Burgerlijke Miami- gemaakt. Een bijzonderheid voor Spijkenisse was voorzeker dat de geheele burgerij op de hand van de politie was, die zich dan ook kranig gedroeg. Oud-Beijerland. Pinkster-Maandag werd de heer J. V. alhier, in kennis gesteld, dat een paard, loopend aan de Komans- landsche kade, onder Heinenoord, de tong was afgesneden. Eenige jongens hadden het stuk tong gevonden. veel duurder uitkomt dan gedacht werd, en de Voorstraat biunen een dag of wat vermaakt zal worden. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de verga dering door den Voorzitter gesloten. Gemeenteraad. VERSLA® van het verhandelde in den Gemeenteraad van illiddelharnis, op Donderdag den 11 Juni des nm. ten 2 30 ure. Aanwezig alle leden. Nadat de vergadering door den Voorzitter is geopend, worden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Aati de orde isIngekomen stukken. 1. Van lih. Ged. Staten, een exemplaar van de Gemeeute-veearls goedgekeurd terug ontvangen. 2. Een adres van den heer Harteveld, ambte naar van den Burgerlijken stand en van het Secre tarie, waarin deze tegen 13 Juni ontslag aanvraagt De Voorz.B. en W. stellen voor hem tegen 13 Juni eervol ontslag te geven en te verleenen. De Voorz.: In verband met het ontslag van den heer Harteveld, wensch ik nog in 't midden te brengen met het oog op de omstandigheden des tijds om ook tevens het salaris van een ambtenaar met den Iïaad te bespreken. Nadat door verschillende leden van den Raad daar het woord over gevoerd werd, wordt besloten het aanvangsalaris voor een ambtenaar van het Secretarie te beginnen met f 150,— en werd dit voorstel met 7 tegen 3 stemmen aangenomen. 3. Een schrijven van de Gascommissie, hetwelk door den Secretaris wordt voorgelezen, waarin de vraag door den heer Slis op de vorige verga dering gedaan, werd beantwoord door den Voorz en werd gevraagd aan den heer Slis of hij vol doende was ingelicht, 't welk door den heerSlis goedkeurend werd beantwoord. Nadat door den Voorzitter nog eenige opmer kingen werden gemaakt over het doen der Gas commissie, ging de Voorz. over tot puut 2, het benoemen van een Vroedvrouw en werd benoemd als stemopnemers de heeren Van der Baan en Slik. Door den Voorzitter wordt aan den Raad bekend gemaakt, de personen die op de voordracht door B. en W. zijn gesteld. No. 1 Mej. Vis van Hoek van Holland, no. 2 Mej. V. de Weele te Alkmaar, no. 3 Mej. Versteeg alhier, terwijl Mej. Van der Groef uit Rotterdam zich had terug getrokken. Daar de Voorz. zich niet kon vereenigen met het besluit op de vergadering van B. en W. geno men om Mej. Vis no. 1 en Mej. Versteeg no. 3 te zetten, daar het zijns inziens net anders om had moeten zijn, kon hij Mej. Vis als no. 1 als zoodanig niet aanbevelen en laat hij dit aan den eersten Wethouder over. De heer Kor vink betreurt het ten zeerste, dat hierin door den Voorzitter wordt afgeweken, omdat het een besluit is, genomen door B. en W. Nochtans zegt de heer Korvink zal ik bewijzen dat de aanbeveling van Mej. Vis de gunstigste van allen genoemd kan worden, 't welk hem bij streng onderzoek is gebleken. Wanneer door de Voorzitter de stukkeu die ingekomen zijn, werden voorgelezen, dan zou een ieder tot de overtuiging komen dat die van Mej. Vis de gunstigste genoemd konden worden. Want al de praatjes waarin ook „Vooruit" zoo dapper heeft meegedaan, tel ik voor niets. Ik heb uit goede en geloofwaardige bron vernomen hoe of Mej. Vis is, zoowel dokter als Burgemeester enz. is een en al lof. Den heer SchilperoordIs Mej. Versteeg hier aangesteld of is zij op verzoek van Mej. Kooreman gekomen. De Voorz.Dit komt zoozeer nu niet ter sprake, maar kan later als punt van