Siinseeiilai9(i. Officieel Gedeelte. Plaatselijk Aiïeuws. fiemen^d lieuws. (Tijd.) 175. Waarom Is afval in den hooiberg slecht op kunatweiden? Als 't toch afkomstig is van best hooi, kan 'tzaad, dat er in zit ook wel best zijn Antwoorden en mededeelingen. 172. Is de regenworm nuttig? Zie ons opstel .over regenwormen". 173. Molbord? Dat is eigenlijk niets anders dan een groote houten schop, welke door een paard getrokken wordt. Men gebruikt't werktuig om gemakkelijk grond van de oene plek op den akker naar de andere te verplaatsen. Gouverneur van Suriname. Bij kon. besluit is: ie. aan den heer A. W. F. Idehburg in verband met zijn benoe ming tot Minister van Koloniën, met ingang van 2 0 Mei a s., op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit deelbetrekking van Gouverneur van Suriname, en zulks onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten in die betrekking bewezen ze. tot Gouverneur vau Suriname benoemd Mr. D. Fock oud Minister van Koloniën. De RoUerdauiHciie kermis. Het >Hbl.« verneemt, dat in een vóór vergadering van Rotterdamsche raadsleden zou zijn gebleken, dat het aantal voor standers van de afschaffing der kermis het cijfer der tegenstanders daarvan overtreft zoodat kan worden aangenomen dat Don derdag a s. het praeadvies van B. en W. dat pleit voor behoud, zal worden ver worpen. Den doorslag moeten de katholieke raadsleden geven onder wie er een is die vroeger niet tegeu de kermis is gebleken. Het schijnt evenwel dat thans het wacht woord is uitgegeven, dat de gansche groep tegen het behoud der kermis heeft te stemmen en daarmede is haar lot bezegeld. De IJmuider-visclihal quaestie. Zaterdagmiddag werd te IJmuiden eene vergadering gehouden van handelaren, waarin besloten zou worden of ook voor de tweede week de staking zal doorgaan. Naar hel »Hbld verneemt deinsen de handelaren hiervoor niet teiug. Vrijdag is bij de reeders een ultimatum ingekomen van de handelaars waarin zij voor Zaterdagmiddag 2 uur om antwoord verzochten, kwam dit niet, dan is er veel kans dat de staking de tweede week in gaat. Op last der curatoren is het bedrijf der firma Planteydt waarvan 23 trawlers in de vaart zijn, in deze dagen gestaakt. In Haar lem ging het gerucht dat 60 schepen in het vervolg voor Geestemunde zouden uit varen, welk gerucht dadelijk, gelukkig, weer tegen gesproken is. Van uit den Haag wordt gemelddat de bewering, als zou de handel door het besluit van den Minister overvallen zijn, onjuist is, waar de handel zelf in zijn adres aan den Minister van Waterstaat van April, en waarin ook reeds met boycot gedreigd werd, verwees naar een 7 Nov. 1907 aan den Minister gericht adres. Wat de klacht en voorstelling betreft als zou de handel voor de exploitatie van den vischhal bijdragen, ook dit moet worden bestreden, het tegendeel is waar, de handel betaalt niets. Ook door de ingevoerde reglementsher ziening geniet de handel nog 2 pCt. korting op de geboden koopsom, waarbij nog 8 a 14 dagen crediet wordt verleend waarvoor de Staat nog jaarlijks belangrijke offers zich moet getroosten in het belang van den handel. Om dit crediet te verleenen en de betalingen aan visschers en reeders toch dagelijks, dadelijk na den verkoop te kunnen doen geschieden, werd met eene bankinstel ling een overeenkemst gesloten, waarvan de kosten in de Staatsbegrooting van 1908 op f 19.500 worden geraamd. In verband met een en ander blijkt dat de handel in IJmuiden een bijzonder gun stige positie inneemt, waardoor men tot de vraag komt of de houding van den handel, om door staking