EN Co. ■'«lam. Woensdag 15 Juli 1908. 23sle Jaargang N°. 1363. 8PLAAT (Z.-H.) ons LAND. - '6 BAAR. Antirevolutionair Orgaan voor de ZuiilliollaiMl*clie en Zeeuwsclfte Eilanden. :i "i f I 1 m 4 1 I! Inrichting. ELZET, - riEL. NNESSE IN HOC SIGNO VINCES ifl T. BOEKHOVEN. 1 SOMMELSDIJK. 'or- ^FEERDERIJ Opticien. ROTTERDAM. ïringeugeen 2 maal per uur. Levering Aïie stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Aan de Stellendamsche Vaders en Moeders! Aan de Stellendamsche Vrienden. Raadsverkiezing te Oude Tonge. fif. Heestermans. Heester mans. Tuin- en Landlfouw. X raasbaak. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. ft 1 v' ders en Landbou- te bekomen voor 2- en Bloemzaden, nz. alsmede zijne vanaf 50 ets. met etui 99 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. ifzonderlijke nummers 5 Cent. UITGKYER Telefoon Inter comm. So. 3. Advertentiën 10 cent per regel en 3/t maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal« Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. Bij u is rondgebracht een circulaire van het Hoofdbest. van den Bond van Ned. Onderwijzers 't Is er een, zooals er boven staat, van het elfde tien duizendtal. Er zijn er voor Nederland dus al 110,000 verspreid ongeveer. En dat is goed. Want hoe meer men zulke blaadjes uitdeelt en laat lezen, des te meer wordt openbaar dat 't beginsel der Openbare School, der Neutraliteit van 't onze ganschelijk verschilt. Wat is dan ons Christelijk begiasel op 't terrein der schooi. Wil dan onderstaand Unieblaadje no. 42 ook een lezen. Dan wordt't duidelijk, waarom we een School met den Bijbel willen, en de Openbare School voor onze kinderen niet kunnen en mogen begeeren WAAROM DE SCHOOL MET DEN BIJBEL? Waarom een School met den Bijbel voor onze kinderen Omdat uw kinderen gedoopt zijn en door u de belofte is afgelegd, dat gij uw kinderen zoudt onder wijzen, doen of helpen onderwijzen in de leer, die door u beleden wordt. »Maar is het dan niet genoeg, als wij tehuis aan onze kinderen een Christelijke opvoeding geven Kan Zondagsschool en Catechisatie niet, zoo noodig, aanvullen, wat aan de huishoudelijke opvoeding mocht ontbreken Wie hierop bevestigend ant woordt, geeft zich niet volledig rekenschap van de geestelijke be hoeften van het kind en de betee- kenis en den omvang eener Chris telijke opvoeding. Gij zijt overtuigd, dat het uw dure plicht is, de belofte, bij den doop van uw kind afgelegd, zooveel in uw vermogen is na te komen. Welnu, als gij een oogenblik tot uzelven inkeert, zult gij moeten be kennen, dat uw werk, als alle arbeid van menschen, onvolkomen is Zult gij dan niet gaarne de hulp inroepen van mannen, die hun leven gewijd hebben aan de opvoeding der jeugd, aan de onderwijzers Zoolang gij uw kind nog thuis hebt, zijt gij voor hem de eerste persoon. Tot u ziet het op, tot u richt het al de menigte van vragen, die in zijn ontwikkelend bewustzijn opkomen. Maar als het kind de school binnentreedt, komt daarin verandering, dan is uw kind voor een groot deel onder uw gezag uit. Dan kan de meester ook groo- ten invloed uitoefenen op den ge- dachtengang van uw kind En mocht het geval zich voordoen, dat deze hem iets leerde, dat met uw zeggen in strijd was, dan is het niet on mogelijk, dat de meening van den meester meer ingang vindt dan de uwe. De meester vertelt hem zooveel nieuws leert hem zooveel, dat hem nog onbekend wastoont hem zoo veel wonderlijks, waarover het kind nooit van u hoorde. In de school wordt het kind als ingeleid in een nieuwe wereld, waarin zooveel schoons en heerlijks hem aan'rekt en treft. En kunt gij het nu goedvinden, dat uw kind die wonderwereld be treedt, zonder daarin te vinden wat het in uw huis als het heiligste en het hoogste aanvankelijk leerde kennen Immers in het Christelijk gezin is het gebed, is Gods Woord in hooge eere. Diarvoor heeft het kind eerbied; aanvankelijk meest nog, omdat het weet, dat zijn ouders er voor buigen. Wat zal het kind nu denken, wat zal het u vragen, als het ziet, dat in die andere