Woensdag 3 Juni 1908. 33sle Jaargang N°. 1351. A n tirevo lutionair Orgaan tic Znidhollandsclie en Keenw§che Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, Christelijk- Historische Unie. Is er nog plaats Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOMMELSDIJK. Telefoon ïutercomm. So. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wordeD ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alie stukken voor «le iledaetie bestemd, Adves*ieïitiëia en verdere Jifinsintstr&tle franco toe te zenden aan den Uilgever. Staatsexploitatieeen beginsel onzer partij Onzes inziens drukt de «Standaardei op 27 Mei zich over Staatsexploitatie op antirevolutionair standpunt wat duidelijker uit dan in een vorig artikel. Ze schreef op 25 Mei Zeer juist heeft de heer van Citters het uitgedrukt, dat de antirevolutionaire partij van oordeel is, dat de Overheid de beschikking moet hebben over de groote spoorbanen, die als de anderen zijn, waarlangs het leven zich uit het centrum naar de grenzen beweegt, en die alzoo de eenheid van het nationale leven realiseertmaar ook, dat dit wel tot Staatsexplaitatie noopt bij nieuwen aanleg, doch geenszins tot het ijlings overnemen van een spoornet, dat his torisch op gansch andere wijze is tot stand gekomen. We zagen de noodzakelijkheid van de Staatsexploitatie om die reden geenszins in, want, zoo schreven we het Rijk kan aan de particuliere exploitatie allerlei eischen stellen, zoo, dat dat »leven« zich snaar 't centrum« beweegt Wijziging of aanvulling der Spoorwegovereenkomsten kan tot doel uitnemend leiden. Staatshulp, staats steun kan de particuliere exploitatie daar zeer gemakkelijk toe brengen. Eenige posten op de Staatsbegrooting meer en de zaak komt kant en klaar. In de »Standaard« van 27 Mei drukt ze zich duidelijker uit en zegt Ten onrechte verwijt men aan de antirev. parrij, dat ze in zake de motie Bos het vroeger door haar ingenomen standpunt heeft laten varen. In ons program van beginselen heeft de antirev. partij zich over dit vraagstuk ganschelijk niet uitgesproken en evenmin in eenig program van actie. De partij als zoodanig heeft zich alzoo- ten deze nimmer uitge sproken noch gebonden. Wel daarentegen is in de toelichting van ons Program van beginselen, dat echter geen officieel karakter draagt en later in de Pers en in de Kamer deze kwestie va 1 antirev. zijde behandeld en dan steeds in dezen zin, dat de Overheid de vrije beschikking moet hebben over de groote spoorlijnen die 't land tot eenheid verbinden en contact met het buitenland geven. Op bldz. 175 van ons Program is dat zelfs exclusief (uitsluitend) uitgedrukt i »Zoo rekenen we, dat onder het Rijksbestuur alleen moeten vallen de spoorlijnen, die gansche landsdeelen verbinden. Omtrent de wijze van aanleg of van exploitatie zegt dit niets. Alleen eischt het, dat het Rijksbestuur steeds het onbelemmerd verkeer op deze spoorlijnen verzekeren kunnezoo voor zich zelf als voor het volk. Geen privaat belang mag hier het landsbelang keeren kunnen. Er mag geen gaping of leemte zijn. De overheid moet er vöor kunnen instaan, dat deze groote lijnen, als de hartaderen van het landsverkeer, steeds onbelemmerd de gemeenschap van de verschillende landsdeelen werken laten. Al wat daaraan in den weg staat, moet uit den weg worden geruimd, en blijkt het, dat dit doel niet naar behooren te bereiken iszoo de Overheid de exploitatie niet unificeert en onder haar rechtstreeksche controle neemt dan moet hiertoe worden overgegaan. Maar rechtstreeksche Staatsexploitatie kan