I I Ik is verleend, heeft bericht ontvangen van ZEx. den Min. van Oorlog, dat deze ontheffing eindigt op 15 Maart 1909. Stad aan 't Haringvliet. Door Laurens Huizer Jz., Molendijk alhier, is een postduif gevangen. Aan den rechter poot draagt het dier een ting, waarop staat: 45208, Anvers (Antwerpen) Naar wij vernemen, bestaat het voor nemen een Nederlandsch Hervormde Kies- vereeniging op te richten. Den Bommel. De milicien-verlofganger J. Ph. Polie van het 6de regiment Infanterie, lichting J903, is tegen 1 September a.s. opgeroepen, om naar zijn garnizoensplaats Breda voor herhalingsoefeningen terug te keeren. Door den heer Commissaris der Konin gin is aan C. J. een rijbewijs 'afgegeven, om met een motorfiets te mogen rijden. De slager C. Rommelse heeft aan den heer Commissaris der Koningen dispen satie gevraagd om varkens te mogen invoe ren om te slachten. De milicien-verlofganger J, Hokke heeft aan den Minister van Oorlog een adres gericht om vergoeding zoolang hij verblijf onder de wapenen moet houden. Iugevolge artikel 1 der wet van 24 Mei 1897 Staatsblad no. 156 is besloten over 1908 aan deze gemeente uit te keeren som vast te stellen op f3926.79, behou dens vermindering ingevolge art. 9 bis dier wet. Bij besluit van den heer Minister van Binnenlandsche Zaken d d. 4 Juli j.l, is vastgesteld dat de som ingevolge art. 9 bis der wet van 24 Mei 1897 Staatsblad no. 156 zal bedragen f2240, Oude Tonge. De milicien W. v. d. Tol die onlangs een vrijwillige verbintenis voor 10 jaren had aangegaan, is door Ged. Staten afgekeurd voor den dienst. Met 1 Juli a.s. zullen uit deze ge meente naar de landweer overgaan, de miliciensverlofgangers F. M. Funs, L. A. van Es, M. Bezemer en D. van Nieuwen- huijzen. G. Noordijk, die door ziekte niet aan zijn oproeping voor herhalingsoefenin gen kon voldoen, is 9 Juli j 1. naar zijn corps teruggekeerd. Door de weduwe M. Dierckx is voor den tijd dat haar zoon onder de wapenen zal verblijven aan Z. E. den Minister van Oorlog eene geldelijke vergoeding verzocht, op grond dat haar zoon als kostwinner niet kan worden gemist. De verlofganger A. van Dongen is tegen 24 Augustus a.s. voor herhalingsoe feningen onder de wapenen geroepen. Stellendam-** De milicienverlofganger dezer gemeente M. Klink, van de lichting 1905, dienende bij het 3e Regt. Infant. 3e Bat. garnizoensplaats Bergen op Zoom, is tegen 24 Augustus a.s. in werkelijken dienst opgeroepen tot het houden van herhalingsoefeningen. Goedereede. De milicienverlofganger dezer gemeente Joh. de Reus, van de lichting 1905, dienende bij het Regt. Gren. en Jagers, garnizoensplaats 's Gra- venhage, is tegen 24 Augustus a.s. in werkelijken dienst opgeroepen tot het houden van herhalingsoefeningen. Ouddorp. C. T. had Vrijdag het on geluk toen hij met kar en paard voorbij een wagen wilde rijden, dat de kar in de sloot liep, waardoor het paard eveneens daarin terecht kwam. Als een wonder kan het beschouwd worden, dat geen der opzittenden gekwetst werden. Zuidland. De 17 jarige N. T. dienst bare dochter van A T. alhier, trapte acht jaren geleden een naald in haar linkervoet, welke bij het er uit halen afbrak. Sinds behield zij geregeld pijn in die voet. Thans blijkt dat het overschot der naald tot op haar wricht is opgeklommen. Zij heeft zich nu naar het ziekenhuis te Rotterdam begeven om ter verwijdering van het gedeelte naald eene operatie te ondergaan. Tevens zij gemeld dat ook de moeder dezer jonge dochter op dezelfde manier een naald in het muis van haar linkerhand heeft. Bij het lezen van dit bericht zou men allicht geneigd zijn te vragen heeft nu ook de vader geen speld of kogel in zijn lichaam zitten A.s. Donderdag hopen de kinderen der beide scholen