JOS. Ill, f A Indien 5 lelie Koeien, 1 Luxe-naam eaz Fruit en Groenten. DE SPIEGEL, J LURBULW TREKKING 17IUNI 1308. Paarden, Tuigen, Fietsen enz. enz. 9 TIEIAN Hoolepolier, SOMMELSDIJK, girma VAN Den eersten April Beton- en Cement ijzerwerken. TWI Advertentien. 20 PAARDEN 20 Naaimachines Sigarenfabrikanten,TIEL. SPAARBANK T SOMMELSDIJK. t VrM^baak. Antwoorden of mededeelingen Tuin- en Landbouw. Voor Huis en HóJ'. 4iieaiieiig'ci Nieuws. Nog goed nfgeloopen. Zaterdag werd in de Mark bjj de Brug aan het Engelbert van Nassauplein te Breda het lijk drijvende gevonden van mevr. B. uit Ginneken. De onge lukkige, eerst kort geleden voor de tweede maal gehuwd, leed aan zenuw overspanning en is waarschijnlijk in een aanval van verstandsverbijstering te water geraakt. Een bewoner van Scherpenisse (eiland Tolen) miste gedurende 9 dagen zijn kat. Men vond deze eindelijk in een ratteklem. Gedurende al dien tijd had het dier geen voedsel gehad. De 4 eerste dagen na de (huiskomst kon het slechfs melk gebruiken. Het geklemde lichaamsdeel moest worden algezet. Een aanhouding. Door het detective-bureau van den oudinspecteur van poü ie Bennema, te Amsterdam, is aangehouden een Ameri kaan, die als accountant bij een tabaks- maatschappij te New-York kans had gezien zich met 68 000 dollars (ruim f 157.000) uit de voeten te maken. Het is de 42 jarige J. Cohen, van Brooklyn, De Amorikaanscbe gezant had zijn uitlevering gevraagd, omtrent welk ver zoek door de Rechtbank moet werden geadviseerd ingevolge de uitleveringswet. Het is een man met zeer ongunstig voorkomen. Het schjjnt geruimen tjjd geduurd te hebben, eer de noodige formaliteiten waren vervuld, die aan de aanhouding moesten voorafgaan. De vluchte'ing heeft, vermoedelijk ten einde raad, een paar nachten verblijf gezucht in de inrichting voor dakloozen te Amsterdam, en zelfs eenige nachten in bet Vondelpark door gebracht, doch steeds waren de speurders hem opde hielen, wachtende tot men d6 hand op hem mocht leggen. (Hbld.) De vorige week had te Nuland een treurig sterfgeval plaats. V. d. K die den 12 Mei een Nulandsch meisje huwde, werd op de bruiloft ziek, zwaar ziek en is thans oveileden. De jonge weduwe ligt op het oogen- blik ook ziek te bed. Een moedig oudje. Ee-n 12 jarige knaap geraakte bij bet hengelen in de Keulsche Vaart bij Diemen. Hij zou stellig verdronken zijn, indien de 78jarige heer J H. A. Nieuwenhuis niet geheel gekleed te water gesprongen was en den drenkeling, zwemmende voor zich uit duwende, op den wal had ge bracht. De heer Nieuwenhuis heeft reeds meermalen drenkelingen gered en daar voor twee medailles bekomen. Groote Woerden sche Hoors9PhiJS: Vier Paarden, ter waarde van twee duizend gulden- Voor deze Verloting zul- len, behoudens tal van andere prijzen, niingfens SO PIjIR- BiJEM worden aangekocht. Loten f 1,per stuk verkrijgbaar: te Dirksland bij A. G. PENNING, boekhandel, Voorstraat en J. G.KNöPS, Paardenmarktstraat. Op plaatsen waar niet verkrijgbaar geschiedt de toezending na ontv. van postw. door C. J. VAN EIJK, Secre taris v/d. Afd. Woerden der Holl. Mij. v. Landb., te Woerden. Vertegenwoordiger der Singer-laatsciiaiü, Beveelt zich beleefd aan voor het leveren van eerste klas Singer-Hand- en Trap- i, Wesidijï 263. MiddeMrais. Steeds groote voorraad Horloges, „Middelhamis-Sommelsdijk." M. VAN DER STAD, Handel in Naaimachines, Levert met succes voor- en achter- uit werkende voor den spotprijs van SO gulden met 5 jaar schriftelijke garantie. Reparatie spoedig en billijk. Oude Machines worden te gen hoogen prijs ingeruild. De Ondergeteekende be. veelt zich beleefd aan voop het breien en aanbreien van Kousen, Sotteii, Lijfjes, enz, Ook voorradig Garen, Band, en echte