behandeling in het midden worden gebracht. Nadat over en weer hier nog druk over gedis puteerd wordt, gaat men eindelijk tot stemming over en wordt Mej. Vis gekozen met6 stemmen, terwijl Mej. Versteeg 4 stemmen verkreeg. De Voorz.: Als nu is aan de orde, behandeling sluiten der herbergen op Zondag, al waar een adres op ingekomen is van vergunninghouders, die daar bezwaar tegen hebben, welk adres door den Secretaris wordt voorgelezen op verzoek van den heer Van der Koogh. De Voorzitter vraagt wie hier het woord over verlangt. Den heer Van der Koogh kan zich met het voorstel niet vereenigen, hij acht het volk van de gemeente geen herbergloopend volk en dat verschillende ingezetenen er door benadeeld wor den, indien dit voorstel aangenomen werd en dat er veel meer politietoezicht noodig zal zijn. De Heer Kolff deelt dezelfde gevoelens, wij zende op de groote lasten van de kasteleins, dat hotelhouders zooals Meijer er jaarlijks zoowat f600 schade van hebben, en Bennemeer f300. De Heer Korvink: Misschien is er wel eenig nadeel aan verbonden, daarentegen ben ik steeds met dankbaarheid vervuld, dat God ons een dag der ruste heeft gegeven, dat wij meer moeten letten op de geestelijke als op de flnantieële be langen van ons volk; ik noem de herbergen „speelholen", daar het meer als eens voorkomt, dat minderjarige jongens worden toegelaten, en dat gekeerd dient te worden. De Heer Kolff acht het 't zelfde of dat op Zon dag of op een anderen dag plaats heefthij zou het een snood iets vinden, indien dit voorstel in werking zal treden. De Heer Van der KooghHet kan heel goed zjjn, dat er nog meer gespeeld zal worden. De Heer Korvink: In de week gaat dat voor werkvolk niet, maar Zondags heeft men den tijd ik ken verscheidene getrouwde lui die den gan- schen dag doorbrengen met kaartspelen. De Heer Van der SlootVoorz., ik houd het daarvoor, dat wij als Gemeenteraadsleden geroe pen zijn, overeenkomstig den eed hier afgelegd, in de eerste plaats voor de zedelijke belangen van ons volk op te komen, hetwelk door God van ons geëischt wordt. De Voorz. deelt niet dezelfde gevoelens en kan mitsdien niet meegaan met het voorstel. Nadat hier ook nog eenige discussie over gevoerd wordt, brengt de Voorz. het voorstel in stemming en zijn er 6 voor en 5 tegen.' Vóór stemden de Heeren: Korvink, Van der Slik, Bom, Van der Sloot en Schilperoord en tegen de HeerenVan der Baan, Kolff, Slis, Van der Koogh en Nipius. Daar de Raad voltallig is, acht de Voorzitter het voorstel verworpen. Alsnu is aan de ordeOpening der vergadering met gebed. De Voorz. verzoekt den Secretaris het voorstel voor te lezen. De Voorz.: Wie verlangt hierover het woord. De Heer KolffUit welk oogpunt of met welk doel de verzoeker dit indiend is mij niet duidelijk. In al dien tijd dat ik als lid den Raad heb bij gewoond, 't welk nagenoeg 30 jaren is, is alles ordelijk toegegaanmitsdien zou ik, indien dit aangenomen werd, dat een spotternij noemen, enz. De Heer Van der Koogh is 't ook niet eens met het voorstel en beloofd den Raad, indien het aangenomen wordt, dat hij beslist 't gebed niet bij zal wonen, maar zich zal verwijderen. De Heer Korvink betreurt 't dat de heer Van der Koogh zich aldus uitlaat over 't gebed. De heer Slis heelt ook bezwaar tegen 't gebed in den Raad en de Heer Schilperoord brengt in 't midden, dat hij gewetensbezwaren heeft en houdt zich buiten stemming. De Heer Van der Slik: Na de verschillende bezwaren, die door de leden in 't midden zijn gebracht, gehoord te hebben, trek ik mijn voor stel in. De Voorzitter: Daar de punten van de agenda afgehandeld zijn, deel ik nog mede, dat door onteigening van een stuk weiland door de Tram