Uitslag* Verkooping. bijzijn der politie, bij den heer J. Timmer man een ruitje stukgegooid. Middelharnis. Zaterdagavond om half elf onstond er tusschen twee schoonzusters op den Oostdijk een hevige twist, zoodat dit heel wat menschen op de been bracht, 't Had bepaald in een vechtpartij ontstaan indien de beminde der eene niet tuschen- beide gekomen was. Zondagmiddag had R. v. d. R. het ongeluk, toen hij aan 't middagmaal zat dat hij een stukje vleesch in de keel kreeg welk daar bleef zitten. A. W. welke mede aan tafel zat mocht het genoegen smaken het er uit te halen en zijn oom uit zijn benauwde positie te redden. Zaterdag vond K. Vroegindeweij al hier toen hij bezig was met grint lossen uit een schip een zoo goed als nieuw kunst gebit welke aan elkaar bevestigd was met gouden haakjes. Maandagmiddag toen de bouwknecht A de Blok bezig was met het verweiden van Vee had hij het ongeluk door dat hij uitweek voor een paard, achteruit tus schen de balken van een openstaand bruggetje terecht te komen waardoor hij zijn been ernstig bezeerde en men hem van uit de Van Pallandlspolder per rijtuig thuis bracht en geneeskundige hulp direct nood zakelijk was. Maandag ontstond er een binnenbrand bij B. Driesse, door spoedig toegeschoten hulp had men het vuur weldra gebluscht, oorzaak onbekend. Assurantie dekt de schade. Naar men ons mededeeld heeft men bij den landbouwer J, v. d. B. de vorige week en ook deze week een dreigbrief be zorgt. Stad aan 't Haringvliet. Op het havenhoofd alhier speelden dezer dagen eenige meisjes. Plotseling gleed het doch tertje van een in de haven liggeuden schipper van de gladde palen in het Haringvliet. Zij werd door de stroom mee gesleurd en door de z.g. »neer« meege voerd. Door dezen tegenstroom dreef zij de haven in, waar zij zeiven den wal weer kon bereiken. Groot was de angst harer makkertjes, die dit schouwspel moesten aanzien. Laat het een waarschuwing mogen zijn ook voor andere waaghalzen. Den Dommel. J. v. d. P. kwam Don derdag 11 dezer van Stad aan 't Haring vliet van zijn werk fietsen. Bij het niet goed uitwijken voor een wagen, kwam hij in een put terecht en vloog over het stuur van zijn rijwiel heen met het gevolg, dat hij eenige reparatie aan deze kreeg. Met eenige schrammen aan zijn handen, kon hij echter de reis naar hier weder voortzetten. Door den milicien-verlofganger Th. J. Segers, lichting 1903, van het 3e Regi ment Infanterie, is aan den Minister van Oorlog gevraagd om in plaats van 1 tot 26 September, de laatste week in Juli en de rest in Augustus te mogen dienen. Donderdag 18 Juni a.s. zal de jaar- lijksche collecte ten behoeve van het »fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlandent in deze gemeente worden gehouden aan de huizen der ingezetenen. Van een drietal in deze gemeente staande onbewoonbaar verklaarde woningen waren de borden verdwenen, die volgens de wet aan deze woningen waren gehecht. Nadat de bewoners door de politie daarop waren gewezen, hingen na eenige dagen genoemde borden weder boven de deur. Misschien waren ze er wel door den wind afgewaaid P Ooltgensplaat. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente werd dezer dagen bij enkele inschrijving aanbesteed het rijden van -j- 130 M3 onderhouds- grint, naar de wegen welke in 1908 moeten onderhouden worden Ingekomen één biljet en wel van A. Neels, voor de som van f 0,54,75 per M3 te laden van de Kaai, of f 0,44,75 te laden uit het schip, het welk is gegund. Jl. Zondagmorgen vond den land bouwer A. v. R. een paard dood in de weide liggen, welke, naar men verneemt, heden Maandag geleverd moest worden. Oude Touge. Dezer dagen zijn opgeno men en