HAAS- HI TWEE BLADEN. la Zaterdag 4 Juli 1908, No, 1360. m w Tweede Wad 60 INHOCSIGNOWSES Dit nummer bestaat uit Officieel CüecBeeite. LANDWEER. Overgang van het Leger naar de Landweer. De BURGEMEESTER der Gemeente Som- m els dijk; Gezien het 3de lid van 10 der Landweerinstructie I; Brengt ter kennis van belanghebbenden ie. de dienstplichtigen bij de militie te land, die in den loop van dit jaar een achtjarigen dienst bij de militie hebben volbracht of alsoog zullen volbrengen, dat zijn in het algemeen zjj, die behooren tot de lichting van 1900, op 1 Augustus a.s. zullen overgaan naar de Land weer, met uitzondering van hen, die: a. behooren tot een der bereden korpsen of tot het Korps Torpedisten; b. in het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dienst, om het even of de opheffing werd verleend als geestelijke enz., dan wel wegens kostwinnerschap of om eenige andere reden van bijzonderen aard; 2e. de dienstplichtigen, die uitstel hebben genoten van eerste-oefening of van verblijf onder de wapenen, gaan evenveel jaren later naar de Landweer over als het uitstel heeft geduurd; vroeger genoten ontheffing rekent ech'er mede als diensttijd en brengt alzoo geen vertraging in den overgang naar de Landweer; 3e. zij, die overgaan naar de Landweer en binnen het Rijk verblijf houden, moeten zich vóór 31 Augustus a.s. IN PERSOON aanmel den bij den Burgemeester hunner woonplaats en bij deze aanmelding inleveren hun zak boekje met daarin gehechten verlofpas;'erwijl zij, die naar de Landweer overgaan en buiten het Rijk verblijf houden, zich niet IN PER SOON behoeven aan te melden, doch alsdan verplicht zijn hun zakboekje met daarin ge- hechten verlofpas bij aangeteekenden brief waarin hun adres buitenlands duidelijk en volledig moet worden vermeld toe te zenden aan den Burgemeester hunner laatste woon plaats binnen het Rijk 4e. zij, die op 1 Augustus a.s. naar de Land weer overgaan, zijn van dien datum af onder worpen aan alle voorschriften voor de Landweer gegeven Vestigt met nadruk de aandacht op artikel 24, 25, 27 en 28 der Landweerwet(Zie verdet aanplakbord). Zij, die familiebetrekkigen hebben, die in het buitenland verblijf houden en in de termen vallen van overgang naar de Landweer, worden uitgenoodigd belanghebbenden te herinneren aan de bepaling van artikel 24 bovengenoemd. Sommelsdijk, den 1 Juli 1908. De Burgemeester voornoemd, DE GRAAFF. INVORDERING, s Rijks directe SJciastinsen. De BURGEMEESTER der Gemeente Ooltgens- plaat maakt bekend, dat het Kohier der Be lasting op Bedrijfs- en andere inkomstenj over het dienstjaar 1908 '09 invorderbaar verklaart op den 29 Juni 1908 aan den Ontvanger ter invor- vordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zün aanslag op den bij den wet bepaalden voet te voldoen Ooltgensplaat, den 1 Juli 1908. De Burgemeester JOH. VAN PUTTEN. NATIONALE MILITIE. Oproeping van verlofgangers in werkelijken dienst. De BURGEMEESTER van Ooltgensplaat maakt bekend dat de in deze Gemeente gevestigde verlofgangers wier namen hieronder zijn ver meld bij deze ieder tegen het achten zijnen naam aangegeven tijdstip krachtens artikel 111 der Militiewet 1901 in werkelijken dienst worden opgeroepen. Namen en voornamen der_ verlof gangers: Oudzegel Dirk 1 Sept. Lichting 1903 Bergen op Zoom; Janze JohannisEde.; Wielaard Willem. Ede; Ras Jacob 7 Sept. Brielle Dekkers Johannis Jacobus. Willemstad. Pipping Pieter. Willemstad. (Zie verder aanplakbord.) Uit de iser§. Hoe de School in Frankrijk aan de natie sgehecht* is, vinden we zoo aardig ge- teekend in Onze Courantals zij zegt Ze steken geen hand uit, de kinderengeen boek nemen ze aan Het stelsel van ^lijdelijk verzet.