maatschappij, heeft de pachter vergoeding ver zocht, en wordt dit hem, 'twelk door den Raad goedgekeurd wordt, gegeven tot een bedrag van f25,-. Daarna vraagt de Heer Van der Koogh, wanneer aanvang wordt genomen met beharding van het Zandpad en met het maken van de Voorstraat. De Voorzitter deelt mede, dat betonbeharding VERSLAG van het verhandelde in de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Ouddorp, op Zaterdag 6 Juni jl. Afwezig de heer J. C. Lodder met kennis geving. Opening der vergadering door den Voorz., de Burgemeester, met gebed. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorz. doet mededeeling van o. m. de volgende ingekomen stukken Van H.H. Gedeputeerde Staten een schrijven inhoudende het voorstel tot wijziging van enkele posten op de Gemeentebegrooting dienst 1908. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Verder deelt de voorz. mede dat bij den Raad is ingekomen enkele reclames op den Hoofdelijken Omslag en Schoolgeldheffing. Deze worden op voorstel van B. en W. in handen gesteld der Commissie welke met het onderzoek der reclames is belast. Voorts deelt de voorz. nog mede, dat van H.H. Ged. Staten een schrijven is ontvangen aangaande het in de vorige zitting genomen besluit tot wijziging der verordening op de tapperijen. De aangebrachte wijzigingen in de verorde ning, zijn voor bovengenoemd college onaan nemelijk, en geeft daarbij den wenk aan den Raad, om uren van opening der tapperijen op Zon en feestdagen vast te stelien. Na voorlezing van genoemd schrijven wordt de openbare vergadering geschorst. Na her opening der vergadering werd door het Raads lid KI. Voogd het voorstel gedaan om de verordening opnieuw te wijzigen, en wel hoofdzakelijk in dezen vorm: dat op Zondagen en de le Kerstdag de tapperijen zullen moeten gesloten zijn en blijven van des morgens half negen tot half twaalf uur, en van des middags half twee tot den volgenden morgen vijf uur. Dit voorstel tot wijziging wordt na korte discussie met eenparige stemmen aangenomen. Niets meer ter behandeling zijnde wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Op Vrijdag 19 Juni 1908 's avonds 6 uur in het Hotel Meijer te Middelliarnis van roode klavers in de polders Oostplaftt en Oudeland te Middelharnis voor dhr. D. Slis J.A.zn. Notaris VAN BUUEEN IsiftezoiKieii ëRihSieii. (De copie vau Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggeven.) Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Middelharnis, II Juni 1908. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een plaatsje in uw veelgelezen ,Maas- en Scheldebode. Burgers van Nieuwe Tonge l Het zou toch wel weuschelijk zijn dat er eens een Varkens-Ziekefonds werd opgericht, zooals in Ooltgensplaat en Den Bommel, hetwelk een goede oplossing is. Vooral zou dit een goede zaak zijn voor de mindere stand, want wie is ia staat wanneer ons varken dood gaat, om weer een andere in plaats te krijgen 1 en wordt er nu een Varkens-Zieke- fond opgericht en de mindere stand nam daar deel aan, dan was er toch doen aan om weer een ander varken in plaats te krijgen 7 Als dan de betaling net gesteld was zooals in Ooltgensplaat en te Den Bommel, dat is 25 cent per maand, dat iedereen betalen kan, dan is dat goed. Ik hoop dat er eens een komt die daar voor op wil treden, om daar werk van te maken. Inwoners van Nieuwe Tonge doet uw best om een fonds op te richten, het is niet om die straf te ontgaan, dat zij verre I maar het is om onze armoede te verliehten. M. de Redacteur dank voor uw plaatsruimte. ARIE KLOET. Onder Middelharnis nabij Nieuwe Tonge. Visscherij. Pei'uis. Van de Pernisservloot zijn !e IJmuiden binnen geweest de