nagezien de boeken van den Ge meente-Ontvanger De ontvangsten bleken tebedragen f36502,055 Terwijl de uitgaven beliepen 29237,74 Zoodat een kassaldo was van f 7264,315 Door den Miniscer van Oorlog is het verzoek van J. van Erkel, om eene ver goeding gedurende zijn diensttijd voor herhalingsoefeningen afgewezen. De heer M. Wittekoek Gëmeente- secretaris alhier, is door het bestuur van de Polders loozende door. het Oudeland van Oude Tonge, benoemd tot tijdelijk Secretaris dier polders en als No. 1 ge plaatst op de voordracht voor eene defini tieve benoeming als Secretaris. Bij publicatie is ter algemeene kennis gebracht, dat aan de huizen der ingezetenen een collecte zal worden ge houden voor het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst. Herkingen. Een kind van W. de Geus alhier, had dezer dagen het ongeluk met de molenwagen van Nijpjes in aanraking te komen, zoodat hij viel en het voorwiel hem over een zijner voeten ging. Geladen met mais had dit erger kunnen afloopen dan dit nu het geval bleek te zijn. Alleen de klomp was stuk. Overigens kon hij hinkende huiswaarts gaan. Ze waren gewoon met hun driëen uit melken te gaan, met hit en kar, geleid door een hunner welke het schijnbaar toe vertrouwd kon worden. K. zou echter deze keer ook eens mennen. Maar, o wee. Ze kwam in aanraking met de muur van bakker Voordijk, met het gevolg, de wagen deels werd beschadigd en de hit, zoo hij had kunnen spreken, hun ook wel 't een of ander zou weten te vertellen'' hebben. Zelf kwamen ze met den schrik vrij. Een ongeluk komt zelden alleen. Dat ondervond alhier ook de koopman A. Witvliet. Zelf een heele week niet bekwaam zijn negotie ter hand te nemen, ging zijn vrouw met een dochtertje met hit en kar daar op uit. Op den Zeedijk nabij de stal- visscher gebeurde het door uithalen, dat zoo hit en kar en ook haar dochtertje aan den binnenkant van den dijk naar be neden stortte. Wonderlijk genoeg liep dit nog goed af. Alleen de kar bekwam eenige schade. Ouddorp. Zaterdag 20 Juni a.s. zal er eene oefening worden gehouden met de reservebrandspuit De werkzaamheden aan den tram baan alhier blijken langzamerhand af te nemen. Bij 't begin dezer week zijn reeds enkele baanwerkers ontslagen. Zaterdagavond toen de wielrij der L. M. naar het dorp reed, werd hij onderweg onverwachts aangevallen en van de fiets geduwd. Daar de dader bekend is, weid er bij de politie van dat geval aangifte gedaan. Öud-Beijerland. Bij Kon. Beslu't is aan W. Vonk, brigadier-majoor der Rijks- veldwacht alhier verleend de eeremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje- Nassau. iii^e^Dmien ëiiikRen (De eopie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggeven.) Buiten verantwoordelijkheid der liedactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur! Mag ik uit een der Jaarverslagen van een reeds bestaande wijkverpleging langs dezen weg het volgende onder de aandacht van Uwe lezers bren gen Wat zoo'n wijkzuster wel doet Waarlijk, hare taak is niet gemakkelijk. Ben paar voorbeelden uit vele mogen ter illus tratie strekken. Een der doctoren wordt geroepen in een arbeidersgezin met veel kindereukleine, vochtige woning, met ééne bedstede beneden. Daar slapen in gezonde dagen man en vrouw met een paar der jongste kinderen in een krib. De rest van de familie marcheert 's avonds de ladder op naar den zolder. Er is een zoon thuis gekomen van buiten die met vader werkte in de buurt van Rotterdam. De zoon ligt in de eenige bedstede, blfikt zeer ziek, hooge koorts, ernstige typhus- aanval's avonds zal moeder met twee of nog drie der kleintjes in diezelfde nauwe bedstede nog een rustplaats moeteD zoeken voor