* Waar een schoolmeester weinig legen doet 't Gebeurt natuurlijk alweer in Frankrijk, waar men tegenwoordig in het »Boek der Wijsheide van de Groote Revolutie studeert en daaruit zijn levensregelen opgraaft. t Is een wonderlijk gezicht. ^Kinderenzegt de meester, 'n pak boeken onder den arm, »nu nemen jullie elk een boek mee naar huis en je maakt, dat je les zóóveel thuis goed leert ik loof 'n mooien prijs uit voor wie de gansche week z'n les 't best kent Maar de prijs vermurwt geen kinderhart. Niet één neemt meesters boek aan. Dan legt deze 't vóór hen op tafel De school gaat uit zonder danken dat is men daar gewoon en alle boeken blijven op de tafels liggen. ^Hé, kinders jullie vergeten je boeken roept meester. Maar zijn discipelen zijn Dostindisch doofzeggen niets terug kij ken niet eens om gaan naar huis zonder boek. Meester kan ze weer ophalen en weg bergen. Den volgenden dag is de meester boos. Hij dreigt met strenge straffen. Wie z'n boek weer laat liggen de lezer en lezeres, die hun schooljaren nog niet geheel vergaten, vullen zélf de bedreiging wel in, die een onderwijzer in zulk een geval, als zijn toorn billijk ont stoken is, gewend is te uiten. De boeken blijven weer liggen. Nu geeft de meester strafwerk op. Er wordt geen vinger uitgestoken, maar wegloopen doen de kinderen ook niet, zwijgend wachten ze, dat meester 't moe wordt en hen laat gaan zonder boek 'n Boek meenemen doen ze niet. En 'n les leeren uit dat boek, evenmin. Niet zoozeer uit kinderlijken tegenzin in 't lessen-leeren, maar omdat vader en moe der 't verboden hebben. En de pastoor heeft gezegd, dat het slechte, goddelooze boeken zijn, die op school worden gebruikt boel en, waaruit ze niet leeren mogen en die ze niet mee naar huis mogen nemen. En de pastoor zal 't wel weten En hun ouders moeten ze gehoorzaam zijn Meester begrijpt ten slotte, dat men net zoo min een gansche klas dwingen kan, als een geheel volk in de gevangenis zetten hij geeft geen boeken meer mee, maar legt het gewraakte boek voor zich op den lessenaar hij zal dan mondeling die les met de kinderen behandelen, hun de dingen uitleggendan leeren ze op school tóch, wat ze thuis niet leeren mogen. Handen aan den rand Opgeletluidt het bevel. j>Ik ga uit de Vaderlandsche Geschiedenis vertellen Daar begint het lieve leven Hier legt een jongen het hoofd op de hand en telt de bladeren van den wingerd tegen den school muur daar stopt er een z'n vingers in de ooren ginds tuurt een meisje onafgebroken naar den vloer niet één let er op algemeen, lijdelijk verzet. De meester doet een vraag geen antwoord. -» Hij wil de les laten opschrijven nie mand verroert zich. Het is, om wanhopig te worden Gelukkig is het geschiedenis-uur om rekenen En ineens heeft meester de gewilligste, de gezeggelijkste, de vlijtigste kinderen, die men begeeren kan Ze rekenen, of er hun toekomst van afhangt 1 't Rekenboek kon geen kwaad, had m'neer pastoor gezegd, maar 't geschiedenisboek was tegen den godsdienst, daar móchten ze niet uit leeren. Zoo gaat het op onderscheidene plaatsen, Wie wind zaait, zal storm oogsten. Ik neem het niet op, noch voor de pas toors, Doch voor de kinderen, maar de onderdrukking zou wel een wijze dol maken, zegt Salomo en ik dank God, dat ik niet in Frankrijk woon wie weet, wat ik zelf zou doen In Frankrijk is de natie »gehecht« aan de Openbare School. Een groot deel van 't volk is met die school tevreden. Maar het »kerksche« volk verfoeit haar. Zij is er de »moderne secteschool.