Woensdag 24 Juni 1908. 23ste Jaargang N". 1357. 1 ntirevo lu Orgaan voor de Zaidhollandsclie en Keeuwielie Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle stukken voor «le S&edactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Ut sever. Tniii- en Landbouw. fraagbaak. Antwoorden of mededeelingen SMimenland. Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. 1. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij voor uitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefosn Intercomm. 5io. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en ij3 maal. Dieustaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Christelijke-Openbare School. We kunnen het indenken, dat er menschen en partijgroepen zijn, die verlangen naar een Christelijke Staats school. Eerstensde. zaak bezien van uit het standpunt, dat Nederland nog altijd is een Christelijke natie, hou dende zijn Zondagen, Christelijke feestdagen; in zijn erkenning van den eedin het aanroepen van God in de officieele Staatsstukken enz. Daar om verlangt men, dat ook de school, die door den Staat gemainteneerd wordt, datzelfde Christelijk karakter zal dragen. Tweedenshet oudere geslacht herinnert zich nog levendig de groote beteekenis van den Bijbel op de schoolhoe verkwikkend het aandeed, als de bovenmeester Woens dag en Zaterdag een kapittel uit Gods Woord las en de schooltijden met gebed begon, Derdens: dat in de steden, die centra van ongebondenheid en verzwakking van 't geloof een bol werk wordt opgericht door de Open bare scholen te christianiseeren. Vier- dens: dat afscheiding en scheiding van scholen in Christelijke en neutrale voor sommigen, die liever naar eenheid streven, toch altijd iets pijnlijks is en sheel het volkcc in ééne school werkelijk meer aantrekkelijks biedt dan »heel het volk« los gerafeld en zijn zaad zendende naar allerlei on derscheiden inrichtingen. We kunnen het indenken, schreven we, dat er naar één school gevraagd wordtéén Christelijke Staatsschool, waarop heel de Nederlandsche jeugd Christelijk onderwijs ontvangt. Maar bestaat die mogelijkheid wel ooit weer Onzes inziens niet. Eerstenshet aantal Christ, scholen is reeds te talrijk, dan dat die dui zenden ouders terug zouden gaan naar de Christelijke Staats school. Wat met opoffering van veel strijd en honderd duizenden van guldens is verkregen, laat men niet los. Integendeel. De opgerichte Gereformeerde en Nederl. Herv. scholen zullen haar kinderen nooit overgeven aan een Christe lijke Openbare school. Daar is te veel voor gebeurd in de laatste dertig jaren. Tweedenswaar moet die Christe lijke Openbare school haar onderwij zers halen Wie durft Gods Woord in handen geven van socialistische en radicale onderwijzers, die ge nim mer in de kerk ziet en die in hun huisgezin nooit bidden en zelfs geen Bijbel in huis hebben P Derdens stel al, dat een gemeente raad een christelijk onderwijzer benoemt op 't heden en hem wordt toegelaten met de kinderen te bidden maar als die Raad weer liberaal wordt, wat zal dan die onderwijzer doen P En al bidt de eene onderwijzer, wat Is het dan nog voor een toestand, mdien het hoofd der school en de andere onderwijzers niet bidden Zal zoo'n biddend onderwijzer 't wel lang onder zijn collega's uithouden. Neen, waarlijkmen mag soms roepen om een Christ. Volksschool, maar hoe krijgt men die in de tegen woordige tijdsomstandigheden En stel al, dat de Staat zich eens aan gordde tot zulk een schoolmaar wat voor godsdienst beveelt Vader Staat dan in de scholen aan? WTant een Christelijke Staatsschool moet toch een zeker geijkt christendom belijden de Christelijke Staat heeft het recht op zijn Christelijke school zijn gods dienst voor te schrijven. En hij zal dat doen in .een wetsartikel. Maar eilieve, hoe kan de Staat een religie aan de ouders en meesters voor schrijven? Dat kan nooit anders dan een onbelijnde, vage, water-en-melk- religie zijnzoo iets van een Christelijk tintje Maar wie zal met zoo'n godsdienst tevreden zijn Niemand. Net zoo min als men nu tevreden geweest is met de bekende Christelijke en Maatschappe lijke« deugden, zal men dan tevreden zijn met het christelijk vernisje, dat