den Minister te willen dwin gen tot een terugkomen op zijn maatregel, niet een tot het uiterste gedreven middel van eigenbaat is. Gemeenteraadsvergadering. De BURGEMEESTER der Gemeente §om- melsdijk maakt bekend, dat eene openbare vergadering van den Raad is belegd legen Dinsdag, den 12 Mei 1908, des namiddagsten 7 ure. Sommelsdijk, den 7 Mei 1908. De Burgemeester, DE GRAAFF. Bekendmaking. De BURGEMEESTER van Middelhar nis brengt ter kennis, dat de Raad dezer Gemeente op 13 Mei 1908, 's namiddags 2 ure, openbaar zal vergaderen. Middelharnis, n Mei 1908. De Burgemeester, U. J. MIJS. Sommelsdijk. Door de Gemeentepolitie alhier is procesverbaal opgemaakt tegen H. v. E. koopman te Middelharnis, wegens overtreding van het Motor- en Rijwielregie- ment en wegens beleediging. Dat is om nuchter te worden Maandagmorgen om 5 ure waren de buurvrouwen Kee en Piete al aan 't kakelen. Ze voegden mekaar op zoo een zachte wijze de allerliefste woorden toe, dat de Krak in opschudding kwam. Koos de man van Kee kon zich ook niet langer meer bedwingen en werd zoo boos, dat hij op eens een luchtsprong nam en bij buurvrouw Piete over de heining wipte, waardoor een einde aan 't kakelen kwam. Om elf ure herhaalde zich hetzelfde relletje weer. Een span paarden voor een met zand beladen wagen van den vrachtrijder Noor- dijk uit Middelharnis, namen Zaterdag jl. op de Voorstraat alhier, door het schrikken van de kolenwagen van R. Dijkers een zoodanige zijsprong, dat ze bij den heer Burgemeester tusschen de boomen over de kleine steentjes en over de stoep bij den heer du Boeuff en vervolgens bij bakker Vogel tusschen de boomen door weder op de Voorstraat draaiden. Met een kleine beschadiging aan de stoep, liep dit zaakje goed af. Middelharnis.4' Naar wij vernemen worden er plannen beraamd om de stoom boot »Padang« zoo te vermaken, dat het schip bij eiken waterstand in de kaai kan komen. Zijn wij goed ingelicht, is het plan, dan iederen dag te varen. Vrijdagmiddag viel het zoontje van P. B. in de Kaai. Door spoedig aanwezige hulp had men hem vlug op het droge. Eenzelfde lot onderging 's avonds het kleinzoontje van L. Kwelke in de wate ring viel en met veel moeite werd gered. De vorige week viel er een kind van M. de Leeuw zoodanig, dat het een armpje brak. Hartelijk wederzien. Na een verblijf van 2Y2 jaar in de gevangenis keerde J. de R. Zaterdagavond bij de zijnen terug welke 's nachts de buurt in opschudding bracht, daar hij zich dermate aanstelde, dat vrouw en kinderen in nachtgewaad de deur uitvluchten en de politie er aan te pas moest komen. Zondagmorgen ontstond er op het erf van M. van Brussel een begin van brand. Gelukkig dat de buren het gewaar werden, en zoodoende het vuur spoedig met water meester werd. Naar men ons meedeelt, is er tus schen Vrijdag en Zaterdag bij P. Born een prachtig reuzenkonijn uit het hok ge haald. Nadat men op onderzoek uitgegaan was, kwam men Zaterdagmiddag tot de ontdekking dat hetzelfde konijn weder bij den eigenaar in het hok zat. Als een bizonderheid kunnen wij melden, dat bij J. Jordaan een hond een jong geworpen heeft zonder tong, en bij de Wed. J. Buth een kat een jong ter wereld heeft gebracht met 2 koppen. Heden Dinsdagmorgen had bakker W. van Es het ongeluk zijn vinger met een splinter zoodanig te verwonden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Dat het tegenwoordig weer druk is met het vervoer van vee, blijkt wel hieruit, dat er heden Dinsdagmorgen inplaats van een, twee >Padang's< van hier naar Rot terdam, geladen met vee, vertrokken. Stad aan 