de ver moeienissen van den dag. De zoon delireert, heeft diarrhée, bevuilt het bedheerlijke slaapplaats voor gezondenTreurig zou het er in zulk een gezin uitzien, indien niet de wijkzuster met het haar ten dienste staande materiaal van „Het Groene Kruis" hier de behulpzame hand kwam bieden. De geneesheer waarschuwt de zuster; deze treedt hier spoedig handelend op. Er wordt een ledikant, guttapercha-bedbedekking, urinaal, ondersteek, windkussen, enz. uit het magazijn ontboden. Spoedig worden meubelen verplaatst, matten opgenomen, het bed opgeslagen en de lijder verbed. Eerst gewasschen, mond en lippen opgeknapt, verschoond, en frisch en net ligt onze lijder spoedig heerlijk in zijn bed. De zuster komt twee, drie- of meermalen daags om oog te houden op den zieke, den medicus behulpzaam te zijn in controle van temperatuur enz.; de moeder in te lichten aangaande de voeding, den patient telkens geheel te wasschen en te verschoonen. Spoedig blijkt er behoefte aan ondergoed en bed- delakens! Geen nood, de zuster weet raad „Zendt maar naar het „Groene Kruis," we zullen je wel helpen, moeder 1" Het bed der vrouw wordt gedesinfecteerd en de gezonde familie trekt weder in de bedstede. In dat zelfde gezin komen achtereenvolgens nog drie typhus-gevallen vóór. Allen gelijktijdig nog ziek. Een tweede ledikant wordt gehaald, een kinderbedje geïmproviseerd, daar de ruimte niet toelaat er meer dan twee groote ledikanten te plaatsen. De zuster komt meermalen daags, wascht en reinigt alle zieken, tracht doorligplekken, die bij typhus soms zoo snel optreden, te voorkomen. Wanneer men die woning binnentreedt, is het alsof men in een ziekenhuis komt zoo helder en schoon liggen alle zieken te bed. Gelukkig herstellen alle vier lijders, ofschoon allen een ernstige typhus-aanval hebben doorstaan. Dat schoone resultaat is zeker voor een deel te danken aan het zegenrijk optreden van onze zuster, die door patiënten en de ouders dan ook hoog wordt geëerd en bemind. Een ander voorbeeld I Een oude, nog al gezette man, 80 jaar, krijgt een beroerte. Halfzijdig ver lamd ligt de man in een bedstede geheel nat en vuil door urine, die onwillekeurig afloopt. Door liggen met al den ellendigen nasleep van dien staat voor de deur. Geen nood. De wijkzuster weet raad. Uit het magazijn wordt ledikant, bed- zeil, enz. ontboden. Spoedig ligt de ongelukkige lijder heerlijk in z'n bed. Zuster tracht urine op te vangen, den man te wasschen, droog te houden. Als 's morgens de medicus z'n bezoek komt bren gen, zegt moeder de vrouw: „Docter! de zuster komt toch zeker dadelijk, want ik weet geen raad, hoe ik m'n man moet helpen!" Komen er doorligplekken, wat niettegenstaande alle voor zorgen toch soms geschiedt, dan vereischen die wonden een herhaalde en nauwkeurige behande ling, die alleen aan de handen van een flink geschoolde verpleegster goed is toevertrouwd. Men zou deze voorbeelden met vele kunnen vermeerderen. Genoeg echter om u te doen inzien, welk een groote bron van zegen zulk een wijkzus ter voor geheel de bevolking is. Voor velen, die het groote belang van eene wijkverpleging niet dadelijk inzagen, lijkt mij het bovenstaande een zeer treffende verduidelijking. Moge het velen, die niet werden thuis getroffen of zich beraad voorbehielden, er toe brengen alsnog aan de wijkverpleging bij te dragen en zich daarvoor bij ondergeteekende of een der overige bestuursleden van het „Groene Kruis" aan te melden. Binnen enkele dagen hoopt het Bestuur van het „Groene Kruis" in eene Algemeene Vergade ring voorstellen te dier zake ter tafel te brengen. De Secretaris van de Afdeeling Middel- harnis-Sommelsdijk van de Zuid-Hollandsche