* Neen, érger nog de kweekplaats van het grofste ongeloof. Een zin als»De ziel is onster felijke wordt er uit de schoolboeken ge schrapt, omdat hij te clericaal riekt. Men zet ervoor in de plaats »De ezel is een zoogdier*wat liberaler klinkt Wat geen praatje is, maar 'n feit! Bovendien zijn de meeste Fransche on derwijzers rood van kleur en dubbel ge vernist. Sommigen zijn anarchistenvelen anti-militaristen. Ze maken het zelfs de tegenwoordige Regeering soms te grof En aan hen is dat »kerksche volk* overgeleverd. Bizondere scholen zijn er niet. De broeder- en zusterscholen zijn lang opgeheven en die er onderwijs gaven zijn verdreven uit het land. Zonder onderwijs kunnen de kinderen ook niet blijven en zoo móéten ze wel op de Staatsschool terecht komen. Maar een kat, die in 't nauw zit, kan rare sprongen doen. Dat gaan de Fransche onderwijzers ook ondervinden en op ver scheidene plaatsen zitten ze nu maar met 't gevalAls je jongen nu absoluut niet leeren en opletten wil giet het er dan maar eens inMen kan aan 't straffen blijven en tenslotte straft de meester zich zelf het hardst Wat er tegen te doen Minister Doumergue weet raad. Hij heeft nu een Wet ingediend, waarbij tegen ouders en pastoors, die de kinderen aansporen tot lijdelijk verzet, straffen worden bedreigd Of dit helpen zal? De mannen der Fransche Revolutie zou den bij óns kunnen leeren, dat men met geweld, onrecht en onderdrukking in een schoolstrijd niet veel verder komt. Ook dan is 't alleen de gerechtigheid, die een natie verhoogt Maar de mannen der vrijheide willen nog wel eens vaak tyrannetje-spelen Natuur en leer Een treurige Statistiek. Het dit jaar verschenen Amerikaansche zendings-blauwboek bevat een »godsdienst- statistiek* van den tegenwoordigen tijd. De getallen komen, naar »Das Freie Wort* vaststelt, vrij nauwkeurig overeen met de door Krose in »Stimmen aus M. Laach* in 1903 gepubliceerde. 00 x. s o5* X k? «S pq OOOOOOOOO OOOOOOOOO m O OO 0.0,000 oef vcf O O AO ON O rovO Ao cs ro eo 10 H o vO O H N NO ON vO OO ON N vo' o H vcf cf ■«*- 88 88 tf) O N N 88 »-« N w N N O O O O O. cf N VO 10 O AO AO 1-8 X O O O O O O O O O O o O O O O q. q. o O <3 o. <0 vo i-C 00 o o O N t-"» N AO O 10 VO o O N O rj- vO e8 N O O NO vO M 88 O N N 88 8-1 N 88 N O O O O O O o" o" O O O O NO 88 88 N 000 000 000 4 o" 4 88 O r}- 88 O OO 5>~ 4 <u n a a O 8! a a o <5 a fl -C D a ss o S o o q -e <5 o vJ 'O o o .3 p4 Ph O pq X .a a O CTJ *23 a <L> a H g g .3 ■H .2 a A O O u tn co a <D co 'B CD J3 -O cd T3 cd P 1 Xi O TJ P <D O tn Q u Bij de heidensche godsdiensten van Afrika en Azie zijn nauwkeurige inlichtingen omtrent bevolkingscijfer enz. tot dusver niet mogelijk, vandaar het grootere onderscheid tusschen Krose en het Zendings-blauwboek. We noemden deze statistiek een treurige. Immers er blijkt uit, hoe ontzaglijk groot het aantal menschen nog is, dat onbekend is met den eenigen naam onder dtn hemel tot zaligheid gegeven. De aap uit de mouw. We knippen even dit berichtje uit Het Volken cursiveeren de laatste woorden Hier hebt ge 't. 3>Kleingeestige plagerij. Voor de Zon dagmiddag te houden cpenluchtmeeting der S. D. A. P. te Joure, heeft de burgemees ter toestemming tot het maken van muziek op het meetingterrein voor 4 uur gewei gerd, omdat er tot 3J/2 uur anderhalve extra-kerksche juffrouw in de kerk zit.i Alle eerbied voor de kerk of voor de godsdienst vindt ge bij de socialisten, nietwaar Vooral, wanneer een propagandist of propagandite in een orthodoxe