hierbij dan eerst eisch worden zoo blijkt, dat de unificatie en controle niet op andere wijze te bereiken is. Deze uitlatingen laten aan duide lijkheid niets te wenschen over. Staats exploitatie als zoodanig ligt volstrekt niet op de antirevolutionaire lijn. Eerst dan, als eenheid en controle door de particuliere exploitatie mislukt. Maar die behoeft niet te mislukken, als de Staat de Spoorwegmaatschappijen maar in hare overeenkomsten de bil lijke wet voorschrijft. En zooals we schreven bij mobilisatie is immers thans reeds de Staat gedekt. De Unie is op 25 Mei te Utrecht tot stand gekomen. Ze is eene samen smelting van de Vrij-Antirevolutionaire partij, met den Christelijk-Historischen Kiezersbond en den Bond van Kies- vereenigingen op Christelijk-Histori- schen Grondslag in de provincie Friesland. Wij zijn belangstellend in het program. Hoe dit er ook uit moge zien, dit is zekerhoe grooter de partij wordt, hoe meer zij moet organiseeren en hoe minder de Nederlander zijn schimpscheuten schieten kan naar onze organisatie. Het is onmogelijk, dat van die ontstane Unie flinke kracht kan uit gaan als de organisatie niet goed op haar beenen wordt gezet. En dan zal die Unie-organisatie ook fouten gaan aanklevengeen andere, maar waarschijnlijk wel meerdere en ern stigere dan de onze. Onze mannen kennen partijdisci pline. Maar de Christelijk-Historischen moeten dat nog wat aanleeren. En we vreezen, dat dat aanleeren lang zal duren. Maar dan verliest de Unie ook iets van haar kracht. Met ongeorganiseerde kiezers is bij de stembus geen accoord aan te gaan of geen contract te sluitendaarvoor is een organisatie noodig en op welke men kan vertrouwen. De toekomst zal uitwijzen, of de »vrijheid« der Historischen niet voor de »Unie« doodelijk zal zijn. 't Zou ons zeer spijten. Is er nog plaats in Uw hart voor medegevoel, voor barmhartigheid, voor naastenliefde, voor pracktisch Christendom 1 De uitzending van zwakke kinderen naar buiten is begonnen. Reeds hebben we verschillende aanbiedingen van barmhartige Christenen om één of meer kinderen kosteloos gedurende 3 ot 4 weken in hun gezin op te nemen. Doch vijftig kinderen wachten er nog Vreest niet, dat ze U veel last zullen berokkenen. Deze vijftig zijn uit veel talrijker aanvragen uitge kozen, omdat van hen door hunne onderwijzers kon worden getuigd, dat ze gehoorzaam en gezeggelijk zijn. Vreest evenmin, dat ze misschien ziekelijk zijn. Geen ziekelijke, alleen zwakke kinderen worden door ons uitgezonden. Alle worden ze eerst geneeskundig onderzocht. Dit onder zoek geldt tevens de lichamelijke reinheid Alleen als de verklaring van onzen dokter in beide opzichten gunstig is, komen de kinderen voor uitzending in aanmerking. Vijftig wachten er nog. Ze hebben het zoo noodig, deze teere plantjes, om eens te genieten van licht en lucht. Hoe glommen die gezichtjes ver leden jaar, toen we konden zeggen aan die kleinen»Gij moogt naar buiten, uit logeeren, voor drie of vier weken. Hoe dankbaar waren de arme ouders. Hoe menigmaal had de dokter reeds gezegd »Uw kind moest eens naar buiten«. Maar helaashet geld ont brak En nu, door tusschenkomst van »Vacantie Buiten« werd hun stille wensch, de bede huns harten vervuld. Hoe tevreden waren ook allen, die gastvrijheid hadden bewezen. Is het niet heerlijk, barmhartigheid te kun nen betoonen «Zalig zijn de barmhartigen, want hun zal barmhartigheid geschieden«. Vijftig wachten er nog. Is er nog plaats in Uw huis voor één dezer kleinen Wij zenden uit in Mei, Juui, Juli, Augustus en September. Voor versterkende middelen, als die noodig zijn, wordt desgewenscht door ons vergoeding gegeven. Wie heeft er plaats Die meldde zich aan bij den Secretaris (C. Muijs, Marnix- kade 31 Amsterdam), die tevens alle inlichtingen geeft. Het Bestuur der Vereeniging van »Vacantie Buiten«. raagbaak. Vragen en Antwoorde n gorden kosteloos geplaats. Antwoorden of mededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 182. Bestaan er hekkepalen van beton? 