iGehr. HOLLEN. 1 5 Veile Koeien, 1 Luxe paard enz. i I A. pëiYYI AG, Beseoekt A.J Klaw ei Graszaden! L TREKKING 17 JUNI 1908. I. DE WINTER, - Oude Tonga. üttentie I Paarden, Tuigen, Fietsen enz. enz. TIEIAN Hööleplier, SOIIELSDIJK, 3 §01U1EL§DIJK. 20 PAARDEN 20 Vier Paarden, ter waarde van twee duizend gulden. Raadpensionaris JOHAi\ DE WIT. 1 rtfc 16'k' JAABLIJKSCHE VEELOTING, J Assurantiën, liffecten en Coupons. Advertentien. PFRU-GUANO. öer Centrale Guano-fabMen, Rotterdam. JOS. WESSEL, Kinstraat Nos. 84 en 86 en Staahuissteeg 2, Loten k f 1,- - per stuk verkrijgbaar; Machinale Zuivering en Bereiding Tan Schoen- en Zadelmaker, J) Wanneer gij uwe Aleu- A. IEINSTER, Meubelmaker, liödelharnis, i Vertegenwoordiger der Singer-Maatschapi, Algemeene Maatschappij van Verzekering op het Leven en bij Ziekte. Gevestigd te TIEL ,iülL Prijs per Lot 50 cents. 11 Loten voor f 5.-- Kii /Li U „1 171 A T/ f/1717 OB Tel.-Adres „Penning." 1$ I it H IS h A N I>. Interc. Telephoon 4. Sluit prolongatie en beleening op Effecten. salicylzuur, dompeling in kokend water, vernis sing met collodium, inwrijving met paraffine of iout geen dezer middelen voldeed20—70 °/o der eieren waren na 8 maanden bedorven. In papier wikkelen, dat we vaak zagen aangeraden, deugt nog minder; hierbij waren, evenals bij het dompelen der eieren in een mengsel van salicylzuur en glycerine wel 80 dus 80 van de 100 verloren. Het slechtste middel bleek: bewaring in zout waterniet één ei was er goed gebleven. In dit verband deelen we mee, wat we zelf vóór een jaar of vijf ondervonden, toen we den raad van een Engelsch tijdschrift volgende, de eieren in water inlegden, zoo versch mogelijk. Reeds spoedig waren*de eieren bedorven. Daar we zeer onlangs dit middel weer met veel ophef zagen aanbevolen in verschillende bladen, deelen we onze ervaring ter waarschuwing mee. We gaven ook bovenvermelde opsomming van al de vergeefs aangewende middelen, opdat men zich daaraan moge spiegelen. Behalve die middeltjes werden er nog een 3-tal gebezigd, welke zeer goed voldeden, waarbij n.l. geen enkel ei bedierf. Ze zijn 1. besmering met vaseline2. bewaring in kalkwater; 3. idem in een oplossing van water glas. Het eerste middel is eenvoudig; ook het tweede is bekend en is zeker wel het vlugst toe te passen: men stapelt de eieren met de punt naar beneden in een pot, welke nu verder geheel gevuld wordt met het heldere kalkwater, dat men van eenige uren te voren met water over goten ongebluschte kalk verkrijgt. Het vliesje, dat op het water komt, verbreke men niet. Waterglas kan men bij den drogist koopen. Eén flesch van deze dik-vloeibare vloeistof verdient men met 5 16 flesschen water, in welker mengsel de eieren juist zinken. Sommigen, die heel secuur willen gaan, smere de eiereu eerst in met vase line en legge ze dan in waterglas. OBSERVATOR. Buitenland. BELGIË. Bij onze zuidelijke naburen ia de ver kiezingscampagne thans in vollen gang. Zondag a.s. zullen de kiezers worden opgeroepen om te 3temmen voor de ver nieuwing der helft van net aantal Senaats- en Kamerleden. De Kamer van Afgevaardigden bestaat uit 166 leden, verdeeld als volgt: roomsch katholieken 88, christen-democraat 1, liberalen en radicalen 46, socialisten 31. Daarvan treden 81 afin vier provinciën; hun mandaat moet voor vier jaar ver nieuwd wordeD. De verdeeling is als volgt39 rootnscb-katbolieken, 23 libe ralen en radicalen, 18 socialisten en 1 christen-democraat. De Indép. beige is niet gerust, van wege de verdeeldheid links. Maar we geiooven, dat de politieke samenwerking tuaschen liberaal en socialist a.s. Zondag wel zal meevallen Immers er is wel eens beweerd, dat slechts de dikte van een bankbiljet bet soeialisma van het libe ralisme scheidt. En dat is vooral in Belgie waar. Dat de verkiezingen overigens een rustig verloop zullen hebben, schijnt men wel vooruit te kunnen verzekeren, vooral op grond hiervan, dat het, in tegenstelling met de groote