plaats spreekt. Maar zie je, in zoo'n klein berichtje daar kun je nu es precies zeggen, hoe ot je er over denkt. Dan zijn we zoo 2-onder ons.e Dan komt de aap uit de mouw. (Getuige Vacantie. Een paar jaar geleden schreef de Heer Marcel Prevost in den Figaro over >Va- cantiee o m. »Een onderwerp voor onzen tijd en in het bijzonder voor dezen tijd van het jaar, vooral in het Parijsche leven. Ieder mensch rekent zijn tijd, zijn leven, naar de lustpoozeu, hetzij van hem zelf, hetzij van een huisgenoot, vooral natuurlijk van zijne kinderen. Zoo hebben zelfs de menschen, die hun leven in niets doen doorbrengen, hunne vacantietijden. De heerlijkheid van vacantie hebben bestaat voor zulke menschen evenwel niet. Die genieten alleen diegenen, die van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat moeten wei ken en sloven. De heerlijkheid van't vacantie hebben is het niet gebonden zijn aan zijn dage'njkschen arbeid. Als Augus- tinus ons de vreugde van het Paradijs wil schilderen, dan begint hij met het woord Vacabimus, dat beteekentwij zullen vrij zijn, wij zullen ruimte hebben, wij zullen niet als een paard in den molen altijd maar weer dag in dag uit denzelfden weg afloopen, maar wij zullen den tijd aan ons zelf hebben. De last van het dagelijksche leven zal niet langer op onze schouders rusten, de tijd zal aan ons behooren Dat is een der heerlijkheden van den hemel. Dat de menschen dit als een heerlijkheid beschouwen, bewijst een roep om vacantie in alle klassen van de maatschappij. Heb ben wij het dan overigens ook het geheele jaar ingespannen druk, er moet toch een kleinen tijd van het jaar zijn dat wij, aan den regelmatigen gang van ons dagelijk sche leven onttogen, zelf onze werkzaam heid en ODze niet werkzaamheid, onze rust kunnen regelen.* Zoo is het. Behoefte aan vacantie heeft ieder, die handen- of geestesarbeid verricht. Worde het steeds meer beseft ook door hoofden van bedrijfsondernemingen In Israël kon ook de arbeider rekenen op veertien vrije dagen. Maar in onzen gejaagden, veel eischenden modernen tijd, legt men meestal dag in dag uit, heel het lange jaar door, beslag op den werkman. Alsof hij een machine is en geen mensch Op het Christelijk-Sociaal-Congres oor deelde men het dan ook terecht noodzake lijk, dat in bedrijven waar het geheele jaar door gewerkt wordt, aan arbeiders althans een viertal vrije dagen werd verzekerd. (Vrije Westfries.) Binnenland. Invoering van een wettelijken tijd De minister van Binneniandsche Zaken heeft een nota van wijziging ingediend, strek kende om artikel 1 van bovengenoemd wets ontwerp te lezen aldus 2. De wettelijke tijd in Nederland is de middelbare zonnetijd van Amsterdam Deze wijziging is vergezeld van de volgende toelichting Bij schrijven van 19 Juni 1908 is door den raad van administratie der H. IJ. S. M. aan den minister van Waterstaat bericht, dat er bij dien raad geen bezwaar bestaat tegen het ontwerpen en uitvoeren van de dienstregeling in Amsterdamschen tijd, indien de wet daartoe verplicht. Gelijk bericht werd, onder dagteekening van 20 Juni 1908, aan dien minister gericht door den directeur generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. De minister van Binneniandsche Zaken, die zoowel tegen den Midden-Europeeschen als tegen den Greenwichtijd, als wettelijke tijd voor Nederland, groot bezwaar zou hebben, meent dat men er thans toe kan overgaan den Amsterdamschen tijd tot wet telijken tijd te verheffen. Tiiiei- era Landliouw. Middelharnis, 1 Juli 1908. In de concertzaal van 't Hotel Meijer