sloepen Speel man I", „Speelman II" en Johannis Corne lls", ieder met f 200 netto besomming aan versche visch. Posterijen. Nieuwe Tonge, Gedurende Mei werd aan het telephoonkantoor alhier verzonden 5 S binnen- en 15 buitenlandsche telegram men en ontvangen 47 Binnen- en 34 bui tenlandsche, totaal 1 s 1 stuks. Beeiitszakeii. Moord op Hendrik Drost te Zeist De Utrechtsche rechtbank veroordeelde Vrijdagmiddag Van Vaalen tot 12 jaren, Van Ee tot 20 jaar, Overhorst tot 8 jaar en Kors tot 6 jaar gevangenisstraf, met aitrek der preventieve hechtenis. lerkMopiü^en. Dinsdag 16 Juni, 's avonds 6 uur Eenige perceelen Lucerne en Eoode Klavers, in de polders Duivenwaard en Klinkerland onder Nieuwe Tonge, in het logement van T. H. Holleman aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN Op Woensdag 17 Juni 1908 's nam. 2 uur ten herberge van Wed. D. Eoodzant te Mid delharnis van roode en lucerne klavers in den van Eallandspolder te Middelharnis voor dhr. A. A. Mijs te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUEEN Woensdag 17 Juni 's voorm, 9 uur: 83 perceelen Klaver- en Grasgewas in de Adriana- Eendrachts- en Halspolders onder Stellendam in het logement van Troost al daar. Notaris VAN SCHOUWEN. Donderdag 18 Juni 1908 's avonds 6.30 uur verkoop van Eoode Klavers om 1 maal te maaien in den polder Zuiderland onder Oude Tonge en Kanthooi om 1 maal te snijden in de polders Zuiderland e« Batten- oord onder Oude en Nieuwe Tonge, voor dhr. A. O. Breesnee te Oude Tonge bij Wed. G. Kanters en Zoon. Notaris VAN ISPELEN. Op Donderdag 18 Juni 1908, 's nam. 2 uur, te Dirksland ter herberge van P. Brooshoofd, van verscheidene perceelen Lucerne en Eoode Klavers en Kantgras, breeder bij biljet om schreven. Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdag 19 Juni 1908 's avonds 6 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis van lucerne klavers in den Polder de Wes'plaat 2de kavel te Sommelsdijk aan den Heuvelweg en in den polder de Nieuwe Stad te Stad aan 't Haringvliet, voor dhr. 1). Joppe Cz. te Sommelsdijk en Mej. Wed. W. Braber te Stad aan 't Haringvliet. Notaris VAN BUU EEN. Uitslag- Aanbesteding. middelharnis.* Bij de op Zaterdag jl. gehouden aanbesteding van een Zuiverhuis met annexen, beschoeiing, afrastering enz. enz. aan de Gemeente-gasfabriek, werd ingeschreven als volgt Timmerwerk G. van Kassei, Middelharnis f 2435 J. Mosselman, 2430 C. Spee, Sommelsdijk 2415 P. Grootenboer, Middelharnis 2400 J. Spee, Sommelsdijk 2360 G. van Rixoort, Sommelsdijk 2357 L. Stapel, Middelharnis 2340 G. Schilperoord, Middelharnis 2330 Metselwerk J. Mackloet, Sommelsdijk f 1800 J. Boeter, Middelharnis 1600 C. Korteweg, Sommelsdijk 1550 A. Dijkers, Middelharnis 1550 L. Buurveld, »i535 G. Buurveld, 1531 C. Pijl, 1510 Smidswerk C. Tieleman, Sommelsdijk f 470 W. de Mooij, „449 W. Breur, „441 J. van Strien, Middelharnis 435 C. Vis, Sommelsdijk 433 R. v. d. Rovaart, Middelharnis 430 T. Buth, 427 P. Snijders, 419 Verfwerk P. Dorsman, Sommelsdijk f 154 v. d. Wende, Middelharnis 152 K. de Koning, 150 C. Dorsman, 144 K. v. d. Sluis, 130 Jens, Sommelsdijk 87 Ou«lc Tonge. Het vervoer van plm. 30 M3 grint naar den Heerenpolderschendijk van de Kaai aihier, is door het bestuur van den Heerenpolder gegund aan W. Koert Munters. Heilevoetsluls. Door de directie der Marine alhier is aanbesteed het vergrooten van het gebouwtje tot berging van schiet katoen in Bastion V. Daarvoor hadden inge schreven de heerenG. Beukelman, Zwarte- waal, f 1950; A. A. E. Veenenbos, Brielle f 1987M. Oostdijk, Heenvliet, f 2000H. Kap, Nieuwenhoorn, f 2097 Hs. van Leeuwen, alhier, f 2100; A. Lindhout, Nieuwenhoorn f 