Piaaiseiyk Sieuws. Gemeenteraad. Visscherij, Posterijen. Hechtszakeii. Verkoopingen. Gemengd Hieuws. En dit Goddelijk recht wil nu het Neo- Malthusianisme God Almachtig uit Zijn hei lige hand nemen, om het te leggen in de bezoedelde hand van den sensueel in harts tocht zich verliezenden mensch. (Stand.) Het broeit. Het broeit in Europaschreef de zoeklichtschrijver vau de Telegraaf terecht. Misschien duurt het nog lang eer het onweer komt. Maar dat het geheel voorbij zal trekken, wordt door velen niet geloofd. In 1906 spande het tusschen Duitschland en Engeland ernstig. Daarna werd het gevaar, naar het scheen, afgewend. Doch 11a de ontmoeting van Engelands Koning en den Czaar van Rusland te Reval, het bezoek van President Eallières te Londen en de toespraak van Keizer Wilhelm, ziet ieder als voor oogen, dat elk oogenblik het gevaar weer opduiken kan. Zelfs vreest men niet ten onrechte, dat de worsteling niet alleen gaan zal tusschen Engeland en Duitschland, maar dat ook Frankrijk er zich in mengen zal. En nu staat het vast, dat, brak ooit die vreeseüjke oorlog uit, Nederland daarin onmiddellijk zou betrokken zijn, ondanks de voor korten tijd gesloten Noordzee-over- eenkomst. Laat men dit toch bedenken, en geen middel onbeproefd laten om én ons leger én onze vloot in zulk een staat te brengen, dat we met Gods hulp, en gesteund door de diplomatie, onze onzijdigheid handhaven kunnen. (De Vrije Westfries,) Sommelsdijk. Demilicien-verlofgangers J. L. de Vogel, L. v. d. Baan en A. Hollaar, van de lichting 1903, zijn tot het houden van hcihaüngsoefeningen tegen den 1 Sep tember a.s. in werkelijken dienst opge roepen. Dliddclharnis. Vrijdagmiddag jl. reden J. van Gelder en P. H. Boekhoven door het Binnenpad, waar H. Zw. uit Sommels- dijk en L van Gr. alhier met elkander stonden te praten. Hoewel de fietsrijders herhaalde malen belden, weigerden die heeren op zij te gaan, zoodat zij aange reden werden, en een er van omver viel. Woedend sprong deze overeind en sloeg met zijn schrepel in 't rondGelukkig in de lucht, waardoor hij niemand kwetsuren toebracht. Waarom ook niet op zij gegaan. Naar men ons meedeelt, hebben de heeren Maaskant, Deijs en Thiemes, leeraren aan de Ambachtsschool alhier, gesollisiteerd naar een gelijke betrekking te Schiedam. Onze vroegere dorpsgenoot, den heer J. de Korte, is na gunstig examen afgelegd te hebben voor vast aangesteld als politie agent te 's-Hage. Zondagmiddag viel een kind van den bakker W. v. E. zoodanig van een stoep, dat het zich bloedend verwonde aan het hoofd, en geneeskundige hulp noodzakelijk was. De vorige week had den molenmaker D. J. Beversluis het ongeluk, met het ver voeren van zwaar gereedschap, zich zoo danig te verlichten, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. 't Gevolg is dat hij zich deze week mar Utrecht zal moeten begeven om een operatie te ondergaan. Zondagmiddag kregen 2 keetbewoners welke alhier aan de tramlijn werkzaam zijn, zoo'n hevige twist met elkander, dat zij al spoedig handgemeen werden, en wel zoo dat den een den ander in het water wierp, en laatstgenoemde met een bemod- derd pak zich naar de keet begaf. Maandagavond had C. T. met het zoogenaamde balkje-loopen het ongeluk in de Kaai te tuimelen. Nadat hij al sparte lende op den balk gekropen was, begaf hij zich tot groot vermaak van zijn makkers met een nat pak naar huis. De milicien L. Schellevis welke opge roepen was om 22 Juni onder de wapenen te komen heeft daarvoor uitstel