de Staat op al zijn scholen leggen zal. En verder dan een christelijk vernis te leggen kan de Staat niet gaan, omdat in Nederland allerlei gods- dienstsecten zijn. Maar dan komt de oude strijd van 1857 weer terug in eenigszins nieuwen vorm. Toen ging het er omde Bijbel op of van de schoolmaar nu zal het zijnde Bijbel op de school, doch ieder geeft niet meer dan wat vernis. De Staatsgodsdienst op die nieuwe Openbare Christelijke school is een godsdienst van nul en geener waarde. Neende wensch mag er leven och, ware er maar een Christelijke vaderlandsche schoolmaar de prac tische moeilijkheden zijn zoo groot, dat we die school niet kunnen aan vaarden. Waar nog bij komtMag de Staat wel scholen stichten? Is hij van Gods wege de opvoeder van kinderen of zijn de ouders dat? En moeten de ouders niet de richting van opvoeding en onderwijs aangeven in plaats van Vader Staat. Waarlijk! de Christelijke Openbare school zal er niet zoo gauw zijn. Ze zal een vrome, onvervulde wensch blijven. Naar 1909. Laten we ons niet bedriegen. We meenen, dat de kansen gunstig staan om het Kabinet Heemskerk te behouden, maar laten we ons niet laten verleiden door de vijandelijkheden, die in Links op elkanders fracties geopend worden. 't Is zoo wie oppervlakkig toekijkt en luistert, hoort alles in Links kraken en bersten. Gaat er geen bericht door de bladen over de oprichting eener nieuwe Socialistische partij, waarvan Van der Zwaag, het bekende Kamer lid, een der leiders zal zijn? Zijn de Unie-Liberalen niet gebeten op de Oud-Liberalen en heeft niet het Unie- orgaan krachtig er op aangedrongen om toenadering te zoeken tot één bond schap met de Vrijz. Democraten, om alzoo de Oud-Liberalen finaal van zich af te stooten En heeft de Oud-Libe rale partij op haar partijdag niet drei gend den vinger opgeheven tegen Unie mannen en Vrijzinnig Democraten Zoo, oppervlakkig bekeken, zal er in 1909 voor Links niets van terecht komen. Ze zullen door hun onderlinge verdeeldheid tal van zetels kwijt raken en Rechts zal er uitstekend van pro- fiteeren. Wie zoo denkt, vergaapt zich aan •den schijn. Die kent de Liberalen niet. Neen; zoo zullen de Februaristorm en gaan loeien en de Maartsche buien de boomtakken doen buigen voor haar geweld, of in 't Liberale Kamp raakt alles in pais en vrede. Dan wordt het krantengekibbel gestaakt. Dan verga deren de veldheeren van elk wapen de luitenants, kapiteins, kolonels, lui tenant-generaals met eigen staf in eigen veldheerstent, met de bekende roode of rose vlag ofte wel de grijze in top. Dan gaat men stil aan het over leggen stillekens aan 't rekenen stil- lekens zetels verdeelen en is men tot eenig goed resultaat gekomen, dan komt men in de tent van den generaal bijeeneen of ander Oud-Minister houdt een soldateske toespraak en met den gebruikelijken maaltijd wordt de vergadering besloten. Uiteen gaat men met de gedachte, dat Rechts met zeld zame eenparigheid moet worden aan gevallen en spaan vrouw, noch kind de vechtregel zijn zal. Als ware Rechts de Atjeher gelijk. Ging het zoo niet in 1905 Zal het zoo gaan in 1909 Laten we ons door die kibbelarijen niet laten verlokken tot rust. Integendeelwaakt. „LANDBOUW-ONDERWIJS." IV. PROEFVELDEN. No. 3. Proef op Mangels. Proefnemer: de heer E. Mastenbroek te Ouddorp. 't Proefveld was verdeeld in drie perceelen. I geen kalimest gaf 46,200 K.G. MaDgels. II met 450 K.G. kaïniet 60,150 III 450 plus 750 KG. kalk 52,050 Alles is gerekend per gemet. Per H.A. worden deze getallen dus nog eens zoo groot. No. 4. Proef op Cichorei. Proefnemer: de heer P. Witte Mz. te Ouddorp. De opbrengst van de vijf achtereenvolgende perceelen was (per gemet) Perceel I zonder kali 6,3375 K.G. II 375 K.G. kaïniet 14,850 III 540 15 5475 IV 187" patentkali 13,087E V 270 13,320 No. 5. Proef op Tuinwortelen. Proefnemer de heer Foortman te Ouddorp. De twee perceelen van dit proefveld ontvingen dezelfde bemesting met dit verschil, dat perceel II 20 K.G. patenlkali ontving en perceel I geen kalimest kreeg. De opbrengsten waren van perceel I (in twee keeren te zamen) 95 bos peen. II 102 In beide perceelen kwam de „worm" in de peen. No. 6. Proef op Lucerne. Proefnemer