BINDWERK. A, VOORDEELIG I. WIELHQUWER Az. Adfertentien. HBÏN1 en STEKELDRAADi TROUWLUSTIGEN Reclames, eiledee- lingen enz. Een loMcrtaö gebeurtenis in liet St. JosephsgesMt te NEERPELT, liij de Eerwaarde Zusters van Iflciiieiig**! .Wieiiws, S. HAAGMAN, JouMrausstraat 55, Rotterflam, l| Kousen, SoHen, Lijfjes, enz, Garen, Band, en echte blenr- houdende Hercnles-sajet. Iz. HOUTMAN, SOIHMELIDIJR. Oude Boeken worden ais nieuw gebonden ter Boekbinderij van Mede Meubelen, Spiegels, ScMldertien, enz. f estilut 263. MiËeMriÉ Horloges, KLOKKEN - PENDULES, Regulateurs en Wekkers. 2 Schoen- en Zadelmaker, Rerkring, Oude Tonge. van het neutraalste dagblad van Nederland, wil ik het wel even zeggenneutraal ben je, als je een ding, dat groen is, dwars tegen je overtuiging in blauw noemt, en dan den volgenden morgen de eene helft van je abonne's woedend is, omdat je hel niet wit, en de andere helft verontwaardig is, omdat je het niet zwart hebt genoemd. Dat is neutraal. Men ziet wel, dat die neutraliteit een gevaarlijk ding is voor den dagblad schrijver zoowels als voor den lezer. (N. P. Gr.) Wat is de zaak? De Delvenaar schrijft onder dit hoofdje Bij het geschil, dat in onze kringen openbaar werd en dat al te vaak wordt gekenschetst als een strijd tusschcn z>de Standaard* en »de Rotterdammer* of ook wel, nog een beetje verder mis, als een strijd tu-schen Prof Kuyper en Prof. Fabius, verliest men maar al te veel uit het oog de groote z iak, waar het om gaat. Wij doen niet rr.ede aan de onbillijk heid om »de Rotterdammer* naast »de Standaard*, Mr. Fabius naast Dr. Kuyper te noemen. Daar denkt toch niemand in ons land aan. Het zou onbillijk zijn .om van »de Rotterdammer* te verwachten, wat »de Standaard* geven kan. Onbillijk ook om van Mr. Fabius te eischen, wat Dr. Kuyper doen kan. Wij stellen dien onbillijken eisch niet, Maar daarover loopt het nu niet. En het zal daarover, hopen we, nooit loopen. Er is eene andere zaak, al jaren lang in geding. Het gaat over de leiding der partij. Het is niet de vraag, of wij door dik en dun heen Kuyper zullen volgen maar wèlof de »partij in het land* dan wèl »de heeren in den Haag* zul len uitmaken welken kant het uitgaan moet. Ons komt nog altoos voor, dat onze partij onder de uitnemende leiding van Dr. Kuyper uit het ^instinctieve leven* van het volk hare kracht heeft geput. Daartegenover willen anderen ons terugdringen naar het standpunt, dat de kiezers wel kiezenmaar dat dan de gekozenen zeggen, hoe het gaan moet. Dat willen wij, Anti-Revolutionairen niet. Er moet een levend verband blijven tusschen kiezers en gekozenen. Volmaakt zijn onze Deputatenvergade- riugen niet. Wie zou dat willen beweren Maar tocher is een streven om aan het »volk* gelegenheid te geven zich te uiten. Een streven om rekening te houden met die uitspraak der partij onder het volk, zooveel maar eenigszins mogelijk is. Daartegenover is er ook een streven om de kiezers maar te laten kiezen. En als de heeren er eenmaal zijn dan door hen te laten uitmaken, wat er gebeuren zal. Dan hebben de kiezers afgedaan. Dat wil onze partij niet. Ons trouwe volk zal uitspreken in welke richting de zaken gaan zullen. Bijzonderheden laat het gaarne aan deskundigen over. Op hunne voorlichting bij het bepalen der richting stelt het hoogen prijs. Maar de hoofdlijn houdt het volk zelf vast. De wacht bij het beginsel betrekt de »partij«. Dat is de christelijke democratie. Dat is het, wat »de Rotterdammer* tegenstaat. Laten wij toch in alle kalmte