Zaterdag 23 Mei 1908. 23sle Jaargang V. 1348. voor «le Zuiilliollanilsclie en Zeeuwichr Eilanden. TWEE BUPEN. 2 Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Tweede Blad. Dit nummer bestaat uit Uil de Pers. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Coat. Buitenland bij vooruitbetaling 4,50 per jaar. Ifzonderlijke nummers 5 Cent. uitgiyes T. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. Telefoon Intercom». No. 3. Advertentlën 10 cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. %iie bukken vo>or «Ie atedaetie bestemd, Advertegatiëii en verdere Administratie frasaco toe te zeilden aan den Uitgever. Officieel Gedeelte. Kohier van den Sloofdelijken Omslag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Sommelsdijk maken békend dat een afschrift van het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar^ 1908, gedurende vijf maanden van den 18en Mei 1908 tot en met den 18en October 1908, ter Gemeen tesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Sommelsdijk, den 18en Mei 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, W. van BEEK. DE GRAAFF. 1908. RIJkSlMUDlIEKIlRIM.ËN in Zuid-Holland, van Merriën, niet ouder dan l1/, jaar. niet ouder dan 21/, jaar. van 3, 4 of 5 jaren. beneden 8-jarigen leeftijd met veulen. Hengsten, niet ouder dan 1'/, juar. niet ouder dan 2'/, jaar. Veulens, Hengstveulens van stamboek-onders met de moeders. Merrieveulens van stamboek-ouders met de moeders. In het District Dordrecht, Maandag 15 Juni bij het Station, aan vang tien uur. Oude-Tonge, Dinsdag 16 Juni op het Erf van den Heer L. Slis, aanvang negen uur. Dirksland, Dinsdag 16 Juni op den Havendijk, aanvang drie uur. Heenvliet, Woensdag 17 Juni achter het Raad huis, aanvang negen uur. Rozenburg, Woensdag 17 Juni bij het Veer, aan vang twee uur. Gouda, Vrjjdag 19 Juni op de Markt, aanvang elf uur. Meerkerk, Dinsdag 23 Juni bij het Hotel Wed. Romeijn, aanvang elf uur. Leiden, Woensdag 24 Juni op de Eerste Binnen vest-Grachtstraat, aanvang elf uur. Klaaswaal, Donderdag 25 Juni voor de School, aanvang half twaalf uur. Rotterdam, Vrijdag 26 Juni op de Veemarkt, aanvang tien uur. Op de Centrale Keuring Rotterdam, Woensdag 16 Juli op de Veemarkt, aanvang tien uur. Totaal bedrag aan prijzen f 8890, Aangifte verplichtend. Sluiting aangifte voor Districts-keuringen 4 Juni. Sluiting aangifte voor Centrale keuringen 1 Juli. Vraagt programma bjj den Secretaris der Rege- lings-Commissie. De Provinciale Regelings-Commissie voor de Paardenfokkerij in Zuid-Holland. HERMAN A. NEBBEN8 STERLING, te Rozen burg, Voorzitter. J. H. VAN DER TORREN Kz., te Gouda, Secretaris. Nationale Militie Onderzoek van verlofgangers. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Sommelsdijk maken bekend, dat het onderzoek van de in deze gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land zal worden ge houden te Dirksland, op Woensdag, den 10 Juni aanstaande, des namiddags ten 1 ure. Aan het onderzoek behoeft niet te worden deelgenomen door hen, (zie verder aanplakbord.) De verlofgangers worden opmerkzaam gemaakt, dat het niet-ontvangen eener bijzondere kennis geving hen niet ontheft van hunne verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte ol gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet daarvan blijken door over legging van eene gezegelde en gelegaliseerde ge neeskundige verklaring. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeente-sec retarie worden ingeleverd. Betreft het verlof gangers aan wie in verband met een vorig onder zoek als hier bedoeld, door denzelfden genees kundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan aan ook voor niet-onvermogenden met eene den6 vuflstaa f n'et"geleëa^i3eer(ie verklaring wor- verlofganger kan op zijn daartoe aan den Militiecommissaris van zijn district te richten en met redenen omkleed verzoek worden vergund, het onderzoek in een andere Gemeente des Rijks te ondergaan. Maakt een verlofganger aan wien een zoodanige vergunning is verleend, daarvan geep gebruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. Sommelsdijk, den 15 Mei 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, ]}e Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF Bekendmaking. Het BESTUUR van het Waterschap de Oude Polders loozende op de haven van Middel- h a r n i s, maakt bekend dat de toedrachten in het Oudeland vóór 1 October 1908 moeten zijn verstoken. Middelharnis, 21 Mei 1908. De Secretaris, De Dijkgraaf, NIJGH. J. v. d. KOOGH. »Te wapen Oproeping van verlofgangers in werkelijken dienst. De BURGEMEESTER van Ooltgensplaat maakt bekend dat in deze gemeente gevestigde verlofgangers wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze ieder het achter zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtenB art. 111 der Militiewet 1901, in werkelijken dienst worden opgeroepen. Namen en voornamen der verlofgangers, allen op 22 Juni 1908: BomGerrit, Pipping Pieter, Hokke Wouter, Everdink van Simon, Stelt van der Gerrit Jan, Wit de Cornelis, Dekkers Johannis Jacobus. Zie verder aanplakbord. Kiezerslijst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Ooltgensplaat maken bekend dat de op den 22 Maart 1.1. vastgestelde Kiezerslijst voor het jaar 1908-1909, zooals deze thans luidt van heden tot den 15 Mei..van het volgende jaar van kracht blijft behoudens wijzigingen tenge volge van rechterlijke uitspraak en aanteekenin- gen omtrent schorsing. De genoemde lijst blijft voor een ieder op de Secretarie dezer Gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift of afdruk tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld, j Ooltgensplaat, den 15 Mei 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Wethouder, De Burgemeester, J. VAN NOORDT.Joh. VAN..PUTTEN. De Vrije West fries] schrijft onder het hoofdje het volgende: De »groote grief* tegen Dr. Kuyper was, volgens de liberalen, dat hij >de an tithesen: te scherp op den voorgrond stelde, dat hij de natie) >verdeelde.« Hoe roerend kon daarover bijv. onze Prins Joris niet [in de Enkh. Crt. schrijven 1 Wist hij zelfs onlangs nog niet te vertellen van een paar Noord-Hollandsche dorpen, waar voorheen alles »pais en vree* was, edoch de vrede, dank zij het optreden van Dr. Kuyper, in de jaren 19011905 dreigde verstoord te worden Thans hebben we een Ministerie-Heems kerk. Wat men daarvan nu ook moge[zeggen, dat het iets gedaan heeft, waardoor »de landvrede dreigt verstoord te worden*, dat het de antithese* scherp op den voorgrond heeft gesteld, kan toch zeker niet beweerd worden. Men zou zoo denken, dat de liberalen, als echte beminnaars van den vrede, zich daarover bijzonder zouden verheugen. Maar zoo is het niet. Men wenscht veeleer, evenals in de vorige parlementaire periode, de antithese meer te zien opkomen Lees slechts wat V. D. schrijft in een hoofdartikel in de Arnhemsche Courant Hel Kabinet HeemskerkTalma is in zeker opzicht haast nog gevaarlijker dan een Kuyper-ministerie. Wanneer 't hard tegen hard gaat, kan men al zijn krachten opbieden, tegen zacht is moeilijk vechten. Kuyper was steil, scherp, fel. Men kon tegen hem gelijkerwijs strijden. Heems kerkTalma zijr, leniger, gemoedelijker. Van waar de stoffe voor een straffe oppositie En toch zulk een oppositie zal niet lang mogen uitblijven. V. D. ducht een i-gevaar*. Het gevaar n.l., dat ons volk zich een ^gematigde* toepassing der Christelijke beginselen zal neerleggen. En dat mag toch niet Vandaar, dat hij reeds nu zijn geestver wanten te wapen roept tegen het Kabinet. Een 3>strafïe oppositie* mag niet lang meer uitblijven Laat Mr. Heemskerk maar niet denken, dat hij door de liberalen op den duur zoo veel vriendelijker zal bejegend worden dan Dr. Kuyper. Och neen Het liberalisme wil van geen Christelijke beginselen weten, onverschillig of Dr. Kuyper of Mr. Heemskerk ze in toepassing tracht te brengen. Op dit oogenblik is het in de politiek nogal kalm. Zoo nu en dan heeft men in de liberale pers voor de tegenwoordige Ministers nog wel een vriendelijk woordje. Edoch naarmate 1909 nadert, zal het wel anders worden. Laat ons er al vast maar op rekenen j Beschamende afstraffing. Langs lijnen van geleidelijkheid is dr. Bronsveld gekomen, waar hij nu staat. Eens was hij anti-revolutionair. »Groeniaan< in zijn eerste optreden. Medestander van de ^Standaard*. Ijverig lid van ^Christelijk-Nationaal*. Dat is alles allang