de heer E. Masten broek te Ouddorp. Van de twee perceelen kreeg 't eene 375 K.G. kaïniet en 't andere 540 K.G. De opbrengsten waren in twee sneden van Perceel I 7725 K.G. en van II 7775 No. 7. Proef op Lucerne. Proefnemerde heer T. Tanis J.Cz. Hier bleef één perceel zonder kali en een tweede kreeg 450 K.G. kaïniet. Opbrengsten in 2 sneden van Perceel I 5830 K G. II 6178 No. 8. Proef op Hooiland. Proefnemer: de heer Jacob Tanis Tz. De drie perceelen gaven I zonder kalimest 1929 K.G. II met 375 K.G. kaïniet 2618 m 540 2894 Bij de naweide was 't verschil in 't voordeel van de kaïniet zeer duidelijk. (Wordt vervolgd.) Ba's wel de moeite waard, om verder te vertellen. Onder 't opschrift: „Chilisalpeter als drijvende kracht" schrijft de heer Ter Haar in „De Veldbo de" een opstelletje, dat onzes inzien3 zeer de moeite van 't navertellen waard is. „Nergens'' aldus de heer T. H. - bemerkt men de drijvende kracht van chilisalpeter beter dan in de Zeeuwsche polders, welke in 1906 onder- geloopen zijn. Het zoutgehalte is belangrijk gedaald en over treft het normale gehalte niet of slechts weinig. De structuur van den grond laat bijna alles en overal te wenschen over. Van boven bij droogte hard, van onderen stug en taai. Dit blijft niet zonder invloed op de meeste gewassen, die er in hun eerste groeiperiode of na het doormaken van den winter waak kommerlijk uitzien. Maar zoodra is men niet met den ehilisalpeterzak over het land geweest, of er komt na de eerste regenbui een belangrijke verandering ten goede. De chili- salpeter-oplossing werkt als een goed gekozen drankje op den zieke, als het versterkend middel op den herstellende. De „ondergeloopen" boeren zijn het er allen over eens, dat het chilisalpeter hun van alle hulpmeststoffen de meeste diensten bewijst. Het werkt echt drijvend in de gunstige beteekenis van het woord. Wat de „verdronkene" boeren ondervinden, zij een vingerwijzing voor allen, wiens gewas achter lijk is door slechte bodemstructuur, koude of vreterij. Met een betrekkelijk kleine gift Chilisal peter kan het gewas „angeregt" worden. Het gaat met de planten als met de landbouw- dieren. Een voorspoedige jeugd is van grooten invloed op het productie- en weerstandsvermogen op lateren leeftijd." Er wordt wel eens beweerd, dat chili op de structuur van onze kleigronden een minder gun- stigen invloed uitoefent. Doch van 't opstelletje des heeren Ter Haar mag men dan gerust zeggen Da's andere praat. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst- zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 188. Wat bedoelt men met gekyaniseerd hout 189. Kan onder zwaar gewas haver de klaver licht verstikken. Zoo ja, is er iets tegen te doen Antwoorden en mededeelingen. 186. Tegen luis in roos Als nieuw middel daartegen hoorden we noemen liysol. Dip koopt men bij den drogist. Op 1 L. water roert men 10 gram lysol (niet meer!) Met dit mengsel bespuit men de door luis geplaagde takken. 1S7. Heet Iris ook waterlelie Misschien wel. De plaatselijke namen van bloemen zijn soms zeer verschillend. De meest algemeene tweede naam voor Iris is Lisch. Uit het 48ste jaarverslag der Vereeni- ging voor Christelijk Nationaal Schoolonder wijs nemen wij het volgende overDe 292 scholen die bij de vereeniging zijn aangesloten, zijn sedert 1 October 1907 verdeeld in vier inspectiesdeze in 20 districten. Als inspecteur traden op de heeren R. Huizinga, Dr. H. A. Wetstrate, H. Bijleveld en D. de Rijcke. Als nieuwe leden der districtraden de heerenS. Bolman, D. Wijnbeek, Ds. W. F. Hekker, A. Frijlink Sr. Dr F. van Gheel Gilde- meester, Dr. F. van der Heijden, Ds. H. Nieborg, J. Diepenhorst, J. G. ten Doe- schate, Ds. K. W. Róssing en Mr. O. C. Segers. Voorts bevat het verslag der raporten van het schooltoezicht over 1907. Aan noodlijdende scholen werd een be drag van f4,600 uitgekeerd en voor den bouw van nieuwe scholen werd op ie hypotheek verstrekt de som van f 16,500. Voor de opleiding werd uitgetrokken f3,400 voor beurzen aan Kweekscholen, terwijl de Normaallessen f 1,920 ontvingen. De Commissie voor het naexamen der Vereeniging bestaat uit de heeren Prof. Dr. H. Bavinck, Dr. J. G. Klomp, Ds. K. Scharten, Dr. F