't Haringvliet.4' Bij Kon. Besluit is tot Gezworene van den polder de Nieuwe Stad alhier benoemd dhr. J. C. Wagner. Onze Tulpenvelden. In de afge- loopen week brachten wij een bezoek aan de tulpenvelden onder onze gemeente. Wij troffen een zonnigen namiddag, zoodat bijna alle bloemen open stonden. Het was een verrukkelijk gezicht, al die verschillende kleurenwij telden er wel elf. Over het algemeen hebben de bloemen zich krachtig ontwikkeld. Zoover wij kunnen oordeelen is deze proeve goed geslaagd. Naar wij vernamen zal het volgend jaar een grootere oppervlakte beplant worden. Voor lief hebbers zij nog meegedeeld, dat wij op een der bedden een aardige abnormaliteit vonden, n.l. een bloemstengel, die twee bloemen droeg, iets wat bij tulpen zelden voorkomt. Dirksland. Zij, die vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie of de Gemeente hebben van over het dienstjaar 1907, worden verzocht die vóór Of op den laatsten Juni a.s. bij de besturen of de ambtenaren die dit aangaat in te dienen. Alle op dien tijd niet ingediende vorderingen worden voor verjaard en vernietigd gehoudeu. Door den metselaar Adrianus Gestel is op 7 Mei een verzoekschrift ingediend voor den verkoop van sterken drank in 't klein, in de boven verdieping van zijn huis grenzende aan het Schulpenpad. Zaterdagavond omstreeks 11 uur heb ben eenige baldadigen de aardigheid gehad, om van de meeste tuintjes aan den Gelder- schendijk de poortjes te vernielen. Herkingen. Van den milicien Ant. Mans Breda is alhier bericht ontvangen, dat hij voor den dienst is afgekeurd. Tijdens het verrichten van eenige werkzaamheden van een slootkant geraakte 2 arbeiders van den landbouwer M. Keijzer te water, zoodat ze hoewel tegen hun zin al vroeg in 't jaar een bad hebben genomen Stellendam.** Onze vroegere dorpsge noot, de heer A. J. Touw, is geplaatst onder No. 1 op voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School aan de Bleekerslaan te 's Hage. -** Op Donderdag, 11 Juni a.s. zal te Ouddorp des voormiddags ten 9 ure de inspectie plaats hebben van de verlofgangers der militie te land dezer gemeente. De milicien-verlofganger M. Klink dezer gemeente der lichting 1905, diene ide bij het 4e Regt. Vesting-Artillerie, is tegen 22 Juni a.s. opgeroepen naar zijne garni zoensplaats 's Gravenhage. De heer P. J. Oosterbeek, Onderwij zer met hoofdacte aan de O. L, School alhier, komt voor onder No, 2 op de voordracht ter benoeming van een Hoofd der School te Piershil. Het kohier van den Hoofdelijken Omslag, alsmede dat der Hondenbelasting voor het dienstjaar 1908 zijn goedgekeurd van Heeren Gedeputeerde Staten terug ontvangen. Goederende. De inspectie van de ver- lofgaugers der militie te land voor deze ge meente zal worden gehouden op Donderdag 11 Juni a.s. des voorm. 9 uur te Ouddorp. Op het verzoek van den landweer verlofganger Gerard Non dezer gemeente, om tot primo December uitstel van opkomst te verkrijgen, is afwijzend beschikt. Door onze vroegere dorpsgenoot, dan Heer W. A. van den Tak, is aangeno men, het te Hansweert gezonken aakschip »Drie Gebroedersi te lichten. Het primitief en suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1908 is goedgekeurd van Heeren Gedeputeerde Staten terug ontvangen. De milicien-verlofganger K Verhage dezer gemeente der lichting 1901dienende bij het Regt. Grenadiers en Jagers, is tegen 3 Augustus a.s. naar zijn garnizoensplaats 's Gravenhage opgeroepen. Met den aanleg der tramlijn van uit Ouddorp is men teeds zóó ver gevorderd, dat de voorloopige weg tot aan het alhier te stichten station bijna gereed is. Ouddoi'p.