken lang 6 gld. De andere keert uit in de eerste week 4 gld. en daarna 70 cent per dag voor hoogstens 30 dagen. De Timmerliedenbond heeft reeds eenige malen de werkloozenverzekering op zijn congres besproken, maar ze stuit at op het groote risico. Daarom heb ben de afzonderlijke afdeelingen de zaak ter hand genomen, geholpen als ze zullen worden door de subsidie der Gemeente. In Utrecht, Leeuwarden, Arnhem en Amsterdam hebben de Afdeelingen van dien Timmerliedenbond de ver zekering ingevoerd. De uitkeering be draagt meestal slechts 3 a 4 gld. per week en soms nog alleen maar ge durende de 3 wintermaanden. Meer schrijft de heer W. niet over de Werkloozenverzekering der Vak beweging. Ze is dus wel luttel. Toch worde hier nog vermeld de Alg. Ned. Diamant Bewerkersbond, die in de huidige crisis een paar ton heelt uit gegeven om in den hoogsten nood te voorzien. Niet, dat zijn Reglement daartoe verplichtte. Want alleen keert h}J uit bij ziekte, invaliditeit en over- yden. Hetzeltde deed hij in '1900, toen er een Commissie tot Ondersteuning van werklooze Diamantbewerkers be- ïioe,md werd, die uit Binnen-en Bui- enland zooveel geld bijeenkreeg, dat in den nood behoorlijk kon worden voorzien. In het Verslag van den Amsterdam- schen Bestuurdersbond (Volk 25 Juni 1908) lazen we nog dit: De werkloozen verzekering heeft evenzeer veel werk van den A. B. B. gevorderd. Uitvoerige adviezen en berekeningen werden ver strekt aan en vergaderingen gehouden met de metaalbewerkers, de lithofoto grafen, schijvenschuurders en bier brouwers. De laatste en de eerstge noemde organisatie zijn met hun verzekering gereed voor aansluiting bij het gemeentelijk fonds. Waar dus maar sporadisch enkele mededeelingen verschijnen over de Werkloozenverzekering der arbeiders, blijkt wel, dat de vakbeweging er nog weinig in geslaagd is om tot goede resultaten te leiden, wat echter nu wel zal gaan beteren door den Ge meentelijken steun, waarover in ons volgend artikel. Dan zullen we dus eerst eens een kijkje moeten nemen te Gent en te Noorwegen enz. omdat onze Gemeenten de wijze volgen, waar op die stad en dat Land subsidieert. Wordt vervolgd De Maasbode is een R. K. dagblad. Ze wil in den loop van December ook een ochtendblad uitgeven en is bezig daarvoor reeds propaganda te maken. Vanzelf bespreekt ze ook de liberale en neutrale bladen. Ze zegt er dit van nl. waarom ze meer gaat geven dan voorheen. Boven alles leefde in ons zelf de zeer sterke overtuiging, dat het hoog en hoog tijd werd om ons goede Katholieke jvolk door een krachtige, sterk sprekende daad gaandeweg te ontworstelen aan de drukkende macht der liberale en neutrale pers, die helaas maar al te lang op ons erf verschrikkelijke verwoestingen bleef aanrichten. Velen weten dit, maar lang niet allen. Niet allen beseffen den omvang dier verwoestingendaar zijn er zelfs genoeg, die, verdronken in liberale perslectuur, spreken van overdrijving en godsdienstfanatisme. Maar niemand misschien kan dit zoo weten als de Roomsche jour nalist, die elk uur van den dag, krachtens zijn vak in geestelijk contact staat met de intellectueele (verstandelijke) stroomingen, die door onze luchten zwieren. Die elk oogenblik kan lezen, hoe brutaal de waarheid en het recht in het aangezicht wordt geslagen. Hoe de heiligste goederen der rnensch- heid door scribenten van allerlei slag worden belaagd en vertreden. Hoe in hun pers door openlijken of geniepigen spot het geloof onder mijnd; de zeden gekwetst; perverse (vieze) neigingen toegejuicht en gevoedde menschelijke waar digheid door het slijk wordt ge sleurd. De oogst, die door zulke pers voor den duivel wordt binnenge haald de verwoesting van veelbe lovende levensde kwijning en ondergang van het geloof; het neerzinken van deugd en mora liteit 't is alles ontzettend om te gedenken. Een lezer zal zeggenMaasbode, zijt ge niet te sterk in uwe uitdruk kingen Maar ze antwoordt Wij weten zeer goed, wat we hier schrijven en nemen er geen woord van terug. Daar zijn nu vooreerst redevoeringen genoeg gehouden courantenartikelen genoeg geschre ven over den noodlottigen invloed der liberale en neutrale pers. Die nu nog niet overtuigd is, zal moeilijk meer te overuigen zijn. Deze laatste opmerking is al zeer gegrond. Wie nog niet ziet, wat de Liberale en neutrale bladen afbreuk doen aan 't Christelijk geloof; hoe ze dat Ge loof en der Kerk van