begrij pen dat dit en niets anders de zaak is. Wij willen niet geregeerd worden door Dr. Kuyper. Wij willen geen afgod van hem maken. Wij willen alleen, dat, wat daar leeft in het hart der eenvoudige geloovigen ook in de regeering des lands openbaar worde. Daarheen strekt de organisatie van onze partij. Dat is de bedoeling geweest nu al jaren lang. Dat is de zaak waarom het gaat. Laten wij nu toch eindelijk eens, op zijde zétten de gedachte, dat Prof. Fabius naast of na Dr. Kuyper leider zou wor den van onze partij. Het gaat om de vraagzal de leiding gegeven worden door degenen, die een maal gekozen zijnzal de leiding be paald worden door de Haagsche kringen óf wèlzullen wij blijven trachten ons volk wakker te maken, totdal dat volk zelf over alle punten van het staatsbeleid zijn algemeen oordeel heeft In die richting heeft »de Standaard* gewerkt. Zóó wilde onze partij onder de tegen woordige leiding. Wil men het anders Laat men het zeggen. Maar ga men niet voort met onder eene uitgesproken waardeering van de tegenwoordige leiding eene onuitgespro- kene begeerte naar eene andere leiding te verbergen. Er moet eerlijkheid zijn in de politiek. (20 Cents per Regel Uit Neerpelt bij Eindhoven, komt het volgende bericht tot ons: NEVEN MICHAEL, oud 59 jaar, in het St. Josephsgesticht van de Eerwaarde Zusters van het Kruis te Neerpelt, had zich door werk zaamheden aan de Kerk bezweet en was waarschijnlijk daarna op den tocht gaan staan. Het gevolg was, dat hij eene zware borstaandoening kreeg, gepaard gaan de met kortademigheid. Twee jaar sukkelde hij daaraan en niettegenstaande hij alle mogelijke geneesmiddelen innam, kon hij niet genezen en bleef hij doorsukkelen. De Eerwaarde Zusters van het NSt Jo sephsgesticht, vernomen hebbende van de goede werking der Abdijsiroop Klooster Sancta Paulo, bevalen dit waardevolle middel den Heer Neven Michael aan, en ziet, het is bijna ongeloofelijk maar niettemin waar, dat deze heer na het gebruik van TWEE flacons Abdijsiroop van zijne borstaandoening, waaraan hij twee jaar gesukkeld had, volkomen genezen is De Heer Neven Michael heeft onzen verslaggever verzocht, deze belangrijke genezing in de couranten te publicee- ren, opdat andere lijders daardoor hunne toevlucht zullen nemen tot de beroemde Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, opdat ook zij, evenals hij, een merkwaardige en volkomen genezing zullen vinden. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, is eeu gezegend middel voor jong en oud, zij is altijd onschadelijk en geneest onvoorwaardelijk den hardnekkigsten Hoest, de hevigste Verkoudheid, Asthma, Keelpijn, Kink en Slijmhoest, Bronchitis en alle Borst- en Longaandoeningen. Prijs per flacon f 1.f-Z en 3.50 Centraal Depót L. I. AKKER, Van Alkemadestraat 11, ROTTERDAM. Verkrijgbaar bij de bekende ver- koopers en bij de meeste Apothekers en Drogisten. Buitenland. FINLAND. Eeu eigenaardig geval heeft zich te Finland voorgedaan met den Procurator van dat Groothertogdom. Volgens den correspondent der Koln. Zeitung te Helainfors toch, heeft de gouverneur-generaal van Finland, Böek- mann, aan den Procurator Grotenfeit medegedeeld, dat de Tsaar tijdens de jongste audiëntie die hij aan Bockmann verleende, zjjn ontevredenheid over den arbeid van den Procurator heeft uitge sproken. De taak van den Procurator is, voor de naleving der wetten in Finland zorg te dragen, en nu moet Grotenfeit niet streng genoeg naar den zin van den Tsaar zija opgetreden tegen een