wereld, die hem in de school ontsloten wordt, van dat hoogste geen sprake is Het schoonste, dat uw kind dan leeft kennenwat bijna alles op zijn spel na terugdringt op den achtergrond en waarmede hij jaren lang bezig is, dat hij in zich opneemt en waarmede hij één wordtdat alles zou voor hem be staan zonder God Dat mag toch niet? Er moet eenheid zijn'jin de opvoeding in huis en in de school. Gebed in huis, gebed in de school de Bijbel de eereplaats jin huis en evenzoo in de school. Gij hebt uw kind soms op zijn 2 vragen gezegd, Wie die schoone bloemen en tintelende s+erren maakte en de meester in de School met den Bijbel leert hem ook, dat alles door God geschapen is en onderhouden wordt. Heeft uw kind straf verdiend gij spaart de roede niet, maar tevens hebt hij hem te wijzen op de Wet des Heeren en is hij in de school ongehoorzaam, dan heeft de onder wijzer in het Woord Gods een tuchtmiddel en weet vaak in het gebed het hart van het kind te treilen om het tot schuldbesef te brengen. In huis en in de School met den Bijbel leert het kind, dat alle gezag komt van Bovenvoorwaar niet overbodig in een tijd, waarin aller wegen over tuchteloosheid wordt geklaagd 1 En, ten slotte zoudt gij het kun nen verantwoorden, uw kind bij het verlaten der school de wereld in te zenden, zonder het, zooveel gij ver mocht, te hebben toegerust voor den strijd, die het wacht tegen al lerlei verleiding hier op aarde, maar bovenal voor hetgeen noodig is op zijn reis naar de eeuwigheid Het zijn toch zulke gewichtige jaren voor zijn zedelijke en gees telijke vorming: de schooljaren! Welnudaarom is de School met den Bijbel zoo noodig voor uw kind. Daarom hebben dan ook, gedu rende meer dan een halve eeuw, mannen van Christelijken huize niet geschroomd te kampen voor de School met den Bijbel. Daarom worden ook thans nog uw krachten en gaven gevraagd om die School te steunen en te onder houden, om haar gebied steeds meer uit te breiden, opdat straks nie mand zelfs niet de armste tevergeefs voor zijn kind een plaats behoeve te vragen op de School met den Bij bel. Ons dunktzoo is de tegenstelling zuiver gesteld. School met of School zonder den geopenbaarden Christus. Vraag eens aan den man, die het Bondsblaadje tegen de Christelijke School heeft laten verspreiden, hoe het komt, dat een antirevolutionair Wet houder van Onderwijs is benoemd te Amsterdam met medewerking van liberale raadsleden. De heer Ketelaar, secretaris van dien Bond van Openbare onderwijzers, van welke Bond dat blaadje is uitge gaan, had zich voor Wethouder dis ponibel gesteld. Maar hij werd niet gekozendoor eigen partijgenooten verworpen. De voorstander van 't Christelijk Onderwijs, mr. de Vries, werd door vrienden van 't Openbaar Onderwijs ge.- kozen. Wat .dunkt U daarvan, vrienden! Is dit niet teekenend. Die Liberale Raadsleden zijn gekweekt op de Op. school en kiezen daar - haar ken nende,een antirevolutionair. Hebben de vrienden der Op. School daarmee niet getoond, dat de belangen van 't Onderwijs beter aan een anti revolutionair waren toevertrouwd dan aan een Bondsman. Ga daarom voort met uw werk, mannen broeders! De liberalen in Amsterdam erkenden met hun keuze de waardij en kracht van 't antirevvan 't Christelijk beginsel op schoolterrein. Dat christelijk beginsel stond hun hooger dan dat der Bondslui. Leg het ontvangen blaadje dus voor U neerlees het goed en vraag dan Wat deden de Liberalen in Amsterdam ten behoeve hunner kinderen? Antwoord ze zochten den man van 't Christelijk beginsel. Als er één partij recht heeft op een zetel te Oude Tonge, dan is 't wel de Roomsch-Katholieke, die daar sterk vertegenwoordigd is. De personen der Candidaten laten we hier geheel buiten spel. De heer Heestermans was reeds eenmaal Lid van den Raad. Bewijs dus, dat men hem die plaats toevertrouwde als bekwaam en rechtschapen om de Gemeentebelangen te behartigen. Laten dus alle Antirevolutionairen trouw ter stembus opkomen en met zeldzamen ijver en eenparigheid hun stem uitbrengen op den heer 't