luidruchtigheid van vroe ger, thans tamelijk stil is in den lande. In de bladen merkte men dusver ter nauwernood, dat er wat aan de hand is. Van waar dit ongewoon verschijnsel? Het Handelsblad van Antw. geeft de verklaring ervan. De oorzaak van die onverschilligheid, zegt het, zit doodeen voudig hierin, dat de Belgen niet te klagen hebben over het gouvernementdat nie mand behoefte gevoelt om te veranderen. Daar de gematigde liberalen meer en meer machteloos worden, zouden in geval van verandering van regeering radicalen en socialisten morgen meester worden. En, vraagt het blad, zijn er nu toch Belgen, met reden en veratand be gaafd, die de lotsbestemmingen van het land zouden willen toevertrouwen aan partijen in welke een Hymans of een Franck het genadebrood moeten eten van de Lorand's en de Hubin's der uiterste linkerzij Daarbij verzekert het tegenwoordig ministerie een regime van vrijheid, zooals geen volk op de wereld er een bezit. De liberalen weten dat ook wel, en 't is daarom dat ze bij deze verkiezing, niet wetende van wat hout pijlen te maken, weer oude koeien uit de sloot moeten halen en maar weer met de eeuwige schoolkwestie voor den dag komen. Moest men hen geiooven, dan zijn de katholieken bezig den gruwelijksten aan slag te smeden, die ooit tegen het staats onderwijs beraamd word. Sedert 1884 zijn zo dat sluw en misdadig ontwerp aan 't uitwerken, en als ze na 24 Mei aan 't bewind blijven, dan zal eindelijk de kroon op het werk worden gezet en zal het openbaar onderwijs eens en voor goed vernietigd zijn. Dat is schering en inslag van het eenig argument, dat de oppositie tegen de regeering weet aan te voeren en de eenige reden, waarom het kiezerskorps het gouvernement zou moeten omver werpen. Welnu, wat de katholieken willen is niets anders dan gelijkheidniets meer of niets minder. Zjj willen dat de christelijke huisvader, die belasting be taalt, voor zijn kinderen in onderwijs zaken dezelfde rechten en voordeelen zal genieten als de niet-christelijke. Zij willen dit vooral met het oog op de groote steden, waar al de toelagen gaan naar een onderwijs, dat, in handen der liberalen, een werktuig is geworden van strijd tegen het geloof, een middel om den godsdienst uit het hart en uit den geest van de jeugd te verdrijven. Zij willen dit, omdat het hun reeht van belastingbetalers en goede burgers is, te eischen dat het kind van den Christelijken werkman en van den ge- loovigen kleinen burger een onderwijs krijge, dat overeenstemt met de gevoelens ^.er huisvaders en met de overtuiging van de ^"oote moorderhMd des land\ Door te s lan opdii reekeen door tiet vragen van die gelijk heil, vrigm zij wat hun toekomt ea ric uen zjj oen d im op tegen het wassend ij vin ongeloof, dat door da opeubare scnoe» aller wegan aanzwelt. Door te staan op dit recht zegt het Hand. van Antwerpen, volgen wij het voorbeeld van en vragen niet meer dan wat de geloovige huisvader bezit en verkregen heeft in Nederland en Duitsch- landdat de liberale regeering hem wilde ontnemen in Engeland, en dhr. Asquith rnorgen, onder den drang der openbare denkwijze, verplicht zal wezen hem weer toe te staan. Het Belgische kiezersvolk zal uitspraak hebben te doen tussohen de waarlijk nationale en de partijdige oplossing der schoolkwestie CieinengNf .WIeuws. Aanvaring »Avoca< »Nordsee«. De noodige herstellingen aan de Avoca om naar Rotterdam te kunnen opatoonien om daar re gaan dokken, zijn opge dragen aan L. Smit Co. De bergingsvaartuigen en stoompom pen Zeeland," „Kijkduin" en „Hercu les" liggen langszijde en zijn aan het pompen. De duiker Maarten Sperling is er reeds in geslaagd een gat van plm. 1 éi. in het voorschip te dichten. Dinsdagmorgen zijn een aantal sleep- booïen er in geslaagd het achterschip naar den Zuidwal te sieepen, waardoor het schip niet meer mat het tij omzwaait en onveranderd rustig blijft zitten. Dinsdagmiddag is men begonnen met het lossen der lading. Lijkje opgegraven. Dinsdagmorgen werd te Delft, op last der justitie het lijkje opgegraven van het kind, dat in December 1906 door haar moeder werd opgehangen. De offioier van jnstiiie en de'reehter- commissaris uit 's-Gravenbago waren daarbij tegenwoordig. De gerechtelijke schouwing in het gasthuis te Delft verricht door dr. Polak Daniels uit 's Gravenkage, bjjgestaan door dhr. Waszink, arts te Delft. 