2119; P. Essenberg, alhier, f 2141 en D. N. Bout, Brielle, f 2488. Per nis. Door het bestuur van den polder „De Kieschheid", alhier, is aanbesteed het bouwen van een woning voor den watermolenaar. Ingeschreven werd door J. De Winter K.zoon f 1765, H. De Winter Co. f 1762 B. Bouman te Roon, f 1759, B. Verschoor 11752, P. Do Winter Jz. f 1750, P. Bosman te Roon, f 1742; de overige inschrijvers zijn aihier woonachtig. Gemengd tlieuws. Finksterdrukte. De Hollandsche Spoorwegmaatschappij, sta tion Den Haag, heeft op de ueide Pinkster dagen 19,253 reizigers vervoerd. De stoomtram der H. IJ. S. M. den Iiaag- Scheveningen verroerde Ie Pinksterdag 4050 en 2e Pinksterdag 14,500 passagiers. De Staaisspoorstoomtram Den Haag-Sche- veningen vervoerde de beide Pinksterdagen ongeveer 29 800 personen. De Haagsche Tramwegmaatschappij ver voerde op hare lijnen le Pinksterdag 105,780 en 2e Pinksterdag 209,892, totaal 315,672 personen, tegen 224,651 op de beide Pink sterdagen 1907. Maandag heeft de recherche te 's Gra- venhage op straat twee beruchte Amster dammers aangetroffen, wier houding verdacht leek. Daarom werden zij aangehouden en meegenomen naar het hoofdbureau van politie aan het AleXanderveld. Daar bleken zij in het bezit van een volledig stel inbrekers werktuigen. Een en ander werd in üeslag genomen, waarna de aangehoudenen weer op vrije voelen werden gesteld. De wilde tgger. Op een volksfeest in een voorstad vanParijg hiug aan een tent eeu schild, waarop met letters in bonte kleuren stond vermeld „Sleohts heden te zion Het grootste en wildste monster der wereld! Een koningstijger die levendig in de wildernis gevangon is«. Een man, die voor de deur stond verkondigde tegelijkertijd, dat de prijs van toegang 50 oents was voor den persoon, kinderen werden omdat het dier er zoo ver schrikkelijk uitzag iu 't geheel niet toegelaten. Iu weinige minuten was de tent vol en de man, die 't entreegeld ontvangen had, verscheen op het kleine tooneel en verzocht de groote rust omdat het monster prikkelachtig was, daarna trok hij zioh terug, tiet publiek bevond zich in de grootste spanning, toen men plotseling achter het tooneel een hevig kettinggerammel en hulpgeschreeuw vernam. Op hetzelide oogeublik stormde de spallebaas op het tooneel en schreewde den aanwezigen toe „Om 's Hemelswil mijne heeren vluoht, zoo snel u kunt, de tijger heeft zooeven zijn ketting losgerukt en mijn vrouw reeds verwond, dadelijk zal bij hier zijn." Als door spoken verjaagd stormden de hoorders de straat op en renden zoo spoedig mogelijk weg, terwijl de spullebaas met het geld onder verge noegd handewrijven zioh uit de voeten maakte. 17 inenschen in het vuur omgekomen Iu 1905 brandde de celluloidfabriek van de firma Gebrs. Sailer, iu Ottokring te Weenen af. Toen vroeg het vuur twee dooden erf 22 gewonden. En nu heeft een brand gewoed, in dezelfde fabriek, waarbij 17 menschen in het vuur omkwamen. Hoe de brand ontstond, weet men niet. Circa 10 ]/2 uur sloeg plotseling eeu zware vlam uit de kelderverdieping. Er bevonden zich vijftig zakken met dat stcf in den celder en in een oogenblik stond alles in vlam. Het vuur vloog letterlijk door de openstaande vensters naar bovenonmid- delijk daarop brandde de eerste verdieping dan ook reeds. Rechts op een binnenplaats ag een groote hoeveelheid kolen, die ook werd aangetast, en door de vlammen den iu het gebouw zijnlen uittocht belette Vandaar, dat slechts enkele arbeiders, die namelijk welke zich midden in de vlammen wierpen, aan bet gevaar ontkwamen. Toen men de geheel uitgebraudde fabriek aan een nader onderzoek kon onderwerpen, vertoonde zich een vreeselijke aanblik. In een van de lokalen op de tweede