over. En nu is hij in de politiek heel gewoon oud liberaal, met een bitteren afkeer bezield tegen dr. Kuyper en Rome. Zóó groot is die afkeer, dat hij nu reeds tegen 1909 al zijn geestverwanten oproept ten strijde tegen Rechts en voor Links. Ze moeten dan Links zooveel mogelijk oud- liberalen in de Kamer brengen. Daarover word hij op z'n vingers getikt door de Nieuwe Couranthet hooldorgaan der oud-liberalen zelf! Dominee vraagt die krant en als Links dan wint, wat zullen we d'r dan mee Dan hebben we alle kans op 'n radikaal Kabinet, dat bij de gratie der sociaal-demo craten zee houdt hoor es, daar willen wij ten minste eerst nogeens een maand of wat over denken, of dit middel niet erger is dan de lcwaal. Welk een beschamende afstraffiing 1 Dr. Bronsveld, die nü zijn mannen al oproept tégen Rechts. En de oud-liberalen, die hem bij de mouw van z'n toga grijpen en zeggen j-Niet te haastig, dominee'n Radikaal kon weieens érger zijn dan 'n »clericaal« („Onze Courant.*) Minister van Onderwijs. De Standaard had dezej dagen verzekerd, dat, wint rechts het bij de verkiezingen van het volgend jaar, het tegenwoordige ministerie natuurlijk aanblijft. En als geen nader betoog behoevend, voegde zij er bij, »dat zelfs de toetreding van een nieuw Minister niet noodzakelijk het aftreden van de tegenwoordige na zich zou slepen,* De Arnh'. Crt. die nadere opheldering niet overbodig oordeelt, vraagt, of soms de droom van een Nederlandsch Kanse lierschap voor verwezenlijking vatbaar wordt geacht. Wij gelooven, dat de ArnhCrt. het te ver gaat zoeken. De Standaard doelt blijkbaar op de schepping van een nieuw departement, ver moedelijk dan een departement van Onder wijs. Zulk een departement ware geen weelde, en eeu bekwamer titularis, daarvoor dan dr. Kuyper zou bezwaarlijk zijn aan te wijzen. In dezen gedachtengang zou mr. Heems kerk, minister van Binnenlandsche Zaken blijven en dr. Kuyper minister van Onderwijs worden. Van rechts zou hiertegen, gelooven wij, geen bezwaar kunnen bestaan en dr. Kuyper zou gelegenheid hebben, ons land een nieuwe onderwijswetgeving te schenken. Het Huisgezin. De kermis op haar laatste beenen. Nu ook Rotterdam omgaat, mag wel aangenomen, dat de kermis op haar laatste beenen loopt, en dat dit overblijfsel uit verouderde tijden, uit ons vaderlandsch leven verdwijnen gaat Daartoe moest het komen. Zulk een kermis had eertijds reden van bestaan in de gelegenheid die ze bood, om uitstalling en venting van min gewone waren te concentreeren maar sinds onze maga zijnen en winkels in veel meerder keus aanbieden wat de kramers op de kermis uitstalden, verloor de kermis haar reden van bestaan. Wat nu bleef, was niet de wezenlijke kermis, maar alleen het wilde spektakel dat bij een kermis bijkwam. Toch komt hiermee de vraag aan de orde, of men, na afschaffing van de kermis, niet op andere wijze enkele vrije feestdagen voor het volk zal moeten invoeren, zooals men in Engeland de Bankholidays heeft. Onthoudt men die aan het volk, dan neemt dit er den Zondag voor, en wil men de Zondagsviering bevorderen, dan zal het goed zijn enkele vrije dagen af te zonderen, af te zonderen ook voor allerlei samen komsten en vergaderingen, die anders de rust op Paschen of Pinksteren komen storen. De breede klasse van het volk heeft een eentonig leven Van den vroegen morgen tot den laten avond altoos door eenzelfde eenerlei, en onze menschelijke natuur heeft, na lange inspanning behoefte aan ontspan ning en uitspanning, en die kan het volk niet vinden, of er moet rust van den arbeid en ontslag van drukte zijn. Vandaar de reeds zoo dikwijls ter sprake gebrachte behoefte, om een twee-, drietal dagen van het jaar af te zonderen, waarop alle arbeid stil staat, en een ieder vrijaf heelt. Liefst in de lente, in den zomer en in den herfst. In d© lente niet te vroeg en in den herfst niet te laat, en midden in den zomer. Maar dan wettelijk geregeld, zoodat allen er het profijt van hebben. Wie op reis kan gaan en zijn arbeid opschorten, als 't hem goed dunkt, heeft zulke dagen niet noodig. Maar het volk heeft er behoefte aan, en in die behoefte moet worden voorzien Standaard.) Samensmelting. Bedriegen de berichten niet, dan zullen