-( I* ;i I f jarenlaDge gewoonten aan te tasten, die onder ons een burgerrecht hebben verkregen. In vele opzichten ben ik geen voorstander om oude palen te verzetten, doch laat ons onbevooroordeeld en nuchteren nagaan, of het oude wel altoos goed te noemen is, juist omdat het oud is. Ik zei in mijn voorgaand stukje, dat de oogen in onze gelederen wel wat opengegaan waren, doch het is er op verre na nog niet, waar het komen moet. Onder het veie goedp, dat is onze Godsdienstige kringen op hoogen prijs gesteld moet worden, loopen we zoo licht gevaar, eenzijdig te worden We kunnen soms meenen, en dat ook wel om gegronde redenen, dat we op een goed standpunt staan en dat we op een goede manier werkzaam zijn, terwijl we toch, als we wat dieper in te zien krijgen, te veel onszelven beoogen en te weinig om onze naasten denken. Teneinde u dit nader aan te toonen, en u on bewimpeld mijne gevoelens mee te deelen, ver zoek ik u beleefd, niet voorbarig te oordeelen, maar eerst tot den einde toe te lezen en kalm te overwegen. Het kan zijn, dat ik bij sommige geliefde broeders eerder ergernis dan belangstel ling zal behalen, doch ik hoop, dat het mij om het even zal zijn, wat de menschen van mij oordeelen. Het zou ook kunnen zijn, dat degenen die nu mijn schrijven veroordeelen, het later zullen toestemmen. Ik ga dan nu mijn zaad weer uitstrooien, hopende, dat het op 's Heeren tyd eenige vrucht mag voortbrengeu. Het opschrift dan, wat we boven ons stukje plaatsen is dit: „Hoe staan wij, als l'hiistusbc- lijders, tegenover de Sociale kwestie Mogelijk zal deze of gene wel vragen„hoe komt gij er toe, om daarover te schrijven Mijn antwoord is dan dit, dat ik my sinds den laatsten tijd eenigszins op de hoogte heb trachten te stellen van den politieken toestand, waarin wij leven. Door vrienden werden mij daartoe |enkele werkjes ter lezing gegeven van (Jalvijn, Bilderdijk Groen van Pr. en dr. Kuyper. Deze zeldzame lichten schijnen nog door hunne geschriften om ons heen, en als Christenen hebben ze getoond, dat ze met geen boekje in een boekje zaten, of dat ze alleen op Zondag Godsdienstig waren, maar ze trachtten Gods Woord tot zijn recht te laten komen, en dat wel op elk terrein des levens. De eer van hun Koning was hun hoogste einde, zoodat ze voor Zijn Naam en zaak niets ontzagen en niemand vreesden. Ze toonden een vast beginsel te hebben, dat door geen voordeel of schade was te bewegen, waardoor ze ons ten voorbeeld strekken. Dat ze geestelijk waren, ge tuigen hunne geschriften overvloedig, doch ze hadden ook een open oog voor het stoffelijke en sociale leven. Hierin was hun grooten Meester, n.l. onzen Heere Jezus Christus, hen voorgegaan waar Hy zoowel rekende met ons uitwendig als met ons inwendig levensbestaan. De predikanten bleven in gebreke, om den leer van Jezus, ten opzichte van de sociale verhouding, met klem te- doen uitgaan. Doorgaans verbreken ze het ver band, dat er tusschen ziel en lichaam bestaat door verschillende Bijbelsche uitspraken alleen te verklaren op den zieletoestand. Laat ons even letten, welke houding Christus innaai ten op zichte van de tegenstelling tusschen rijken en armen. Hij, als de Zoon des Vaders, koos vrij willig zijne positie niet onder de aanzienlijken der aarde, maar doorgaans onder de armen. Ook Zijn wegbereider, Johannes, hoewel van priester lijke afkomst, blijft niet onder de hooge familiën te Jeruzalem, maar breekt ermee, gaat zich ver