jolitiode vereeniging, „Woimabond ge- heeten, die onder het mom eeuor sport vereniging althans volgens de Russi sche beweringen propaganda maakt voor een scheiding tusschen Finland en iusland. Grotenfelt zal nu op bevel des Tsaren door eeu „geschikten" persoon vervangen worden, daar hij geen aanklacht wegens hoogverraad tegen de leden van een Woimabond heeft ingediend, zooals door den Keizer was verlangd. Ook de vice- jresident van den Senaat, Mechelin, zou aftreden. Op het reeds eenigen tijd geleden door den Finschen Senaat in- ediend verzoek om ontslag wegens het door de socialisten in den Landdag uit- gebrachtfe votum van wantrouwen, is nog geen beslissing genomen, alhoewel men algemeen van oordeel is, dat aan den Senaat in zijn tegenwoordige samen stelling geen lang leven meer beschoren is. Het heengaan van Mechelin moet niet slechts voor den Senaat, maar ook voor de zaak der Finsche emancipatie in het algemeen een harde slag zijn. DENEMARKEN. IJslands verlangen naar staatkundige onafhankelijkheid is met de jaren sterker geworden. Een Deensche wet schonk het eiland eenige jaren geleden een minister voor bijzondere IJslandsche aangelegec- ïeden. Deze moet IJslander zijn en te kteykjavik resideeren. De IJslanders willen hem nu ook de bevoegdheid zien toegekend voor algemeene IJslandsche aangelegenheden en dan alleen verantwoordelijk aan den Alting, het IJslandsche parlement, welks wetgevende macht volgens hen uitgebreid moet worden. Een DeenschIJslandsche Staatscommissie is dezer dagen met haar beschouwingen over de quaestie gereed gekomen. Volgens Dannebrog wil de Deensche regeering op loyale wijze den IJslanders tegemoet komen. Binnen 14 dagen zullen de rapporteu der commissie liet licht zien. VAN DEN BALKAN De Mogendheden schijnen nu toch eindeljjk den tijd gekomen te achten, dat Kreta op eigen heeneu kan staan. De Hooge Commissaris Zaïmis zou, volgens een telegram uit Kanea, verklaard hebban, gemachtigd te zijn tot de mede- daeliog, dat do Mogendheden besloten hebben galoideljjk voort te gaan me:, het terugroepen van de internationale troepen, zoodat de ontruiming van Kreta, die een jaar was uitgesteld, nu inderdaad wordt beëindigd. Ia eea offiuaa! telegram is sinds dit nieuwtje bevestigd Daaria heet het, dat met het oog op het ver rouwen dat de Hooge Commissaris Zaïmis en zijn bestuur hebben gewekt, de beschermende Mogend heden besloten hebben tot eeu geleidelijk terugtrekken der Internatiouale troepen van Kreta Ea wat dan, als van Griekenland uit weer eens pogingen worden aangewend om het eTlarid te anexeeren met goed vinden van het groote doel dor bevolking? Zullen de Mogendheden er zich dan weer tegen verzetten Er komen uit Macedonië nog telkens berichten over groote ot kleine gewel ddadigheden. Den zesdeo dezer is te Karoferia een brutale moordaanslag op den Koatzowalaohschen geestelijke Georg gepleegd. Deze ging wegen3 den gespan nen tcestand nooit zonder bescherming uit, en ook Woensdag was hij vergezeld vau een paar knechts en twee politie agenten. In de nabjjheid van de Griek- sch9 kerk Aghios Antonios begonnen opeens versoheiden Grieken op hem te schieten. De priester en een der agenten werden op verschillende plaatsen gewond en naar het hospitaal te Saloniki ver voerd. Ook een vrouw die voorbijkwam, werd gewond. Drie der daders werden gegrepen. Dit hebben dus de Grieken op hun rekening. Maar morgen maken de Bulgaren of Koetzowalacben zich weer aan soortge lijke of nog erger gruwelen schuldig. Neen, zoolang