ELI6 VER Az. psburg AL&Ë 23sle 3 aar gang N1350. TWEE BUPEH. Zaterdag 30 Mei 1908. A. n tirevo lu Orgaan I R STAD. IN HOC SIGNO VINCES I hines MAKERIJ icliting EI DEN ïarine. 2 T. BOEKHOVEN. Tweede Blad. i I SOiyilYIELSDIJK. elfjk en net tlle stukken voor de RetiaeAie bestemd, Advertentiën est verdere Administratie franco toe te «enden aan den Uitgever. Uit tie Pers. Plaatselijk Sieuws, Citeineenteraad. Rechtzaken. Mlsscherij. lag-ezoiiden Slukken. imachines, uSDIJ K. voor- en achter- an «O gultien |ke garantie, g en billijk, ïhines worden te- n prijs ingeruild, iin. >r Overflakkee bij 5 SOMMELSDIJK. BANQ Uw goed zal ight zijn geen den, die gaten Het feit, dat ken Sunlight j 'cht worden, de lioedanig- 1. F.10,000 s belooning t sn ieder, die vaisching nen. oos loopen, Iaat iet een 1Jk Snow's perga op de hak- fwerking. dag der maand R te agt dan eerst aan de 87-88, AND. ND. NTALONS, JKKEN enz. Ie maten en k aanbreien CEPT. aftevering. itend Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOMMELSDIJK. Telefoon Inter comm. No. 3. Advertentiën 10 cent per regel en 3/i maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per rogel en */s maaI- Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit Droef. In 1874 betuigde Dr. Bronsveld zijn blijdschap over Dr. Kuyper's verkiezing tot lid der Tweede Kamer. Hij schreef »Neen, we zijn geen machtelooze, geen »stille« partij meer. De liberalen, »het denkend deel der natie moeten met ons rekenen. Hun schoonste dagen zij voorbij. Het blijkt meer en meer, dat er ook nog bij de kern van onze natie niet weinigen worden aangetroffen, die van het streven om ons land weer tot een heidensch land te maken, afkeerig zijn«. Dat was andere taal dan de Utrecht- sche Kroniekschrijver ons tegenwoordig laat hooren. Toen mèt Groen en Dr. Kuyper tegen de vrijzinnigheid. Thans tegen Kuyper en Lohman vóór de vrijzinnigheid. Het is droef! Vrije Westfries.) Voor en ua de verkiezingen. Het liberalisme houdt er van, af en toe de witte das eens voor te doen en zich zoo onschuldig mogelijk voor te stellen, Vooral in dagen vóór de verkiezingen, als men graag heel wat »kerksche« kiezers zou willen winnen. Zoo bij ons zoo ook bij onze buren. Het »Centrum« vertelde daarvan dezer dagen een aardig staaltje, dat het blad ontleend aan het «Handelblad voor Aut- werpen.« Dit R.-K orgaan stelt twee uitspraken in een liberaal blad naast elkander. Als 't Kiezing wordt. Op den vooravond der kiezingen van 1906 hebben de cleri- calen beweerd dat, zoo de clericalen aan 't bewind kwamen, zij de Katholieke scholen zouden afschaffen, de religie vervolgen en de vrijheid van gewe ten uitroeien. Deze flauwiteiten van kwaad allooi, te dom om te weerleggen, gezien hun volslagen fiasco van over twee jaar worden niet meer opgehaald. Gazette de Gharleroi. Mei 1908. Anders. Frankrijk heeft zich bevrijd van een deel van 't clericalen on gedierte en heeft wel gedaan. Het heeft dus een titel te meer op onze achting en wij snakken naar het oogenblik waarop wij zijn voor beeld kunnen volgen. Gazette de Charleroi. t4 Aug. 1907. 'tis aardig en waard om uit te knippen met het cog op een volgend jaar. Dan zullen ook wij wel weer iets dergelijks beleven. (j>Graafschapper«). ichtingen bjj lis, Vertegen- Onder het hoofdje Leider schrijft de »Standaard« Groen van Prinsterer werd Veldheer ge noemd, maar dan spottend eeD Veldheer zonder leger. Voor dat Veldheer heeft men thans den titel van Leider in de plaats geschoven en roept u dan, in schijnbare welwillend heid, toe Ge zijt niet alleen leider, maar leider iure suo, niet door eigen wil of anderer beschikking, maar door booger bestel. Alleen maar, men spoort het leger aan om den Leider niet te volgen. Men slaat het pad in, waarvan de Leider zegtDien weg moet 't niet op. En als men dan toch dien weg uitgaat, noodigt men den zoogenaamden Leider vriendelijk uit, trouw op dat eigen gekozen pad te volgen. Van Curatoren werd vaak spottend ge zegd Curator a non curando. Dit wil zeggenGe zijt verzorger, en wordt dus genoemd, omdat ge niet te verzorgen hebt. En zoo wordt het nu ook hierDuce a non ducendo, wat zeggen wilGe zijt leider omdat ge niet te leiden, maar te volgen hebt. De omgekeerde wereld, zoudt