genoegen met een woestijnleven, etende wilde honing en sprinkhanen, terwijl zijne kleeding slechts van kemelshaar was. Jezus werd in een geringen stal geboren, omgeven van arme ouders en weldra ook van eenvoudige herders. Wie Hij later tot Zyne vertrouwelingen en discipelen ver koos het waren alweer menschen van lage af komst, kleine burgers, van beroep visschers. Leest men later ook van een ryken Jozef van Arimathea, en van een raadsheer Nikodemus, de laatste echter kwam bij nacht tot Jezus, om liefst niet bij zoo'n arm hoopje gezien te worden, ter wijl de eerste zich schuil hield. De groote Meester wist het wel wat een hinderpaal rijkdom en aanzien waren I ze doen meestal op het schepsel vertrouwen, terwijl armen eerder van het schep sel afzien en hun oog naar Boven slaan, 't Is altoos zoo geweest en 't is nog zoo, dat de pit van den Godsdienst meer gevonden wordt onder de lagere dan onder de hoogere standen. Om verschillende redenen durven zich de socialisten dan soms wel op Christus te beroepen. Hij trad meermalen op tegen de geldmacht, wanneer deze in dienst was van den Vorst der duisternis. De Heere toonde het, dat Hij de begeerte Zyner volgelingen, om in hunne nooddruft te voorzien, rechtmatig vond. Niemand versta dit echter in dien zin, alsof Christus allerlei wegen, om daartoe te geraken, goedkeurde, en nog minder heeft Hij ooit gemeenschap van goederen gepredikt. Ongelijkheid van bezit heerschte zoo wel in de dagen der Patriarchen als in onzen tyd, en zal wel voortduren tot Zijne weder komst. Wat Hij echter wilde en zoo zeer op aandrong, was dit, dat de liefde der bezitters zooveel doenbaar die ongelijkheid zou wegnemen. Het schreit ten Hemel, dat er soms twee menschen naast elkaar wonen, waarvan de één overvloed heeft, terwijl de ander soms geen kleed heeft om zich te dekken of geen spijze om zich te voeden. Vele rijken mogen dan meenen, dat ze door den Geest des Heeren geleid en geleerd worden, doch ze werken kennenlyk tegen den Geest van Christus in. Neen, Hij spaarde de grooten der aarde niet, maar bepaalde hen bij den dag des oordeels, als wanneer hen niet gevraagd zou worden, wat ze gesproken hadden, maar wel, wat ze aan des Heeren dicipelen gedaan zouden hebben die veeltijds armen zyn. Alsdan zullen ze ten leven ingaan, die den hongerigen hebben gespijzigd, den naakte hebben gekleed, enz. Lezen wij hierbij nog den brief van Jacobus, dan is het geen lichte zaak, om rijk te zyn, want van de meesten hunner moeten we helaas zeggen, dat het arme rijken zijn. Hoe zullen ze aan het alziend oog ontkomen, die menigmaal tot minderbedeelden met sprekende daden zeiden„gaat heen en word warm." Meen niet, dat we verkapte Socialisten zijn, want we volgen in dezen het voetspoor van Christus, alsmede van Zijne getrouwste knechten. Willen de Socialisten uitsluitend in stoffelij k op zicht den nood der armen lenigen, om hen, zoo ze dat noemen, een menschwaardig bestaan te geven, we dienen in 'toog te houden, dat Chris tus het uitwendige in verband beschouwde met het Koninkrijk der Hemelen. Het is een treurig teeken in een Christen-land en maatschappij, dat men het nergens zoo ver mee kan brengen als juist met geld. Heeft iemand dat, dan is hjj voor alles geschikt, al laat de kwaliteit van zijn beginsel veel te wenschen over. Dit mag, geachte vrienden, niet langer onder ons zoo blijven. Hiertoe zou zeer zeker veel toe bijgedragen kunnen worden door de predikanten, doch