klenr- houdende Hercules-sajet. Iz. R0KTMAN. R, MEES Z00NEN, Kassiers en Makelaars in Assurantiën. met één dag opzegging 18 pCt. tien dagen 8'/4 Voor langeren termijn tot nader overeen te komen voorwaarden. Safe-Deposit. Kleingoed. I Citroenwafels. H. Meisjes. Framl). wafels. E. Koetjes. Fron Fron. B. Koetjes. Jayawafels. Thee-Bantet, Vanillewafels. Botersprits. Ijswafels. J. BIEÜEFELT, Oranjeboomstraat Soinmelsdijk. Wond en Tandarts (Kunsttanden en gebitten) Stationsweg 25, ROTTERDAM, Spreekuren eiken werkdag 13. Voor on- en minvermogenden 9— io, gij prijs stelt op degelQk en net Schoenwerk, vraagt dan eerst prijs of monster aan, aan de MACHIKALE SCH0E8MERIJ 16Je JAARLIJESCHE VERLOTING, zullen de HOWFH&PBtBJZEM zijn van de op B5 Juni a.u. te houden verloting te BUNTEBzBIOBBBB. De 5 WETTE BABfEBBSrV vertegenwoor- digen een waarde van DKJIZEMP GULDEN. Ondermeer zullen verloot worden Prüs per Lot 50 cents. 11 Loten voor f 5.- Van deze op 21 Februari 1908 Koninklijk goedgekeurde en SOLIEDE VERLOTING, zijn de Loten verkrijgbaar bij en bij de Atgenien in geheel FLAKKEE. W Haast U met het koopen van Dintelsche loten. Koopt ze I© vroeg; koopt ze vroeger dan het vorige jaar, want toen waren er twee dagen vóór de trekking geen loten meer te koop. A —Ml In commissie wordt door mij dagelij ksch op de Rotterdamsche Fruit- en Groentenmarkt alles verkocht wat het vak oplevert. P. G. BLANKSMA, Hang- 31, Rotterdam. Keurmeester der Rotterdamsche Groentenveilirm. begon een Nieuw kwartaal van Week-illustratie voor het Christelijk gezin. Abonnementsprijs Vijf en Zeventig cent per 3 maanden. De Uitgever W. EIRCHNER te Amsterdam. Putten Buizen en Riolen. - Drink- en Voederbakken -- in alle grooten en vorm. gietoiivSoereii in aïle kleieren, vanaf fl.~ per M2. Schuttingen-, Draad- en Hettenpalen enz. Alle werken worden ondergarantieverkochten geleverd. Vraagtprijsopgaat bij MIDDELIIARMS. G. L. VAN KASSEL. KEHKSINKEL 83-88, DIRKSLAND. van het Departement „MIDDELHARM ei SOMMELSDIJF der Maatschappij tot Nut van 't algemeen. De bank neemt gelden op tegen 8°/. rente 'ajaars. Gelegenheid tot inbreng- en terugbeta ling van gelden op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 912, be nevens Maandagavond van 67 nar. ten kantore van den Thesaurier-Boekhouder C. KOLFF A.O.. te Middelharnis. Z< BMf Ter en hem het hoofd breken gezegd heeft Toe dan maar: en op sociëteit z'n kennissen blufte door de mededeeling, dat ie es 'n kijkje op den Pilatus nemen ging, zooals 'n ander praat over 'n dagretoerlje naar Leeuwarden of naar Den Haag. »De twintigste eeuw De een jaagt den ander op en stel u maar eens alléén tegen die drijfkracht te weer, dan kunt ge eens ondervinden, hoe moeilijk het is, tegen den stroom op te werkenToen ik klein was, heeft 't heel wat voeten in de aarde gehad, eer ik n flinken, ijzeren hoepel kreeg en met dien hoepel heb ik wat afgetoerd! Mijn kinderen komen niet om een hoepel, maar zeuren om 'n fiets. Voorheen, nu! dan ging men eens één keer in 't jaar naar den buitentuin, 'n mooien zomermiddag en de kinders hadden weken van te voren de voorsmaak en weken later de napret ervan. Thans is dat anders. Wie iets is, of liever heeten wil, die is toch weieens 'n keer naar Zandvoort of Scheveningen naar Oosterbeek ot Baarn geweest. Dat is al 't minste. En zelfs zij, die niet als m'n kennis Watervlinder den hoorn des overvloeds over zich uitgestort zagen, doch van een beschei den inkomen leven -moeten, praktiseeren al gauw over 'n buitenlandsch reisje. Nu kan Uitkijk best de zon in 't water zien schijnen De menschen in Zwitserland moeten óók leven en als er geen reizigers meer komen, hebben ze daar weldra geen kaas meer op hun brood. Maar velen reizen niet uit behoefte of voor genot of om de groote werken Gods te bewonderen. Velen reizen, omdat ze 't aan hun stand zoowat verplicht zijn. Of liever zich verbeelden dit te zijn. Omdat het een verschijnsel is, dat de r9e eeuw aan haar opvolgster tot verdere ontplooiing legateerde, om altijd een stap verder te willen springen, dan de stok, dien God ons in de hand gaf, toelaat 'n Kanker van onzen tijd. »De twintigste eeuw op haar slechtst en smalst. UITKIJK. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. z|jn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 184 Is Batelaar schadelijk? 185 Hoe werkt een boterkneder Antwoorden en mededeelingen. 182 Hekkepalen van beton Ja. Die bestaan, 'k Heb ze al meer dan eens gezien. En ze bevallen best. 183 Asters zaaien Dadelijk, 't had al gebeurd moeten zijn. Doch 't kan nog. 't Zijn herfst bloemen. „LANDBOU W-ONDERWIJS." II. Na 't Verslag van 't Bestuur, waarvan we de vorige week gewaagden, volgt dat van de Com missie van Toezicht op de cursussen. Ofschoon 't slechts zeer kort is, achten we 't onnoodig 't hier in z'n geheel af te doen drukken. Béne zinsnede echter mogen we niet onaangehaald laten. „In verband met gehouden besprekingen en reorganisatieplannen voor de Vereeniging, werden in overleg met den Heer Inspecteur en Bestuur, geen nieuwe leerlingen meer aange nomen. Trouwens de aangifte daarvoor had toch niet heel groot geweest." Daar heb je 't al weer, dachten we. Geen be langstelling I De aangifte toch niet heel groot I Luister eens, vrienden. Kennen jelui de meeste grassoorten in jelui weiden Weet je welke de beste zijn? Weet je welke onkruiden je volstrekt niet in de wei moet dulden En welk gewas in je klavers beslist niet mag voorkomen? Is 't je bekend, wat je dient te doen, alvorens je weet, hoeveel klaverzaad je per bunder dient te zaaien? Wie je daarbjj behulpzaam zijn kan Ben je al een beetje op de hoogte met paardenfokkerij, rund veefokkerij, controle-vereeuigingen enz.? De heer Van Bijlevelt zoo lezen we in diens verslag gaf dit jaar 72 adviezen. Dat is nu wel niet zoo heel veel, of beter gezegd veel te weinig er is voor boeren veel meer te vragen maar, er blijkt toch uit, nietwaar, hoe ze ook wel voelen, die ouderen, dat ze niet alles weten. En onze jongelui? Hebben ze 't antwoord al klaar op de door ons zoo even opgeteekende vragen? Of achten ze 't niet de moeite waard Dit kan toch niet zijn. Alle zijn immers aan de praktijk ont leend. Alle moeten ze den boeren en den toe- komstigen landlui belang inboezemen. En toch gebrek aan belangstelling, waar 't geldt het ontvangen van onderwijs, betreffende 't eigen vak. 't Is vreemd. Als dat niet anders wordt, dan behoeft men geen profeet te zijn om te vast te stellen, dat boer van de toekomst op ons Eland achteraan zal komen bij z'n collega's in andere oorden. En zulks zou toch gewis te be treuren zijn. Niet alleen voor hen, doch ook voor allen, die met en door hen bestaan. Uit de Verslagen van den heer Van Bijlevelt we haalden er reeds een kleinigheid uit aan blijkt klaar, hoe langdurige ziekte hem heel wat gedwongen rust heeft doen nemen. We zfin blfi, dat de Consulent thans weer hersteld is en dus de boeren weer (hoe lang nog?) kunnen profi- teeren van zijne voorlichting. Dat de heer Van Bijlevelt, ook zonder dat men dit bepaald vraagt, voor de landlui aan 't werk is blijkt uit de Verslagen van de proefvelden, aangelegd vanwege de Vereeniging „Landbouw onderwijs." Doch hierover een volgenden keer nader. (Wordt vervolgd.) OM TE ONTHOUDEN. Dat men met chilisalpeter vooral bij bieten Erachtige resultaten kan krijgen is van algemeene ekendheid. 