aangevraagt en verkregen, tot 7 Sept. a.s. Maandagmorgen had de Wed. Blok het ongeluk zoodanig te vallen dat zij zich bloedend aan haar hoofd verwonde, door vriendelijke handen werd zij in haar wo ning gebracht. Stad aan 't Haringvliet. Bij het snijden van het zoogenamde kantgras ver wondde de arbeider M. Melaard zoodanig aan zijn hand, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Den Bommel. Een verzoek van den loteling J, Vermaas uit deze gemeente, die nende bij het 6 e Regiment Infanterie te Breda om bij de Vesting-Artillerie te Hel- levoetsluis te worden overgeplaatst is afge wezen. De milifcien-verlofganger Jan Hokke der lichting 1905 van het 6e Regiment Infan terie 4e Batt., garnizoensplaats Breda, is opgeroepen om den 24 Augustus a.s. in dienst terug te keeren, voor herhalings oefeningen. Door den Burgemeester is een gemeen teraadsvergadering belegd tegen Donderdag den 27 Juli 1908 des voormiddags ten 9,30 ure. Oude Tonge. Op den toren alhier wordt door eene commissie voor de Rijks driehoeksmeting reeds eenige dagen gewerkt tot het doen van opmetingen. Voor dat doel is onzen toren reeds enkele weken met een houten stellage van plm, 5 M. versierd. De verlofganger B. van der Snoek is tegen 1 Sept. a.s. voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen geroepen. Dirksland. Aan belanghebbenden zij medegedeeld dat Vrijdag 3 Juli des avonds ter 7 ure de brandspuit No. z zal gepro beerd worden, een ieder zij verzocht die dit aangaat, op dat uur aanwezig te zijn. Verleden week had een jongentje van den Heer A. v. d. S. aan den Ouden dijk, het ongeluk om in een onbewaakt oogenblik in het water te vallen. Toen het ventje op het drege gehaald was, scheen het (zoo als men zegt) dat de levensgeesten geweken waren. Gelukkig bleek dat niet zoo, daar toen men eenige tijd met hem bezig geweest was, teeken van leven open baar werden. Maandagavond viel een jongen van den Heer H B. van een aanmerkelijke hoogte voor den ingang an een sluis in de haven. De molenaar Nieuwenhuisen zulks ziende stak hem een lat toe, en mocht het met behulp, van schipper Doornhein geluk ken in een roeiboot op te nemen. Herkingen. Tegen W. v. E. alhier is procesverbaal opgemaakt wegens beleedi- ging van A. W. S. Onder deze gemeente is men begonnen met nieuwe aardappelen te rooien. Klein van stuk als zij zijn wordt algemeen zoo van deze als van andere vruchten om regen verlangd. Goedereede. De smid C. v. W. alhier is financieele zwaar getroffen, doordat hij een varken, wegende -j- 300 halve Kilo's, uit nood heeft moeten slachten. De vader van den milicien-verlofgan ger B. Temmink dezer gemeente der lich ting t905 heeft zich per adres tot den betrokken Minister gewend tot het bekomen eener geldelijke vergoeding. In den afgeloopen week is de zee- visscherij nogal gunstig geweest. Door de ruim 20 vaartuigen, welke ter zeevangst waren uitgevaren, werd een bedrag van f55 tot -J-froo besomd. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat bij den Heer P. d. V. alhier door een teefje vier jongen zon der staart geworpen zijn In het afgeloopen halfjaar beliep het aantal geboorten binnen dezer gemeente 10, het aantal overlijden 8 en het aantal huwe lijken 2. Het j.l. Donderdagmiddag bewesten de IJzeren Baak aan den grond gevaren Engelsche tweemaststoomschip is des avonds ten 9.45 uur bij vloed vermoedelijk met behulp van één sleepboot vlot gekomen en heeft de reis vervolgd. De milicien-verlofganger Jan Luime der lichting 1903, dienende