alhier, werd hedenmiddag een druk bezochte vergade ring gehouden van den Flakk. Boerenbond. Ver tegenwoordigers van den Landbouw uit geheel Flakkee waren daar bijeen, terwijl de discussie zeer geanimeerd, zakelijk en vriendschappelijk was. Naar wij meenen waren alléén Dirksland en Stellendam afwezig. De Voorz. de heer J. D. Mijs van Den Bommel opende de vergadering met een woord van welkom aan de talrijke aanwezigen, waarna de Secretaris, de heer A. W. Keijzer van Dirksland de Notulen las der vorige te Stad aan 't Haringvliet gehouden vergadering. Nadat vervolgens de ingekomen stukken waren gelezen, werd de rekening van 't verloopen dienst jaar overgelegd. 2 Plaatsehe afgevaardigden wer- den verzocht de rekeningen na te zien, terwijl inmiddels werden rondgedeeld: 't Verslagde Statistiek,; 't Borderel en een naamlijst van leden van 't Hoofdbestuur. Een mooi, degelijk en duide lijk gesteld stuk werk waarop hier niet verder kan worden ingegaan om zijn uitgebreidheid, doch waarop we misschien later even terug komen. De contributie voor't nieuwe jaar werd bepaald op f 5,per Afdeeling, en besloten dat de volgende Jaarvergadering te Goeree zal worden gehouden. Daarna werd 't woord verleend aan Dr. de Ruijter de Wildt, Directeur van 't Proefstation te Goes. In 'n mooie, duidelijke en overtuigende rede be toogde spreker dat aankoop van kunstmest op gehalte gewenscht is, wanneer de monsters zuiver eerlijk en zonder voorbehoud genomen worden en daarvan zekerheid bestaat. Voor iemand die totaal vreemd is aan kunstmest en daarin voor komende stoffen, was het betoog niet gemakkelijk te volgen, doch mooi waren voorbeelden en cijfers uit meerdere meststoffen en verschillende landen en openhartig verscheiden verklaringen uit spre kers praktijk, 't Geheel maakte op de vergadering blijkbaar een prettigen indruk, terwijl aan het debat werd deelgenomen door de heerenVan Ostende te Stad aan 't Haringvliet, Donkersloot te Ooltgensplaat, Bij levelt en de Voorzitter, en zéker is 't, dat de aanwezige Secretarissen van Landbouwvereenigingen hun kennis verrijkt heb ben met 't aanhooren van deze causerie. Door sommigen werden dan ook nog al aanteekeningen gemaakt, wat wel bewijst dat het onderwerp urgent was. De Voorzitter sprak dan ook aan't einde geheel naar 't hart der vergaderden toen hij den geleer den spreker „niet een vaartwel doch een tot weerzien" toeriep. Eindelijk werd rondvraag gedaan of nog iemand iets in 't belang van den bond of bedrijf in het midden had te brengen. In antwoord daarop, stelde iemand uit Oostelijk Flakkee den Voorz. een bundeltje afgesneden aren ter hand van witte monarch tarwe die geleverd was onder den naam van zuiver en voor f 16.50 per mud of zeker gewicht, dat mij niet goed ter oore kwam, doch waarvan op de gezichten der aanwezigen duidelijk te zien was, dat zoo iets gewoonweg treurig was. Sommige aren waren 1 tot l'/2 voet hooger gegroeid dan anderen, zoodat het gewas in hooge mate ongelijk groeit, mitsdien geen groot beschot kan geven en een korrel die voor uitzaai totaal ongeschikt wordt of blijft; en de vraag er bij gevoegd of 't niet gewenscht was zaaigraan coöperatief aan te koopen Hierover ontspon zich een geanimeerde discus sie, waaruit bleek, dat zij, die o.a. hun poot- aardappelen zelf in Friesland gaan aankoopen en de aardappelen op 't veld zien groeien en altoos of meest altoos goed uitkomen, waardoor in ver volg van gedachtenwisseling de vraag werd ge daan of 't niet mogelijk was een commissie te benoemen die zaaigraan aankoopt en 't vooraf gaat bezien