ver dieping vond men 9 lijken. Ze waren totaal verkoold, naaktgebraud. Het was niet mogelijk één van de lijken te her kennen. Men vond hoofden, waarvan het schedeldek door een outploftiug totaal was weggeslagenlichamen die uit elkander schenen gebarst-en te zijn. Nergens een meuschelijke bouw, overal vormlooze,zwarte massa's. Vier personen werden zwaar gewond, daaronder de 70 jarige kantoorbediende Fopp, die uit de eerste verdieping sprong e:i beide beeneu brak, zoodat ze geam puteerd moesten worden. Eén van de Weensche bladen schrijft Medeplichtig is de overheid, die, ondanks de talrijke celluloïdbranden, geen maatre gelen nam om dit gevaarlijk bedrijf aan zekere grenzen te binden. Inbraken. Te Hilversum is Dinsdagnacht op drie plaatsen ingebroken. Bij een bewoner van den Vaart weg heeft men zich toegang tot de villa verschaft en zilveren lepels en vorken medegenomen. Ten nadeele van den heer Heybroek, aan den Utrechtschen weg, ontvreemde men twee rijwielen, teiwijl bij een anderen bewoner van den Uliechtschen weg dieven binnengedrongen doch op de koinst van een der huisgenooten werd de vlucht genomen. Treinongeluk. Dinsdagmorgen heeft te Haarlem, ver moedelijk door verkeerden wisselstand, een treinbotsing plaats gehad tusschen den van Rotterdam komenden trein en den stilst-aanden trein van IJmuiden. De machines botsten tegen elkander aan en weiden beschadigd. Eenige personen werden licht gewond. Het //Haarl. Dgbld.// meldt o.a. nog het volgende aangaande de treinbotsing van Dinsdagmorgen aan het Haarlemsche sta tion Aan den Kruiswegkant van het perron stond trein 564 van Uitgeest, terwijl de andere trein (110. 166) uit de richting Rotterdam naderde. De Rotterdamsche trein reed kalm het station binnen, aangezien het sein veilig stond. De machinist zag natuurlijk niet, dat de wissel niet iu orde was, zoodat hij in plaats van op lijn drie, op lijn twee kwam te rijden. Een botsing was nu on vermijdelijk, ook al werd de machinist door beambten op het perron dadelijk gewaarschuwd door het zwaaien met roode vlaggetjes en al remde hij uit alle macht. De stoot van de botsing bracht grooten angst teweeg, vooral onder de personen, die in den trein zaten. Dadelijk werden de portiereu geopend, om te zien of ook persoonlijke ongelukken te betreuren waren. Deze zijn g» iukkig niet ernstig. Een zevental reizigers zijn gewond, echter meest slechts door builen en schrammen op het hoofd, doordat zij tigen de coupéwanden werden gesmakt. De gewonden werden iu de wachtkamers verbonden, de meesten door het stations- personeel. Enkele der ergst gekwetsten werden door Dr. Mooyen geholpen. Een heer uit Rotterdam, die wel 't zwaarst gewond was, kon na verhonden te zijn, toch weer naar Amsterdam vertrekken. Ook hie uit is dus op te maken, dat de persoonlijke onheilen van weinig heteekenis zijn. De twee tegen elkaar gereden locomo tieven werden nog al beschadigd. Van beide werden de zware huilers afgeknapt, terwijl ook een der personenwagens eenig- zins geltden heeft. Dadelijk nadat de gewonden ver bonden waren werd aangevangen met vrijmaken der lijn, en een uur later was niets meer te zien. De politie is aanstonds gewaarschuwd en stelde ter plaatse een onderzoek in. De stand van den wissel werd nauwkeurig opgenomen terwijl ook de wisselwachter aan een verhoor werd onderworpen. Later is ook de substituut-officier van justitie Mr. de Vries van Doesburgh, gekomen om mede een onderzoek in te stellen. Voor Jongelieden. Een vroom man, (het was Tb. Mulba), heeft eens gezegd: „Als ik mijn oogen laat gaan over de jeugd, dan ontwaar ik vijf doodgravers 11e eerste heet //dronkenschap//. Hoe menigeen drink zioh den