Vereeniging het „Groene Kruis," A. A. MIJS. Geachte Redactie Wilt u svp. zoo goed zijn, het restantje van mijn vorig stukje een plaatsje in te schikken Bij voorbaat mijn dank. Waarde lezers Er wordt in onze kringen soms heel wat gespro ken en geschreven, doch vele bazuinen geven een onzeker geluid. Geen wonder is het dan, dat wei nigen zich tot den strijd bereiden. Meu mag hoogstens wat opgeschrikt worden in de concientie zich in een of ander opzicht in gevaar zien, doch de middelen zijn dikwijls vermengd met een slaap drankje of anders zoodanig verwaterd, dat een rijke (zelden beter gaat rentmeesteren. De Satan met al zjjne handlangers kunnen het nog wel verdragen, dat iemand Godsdienstig is, zoolang hij maar twee heeren Blij ft dienen. De vijandschap 'van het linksche korps zal eerst dan over iemand uitbreken, als hij ernst gaat maken, om Christus' heerschappij te doen zegevieren in allerlei plaat sen, betrekkingen en bovenal op den rustdag. Niet alleen Socialisten, maar zelfs protestanten en vele naam-Christenen betoonen zich vijanden van de praktijk onzer beginselen te zijn, als men de zaken in hun fondament gaat nasporen, en er dan tevens de verkeerdheid van aan den dag gaat leggen. In de laatste jaren heeft dr. Kuyper zich daarop toegelegd, en dat zoowel in geschrifte als met den mond. Onze gewaardeerde leider meent het dan ook veel beter met de Socialisten en met degenen die op verschillend terrein van den Woorde Gods afwijken, dan de meesten hun ner weten. De ontwikkelden echter onder hen zijn daarvan niet onkundig, doch om bijeinden verzwijgen ze dit, terwijl ze de onwetenden in beroering zien te houden, om de doorwerking der Chr. beginselen zooveel doenbaar te beletten. Toch zouden de bemiddelden onder ons ook in dezen veel tegenstand kunnen wegnemen, als ze de stoffelijke belangen van den minderen stand wat meer in de hand werkten. Heerscht er in vele streken groote werkeloosheid, ook daarin kon voor een groot deel worden voorzien, zonder dat een rijke zijn geld in 't water wierp. Hoeveel heide- en boschgronden zijn er in ons Land nog te ontginnen? Hiermee konden duizende arbeiders hun brood verdienen,doch de vervloekte speculatiezucht heeft velen betooverd. I11 ons eiland bv., waar bijna uitsluitend landbouw wordt gedreven, hier levert dit voor de arbeiders een schraal bestaan, waar ze het toch, door elkaar genomen, hoogstens tot zes gulden per week kun nen brengen. Had men den moed, om enkele fabrieken te stichteD, het zou verbetering aan kun nen brengen Men heeft evenwel allerlei bezwaren, waarvan echter de grondtoon het eigen ik is. Ziet men ook op oude, afgewerkte arbeiders, die hun patroon soms veertigjaren hebben helpen rijk maken, en die daarna ledig aan den dijk v\ orden gezet, dat nog met geen slaaf of zelfs met geen oud paard wordt ge.daan, dan geeft men daar door den tegenstanders een stok in de hand. We hebben dan op politiek terrein al geruimen tijd de aristokratische periode achter onzen rug met andere woorden, de uitsluitende regeering der aanzienlijkeu is voorbij. Op dit tijdvak is een burger-periode gevolgd, toen de gpgoede burgers ook een woord in het kapittel mee mochten gaan spreken. Daarop is nu sinds enkele jaren het demokratische tijdvak gevolgd. Door de uitbrei ding van het kiesrecht werd het getal kiezers zeer vergroot, terwijl de lagere standen ook meer belang gingen stellen in de regeering van dorp, gewest en Staat. Dat er in het eerste tijdperk alleen sprake was van de hoogste familien, die tot aanzienlijke ambten in staat waren, het was natuurlijk af te keureu om zijn eenzijdigheid. Het is billijk, dat alle standen vertegenwoordigd