de meesten hunner werken zeer weinig om wat degelijks op den kansel te brengen, en nog minder doen ze in de dagen der week ter uitbreiding van Christus' Konink rijk, en ter afbreuk van de werken des Satans. Als ze dan op den preekstoel nog leeren en stich ten met eene gereformeerde leerrede, dan blijft het doorgaans bij «en leeren met woorden alleen, dat toch in den grond der zaak weinig verschilt van het werk eens tooneelspelers. Zouden ze krachtens hun ambt de eersten moeten zyn, om al wat Christelijk is, voor te slaan en te be vorderen, droevig is de ervaring echter dat velen nog niet eens te bewegen zijn om openlijk uitte komen. Ze zyn veelal menschenbehagers, mis sende den Geest van Christus, zoodat ze meer te vinden zijn bij rijken dan by armen. Mocht van hen gezegd kunnen worden, dat ze om Christus wille alle dingen schade en drek achtten wat zouden ze meer de kudde weiden en minder zich zeiven 1 Wat zouden ze vooral door hun voorbeeld anderen opwekken, om orde en gezag te helpen handhaven, alsook te reformeeren, doch men blijft gemakshalve in een lauwe rust en een valschen vrede waar men liever een heiligen oorlog moest verkiezen. Middelharnis, H. VAN DER MEULEN. (Slot volgt.) Oeachte Redactie I Aan den zich noemenden »Christende mocraati uit Herkingen, inzender van een stukje, voorkomende in »VooruiU dd, 20 Mti jl. Ml Ofschoon eerst niet van plan zijnde op uw schrijven in te gaan, kan en mag ik niet nalaten, de waarheid van die bedoelde »der gelijke gevallen« in ons beider schrijven voorkomende, aan te toonen. Ik verwijs U daartoe naar het district Steenwijk, al waar bij de jongste Kamerverkiezing de heer Duymaer van Twist, die daarvoor zitting had, met enkele stemmen meerderheid slechts werd herkozen. Het was den liberalen bijna gelukt, mede door allerlei schandelijke ver kiezingsmiddelen, den heer Tromp Meesters in de Kamer te brengen DeheerD.v. T werd evenwel, evenals v. d. Velde alhier, tusschen twee wetten geplaatst en genood zaakt ontslag te nemen door zijn bevordering in 's Lands dienst. Met het oog op de geringe meerderheid der linksche groep in de Kamer, had, volgens de meening die alhier gekoesterd wordt, verwacht kunnen worden, dat de liberalen aldaar opnieuw een candidaat tegenover D. v, T. zouden gesteld hebben, om met een weinig meer krachtsin spanning de zege te behalen en alzoo hun part j in de Kamer te versterken. Toch werd D. v. T. bij enkele candidaatstelling herkozen Ik twijfel er niet aan of zij die van alle verkiezingen copie houden, zullen wel meer dere gevallen weten op te sommen. Hoewel er stof te over is, om het overige van uw schrijven voldoende te weerleggen en te beantwoorden, kan ik daaraan geen gevolg gegeven. Het moet daarvoor over personen loopen. Voor ik hiertoe overga verzoek ik U uw masker af te werpen en de stukken met uw werkelijken naam te onderteekenen. U geeft voor, te zijn voor practische christelijke politiek. Ook ik ben daarvoor, mits deze eerlijk zij. U zegt democraat te zijn en wel Christen. Uw stukje ademt echter niet christelijks en u kunt evengoed dus vrijzinnig of zelfs sociaal democraat zijn. Schaamt ge Uw naam dus niet, teeken hem dan, dat is tenminste eer lijk. Op niet voldoend geteekende slukken ga ik niet meer in, daar het mij niet lust mede te werken allerlei leugen en laster den lezers onder de oogen te brengen. Herkingen, 28 Mei 1908. Joh. KALLE, Correspondent. Üuitenland. BELGIË. Een