ge zeggen. Doch daarin schuilt nog het stuitende niet. Het stuitende ligt hierin, dat men van u vergend dat ge volgen zult, u spottenderwijs wolken van wierook toezwaait, om u kwan suis te eeren als Leider. o, Gij, Antirevolutionaire partij, wat zijt ge gelukkig. Gij hebt wat zoo menige partij mist, een Leider, en een Leider iure suo een Leider van geheel eenige soort. Wee over u, als straks die Leider u door den dood ontvallen zal. Maar inmiddels zie wel toe, zijn leiding is al verkeerd wat we er van te zien krijgen. Ziehier anderen die op kleiner schaal leiden, vlak tegen hem in. Volg hen toch. Ga in het spoor dat zij u wijzen. Uw Leider zal dan vanzelf wel volgen. Maar laat hem zijn titel, laat hem zijn eere. Het heeft wel iets van spot, maar erger u daar niet aan. Streeling van ijdel- heid stilt zooveel pijn. En blijft daarom onderwijl gij gansch andere paden opgaat, maar aldoor jubelenLeve onze groote Leider Wat moet die Leider, als hij zoo gaan ziet en ze roepen hoort, in zijn nopjes zijn Immers dit weet ieder, het is hem niet te doen om naar zijn beste inzicht, ons volk naar den Christus terug te roepen, en aan ons Christenvolk weer invloed op hel bestuur van den Staat te verzekeren. Het is hem eigenlijk te doen om Leider te heeten. Nog altoos dezelfde spottaal als in de dagen van Groen van Prinsterer. Toen Veldheer, nu Leider, maar de spotzucht blijft èèn. Middelharnis. Dinsdagavond ging er aan den Oosthavendijk een paard op hol, doordat het schrok van het fluiten der locomotief. De bereider H. T. viel er af cn het paard rende het dorp in, waar het achter de kaai viel en door personen daar aanwezig overeind geholpen en bij den eigenaar gebracht, dit liep af zonder onge lukken te veroorzaken. Donderdagmorgen arriveerde alhier aan het hoofd met de »Thor V1I« een afdeeling van het Leger des Heils, welke al zingende in optocht door ons dorp trok naar Sommelsdijk, en 's avonds weder ver trokken zijn. Naar men ons meedeeld is den heer W. H. Harteveld alhier, benoemd tot eerste Ambtenaar ter Secretarie te Leerdam. Donderdagmorgen had J. v. N. uit Sommelsdijk het ongeluk op 't Hoofd met fiets en al te water te geraken, men wist hem echter spoedig uit zijn benarde positie te redden, alzoo hij het er met een nat pak afbracht. Woensdagavond reed de locomotief bij het station buiten de rails, na veel moeite en inspanning gelukte het, hem weder op de rails te krijgen. Oude Touge.* Jl. Zaterdag werd het stoffelijk overschot van onzen Burgemeester ten grave gebracht, vergezeld door een talrijke schare van belangsstellenden. Het was een plechtige en diepbewogen stonde op onze stille dcodenakker. Achtereen volgens werd op het graf het woord gevoerd door Notaris Van Ispelen namens het Depart. Oude Tonge van de Maatschappij >Tot Nut van 't Algemeens en het school fonds van schipperskinderen, Dr. Arends namens de heeren Smeenge en Vliegen Voorzitter en Secretaris der Schippersver- eeniging »Schuttevaer«, daarna door dhr. C. J. H. van den Broek en ten slotte door dhr. U. J. Mijs namens de vereenigiDg van Burgemeesters en Secretarissen op Flakkee. De zoon van den overledeen dhr, G. C. van Schouwen dankte diep bewogen namens de familie voor deze blijken van deelneming. Herkiugen. Bij den heer Jb. v. Ostende onder deze gemeente is nu twee weken achtereen op één dag van 3 kippen 4 eieren geraapt. Bij de gehouden candidaatstelling jl. Dinsdag gehouden, zijn als zoodanig gesteld van anti-rev. zijde de heer L. v. d. Velde Lz. Jr. en van liberale zijde de heer D. de Korte. Bij publicatie is bekend gemaakt de herziene lijst van inkwartiering, die ter Gem.