de rassenstrijd niet is ge staakt, is er heelemaal geen denkeD aan, dat do Mogendheden Macedonië aan zich zelf kunnen overlaten, zij het dan ook onder de opperhoogheid van deu Snltan. Eenige jongens te Bijssen trachtten dezer dagen te loopen over een over eeu sloot liggenden boom. H. B. deed het ook, maar kwam daarbij voorover te vallen met zijn onderlijf op den boom, waardoor hij zich inwendig zoozeer kwetste, dat hij na hevig lijden Dinsdag gestorven is. Dinsdagmiddag is te Stolwijk in de buurtschap Benedenheul de ruim twintig jarige dochter van den landbouwer A. S., ter- zijde van het huis in een sloot ver dronken gevondengeneeskundige hulp kon niet meer baten. Ze leed aan toevallen en men schrijft daaraan de oorzaak van haren dood toe. Tengevolge 7an het spelen met lucifers door een klein kind is Dinsdag namiddag te Duizel de woning van J. B. met schuur, inboedel, een varken en kippen een prooi der vlammen geworden. Een kind van vier jaar werd met levensgevaar uit de schuur gered. Alles was slechts laag verzekerd. Met het vliegtoestel der gebroedors Wright heeft men te Manteo, in NoordCarolina, weder een zeer wel geslaagde proef genomen. Het steeg eeu een hoogte van 1000 voet en ging tegen eea tamelijk sterken wind ih, acht mjj.eu ver boven de zee. Daarna voer het terug naar de plaats waar het was opgestegen en daalde daar zonder eenig bezwaar neer Het luchtschip heeft in 'tgeheel een afstand vau 25 mijlen afgelegd. De gebroeders Wright zullen er nu een toe.ic m;3 oaiirneama naar Kaap Henry, en terug, eea afstand van 75 mijlen, De uitbarsting van de Etna neemt weer in hevigheid toe. Te Arcireala zijn verscheidene muren ingestort. - Zondagmorgen, juist midden onder de vroegmis werden de kerkgangers in een Gelder- sehe gemeente opgeschrikt dooreen hevig gebons op de kerkdeuren, gevolgd door een vreeselijk geschreeuw. Een en ander werd veroorzaakt door den burgemeester, die in vlaag van waan zin, in ambtsgewaad gekleed, den volke kond wilde doen, dat allen roomsch moesten worden. Met veel moeite maakte men zich van den ongelukkige meester en bracht hem per auto naar 't St. Elizabeth's gesticht t,e Arnhem. Overspanning van zenuwen schijnt oorzaak te zijn van dit treurig incident. (Geld.) - De dienstbode van den heer B. te Eldrik, gem. Keppel, had voor eenige weken de onbeschaamdheid onder haar aanneming tot lidmate der Herv. Kerk ten huize van den predikant een barer vriendinnen een portemon- naie te rollen. Hoewel aanvankelijk het feit ontkennend, viel ze later door de mand er werd een kerkeraadsvergadering belegd, of ze al of niet als lidmate zou gehandhaafd worden. Besloten werd toen nog geen belissing te ne men, doch «f te wachten hoe ze zich in de eerstvolgende twee maanden zou gedragen. Gisteren werd ze echter betrapt teen ze uit den kotter van den inwonenden knecht een bedrag van f20 stal, zoodat de belissing van den kerkeraad wel niet twijfelachtig zal wezen. Men deelt ons mede Op 4 S'p'ember 1884 heeft eene firma te Groningen per briefkaart eene bestelling gedaan aan een fabrikant te Botterdam. IJe briefkaart is dienzelfdtn dag tusschen 10 en 12 uur namiddag aan het postkantoor te Botterdam ontvangen. Gisteren nu, den 10 Mei 1908, dus ongeveer 24 jaar later, heeft de boven bedoelde Groningsche firma haar op 4 Sept. 1884 verzonden briefkaart uit Botterdam terug ontvangen, met de mededeeling, dat de ge adresseerde fabrikant niet meer bestaat en naar Amerika is vertrokken. Bijna, een kwart eeuw heeft de