werden in alle colleges. De uitbreiding in dien zin ging dan, hoewel op sommige plaatsen schoor voetende nogal tamelijk van stapel, totdat ook burgers enkele zetels innamen, doch om zóó demokratisch te worden, dat zelfs een ontwikkeld arbeider achter een groene tafel zou kunnen zit ten, dat gaat en ging voor velen te ver. Het gros van 't volk mag niet langer als machine gebruikt worden, maar het moet uit zijn lagen staat wor den opgewerkt. Alles ook al weer naar het Getui genis, opdat die vrijheid, die wij hen gunnen, niet ontaarde in bandeloosheid. Daartoe heeft de Overheid haar gezag te handhaven als Gods ste- dehouderes. Is het dat velen uit baldadigheid, brooddronkenheid en onverstand hun ziel en li chaam trachten te verwoesten, dan hebben ouders, leeraren en Overheden een dam te leggen tegen den alles vernielenden stroom van ongerechtig heid. Laat het redeloos vee zich dan nog door toom en gebit besturen, sommigen betoonen zich minder, waar ze brullen en bijten als ze tot de oude en beproefde paden onzer Vaderen worden teruggebracht. Staat de Overheid zaken toe, die tegen het Woord indruischen, dan is ze niet vrij, vooral dan niet, als ze bij machte is, het anders te maken. Zeer zeker is ook het standsverschil niet meer zoo groot als vroeger, doch het is nog te groot. Het is nog maar te veel eene zeldzaamheid, als een klein burger of een arbeider in eene kamer van een rijke wordt toegelaten. Vooral bij feesten, of gelegenheden is er maar alleen plaats voor personen met een gouden ring, terwijl Jezus den raad geeft, als we een maaltijd zullen houden, dat we dan armen, blinden, verminkten en derge lijke behoeftigen zullen noodigen. Werd dit in praktijk meer aangetroffen, wat zou er meer ver binding zijn tusschen rijken en armen. Nog zouden we hier kunnen spreken over de houding der rijken tegenover den middenstand, die veel bestaat uit kooplieden, neringdoenden en ambachtslieden. We stippen maar aan, en leggen den rijken de vraag voor, of ze soms geen misbruik maken van hun macht alsmede of ze dien stand wel zooveel mogelijk steunen. Wellicht zullen sommigen al gezegd hebben, dat zij toch niet rijk zijn, en dat zij dus dit en dat niet kunnen doen. Deed elk maar naar vermogen en roeping, de maatschappij zou niet zoo droevig gesteld zijn. De oorzaak der kwalen ligt evenwel dieper, nl. het gemis van den Geest der liefde, en waar die ontbreekt, zit Mam mon rustig op den troon. Men zoekt verschillende zaken nu in het reine te brengen door redeneeren, rekenen enz., doch veelal buiten het geloof. Daarom staan wij als belijders van den Christus, zoo lauw en vaak machteloos tegenover vele toestanden. Er is ontegenzeggelijk veel verkeerds in onze maatschappij, waar men van zeggen moet, dat er dikwijls aan gewerkt wordt om het pp te lappen, doch kennelijk is de mot erin, want als men denkt genaderd te zijn, ziet men ergens anders weer een gevaarlijke scheur. De voorzichtigheid 1 kan de wijsheid wel eens bedriegen. Ieder onzer zal dus geredelijk toestemmen, dat we ons tot heden te weinig inlieten met sociale toestanden, die echter dringend om onze aandacht roepen, t Is niet te verwonderen, dat er zooveel tevergeefs gesproken en gepredikt wordt, waarvan men geen vruchten ziet, want als men niet bereid is, alles en ook zichzelven op te offeren aan de eer van Hem, die arm werd daar Hij jrjjk was, dan is het meer een zoeken van zichzelven dan van Gods eer. Dat de Heere daartoe door Zijn Geest velen onzer bewerkte, dan zouden we, als zwakken, in Zijne kracht kloeke daden doen. Mijn peilt je is dan weer afgeschoten, in de hoop dat er wat valsche rust mocht worden verstoord en dat er handen