18000 Mark te water.) Toen zich Zaterdagmiddag een dame van het te Amsterdam aangekomen stoomschip „Princes Alice" van den Norddeutschen L'oyd aan wal begaf, had zij het ongeluk haar handtaschje, met 18,000 mark (f 10,800) in het water te laten vallen. Na herhaalde malen gedoken te hebben, mocht het een jeugdigen boot werker gelukken het handtascbje boven te brengen. De tolbaas en de boeren. Uit Hilversum meldt men aan de „N. Ct.'< Halfweg Hilversum en Laren nabij het St. Janskerkhof is een tol voor rij en voertuigen. Deze tol wordt geexploiteerd door de administratie van den Laarder grindweg, waarvan de heeren J. C. Güleher, bur gemeester van Hilversum, en P. van Velthuijsen, burgemeester van Laren, de bestuurderen zijn. Het bij den tol staande huis wordt bewoond door den tolgaarder Splint, die thans den tol ge pacht heefc. Enkele malen reeds hadden belang hebbenden uit Laren en Hilversum tevergeefs getracht ontheffingof tenminste verlaging van het toltarief te verkrijgen. Dezer dagen begaven zich eenige melk boeren uit Laren naar de tolgaarder en zeiden hem, dat de tol (16 ot. heen en terug) hun te hoog was en zij voortaan minder wenschen te betalen. De tolbaas Splint maakte er hun opmerkzaam op, dat hij niet de samensteller van het toltarief was en dat zij zich voor Recla mes maar moesten wenden tot Admini stratie van den grindweg. De boeren deden dit, doch ook hier vingen zij bot. Dit maakte hen kregel en zij gingen over tot de uitvoering van een plan, hetwelk door een hunner bedacht was. De heer Majoor uit Laren, landbouwer en erlgooier, heelt een akker bij gezeg den tol. Deze akker grenst aan de heide, den gemeenschappelijken erfgooiersgrond. Deze akker werd door de melkboeren, allen erfgooiers, gehuurd, met het doel om aan de betaling van het tolgeld te ontkomen. Dit gelakte hun dan ook werkelijk en op een zeer eenvoudige manier. De tol wordt n.l. ter eene zijde door genoemden akker begrensd. De boeren rjjden nu in plaats van door den tol, den akker op. Van daar bereiken zij de heide waarna zij aan den anderen kant van den tol weer den weg oprijden. Begrijpelijkerwijze stond deze handel wijze den tolgaarder Splint wien zoodoende heel wat geld ontging in hei geheel niet aan. Geen wonder dan ook, dat hij van zijn kant op middelen zon, om de bo9ren weer te dwingen, met hun wagens door den tol te rijden. Hij vond dan ook spoedig een afdoend middel hij groef nl. greppels bij gezegden akker, zoodat de boeren mede erfgooiers, doch ook de tegenstanders niet langer dien weg konden volgen. In het eerst stonden de onwillige tol- be'ilers perplex van deze slimheid van den tolbaas. Ling duurde hun versla genheid evenwel niet, want spoedig brachten zij gereedschappen mede en begonnen de gemaakte gaten weer dicht te gooien. De tolgaarder ging door met graven, de melkboeren met dichtgooien. Zóó staat de zaak op het oogenblik. De tolgaarder graaft inaar greppels, terwijl de melkboeren, dia niet alleen zij a en elkaar aflossen, onmiddellijk het werk van den tolbaas teniet te doen, door de gemaakte gaten weer met aarde te vullen. Men is zeer nieuwsgierig, om te weten, wie die nuttige bezigheid het langste volhoudt. Voor dat do verzengende zonnestralen van de gloeiende zomerzon den armen tolbaas bij het graven en de boeren bij het dichtgooien der greppels komt blake ren, zal de Administrate van den Laarder grindweg wel afdoende maatregelen ge troffen hebben, hopen wij. Onderscheiden gcmcen'cbtstureii van Saksen hebben het geven van voorstellingen of het nemen van proeven