300,400 soms zelfs 500 K.G. rendeeren veelal nog op suikerpeen. In Zeeland zijn proeven genomen, waarbij zes baaltjes nog financiëele voordeel gaven. Intusschen acht de Rijksland- bouwleeraar voor die Provincie het niet raadzaam, hooger te gaan dan 400 Kilo, hoogstens 500 K.G. per H.A. Doch dit een en ander was bij vele lezers reeds bekend. Waarop tot heden minder werd gelet? Op 't feit, dat zich na eene bemeeting met chilisalpeter in den regel belangrijk meer loof ontwikkelt dat als veevoeder eene belangrijke waarde vertegenwoordigtmeermalen kan men het verkoopen voor „f60 per H.A. en zelfs daar boven", zegt het onlangs van Regeeringswege verschenen Beknopt verslag der Land- Tuin- bouwproefvelden over 1904, 1905, en 1906. Dit dienen dus de boeren wel te onthouden. Als ook, wat er in eenen adem aan wordt toegevoegd, 't Is dit „Beschikt men over veel bietenloof, zoo is men genoodzaakt direct eene flinke massa in te kuilendit geeft wel ia waar een niet on belangrijk verlies aan droge stof, doch een half ei is ook hier beter dan een leege dop, en het ei blijft in den regel wel meer dan voor de helft gevuld. De rest wordt groen vervoedertwerpt men den vooraad op een hoop, dan verliest het blad spoedig zijn flinkheid begint dan te rotten. Zoomogelijk sprydt men het in eene dunne laag over een hoek graslanddit geeft wel iets meer werk, doch het loof blijft dan vele dagen geheel frisch. Tegen vorst is bietenloof niet bestand. Doch hierover zeggen we later nog wel eens wat. Voorloopig zij 't genoeg er aan te herinneren, dat we op de bieten ook nu nog wel chilisalpeter kan uitstrooien. De zomer brengt ons bloemen en hiervan moe ten wij genieten zooveel wij kunnen. Wij moeten onze huiskamer er mee opsieren en vervroolijken bloemen geven iets feestelijks, verhoogen de ge zelligheid. Menig aardig bouquetje is er te maken van eenvoudige wilde bloemen van 't veld, ge plukt langs den weg of in het bosch. Ook de arme kan van deze vreugde genieten, meer nog dikwijls dan de rijke van de kostbaarste plant. Op welke wijze dan ook, thans zorge men er voor levende bloemen te hebben in grootere en kleinere vaasjes, welke tegenwoordig in allerlei vormen en zelfs voor zeer bescheiden prijzen zijn te bekomen. Met inachtneming van het volgende kan men de bloemen lang goed houden. Men plaatse de bloemen zoo versch mogelijk in het wateréén voor één 3nijdt men ze van onderen af, d. w. z. het onderste gedeelte van deu sten gel wordt glad afgesneden en onmiddellijk zet men de plant dan in de vaas, zoodat de buitenste cellen geen tijd hebben te verdrogen en dus nog ten volle geschikt zijn om water op te nemen. Velen plukken bij voorkeur reeds bloeiende bloemen, maar vaak zal men meer genieten van dezulke, welke nog maar half in den knop zijn, deze gaan dan na 2 k 3 dagen open en blijven lang mooi. Veel blad aan de bloemen te houden is niet wenschelijk, want die verbruiken heel wat water ten koste van de bloei. Snijd men het blad af en plaatst men ter vervanging hiervan wat groen tusschen de bloemen, dan kan het bouquet op die wijze even goed aan het oog voldoen en de bloemen houden zich beter. Plaats de vaas niet in den vollen zon, wel in het licht; zoo mogelijk dus voor een raam, in de schaduw. Neem geen vaas met te nauwen hals, dan hebben de stengels geen ruimte en in plaats van een lossen, bevalligen ruiker krijgt ge daarin een stijve bos bloemen. Beginnen de bloemen te verwelken en stelt ge er prijs op ze nog wat te doen opfleuren, zet ze dan in heet water, laat ze daarin staan tot het water is afgekoeld en snijd dan de steeltjes, voor zoover deze in het water zijn geweest, glad af: het bouquet wordt weer frisch. Dit middel kan vaak met succes herhaald worden. Een stukje kamfer of aluin of eenig keukenzout, in het water gedaan, verlengt