-secretarie voor een ieder ter inzage is neergelegd. Melissant. De loteling H. W. Koole is den t9 Mei jl. ingedeeld bij het Regi ment Grenadiers en Jagers te 's-Hage. Deze week is men begonnen met de opruiming van de woning, genaamd het Molentje, welke in verband met den aanleg der tramlijn onteigend is. De loteling P. Trommel, die de vorige week te Dordrecht bij het legei werd inge lijfd, is als ongeschikt voor den dienst huiswaarts gekeerd. Op het request van M. van Immer- seel, waarbij ontheffing werd gevraagd van herhalingsoefeningen, is afwijzend beschikt. Ten behoeve van de graadmeting en waterpassing voor het kadaster, wordt op den toren dezer gemeente een stellage gebouwd tot het opstelling van de noodige instrumenten, De vorige week werd boven deze gemeente een ballon gezien. Vrijdag 1.1. werd de vrouw van L. Grootenboer, die reeds eenigen tijd aan verstandsverbijstering leed, vervoerd naar het krankzinnigengesticht »Bloemendaal« te Loosduinen. Door Heeren Ged. Staten is machti ging verleend tot uitgifte in erfpacht van een perceel tuingrond van het algemeen armbestuur aan de vereeniging tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel alhier. Tot deelneming aan het voorberei dend Militair onderricht hebben zich 30 jongelieden aangemeld. Stellendam. Aan de Echtgenoote van den Landweer verlofganger Cornelis Klink der lichting 1903 is een geldelijke ver goeding ad, f 0.60 daags toegekend gedu rende het verblijf in werkelijken dienst. De jongelingen, welke wenschen deel te nemen aan de Voorbereidende Militaire Oefeningen gedurende den wintercursus 1908/1909, moeten zich daartoe-ter Ge meente-secretarie alhier aanmelden. Goedereede. Aan den vader van den landweerverlofganger Krijn Soeteman dezer gemeente is eene tegemoetkoming ad f 0.50 daags toegekend, gedurende den tijd, dat hij in werkelijken dienst is opgeroepen. Toen Maandagmorgen de vrachtrij der J. van der Waardt met een veerwagen bespannen met een hit, naar Stellendam reed, had hij 't ongeluk, dat de hit van een aan den weg staanden woonwagen zoodanig schrok, dat het dier den dijk af rende, doch gelukkig even voor de sloot stilheid De inzittenden kwamen alzoo met den schrik vrij. Voor de deelname aan het Voor bereidend Militair Onderricht alhier hebben zich reeds een 1 5 tal jongelingen aangemeld. Aan den Zeemilicien-verlofganger Evert v. d. Sluijs is uitstel van opkomst onder de wapenen verleend tot den 7 den December a.s. Aan het havenhoofd is in de woning bewoond door Schipper A. Roos, door een schoorsteenbrand nog al materieele schade toegebracht. Met behulp van eenige emmers water is de brand gebluscht. Assurantie dekt de schade. Spijkenisse. Maandagmorgen, ongeveer half een, kwam in snelle vaart een paard over het dorp rennen. Vele pogingen wer den gedaan het te grijpen, doch dit ging niet gemakkelijk daar het dier halster noch iels anders aan had, en nogal duchtig van zich beet en sloeg, totdat het eindelijk den bakker J. C. de Bloeme gelukte hem te pakken. Later bleek dat het beest zich had losgerukt uit een stal te Heenvliet, waarheen zijn eigenaar de landbouwer H. N ter ge legenheid der paardenmarkt was gegaan. Maandagnacht hebben een of meerdere kwaadwilligen de hekken opengezet van de weiden waarin de koeien liepen van den landbouwer P v. d, B. en P. D. Deze 's morgens willende melken vonden de weide leeg en na eenige moeite werden de dieren ver uit de koers gevonden. De viermaander C. Steehouwer ver leden week ingedeeld bij het 4 Regt. 5 Comp. Vest. Art. in garnizoen te 's Graven- hage, is afgekeurd. In zijn plaats komt nu de loteling G. Lieve. VERSLAG van het verhandelde in de vergadering van den Raad te Sommelsdijk, op Woens dag den 27 Mei jl. des nam. 7,uur. Tegenwoordig alle leden. De notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen «tukken. a. Een missive van Ged. Staten berichtende dat de Gemeente eene vergoeding zal ontvangen inzake herhalingsonderwijs groot f58,80. b. Een schrijven van den Heer Inspecteur den heer Van Boven, inzake zijn bevinding omtrent de gebouwde en nog te bouwen woningen van den heer Mast. Voornoemde heer maakt geen bezwaar tegen het gebruik van beton, (waarop door de Gezondheidscommissie was bezwaar ge maakt), mits dat natuurlijk daarvoor goede specie wordt gebezigd. Er zijn dan ook stukken van het gebruikte beton ter onderzoek opgestuurd en voorts wordt geadviseerd eenige artikelen der bouwverordening te wijzigen of aan te vullen. c. Een schrijven van den heer Boes winkel, inzake beharding der wegen en de kosten van aanleg en onderhoud. Op advies van het Dage lijks Bestuur wordt besloten niet tot beharding over te gaan. d. Een sehrijven van den Gemeente-architect wijzende op de minder goede toestand van de woning der brugwachter, daarbij adviseerende daarop te leggen een nieuw dak, en