alhier, met hun onder wijzend personeel per stoomboot een pleizier reisje te doen naar Rotterdam, evenals een tweetal jaren geleden daartoe in staat ge steld door den WelEd, Heer P. Smit ambachtsheer dezer gemeente, te 's Graven- hage. We wenschen hen een pleizierigen dag en aangename weersgesteldheid toe. Des avonds hopen de ingezetenen ze weder gelijk voorheen, met een dertigtal rijtuigen van het Zuidlandsche veer af te halen. Spjjkenisse. Zaterdagmiddag had een ernstig ongeluk plaats. Onze oude dorps geneesheer de heer H. J. Peppink die de vorige week nog zijn 87ste verjaardag on der veel belangstelling vierde, had een vrij lange wandeling wezen maken, die, hoewel hij nog kras is, blijkbaar te lang geweest is. Vlak bij huis zijnde viel hij achterover, en werd inderhaast door de buren en andere getuigen van het ongeluk opgericht en in huis gebracht. Oorspronkelijk dacht men dat alles goed was afgeloopen, daar de oude heer zelfs nog dank betuigde voor de geboden hulp, evenwel bleek later dat zijn been in de heu-p gebroken was hetwelk Zondag zoo goed als zulks bij ouden van dagen gaat, gezet is. Wij hopen dat het goed mag terecht komen, zoodat onze oude geneesheer nog vele jaren voor z'n familie gespaard blijve. Het 7-jarig zoontje van den Heer A. v. d. M. geraakte al spelend met zijn hand in een zeis, die door iemand op den schouder werd gedragen. Hij bloede hevig, en werd ten spoedigste verbonden. De zaak laat zich nogal gunstig aan lerkoopiu^ea. Op Woensdag 15 Juli 1908, 's voorm. ten 9,30 uur aan de bouwsehuur van den Heer D. Joppe, gelegen aan den Zuidelijken Ach terweg te Sommelsdijk, van: 2 paarden, 2 boerenwagens, 6 eggen, cultivator, bieten snijmachine, karn, drieling-boerenwagen, een zoo goed als nieuwe windmolen en wal verder ten verkoop zal worden aangeboden, ten verzoeke van den heer Dk. Joppe Czn., landb. te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 15 Juli 1908, 's nam. 2 uur in de zaal van den Heer Meijer te Middel- harnis, van Erwten in den Van Pallundls- polder te Middelharnis, voor den Heer A. A. Mijs te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 16 Juli 1908, 's vm. 9 uur aan de bouwwoning van wijlen Mej.de Wed. L. Braber Mz. te Stad aan 't Haringvliet, van 14 paarden, 30 stuks hoornvee, 3 var kens, 70 kippen, hanen, eenden, rijtuigen, landbouw- en ruelkgereedschappen, enz., bene vens een partij mest in de mestput en op het land voor de Erven van Mej. de Wed. L. Braber Mz aldaar. Notaris VAN BUU REN. Op Vrijdag 17 Juli 1908 's nam. 4 uur in het Hotel Waare te Oude Tonge, en 's av. 6.30 uur iu het logement van T. H. Holle- man te Nieuwe Tonge van tarwe, haver, rogge in de polders Zuiderland te Oude Tonge Battenoord en Klinkerland te Nieuwe Tonge voor den heer A. C. Breesnee te Oude Tonge. Notaris VAN BUUREN. Vrijdag 17 Juli 1908 's vonds 6J uur. Verkoop van erwten, gerst, rogge en tarwe in den Krammerpolder te den Bommel voor dhr. A. Maris Cz. alhier bij Wed. G. Kanters Zn. te Oude Tonge Notaris VAN ISPELEN. Op Zaterdag 18 Juli 1908, 's nam. 3 iiur in het Hotel Meijer te Middelharnis, van Tienden in de Heerlijkheid Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Zaterdag 18 Juli, 'savonds 6 uur: Tiendge- wassen en Veldvruohten onder Ouddorp en Goedereede, in het logement van Akershoek te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Maandag 20 Juli, 'savonds 5,30 uur: Tiend- gewassen in Nieuw Kraaijonsteijn te Sommelsdijk iu het logement van Spoe aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN. Maandag 20 Juli 'savonds 6,30 uur: 21 per- oeolen Tarwe, Rogge en Haver te Velde bjj Nieuwe Tonge, in het logement van T. H. Holleman aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Maandag 20 Juli 1908, 's avonds 6,30 uur te Dirkslaud, te herberge van P. Brooshooft, veiling van en Op Maandag 27 Juli 1908, 's avonds 6,30 uur te Dirkslaud, ter herberge van J. Gaandorse, afslag van 3.42.80 lleot. (8 gem. 138 R. S. M.) vroon Bouwland, onder oommeisdijk, in polder Oude Plaat aan den Onwaardsohen Dijk, kad. Sectie D nos. 323, 324 en 325, behoorende tot de nalatensehap van Mevr. de Wed. M. van der Vliet. Notaris VAN DER SLUYS. Op Maandag 20 Juli 1908, 's voorm. 