aan den ploeg worden geslagen, ten zegen van onze naasten. Zoo zij het. Middelharnis. H. v. d. MEULEN. Posterijen. Lijst van onbekende brieven gedurende de iste helft der maand Juni 1908. Van Middelharnis J. Oujvens, Rotterdam. Van Nieuwe Tonge: Waater Groze, Bergen op Zoom. UerRoopingeia. Op Woensdag 17 Juni 1908 's nam. 2 uur ten herberge van Wed. D. Koodzant le Mid delharnis van roode en lucerne klavers in den van Pallandspolder te Middelharnis voor dhr A.. A. Mijs te Sommelsdijk. Notaris VAN BUÜREN Donderdag 18 Juni 1908 's avonds 6.30 uur verkoop van Koode Klavers om 1 maal te maaien in den polder Zuiderland onder Oude Tonge en Kanthooi om 1 maal te snijden in de polders Zuiderland en Balten- ooid onder Oude en Nieuwe Tonge, voor dhr. A. C. Breesnee te Oude Tonge bij Wed. G. Kanters en Zoon. Notaris VAN ISPELEN. Op Donderdag 18 Juni 1908, 's nam. 2 uur, te Dirksland ter herberge van P. Brooshoofd, van verscheidene perctelen'Lucerne en Koode Klavers en Kantgras, breeder jij biljet om schreven. Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdag 19 Juni 1908 's avonds 6 uur ill bet Hotel Meijer te Middelharnis van lucerne klavers in den Polder de Wesiplaat 2 le kavel te Sommelsdijk aan den Heuvelweg en in den polder de Nieuwe Stad te Stad aan 't Haringvliet, voor dhr. D. Joppe Oz. te Sommelsdijk en Mej. Wed. W. Braber te S ad aan 't Haringvliet. Notaris VAN BUU- REN. Op Vrijdag 19 Juni 1908 's avonds 6 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis van roodc klavers in de polders Oostplaat en Oudeland te Middelharnis voor dhr. D. Slis J.A.zn. Notaris VAN BUURËN. Op Zaterdag den 20 Juni 190S voorm. 10,30 uur, ten herberge van Gerrit Smits te Stad aan 't Haringvliet, van ongeveer 9 H.A. uitmuntend te veld staande Koode cn Lucerne Klavers, en ruim 23 H.A. Kant- en grep- h ooigras, gelegen in den Briemenpolder. Deurwaarder GROENENDIJK. Ooltgensplaat. Op Vrijdag 12 Juni jl. werden de Onroerende goederen alhier, voor'de Erven van Mevr. de Wed. Arend Korteweg te Middelhar nis in veiling gebracht. No. 1. Een perceel Weiland inden polder het Rietveld aan de Schenkelkade, groot 1 Hectare, 31 Aren, 70 Centiaren ingezet door Cs. van Noordt op f 700,per '/2 H.A. No. 2. Een pjrceel Weiland in den polder het Rietveld, groot I Hectare, 51 Aren, 80 Centiaren, ingezet door A. Neels op f 740,— per H.A. No. 3. Drie perceelen Weiland in den polder het Rietveld, no. 02, groot 0,38,20 Hectare, no.63, 0,72,20 Hectare, no. 1144,0,16,83 Hectare, tezamen 1,27,23 Hectare, ingezet door Ant. Mijs op f 1015, per H.A. No. 4. Een perceel Vroon Tuinland in den pol der het Oudeland, groot 15 Aren, 10 Centiaren, ingezet door A. Neels op f 800,—. No. 5. Een perceel Vroon Tuinland, gelegen als voren, groot 13 Aren, 50 Centiaren, ingezet door L. Dorsman Jz. op f 720,—. No. 6. Een perceel Vroon Tuinland in het dorp, toegang vanaf de Slikstraat, groot 19 AreD, 70 Centiaren, ingezet door T. Y. Neels op f 1150, No. 7. Eene meed Vroon Tuinland, gelegen aan de Weespad, groot ongeveer 8 Aren, 50 Centiaren, i 1 gezet door W. van Kempen Gz. op f 980, No. 8. Eene meed Vroon Tuinland aaD de Weespad, ongeveer groot 6 aren, 40 Centiaren, ingezet door W. van Kempen Qz. op f 900, No. 9. Eene meed Vroon Tuinland aan de Weespad, ongeveer groot 6 Aren, 65 Centiaren, ingezet door W. van Kempen Gz. op f 1320,—. Uitslag' Aagglbesïediiig. Oude Tonge, Het lossen vau -j- 22000 straatkeien is door B. en W. gegund aan den laagsten inschrijver E. J. van Dongen, voor de som van f0,99 Per 1000 stuks. (»emeiig<i Nieuws. Op liet spoor Zooals aten weet werden er oenigen tijd geleden gearresteerd als vermoedelijke daders van de