op 'tveld. Deze idee vond dadelijk veel bijval, waarna vervolgens besloten werd zich te wenden tot de Holl Mij. van Landbouw met verzoek inzendingen van zaaigranen voor hare keuringen vooraf aan den bond te willen opgeven, en tevens te verzoeken dat zaaigraan van handelaren en van teelders elk afzondelijk zou worden gekeurd. Men was het er over eens dat men de keuringen der Holl. Maatij. hiermede niet zou afbreken of overbodig maken, daar toch het doel der Holl. Maatschij. is, de boeren den weg te wijzen waar zuiver zaaigraan te vinden is. De Afgevaardigden van Westelijk Flakkee waren de eenige die zich blijkbaar niet met die commissi- onale idee konden vinden. Zij zagen liever een en ander verbeterd op de keuringen, doch de meerderheid vond het gewenscht, 't voor de zaai aangeboden graan te zien groeien, en daarna te beslissen of het voor dat doel geschikt is. Met 12 tegen 9 stemmen werd ten minste besloten een commissie te benoemen van 3 personen die het graan zou keuren. De Voorz. benoemde tot leden dier commissie de heeren A. A. Mijs te Sommels dijk, Van den Boogaard te Oude Tonge en J.Tim- mers te Middelharnis. Pogingen om Goereeërs in de commissie te krijgen mislukten. Het Dagelijks Bestuur werd gemachtigd de zaak uit te werken en te regelen en besloten te adverteeren om opgaaf van graanvelden voor de zaai en binnen 14 dagen opgaaf van benoodigd zaaigraan. Men kon dan nog vóór den oogst het aangebodene graan afkijken en daarna rapport uitbrengen. Hiermede was de agenda afgewerkt en sloot Voorzitter met een toepasselijk woord de verga dering. NAAR ZUID-LIMBURG. Voor twêe jaren werd door een gezelschap Oud-leerlingen van den landbouwcursus en land bouwers een reisje gemaakt door Zuid-Limburg, onder leiding van den consulent den Heer Van Bijlevelt. Bij velen hunner is daarvan zoo'n aangename herinnering bij gebleven dat zij het plan opgevat hebben daarheen dezen zomer weer een uitstapje te maken. Daar zulke reisjes zeer prettig, maar ook vooral zeer leerzaam zijn, juicheD wij dit plan van harte toe. Vooral in Zuid-Limburg, waar de bodem even als op ons eiland hoofdzakelijk uit kleigrond bestaat, waar zulke, voor ons vreemde toestanden en gebruiken heersehen en waar zulke schoone streken zijn is veel te zieu en te leeren. Daarom noodig ik alle Oud-leerlingen en Land bouwers van rijperen leeftijd, die dit reisje waar van onze consulent de Heer Van Bijlevelt de leiding op zich wil nemen, mee willen maken uit hun naamkaartje of briefkaart aan onderge- teekende te zenden voor 10 Juli a.s. Daarna zal een vergadering belegd worden om een en ander te bespreken. Tijd en plaats daarvan zal ieder bericht worden. Sommelsdijk 30 Juni '08. H. v. d. MEIJDE. l*Iaatseayk Nieuws. Sommelsdijk. Van den heer D. Vis op het halven maantje alhier zijn een aantal konijnen en kuikens van Vrijdag op Zater dagnacht door een hond afgemaakt. De politie doet onderzoek naar den eigenaar van den hond. Middelharnis. Woensdag was het 25 jaar geleden dat de heer Van den Doel als postiljon van Ouddorp op Middelharnis in dienst trad. Als een bijzonderheid kunnen wij daarbij vermelden dat hij in al die jaren maar een enkele week door ongesteldheid werd verhindert en in 't geheel geen onge lukken met zijn paarden of voertuig is over komen. Dat hij alzoo met dankbaarheid op dat afgelegde tijdperk mag terug zien, be hoeft geen betoog. Hoe vele duizenden berichten etc. heeft hij al niet voor ons Blad overgebracht Moge nog vele jaren hem gegund zijn al zij het dan waarschijnlijk niet meer als overbrenger van