9 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk, van Tienden in de Heerlijkheid Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Maandag 20 Juli 1908, 's av. 6 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk, van Tienden in Oud Kraaijestein te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Dinsdag 21 Juli 1908 voorm. 10 uur. Verkoop van tienden over den oogst 1908 in de Ambachtsheerlijkheid //Grijsoord// bij A. T. Waare Zn. te Oude Tonge Notaris VAN ISPELEN. Verhuiing bij inschrijving van 3 peroeelen weiland in den polder Battenoord gemeente Nieuwe Tonge bij de bouwwoning van den Heer A. O. Breesnee voor het seizoen van 1908. Insohrijvingsbiljetten vóór of op 21 Juli 1908 ten kantore van Notaris van Buuren to Mid delharnis ten verzoeke van den Heer A. C. Brees nee te Oude Tonge. Notaris VAN BUUREN. Op Dinsdag 21 Juli 1908, 's nam. 2 uur te Dirksland ter herberge van P. Brooshooft, vanTienden in de Monnikenblokken in polder Dirksland. Notaris VAN DER SLUYS. Op Dinsdag 21 Juli 1908, 's nam. 2.30 uur te Dirksland ter herberge van Johs. Vroegindewetj, vanTienden in polder Dirksland, Onwaard, Oud-Kraijer, Nieuw- Kraijer en Kraijenisse. Notaris VAN DER SLUYS Op Woensdag 22 Juli 1908, 's nam. 2 uur te Dirksland ter herberge van P. Brooshooft, vanverscheidene perceelen veldgewassen. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 22 Juli 1908 's namiddags 2 uur ter herberge van G. Smit te Stad aan 't Haringvliet van veldvruchten als rogge, tarwe, haver, zomergerst, en erwten gelegen in de polders Oude en Nieuwe Stad te Stad aan 't Haringvliet voor de Erven van mej. Wed. L. Braber Mzn. te Stad aan 't Haringvliet. No taris VAN BUUREN. Op Woensdag 22 Juli 1908 's namiddrgs 2 uur ter herberge van G. Smit te Stad aan 't Haringvliet van naëtting van weilanden gelegen in de polders Oude en Nieuwe Siad te Stad aan 't Haringvliet voor de Erven van mej. Wed. L. Braber Mzn. te Stad aan 't Haringvliet. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 22 Juli 1908 's namiddas 2 uur ter herberge van G. Smit te Stad aan 't Haringvliet van tarwe gelegen in den pol der Oude-Stad te Stad aan 't Haringvliet voor mej. Cor. Braber te Stad aan 't Haringvliet. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 23 Juli 1908, 's voorm. 10 uur te Herkingeu ter herberge van Van der Velde, vanTienden in de polders St. Pieter en St. Elizabeth onder Herkingen. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag 23 Juli 1908 's namiddags 2 uur in de zaal van den Heer Meijer te Middel harnis van tarwe in den Van Pallandtspolder te Middelharnis, voor den Heer A. A. Mijs te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 23 Juli 1908, 's naip. 2 uur te Dirksland ter herberge van P. Brooshooft, vanTienden in den polder Dirksland, in de voormalige Jurisdictie van Melissant en in den polder Roxenisse. Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdag 24 Juli 1908 's avonds 6,30 uur in de zaal van den Heer Meijer te Middelharnis van chevalier gerst, erwten, haver, tarwe, in de polders Oost- on Wostplaat Elakkoe gemeenten Middelharnis en Sommelsdjjk ten verzoeke van de Heeren J. D. de Graaff, .Tb. Knöps en D. Slis J.Azn. te Middelharnis. Notaris VAN BUU REN. Woensdag 29 Juli, 's vm. 9 uur 96 peroeelen Tarwe, Erwten eu Havor to velde in de Adriana, Eendraohts en Halspolders onder Stellendam, in het logement van Er. Troost aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN. €*emeïis-«J ilïeuws. Snel recht. Ben Britsch officier, majoor Cookson, en zijn vrouw wareD in het hotel Bel mont te New-York gelogeerd, toen zij in vroeg ochtenduur bezoek kregen van een gewapanden inbreker. Na een wor steling werd Uookson den booswicht baas en leverde hem over aan de politie. De Cooksons eehter moesten denzelfden dag naar Europa terug en nu werden bij zondere maatregelen genomen om den inbreker, die bjj tal van andere hotel diefstallen betrokken was, snel te rechten. De zaak werdt door don rechter van instructie, dë groote jury, en het Court of Sessions'behandeld en binnen 14 uur na zijn inhechtenisneming was de misda diger op weg naar do gevangenis, ver oordeeld toa „niet minder dan 10 en niet meer dan 40 jaar gevangenisstraf.'1 Een ongewoon voorbeeld van snel recht, dat in Nedërland misschien wel enkele menschen jaloersch zal maken. monsterachtig. Uit Eibergen (Gelderland) scbrjjft men aan «Het Huisgezin Omtrent den dood van den arbeider in de fabriek van den heer P. is na de lijkschouwing en gerechtelijk onderzoek gebieken, dat een afschuwelijke moord gepleegd is. Toon de vermoorde at beider zich in een looikuip bevond, zette zijn mede-arbeider zekere M., de machine moedwillig aan, waardoor de andere als bet ware verbrijzeld werd. De dader heeft bekend. Naar men met eenige zekerheid vermoedt, heeft M. nog mede plichtigen. Brand in de haven van Boston. Vrijdag is er in de haven van Boston een groote brand geweest. Het „H. A." verneemt er over De kaai der Onnardlijn staat in brand, zoo meldt men uit Boston. Denkelijk zal zij heelemaal vernield worden, evenals de zaden, die er opgestapeld zijn. De vlammen bedreigen de kaai van de maatschappij Leyland, verscheidene wagons koopwaren branden. De kaai, waarvan de' Cunardmaatschappij zich bedient, behoort aan de spoorwegmaat schappij van Boston and Albany Latere telegrammen melden dat de brand de Leyland-kaaien en een zesmast- schip van de Palmamaatschappij heeft aangetast. Yerscheide stapelhuizen en handelshuizen van Boston staan ingelijks in brand. Nog later seint men, dat drie lichters, eene Zuid- Amerikaansche bark, een twaalftal wagons koopwaren en een graandepot vernield zijn. Twee menschen zouden omgekomen zijn. De schade wordt geschat op twee millioen dollars. Een Lloyd-telegram meldt nog dat de Canard-steiger en de Leyland-steiger vernield zijn, alsook een groot deel van de geloste lading uit de Engelsche stoomboot Devonian, en uit deltaliaan- sche stoomboot Regina Elena. Ook een sollicitatie. Men schrijft aan de //Haarl. Ct.// Hoeveel nut de Leerplichtwet nog zal kun nen stichten, blijkt uit onderstaande proeve eener solicitatie voor het directeurschap eener gasfabriek. (De namen zijn gefingeerd.) Aan den WEdl. Achb. Burgemeester En Wethouders Van dezen Gemeenten, Zoo Pieterse van Reimers waal vernomen heeft, in de //Nieuwen Rotfersehe Courant//, Dat er gevraagt Directeur voor Gemeente gasfabriek waterleiding, ik vind Mij, voor Deze betrekking, Geheel voor Geschikt, uitstekent berekent, vrij van sterken drank Goede Ge tuigschriften. En Zoo ik Mijn zelf, Beroept als sollicitant, voor Deze betrekking En te voor Deelen zal ik werken voor Deze Gemeenten inlichting verkrijgbaar, bij Wethouder Kromstijl te Rei mers waal. En die ik Mijn noemt W. Pieterse, te Reimers waal. Avonturiers. Uit Sittard meldt men aan de N. R. Ct. De telegraaf en onze ijverige inspecteur van politie te Lommen hebben twee jeugdige avon turiers