tevens de borstwering te verhoogen. Kosten werden ge raamd op plm. f170,Besloten wordt deze zaak aan te houden en wordt het D. B. opgedragen ter plaatse een onderzoek in te stellen. e. Een schrij ven van den heer Joh. van Dorst om afschrijving wegens vertrek naar elders, inzake Hoofdelijken Omslag. Waartoe wo rdt besloten. f. Komt aan de orde benoeming van een vroed vrouw. Alvorens tot stemming over te gaan, wordt de openbare vergadering gesloten en worden de discussies hieromtrent met gesloten deuren gehou den. De geheime zitting opgeheven zijnde, wordt tot stemming overgegaan en werd met meerder heid van stemmen benoemd Mej. Vis thans in betrekking te Hoek van Holland. Niets meer aan de orde, wordt de vergadering gesloten. Arrondlssements-Jtechtbank. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 26 Mei. Met liet mes. Is dat mes van je Nai 1 Is dat niet van je Nai te Abbenbroek is gebeurd De beklaagde, de 20-jarige koopman G. K., wonende te Zuidland, haalde nu een mes uit den zak Ik liep op den weg en toen kwam Luijendijk met nog een me achterop en maakte ruzie. Toen heb ik hem met dat mes gestoke en niet met dat mes. Hoe komt dat mes dan hier Dat hebbe ze gevonden. Enfin, je hebt hem in alle geval ge stoken. Ja, Edelachtbare. Getuige C. Luijendijk, die veel moeite had met het afleggen van den eed, ver klaarde, dat hij dien dag in de richting Zuidland liep, met nog iemand, om daar werk te zoeken. Toen was beklaagde ge komen en die had gevraagd wat motte jullie? Zij hadden toen geantwoord niks waarop K. plotseling met een mes begon te zwaaien en eindelijk L. een steek in het linkerbeen toebracht. Het O. M., waargenomen door mr. Star Busmann, eischte een gevangenisstraf van 6 weken. Diverse zaken. Een gevangenisstraf van 14 dagen werd geëischt voor ieder tegen P. v. D., 18 jaar, schildersknecht en J. de L,, 20 jaar, met selaar, beiden te Stellendam, die op 24 Maart een woonkeet zouden hebben bevuild. Een geldboete van f 20 subs. 20 dagen hechtenis tegen L. K., 22 jaar, varensgezel te Pernis, die op 28 Maart aldaar een houten heining ten nadeele van J. v. d. Pijl zou hebben vernield. Uitspraken over 8 dagen. Uitspraken. J. W., 36 jaar, kaaiwerker te Sommels dijk, wegens beleediging tot f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis J. van 't H, 23 jaar, arbeider te Melis sant, wegens mishandeling, tot f 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. J. G., 62 jaar, landbouwer te Melissant wegens zonder schriftelijke vergunning van B. en W. een gebouw oprichten, tot f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. W. den B., 21 jaar, werkman te Pernis, wegens vernieling, tot 2 weken gevangenisstrat. M. L., 23 jaar, arbeider en C. P 32 jaar, werkman, beiden te Vierpolders wegens mis handeling ieder tot 19 weken gevangenisstraf. Middelharnis. Te IJmuiden is binnen gekomen de vischsloep »Vertrouwen« st. C. v. d. Hoek met een besomming van f 175 aan versche visch, benevens eenige tonnen Zoute- visch. Genoemde vischsloep is ook alhier aangekomen ter gereedmaking voor de zoo genaamde Zoutevisch-visscherij. Pernis.* Schippers J. van der Steen en C. Schouten, van de sloepen »Drimmeleni en »Lekkerkerk« alhier, hebben het voornemen dezen zomer de beugvisscherij voor zoutevisch niet uit te oefenen, maar daarentegen, evenals in den winter, de kabeljauw en schelvisch versch aan de markt te brengen. Reden daar van is, dat de zoutevisch-visscherij de laatste jaren slechts verlies heeft opgeleverd. Eerst genoemde schipper heeft dat eenige jaren ge leden ook gedaan en toen een zeer goede zomer gemaakt. (De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggeven.) Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Geachte Redactie Als de plaatsruimte het toelaat, zag ik gaarne het onderstaande stukje in Uwe veelgelezen kolommen geplaatst. Bij voorbaat mijn dank. Waarde lezers 1 Dat ik zoo spoedig weer voor uw aangezicht verschijn, het ia ditmaal niet, om een pijl in het linksche kamp te schieten, maar veeleer om mezelven en ulieden te bepalen bij verouderde en verkeerde toestanden. Het is wel niet het gemakkelijkste en het dankbaardste werk, om j j» f!

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 3