bij het 3e Regt. Veld-Arlilerie, is van 3 tot 29 Augus tus a.s. in werkelijken dienst opgeroepen naar zijn garnizoensplaats Breda. Ouddorp. Verleden week viel het zoontje van A. S. in de volle haven met water. Ware niet bijtijds een schipper, van een daar juist liggend grintschip, ter hulpe gesneld, het kind zou zeker verdronken zijn. Zaterdagavond vergaderde de Anti- rev. Kiesv. »Tot de Wet en tot de Ge tuigenis* voor het laatst onder presidium van den Eerw. Heer Basoski. Het hoofd punt van de agenda was het afscheidswoord van den Voorzitter. Ernstig bond hij de vereeniging op het hart om trouw* te blijven aan het beginsel, trouw* aan de partij en trouw* aan onzen genialen leider Dr. Kuyper. Het was voor de vergadering een plechtig oogenblik toen hij blijkbaar geroerd afscheid moest nemen. Ds. Róssing was de tolk der vergadering toen deze in herinnering bracht wat de Heer Basoski voor de kiesvereeniging is geweest en schetste even aan wat wij in hem zullen verliezen, als leider der ver gadering. Thans werd tot Voorzitter gekozen de Eerw. Heer Róssing. Zuid-Beijerland. Bij het vertrek van den heer T. Hart en Echtgenoote respec tievelijk Hoofd der School en Onderwijzeres in de handwerken te Nieuwendijk onder deze gemeente, boden de gezamelijke bewoners van Nieuwendijk en Tiengemeten den ver- trekkenden een prachtige pendule met coupes aan, welk cadeau vergezeld was van een album, bevattende de namen van allen, die hieraan hebben bijgedragen. Klaaswaal. Donderdagavond geraakte de machine van de tram, die 5 39 van Rotterdam alhier aankomt, onklaar, zoodat zij niet vóór- of achteruit kon en eerst hulp moest opdagen. Dit gaf een vertraging van 1.15 uur. Donderdagavond zakte de 70-jarige A. Molendijk, terwijl hij van zijn veldarbeid huiswaarts keerde, plotseling dood neer. Het lijk werd door den landbouwer C. Luij- endijk op een wagen huiswaarts gebracht. Rjjsoord. Door overreden, overleden. Het 7 jarig dochtertje van C. Roos werd Vrijdagavond te 7 uur aan den Dordtschen Straatweg door een van Dordrecht komenden meubelwagen van een Rotterdamsche onder neming overreden. Het kind was n.l. spelenderwijs met de meubelwagen een eind medegeloopen, zich vasthoudende aan een der zijde-haken vaD den wagen, maar is waarschijnlijk, toen de paarden in draf werden gezet en zij niet losliet, met haar kleeren aan een der haken blijven hangen en daarna op straat gevallen met het droevig gevolg, dat een der achterwielen van het zware voertuig over het geheele lichaam ging. Zwaar gewond werd het kind opgenomen en in de woning van dr. Flohil alhier gedragen, die haar voorloopig verbond, maar haar onverwijlde overbrenging naar het kinder ziekenhuis te Dordrecht gelastte. Terstond is hieraan gevolg gegeven, maar nog den zelfden avond te half 12 ure is de arme kleine aldaar aan haar bekomen wonden overleden. VERSLAG van het verhandelde in de openbare ver gadering van den Raad te Stellendam, op Vrijdag 26 Juni, des vm. 10 uur. Afwezig de heer Zeedijk. Na opening der vergadering door den Voorz. worden de notulen der vorige zitting gelezen en onveranderd vastgesteld. Wordt voorlezing gedaan van de volgende inge komen stukken le. Missive van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, daarbij goedgekeurd terugzendend de kohieren van den Hoofdelijken Omslag en de Hondenbelasting, beide dienst 1908. Wordt aangenomen voor kennisgeving. 