gevat. Aan den inspecteur was mede gedeeld dat een 15-jarige jongen van welgestelde familie uit het gesticht der broeders te Bleijerheide was vertrokken met een 16- jarige vriend uit zijn geboorteplaats Hagen, in Westfalen. Deze laatste had aldaar van zijn patroon 600 mark verduistert en in het be zit van deze som een bezoek gebracht aan zijn speelmakker, in bet kloosterteBleijerheide. Samen besloien zij met dat geld een reisje te ondernemen. Vooreerst naar Aken daar werden nieuwe spullen gekocht hierna ging het naar Maastricht. Toen beiden aan bet station, te Sittard, voorzien van een kaartje naar Amsterdam, arriveerden, vielen zij spoedig door de mand en de politie bracht hen te Sittart in arrest. De broeders van hel geslicht te Bleijerheide werden per telegram van de arrestatie in kennis gesteld, waarvan er twee hier arri veerden en hun leerling herkenden. Deze laatste werd toen vrijgelaten en vertrok met de broeders naar het gesticht, doch de avonturier en jeugdige dief van de 600 mark zal zich wegens diefstal voor den üuitschen rechter te verantwoorden hebben. Bet een pijl in liet oog geschoten. Het 7-jarig zoontje van K. te Bennekoin, werd door een buurmeisje met een pijl in zijn oog gescholen. Waarschijnlijk zal bet oog verwijderd moeten worden. „Opskèp pur In de Hoofdstad. Op den Dam. 's Middags 5 uur. Een onzer heerlijke open trams komt aanrijden, houdt stil. Stormloop, in anderhalve minuut speelt zich een heele tachtigjarige oorlog af. Alle plaatsen bezet op één na, die hardnekkig verdedigd wordt door een meneer met een hoed op. «Nog plaats, conducteur vraagt een dame met bloedkoralen wangen. «Naast dien meneer daar,® wijst de con ducteur. «Nee, die plaats is bezet. Voor die dame daar®, en de meneer met den hoed wuift, ergens heel in de verte, naar een dame met een kind op den arm, die komt aanzwoegen. «Instappenroept de conducteur tot de bloedkoralen dame. «Die plaats is bezet®, schreeuwt de meneer met den hoed terug. »Instappen«, roept te conducteur. «Hier is mijn passie®, brult de meneer met den hoed. De bloedkoralen dame is bleek geworden en trekt zich terug. De dame met het kind wringt zich naar voren en stapt in. Triomfantelijke blikken van den meneer met den. hoed. Pijnlijke stilte. De conducteur komt om de kaartjes. «Je mag je reglementen nog wel eens na lezen®, zegt de meneer men den hoed, sarrend. «Die ken ik®, bijt de conducteur terug. «Die ken je niet, want anders zou je weten «Wat zou-ie weten vraagt plotseling een somber uitziend medepassagier. De andere kijkt op. «Maar ik had toch twee passies «Wat vervoert de tram, passagiers of pasjes De andere lacht dom, weet zoo gauw geen antwoord. «En wat zou u zeggen als ik uw duinwater betaalde en dan de leiding liet afsnijden?® Een dwarsstraat lang is de andere geslagen. Dan zegt ie«Maar als ik nou in den Stads schouwburg een plaats koop, dan mag er toch niemand anders op «Die plaatsen zijn genummerd,® antwoordt de onverstoorbare sombere. De conducteur passeert op den terugweg naar het achterbalkon. «En als ik nou 'ns zoo dik was, dat ik de heele bank bezette, hoeveel passies had ik dan noodig vraagt de onverzienlijke. «Geen passies. Een enkele reis abattoir®, klinkt het uit een hoek. Gegrinnik langs alle banken. Op 't Frederiksplein stapt het echtpaar uit. En een burgerjuffrouw, die al den tijd stil heeft gezeten, keert zich dan op eens om en begint te schelden «Opskepper Opskèppur 1 Op-skèpperTot midden op de Hoogesluis. (»Tel.