verslaggever van het //Hbld. van Antwerpen// beeft den machinist van den exprestrein, van Winckel, geïntervieuwd. De man verklaarde het volgende Tot op het laatste oogenblik heb ik niets abnormaals bemerkt. De signalen waren op hun plaats; de baan wees//vrij», en ik reed met reglementaire snelheid door, toen ik eensklaps aan den tweesprong gericht werd op de baan, waarop de trein van Lier stond. En daar zag ik, op 50 meters van mij af, den stilstaanden treinik zweer voor God dat ik het bovenmensehelijke heb gedaan om te stoppenik heb de rem doen werkeu, maar om den stroom om te leggen was het te laat. Wat voeldet gij in dit tragisch moment Toen ik het onvermijdelijke zag aan komen, zeide ik tegen mijn kameraad, den stoker: »'t Is er mee gedaanMaar ik had de woorden nog niet uitgesprokeu of we zaten boven op den trein van Lier Van den schok viel ik op de knieën, doch ik kon bijna onmiddelijk opstaan. Hebt gij er niet aan gedacht, van uwe locomotief te springen En mijn reizigers dan Neen, mijnheer die schuldige gedachte is mij geen oogen blik door het hoofd gevaren. Over de eerste oogenblik ken der slachting zei Van Winckel Ik mag honderd jaar worden, dat too neel vergeet ik nieteen slagveld kan niet ijselijker zijn en ik ril nog als ik er aan denk. Toen ik met mijn stoker van de locomotief stapte, zagen wij onder de machine een vrouw liggen. Wij hieven het hoofd wat op en hielden het in de handen 't Is toen, dat ik als zinneloos ben gaan loopen 1 Van Winckel ontkende dat iemand hem signalen met vlaggen, en zeide dat dit onmogelijk kan gedaan zijn, vermits hij, eens op de verkeerde lijn, bijna onmiddelijk boven op den ongelukkigen trein zat. Hoe zoo was de laatste vraag legt gij uit dat uw trein niet geleden heeft Door de zwaarte der locomotief die ik voerde. Zij is tusschen de 60 a 70.000 kilo's zwaarterwijl zij de achterste rij tuigen van den trein van Lier plat drukte, diende zij als stootbalk voor mijn trein Enkel eenige platen van voren zijn inge drukt. Hadde ik een lichte locomotief ge voerd, dan zouden wij niet 36 dooden maar wel er een 100 tal te betreuren gehad hebben. menige plaats elders, zwaar weer geweest. De brandweer moest in 90 kelders hulp verleenen bij het wegpompen van het regenwater. In den Tiergarten en het Noordwesten van Berlijn was de verwoe sting groot. De Grosse en de Kleine Stern waren meren gelijk en het water steeg daar 70 c.M. hoog. In Moabit zijn hon derden ruiten ingehageld. Het rijtuigver- keer stond een uur laDg stil. Uit Erfurt wordt bericht, dat het traject Nanmburg-Saalfeld tengevolge van een wolkbreuk niet bereden kan worden. Het herstel van den weg zal minstens 24 uur eischi-u. Het station Domburg is geheel en al van het spoorwegverkeer afgesneden. Geheel Thiiringeu heeft geleden onder het slechte weder van de laatste dageu, maar vooral het Saale-dal. Te Gotha heeft al heel zwaar noodweer geheerscht. Aan het kloosterplein stond het water in woningen en winkels een meter hoog. In de Augustijnenkerk kon Zondag geen godsdienstoefening plaats hebben, wijl door de overstrooming de kerk van binnen val aard en slib was geloopen. Ook in België hebben onweder en storm groote schade aangericht en zelfs ver scheiden slachtoffers geëischt. Later schrijft men uit Zwitserland Na verscheidene dagen warmte, had de eerste daling van dm thermometer plaats, spoedig gevolgd door hevigen sneeuwval in de Jura en de Alpen. De telefoondraden werden