183. Wanneer Asters zaaien? Antwoorden en mededeelingen. 179. Legpoeder Voor een paar jaar werd daarover' druk geadverteerd. Een onderzoek aan 't proefstation te Hoorn bracht aan 't licht, dat het een waardeloos goedje was. 180. De beste tijd van maaien? Volgens tal van onderzoekingen doet men wel, niet met maaien te wachten tot alle grassen uitgebloeid zijn. De voedzaamheid der planten neemt n a den bloeitijd sterk af. 't Is beter te vroeg dan te laat te maaien. Te vroeg is natuurlijk wel schadelijk min of meer, maar 'tetgroen loopt dan ook weer zooveel te gauwer uit. En dat is voordeel. 181. Turfmolm ook plantenvoedsel? Dat zal 'n beetje zijn. Turfmolm staat niet eens op het zeer uitgebreide lijstje in Rijnders Handboek. Als 't verbrandt blijft er niettemin een beetje asch over, welke altijd wat kali, kalk en phos- phorzuur bevat. In 100 KG. turfasch zit 1,2 KG. phosphorzuur, 0,5 KG. kali en 45 KG. kalk (vol gens Emil Wolff). Tuin- en ILaf&döoaw. „LANDBOU W-ONDERWIJS." X. Op 26 Mei j.l. vergaderde de vereeniging „Land bouw-Onder wijs'' en verscheen de traditioneele verslagenreeks. In de eerste plaats 't Verslag van het Bestuur. Gelijk wij verwachtten is 't al weer ver van bemoedigend. Oordeel maar zelf, lezer, 't Volgt hier in z'n geheel. „Het hierna volgende Verslag van het Bestuur is de laatste uitiDg van eene Vereeniging welke hare algeheele hervorming te gemoet gaat. De Vereeniging gaat hare werkzaamheden be krimpen en van het Bestuur mag dan wel, in dit pijnlijk oogenblik, eene uiting van spijt en wee moed verwacht worden. Niettegenstaande de aan duidelijkheid niets te wenschen overlatende waarschuwingen in de Verslagen over vorige jaren voorkomende is er in den kring der rechtstreeks betrokkenen geen spoor van meerdere belangstelling.waargenomen. Integendeel is de eenige uiting van de zijde der leerlingen eene poging om ook nog vrijgesteld te worden van betaling van leergeld voor een onvolledigen cursus. De omstandigheden, niet het minst de lang durige ziekte van den Consulent en de Veearts hebben bovendien nog gewild dat een voornaam gedeelte van onzen arbeid (het geven van onder wijs) op treurige wijze in het niet verliep. Blijve dus ook de Vereeniging bestaan, gelijk wij zullen trachten te bewerken, dan moet men zich toch voorstellen dat de poging om, naar onze inzichten een middelpunt voor wetenschap pelijk Landbouw-Onderwijs te vormen, door ge brek aan steun en waardeering der omwonenden, gefaald heeft. Wij verhelen ons niet dat wij liever, aan den ingang van een nieuw tijdperk, het Bestuur aan anderen overgaven. Maar waar nog zelfs niet van eenig streven bij de betrokkenen bleek om onzen arbeid over te nemen, zullen wij voorhands de leidsels in handen houden tot er betere en meer bekwame voerlieden optreden. De Verslagen van Consulent en Secretaris der Commissie v. Toezicht, welke volgen, spreken ook voor zich zelve." Voelen de boeren van Elakkee wel, wat ze gaan verliezen, wanneer „Landbouw-Onderwijs" eens mocht ophouden te bestaan? Wij gelooven van niet. Want zoo dit wel 't geval ware, zoo zouden ze voorkomen hebben, zoo zouden ze geluisterd hebben naar de herhaalde waarschuwingen van verschillende kanten geuit. Doch 'tzal ook hier gaan als met 't verdronken kalf en de put. Tenzij maar hoe zou me» durven denken, dat er ter elfder ure nog een licht opging voor onze boeren. Als zij 't in dezen tijd nog niet voelen, dat wat vakonderwijs onmisbaar is voor hen dan voelen ze 't nooit. Edoch waar leven is, daar is ook nog hoop, niet waar. 