Christus gram zijn hoe in allerlei berichten en ver slagen doortintelt de haat tegen de Gemeente Gods en de begeerte om van Volk en Natie een God-looze, een atheïstische gemeenschap te maken een gemeenschap los van Gods Woord, los van de Kerk, los van wat de eere en 't sieraad onzer Vaderen was die dat niet ziet, zal niet anders over tuigd worden, cïan wanneer de revo lutionaire ideeën tot daden nog meer dan thans zijn gerijpt en de verwildering des Volks haar hoogtepunt heeft bereikt in een uitgieten van zonde, tot de Heere, tergens moe, Zijn oordeelen over de Natie neerzendt. Het plan van de Maasbode is uit nemend. En we hopen, dat ze slage. Mr. Patijn, de Leider der Unie- Liberalen. Het Roomsch-Kath. blad De Tijd heeft mr. Patijn naar waarheid ge- teekend. Het schreef: De heer Patijn is als de heer Borgesius een uitermate hartstoch telijk man, bij wien alles wijken moet voor de politiek. We merken op, dat zoo'n somber getuigschrift ook door den Staatsman van Karnebeek gegeven werd na mr. Patijns redevoering over de 2200 man die handlangersdiensten heeten te verrichten. Verleden week! Ook mer ken we op, dat dan mr. Patijn voor Leider niet in de wieg gelegd is wel als propagandist op een boeren dorp zeer goed bruikbaar. Voor Leider absoluut ongeschikt. Ook merken we op, dat mr. Patijns politieke dood dan reeds kan gecon stateerd wordenen een dood zonder politieke eereeen dood, die geen lijkzang zelfs waard is. 't Is immers met mr. Borgesius evenzoo gegaan. Wie roemt dezen hartstochtelijken politicus Wie is niet blij, dat hij van 't Staatstooneel aftreedt? Let wel. Wij, Rechtsche groepen, zijn niet blij, om deze reden;, hij is de oorzaak, dat na een mislukt Kabinet De Meesters binnen 2 jaar ruim een nieuw Rechtsch Kabinet is opgetreden. Wij treuren uit dat oog punt zelfs, dat mr. Borgesius weggaat. Hij hielp ons zoo uitnemend. Eerst met zijn Leerplichtwettoen met zijn Kabinet van negen mannen. Maar wie zijn wel blij Allen, die niet bij Rechts behooren en het fail liet der Linksche concentratie aan mr. Borgesius vooral toeschrijven. En dien weg gaat het met mr. Patijn ook op, als hij Leider moet worden der Unie-Liberalen. Ook hij is een hartstochtelijk man en dus een onge schikt Leider. Nu is mr. Patijn van een ge wissen politieken ondergang te redden. Op deze conditie Hij worde in ons district Zierikzee niet herkozen. Ieder man van Rechts moet zich er dan ook voorspannen, om nu reeds vóór te bereiden het Staatsmanschap in ruste. Want wordt mr. Patijn de Leider der Unie-Liberalen, dan staat 't Vaderland weer voor allerlei politiek geknutsel, dat de nationale belangen verwaarloost en 't regeeringsbeleid in 't moeras brengt. Denke men toch om 1905 en 't Kabinet van Links. Hartstochtelijke menschen kunnen geen Leider zijngeen Leider van een Staatkundige groep; hoogstens voorzitter van een club jonge Liberale propagandisten. Maar die jongelui worden tegenwoordig ook al tammer dan eenige jaren terug. Met agitatie komt de Liberale Partij er tegenwoordig niet meerEn met een hartstochtelijk temperament doet men althans in de Kamer bitter weinig. Daar kent men 't klappen van de zweep en die retorica wordt op haar juiste waarde geschat door de kenners, nl. goud van 14 karaat. We willen maar zeggen, dat 't Leiderschap voor mr. Patijn uit zal loopen op het leven van een Lijder. En dat is door onze kiezers te ver hoeden, door de kiem der krankheid weg te nemen, nl. den Kamerzetel. Nog eens 't Blijvend gedeelte en mr. Patijn. Het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer schrijft over deze kwestie Ook door de tegenstanders van deze regeling werd erkend, dat de Minister in deze zaak een eerlijke overwinning had behaald en volledige inlichting had gege ven. Met name konden de meesten zich niet vereenigen met den gedachtengang, die aanleiding gal tot het incident-Patijn. Begrijpen we dezen laatsten, zoo voorzichtig en parlementair uitgedruk- ten regel goed, dan wil dit op zijn Flakkeesch zeggen hoe kwam mr. Patijn er toe om zoo uit te pakken Hoe kwam hij tot zoo'n redevoering met zoo brozen inhoud? Vast staat als een muur, dat een hopeloos werk verrichten zij, die nog die rede willen goedpraten. 't Is boter aan de galg gesmeerd. En mr. Patijn is 't doel voorbij ge schoten. De bom sprong verkeerd. »Juist op tijd, -r zei een mijner vrienden. >In ieder geval niet te vroeg,meende een ander. 