voor een groot deel vernield, en aan de wouden vooral schade aangericht, doordat de reeds bebladerde takken den sneeuwlast niet konden dragen. Vele kud den, die reeds op de Alpenweiden waren gebracht, moesten weer in het dal terug, omdat ze geen voedsel konden vinden. Verscheiden bergspoorwegen moesten het bedrijf staken. In West-Zwitserland leed de wijn- en ooftbouw enorme schade. De sneeuwval duurde bijna 12 uur onafgebroken voort. Ziehier wat uit Zürich aan een Duitsch blad woidt gemeld Door een ontzaglijken sneeuwval is mdlioenen francs schade geleden. De akkers biedeu een schouwspel van verwoesting. Sedert Zaterdagavond is onafgebroken natte, zware sneeuw gevallen. Op sommige plaat sen lag zij Zondag nog 30 en 40 c.M. hoog. Duizenden vruchtboomen liggen allerwegen vernield op den grond, en heele bosschen bestaan enkel nog uit gebogen en gebroken stammen. In de buurt van Luzeru en Zug liggen honderden boomen ontworteld of, tot twee meter hoog, ge broken neer. In de wijngaarden ligt de grond vol met jonge loten. De wijnoogst is in sommige streken volslagen vernietigd, en de wijnstokken zijn voorjaren bedorven. De druk van de sneeuw heeft in parken en plantsoenen te Zürich ontzaglijke schade aangericht. Urenlang na middernacht hoor de men het in de oude linden en kastanjes kraken, alsof er slag werd geleverd. Lanen, die tientallen van jaren oud zijn, zien er uit, of er granaten en kartetsen huis ge houden hebben. Van Zürich uit is de telefoon en de telegraaf in vele richtingen gestoord Het pak sneeuw op de draden heeft de palen- omgeworpen en de draagtoestellen op de daken ontwricht. Er zullen dagen voor bijgaan, voor de verbindingen hersteld zijn. Men telt tachtig telefoonlijnen, die door de sneeuw zijn verwoest. Uit alle hooggelegen plaatsen meldt men, dat het verkeer op de spoorwegen gestoord is en lawines zijn neergekomen. Er zijn tal van menschen bij gewond. Dinsdagochtend om 4 uur stond de ther mometer op 3 graden Celsius.. Sedert &e£3ieiag<9 Nieuws Groote sneeuwvallen in verschillende streken van Zwitserland zijn een ware ramp voor den landbouw en de wouden. Onberekenbare schade is aangericht. De telegrafische en telefonische gemeenschap is op tal van punten onderbroken, en het treinverkeer leed aanmerkelijke vertraging. Het is ook in Berlijn, gelijk op zoo 1865 hebben wij zulk een sueeuwramp in dit jaargetijde niet beleefd. Ooievaars lief en leed. Hoe kan het beter Een ooievaar en zijn wederhelft bewonen sinds jaren het dak van het stadhuis in Leerdam. Het liedeken :»Ooie- vaar, lepelaar, stokkediefBreng me een zusje asteblief!« dagelijks naar boven gezonden, blijft niet zonder antwoordhet stedeken staat bovenaan in Nederland wat de vruchtbaarhied betreft. De hooge bewoners zelf waren dit jaar niet ongelukkig, vier jonge langbekken vroegen en verkregen een plaatsje in het ouderlijk nest. Edoch, een nestloos eiberpaar, belust op het Meterhoog opgeboude takkenhuis, waagde een aanval en vernieuwde dien. Den brutalen in dringers werd wel de lucht gewezen, maar blijkbaar ten kosten van het leven van het ooievaarskroost. Op een morgen werden alle vier op straat gevonden dood. Leerdam wacht met belangslelling, of er nog opvolgers zullen zijn. Liefde is blind. De vorige week huwde te Hontenissen een weduwe met vier kinderen met een jongeling uit Stoppeldijk, die het gebruik zijner beenen mist en zich, op een bankje zittende, slechts kan voortschuiven. Het