Is hier een réchtsvraag. Mag zoo'n groote groep van Katho lieken geen vertegenwoordiger hebben in den Raad Dragen ze niet in sterke mate bij tot den bloei der Gemeente Is allerlei nering en hanteering door hen niet bevoordeeld en geholpen En zou men dan zoo krenkend onbillijk en onrechtvaardig zijn, om te zeggen De Roomschen mogen wel als groote minderheid alle lasten mee helpen dragen, maar hun stem zal in den Raad niet gehoord worden Daarom, Antirevolutionairenen U, Liberalen die rechtsgevoel bezit,brengt uw stem uit op den Katholiek Dan nog maar is er één Roomsche in den-Raad. Zegge: één. Of is één al te veel in 't oog der Liberalen te Oude Tonge 't Schijnt wel, anders zou men geen tegen-candidaat gesteld hebben. Dat dan de tijding ons moge be reiken de heer Heestermans is gekozen. Dan zou aan een schreeuwend on recht een eind zijn gemaakt. Een schreeuwend onrecht, door vele Libe- ralen thans nog bewerkt en gewenscht. „LANDBOU W-ONDERWIJS." (Slot.) PROEFVELDEN. Ons resten nog een drietal proefvelden. Voor eerst twee cultuurproeven met aardappelen en dan nog eene inzake het vaststellen der „gebruiks waarde" van enkele phosphorzuurhoudende mest stoffen. Oultnurproef met aardappelen. Proefnemer de heer J. Timmerman te Sommels- dijk. Het proefveld, bestaande uit lichte zavel in den polder Oudeland droeg tot voorvrucht suiker bieten. Er werden een zestal verschillende Eigen heimerpoters uitgezet. Dus kwamen er 6 perceelen. Eene vergelijking is gemakkelijk te maken uit het onderstaande tabelletje, (alles per Gemet). I. Poters uit Ingen v. rivierklei gaven 4000 KG. groote en 3500 KG. poters. II. Poters v. Goedereede zandgrond gaven 3257 KG. groote en 2114 KG. poters. III. Poters t. Groningen oude dalgrond gaven 4743 KG. groote en 2110 KG. poters. IV. Poters v. Groningen nieuwe dalgrond gaven 5478 KG. groote en 3652 KG. poters. V. Poters v. Groningen zandgrond 4740 KG. groote en 2000 KG. poters. VI. Poters v. Groningen zware klei 5775 KG. groote en 2100 KG. poters. Oultuurproef met aardappelen. Proefnemer de heer J. A. Slis te Ooltgensplaat* Hier werden een viertal verschillende variëtei ten gepoot n.l. Eigenheimers, Animo, Praal van Engeland en Julia. De opbrengsten per Putsch Gemet waren Eigenheimers 125 HL. gr. en 45 HL. poters. Animo 129 50 Praal v. Engeland 124 30 Julia 121 86 Animo bleef vrij van ziekte. Ze was echter wat te geel op schotel en had te diepe putjes. Julia werd evenmin ziek. Ze was echter wat los. De Praal van Engeland had weinig ziekte ze werd verkocht voor export en bracht den hoogsten prijs op. De heer Slis had ook weer, gelijk als een viertal jaren terug, een proefveld ter vaststelling van de „Gebruikswaarde" van super, Thomasslakben en Beenderneel. Ditmaal waren suikerbieten de proefvrucht. 'tVeld was in zeven perceelen ver deeld. De volgende tabel geeft een duidelijk over zicht van de resultaten. 1. Geen phosphorzuur 17550 KG. 2. Thomasslakken 22068 3. Thomasslakken en super 28514 4. Superphosphaat 27266 5. Beendermeel en superph. 26178 6. Beendermeel 20470 7. Geen phosphor (gier) 23752 Evenals vorige jaren was ook nu weer half Thomasslakken en half superhosplaat 't meest voordeelig. M. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 194. Wat zijn vezelplanten 195. Is er een middel tegen de kwade koppen in 't vlas 196. Wat is het beste middel om luis uit de bloemen te verwijderen? A. W. D. Antwoorden en mededeelingen. 192. Kunstmest op nawei? Reeds in 't vorig nummer een opstelletje geplaatst, getiteld: na de hooiïng. 193. Carbolineum is een product, dat men bereidt uit koolteer. Er wordt veel reclame voor gemaakt als bestrijdingsmiddel tegen allerlei plantenziekten. Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel. Woensdag 8 Juli 1.1. kwamen op uit- noodiging van den schoolraad voor de Scholen met den Bijbel afgevaardigden van de Besturen alsmede de directeuren der bijzondere kweekscholen bijeen in het Gebouw van Kunst en Wetenschappen te Utrecht. De vergadering werd geopend door den WelEerw. Heer Ds. H. Pierson van Zetten, voorzitter van het Moderamen van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel, die daarna onder algemeene goedkeuring de leiding op zich nam en met toestemming der Vergadering tot Assessor benoemde den Hoog Eerw. Heer A. F. Diepen van 's Hertogenbosch en tot Rapporteurs den Heer Dr. H. A. Weststrate van Zetten en den Eerw. Heer J. A. Buil, Overste van het St. Gregorius- huis te Utrecht. Doel der vergadering was gedachtenwisseling omtrent eenige technische en finantieele bezwaren tegen het Koninklijk besluit van 8 Mei 1906 betreflende sub- sidieering van bijzondere kweekscholen, zooals dat gewijzigd is bij Koninklijk besluit van 29 Januari 1907. De trouwe opkomst der uitgenoodigden (slechts een van de 49 kweekscholen was niet vertegenwoordigd) bewees, dat de Schoolraad een goed werk had gedaan, het initiatief tot deze vergadering te nemen. Ook eenige kamerleden van rechts waren tegenwoordig. De punten van bespreking gaven herhaaldelijk aanleiding tot levendige gedachtenwisseling en zeer geanimeerde discussies. Te ruim 4 ure werd de ver gadering gesloten. Daar wegens tijdgebrek verschillende punten van bespreking niet in behandeling konden worden genomen, werd besloten op een nader te bepalen dag in September of October een nieuwe vergadering te be leggen en djn een eindrapport uit te brengen, dat gepubliceerd zal worden. Een nieuwe leider. Door den Haagschen briefschrijver van de De Tijd wordt, naar aanleiding van de berichten over het terugtrekken van den heer Goeman Borgesius uit de politiek, gevolgd door een tegenspraak, welke eer den indruk van een bevestiging maakte, het volgende opgemerkt »De afgevaardigde van Enkhuizen is, in de laatste jaren, geheel op den achtergrond gebleven en de profetenmantel van den leider werd reeds den opvolger omgehan gen De heer Patijn zijne geheele optreden toont het is de Borgesius der toekomst. Deze keuze is niet zonder belang. Zij beteekenl, dat de zaak op den ouden voet wordt voortgezet. De heer Patijn is als de heer Borgesius een uitermate hartstochtelijk man, bij wien alles wijken moet voor de politiek en die als de heer Borgesius altijd zeggend, dat geen politiek hem leidt, in alles zich door de politiek den weg wijzen laat. Hij is alleen gevaarlijker dan de heer Borgesius, omdat hij als man van de wereld, zoon van den Commissaris der Koningin, den vorm meer in acht neemt, hupsch en vriendelijk is tegenover alles en zijn harts tochtelijk anticlericalisme in het gewone leven beter te verbergen weet. Gemeenteraadsverkiezing te Zierikzee. De antirev. kiesvereeniging heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van Mr. J. C. van der Lek de Clercq tot candidaat gesteld den heer Mr. D. Engel- berts, officier van justitie. Middelharnis. Onze dorpsgenoot, de jongeheer J. Vermaas Kz., leerling der H. B. S. te Schiedam, met 5-jarigen cursus, deed jl. week met goed gevolg examen om overgeplaatst te worden van de 3 de naar de 4de klasse. Vrijdagavond jl. reed een onbekend gebleven persoon met een fiets een kind omver van den heer F. van der Weide, met het gevolg, dat het kind ernstig aan 't hoofd verwond werd. Zaterdag viel de dochter van J. A. van een trap, waardoor zij zich zoodanig verwondde dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. Zaterdag had J. K. alhier het ongeluk aan de Molenweg met hit en kar in de sloot terecht te komen, Met behulp van eenige personen, die daar juist kwamen, wist men de zaak op het droge te krijgen, en kon hij met eenige materieele schade huiswaarts keeren. Dat 't voor allen, die jl. Vrijdagavond deelnamen aan de muziekoptocht niet even prettig afliep, ondervond de dochter van B. Troost alhier, welke zoodanig tusschen de op de Voorstraat te Sommelsdijk staande pomp bekneld raakte, dat geneeskundige hulp ten spoedigste noodzakelijk was. De milicien A. Visser welke voor onbepaalden tijd ontheffing van den dienst "j •- i\ V A r ij.i fi 1 1 h lï! il Tz.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1