* Tot Heemraad van den polder het West-Nieuwland« alhier benoemd dhr. C. Hameeteman Jz. en tot Heemraad van den polder »Oade Nieuw- land« dhr. J. Mastenbroek Kz. Maandag is hier de heer W. Goeman uit Noord-Amerika aangekomen. Dit is reeds de zestiende keer, dat deze de reis naar de geboorteplaats zijner ouders heeft ondernomen. LaaghartigAan de alhier bij de te bouwen waterreservoir slaande locomobiel, hebben brutale en laaghartige lieden, kranen en noodige instrumenten vernield en wegge nomen. Vrijdagmiddag had de wagenbestuur der F. F. het ongeluk, dat zijn paard struikelde, waardoor het dier onder de burrie kwam te liggen, en belangrijke schade aan wagen sen tuig teweeg bracht. De Inspectie van de verlofgangers der militie te land voor de gemeenten Goedereede, Ouddorp en Stellendam, zal in deze gemeente gehouden worden op den 11 Juni a.s. des voorm. 9 uur. Rozenburg. Een mooie vondst. Men meldt uit Rozenburg aan de «Tel.//: Werklieden, bezig met liet graven van grond uit één der gorzen langs de noordzij van ons 'eiland, deden een zeldzame vondst. Ongeveer een meter in den grond vonden ze een 80 tal zilveren munten, dagteekenend uit de 17e en 18e eeuw. O.a. waren er z.g. scheepjesschel lingen en 13 'dhalfstukjes bij. Ook grootere munten, ter waarde van f 8. Deze waren nog gaaf en dragen het jaartal 1793. Waarschijnlijk is het geld hier verborgen in den Franschon tijd door bewoners van een nabijzijnde hoeve, welke als rijk bekend sionden. l'erKooiuii^e». Op Vrijdag 15 Mei 's voorm. 10 uur Eene groote partij Huizenalbraak, als Waal- en IJselsleen, Gootsteenen, Binten, Palen, Planken Kozijnen Ramen Brandhout enz. Aan de Haven te Ouddorp. Notaris VAN SCHOU WEN. Met vrouw eu kinderen de kazerne in. Toen te Amersfoort het 19e Landweer district onder de wapenen moest verschij nen, kwam eensklaps een in uniform gekleed landweerman de kazerne binnen rennen met een hondekar, waarop hij vrouw en vijf kindereu had geladen. De schildwacht, die hem wilde tegenhouden, werd stijf genegeerd, de landsverdediger ijlde door tot hij zijn chef bereikt had, bij wien hij zich meldde. Daarop had de officieele voorstelling plaats. Ja, dat waren zijn vrouw en kinderen. En die had hij nu maar meegebracht, want zij zouden door zijn landweerplicht broodeloos wor den en hjj zou het niet kunnen dulden, dat hij, als dienend in Harer Majesteit» leger, wèl en zij niet den kost hadden. Alzoo had hij de verzameling maar opge laden en meegebraoht. Men bracht den snuggeren bol aan het verstand, dat de gemeente een voorschot op de aan hem van Rijkswege toegekende geldelijke on dersteuning zeker wel geven zou. Niks er van. Sinjeur wilde beslist weten, dat zijn vrouw en kroost een goed onderko men zouden hebben plus te eten en an ders De politie, welke gewaarschuwd werd, zorgde voor een geleide en zoo ging het konvooi bestaande uit mama, vijf spruiten en één hondekar naar 't stadhuis, waar de uitkeering werd verstrekt. De hond is toen met zijn last naar huis toe gehijgd. En de landsverdediger heeft geëxcer- ceerd, dat er blauwe vlekken in de lucht kwamen. Hij was nu verantwoord. Een kranige kerel. Een Boer-transportrijder, Erasmus genaamd en slechts 19 jaar oud, was op den terugweg naar Pietersburg, een tocht van 140 mijlen naar de Messinamijn (Transvaal), waarheen hij goederen had vervoerd. Zijn eenige met gezel was een Kaffer, de z.g.n. //voorlooper//. Na een rit in den vroegen morgen spande hij zijn wagen bij het aanbreken van den dag uit in de nabijheid van Sulpher