dood. Het zaad verrot- als het overstroomd wordt. Het lampje gaat uit, als gij er te veel in doet. Wilt ge een lang leven hebben, o jongeling, zoo houd met dat drinken op. De tweede heet//Z i n n e 1 ij k h e i d en vleescbelijke lust//. Hoe me nigeen verderft zich daarmede. Door onge bonden toegeven aan de driften wordt het lichaam ontzenuwd en verzwakt. Is het niet zoo? Iets wat brand verteert allengs juist onder het branden. De derde heet //t o o r n//. //Nijd en toorn verkorten het leven// zegt Sirach en Paulus voeg in Galaten 5 ze bijeen: toorn, nijd, moord. ze zijn gevolgen van elkander. De vierde heet //slecht gezelscha p Ach, hoe menigeen heeft dit het leven ge kost, en de ziel verwoestBind maar eens een levend mensch aan een lijk de levende zal het lijk niet doen herleven, maar de doode zal door zijn lijklucht den levende sterven. De laatste heet//lediggang//. Deze begraafd den mensch levend. Wat nut doet een leeglooper meer dan een doode? Als een boom geen vrucht meer draagt, wordt hij omgehouwen en in het vuur geworpen Denk hieraan, en zoo ge lust hebt in bet leven zoo laat deze doodgravers gaan. Hoe is 't? Staan zij stil, of dragon zij ook nog onze jongelingen weg. De lammerenuitvoer van Texel be. draagt sedert 1 Mei reeds 24.047 r Gedurende de thans geëindigde week zijn I met 6 veei oombootea 6869 atuks I vervoerd. Grillige loop van den bliksem. Uit Westerlee (Gr.) wordt weer eens een voorbeeld gemeldt van den vreemden gang, die een bliksemstraal kan nemen, De bliksem sloeg in een omboog staande wiek van een watermolen, welke in de lengte werd gespleten, zoodat de splinters ver weg vlogen. Bij de as is hij naar binnen gegaan en vervolgens de aldaar uitkomende rookleiding en schoorsteen mantel gevolgd tot ia de kamer. Een van de steunders van de rookleiding werd tolaal verbrijzelddaarna nam de bliksem zijn weg over de vloer tot aan de zitplaatsvan een aldaar schuilende vrouw, Deze werd de zool onder een der schoenen weggeslagen haar grootte teen barstte, Daarna is het hemelvuur den kelder binnengedrongen, waar het heel wat schade heeft aangericht. Vervolgens terug) naar de kamer, de vrouw des huizes het haar op het hoofd gedeeltelijk gezend en een der kinderen het gezicht geschroeid. De vrouw is een koffiemolen uit de handen geslagen en alles is van de tafel en den schoorsteenmantel ge worpen. Vermoedelijk heeft de bliksem zich weer een uitweg gebaand door den schoorsteenmantel tot den laten zolder, vanwaar hij door een stuk ingeslagen ruit uaar buiten is gegaan. In het Kanaal van Terneuzen is een matroos van de stoomboot „Ore" bij het zwemmen verdronken. Maandagmiddag waren de jonge- heeren H. Foks en J. Bos, uit Krimpen a d. Lek in de Nieuwe Maas voor Slikkerveer aan het spelevaren, toen zij plotseling voor het veerbootje „Robert Vuibon 11" kwamen, dat hun ten onderste boven voer. Direct werden alle pogingen in het werk gesteld om de beide dren kelingen te redden, waarin men Da herhaalde pogingen slaagde. Door ds „Robert" werden ze naar hun woning te Krimpen vervoerd. De boot werd later gehaald. Te Hoornsterzwaag, in |de Erieschege- meente Schoterland, is Maandag uit de Com pagnonsvaart opgehaald het lijk vanden milicien J. R D., in garnizoen te Amersfoort. Hij was Zaterdagavond overgekomen met verlof, doch heeft de woning zijner ouders te Hoom- sterzwaag niet bereikt. (Tel.) Toen hedenmorgen de motorboot van de stoom lootonderneming Meijer Co. te Doesburg arriveerde, wilde een der opvatenden aan wal stappen eer nog de boot aangelegd was. Hierbij had bij het ongeluk te struikelen in zijn val zich ai n een der losbalken vast houdende, werd hij tusschen den wal en de boot gedrukt, zoodat de ongelukkige door bet vaartuig verpletterd werd. De overlede ne laat zijn vrouw met 5 kinderen achter. (N. A. Ct.) Zekere B. was met de Pinksterdagen uit Duilscbland gekomen om deze bij een broeder te Arnhem gezellig door le brengen. Na een nacht slapen onder het broederlijke dak miste B. 