posterij te Botterdam dus de briefkaart bewaard. Van schrik gestorven. Op den Stationsweg te Sliedrecht had een ongeval piaats. Een 3-tal meisjes, dat daar liep te wandelen, schrikte voor een paar jongens, die ter zijde van den weg in het gras lagen, en stoven uiteen. De 15-jarige Cornelia van Wijngaarden bleef op eens staan, draaide zich om en viel. Een onmiddellijk ontboden geneesheel^kon slechts den dood constateeren. Kinderliefde jegens een onderwijzer. liet onderstaande treffende kleine voorval speelde zich Vrijdagmorgen af op den Bloemendaalschen straatweg. Nabij den spooroverweg werd een daar passeerend voorbijganger door een 11 -jarig jongetje aangehouden. Mijnheer, kunt u mij ook den weg wijzen naar Bloemeudaal Ja, vent, waar moet je wezen of waar ga je na toe F Naar het kerkhof, mijnheer. Waar kom je vandaan? Uit Amsterdam, mijnheer. Weten je ouders, dat je hier naar toe bent Ja, mijnheer. Heb je brood meegenomen Ja, mijnheer. Het ventje tilt zijn cape omhoog en vertoont een tusschen zijn blouse geborgen pakje brood. Wat moet je op het kerkhof uitvoe ren Mijn meester wordt om 2 uur begra ven. Houdt je dan zooveel van hep, dat je van Amsterdam geheel mar hier bent komen loopen Ja, mijnheer, het was zoo'n goeie mees ter en een paar tranen kwamen in zijn trouwe jongensoogen. Nu vent, je bent een lieve jongen hoor, loop nu maar dien kant uit'/ en na het verdere gedeelte van zijn af te leggen pelgrimsreis aangeduid te zien, ging de knaap zijns weegs om getuige te zijn van de plechtige teraardebestelling van wij len den heer A. van Hemert, hoofd eener Ghr. school te Amsterdam. Gepakt. Dinsdagavond is door de recherche aan het Centraalstation te Utrecht bij aankomst van den laatsten trein uit Leiden gearresteerd de conducteur der posterijen J. H. F., oud 44 jaar, te Utrecht woonachtig. Op deze beambte rustte reeds langen tijd de verdenking dat hij zich schuldig maakte aan diefstal van geld uit aangeteekende pakketten, doch het mocht niet gelukken eenig bewijs tegen hem aan te voeren. Dinsdagochtend werd echter aangifte gedaan dat uit een aangeteekend pakket ver zonden uit Schiedam en bestemd voor Nunspeet geldswaarden werden vermist, terwijl het pak ket in geschonden toestand arriveerde. De politie wachtte nu Dinsdagavond den Leidschen trein af, waarop F. dienst deed Bij fouilleering werd het geld, dat uit het pakket werd vermist, op hem bevonden. De man is onmiddellijk in hechtenis genomen en uevind zich thans op het hoofdbureau van politie, waar hij heden ter beschikking van de justitie zal worden gesteld. Voor het den 16 April 1.1. te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van Diploma B. C. en D. hadden zich 27 Candidaten aan gemeld 22 voor B. 4 voor C. en 1 voor D. 1 Candidaat voor B. en 1 voor C. trokken zich terug. Voor Diploma B. zijn geslaagd: Freule E. E. Bentinck,'s-Gravenhage de heer C.Oitinck, BotterdamMej. A. Cl. Hoos, Botterdam Mej. M. E. H. Lieftinck, Groningen Mej. J. de Warem, Botterdam Mej. N. Bichards, Haarlem Mej. A. Stutterheim, 's-Gravenhage Mej. H. B. La Gro, Groningen Mej. M. Ent hoven, 's-GravenhageMej. E. Burgmans, Botterdam; de heer P. Teppema, Nijmegen; Mej. A. Jakobs, Botterdam Mej. T.Wieringa, Groningen Mej. J. Heymans van Veenendaal, Botterdam Mej. L. v. d. Ham, Botterdam de heer J. J. van Maanen, Utrecht. 5 candidaten werden afgewezen. Voor Diploma C. zijn geslaagdMej. J. G. van der Wal, Emmen de heer C. Ouingh, Botterdam. 