Springs, on geveer 35 mijlen van zijn punt vau vertrek. Hij zou zijn ontbijt gaan klaarmaken, terwijl de ezels, die als trekdieren dienst deden, in het omliggende bosch gingen grazen. Na een kort oogenblik werd eenige onrust onder de dieren merkbaar, zich uitend in een luid gebalk, en binnen minder dan geen tijd rende do kaffer ademloos op zijn meester toe en deelde hem mede, dat een leeuw een der ezels had aangevallen. Zonder een oogen blik te aarzelen, greep de jonge Erasmus zijn geweer en stap'e naar de plaats, waar die ezels zich oevonden. Toen hij aankwam trof hij den roover aan, nog bezig met zijn bloe dig werk. Hij hief zijn geweer op een schot, en het dier, dat later een volwassen leeuw bleek te zijn, was buiten gevecht gesteld. Erasmus had nauwelijks den tijd om zich van het succes van zijn schat te overtuigen, of een jonge leeuw van ongeveer 12 maanden sprong uit het bosch te voorschijn 0111 zijne mo.der bij te staan. Weder vuurde Erasmus en het jonge bee3t beet ook in het zand. Twee leeuwen te vellen in één minuut, dat was een- feit om trotsch te zijn en de jonge Erasmus wa3 natuurlijk in zijn schik over zijn succes. Hij had juist den tijd gehad om zijn geweer opnieuw te laden en stond op het punt een onderzoek te gaan instellen naar de verwonding van den aangevallen ezel, toen plotseling een derde leeuw ten tooneeie versoheen. Nauwelijks kreeg de jonge Boer dezen derden indringer geheel onverwacht onder 't oog, of hij nam het beest op zijn vizier. Dit maal trof het schot wel, maar niet met zulke onmiddellijk doodelijke govo'gen als de twee eerste, en het gewonde dier droop af in het bosch. Overwegende wat hem te doe/i stond, be sloot Erasmus verdere mogelijke daden van zijn vijand af te wachten. Hij wachtte dus eenigen tijd alvorens verder te gaan en was goed op zijn hoede. Daar er niets gebeurde, stapte hij weldra op in de richting, waar zijne beide slachtoffers lagen, toen hij het gewonde dier opmerk/e, dat zich in dezelfde richting bewoog. Erasmus' vierde schot was niet twijfelachtig en hij vond, dat hij een alleszins voldoend record had gemaakt door drie leeuwen te dooden met vier kogels. Hij maakte zich meester van de bewijzen zijner merkwaardige jacht, zette zijn verstoord noenmaal voort, spande vervolgens in en vervolgde vroolijk te moede zijn weg huis waarts. De «Weekly IUustrater// geeft een portret van dezen jongen held. Be Rotterdamsche inbrekei'Hbende gearresteerd. Men meldt ons Zelden heeft eenige recherche in Nederland zulk een goeden slag geslagen als de Rotterdamsche gisternacht. Zij heeft op 5 leden ran de uitgebreide bende, welke sedert maanden Rotterdam onveilig maakte en die haast nacht op nacht door de een of ander inbraak van zich deed hooren, de hand gelegd. Dij de verschillende inbraken werden door de „heeren" geregeld briefjes achter gelaten, waarop de groeten werden gegeven aan den bekenden Rotterdam- scben hoofdrechercheur van politie, den heer Klok. Vermoedelijk heeft een en ander er toe bijgedragen om rechercheur Klok meer dan gewone belangstelling voor de niet te vinden bedrijvers der inbraken in te boezemen. Nadat de recherche met het vooronder zoek gereed was, deed zij Woensdagnacht verstag harer bevinding aan de justitie, die daarop onder Mr. Josseling de Jong, de leiding van het onderzoek overnam. Van Donderdagnacht af tot Vrijdagnacht 2 uur werden de verschillende door de recherche aangevoerde punten en vermoedens onderzocht, met dit gevolg, dat gisternacht een vijftal beruchte Rotterdammers werd aangehouden en gearresteerd. Drie