huwelijk werd ook kerkelijk ingezegend en voor dat doel moest de bruidegom in het kerkgebouw worden bin nengedragen. Moordaanslag te Botterdam. Dinsdagmorgen vervoegde zich tot drie malen toe de expeditieknecht W. V., wonende op de Linker Rottekade, teD kantore van de firma Karl Schroers, car gadoors en expediteurs aan de Willems kade no. 5 en 6, met het verzoek om hem weder in dienst te nemen. Bij die firma was hij Zaterdag ontslagen. Tel- xens was in afwijzenden zin op zijn ver zoek beschikt. Omstreeks 11,30 ure ging hij regelrecht Daar hef privé-kantoor, waar de procuratiehouder, de heer Johs. Mackenzie, gezeten was, en toen deze nogmaals herhaalde, dat van een opnieuw in dienst nemen geen sprake kon zyn, haalde V. een revolver te voorschijn en loste op den heer Mackeuzie een schot. Doze, die het mikken met het wapen door den omslagen expeditieknecht op merkte, bukte snel en redde zich daar door waarschijnlijk het leven. Toch werd hij boven op bet hoofd, hoewel licht, gewond door don kogel die zijn schedel schramde. De op het kantoor der firma Karl Schroers op dat oogenblik aanwezige bedienden snelden toe en grepen W. V., die in een oogwenk ontwapend was. In zjju bezit zijn een 40 patronen gevonden. Dr. van 't Lloff, wiens bulp men inriep heeft den heer Johs. Mackenzie verbonden. De omslagen expeditieknecht is naar het poliriebureau in de Witte de With- straat gebracht. Verdronken. Een 16 jarige scheepsjongen aan boord van de motorboot Hollandia, te Amster dam, viel Maandagavond door 't uitschie ten van een haak in het IJ en verdronk. Maandagnacht is er een poging tot inb; aak gedaan bij den heer Verhoeven te Zegge, bij Rozendaal. Door het geraas dat de inbrekers maakten bij het verbre ken der luiken werd de bewoner wakker, die opstond en een paar schoten op de vluchtende inbrekers loste. Dezen op hun beurt scheten eveneens terug, zonder dat echter iemaud werd geraakt. De maré chaussee ouderzoekc deze zaak. Naar het heet, zal de sociaal democratische partij in Pruisen bij de a.s. verkiezingen voor den Landdag in ruime mate de boycot als strijdmiddel aanwenden. In alle vergaderingen der vakvereenigingen, welke in de laatste weken gehouden werden, moet namelijk bes oten zijn, dat de arbeiders bun leveranciers voor de keuze zullen stellen hunne stem uit te brengen op de socialistische candidaten óf de klandizie der aibeiders te verliezen. Het onbreken van geheim en rechtstreeksch kiesrecht maakt een dergelijke.bedreiging mogelijk. Er hebben de laatste dagen op velschillende plaatsen in Rusland weder arrestaties en terechtstellingen op groote schaal plaats gehad. De politie heeft te Odessa, Kië en Charkot tal van personen in hechtenis genomen, die opzettelijk uit Frankrijk, Itaiie en Zwitserland naar Rusland waren gekomen om revolutionnaire gewelddaden te begaan. Twintig boeren, die zich schuldig had den gemaakt aan een aanval op een landgoed in de buurt van Cherson, zjjn buiten de stad opgehangen. En dertien bannelingen, die wanordelijkheden ge pleegd hadden zijn in de gevangenis te Tobolsk (Siberië) gefusilleerd. Te Brussel is bericht ontvangen, dat de stoomboot „Vilie de Bruges" door een tornado overvai'en en omgeslagen is De kapitein is verdronken, alsmede vijf blanke passagiers en 42 negers. De boot is, met de kiel omhoog, gestrand. Het ongeluk gebeurde op 't oogenblik dat de passagiers aan 't middagmalen waren in het salon. de bejaarde P. H. verdronken. Men