2e. Verzoekschrift van de Wed. P Hartman alhier, om het pensioen en de woninghuur, inder tijd toegekend aan wijlen haren echtgenoot, op haar te doen overgaan. De Voorz. deelt mede, dat Burgem. en Weth. hebben besloten, haar f SO, 's jaars en wekelijks f 1,woninghuur uit de kas van het Algemeen Armbestuur uit te keeren, hetwelk na eenige besprekingen algemeen instem ming vindt, waarna nog door de heeren Moerland en Holleman de wenschelijkheid wordt betoogd van de pensioneering van enkele gemeente-amb tenaren. 3e. Wordt voorlezing gedaan van eenige adres sen van J. Duyster, J. Quist, H. Brinkman Sr Dk. van Lenten Azn. en F. van Oostenbrugge, houdende bezwaren tegen hunne aanslagen in den Hoofdelijken Omslag over het dienstjaar 1908, welke in handen zullen worden gesteld van eene commissie tot het aanhooren van bezwaren tegen aanslagen in dén H. O. Bij monde van den Voorz. worden tot leden dezer commissie benoemd de heeren Bosschieter, Hoileman en Biemond. 4e. Missive van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, houdende mededeeling, dat de verordening op de heffing van haven- en kadegeld, tot den 1 Januari 1909 goedgekeurd is. Stelt de Raad op bestendiging dezer heffing prijs, wordt het gewenscht geacht, te bevorderen, dat de nieuwe verordening vóór 1 September a.s. aan hh. Ged. Staten worde ingezonden, opdat vóór 1 Januari a.s. de koninklijke goedkeuring kan verkregen worden. Aangenomen voor kennisgeving. 5e. Procesverbaal van de opneming der boeken en kas van den Gemeente-ontvanger dd. 23 Juni jl. waaruit blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 20340,35, de uitgaven f18972,77, zoodat in kas is een bedrag ad f 1367,58. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De Voorz. deelt mede, dat, om alles te kunnen betalen, weder een bedrag ad f 1800.noodigis. Na eenige bespreking wordt goedgevonden, daar toe eene tijdelijke geldleening aan te gaan ad f 1600,— rentende 5 pCt. 's jaars, met bepaling, dat deze vóór den 1 Januari a.s. zal worden afgelost. 6e. Verzoekschrift van den heer 8. M. van der Vlugt alhier, houdende verzoek, hem met ingang van 1 Juli a s. wegens hoogen leeftijd eervol ont slag te verleenen als houder van het hulptele graafkantoor. Wordt goedgevonden, dit ontslag eervol te verleenen, onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. Hiervan zal adres sant mededeeling worden gedaan. De Voorz. stelt voor, in zijne plaats to benoe men, den Heer F. van der Vlugt, nk overleg met den Heer Inspecteur der Posterijen en Telegraphie, en zulks met ingang van 1 Juli a.s. Daartoe wordt met éénparige stemmen besloten. Van deze benoeming zal aan den benoemde kennis worden gegeven. 7e. Komt aan de orde de regeling der jaarwed den van het onderwijzend personeel alhier. Be treffende deze aangelegenheid zijn adressen inge komen van de afdeeling „Stellendam en Omstre ken" van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers en van de afdeeling „Goedereede" van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap, waarvan voorlezing wordt gedaan. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de aanvangsjaarwedde te bepalen op f 600 met schrap ping van de vergoeding ad f50 voor het geven van onderwjjs in vak j. Na eenige besprekingen betoogen de heeren Moerland, Holleman eh Van Gelder de onbillijk heid, om deze bepaling uit de nieuwe regeling weg te laten, hetgeen door den Voorzitter wordt bestreden, o. a. te kennen gevende, dat bedoeld vak in 't algemeen niet van belang wordt geacht en de regeling der jaarwedden in overeenstem ming is met het verzoek der onderwijzers. Daarna stelt de heer Moerland voor, om in stemming te brengen, om de bepaling van vak j waarvoor eene belooning ad f50,'s jaars wordt toegekend, te behouden, welk voorstel wordt gesteund door de heeren Holleman en Van Gelder. De Voorzitter brengt daarna tegelijk in stem ming het voorstel van het Dagelijksch Bestuur, d.i. met weglating der bezoldiging voor onderwijs in vak j. én het voorstel van den heer Moerland, d.i. met behoud dier bezoldiging. Drie leden, t.w. de heeren Nagtegaal, Biemond en Meijer verklaren zich vóór het voorstel van het Dagelijksch Bestuur, terwijl de heeren Van Gelder, Holieman en Moer land zich verklaren vóór het voorstel van den heer Moerland, zoodat in deze de stemmen staken en de behandeling tot een volgende zitting wordt aangehouden. 8e. Komt aan de orde de benoeming van twee leden der commissie tot wering van schoolverzuim wegens het bedanken als zoodanig van de heeren Oosterbeek en De Geus. Op de aanbevelingvacature De Geus zijn geplaatst de heeren J. Human en F. Lokker. Tot de stemming overgaande, worden uitgebracht 5 stemmen, waarvan 4 op den heer J. Human en 1 op den heer F. Lokker, zoodat is benoemd de heer J. Human, wien van deze benoeming kennis zal worden gegeven. Op de aanbeveling vacature P. J. Oosterbeek zijn geplaatst de heeren M. van Seters en M. Stoutjesdjjb Uitgebracht werden 6 stemmen, welke alle waren vereenigd op den heer Stoutjesdijk, zoodat deze als zoodanig is benoemd, wien hier van kennis zal gegeven worden. 9e. Verzoek van de afdeeling „Stellendam" van de Schippersvereeniging „Schuttevaer," om mid delen te beramen tot vergrooting der haven alhier. De Voorzitter schorst de openbare vergadering tot bespreking van deze aangelegenheid. Na heropening wordt door den Voorz. medege deeld, dat mede in verband met dit verzoekschrift een schrijven zal worden gezonden aan den heer Ingenieur van den Provincialen Waterstaat te 's Gravenhage. Daarna bespreekt de heer Van Gelder de wen- scheiijkheid om bij donkere maan de lantarens aan de Kaai te laten doorbranden, waarmede de Raad éénparig zijne Instemming betuigt. Vervolgens brengt de heer Moerland ter sprake de onreinheid van het stukje grond (vroeger ge bruikt als mestvaalt) en geeft in overweging be doeld terrein bjj inschrijving te verhuren of in erfpacht uit te geven, hetgeen mede de goedkeu ring van den Raad wegdraagt. Ten slotte geven de heeren Moerland en Van Gelder in overweging, om de meerdere ontvang sten der havengelden boven de uitgaven ditjaar te besteden voor het maken van werken in het belang der haven, bv. van den meermalen bespro ken aanleg eener ijzeren brug. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorz. deze vergadering. MIDDELHARNI3. Gisteren (Maandag) zijn van hier naar Zee vertrokken, voor de zouteviseh- vis cherij, de sloepen „Zeemeeuw" st. J. de Koning en Middelbands" st. J. do Korte. Velen, en wij met ben, roepen hun een laatst vaarwel, hopende op een gezegende reis en een verblijdend wederzien. STELLENDAM Aan den Heer S. M. van der Vlugt, kantoorhouder van het Hulp- Telegraaf en Telefoonkantoor, is op diens verzoek tegen 1 Juli eervol ontslag verleend, en in diens plaats benoemd de Brievengaar der F. van der Vlugt. De Zeister moordzaak. Donderdagmorgi-n zijn de vier veroordeelden in de Zeister moordzaak van Utrecht naar Amster dam overgebracht, om daar in hooger beroep voor het Gerechtshof terecht te staan. Dit transport geschiedde in twee gedeelten. De celwagen