vroolijke en droeve tijdingen. De postduiven welke door A. Witvliet met de vischsloep, schipper J. de Korte Maandagmorgen meegegeven zijn naar zee, zijn des namiddags ter hoogte van Nieuwe- diep opgelaten en kwamen 111 ruim één uur tijds in hun hokken alhier aan. J. van Strien weike 24 Aug. a.s. onder de wapenen moet komen, heeft een verzoek schrift ingediend om met Dec. dit te mogen doen, waarop afwijzend is beschikt. Bij publicatie wordt bekend gemaakt dat de miliciens te land van de lichting 1900 op 1 Aug. a.s. overgaan (daar behoo ren niet bij plaatsverv. nummerverw. bere den korpen, torpedisten en die ontheffing van werkelijken dienst hebben) en zijn ver plicht voor 31 Aug. hun zakboekje bij den Burgemeester te bezorgen. (Zie verder aan plakbord Den Rommel. Door Z.Exc. den Minister van Justitie is tot onbezoldigd rijksveld wachter benoemd A Bogerman nachtwaker alhier. M. Koert, sergeant bij het 6e reg. Infanterie, garnizoensplaats Breda is opge roepen om 24 Augustus a.s. naar zijn korps terug te keeren voor herhalingsoeieningen. De heer J. Mijs Dzn. alhier is Dins dag jl. gekozen tot dijkgraaf van de ver- eenigde polders van Oude Tonge. De arbeider J. B. had een klein wondje aan zijn hand. Door het zaaien van landbouwzout, begon deze hand zoo danig op te zetten, dat hij zich onder geneeskundige hulp heeft moeten stellen. Ooltgensplaat. Tegen 24 Augustus a.s. is in werkelijken dienst opgeroepen Hendrik Waling, behoorende tot het korps Reg. Grenadiers en Jagers der lichting 1905, plaats van opkomst 's Gravenhage. Door Hendrika M. de Lint Ad. werd dezer dagen een postduif gevangen, gemerkt op een ringetje aan den rechterpoot lett. B. O. F. F. A. No. 1343. El. O. R F.j Oude Tonge. Met 837 van de 1296 stemmen is als ie candidaat op de aanbeve ling geplaatst voor Dijkgraaf van de Polders loozende door het Oudeland van Oude Tonge dhr. J. Mijs Dz. terwijl tot Secretaris van gemelde polders is benoemd dhr. M. Wit- tekoek met 1229 stemmen. Tot Secretaris van den Heerenpolder is benoemd de Heer P. van Schouwen alhier. Naar men verneemt is de milicien W. v. d. Tol afgekeurd voor den dienst bij de Nat. Militie. Door P. v. Maurik is een verzoek om vergoeding ingediend bij den Minister van Oorlog voor den tijd dat zijn zoon voor herh. oef onder de wapenen zal ko men. Zaterdag 4 Juli 'snm. 6 uur zal worden aanbesteed de levering van 600 H.L. machinekolen voor het stoomgewaal in den Heerenpolder alhier. Nieuwe Tonge. Voor het kroozen der wateringen vau de polders Duivewaard werd ingeschreven door G. Felsbourg voor 67,25. J. Missel 60,25 en J. Dekker f52,60. Het werk is aan de laagste in schrijver gegund. Dirksland. W. d. R. zou per fiets eens gauw naar Sommelsdijk een boodschap gaan doen, maar in plaats van. die reis te vol brengen, kwam zij aan 't Korteweegje in een sloot terecht. Gelukkig dat daar op 't oogenblik aan hulp geen gebrek was, die dan haar ook bemodderd en wel op het droge brachten. Den kleinen G. Smit alhier ging om kroos uit de Kerkgracht te halen (dat dienen moest om musschen te vangen) voorover op een brug leggen, het ongeluk wilde dat het ventje er in tuimelde. De vader die juist aankwam, spoedde zich om zijn zoontje er uit te halen, doch M. Zoon was hem hierin voor, daar die er reeds bijgesprongen was. Met het aardewerk voor den aanleg der tramweg is men van Sommelsdijk af naar hier reeds zoover gevorderd, dat de locomo tief met de bakken, de aarde reeds tot aan het Israëlitische kerkhof alhier vervoerd.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 3