met I ypnotisme, magnetisme en suggestie op menschen verboden, op siraiie van gulduoete tot 150 mark of ge vangenisstraf van 2 weken. De uAlleghany National Bank// te Pitts burg heeft haar üelalingen gestaakt, naar aanleiding der arrestatie van den kassier be schuldigd van verduisteringen, die een bedrag van een miüioen dollar te boven g«an. De Japansche eerste-minister, markies Saïonji, zal waarschijnlijk zijn ontslag moeten nemen omdat hij een voorbericht heefi geschre ven voor de Japansche vertaling van Zola's //Parijs//. Enkele dagen geleden heeft de minis ter van binnenl. zaken de verspreiding van dat boek verboden, onder voorgeven dat het onzedelijk is, maar in werkelijkheid zooals sedert is gebleken op last van het keizerlijk huis, dal Zola's socialisme en anti-imperolisme als een politiek gevaar beschouwt. De vijanden van den premier hebben daarvan aanstonds gebruik gemaakt om hem ten val te brengen. Er van door. Zaterdag had de kantoorlooper B. van de firma Kocb Knuttel te Gouda eenig geld (p. m. f 100) geïnd, doch verscheen niet meer bij zijn patroon. Een nader onderzoek bracht aan 't liebt, dat hij per fiets was vertrokken in de richting Utrecht en het geïnde bedrag had meegenomen. Direct werd de politie met de verdwijning van B. in kennis gesteld, doch het is haar nog niet mogen gelukken den voortvluchtige op te sporen. De moord bij Vaals. Bij de lijkenschouwing van het Dij Vaals vermoord gevonden meisje is gebleken, dit geen misdrijt tegen de zeden heeft plaats gehad. Men vermoedt dat zij is gedold, toen zij zich tegen den aanrander teweer stelde. Oude munten gevonden. Zaterdag werd door een aroeider in St. Jo- achimsmoer le Kaatsheuvel, een pot uil den grond gehaald met ruim 500 zilverstukken. De stukken dagteekenen uit de 16e eeuw. De moord te Nice. Over den moord te Nice, deelt de //Matin// de volgende bijzonderheden mede Zaterdag vervoegde een jongeman van 25 jaar, Charles Binckborst, een Nederlandsch rentenier, die te Nice sinds het begin van het seizoen vertoefde, zich aan een gemeubileerd buis, no. 9 in de reu d'Ilalie, en vroeg aan den eigenaar of niet een Duitsch gezin, de heer en mevrouw Jérusalem, daar zijn intrek had genomen. Op een bevestigend antwoord liet hij zich naar de kamer brengen, die door dat gezin bewoond werd. De bezoekers; scheen kalm en niets deed vermoede welke vreeselijke plannen hij in den zin had. Hij zal omstreeks een uur in het vertrek zijn geweest toen men een hevige woordenwis seling hoorde. Men vernam kreten en bedrei gingen iemand riep iu het Duitseh //Bloed Bloed// 1 Ik zal hem vermoorden'/ 1 Daarop eensklaps een kreet van smart en het gerucht van een vallend lichaam. Ijlings werden twee agenten gehaald. Charles Binckborst bevond zich nog in bet vertrek met woesten blik en vertrokken gelaat boog hij over het lijk van den verslagend. Naast hem stond schreiend de eenige getuige van dit drama, de vrouw van Joseph Jérusalem. De vermoedelijke moordenaar wertl naar het politiebureau gebracht en gaf daat bet volgende relaas van het gebeurde Zoodra hij in de kamer trad zoo vertelde hijhad Jérusalem hem geld gevraagd, dat hij weigerde. Daarop had de Dui'.scher zich op hem geworpen met een revolver in de hand. Zijn leven in gevaar z ende, had Binckhorst toen een dolkmes getrokken en dit zijn aan valler in de borst gesiooten. Na een kort onderzoek begaf de politie zich naar hel Hotel des Emperours en legde daar in de kamer, die de jonge Nederlander be woonde, beslag op een uitgebreide briefwisseling van het Duitsche paar. Uit die brieven blijkt dat Binckhorst de minnaar was van Jérusalems vrouw en dat de man van deze verhouding herüaaldelijk partij getrokken had om hem geld af te persen. Oproer in de gevangenis. In de gevangenis van San Marco te Venetië, waar ook Naumow, de moordenaar van graat Komarowsky zit opgesloten, brak een ernstige muiterij onder de gevangenen uit,die 3leebts met groote moeite werd