verliet te ongeveer kwart vóór tien het Huis van Bewaring aan de Gansstraat met Van Vaalen en Van Ee; beiden waren zwaar geboeid, de handen saamgebonden met een boeiketting, die met slotjes was gegrendeld, terwijl de armen met een sterk koord waren vastgesnoerd, dat met de boeien was vereenigd. Van Vaalen zag.er nog slechter uit dan tijdens de behandeling van de zaak voor de rechtbank; het hoofd hing hem op de borst, terwijl z'n geheele lichaam scheen te hangen tusschen de veldwachters, die hem vast hielden. Van Ee hield de oogen neergeslagen. Het spreekt vanzelf, dat hun aankomst aan het Centraal-station de nieuwsgierigen in massa te hoop deed loopenpolitie hield de menigte op een afstand. Na een oogenblik in de wachtkamer derde klasse te hebben vertoefd, waar het zwart zag van de menschen, werden beide gevangenen naar den gereedsraanden trein op het tweede perron geleid. Om hen te onttrekken aan de oogen van de vele toeschouwers op het station, gingen de veldwachters voor de raampjes staan van den gereser veerden 3e klasse coupé, zoodat niemand naar binnen kon kijken. Te 9,51 vertrok de trein. De celwagen was inmiddels naar de Gansstraat teruggegaan, om Kors en Overhorst te halen; zij waren op dezelfde wijze gebouwd en werden, evenals de beide eersten, geëscorteerd door vijf rijksveldwachters. Kors was ook thans weer on verschillig en zat in de wachtkamer rond te kijken, eerst naar de dienstregelingen aan den muur, later naar de menschen, die zich rondom de gevangenen verdrongen, om ze toch goed te kunnen zien. Overhorst zat stil naar den grond te turen, en keek nu en dan even op en rond zich. Daar het nog ruim een half uur duurde eer de trein van 10 uur 45 vertrok, waarmede deze veroordeelden naar Amsterdam werden gebracht, was de dienstdoende chef van het station zoo welwillend een apart vertrek aan te wijzen, waarin de veroordeelden met hun geleiders kon den vertoeven, totdat het oogenblik van vertrek was genaderd. Zij behoefden dus niet noodeloos door het publiek als d:eren te worden bekeken. Ook voor Kors en Overhorst was een afzonder lijke coupé vrijgehouden. Te Amsterdam zouden zij aan de Weesperpoort door de gevangenwagen worden afgehaald, om naar het huis van bewaring aan den Wetering schans te worden overgebracht. („U. D.) Op Zaterdag 4 Juli 1908 's nm. 5 uur Inzet en op Zaterdag 11 Juli 1908 's nm. 5 uur Afslag vaneen huis C.a. te Ouddorp op besten stand in de kom van het dorp in het logement van Akershoek. Notaris VAN SCHOUWEN. Zaterdag 4 Juli 's nm 6 uur Onderscheidene perceelen grasgewas na-et onder Ouddorp en Goedereede in het logement van Akershoek te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Maandag 6 Juli 1908, 's namiddags 5,30 uur, ter herberge van G. Smits te Stad aan 't Haringvliet, van grasgewas (om éénmaal te maaien) in de polders Oude- en Nieuwe Stad te Stad aan 't Haringvliet, voor de Erven van wijlen Mej. de Wed. L. Braber Mzn. te Stad aan 't Haringvliet. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 8 Juli 1908 's voorm. ten 9 uur aan de bouwwoniug van den Heer A. C. Breesnee onder Oude Tonge van 10 paarden, 16 stuks hoornvee, 4 vette Varkens, 100 kippen en eenige hanen, een karnhond met hok, landbouwgereedschappen, kl iverhooi, en wat verder ten verkoop zal worden aan geboden. Ten verzoeke van den heer A. C. Breesnee, landbouwer te Oude Tonge. Notaris VAN BUUEEN. Op Woensdag 15 Juli 1908 's voorm. ten 9,30 uur aan de bouwsehuur van den Heer D. Joppc, gelegen