vond zyn lijk, met het hoofd in de modder. Bat is je taaltje Gelezen aan het venster van een te huur staand huis „Vrei Boofehuis 14 gulden 's maauds mittesaalesiesse". Na eenig nadenken bedachten wij, dat dit laatste zal moeten worden gelezen: „met jaloezieen." (Hlb.) Haar waaghalzerij duur gekocht, Toen de 16 jarige dienstbode J. B. Vrijdagmiddag aan dë achterzijde van pand no. 60 aan den Binnenweg te Rotterdam, in het kozjjn der eerste verdieping stond om de glazen te zeemen verloor zij haar evenwicht en viel uit dat kozijn op een binnenplaats. Meteen gebroken en bovendien ernstig verwonde linkerarm is zij in hot Ziekenhuis opge nomen. Dat rookt al! Een knaapje van 7 jaar liep parmantig met een zware sigaar in het hoofd door Amstel's straten te kuieren. Toen de jeug dige rooker dicht bij huis was, stak hij de brandende sigaar in den broekzak. De domme jongen bemerkte niet, dat zijn kleeding was gaan smeulen. Op eens gevoelde de knaap hevigen pijn en geen wonder 1 Zijn broek stond in lichtelaaie Nadat voorbijgangers de vlam men gedoofd hadden, werd de knaap naar het Bmnen-Gasthuis gebracht, waar de brandwonden, die hij aan het onderlijf bekomen had, verbonden werden. Vooreerst zal hij na dit zeer gevoelige lesje de sigaar wel verwenschen Door de ratten verslonden. In een kelderwoning te Luik heeft men een alleen wonenden man, 86 jaar oud, die men in eenige dagen niet meer gezien had, dood gevonden, half verslonden door de ratten. Inval van vliegen. Sedert eenige dagen is Parijs overweldigd door een massa vliegen. Vooral de XVe en XVIe arrondissementen zijn er door geplaagd. Op sommige plaatsen kan men ze mei handen vol opnemen. Deze insecten zijn veel grooter dan gewone viiegen en zien er uit als gevleu gelde mieren. De kop is zeer groot, de vleu gelen zijn lang en blinkend, de pooten voor zien van haken. Men denkt dat die inval te wijten is aan de wisselingen van het weer en de hevige winden, die in de laatste dagen beerschten. De New-Yorksche brandweer. De correspondent van de //Parijsche Malin'/ te New-York geelt een interessante beschrij ving van het uitrukken der brandweer op het alarmsignaal, dat hij heeft bijgewoond. Terwijl de alarmklok luidt worden automatisch de kettingen losgemaakt, waarmee de paarden in den stal vastslaan en de sehandere dieren gaan uit zichzelf voor den wagen. Tegelijk dalen de tuigen mechanisch ran den zolder en in een oogwenk zijn de paarden voor de spuit gespannen, waarop inmiddels de spuit gasten hebben plaats genomen. Tusschen het alarmsignaal en het uitrijden van de spuit, met stoom op, verliepen precies 34 seconden en dit was volgens het oordeel van den brand weer-inspecteur nog te veel, want men had in 4 seconden minder kunnen uitrijden. In Akron in den Staat Ohio, is dezer dagen op 82-jarigen leeftijd overleden Ferdi nand Schumacher, de bekende //haverraeelko- ning.// Ongeveer 50 jaar geleden ging Schu macher, zonder een cent opzak uit Hannover naar Amerika, waar hij zich op het landbouw bedrijf toelegde, later speciaal op het haver meel oftewel Kwaker Oats. Dit meel maakte hem in enkele jaren tot millionair, zoodat hij bij zijn dood een vermogen van bijna 70 millioen gulden nalaat. De reclame heeft hem echter hierbij zeker niet weinig geholpen. Schumacher toch besteed de elk jaar voor niet minder dan 10 millioen gulden aan reclame Een zonderling gezwel. Een geneesheer te Hengelo, wiens hulp werd ingeroepen bij een