en verhoogt de bloei. Het 11 jarig jongentje te Arnhem op wien door den vader, den Duitsclier G., een moordaanslag gepleegd is, is bijna geheel genezen en zal binnen enkele dagen het Diaconessenhuis verlaten. De heer M. A. D. Jolles, burgemeester van Assen, heeft, te Amsterdam tijdelijk ver toevend, het ongeluk gehad te vallen en een been te breken. Het linkerbeen is ter hoogte van den enkel gebroke, terwijl de heer Jolles aan het wandelen was en struikelde. Hij werd door omstanders opgenomen en per rijtuig naar het Binnen gasthuis gebracht. Zaterdagochtend is door de electrische- tram nabij Sloterdijk een man, die uit een café kwam, aangereden en vermorzeld. De wagenvoerder is aan het gebeurde onschul dig. Uit alle oorden komen berichten van ongelukken een lange droeve reeks. Bij Na men is een janplezier met 8 personen op den overweg naar Bochetort door een rangeerenden trein aangereden. Vijf der inzittende werden gedood, drie gewond. De koetsier zag den slagboom van den overweg overeind staan en zette zijn paarden aan, om de lijn over testeken, toen de locomo tief in duizelingwekkende vaart kwam aanstoo- men, waardoor de wagen letterlijk tot splinters werd gereden inzittenden waren de vrouw van den eigenaar van 't Hotel de La Gare, diens schoonbroeder, een zwager, een oom, en nog twee verwanten uit Luxemburg. Dan zijn bij de botsing tusschen een personen- en een goederentrein te lloccapielro bij Varallo 4 personen om het leven gekomen en werden er 50 gewond. Sinds stierven nog enkele aan hun wonden zoodat het totaal aantal dooden negen be draagt. Op de //Waldbahn// bij Bregenz, aan 't meer van Constanz, viel een rotsblok neder op een voorbijrijdenden trein, trof den laatsten wagen en sleurde deze met drie wagens, die vóór deze liepen, in de Ach. Twintig personen werden gekwest en twee vermist. Bij een ontploffing in een celluloïdefabriek in de wijk Ottakring te Weenen zijn niet minder dan 17 personen gedood. Op den Amerikaanschen kruiser r/Te- nesseew, is een ketelbuis gesprongen, waardoor 8 man werden gedood en een gelijk aantal zwaar gewond. Het schip voer een snelheid van 19 knoopen, toen plotseling de buis in de stuurboordmachinekamer uiteen sloeg, juist eenige oogenblikken nadat admiraal Lebree met een aantal officieren er inspectie had gehouden. Volgens de //Uiustrateon// zijn er te Parijs nu 101,750 rij-en voertuigen. Daarbij 2250 huur-auto's en een 12,000 in particulier bezitvoorts 2000 trams en omnibussen. Een D-trein die te Gouda niet stopt, over kwam aldaar een ongeval dat goed isafgeloopen. Aan den overweg stond een lorrie op de rails die door den D-trein in volle vaart werd aangereden. De lorrie werd totaal ver splintert, doch wonder genoeg, werd de trein niet beschadigd. Wel werd onmiddelijk gestopt, doch na een tien minuten vertraging werd de reis voortgezet. (Goedgek. bij Kon. besl.v.d. 11 Dec. 1907, No.72) Conditiën zeer gemakkelijk. Horloger en Gondsinid, KLOKKEN - PENDULES, Regulateurs en Wekkers. Goad- en Zilverwerk. Koralen. Soliede Artikelen. Billijke prijzen. Oud Goud en Zilver wordt tegen de hoogste waarde gekocht en De Bank leont geldon aan leden tegen 43/u pCt. 'ajaars. Ze neemt geldon op tegen 36/,„ pCt. 'ajaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelfjka aangevraagd worden bij een der leden van het bestuur. Gelegenheid tot inbreng- en terugbetaling van gelden eiken Maandag- en Vrijdagavond van 68 uur, ten huize van den Kassier D. JOPPE Cz., Sommelsdijf. Aanbevelend, SOJHJHEL.Sm.JK. Rotterdam, Kuidblaak no. 4. RENTEN VAN &ELDEN DEPOSITO ISewaring van Waarden, volgens bepalingen, die gratis verkrijg- nar zijn. Aanbevelend VAN

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2