aan den Zuidelijken Ach terweg te Sommelsdijk, van: 2 paarden, 2 boerenwagens, 6 eggen, cultivator, bieten snijmachine, karn, drieling-boerenwagen, een zoo goed als nieuwe windmolen en wal verder ten verkoop zal worden, aangeboden, ten verzoeke van den heer Dk. Joppe Czn., landb. te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 16 Juli 1908, 's voormiddags 9 uur, aan de bouwwoning van wijlen Mej. de Wed. L. Braber Mzn. te Stad aan't Haringvliet, van: 14 paarden, 30 stuks hoornvee, 3 varkens, 70 kippen, hanen, eenden, rijtuigen, Iandbouw- en melkgereedechappen enz., voor de Erven van Mej. de Wed. L. Braber Mzn. aldaar. Notaris VAN BUUREN. De catastrophe aan de Spaansche kust. Uit Corunna komen nog de volgende tele grafische bijzonderheden over het vergaan van de „Larracbe". Het vaartuig was een ijzeren schroefstoomboot van de transatlantische maaschappij van Barcelona en Cadix. En deze laalsle plaat had ze aangedaan, om passagiers uit Argentinië naar de noordelijke havens te brengen. Ze zette eenige personen te Vigo aan land en ging toen door naar Muros, raakte echter door den mist den koers kwijt en kwam ten slotte in de buurt van Corunna, waa 50 passagiers de boot zouden verlaten. De zee was vreeselijk onstuimig. De boot moest de beruchte La-Ximielarotsen passeeren, waar reeds zooveel vaartuigen strandden. Wel wist de kapitein deze klippen te mijden, doch de boot sliet op een andere rots, die men op de kaarten tevergeefs zoekt. Bijna op 't zelfde oogeblik zonk bet vaurtuig. De woeste golven vernielden de beide neer gelaten sloepen. Aan boord brak een vreeselijk paniek uit. In een minimum tijds was alles door golven bedekt alleen de masten staken nog boven den kokenden vloed uit. De naburige havens zonden reddingsbrigades uit, doch de woeste zee bele.te elke poging Het strand is overal met stukken hout be dekt. Verschillenden visschersbooten gel akten het tenslotte 47 personen te redden. Ze werden naar Muros gebracht. Twee hunner zijn reeds aan de bekomen wonden overleden. De tweede machinist, die onder de geredden behoort verklaarde, dat alle booten op één na onmiddeiijk stuk sloegen. De laatste gin» met 10 personen in zee, zonk echter nog in 't gezicht van het wrak. H(j verklaarde ver der dal de bemanning uit 54 matrozen, 4 officieren, 12 machinisten en stokers, 20 ste wards en 4 stewardessen bestond. Het aantal passsagiers was hem niet bekend. Gevolgen van een struikeling. Woensdagmiddag is te Oisterbout een 12- jarig zoontje van den voerman A. S., doordien hij struikelde, onder een zwaar geladen kar geraakt, waardoor de knaap na een halfuur is overleden. Een valsch bankbiljet. Door de politie te Maastricht is in beslug genomen een valsch biljet van f 10 kenbaar aan het ontbreken van het watermerk en het slordig bijwerken van het woord tien met blauwen inkt. Verdronken. Vrijdagmiddag geraakte een zeven jarig knaapje in de gracht van den Zuid-We-t- Buitensingel, te 's Gravenhage. Een man sprong hem spoedig na, doch hel kind was reeds verdronken, toen het opgehaald werd. Honden en koeien. In het dorpje Wiese ging een dame van zestig jaar dezer dagen met haar hondje aan een touwtje wandelen. Het hondje begon tegen een troep koeien te keffen en de koeien vielen op het beestje aan. De oude vrouw werd daarbij door de verwoede koeien onder de voet geloopen en doodgelrapt. Onderwaterkloksignaieii. De Engeische consul te Rotterdam de heer II. Turing, deelt in zijn rapport aan de re geering mede, dat de proeven door Stoomv. Mij. //Zeeland*/ in het afgeloopen jaar met onderwaterkloksignalen genomen, niet zoo gunstig zijn geweest als men eerst aannam, daar de klank van bet signaal dat aan ds buitenhaven te Vlissingen is aangebracht, te zwak was. Men neemt thans nadere proeven (//Seb.