kind, dat een gezwel in den neus had dat voordurend in omvang toenam, vond in het reuk orgaan van den pasiënt een boon, die daarin al zoo lang bad gezeten, da ze was beginnen te ontkiemen Arme oude stakker. Te Kuikhorne is Vrijdag in een sloot Poging tot doodslag. De reiziger G. wonende aan de Vlaggemanskade, de brouwersknecht H, v. O., uit de Wiekstraat en de loodgieter F. v. H., uit de Stolkstraat, te Rotterdam, keerden gisterochtend van een wandeling uit de richting van Hillegersberg langs de Rotte huiswaarts. Omstreeks negen uren gekomen in den Zwaanshals, ter hoogte van het Zwanen- eiland, ontmoetten zij daar een jongen, die meitakken had. Een hunner nam hem een meitak af, hetgeen omstanders partij voor dien jongen deed trekken. Intusschen liep het drietal door totdat plotseling G. G zich van achteren voelde beetgepakt en yi de armen geklemd. Dit deed de veedrijver A. C. S, wonendein den Zwaanshals, een dergenen, die er bij gestaan hadden, toen den jongen de mei tak werd ontnomen De veedrijver drong de reiziger G. G. naar de kreek, die rond het Zwaneneiland loopt, stapte met den tegenspartelenden reiziger te water en wierp hem achterover in de kreek, pogin gen aanwendende om zijn hootd onder water te houden. Dit mislukte alleen door de tusschenkomst van omstanders, die den veedrijver beletten zjjn plan te volvoeren. De brouwersknecht H. v. O., die trachtte zijn in het nauw gebrachten kameraad hulp te verleenen, viel ook te water, maar redde zichzelf. De veedrijver A. C. S. is door de politie gearresteerd en opgesloten op het burean in de Lange Torenstraat. Terwijl Woensdagnamiddag een land bouwersknecht te Goes een met aardap pelen geladen wagen vervoerde kwam eensklaps zijn 4-jarig zoontje aanloopen; net kind had het ongeluk te vallen en onder de wielen te geraken met het ge volg, dat het dood werd opgenomon. Woensdagnacht is het 4 jarige zoontje van den landbouwer te Zierikzee, dat eenigen tijd geleden op zoo nood lottige wijze werd overreden, na een smartelijk lijden overleden. Een ongeluk met doodelijken afloop. Gisterochtend wilde de 14-jarige M. V., wonende in Pretorialaan uo. 74 te Rotter dam, uit een roeiboot, liggende langszijde van het stoomschip //Teespool» aan paal 12 in de Maashaven, met een mand bierfles- scheu aan boord van dat schip gaan. In de roeiboot zaten ook zijn vaderen een broer. Het stoomschip was geladen met balkeu. Toen V. inet zijn hoofd boven de reeling gekomen was, viel er een balk van den deklast en de jongen geraakte met zijn hoofd tusschen dien balk en de wand van het schip beklemd, tengevolge waarvan de dood dadelijk intrad. Een ter hulp ge roepen geneesheer constateerde schedelbreuk. Het lijk is naar de woning ^er ouders ver voerd. Door den bliksem getroffen. Te Poppel bij Baarle Nassau werd een vader, die met zijn zoontje in 't veld was, door den bliksem gedood. Ook 't kind werd getroffen, doch zal vermoedelijk wel herstellen. De man laat een weduwe en 7 kinderen achter. Woensdag is te Hilversum een.droe vig ongeluk gebeurd De 10-jarige D. d. B. was met zijn 8 jarig zusje aan't hout sprokkelen in 't Spaanderswoud en ter af wisseling wou hij eens gaan zwemmen in de z.g. Nieuwe Vaart. Hij stapte echter in een der diepe kuilen, die zich daar, geheel Ouddorp B e r o .frans te Drie Franeker Wieleng B e r o Sliedrecht Koudeker te Doorn Herlit L. School aangemeld Hellas "GFY

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 4