1 candidaat werd afgewezen. Voor Diploma D. slaagde de heer Menno Beukema, te Groningen. De volgorde der geslaagden is genomen naar het aantal behaalde punten. Voorts werd Diploma. A. voor de zuivere toepassing van het correspondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem //Stolze-Wéryw verstrekt aan de DiftnesG. Booiman, Am sterdam D. Heniger, Botterdam ;J. Kleingeld, 's-Gravenhage; E. J. van Lier, Botterdam; Mevrouw li. W. de Wilde-Smit, Utrecht; en aan de Heeren; W. F. Hekhnysen, Am sterdam H. C. de Jong, Utrecht P. Molenaar, Sneek L. L. Beijse, Amsterdam (J. Schippers, Bidderkerk P. Teppema, Nijmegen en E. Willems, Utrecht. Het Certificaat voor aan bet Centraal-Bu- reau voor Stenographie met succes doorloopen cursus in Maeltinesehrijven werd verstrekt aan de DamesM. van der Harst, P. C. van Spanje, M. W. Stotijn, C. C. Iserief, B. A. M. Op dt, Woerd en den Heer: Th. H. C| Bappard, allen te 's-Gravenhage. per Meter en per gewicht, zeer yoordeelig. Kin. I pengaas, 3 cent per Meter; 90 e M. hoog 8 ct'-l 1 Meter hoog, X0 et. per M. Prima Asphaltpapiej LI 10 cent per M., f 1,30 per rol. Gereedschappet,I op garantie voor alle vakken. Haktruweelen 85 ct., en Fransehe Pleistertruweelen 60 et. Kalt.1 I mouwen. IJzeren en houten Schoppen. Spaden1 I vanaf 60 ct. Gaas voor Vliegenkasten en Horren i I vanaf 20 ct. per M. Sportwielen voor Sport- en' I Kinderwagens en Gnttaperchabanden v.af 30 ct, il Waschketels en Wringmachines in afle maten, I Toon bank bascules vanaf f 1,90. Kookstellen 2 ea' I 3 pits. Kookstelletjes vanaf 75 cent. Koffiemolen! I vanaf 65 cent. Telef. Interc. 3765. Ooederen worden aan boot of schipper bezorgd I De Ondergeteekende be- ij veelt zich beleefd aan voor het Bjreien en dttmhreïen van Ook voorradig Aanbevelend buitengewoon groote sorteering in Heeren en Dames rijg- elas t, tiek, knoop, Derbij-schoenen en laarzen, in chroom, box- kalfs en box Java, vanaf f 4.00 Specialiteit In Amerlkaansche Modellen. en ieder ander, voor dat gij uw inkoopen doet, bezoek eerst de Magazijnen Kipstraat 44 en 51 ROTTERDAM. De goedkoopste adressen voor Men koopt daar Keukentafels f 1,25. Keu kenstoelen f 0,85. Rietenstoelen f 0,95, groote f 1,50. Kolomtafels f 5,50. 6 prachtige Stoelen f 7,50. 6 Stoelen met leer of trijp f 18.—, Salontafels, Mahonikasten, Vouwstoelen, Tabou- retjes, Boekenhangers, Étagères, Nachtkastjes, Kasten vanaf f 5,—. Prachtige Spiegels f 1,25. Schilderijen met gouden lijst f 1,25 per paar, Spiegels met prima Fransch glas f 3,—. Penant tafels f 2,25. 8. VAN LEEUWEN. Let vooral op de nieuwe winkel KIPSTRAAT 51, voormalige Schoenwinkel van den heer Prins HUIS!?5* Boven 25 gulden een Spiegel of een MpwilF paar Schilderijen cadeau. Wil men geruischloos loopen, laat dan uw Schoenwerk met een Snow's of ronde schijven Guthaperga op de hak ken maken bij SCHOENMAKERIJ SQIYIIYIELSDIJK. Vlugge en nette afwerking. ie MMI! Horloger en Goudsmid, Steeds groote voorraad: Goud- en Zilverwerk. Koralen. Soliede Artikelen. Billijke prijzen. Oud Goud en Zilver wordt tegen de hoogste waarde en geruild. Min. Alleen verkoop voor Overflakkee bij F C ARMSTRONG SOMMELSDIJK. arceeringei 6".-dat d gewichten' king d.d. heid, ui onderzoch IJkkantoo worden 1 7». da publiek Zaterdags Voorts zonder oj op gevas van de laats t-gep TWKE j waard. Sommei De Wé W. VA) Levert alle soorten Haamtuigen met berlimilver en koper Garnituren, Hoofd stellen, Gebitten, Leidsels, Zweepen, Hal sters, en wat verder tot bet vak behoort.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2