hunner gaven op kooplieden te zijn. Een vierde stoker een vijfde bootwerker. Toch is bij de politie van dat alles niets bekend en weet de recherche van hen, dat zij overdag slapen, 's avonds zieh vertoonen en grof geld verteren. Zij behooren tot oen bendej van 10, wellicht nog meer per sonen, die de opbrengst der verschillende inbraken deelden. Bij hun arrestatie waren zij als naar gewoonte van veel geld voorzien. Gebleken is, dat een mechanische boor, welke bij een der inbraken was achter gelaten, door een der aangehoudenen bjj de firma Zuurdeeg aan de Gedempte Botersloot 9 te Rotterdam was gekocht. Deze man is reeds herkend. Bij genoemde firma hadden zij nog meerdere werktuigen gekocht. Een groot deel hadden zij zelf vervaardigd, o.a. breekijzers van bijzonder model en zeer gemakkelijk te hanteeren. Enkele der thans aangehoudenen waren reeds vroeger gearresteerd als verdacht van de inbraak bij den houthandelaar Van Schaick, doch men moest ze toen wegens gebrek aan bewijs weder loslaten. Eene der aangehoudenen heeft reeds een tamelijk volledige bekentenis afgelegd welke de anderen voldoende bezwaar t om ze ditmaal den dans niet te laten ontspringen. Gistermorgen hebben een 12tal huiszoekingen op last en onder leiding van de justitie plaats gehad ten huize der aangehoudenen en der overige verdachten. (Hbld) Be kus. Het dorpje Tienhoven (Z.H.) was kort gele den in volmaakte opschudding gebracht, daar een der ingezetenen zijn dorpsgenooten verteld had, dat hij onlangs op zekeren avond den dominee van de Gereformeerde Gemeente, gearmd had zien loopen met de juffrouw vag de christelijke school. Eu als dat nu maar alles was geweest! Maar neen,dedorps-reporter had daarenboven verteld dat hij den dominee die nog wel getrouwd is, het meisje een kus had zien en hooren geven. Het plaatsje doorhuiverde een ontroering, die natuurlijk nog grooter werd, toen de tijding kwam, dat dominee den eersten verteller wegens //smaad// had aangeklaagd. Voor de Arr. Rechtbank te Utrecht werd de zaak behandeld en de aan geklaagde tot 40 gulden boete veroordeeld. Deze ging toen in hooger beroep. Woensdag stond hij voor het Gerechtshof terecht. De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis met verhooging der boete tot 50 gulden, suds. 60 dagen hechtenis. Voor onze huismoeders. In een Vlaamsch blad komen de volgende nuttige wenken voor huismoeders voor Laat in uw woning, groot of kleen, Uw kinderen spelend nooit alleen. Pas op dat lucifertjes nooit Voor 't grijpen liggen rond gestrooid. Zet om uw kachel, vuur of haard Een hek dat kind voor brand bewaart. Laat kokend water nergens staan, Waar bij geval het wicht moet gaan. Vóór gij ze vult, blaas uit uw lamp Aldus voorkomt ge groote ramp. Hits met petrool het vuur nooit aan De vlam mocht in 't gezicht u slaan. Sluit heengaand steeds uw put met zorg, Dit blijft u voor gerustheid borg. In 't koper worde uw spijs nooit koud, Wee wie dit niet voor oogen houdt. Is in uw spijs azijn hervat, Bewaar ze nooit in zinken vat. Tot mijding van een treurig lot, Houdt doodend gif steeds achter slot. Een Vechtpartij. Een bloedige vechtpartjj heeft Maan dagnacht in de Warmoesataaat te Amsterdam plaats gehad Tusschen twee en halfdrie stonden in den vleeschwinkel van den heer B. Van Tijn een paar vrouwen e8n broodje met vleasch te gebruiken, toen twee Duitschers den winkel binnentraden en de vrouwen uitscholden. Een woorden twist ontstond, waarop een der Duitschers de 30 jarige Christina Geek een stomp onder het oog gaf, zoodat het bloed er uit