inbraak te Apeldoorn, De Hooge en Stubbe, bijgenaamd Jan de Bakker. Ofschoon deze personen te Apeldoorn bij gebrek aan bewijs zijn vrijgelaten, blijven er nog zware ver denkingen op hen rusten, en thans is bekend geworden, dat zij een sigaren- zaakje hebben overgenomen op de Ge dempte Binnenrotte te Rotterdam. Ver moed wordt thans, dat dit zaakje gekocht is met het geld, van de Apeldoornsche inbraak afkomstig, en bovendien is ge bleken, dat een vrouw met wie 8. ver keering heeft, op de Kruiskade te Rotter dam, bij een wissellooper, dien.zij op straat aansprak een bankbiljet van 1100 heefc gewisseld, vermoedelijk eveneens van de inbraak afkomstig. Daarom wordt thans door de Rotterdamsehe politie gezocht naar bedoeiden wissellooper, ten einde het bankbiljet in handen te krijgen, om te kunnen constateeren, of dit biljet werkelijk een van de gestolen nummers draagt. („Hbld.") Voorzichtig met vuurwapenen. Toen de tuinknecht op het huis Soelen te Zoelen, G. J. v. Z., Vrijdag een geweer schoonmaakte, ging dit onverwacht ai. Het schot trof zoo, dat v. Z bijna oogenblikkelijk overleed. Ernstig rijwielongeiuk. Te St. Geertruid, (L.) kwam.E. Hou- ben, koopman te Alheer, op zijn rijwiel gezeten, een onder die gemeente gelegen steile helling afrijden, met een sne le vaart. Hij had echter het oDgeluk te vallen, en werd bewusteloos en inwendig zwaar gekneusd opgenomen en een naburig huis binnengedragen, alwaar hij denzelfden dag, zonder tot het bewustzijn te zijn gekomen, den geest gaf. liet plan verijdeld. De kapitein van het Neder'andsche stoomschip „IJstroom" Woensdagavond van Amsterdam vertrekkende, vermoedde dat zich een jongen aan boord verscho len had, die niet op het schip thuisbe- hoorde. De politie te lJmuiden, daarme de in kennis gesteld, vond, toen het stoomschip in de sluis lag, niet één maar twee jeugdige knapen, die zich op het schip verborgen hielden en zoo den tocht naar Londen widen doen. Door tnsschenkomst der poli.ie zijn ze naar Amsterdam teruggezonden. Treurig ongeluk Te Brummen- bad een treurig onge val plaats. Mevrouw de wed van G. 8. een dame van Imogen leeftijd, had bet onge luk uit een opensotand bovenraam te vallen; ze bekvtatn daarbij belmgrijke kwe'suran en brak een been. Zij is reeds aan de gevolgen overledeD. Hevig verwond In een logement in de Kranenstraat le 's Gravenhage hadden Donderdag een jongeman en een pleegzuster een kamer besproken. In den afgeloopen nacht is te één uur de eerste nog de deur uitgeweest om een brief te posten. Vrijdagmorgen werden zij beiden balende in hun bloed in bewusteloozen toestand en met doorgesneden polsen, in haar bed gevonden. Nadat geneeskundige hulp was inge roepen en den verwonden een voorloopig verband was gelegd, werden zij door den heer Dietz, commissaris van politie in de 2de afdeeling in verhoor genomen aan wien zij opgaven zichzelven de wonden te hebben toegebracht. Zij werden per rijtuig naar het Ge meenteziekenhuis overgebracht. Achterschip stukgeslagen. Bij het opruimen met dynamiet van de //Nordsee/j bij Hoek van Holland is Vrijdag liet achterschip van een blazer der Nieuwe Keddingmaatsehappijstuk geslagen. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken bij voor. De blazer is buiten het Zuiderhoofd op het strand gezet. De sleepboot //Seheveningen// zon Vrijdagavond trachten hem naar binnen le brengen. Van een koude reis thuis. Drie weken waren ze pas getrouwd. Zij, een vreemdelinge, wenschte de omstreken van Groningen te leeren kennen. Een fietstocht naar Paterswoide stond op het programma. Profiteerende van het mooie weer, werd Vrij dag de tocht aanvaard. Te Paterswoide aange komen, werden de fietsen geborgen en de pret begon. Er werd gewandeld, gestoeid, geroeid, in één woord, ze amuseerden zich kostelijk, ze genoten. Tegen 't donker werd aan terug- keeren gedacht. Vertrouwelijk, zij aan zij, hij met de hand op haar schouder, haar voor en 11a liefdedrukjes en lieldestootjes gevende, re den ze terug naar Groningen. Zij gaf die stootjes met woeker terug. Tot op eens. Bij het geven van haar laatste stootje, denkelijk iets te hart aangekomen, maakte hij een zwenking, een buiteling, en een oogenblk later ziet ze haar echtgenoot hals over kop in een moddersloot verdwenen. Ze gilt, schreeuwt, roept om hulp, totdat hij bedekt met eendekroos en veenklom- pen als een Neptunus uit de sloot omboog rijst. Zijn fiets was weg, de hare onbruikbaar geworden. Daar stonden ze. Ten einde raad werd besloten naar Paterswoide terug te keeren, Daar werd hij afgespoeld. De fiets werd onder wijl opgedregd. Hij keerde nu vliegensvlug naar Groningen terug. En zij Och arme 1 De fiets onbruikbaar, de laatste tram weg. Te voet aanvaardde zij den terugtocht naar Gro ningen, waar ze elkaar anderhalf uur later terugvonden, zij doodop van vermoeienis, hij in een schoon pak, met verlangen haar te rugkomst verbiedende. Het verdere verloop lsat zich raden. (//Pröv. Gron. Ot Uitwerking van den bliksem op visschen. Gedurende een zwaar onweer bjj het s ad je Oreoy aan den Neder-Rijn de bliksem in den boom, die aan den oever van een vischrijken vijver stond. Op dat tijdstip was het zeer hoog water, zoodat de omgeving van den boom diep onder water stond. Op die plek zag men altijd vele snoeken en brasem. De blik sem doodde een aantal van die visschen tot een gezamelijk gewicht van 20 pond. Een geneesheer onderzocht de gedoodo visschen en nu bleek, dat bij alle de zwemblaas gebarsten was. Weer een treinongeluk gebeurd wederom in België. Donderdag ont spoorde de trein uit Bergen te Maffles; de goederenwagen werd op de locomotief geworpen, waarvan het vuur den ge- heelen trein in brand stak. Volgens voorloopige opgaven zijn er vier of vijf dooden en verscheidene gekwetsten. De trein is geheel verbrand. Brandweerlieden uit Chièvres ver leenden hulp. Volgens mededeeüngen uit officieele brou zij a de locomotief, een bagagewagen en 5 rijiuigen verbrand en zijn er 3 personen gedood en 15 gewond. Een natuurinonuiuentje. In de laatstr dagen kan men op de Stadhouderskade bij de Tesselschadestraat te Amsterdam voortdurend groepjes men schen in de lucht zien staren, en wie meekijkt, ziet in de torenspits van de Koepelkerk een alleraardigst schouwspel. Zooals men weet, bevindt zich aan den dunnen torennaald, even onder den top, een soort' strolabium of holle wereldbol van metaalhoepels. Daar binnenin heeft een kraaienpaar zijn nest gebouwd en't is het bedrijvige gedoe dezer dieren, dat in zjo hooge mate de aandacht trekt. Zij hebben deze doorzichtige en doorluchtige ringenglobe tot familiewoning ingericht, blijkbaar zoo goed en stevig, dat 't ver bazing wekt en als bevestiging kan gelden van de opinie van den uitnemenden or nitholoog Thijssen, die de kraaien tot de hoogstaangeschrevene in de vogelwereld rekent. N w s. Een naderend gevaar is de toenemende verkoop van zooge naamde rumboontjes en likeurbonbons. Deze, in vorm gelijkende op chocolade pralines, worden gevu'd met rum arac. cognac of ander alcoholhoudend vocht. Vanaf den groots en banketbakkers winkel tot in den snoepwinkel, worden die boomjes of bonbons tot in zeer kleine hoeveelheden verkocht. Het gevaar bestaat voornamelijk hierin, dat de vetkooper noch de kooper beseffen aan welke verleiding ons jonge geslacht

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2