«) Naar Nederland uitgeweken. De Fransche regeering heeft inlichtingen verzocht omtrent de verblijfplaats van twee minderjarige kinderen, in Frankrijk geboren, doch na den dood der ouders, nu ongeveer tien jaar geleden, naar Nederland gebracht. Hunne namen zijn Charles Saveny, ongeveer 12 jaar, en Jean Saveny, 14 jaar. Eerstgenoemde zou zijn aangenomen als kind door eene familie, waarvan de naam niet bekend is, doch welke vermoedelijk in Amsterdam of 's Gravenhage, en misschien in Rotterdam, een groot restau rant zoude houden. Het ander kind zou zich ia Nederland bevinden bij een zekeren Saveny broeder van wijlen zijn vader omtrent wiens verblijfplaats men weder in het onzekere ver keert. Opsporing van hun verblijf en onmid- delijk bericht aan het departement van justitie wordt verzocht. Petroleumbrand in Galicië (Oos tenrijk). De rijkdom van petroleum in Galieie is bekend, het is de grootste schat van dit land. En onder de oliehoudende ter reinen is dat iji de streek van Boryslaw het vruchtbaarst. Onder den grond bevindt zich aldaar een kolossaal oliereservoir, waarop men slechts een paar boorputten behoeft te plaatsen om de olie hoog te laten springen. Daar is eenige weken ge leden een nieuwe put gegraven, waaruit dagelijks een hoeveelheid van 200 tanks spuit. Dit is zooveel, dat men dadelijk een net van kanalen heeft moeten graven om de olie, die anders het land zou overstroomen, te verdeelen en naar de reservoir te brengen. De bron, Oil City// genaamd, en die aan een Berlijnsche maat schappij behoort, is de sterkste van de wereld en hare productie is zoo enorm, dat zij een aanmerkelijke daling van den prijs tengevolge had, zoodat de rijkdom in plaats van een zegen een ramp dreigde te worden. Dë normale prijs van 4 kronen is daardoor tot 1 kroon verminderd, met dit gevolg dat gebeurde wat hier altijd gebeurt, nl. dat de producenten de hulp van den Staat inriepen. Volgens de hier heerschende begrippen is hulp een van de eerste plicht en van den Staat in zaken van handel en industrie. En zoo aarzelde de Minister van spoorwegen geen oogen blik om in het belang van het Kroonland te beloven de locomotieven in Oost-Galicie voor het stoken met petroleum in te richten en voor een lever ng van 30.000 wagens per jaar te contracteeren. Daaren boven is met behulp van den Staat een vereeniging van olieproducen'en tot sUnd gekomen, met het doel een trust te sluiten en het bedrijf te reorganiseeien. De Staat, die door een zware consumpiiebelas ing bij dit bedrijf geïnteresseerd is, trekt in deze onder beweren dat de belangen van Galieie er mee gemoeid zijn, één lijn met de fabrikanten. De reusachtige Oil City is nu Zaterdag door het inslaan van den bliksem in brand geraakt. Wie dat niet gezien heeft, schrijft een toeschouwer in de krant, kan zich van dit vreeselijke schouwspel geen voorstelling maken. De vlam van deze eene put was 200 M. hoog, veranderde 10 K.M.verde duisternis in daglicht en verspreidde zulk een hitte, stank eu rook, dat men een kwartier gaans van de plaats des onheils moest wegblijven om niet te stikken, Allengs werden nog 5 andere putten aan. getast, waaronder er een die Java en een andere die Celebes heet. Deze heele streek met de dorpen Boryslaw, Drohobycz en Tustanavice hee"t er dagen lang als een hel vol vlammen uitgezien, waarbij de met petroleum gedrenkte grond in brand stond. Ijzingwekkend was liet te zien, hoe de ruwe olie bij het spuiten uit den toren in een reusachtigen vurige kolom veranderde en een rook ontwikkelde die de heele streek verpestte. Gelukkig dat de Oil City put geïsoleerd staat, zoodat ingevolge de talrijke en tijdige hulp geen menschen- levens te betreuren zijn. De ingenieur Wolff, die namens de //Berliner Bank fur Naptha-industrie® Daar de plaats des onheils is gesneld, zegt dat men, als de eene put uitbrandt, slechts een nieuw gat behoeft te boren om weer dezelfde hoeveelheid te krijgen. De kosten voor nieuwe boringen