onderdrukt. De gevangenen van een afdeeling hadden zich beklaagd, dat de soep slecht en oneetbaar was. De directeur der gevangenis oegaf zich terstond naar de keuken, proefde de soep, vond de klachten onrechtmatig en wees ze daarom af. Als antwoord begonnen de gevangenen alle voedsel te weigeren. Toen overreding niet baatte, besloot de directeur de raddraaiers in afzonderlijke cellen te zetten. Daarbij kwam het eerste verzet. Alle gevangenen der afdee ling boden het personeel der gevangenis krachtdadigen weerstand en met groote moeite konden er 3 raddraaiers uitgehaald worden. Den volgentien morgen zou men er nog 4 afzonderen maar intusschen hadden alle gevangenen ongeveer 200, gemeene zaak gemaakt en weldra was de geheele gevangenis formeel in oproer. De gevangenen brulden en raasden in hun cellen, zoodat het rumoer een groote menigte voor de gevangenis deed sameostroomen. Om de orde te herstellen werd een sterke afdeeling militairen en kurabinters ontboden. De gevangenen verzetten zich met de kracht der wanhoop en hielden de deuren der lokalen dicht. Tegelijkertijd wierpen zij van bun bedden, matrassen en tafals barricaden op. Om bloedvergieten te vermijden werd ten slotte de brandweer ont boden, die de spuiten tegen de oproerlingen in werking stellen zou. Nog voor deze ter plaatse was, sloegen de militairen met de kolven van hun geweren de deuren in en nu ontstond er een woest gevecht. Alle ge vangenen moesten een voor een overweldigd worden, waarna men hen aan handen en voelen bond. Eerst na vele uren was het oproer bedwongen. Beslist echte, direct van PERU aan gevoerde Caiiano, gewaarborgd door het fabrieksmerk Verkrijgbaar bij W- van der £,inde Jr. DIRKSLAND. voor en aleer uwe Meubelen en Bedden te koopen de grootste en soliedste Meubel- en Beddenmagazijnen van ROTTERDAM. Eerste Meubelwinkels vanaf de Stadhuissteeg. Grootste en goedkoopste Inrichting. Eenig adres voor alle standen. P.S. Aan de Meubelmagazijnen is verbonden een goedkoop Beddenmagazijn, dus zeer gemakkelijk, daar alles nu in één huis gekocht kan worden. buitengewoon groote sorteering in Heeren en Dames rijg- elas tiek, knoop, Derbij-schoenen en laarzen, in chroom, box- kalfs en box Java, vanaf f4.00 Specialiteit la Amerikaansche Modellen. mmmmmaMvraea Handel in Het oudste vertrouw-1 de adres. Prijscourant wordt op aan- Q| vraag franco toegezonden. Q Groote Woerdensohe (Goedgek. bij Kon. besl.v.d. n Dec. 1907, No.72) I100FIISM&I.IS: IfHP^ Voor deze Verloting zul- len, behoudens tal van andere prijzen, minstens SO P.I1R- SSÉlTJ worden aangekocht. te Dirksland bij A. G. PENNING, boekhandel, Voorstraat en J. G. KNöPS, Paardenmarktstraat. Op plaatsen waar niet verkrijgbaar geschiedt de toezending na ontv. van postw. door C J. VAN EIJK, Secre taris v/d. Afd. Woerdèn der Holl. Mij, v. Landb., te Woerden. bierkring, Oude Tonsje. Levert alle soorten Haamtuigen met berlinzilver en koper GarniturenHoofd stellen, Gebitten, Leidsels, Zweepen, Hal sters, en wat verder tot het vak behoort. Concurreerende prijzen. Beleefd aanbevolen. ''-8Paanschaft, vraagt _f§Sf§|f§? men eerst prijsopgaaf aan Alles eigen fabrikaat, in al lerlei stijl. Beveelt zich beleefd aan voor het leveren van eerste klas Singer-Hand- en Trap- Conditiën zeer gemakkelijk. De Directie heeft aangesteld tot Hoofdagent voor Overflakkee Goedereede, F. C. ARMSTRONG SOMMELSDIJK. zullen de HODFDPRIJZEM zijn van de op 15 Juni a.s. te houden verloting te BINTELOORfl) De 5 VETTE KOEIEN vertegenwoor digen een waarde van KHJIZEbOVLOSW. Ondermeer zullen verloot worden Van deze op 21 Februari 1908 Koninklijk goedgekeurde en - MEDE VERLOTING zijn de Loten verkrijgbaar bij SO i en bij de Algen ten in geheel FLAKKEE. Haast U met het koopen van Diutcische loten Koopt ze 9 vroeg; koopt ze vroeger dan het vorige jaar, want toen waren er twee dagen vóór de trekking geen loten meer te koop. 0

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2