we binnenkort slechts één christelijk- historische partij hebben overgehouden in ons vaderland. De gewone en de friesch-Chr. Histori- schen zullen dan zijn samengesmolten. Daarover verheugen we ons. Onze eigen partij blijft, wat ze is. Er zwerven niet veel figuren meer aan onze uiterste grens, die door zulk een samensmelting zouden worden aangetrokken. En onder de Chr. Historischen ziin er niet velen, die meer naar ons neigen, omdat nu ook de Friezen erbij zijn. Maar verder dan de belangen onzer eigen partij, reiken die des ganschen lands. En dan is alle krachtsverbrokkeling kracht verspilling, terwijl concentratie van krach ten de sterkte ter Rechterzijde verhoogt, wat door ons geacht wordt te zijn in 's Lands belang. De twee, die samenwerking straks brengt tot samensmelting, kunnen op elkander een nuttigen invloed uitoefenen. De heeren Lokman en De Visser zullen de Friezen langzamerhand wel leeren, dat ze hun zéér eenzijdige ideeën inzake de verhouding van Kerk en Staat wat wijzigen moeten. Die zijn trouwens in de praktijk des levens al heel wat gewijzigd En de Friezen op hun beurt zullen den Hollanders wat meer ijver inblazen voor een goede organisatie. Tenminste, dat hopen we. Dat is zoo broodnoodig. Het is een verdrietig werk, als ge weet Die mannen zijn er en ge wilt met hen handelen en onderhandelen, maar gij kunt ze niet te pakken krijgen en als ge ze hebt, dan binden de afspraken hun grooten nasleep van ongeorganiseerde geestverwan ten niet. In Friesland nu heeft men tenminste van Chr Historische zijde getoond te begrij pen, wat een organisatie is en waartoe ze dient. Terwijl de verkiezingen telkens toonden, dat men er ook op elkanders organisatie rekenen kon, 't Is daarom, dat we hopen, de aan staande ineensmeltiDg ten goede te zien komen ook van de samenwerking met de antirevolutionairen, die niets liever wen-ichen dan met een degelijke organisatie onder billijke voorwaarden een vast akkoord aan te gaan. En dat allereerst met de Christelijk Historische Partij. Onze Courant. linneeiland. Tot lid der Provinciale Staten van Zee land is gekozen de heer P. v. Houte (lib.), burgemeester van Schoondijke. De heer R. B. van den Bergh te Nieuw- Beijerland, lid van het Bureau van Advies der Vrijzinnige Kiesvereenigingen in het district Brielle, heeft als zoodanig ontslag genomen. Tweede Kamer. Dinsdag heeft de Tw. K. aangenomen de subsidie-verhooging voor twee Neder- landsche stoomvaartlijnen, die van hier naar Java stoomen. De ^Nederland* en de »Rott. Lloyd*. Zij krijgen thans f 5600 per reis naar de Oost en dat wordt f 6000 als ze de reis nog 24 uren gauwer kunnen doen. Daarvoor moeten ze dan echter de mail vervoeren. Trouwens, 't is 'n droppel aan den emmer, want de heer Van Vuuren rekende bv. uit, dat de kosten van één reis pl.m. 250.000 gulden bedragen. Dat deden onze vaderen minder snel, maar ook minder duur 't Ging er maar net door Met 34 tegen 30 stemmen, Daarna werden enkele klei nere ontwerpen behandeld en heden begon de Kamer met frisschen moed aan de debatten over staatsexploitatie van spoor wegen. Plaatselijk Aieuws. Middelharnis. De lotelingen, welke Maandag naar Dordrecht zijn vertrokken, zijn als volgt ingedeeld G. Zoon, Infanterie Bergen op ZoomG van Groningen en H. Redeker, Infanterie BredaJ. van Sliedrecht, Infanterie Geertruidenberg en M, Onderdelinde, Vesting 's Hage. Dinsdag viel het kind van M. de Leeuw van den trap, waardoor het 't schouderbeen brak en aan beide armen werd gekwetst. Dinsdagmorgen in de vroegte hebben beesten, welke op de boot gebracht zijn, op het Water wegje nog al aardig huis ge houden, daar zij aan de achterkant der woningen op het erf verschillende planken en heiningen hebben stuk getrapt. De zittingen welke gehouden zullen worden voor den herijk van malen en gewichten zullen plaats hebben op Dinsdag ió, Woensdag 17, Donderdag x8 en Vrijdag 19 Juni van des voormiddags 912 en 's namiddags 14 uur in de bewaar school. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad ter voorziening in de vacature van den heer Kruithoff, die in 1909 aan de beurt van aftreding was, zal plaats hebben op 9 Juni 1908.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 3