zijn er door den rijkdom van den grond spoedig uitgehaald de handel in Galicische petroleum naar Duitschland is in een paar jaar van 6 tot op 12 millioen Mark gestegen. Petroleum is in die streken veel goedkooper dan een vat drinkwaterhet eene kost slechts 20 het andere 50 kronen. Op het oogenblik zijn ongeveer 1500 tanks verbrand, wat, bij een jaarlijksche productie van 200.000 tanks uit de Oil City-put, niet veel te heteekenen heeft. De schade wordt op 200.000 kronen geschat, die door assurantie gedekt is. Dank zij de hulp van een paar honderd soldaten en de plaatselijke brandweren, is het vuur door afgravingen tot staan gebracht, al zal het nog een tijd lang duren vóór het geheel geblnscht is. (//N. R. CU) Een nieuwe uitvinding. De maatschappij van natuur-weten- schappen te Neurenberg, meldt aan de bladen, dat een onderwijzer dier stad een toestel heeft uitgevonden, dat electri- sehe golven uitzendt met een snelheid van 400.000 kilometers per seconde en welker kracht zich nog doet gevoelen op een afstand van verscheidene hon derden kilometers. Dit toestel, dat zich van al de bekende stelsels van draad- looze telegrafie bedient, is in staat, zooals proefnemingen bewezen hebben, schepen, torpedo's en ballons te besturen, kanonnen af te schieten, mijnen te doen springen, fotografietoestellen te openen en te sluiten. De maatschappij .®van natuur-weten- schappen van Neurenberg zal den uit vinder ondersteunen, om zijne proef nemingen te doen op groote sohaal. Italiaansche roovers. Een echt Italiaansch rooverstakje wordt uit Brindisi gemeld. In district San Yito de Normanni bood baron Remondini op zijn kasteel zijn vrienden een feestmaal aan. De nacht brak aan, toen een heer in elegant jachtcostuum aan de slotpoort verscheen. Hij vroeg, daar hij zeer ver moeid en hongerig was, om de gastvrij heid van den baron. De baron aarzelde geen oogenblik aan den voornaam uit- zienden vreemdeling zijn huis ter be schikking te stellen, noodigde hem aan tafel, en een uur later nam hij met alle andere gasten deel aan een dansje. Plotseling eiichten zes carabiniers te paard toegang tot het slot. De aanvoerder der troep nam de gast heer apart en vertelde hem, dat zij den beruchten roover Suma, „den schrik van San Yito" op het spoor waren. De roover moest zich onder de gasten bevinden en, terwijl de karabinier op den vreemdeling in jachtcoHtuum wees, fluisterde hij den baron in 't oor, dat dit de beruchte roover was. In een ommezien was de vreemde geboeid en in den paardenstal geworpen. Blij dit gevaar ontkomen te zijn, verzocht de baron den wakkeren soldaten te rusten, iets te gebruikeo en dan aan den dans deel te nemen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Men was midden in 't ge sprek, toen de karabiniers eensklaps midden in de zaal gingen staan, hunne revolvers trokken en ieder der aanwe zigen met den dood bedreigden, die niet onmiddellijk al zijn geld en sieraden op tafel legde. Van schrik half verlamd, volgden de gasten, de baron aan 't hoofd, het bevel der mannen op, en in enkele minuten hadden dezen een buit in handen ter waarde van over de 72 000 gulden. De karabiniers sprongen op hunne paarden, niet zonder vooraf den gewaanden ge vangene uit den stal bevrijd te hebben. Zoo snel mogelijk maakten zij zich uit de voeten. Slechts eenige uren later kwam men tot de ontdekking, dat de edelman in jachtcostuum werkelijk de roover- hoot'dman Suma en de dappere karabi niers zijn vermomde gezellen waren. Boor den trein gedood. Donderdagochtend omstreeks kwart over tienen is door trein 83b even voorbij het station Middelburg een wegwerker van de S.S. overreden en onmiddellijk gedood.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2