stroomde. De vrouw onstak daarop dermate in woede, dat zij een groot vleesehmes van de toonbank nam en de Duitschers te lijf ging. Zij bracht een hunner met het mes een wonde aan de onderkaak, aan arm en vingers toe. Het bloed gutste uit de wondon. De man werd per brancard naar het binnen gasthuis vervoerd en de vrouw door vier agenten gearresteerd naar het burean St. Pietershal gebracht. Arm oudje. Men schrijft uit Beilen aan het N. v, h. N 77 jaar telt ze, de Wed. G. alhier, ze is dus aan den avond van haar leven. Kinderen heeft ze niet meer, ze zijn allen reeds dood, Haar zoon, bij wien zij inwoonde, is het vorige jaar gestorven. Na zijn dood bleef de oude moeder tot nu toe nog bij haar schoon dochter inwonen en deze kreeg daarvoor van de gemeente een vergoeding van f 0,75 per week. Zoolang het oude mensch nog zoo'n beetje krae was, och, toen werd ze daar ge duld. Nu is ze echter ziek, bedlegerig en hulpbehoevend. De schoondochter zal nu binnenkort weer trouwen en zal ze verhuizen om met haar aanstaanden man een nieuw huisje te betrek ken. Het inboedeltje werd op een wagen gepakt. Maar de oude vrouw Ja, die wilden ze niet meenemen, ze hadden genoeg aan zichzelf, de oude vrouw moest maar in 't armenhuis. Maar och, ook in 't armenhuis wilde men de oude stumperd niet opnemen. Na nog een poos over en weder de zaak te hebben besproken, werd ten laatste dan be sloten dat de schoondoohler haar nog weer voor een week zou meenemen, men kon haar niet alleen in het ledige huis achterlaten. Van gemeentewege werd gezorgd om het oudje te vervoeren, doch de aanstaande man van de schoondochter weigerde nog haar daarin te helpen dragen. Wat moet toch wel in die oude stakkerd, die nog best bij kennis is, zijn omgegaan. Treurig toch, diep treurig is hef, oud, arm en ziek te zijn. Een koningstijger. Een groot mannelijk dier, bracht, zoo lezen wij in de „Sumatrabode" in een der jongste nachten een bezoek aan de vee- kraal van den heer Speil te Oeloe Liman Manis. Toen deze door het rumoer in den stal wakker werd, groep hij, van zessen klaar, dadelijk het geweer van den wand en begaf zich met een lantaarn naar den stal om te zien wat er gaande was. Toen hij de deur geopend had, en het licht schijnsel naar binnen viel, zag hij boven op een koebeest den woudkoning, die zijn vreeselijke klauwen in het arme dier sloeg, terwijl reeds eenige andere beesten dood op den grond lagen. Kort beraden, trad de heer Speil den stal binnen en zette de lantaarn op den grond de tijger was inmiddels ter zijde van de koeien naar beneden gesprongen en had zich zoodoende aan de blikken van den heer Speil onttrokken. Plotseling trad hij echter in zijn volle lengte te voorschijn en wilds minachtend den huiseigenaar passeeren, om zich blijkbaar aan de andere zjjde van den stal aan een reeds neergeveld kult te goed te doen. Op dit oogenblik bracht de heer Speil echter zjjn zelden missende buks in aanslag en loste een schot op het schouderblad van het reus achtige roofdier, dat daarop dadelijk door de ploepoeh omwanding brak. bij het zoeken vond men den tijger buiten, zijn, woil Van e New-York 'n vader het „Berlil De vooft telt 18 leij ze uit h6f de moedes haar een zekeren Amerika noote te R 0 110 r 1 te weten. ingeschee]l rondzwalk maakte b Cherbourg kon hale Potsdam Een ha Cherbourg haalde. 1 aankwam, was aang 8 unr, lie lijks had 'kleede jo waohtte r den arm s legde hij I lakouiseh Nadat hei en weer New-Yorl >eisje in 1 man toe bracht di naar New gevangen Jj Reizige.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2