's morgens, volgens het zeg gen, 400 Mark. (N. A. Ct.) Gered. Men schrijft uit Enkhuizen. Een tweemast-zeiljacht //Adai/ schipper J. E. Grevers, van de Kon. Zeil- en Eoeivereen. //liet ÏJgeraakte Zondagmorgen op het Enkhuizer Zand. Er woei een stevige bries uit het noordwesten. Yan den wal kon men duide lijk zien hoe de golven over het vaartuig sloegen. De noodvlag werd geheschen en nauwelijks was dit opgemerkt of een vijftal vaartuigen zielden de haven uit om hulp te bieden. Met veel moeite slaagde men er in de //Ada// weder vlot te krijgen en alhier binnen te brengen. Auto-ongeluk. Zaterdagmiddag sloeg nabij Diemen een automobiel om waarin een zieke dame, die naar Zeist moest worden vervoerd, haar zoon en haar gezelschapjuffrouw gezeten waren. De dame en de juffrouw kwamen men den schrik vrij. De zoon werd uit het rijtijg geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Hij werd in een andere auto naar Amsterdam vervoerd en in de Ziekeverpleging aan de Prinsengracht op genomen. De jonge man is nog niet bij bewustzijn gekomen. Zijn toestand is zeer zorgeloos. De Franuehe ministerraad besloot Maandag bij do Chineesohe regeering een eisch tot zede lijke en stoffelijke genoogdoening, alsmede tot afzetting van den onderkoning van Junnan, in te dienen. Dat Frankrijk er haast achter zet blijkt wel hieruit, dat de gezant te Peking nog Maandag aan China de lijst van eisohen zou overhandigen, 't Geldt de „rekening" voor den overval va? Chineesohe soldaten op een Fransche troepen at deeling in Tonkin bij de grens, waarbij een officier, luit. Vegan, en zes Annamitisohe infan teristen gedood werden. Sinds heett het departement van koloniën berioht ontvangen, dat het Tokineesohe dorp Sji-ma 's nacht door geregelde Chineesohe troe pen geplunterd is. Natuurlijk zal er nu bij het instellen vanden eisoh tot genoegdoening ook met deze feiten rekening wordt gehouden. MIDDELHARNIS. GeborenIzaak z. v. Servaas Kievit en Johanna Grootenboer; Johanna d. v. Gerrit den Boer en Cornelia Jordaan Tannetje d. v Adrianii Have. Gehu' Overl Pieter Predik Sommei Middelh Stad aa: Den Bo Ooltgonf Oude Ti Nieuwe Dirkslan Herking Melissan Stellend: Goede re: Ouddorp van D Middelho van S< Stad aan Den Bon Ooltgens Stellende van D Ouddorp, O'' Ooltgens] Herking: Melissan GE Dirkslan» Ouddorp, Middelha OoltgenBj B e r 0 te Ehedt Mukkingc Te Wei Nijkerk Melchers, C. Touw (N.-Br.), Te B Schoonebi Groningei Aang Montfranf IJsebrand G. Oudeg H. Doort Soharwou- Naar Guq te Woud G. W. Naar Vlis! B e d a Hoog wou1 Avereest te Rbei;o Roecaiu A Cadzand B e r 0 e te Terneu: makers, te B e d a 1 Doorn. Wormerve te Koudek A. Sohee'c I B e d a n Boer, te A B e r o e Boven-Kni SOHME den Gemec werd tot benoemd d MIDDEI Chr. Seho: den Blink te Dirkslar Stad ai godsdiensto ouderling edelaohtbur dhr. J. W| trok. In oommissie wing der HERKIh Zending, Kerk heeft La Stad gemeente subsidie ki Lager On» voor 332; Do» Loon Pz. diertje drt riDgetje, g. - De aan de sic in het wat Middelharr kleinen di Met den jeudige bai overkwam K. V. al een ander: kameraadje ter hand g van zulke vrouw« toe Mei TR. Het bs. „7 vertrok 6 Jur Het 8.8. „K van Batavia t Het s 8. „P( van Rotterdai Het s.s. „M trok 10 Juni Het 8.8. „A trok 10 Juni Het s.s. „M te Amsterdam Het 8.8. „N Rotterdam, pi Lizard.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 4