//) Een automobiel-ongeluk. Een ontzettend automobie'-jugeiuk heeft tusschen Maasseyck en Hassel plaats gehad. Een drietal studenten van de Leuvensche Universiteit waren in een aulo aan het toeren, toen op een kromming van den weg de auto niet te besturen was. Zij draaide eenige m i- tan rond en slingerde de studenten op den grond. De heeren Pirmez, zoon van het Kamer lid, en De Villers werden op slag gedood de chaffenr werd zwaar gewond en stervende weggedragen. De derde student bleef ongedeerd. (//'s-Hert. Ct.//) Door de train aangereden. Men meldt uit Utrecht aan de //Tel.// Een ernstig tramongeval, dat echter nog goed is afgeloopen, heeft zich Vrijdagavond omstreeks 10 uur op de Bilstraat voorgedaan. Op het zelfde oogenblik, dat de electrische tram in volle vaart naderde, kwam uit een der zijstraten, de Poortstraat, een rijtuig te voorschijn. De koetsier tracbie nog vlug de rails over te steken, maar het was reeds te laat. Onder een geweldig gekra'-k werd het rijtuig gegrepen en half in elkander gedrukt. De beide achterraderen knapten af als glns. Hoewel de bestuurder van de tram dadelijk uit alle macht remde, werd het rijtuig nog een heel eind over de straat voorigeschoven. Het mag een wonder heeten, dat het niet geheel en al vernield werd. I11 dat geval zouden zeker de inzittende oude beer en dame er het leven bij gelaten hebben, evenals de koetsier, die zich op den bok had vastgeklemd. Tbans kreeg echter zelf het paard geen letsel. Oin een goedeu verkeersweg met Den Haag te krijgen heeft de burge meester van Loosduinen aan de Westlandsche stoomtram gevraagd, haar lijn op dit traject in een eleclrische om te bouwen met dubbel spoor. De maatschappij is hiertoe bereid, zoo haar de noodige grond ter beschikking wordt gesteld. De burgemeester heeft zich nu tot de eigenaren gewend, om hun onbebouwde eigendommen, voor zoover noodig, gratis daartoe af te staan en een bijdrage te geven tot verbetering van den weg. De circulaire aan de eigenaren zegt, dat hun panden daar door aanmerkelijk in waarde zullen toenemen. Er zou dan komen 7 Meter weg, 7 20 tram baan, 2.50 trottoir en 3.30 jaagpad met boomen. Een krasse oude Men meldt ons De 83-jarige landbouwer J. Sterrenburg uit Sohuacht, te Lekkerkerk werkt nog dagelijks mee in den hooibouw en maait dan gras tegen een jongen man op. Kermis te Heemskerk afgeschaft. De Gemeenteraad van Heemskerk heelt Donderdag naar aanleiding van een adres van den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk met 6 tegen 1 stem besloten de kermis af te schaflen. Een verzoek van enkele herbergiers, om dit jaar de kermis nog te doen doorgaan, werd met algemeene stemmen verworpen. Juweeleiidiefstal. In Duitsche bladen komt een bericht voor van een Hollandscb echtpaar, dat in het bezit was van een koffer met brillanten ter waarde van 16,000 Mark, welke zij bij verschillende winkels trachtte van de hand te doen. De menschen van wier indentiteit nog niets kon worden vastgesteld, zijn te Hallo a/d. Saaie in arrest genomen. Zou men zich ook, vraagt het //Hid//, in den landaard dezer personen vergissen? Ven een diefstal hier te lande is niets bekend.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2