't Onderwerp van gesprek was de onlangs gestichte Bond van antirev. gemeenteraads leden, benevens ideszelfs* nut en nood zakelijkheid. Lang zaten we daar nog over te boomen. Mijn beide vrienden waren Raadsleden en waren goed antirevolutionair; de een woonde in een vrij groote stad, de andere »buiten«; daar ik het recht niet heb hun incognito op te heffen, noem ik ze eenvoudig de heeren Stedeburger en Dorpsman. 2 Juist op tijd*,- herhaalde Stedeburger. Och, 't is nog niet zoo lang geleden, dat je als antirevolutionair bij de stads stembus niets had in te brengen. Daar verloor je 't tóch al zou je voor de Kamer 'n meerder heid halen." 2 Dat was toch een wonderlijk verschijn sel,« vorschte ik. Stedeburger deed een paar lange zuig- halen aan z'n donkerkleurige sigaar, blies met benijdenswaardige ademlengte z'n rook weg en viel toen uit»e Ja Als alle menschen goed vast stonden op 't stuk van beginsel, dan kon dat nooit zóó'n groot verschil maken, maar als ze ook maar in de verte vreezen, dat ze er 'n korstje van hun brood mee verliezen kunnen, dan worden de meesten zoo gauw bang je mag dan nog blij zijn, als ze maar thuis blijven. »Maar de stemming is toch geheim, wierp ik tegen. »Dat is-ie,« bevestigde Dorpsman met Schaper i-maling* hebbend aan die malle advokaterij metonzeNederlandsche geslachts- regels. i-Maar laat ik je es vertellen, wat we bij óns 'n jaar of wat geleden hebben beleefd. Je weet, er zijn bij ons 'n paar groote fabrieken op 't dorp, met eenige honderden arbeiders en die hadden in Juni den antirevol. candidaat een mooie meer derheid bezorgd. Toen kwam 'n week of wat later de stemming voor den Gemeente raad, waarbij een der fabrikanten en 'n paar van hun clubvrienden moesten aftreden. Nu werden die bang, dat ze er uitgewipt zouden worden en wat lieten ze hun werklieden weten? Als de liberale leden den Raad uitgingen, dan zouden de arbeiders voor eenige weken de fabriek uitgaan en wie er dan na den bepaalden termijn weer in mochten, dat zouden zij weten. i-Dat is haast ongeloolelijkriepik. i-Tóch gebeurd,i vervolgde Dorpsman >'t kan navraag lijden. Nu hoe ging het 't Was een slappe tijd en een week of wat stilstand zou voor de fakrikanten geen onheil zijnze konden dan eens wat opruimen. De een ging den ander bang maken; er kwam zoo'n lauwe, doffe vrees over de meesten; er was niets meer met hen aan te vangende vasten stoorden zich aan niets en gingen tóch stemmen, maar velen bleven thuis, verscheidenen zelfs, naar ónze telling, moeten op den liberaal gestemd hebben enfin, met vlag-en-wimpel kwamen de aftredenden er weer in. Hoe 't zij,* viel Stedeburger in, i>dit wou ik daar straks maar zeggen, dat we in steden en dorpen langzamerhand ook in de gemeenteraden een woordje gingen mee praten en dat de tijd weieens komen kon, waarin de liberalen óns bij 'n slip van de jas grijpen, óns voorop laten gaan, als er in den Raad wat te vechten valt en zélf buiten schot blij ven. i-Nou, nou meesmuilde ik, 2.je kunt aardig draven 2 E11 wat deden ze dan in Amsterdam P« vroeg hij. »Meen je, dat ze voor hun plezier mr. De Vries wethouder maakten Welnu Ketelaar durfden ze niet te stemmen en van hun eigen mannen was er niet één, die den moed had op den stoel te gaan zitten, waarop Ketelaar bij manier van spreken z'n hoed al gelegd had 2 Ik wil maar zeggen,ging Stedeburger voort, 2die nieuwe Bond is juist op tijd opgericht. Nu wij wat meer te zeggen krij gen; wat wonnen aan invloed, nu wordt onze verantwoordelijkheid zooveel grooter en ik voor mij zal heel blij zijn, als we een bureau krijgen en een maandblad, waardoor we over tal van gemeentezaken behoorlijk kunnen worden ingelicht. Als je, net als ik, je eigen zaken hebt, dan kun je alles niet zélf gaan onder zoeken en napluizen en je weet vaak niet, of je a of z zult zeggen. Dat je tegen de kermis en tegen een stadschouwburg en tegen de bordeelen zijn moet, weet ieder wel, maar er is zooveel méér en daarom zeg ik, dat die Bond net op tijd kwam. Als nu maar velen hem steunen, dan kan er iets goeds uit groeien.* 2 In ieder geval niet te vroeg,* herhaalde Dorpsman met nadruk. i-Wat bedoel je daar toch mee,* vroeg ik. i-Dat is duidelijk,* zei hij. 2't Mag waar zijn, dat men in den steden langzamerhand met ons begint te reken, op sommige dorpen is 't anders en er zijn er, waar de meerder-

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1