van Gheel Gildemeester H. Bijleveld en D. Wijnbeek. In 1907 verwierven het diploma der Vereeniging 39 onderwijzers en 6 onderwijzeressen. Verder bevat het boekje het verslag der 45ste en het Agendum der 46e Alge meene Vergadering der Vereeniging, die gehouden werdt op n Juni 1907, 's morgens 11 uur in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. UITSLAG VERKIEZING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sliddelharnis maken bekend dat een afschrift van het procesverbaal vermeldende den uitslag der op 19 Juni gehouden stemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeente- Secretarie ter inzage ligt. Middelharnis, den 20 Juni, 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH.U. J. MIJS. Soiumeisdijk. Door den Rijksveld wachter Van Es is aan de tramlijn alhier een grondwerker uit Delfzijl, welke in het alge meene politieblad gesignalieerd stond, wegens openbare dronkenschap, aangehouden. Hedenmorgen om 9 ure, had eene beproeving plaats van de roode brandspuit no. 1 en de gele brandspuit no. 2. De brandspuitcommissie achtte het wenschelijk om de spuitgasten met het oog op de drukte in het land en daar er velen aan de tramlijn werkzaam zijn, niet op te roepen, doch de beproeving te doen plaats hebben door vrijwilligers De spuiten bleken in eene goede staat te verkeeren en de beproeving slaagde uitstekend. Onderwijzersactie. Maandag 22 Juni werd verzonden onder staand adres met memorie van toelichting Aan den Baad der gemeente Sommelsdijk. Edelachtbare Heeren, Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen, de afdeeling Middelharnis en omstreken van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 22 Maart 1890, No. 28, dat zij Uw College in overweging geeft, de steenen vloeren in de lobalen der open bare lagere school in Uwe gemeente, alle tegelijk te doen overleggen met houten vloeren en dit in de zomervacantie van 1908. Namens de afdeeling (w.g.) A. MEEUSE, Voorzitter, (w.g.) A. ROETMAN, Secretaris. Memorie van Toelichting. In zijne vergadering van 4 October 1906 achtte Uw College noodig, alvorens definitief te besluiten tot de bevloering van alle lokalen der openbare lagere school, een proef te nemen met één lokaal, om bij gebleken geschiktheid met de andere lokalen te vervolgen. Welnu, de vloer, dien men het vorige jaar heeft gelegd, is geschikt gebleken de proef heeft uitstekend voldaan. Uw College zal dan ook met de andere localen vervolgen. Dat is ons natuurlijk zeer sympathiek. Doch wat ons niet sympathiek is, dat is de wijze, waarop het daarmee denkt verder te gaan. Met ons is Uw College van meening, dat tegen een steenen vloer verschillende be zwaren zijn. Toch meent het te kunnen volstaan met de bevloering van één lokaal per jaar. Ons komt het voor, dat Uw Col lege de bezwaren onderschat. Wij achten de bezwaren tegen een steenen vloer zeer ernstig zóó ernstig, dat zij naar onze mee ning de volledige bevloering in de aanstaande vacantie volkomen billijken Dat op een vloer met uitgesleten steenen de banken niet vast staan is zeer hinderlijk bij het schriftelijk werk. Doch, om te wijzen op het bezwaar, behoeven wij slechts even te herinneren aan den 3 en Januari en daaraanvolgende dagen Waar reeds in het najaar de steenen vloer de temperatuur zoo laag houdt, dat klachten over koude vingers aan de orde van den dag zijn, daar zal Uw College zich kunnen voorstellen, dat op den 3 en Januari, toen bij den aanvang van den morgenschool tijd in de derde klasse een temperatuur heerschte van 5 graden Celsius onder nul een warmtegraad, die te twaalf uur was gestegen tot 5 graden boven het vriespunt, eenige kinderen door de koude werden bevangen. Wat er dien dag, wat er de volgende dagen van het onderwijs, spe ciaal van het schriftelijk werk terecht geko men isj Uw College zal moeten toestemmen, dat dit onder zulke omstandigheden niet veel kan zijn. Mocht het onverhoopt blijven bij zijn plan, om elk jaar één lokaal te bevloeren, dan zou dit beteekenen, dat het dergelijke toestanden in zes lokalen één, in vijf lokalen twee in vier lokalen drie,

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1