't Zal toch wel eens komen. Vooral nu nu haast de tram de uiteinden van 't lange Eiland samenbrengt met't midden wordt de gelegenheid om deel te nemen aan een cursus b.v. in 't centrum gegeven zóó gemakkelijk, dat men niet thuis mag blijven. Boeren laat „Landbouw-Onderwijs" niet los. Zoo gij 't doet, slaat gij uw eigen glazen in. Ge zit dan op den tocht. En da's 'n kwaad ding. Officieel fiedeeHe. De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland, Gelet op Art. 8 van het Provinciaal Reglement ter bevordering der veefokkerij maken bekend: dat bij de in Maart en April dezes jaars ge houden stierenkeuringen wegens hunne uitste kende hoedanigheden zijn bekroond met Provin ciale en Rijkspremiën van f 150, f 100 en f 50 de stieren van de volgende eigenaren le District. Keuringsplaats Middelharnis. J. C. Lodder, H. de Haas van Dorsser, G. Bos- schieter, J. C. Lodder, J. Timmers, A. J. G. van Rossem, Fokvereeniging. 2e District. Keuringsplaats Heenvliet. C. D. Hoorweg, W. H. Westerveld, P. Scheij- grond, Wed. D. Meuldijk, J. vanProoijen, P. Tol, Wed. J. van Dintel, A. van Dintel. 3e. District. Keuringsplaats Klaaswaal. S. Overwater, W. D. Leeuwenburg, W. van der Griend, J. de Jong, P. den Hartogh, G. Geluk. 4e District. Keuringsplaats Rijsoord. D. de Lijster, Wed. J. Hordijk, D Dekker, A. van der Giessen, J. Leeuwenburg, H. Veldhoen, Wed. P. de Koning, J. Schelling. 5e District. Keuringsplaats Meerkerk. Wed. J. van IJzeren, K. den Hartog, H. Slob, Wed. W. Goes, A. de Hoop, A. Verhaar, J. Kuipers. 6e District. Keuringsplaats Brandwijk. A. Meerkerk, A. Zwijnenburg, J. Spek, C. Schep, Wed. H. van de Graaf, H. Drinkwaard. 7e District. Keuringsplaats Gouda. C. Breedijk, D. Hoogenboezem, H. v. d. Broek, J. A. Rooken, Idem, C. Breedijk, A. Oudijk. dat de stiereD, waarvoor Provinciale premiën zijn verleend, met de letters Z. H. op den rech- terhoorn zijn gebrand en de stieren waarvoor Rijkspremiën zijn verleend met de letters R. S. op den linkerhoorn; dat de bekroonde stieren tot 1 September 1908 in de Provincie Zuid-Holland ter dekking be schikbaar moeten zijnin het district, waar in zij zijn gekeurd tegen een springgeld van hoogstens fl.alsmede dat de eigenaar van een bekroonden stier verplicht is daarbij minstens 50 verschillende koeien ter dekking toe te laten, een en ander op straffe van niet-uitbe- taling der toegekende premie. 's Gravenhage, den 5 Mei 1908. De Gedeputeerde Staten voornoemd, PATIJN, Voorzitter. F. TA VENRAAT, Griffier. Plaatselijk MFienws. Sommelsdijk. Vrijdag viel dhr. P. Mast Mr. Timmerman alhier, van de tweede stelling van de aan den Achterweg in aanbouw zijnde arbeiderswoningen. Bewus teloos met een gapende wond aan het hoofd en eenige gekneusde ribben werd hij opgenomen en naar zijn woning gebracht. Geneeskundige hulp moest voor hem worden ingeroepen. Eene geldelijke vergoeding van f 0,50 per dag is toegekend aan den milicien ver lofganger H. Vroegindeweij, wegens op komst onder de wapenen. Naar men verneemt zal niet de Brigadier Snoep, doch de rijks-veldwachter Koppenhol worden overgeplaatst naar Brielle. Hliddelharmg. Vrijdag had I. Rood alhier het ongeluk met het wegbrengen van een koe dat het beest aan den haal ging waardoor hij viel en zijn hand bezeerde, en zijn horloge verloor. Door de warmte van Maandag had de Koopman B. van G. het ongeluk toen hij met zijn kar en honden onderweg was, dat een zijner dieren bezweek van de hitte en met een hond de terugreis aan moest doen. Stad aan 't Haringvliet. Vrijdag ji. bemerkten eenige voorbijgangers, dat een rookwolk opsteeg van achter het zooge naamde Dijkhof. Het bleek, dat een wasch- hokje, waartegen een hoopje stroo was gestapeld, in brand stond. Daar men er spoedig bij was, werd het vuur spoedig gebluscht en voorkwam men grooter onheil. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente maken bekend, dat de lijst van inkwartiering van krijgsvolk gedurende 14 dagen ter Secretarie voor een ieder ter inzage ligt. De knecht van den landbouwer P. Kardux die op de Kaai alhier een wagen met grint had geladen, had het ongeluk om op den Cappelen weg in de sloot te rijden. Ongelukken hadden niet plaats met eenige materiëele schade liep dit ongeval af. De eer van onze haven gered. Velen leven in de meening, dat onze haven voor grootere schepen niet bevaarbaar is. Deze week bleek weer duidelijk, dat zulks geheel onjuist is,. De schipper J. C. Keijzer liep deze week zonder eenige hindernis met zijn schip vol grint hier binnen. Dit vaartuig is 2 21/2 voet breed en heeft een diepgang van 7 voet. Vrijdagavond kwam een hollend paard den Achterdijk af. Het dier was geheel los. Het rende het erf van J. de Wachter op, waar het kalmpjes voor de staldeur bleef staan en vroeg om binnengelaten te worden. Naar wij vernamen had men uit baldadigheid het hek der wei opengezet. Voorzichtig met kleine wondjes Vrouw Van der Valk kreeg door het klompenschuren iets aan haar hand. Kort daarna zwol deze zoodanig op, dat men 't ergste vreesde. Reeds verscheidene dagen moet zij alles laten rusten, ook de klompen dus. De steurvangst gaat dit jaar niet voorspoedig. Verleden week vingen zij twee stuks, maar in al den tijd, dien zij hier zijn, gelukte het hen slechts 4 vischjes te verschalken, Burg. en Weth. dezer gemeente maken bekend, dat op 18 Juni a.s. de collecte voor den gewapenden dienst zal gehouden worden. -Tot deelneming aan het Voorberei dend Militair onderricht hebben zich 23 personen aangemeld. Den Bommel. W. B. van Ooltgensplaat viel verleden week onder deze gemeente met hit en kar in de sloot. Spoedig werd hij door toegeschoten hulp uit die moeielijke positie gered. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De oorzaak was dat de hit schrok van de daar aanwezige materialen van den tram. De huisvrouw van M. v. D. had verleden week het ongeluk van de zoldertrap te vallen en zich ernstig te kwetsen. Het zoontje van A. M. viel verleden week in den kelder met het gevolg dat hij zijn armpje brak. Voor het voorbereidend militair on derricht in deze gemeente hebben zich een 30 tal jongelieden aangemeld. Oude Tonge. Door het bestuur van den Heerenpolder is tot tijdelijk Secretaris be noemd de heer M. Wittekoek, alhier. Aan de echtgenoote van W. Los, is voor den tijd dat haar man voor landweer- oefeningen onder de wapenen is geweest eene vergoeding toegekend van f 0,50 per dag. De verlofganger G, Stoop is voor herhalingsoefening onder de wapenen geroe pen tegen 24 Aug. a.s. Bij publicatie is ter algemeene kennis gebracht dat de Oostdijk, vanaf 9 Juni a.s.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1